Rio de Janeiro, C. baron van Breugel Douglas, bet Hongaarsche kruis van verdienste 3e klasse toegekend. De leider van het Hongaarsche ge zantschap in Den Haag heeft dezer dagen de onderscheidingsteekenen aan het ministerie van buitcnlandsche zaken gebracht. De Hongaarsche commissie voor landverhui zing heeft aan beide benoemde heeren, bij wie Hongaarsche staatsburgers in Brazilië steun hebben gevonden, dank betuigd. BEGRAFENIS GENERAAL-MAJOOR P. HUIZER. In leven gcp. sous-chef v. d. gen. stof. Gister is op „Oud Eik en Duinen" te 's Gra- venhage het stoffelijk overschot van den ge- pensionneerden generaal-majoor en sous-chef van den generolen staf, P. Huizer, begraven. De minister van Oorlog had zich doen ver tegenwoordigen door den chef van den gene- ralen staf, luit .generaal Forbes Wells, die, vergezeld van zijn adjudant kopt. Sillevis, in den stoet medereed. Ook volgde een deputatie van den generalen staf. Op de begraafplaats was een groot aan tal hoog geplaatste militoiren en gepension- neerden militairen aanwezig. Aan de groeve sprak het eerst de vertegen woordiger van den minister van Oorlog, luit. generaal Forbes Wells Slechts enkele weken geleden, aldus spr. nam de staf afscheid van zijn souschef, doch niemand had gedacht, dot dit afscheid voor het leven zou zijn. Huizer genoot groote woardeering zoowel bij zijn chef als bij zijn minderen in de eerste plaats om zijn buitengewone kennis en be kwaamheden, en dan om zijn karakter-eigen schappen. In den goeden zin des woords was hij een eenvoudig man, die recht op zijn doel af ging en niet kon velen dat er geïntrigeerd werd. Voor zijn chef was hij een steun. Wan neer spr. van hem een raad ontving, was die steeds goed. Het dienstvak van den gcnerelen staf zal generaal Huizer niet vergeten Generaal majoor Schrijver sprak als waar nemend voorzitter van het Ncd. Roode Kruis. Generaal-majoor Bomert namens de deelne mers aan den artillerie-cursus De schoonvader van den overledene, de heer E. J. A. Bouscholte, dankte voor de belang stelling. PROF. G. DE JOSSEI.1N DE JONG. f Hooglceroar K. M. A Te Ginneken is overleden prof G de Josse- lin de Jong, hoogleeraar aan dc K. M. A., ge- pens. reserve luit.-kol. der artillerie. W. C. VöLCKER VAN SOELEN f Gepons. ritmeester. Op zijn kasteel Soclen is op 61-jarigen ou derdom overleden de gep. ritmeester W. C. Völcker van Soelen, ridder van den Rooden Adelaar en van de orde van den Griffioen van Mccklenburg-Schwerin. Nog na ziin pensionee ring heeft hij te den Haag gewoond. P. G. HALBERTSMA. Te Grouw is, 64 jaar oud, overleden de hoer P. G. Halbcrtsmn, industrieel, oud-lid van den gemeenteraad van Idanrdcradeel en van de Provinciale Staten van Friesland, voorzitter van dc Kon. Zeilvereeniging Oostergoo. C. P. W. KRIENS 'l Oud-oirigent H. S. M. Te Haarlem is overleden de heer C. P. W. Kriens, oud-dirigent van het Haarlemsch Ste delijk Muziekkorps. De heer Kriens bereikte den leeftijd van 72 jaar. Hij kwam in 1809 te Haarlem, waar hij als dirigent optrad van het Haarlemsch mu ziekkorps. Onder zijn leiding is dit corps ge voerd tot een goed orkest en in dien tijd werd ook het gemeentelijk subsidie belangrijk ver hoogd. In 1893 werd hij benoemd tot leeraar voor klarinet en ensemblespel voor blaasinstru menten aan het Kon. Conservatorium te 's Gra- venhage. In 1920 werd Kriens ols dirigent ge- pensionneerd. Van zijn hand zijn een TOO-ta'i arrangementen verschenen. GEMEENTERAAD VAN DORDRECHT. De vestiging van een munitie fabriek. Gistermiddag behandelde de Raad van Dor drecht do aanvrage van de N. V. Nederland- sche Patronen-, Slaghoedjes- en Metaalwaren- fabriek, gevestigd te 's Gravenhoge, om gron den in erfpacht te mogen ontvangen in den West-Merwepolder. Het betreft een terrein van 2 H.A. voor een tijdvak van TOO jaren, tegen een canon van 35 cent per vierk. M. Bovendien vroeg deze Maatschappij recht van optie voor de aangrenzende terreinen bij eventueele uit breiding. B. en W. stelden voor dit te verleenen gedurende 5 A jaar, wat gedurende VA joar gratis gegeven wordt en daarna gedurende 2 jaar voor een canon van 20 cent per vierk. M., om het dan in erfpacht te nemen tegen een canon van 30 cent. Heel veel raadsleden voerden hierover het woord. De heer S m i t s D. A. P.) begon met een verklaring van zijne partij voor te lezen, dat zij om principiëele redenen zich verzette. De heer Dicke (A. R.) verklaarde zich een voorstander om de economische voordeelen, die de vestiging dezer fabriek aan onze gemeente geven zal. De christelijk-historischen, bij monde van de heeren van Eek en van Bruggen bepleit ten aanneming van het voorstel. Voor de R.-K. fractie deed dit dc heer Lc Moire. Van de A.-R. zijde werd het voorstel verdedigd door de hee ren Wetselaar, van Proosdij en Ouborg. De S. D. A. P.'ers Bergmcijer, Reinhardt en Sanders onderstreepten nog eens het betoog van hun partijgenoot Smits. Bij den Vrijheidsbond kon de heer Zillinger Molenaar alleen dan vootetem- men, wanneer B. en W. hem duidelijk maakten, dat de vestiging dezer fabriek was in bet belang van de onafhankeliikheid van ons land, omdat spreker eenerzijds den oorlog 'n ontzettend ze delijk kwaad noemde, doch daarnaast niet een- zijdig wild<* ontwapenen. De heer Ridders maakte zijn stem nog af hankelijk van de voorwaarde, dat niet gratis een recht van ootie verleend werd. Een amen dement waarin dit tot uiting kwam, werd ver worpen met 17 tegen 14 stemmen. Van de ziide van het college verdedigde wet houder v. Schelt de uitgifte voor den canon prijs van 35 cent, tCTwid de voorzitter het an dere gedeelte der verdediging op zich nam. Spreker betoogde allereerst dat zelfs bij inter nationale ontwapening nog oen weermacht noo- dig zal zijn, en dus ook munitiefabrieken. Ver volgens besprak hij het gevaar dot deze fabriek in oorlogstijd voor onze gemeente zou kunnen meebrengen,. doch ir dat opzicht zijn'dc stel ling Amsterdam en dr i egeeringsstad Den Haag er ni minder aan t^e. Dat het bedrijf zelf ge vaarlijk is, ontkent spreker uit eigen aanschou wing. Het kruit wordt hier niet gefabipceerd, doch uit Muiden toegevoerd en nooit in groo- tere hoeveelheid don voor een wek fabricage. Bovendien is dit kruit niet ontplofbaar, alleen brandbaar. De vestiging dezer fabriek heeft voorts het voordeel, dat vele wu*Moozen er werk kunnen vinden, terwijl dit bedrijf een groot af nemer worden zal van onze gasfabriek, water leiding en electrischc centrale. Hierna werd er door vele sprekers gerepli ceerd, zonder nieuwe gezichtspunten te openen. Bij d<» stemming werd het voorstel met 19 tegen 12 stommen aangenomen. Vóór stemden 8 A.-R., 4 R.-K.. 3 C.-H., 1 V.-B., 2 Z G'. R. en 1 Wild. Tegen dc 9 S. D. A. P 'ers en 2 VJ3. en de heer Ridders. MIJ. VAN WELDADIGHEID. Dc jaarvergadering le Amsterdam. De gisteren te Amsterdam gehouden jaarver gadering van de Mij. van Weldadigheid werd bij afwezigheid van den voorzitter, Ir. H. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis, geleid door den heer W. Stork. Deze zeide in zijn openings woord, dat de toestond der maatschappij ver beterd is, al is hij nog niet bevredigend. Er is nog een verlies, maar men slaagt er in dk ver lies tot 30,000 terug te brengen. Het bestuur heeft gebruik gemaakt van de machtiging tot verkoop van de gronden van Willemsoord. De opbrengst was by, ton. Met dot bedrag zijn verschillende schulden afgelost. Er rest nog een bedrag van 136,000 aan prolongatieschuld en van 40,000 gulden aan hypotheekschuld. Intusschen zijn er nog meer gronden, die verkocht kunnen worden Met de opbrengst daarvan hoopt men de geheele schuld of te lossen. Jammer genoeg vermindert de steun. Spr. eindigde met den wensch, dat hierin verbetering moge komen. Goedgekeurd werd ook weer voor dit joar mevr. Nolst Trenité te benoemen tot propagandiste. De heer R. P. Dojes, to Uithui zen, werd bij acclamatie herkozen als commis saris. Aan het bestuur werd machtiging ver leend om twee stukjes grond te Frederiksoord te verköopen. De vergadering besloot het volgend jaar de olgemeene vergadering te Frederiksoord te hou den. Bij de rondvraag kwam ter sprake een denk beeld van den voorzitter van de afdeeling Hen gelo om ter bevordering van de werkverschaf fing met steun van de regeering woeste gron den in cultuur te brengen en aldus te werken in de richting van de bedoelingen van den stichter. De voorzitter deelde mede, dat aan den directeur is opgedragen het uitwerken van een plan. VER. TOT BESCHERMING VAN JOODSCHE MEISJES. De jaarvergadering te den Haug. Te 's-Gi avenhoge hield de Vereeniging tot bescherming van Joodsche meisjes te 's-Gra- venhage haar jaarvergadering, onder leiding vnn mej D. Sanson. Het jaarverslag vermelde om., dat het ledental sterk is uitgebreid door de actie te Haarlem, onder leiding van mevrouw Coh<m Polak, waardoor een correspondentschap met 10 leden weed omgezet ip een afdeeling met 126 leden. Besprekingen werden ervolgens gevoerd over de stichting ven een Tehuis. Het bestuur vroeg machtiging om een huis in het Gooi te huren. Dc vergadering was het erover eens, dat van bouwen, waarover ook gedacht is, geen sprake kan zijn met de geringe geldmiddelen waarever de verccniging beschikt Zelfs weren •■enige leden vvn mccning; dot men zelfs geen huis zou kunnen huren, omdat de exploitatie binnen enige jaren h^t kapitaal zou vcrs'indcn. Anderen evenwel betoo-gden, dat men beginnen moet ondanks deze moeilijkheid in de ve.- wnchting, dat, wanneer het tehuis er eenmaal is, de belangstelling is het werk der verecni- ging groeien zal. Tegen het Gooi hadden verschilende leden ernstige bedenkingen. Er werd dan ook beslo ten, dat nogmno's getracht zal worden een huis in de omgeving van Haarlem te vinden eerst daarna zal men in het Gcoi zoeken !n ieder geval moet het tehuis in de omgeving van Amsterdam komen, waar het meest aantal •gevaTen behandeld wordt. DE MALVERSATIES AAN DE MAAS- EN WAALSCHE BANK. i De behandeling voor de Arn- hemsche rechtbank. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan de banjücr J. C. J. te Nijmegen, direc teur der Maas- en Waalsche Bank, omdat hij als directeur der commanditaire vennootschap De Maas- en Waalsche Bank Kneppers en Co. aldaar le. opzettelijk valschelijk in het door die bank gehouden boek van diverse debiteuren en crediteuren over 1922 achtereenvolgens in het eind van 1922 of begin 1925 of omstreeks dien tijd een debetpost oon die bank van 50.000 ten laste van A. J. J Jurgens en in 'April of Mei, in elk geval in 1923, oen debet- post aan die bank van 15.489.66 ten laste van den zelfden A. J. J. Jurgens heeft doen opnemen, door daartoe telkens last te ge ven aan den boekhouder bij W. H. F., die deze lastgeving wederom overbracht aan den met het bijhouden van gemdd bock van diverse debiteuren en crediteuren belasten boekhou der J. H. J. E., zulks terwijl beklaagde wist dat genoemde Jurgens, op wiens rekening die posten waren geboekt, in werkelijkheid voor melde bedragen van f 50.000 on 15.489.66 geenszins aan de Maas- cn Waalsche Bank schuldig was 2e. in den zomer van 1923 in het balansboek van de Maas- cn Waalsche Bank de balans per. 31 Dec. 1922 met zijn handteekening J. G. J. J. heeft onderteekend, terwijl hij wist dat op die balans valschelijk stonden vei meld een de- betpost aan voormelde baten van 87.212.93 en een debetpost aan die bank van ƒ154.849.60 beide ten laste van A. J J. Jurgens, benevens oen debetpost aan die bank van T2.821.47 ten laste van E. Bruns. zijnde het hem immers» bekend dat de heeren Jurgens en Bruns in wer kelijkheid voormelde bedragen geenszins* aan de bank schuldig waren, hebbende hij zoodoen de voormelde balans, die moest dienen als be wijs van de vastgestelde uitkomsten over 1922 van het handelsbedrijf van de Maas-en Waal sche Bank, valschelijk opgemaakt, met het oogmerk om die als echt en onvervalscht te gebruiken 3e. in 1923 opzettelijk gebruik heeft ge maakt van voormelde valschelijk opgemaakte boeken en diverse debiteuren en crediteuren over 1922, en van voormelde valschelijk opge maakte balans per 31 December 1922 als ware die echt en onvervalscht, door dat debi teuren- en crediteurenboek cn die balans aan de commissarissen over tc leggen. Beklaagde maakte den indruk vnn een ge broken man. Hij liep zeer moeilijk en ant woordde slechts fluisterend op <ke gestolde vragen. Hij erkende, dnt ingevolge zijn op dracht de post ten laste van A. J. J. Jurgens nd 50.000 werd overgebracht van beklaog- de's rekening, welke met dit bedrag dus werd ontlast. De post van f 154.000 was een oude Markenpost Toen dc heer Kneppers Sr. er hem op wees dot tegenover dezen valutapost een debiteur moest staan, antwoordde hij dat de post reeds lang open stond maar tenslotte erkent hij gezegd tc hebbenneem dan Jur gens als debiteur, mits deze er geen schad»» van ondervindt. Vorder beweerde beklaagde dat hij noch zijn mededirecteur de heer Knep pers 't «pzet hadden gehad oni iemand te be- nndeelen, waarop de president hem er op wees dat hij toch zeer goed wist dal al Sic boekin gen tenslotte op de balans kwamen. Beklaagde erkende dot hii de balans van 1922 geteekend heeft en wist dat de post von 154.000 fout was. Jurgens was dit bedrag niet schuldig cn beklaagde had hem er ook niet over gespro ken. De president wees hem op den post van T2 822 von E Bruns, waarvan Nhij tcoh wist dat Bruns een schikking hod getroffen, waar- d.oor hem kwijting was verleend voor dat be drag. zoodnt deze post ook uit de boeken had mr>«ten verdwijnen. Rechter mr. Boelens wees er beklaagde op, dot het overboeken van de valutaschulden von de bank toch in verband stond met het opma ken van de balans van 1922. U hebt er toch wel aan moeten denken dat bij de bank de be langen van zoovele crediteuren betrokken wa ren, cn het wordt hoog tijd dat U zich daar thans eens rekenschap van geeft Op de valu ta's was een verlies van 130,000 en daardoor kon er in geen geval winst worden uitgekeerd. Hodt U dit niet gedaan, dan zou het bedrog nu ter beschikking van de crediteuren zijn ge weest. Bovendien gingt U na de vaststelling van de balans met commissarissen de verschil lende debetposten na aan de hand van een apart boekje. Daarin «tond II voor 68,000 debet en Jurgens voor 27,000 Aan den boekhouder hebt U toen verzocht om de voor letters om te zetten. Verder wees mr. Boelens er nog op, dot be klaagde toen reeds een veel grooter debet had dan 68,000. Dit bedrag beliep vermoedelijk toen reeds in dc tonnen. Ook waren er in die dagen bij de Ncd. Bank accepten voor een be drog, dot een half millioen hoogcr was dan het geen crediteuren schuldig waren. Hij noemde dit een schandaal en kon zich niet begrijpen dat de beklaagde daarvan niets wist. De accountant die een onderzoek heeft inge steld omtrent den toestand van de bank, ver klaarde dat de activa met 1,295.000 door de passiva werden overtroffen In 1922 is door overschrijving het debetsaldo van beklaagde verminderd met 198,000. Daarna bleef het debetsaldo nog 8 5 9 ton. De deskundige wees er verder nog op, dat de valutapost van 154,000 een waarde van 3 millioen mark vertegenwoordigde, wat in wer kelijkheid 1000 aan Hollandsch geld was. Wot betreft den debetpost van E. Bruns kreeg de deskundige von dezen bericht dat hij niets meer schuldig was, omdat reeds lang een rege ling was getroffen waarbij hem algeheel» kwij ting was verleerd. De deskundige kreeg van beklaagde den indruk dat deze den toestand van de bonk niet gerealiseerd heeft en steeds de zoken te optimistisch inzag, waardoor een goede kijk op dc zaak hem ontbrak. De heer J. H. H Krïeppers, mede-dirccteur van de Maas en dc Waalsche Bank, verklaarde dat hij speciaal dc laatste jaren wegens doof heid zich moeilijk met de zaken meer kon be moeien. J. nam dan ook zijn werkzaamheden geheel over en getuige beschouwde dit als een groote welwillendheid. Soocdig bleek hem ech ter, dat deze meening niet juist was. Getuige kwam op een keer toevallig te weten, dat cr bij d-m kassier een groot bedrog aan franks was. Hij wist niet anders don dat de bank nimmer zaken voor eigen rekening deed. Deze franks moesten dan ook een bepaalde bestemming hrbben. De kassier verklaarde hem daar niets von te weten, doch bij zijn verder onderzoek vernam hij van een bediende, dat er een ver lies van 250,009 was. Getuige heeft toen bekbagdeg evraagd hoe het kwam dat er in strijd met den vroegeren toestand en met zijn eigen verklaring dnt hij nimmer iets voor eigen rekening deed, thans een dergelijke hoeveelheid vreemd geld aanwezig was. Beklaagde heeft hem toen verzekerde dat het in orde zou komen Getuige heeft hem er nog op gewezen, dat hij reeds voor 3 ton debet stond, en dat het toch wel moeilijk zou zijn om die zaak in orde te maken In de vergadering waarin de balans werd vastgesteld, heeft getuige bij den post van T54.0CO uitdrukkelijk opgemerktdit is een valutapost, en beklaagde gevraagd of Jurgens dezen had overgenomen. Beklaagde antwoordde dat dit nog niet het geval was, maar dat hij mnt hom zou gaan spreken. Getuige gaf toe, dat hij de balans zonder onderzoek had geteekend om- d?.t hij in goed vertrouwen meende dat elles in orde was. De boekhouder van deze Bonk verklaarde dot hij bekl., hem in April of Mei 1923 had opgedragen de rekenine depot Maas en Waal sche Bonk over te schrijven op rekening van Jurgens, welke daardoor debet kwam met 154 000 Bovendien werd hem opdrorht ge geven om vnn beklaagdes rekening f 50.000 over te schrijven, eveneens op de rekenni^ van Jurgens. Getuige wist toen riiet dat die de T54C00 niet schuldig was Een commissionair in effecten, destijds alge meen procuratiehouder van de Maas cn Waal sche Bank verklaarde dat er een bespreking heeft plaats gehad met de directie, waarbij hii en de boekhouder aanwezig waren, waarin de dubieuse posten werden behandeld. Ook de post van f 154.000 z.h depot Mans en Waal sche ..Bonk. Het bestaan von dien post was slechts enkele weken bekend. Beklaagde heeft bij die bespreking opdracht gegeven den post over te brengen op rekening van Jurgens en getuige was in de meening dat beklaagde daar over met Jurgens een overeenkomst had aan gegaan. Een andere boekhouder bij de Maas- en Waalsche Bank, verklaarde al dadelijk het idee te hebben gehad dat de zaak van de 154.000 niet in orde was, maar hij kon ols ondergeschikte moeilijk den directeur ter ver antwoording roepen. De president: Is u gezegd, waarom deze post overgeboekt moest worden Getuige: Er is mij niets van gezegd. De heer F. heeft mij er geen specialen uitleg van ge geven. De getuige moest aan het eind van ieder jaar 50.000 overboeken op naam van A. J. J. J., welk bedrag dan in het begin van het jaar weer terug werd geboekt. Daarom had ook deze opdracht getuige niet verwon derd. Rechter BoelensHad het personeel eenig vermoeden, dot het met de Bank niet zoo rc i kleurig was GetuigeNeen, dat niet. Wel wisten wij, dat met de arbitrage geld verloren werd. Na de pauze werd gehoord de steenfabrikent A. J J. J., te Nijmegen, die verklaarde de 154.849 66 en de andere geboekte bedrogen niet schuldig te zijn Tiidens dit verhoor zat beklaagde heftig te snikken. Requisitoir. Hierna nam de Officier van Justitie zijn re quisitoir. De officier wees erop, dat het een herade ming is, dat dit de laatste der geheele reeks zoken is der zoogenaamde „betere kringen", welke voor deze rechtbank wordt behandeld. Geenzins is deze de minst belangrijke dezer zaken. Het betreft hier een debacle eener Bank, waarbij vele Nijmeegsche ingezetenen nadeel hebben ondervonden. Eerst na larg onderzoek zijn termen gevon den bekl. te arresteeren. Het bewijs in de geheele zaak meent spr. lc zijn geleverd Dc bedoeling was dat de posten moesten worden gelezen ols echt en onver valscht. Voer bekl.'s bior zou hierdoor nadeel kunnen ontstaan. Bekl heeft meer dingen gedaan, die niet door den beugel kunnen, doch niet strafbaar zijn. Zooa's o.a zijn te hoog waardeeren van posten. Het is beklaagd?'s bedoeling geweest den toe- stend te cnmoufleeren, en in 't belang der bank te handelen. Misschien is er ook sprake van egoïsme, da^r bekl. bij het voortbestaan der Bank belang had in verband met zijn positie- (Bekl. schudt ontkennen). Bekl. heeft tgetoond het met de onbreukboarheid niet al te nauw te nemen en dat hij niet was de geschikte man op die plaats. Het is een buitengewoon publiek belang, dat dergelijke gevallen streng werden gestraft, waar men den laatsten lijd nog al eens van dergelijke dipgen hoort. Het O. M. eischte ten slotte twee jaar ge vangenisstraf. Pleidooi. Dc verdediger mr. H. P. dc Wilde betoogde, dut hetgeen geklaagde deed, verkeerd was, maar men heeft zich daarbij tc hoeden voor eenzij digheid, men moet niet overdrijven en oor zaak niet verwarren met gevolg. En in geenen deele mag men zeggen als deze bekl. maar niet zoo gehandeld had de débacle van de M. en W. Bank niet zou hebben plaats gehad. Aan het geven van onvoorzichtige credieten hadden zoowel Jurgens als Kneppers schuld- De oor zaak van de débacle zijn juist die credieten en het feit, dat er niet voldoende afgeschreven werd. Misschien was de débacle nog achterwege gebleven, als niet de crisis haar fnuikende wer king op dc bank had doen gevoelen. Kneppers en Jurgens lieten de Bank voortbestaan op een wijze, die de bank reeds lang ondermijnd had. Dc heer Kneppers heeft jaarverslagen in de wereld gezonden, die voor zoover zij dien naam verdienen de strekking hadden om het publiek zand in de oogon te strooien. Beklaagde heeft belangrijke credieten voor zijn rekening geno men en zoodoende zijn vermogen en meer dan dat opgeofferd voor de Bank. PI. meent, dat de heer Kneppers, die maar teekent, niet minder aansprakelijk is voor het feit van dividend- en tantièmeuitkeering. PI. vroeg hoeveel malen de Bank niet schuldig staat aan verduistering van effecten waar bekl. geheel buiten stond. Waar om is een der getuigen niet vervolgd, die val- sche boekingen doet en er nog een verbeterde editie van geeft. Werd er niet-vervolgd we gens gebrek aan bewijs of omdat men dezen man anders niet als hoofdgetuige kon bezigen? Hij was zelf een van de' groote speculanten, die voor een halve ton debet stond. Nu de bom gebarsten is, komt alles neer op het hoofd van J. cn pogen zij op zijn hoofd te stapelen wat zij in slechten zin tot stand brachten. Men brengt als getuigen tegen J. commissarissen die him plicht op schromelij ke wijze verwaarloosden. Indien het wetsont werp-Heemskerk was aangenomen, dan zouden heeren commissarissen een leelijke pijp heb ben moeten rooken. Toezicht is er absoluut niet geweest. Bekl. heeft alles opgeofferd wal hij had mededirecteur en commissarissen profiteerden daarvan door de uitkeering van dividend en tantièmes. Het staat voor pi. vast, dat de Maas- en Waalsche Bank ten gronde zou zijn gegaan, ook al had J. niets gedaan. De feiten staan naar pl. meent vrijwel vast, doch hij kon de gedachte niet van zich afzet ten, dat Kneppers Sr. er meer van weet. Nadat deze gehoord heeft, dot er een gat is van twee ton, roept deze J. ter verantwoording. Pl. kan zich niet voorstellen, dat de zaak daar mede ofgeloopen wasz.h wist Kneppers, dat de post van 150.000 is gedekt door over boeking naar de rekening van A. S. L Jurgens, daarmede achtte Kneppers de zaak gezond, teekende de balans en streek dividend en tantième op. De vraag of hetgeen bekl. deed strafbaar is, beantwoordt pl. ontkennend. Een hoofdmoment vormt dot in het boek diverse debiteuren en crediteuren een overboeking plaats had, die niet juist was. Dit zegt niets. Art. 225 W. Str. spreekt een stuk, dat bestemd is tot bewijs van eenig.feit te dienen. Het staat nu juridisch vast, dat het debiteuren- cn crediteurenboek geen bewijskracht heeft. Volgens de wet is het dagboek het eenige boek dat bewijs oplevert. Voorts was de balans niet een stuk om te die nen tot bewijs van eenig feit. De indiening van de belans had ten doel te onderzoeken of deze juist was; anders zou het zün. indien de hjins was vastgesteld door de vergadering van aan deelhouders. Wat betreft de mogelijkheid van nadeel vraagt pl. hoe het mogelijk is zich te verdedigen tegen de mogelijkheid van nadeel, wanneer dit uit de dagvaarding niet blijkt. Niet alleen beging men de fout, dat niet in de dagvaarding is ge steld voor wien nadeel ontstond, maar ook, om dat de mogelijkheid van nadeel niet aannemelijk is gemaakt. Pl. concludeert tot ontslag van rechtsvervol ging en verzoekt de invrijheidstelling van be klaagde. Na re- en duuliek begaf de rechtbank zich m raadkamer. In dc heropende zitting deelde de president mede, dat de rechtbank in dit stadium der zaak nog geen termen vond tot invrijheid stelling vnn bekl. Uitspraak 23 Juni. ONTROUW GEMEENTEAMBTENAAR TE HILVERSUM. Een voorwaardelijke vcroordee- ling geëischt Voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank had zich heden te verantwoorden een 40-jarig gewezen stadhuisklerk uit Hilver sum, terzake van valschheid in geschrifte. Bekl. was belast mot de administratie van de lijst der loonnolo's. Deze lijst werd wekelijksch aan zijn onmiddellijken chef overgelegd, die dan adviseerde tot verstrekking van oe daarop vermelda gelden, bestemd voor de loonen der komende week, welke door bekl. uitbetaald werden. In begin Februari 1923 was een der gemeentewerklieden tijdelijk op dc Loosdrecht- sche Heide te werk gesteld, waardoor hij wat de betaling zijner loonen aangaat, niets meer met Publieke Werken te maken had. Bekl. heeft toen kans gezien den naam van dien werkman tot zesmaal toe op de lijsten te ver melden, waardoor hij zich een bedrag van f 213 heeft weten toe te eigenen. Door een toeval iverd het bedrog ontdekt. Bekl. bekende. •Als getuigen werden gehoord twee gemeente ambtenaren uit Hilversum, bonevens de betrok ken werkman, die de feiten bevstigden. Het O. M. waargenomen door mr. D. Reiling, èi-chtc een voorwaardelijke gevangenisstraf van vijf maanden, met een proeftijd van .drie jaar. Bekl. werd niet verdedigd. TWEE ARBEIDERS VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Een doode. Bij het restauratiewerk aan den toren ven de Ncd. Hervormde Kerk te Eist (Gld.) is een steiger losgeschoten, met het noodlottig ge volg, dat twee arbeiders door een liftkoker van een hoogte van 25 M. vielen. De55-jarige M. uit Nijmegen was onmiddellijk dood. De andere arbeider werd na een va' van om streeks. 6 M. vastgegrepen cn hierdoor gered. KORTE BERICHTEN. Brand. Hedenmorgen is te Oldeboorn (Fr.) de groo te hooischuur, die nsgapoeg gehcei gevuld was toebehoorende aan den heer T. Mulder geheel afgebrand. De oorzaak van den brand is on bekend. De schade is verzekerd. Inbrekers veroordeeld. De rechtbank te Amslcidtm deed heden uit spraak in de zaak van den werkman B cn den portier A., beiden werkzaam in 1922 aan Van Leers fabrieken te Weesp. Zij v;aren beklaagd in den nacht van 8 op 9 December 1922 in de brandkast een gat te hebben gemaakt en 7800.— te hebben weggenomen De werk man B .werd veroordeeld tot 2 jaar. De por tier A. werd vrijgesproken. De eisch was tegen beide beklaagden 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. Timmerman verongelukt. Een timmerman die bij werkzaamheden aan het bovenraam van een perceeel in de Da Costastraat te Amsterdam, met dit faam op straat was gevallen en daarbij ernstig werd* gewond is, na overbrenging naar het Wilhel- minagasthuis overleden. Circus Carré verkocht. Dinsdagavond is het Circus Carré te Am sterdam voor 439.000 gekocht door de firma H. Benjamins en Zn. De nieuwe bestem ming van het gebouw is nog cnbekend. Bij het zwemmen verdronken. Eij het zwemmen in de berghaven voor de nieuwe sluiswerken te IJmuiden is de 13-jarige zoon van den spoorwegbeambte B. verdronken. Verdronken. Een tweejarig dochtertje van R. G. te Onna, bij Steenwijk, is gisteren in een tobbe met water verdronken Brand. Te Doetinchem is het door de gezinnen Dem- mink, Keizer en Booiman bewoonde huis geheel afgebrand. Twee varkens, een geit en een aan tal kippen zijn in de vlammen omgekomen. Luchtvaart. DE CORDON BENNETT-WEDSTRIJD. Demuyter geland. Vermoedelijk de eerste. Brussel, 9 Juni (V.D.) Demuyter is geland lusschen Quimper cn Saint Ivy. (Frankrijk bij Brest). De afstand, die hij heeft afgelegd, be draagt 680 kilometer. Hij is voorloopig eersto. Om 10 uur hedenavond was er nog geen nieuws van Veenstra ontvangen. ZANNI GEEFT 'T OP. T ok i o, 9 Juni. (V. D.) Zanni h!eeft uit rgentinië instructie ontvangen zijn wereld vlucht op te geven. Het overschot van zijn Fokker-toestel zal.verkocht worden aan Japan,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6