STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. DE TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. De volgorde d«r lijsten. In de gisteren gehouden vergadering, van het Centraal Stem-bureau is vastgesteld de numme ring van de voor de Kamerverkiezing ingedien de candidatenlijsten. Voor Kieskring XIII (Utrecht) is deze als volgt No. 1 Rev. Arb. Comité No. 2. Vrijdenkers No. 3. Middenstandspartij. No. 4. Bezuinigingspartij. No. 5. Herv. Geref. Staatspartij. No. 8. Chr. Dem. Fed. No. 9. Protest. Volkspartij. No. 10. Socialistische Partij. No. II. Comm. Partij. No. 12. S. D. A. P. No. 14. Chr. Jdist. Unie No. 15. Plattelanders (De Boer). No. 16. Plattelanders (Braat). No. 17*. Democratische Partij. No. 19. Nieuwe Nation. Partij. No. 20. Actualisten. No. 22. Vrijz. Dem. Partij. No. 23. R.K. Staatspartij. No. 24. R.-K. Volkspartij. No. 25. Vrijheidsbond (lijst Staalman). No. 26. Vrijheidsbond (lijst v. Gijn). No. 27. Anti-Rev. Partij. No. 28. Vaderl. Verbond. No. 29. Staotk. Geref. Partij. PROVINCIALE UTRECHTSCHE VER- EENIGING „HET GROENE KRUIS." De olgcmeene jaarvergadering. De algemeene jaarvergadering dezer Provin ciale Vereeniging werd heden, onder voorzit terschap van den heer Ad. ter Cock uit Amers foort, in het Centroalbureau der A. N. V. tc Utrecht gehouden. Uit alle deelen der provincie waren de afge vaardigden der afdcelingen aanwezig. De ver gadering was goed bezocht. Mede tegenwoordig waren de heeren dr. Doyer, inspecteur der Volksgezondheid, en ds. F. C. Fleischer, voorzitter der A. N. V. Beide heeren werden door den voorzitter extra wel kom geheeten. Bij de opening der vergadering hield de Voorzitter der Provinciale Vereeniging een rede, waarin hij liet uitkomen, dat de Provinciale nog heel wat had te doen als zij in belangrijkheid enkele andere Prov. vej-eenigingen nabij wil ko men. Waar het eendrachtig samenwerken in de Vereeniging spreekwoordelijk was. twijfelde hij er niet aan of geleidelijk aan zal de Provinciale in krocht toenemen: de volksgezondheid zal daarbij wel varen. Hij was erkentelijk voor alles, wat dc Gedep. Stoten en de Provinciale Staten van Utrecht in het belang der Volksgezondheid deden en bracht hulde aan de voortvarendheid en de ori ginaliteit, waarmede zij de volksgezondheid dienden. Hij spoorde de afdeelingen aan paraat te blijven en aan het Provinciaal bestuur van Utrecht tc tooncn, dat het aan de leden van het Groene Kruis in hun Provincie krachtige medewerkers heeft. Daas nu braqht de voorzitter irv. herinnering, dat het Groene Kruis in Nederland den Ten en 'en September in Utrecht een congres zal hou den, om te herdenken, dat 25 jaar geleden dc eerste Groene Kruis-afdeeling werd opgericht. Over het programma dier herdenkingsdagen zullen binnenkort nadere berichten komen, doch reeds nu wilde hij mededeelen, dat het in de be doeling ligt die herdenkingsdagen te bezegelen door de stichting van een Jubileum-fonds, uit welks renten onverzorgde, invalide wijkverpleeg sters gesteund kunnen worden. Ieder, die met het werk dier vrouwen in aan raking komt, zal moeten erkennen, dat door hen veel leed in de huisgezinnen is verzocht enr dat zij door hun liefde en toewijding aan tal van zieken greote kracht en zelfvertrouwen hebben geschonken. Hi{ wekt de afdeelingen op t. z. t. de tot-stand-^rming van dit fonds krachtig te willen bevorderen. De notulen der vorige vergadering, en het jaarverslag 1924 worden onveranderd goedge keurd. De rekening en verantwoording 1924 en do bcgrooting 1926 worden, na eenige discussie, overeenkomstig de ingediende concepten vast gesteld. Tot leden van het hoofdbestuur worden bij enkele candidaatstelling gekozen verklaard de aftredende leden dr. G. Vellenga te Loosdrecht en P. J. Hamelberg te Eli nek wijk (Zuilen). Tot leden der commissie, belast met het on derzoek der rekening en verantwoording 1925 en begrooting T927, worden benoemd de af deelingen Kockengen en Kamerik. Daarna hield de voorzitter een voordracht over: „Uitzending van kinderen naar herstel- lings- en vacantie-kolonies." De heer Ter Cock meende aan niemand te kort te doen, indien hij bij dit werk speciaal memoreert, wat de heeren dr. A. Schuckink Kool te Utrecht cn Th. M. Ketelaar te Amster dam voor het zwakke kind gedaan hebben. Wanneer wij voor de gezondheid van h e t k i n 4 zorgen, kunnen we met bijna waarschijn lijke zekerheid zeggen, dat we gezonde man nen en vrouwen krijgen. Hij vertelt wat het Centrnnl Genootschap voor Kinder-herstellings- en Vacantie-kolonies in den lande voor het kind doet en gedaan heeft. Zeer terecht wordt ingezien, dot de uitzending van kinderen naar de herstellingsoorden van het Centraal GenootschnD in het belang der Volksgezondheid is en dat het als een strijd middel tegen de tuberculose mag worden be schouwd? Hoevele kinderen zouden het slacht offer der Tuberculose geworden zijn, indien zij niet in de koesterende handen van het Centraal Genootschap waren terecht geomen. Hij vertelt verder van de verschill°nde Koloniehuizen, over het beheer daarvan; over de werkzaamheden der afdeelingen, over het verblijf der kinderen in de herstellingsoorden, over de zorgen en ver antwoordelijkheid der directrices en hunne as sistenten, enz. enz. De appreciatie van het werk wordt meer en meer door Gemeente, Provincie en Rijk inge zien. Ten slotte beveelt hij de afgevaardigden van de Groene Kruis-afdeelingen aan, het Centraal Genootschep krachtdadig te steunen. De ondervoorzitter van het Hoofdbestuur, die tijdens de rede van den voorzitter het praesi- dium had o, orrr'",nmen, brengt hem dank voor de met warmte uitgesproken rede. De vergade ring onderstreept dien donk door een longduri; applaus. Bij de rondvraag kwamen nog enkele zaken van huishoudelijken aard ter sprake. Daarna werd deze goed bezochte, geanimeer de vergadering gesloten. DE VERGIFTIGINGSZAAK AAN DE ARN- HEMSCHE STRAAT. Voor de tweede maal in behande ling voor het Amsterdamsche Ge rechtshof. Dc eisch van twintig jaar wordt gehandhaafd. Een onzer verslaggevers berichtte ons int Amsterdam Men kent dit proces nog wel uit onze vorige uitvoerige verslagen van rechtbank (te Utrecht) en van hof (te Amsterdam). Het is vandaag juist een jaar geleden dot de beklaagde in deze zaak, de drogist V., voor het eerst terecht stond voor de Rechtbank te Utrecht, beschul digd onderscheidene keeren getracht te heth» ben zijn echtgenoote van het leven te be- rooven, welke pogingen hadden bestaan in het toedienen van lood-arsenaat in melk en choco lade, daarna in het openzetten van de gaskraan op de slaapkamer. Al deze pogingen mislukten; wel is beklaagdes vrouw levensgevaarlijk ziek geworden door het drinken van met lood-arse naat vermengde dranken, maar zij is hiervan langzamerhand hersteld, hoewel zij de sporen der vergiftiging min of meer behield. De gas kraan-geschiedenis werd verijdeld doordot be klaagdes vrouw gaslucht bemerkte in het slaap vertrek. Zoowel voor de Rechtbank als voor het Gerechtshof bekende beklaagde dc hem ten laste gelegde vergiftigingspogingen (lood-arse- noat) maar hij ontkende pertinent het openzetten ven de gaskraan. De Utrechtsche psychiaters die beklaagde onderzochten, de doktoren van der Hoeven en Stenvers kwamen in hun rapport tot de conclusie dat er geen termen waren om deze drogist ontoerekenbaar te verklaren. De rechtbank te Utrecht heeft hem daarna, con form het requisitoir van den officier van justitie veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Den I7cn Maart van dit jaar werd deze zaak in hooger beroep behandeld voor het gerechts hof te Amsterdamde odvocaat-generaal bij het Hof eischte toen vernietiging van het Utrechtsche vonnis wegens vormgebrek (het niet voldoende motiveeren van de doodelijkheid van het door beklaagde aangewende gas) en op nieuw rechtdoende de veroordeeling van beklaagde, eveneens tot .20 jaar gevangenis straf Voor het Amsterdamsche Gerechtshof heeft toen beklaagdes verdediger, mr. van Geldorp Meddens, met nadruk aangedrongen op een nieuw psychiatrisch onderzoek, waar het onderzoek der Utrechtsche medici,- volgens den verdediger te onvoldoende zou zijn geweest om op hun rapport de toerekenbaarheid van zijn cliënt aan te nemen. Overeenkomstig dit verzoek van mr. van Geldorp Meddens heeft het Gerechtshof toen een nieuw geneeskundig onderzoek naar beklaagdes geestvermogens gelost en voor dat'nieuwe onderzoek toen aan gewezen de twee Amsterdamsche hoogleerorcn in de psychiatrie, welke twee profes soren toevallig beiden Boumon hee- ten. De conclusie waartoe deze des kundigen zijn gekomen, is bekend ook z ij zeggen in het eind von hun zéér uitvoerig ver slag dot beklaagde niet kan worden be schouwd als ontoerekenbaar. In overleg met de beide Amsterdamsche hoogleeraren bepaal de het gerechtshof den 2en April van dit jaar, dat dc verdere behandeling van dit vergifti gingsproces zou worden aangehouden en op nieuw hervat op heden, den 9en Juni. Beklaagde, die thans ruim anderhalf jaar in preventieve hechtenis zit, was hedenochtend voor het Gerechtshof in uiterlijk nog precies dezelfde als in Juni 1924, toen hij voor het eerst voor de Utrechtsche rechtbank verscheen. Volmaakt kalm en onverschillig nam hij ook dezen morgen weer plaats in de beklaagden bank. Het verhoor der deskundigen. Het eerst werden als deskundigen gehoord de professoren dr. K. H. Bouman, hoogleeraar in de psychiatrie aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam en dr. L. Bouman hoogleeraar in de psychiatrie aan de Vrije Universiteit. Beklaagde is volledig onderzocht hij heeft geruimen tijd vertoefd in de psychia trische kliniek, er heeft blocd-onderzoek plaats gehad en ook is oog-spiegeling geschied. Op neurologisch gebied zijn geen afwijkingen ge constateerd van intellectueele beperktheid is niets gebleken. Tijdens het plegen van zijn misdaad was beklaagde niet lijdende aan een gebrekkige ontwikkeling zijner verstandelijke vermogensevenmin was hij op dat moment lijdende aan een ziekelijke stoornis in zijn ver standelijke vermogens. De deskundigen ver klaarden voorts, dat bij beklaagde óók geen sprake kon zijn van verminderde toerekenbaar heid. Op een desbetreffende vraag ven een der raadsheerer. of dc deskundigen ook kon den verklaren het terugkomen van beklaagde op zijn aanvankelijke bekentenis tegenover de Amersfoortsché9 politie ten opzichte van de gasvergiftiging, antwoordde professor K. H. Bouman dat het niet onmogelijk was te achten dat beklaagde deze gasvergiftiging aanvanke lijk op zich had genomen, toen zijn broer ten onrechte daarvan werd verdacht. Later, in de biecht moet beklaagde tot het inzicht zijn ge- gekomen dat hij niet op zich mocht nemen waaraan hij zich werkelijk onschuldig wist. De zelfde raadsheer opperde in dit verband de mogelijkheid dot beklaagde in het Huis van Bewaring daar contact met mede-gevangenen tot onder inzicht zou zijn gekomen en daarom zijn aanvankelijke bekentenis van de gasver giftiging zou hebben teruggenomen Op dit punt konden de deskundigen echter geenerlei inlichting geven. De advocaat-generaal neemt opnieuw requisitoir. De advocaat-generaal, mr. Van Geuns, die dadelijk na dit verhoor van de deskundigeti het woord verkreeg, noemde het thans vóórliggende repport van de beide hoogleeraren Bouman het belangrijkste psychiatrisch rapport dat hem de laatste jaren onder de oogen was gekomen men beschikt in dit proces wel over gewichtige documenten, maar er ontbrak in het dossier een overtuig nd medisch rapport Dit rapport was ons thans geworden van de hand der beide professoren Bouman, die gesproken hebben in een taal, die ook voor den niet-psychiater ver staanbaar is. Tot dusver had men van psychi atrische rapporten het klassieke voorbeeld van de Haagsche psychiaters die indertijd de justi tie voorlichting schonken toen de veel bespro ken moord in de Scheveningsche boschjes had plaats gehadhet denkbeeld, dat de dwang gedachte bij den beklaagde strafrechterlijke «rantwoordelijkheid zou uitsluiten. Deze mersfoortsche vergi" i ingszoak is wellicht moeilijker, ingewikkeld don de Schevening- rche moordgeschiedenis moar daarom vooral is zoo van onschatbare bcteekenis het nu door de hoogleeraren Boumon uitgebrachte rapport, dat voor sprekeT klaar en duidelijk de hoofd lijnen aangaf voor de c oclusic waartoe hij is gekomen, de conclusie dot hij volkomen cn algeheel moest bbjven volharden bij zijn eerste in Maart gehouden requisitoir. Tot die conclu sie is de advocaat-generaal al aanstonds geko men, omdat volgens het uitnemende medische rapport van de Amsterdamsche hoogleeraren de strafrechterlijke verantwoordelijkheid van dezen beklaagde volkomen en ontwijfelbaar is komen vost te staan. Dr. Biercns de Haan heeft indertijd van dezen beklaagde gezegd dat hij was een hystericus in aanleg, maar dit inzicht is door het rapport van de professoren Bou man geheel terzijde geschoven. De groote vraag waar het in deze op aankomt, is Heeft men aannemelijk kunnen maken dat beklaagde lijndende is geweest aan een gebrekkige ont wikkeling of ziekelijke storing in zijq verstan delijke vermogens De advocaat-generaal her innerde op dit punt aan het standaard-arrest van den Hoogen Raad van 10 November 1924, Weekblad van het Recht T1302. De groote Von Hamel zegt in zijn jongste werk door hem aan zijn zoon opgedragen te dezen opzichte in geval von twijfel aan een af of niet bestaand defect in iemands verstandelijke vermogens, kan geen veroordeeling van den bcklaogde worden uitgesproken. Moar het worde hier dodelijk onderstreepthier is .van eenigen twijfel abso luut niets gebleken. Integendeelhet rapport van de Amsterdamsche psychiaters is wel zoo positief als men het zich maar verl- ngen kon. Zij zeggen zéér .beslistdat de ei/enaardige kenteekenen die den hystericus aanduiden, bij dezen beklaagde algeheel ontbreken en zij zeg gen op een andere bladzijde in hun rapport weer: dot bij beklaagde geenerlei psychose aan wezig is bevonden, zoodat zij hem dan ook bij geen enkele groep op dit terrein kunnen rang schikken. Wil dit nu zeggen dat met dit rap port het zieleleven van dezen beklaagde ver klaarbaar is gemaakt Volstrekt nietvoor den odvocaat-generaal blijven ook nè dit rpport nog groote vroegteekens bestaan. Men heeft hier een beklaagde vóór zich, die aan den eenen kant openbaart een bijzonder groote liefde voor zijn moederdie moeder stond bij beklaagde in het middelpunt van zijn gevoelsleven. Eon bijzondere gehechtheid daarnevens aan zijn broerdeze beklaagde hiald verder veel van honden, van bloemen. Hij was in het leven een pretmaker, maar hij was èveneens een ernstig zakenman, een zeer goedhartig mensch, die geen leed van anderen kon zien. Dot was in dezen beklaagde de eene kant. In hem vindt men aan den anderen kant een geweldig raad sel, het énorme raadsel van volkomen gebrek von schuldgevoel, een buitengewone ongevoe ligheid, een zich niet indenken in de schrik kelijke ernst van het door hem gepleegde mis drijf, waarvan hij ook de ellendige gevolgen niet beseft. Bcklaogde is een man van een troon, een man van een lach. Dèt nu is in hom hot groote probleem, dat is het gonsch bijzon dere in den persoon van dezen beklaagde, maar uit dat bijzondere mag men geenszins afleiden dat beklaagde daarom gestoord moet zijn in zijn verstandelijke vermogens. Een. leek is na tuurlijk direct gereed met zijn conclusiezóó een man moet psychisch défoct zijn. Maar de deskundigen zijn van een geheel ander oordeel en zeggen neen, van een psychisch défect is hier heelemaal geen sproke, zelfs is er geen sprake van een verminderde toerekeningsvat baarheid. Dat staat duidelijk in het rapport te lezen, het is ten overvloede nog eens betoogd als antwoord een door den president van het Hof gestelde vraag. Dat is in dit proces het groote moment geweest cn dot moment is nu tot volkomen klaarheid gebracht. De advocaat- generaal zou met deze beschouwingen als aan vulling van zijn in Maart genomen requisitoir kunnen volstaanmoar hij wenschte er toch nog iets aan toe te voegen. Hij was zich in Maart volkomen bewust van den toen door hem uitgesprken eisch ten opzichte van de strafmaat20 jaar gevangenisstraf voor dezen beklaagde. Bij dien eisch bleef de odvocaat- generaal heden volkomen pessisteeren, het aan den Hove overlatende of dit college termen zou kunnen vinden om deze straf van 20 jaren te verminderen, overwegende wellicht, of daartoe redenen zouden aanwezig zijn in het abnormale dat dc advocaat-generaal zoo juist in dezen be klaagde schilderde, het abnormale, dat hij trachtte aan te toonen in beklaagdes zieleleven. Spreker voor zich had, na rijp beraad, geen vrijheid kunnen vinden om een minder zware straf te vragen. Hij persisteerde olzoo ten volle bij zijn eenmaal genomen requisitoirveroor deeling tot 20 jaar gevangenisstraf. Mr. von Geldorp Meddens verdedigt den beklaagde op nieuw. Dc ordediger, mr v. Ge'dorp Meddens, ver klaarde dat het rapport der beide Amsterdam sche hoogleeraren voor hem als pleiter in deze zaak, ook de allergrootste waarde had. Hij zon er dan ook niet onn denken dit rapport opzijde te schuiven, of er afbreuk aan te deen in te gendeel, pleiter wenschte direct tc zeggen dat hij zich bij dit rapport volledig zou neerleggen, hét zelfs dankbaar aanwendende voor zijn ver dediging von den beklaagde. Pleiter zelf heef' nooit verkondigd dat men in dezen beklaagde een krakzinnige had te zien alleen heeft hij er op gewézen dat in dezen man tal van raadselen spraken, vragen die als van zelf er toe voerden de kwestie van de meerdere of mindere toe rekeningsvatbaarheid te stellen. Maar de beide professoren Bouman hebben in hun rapport op de vraag, van de mogelijk mindere toereken baarheid, duidelijk en vierkant met „neen" ge- entwoord. En zij hebben dat antwoord gemoti veerd op een zóó logische wijze dat die logica ook den 'eek niet kon ontgaan. En zoo zijn door dit medische verslag vele duistere punten in dif proces opgelost. Intusschen verschilde pleiter op twee punten met den advocaat-gene vaal erl hij zou dit dade'ijk nader aontooncn. De advocaat-generaal noemde dit medische rapport zoo belangrijk, omdat het heidei decideerde het vraagstuk van de toerekenings vatbaarheid. Zeker, dat is een belangrijk punt. maar voor pleiter was het medische rappe t vooral belangrijk om de wijze waarop het Hf Lr heeft verspreid over de motieven die ten gron<' hebben gelfgen aan beklaagdes misdrijf. De pagina's 3 tot cn met 10 van het medische rapport, geven ons oen beeld van hgt meer in nerlijke geestesleven van dezen man en daar nu schuilde voor pleiter dc groote waarde en bcteekenis van den arbeid der hoogleeraren Boumon. Niet de kwestie der toerekenbaarheid stond voor pleiter bovenaan, doch véél meer de kwestie van de beweegredenen, die bij beklaag de voor zijn daad hebben voorgezeten. De-pro cureur-generaal zei in de zitting van hef Ge rechtshof in Maart j.l. dat er vcor beklaagdes misdaad geen enkele drijfveer was aan te toonen geweestgewoonlijk kon men bij ieder misdrijf een reden, een .aanleiding aanwijzen, zelfs was er zoo een aanleiding te geven voor het af schuwelijke misdrijf, destijds door xsn Amster dammer gepleegd, die oen jongen n het IJ verdronk. Maar in deze Amersfoortsche vei- giftigingszaak was volgens den advocaat-gene raal geen enkele beweegreden aan te voeren geweest. Doch lees na dn rapport van de Am- strdamsche hooglccraicn de advocaat-generoal zal er wél motieven voor de daad in vinden. Pleiter is daarom zelfs geneigd dit rapport te qualificceren als een verzachtende omstandig heid ten gunste van den bcklaogde, want het maakt de dead van beklaagde logisch, een daad die vroeger nis totooi onbegrijpelijk werd aan gemerkt. Deze beklaagde is getrouwd uit winst bejag; daarna heeft hij zijn vrouw willen op ruimen. Zóó stond de zonk aanvankelijk uitge schilderd. Maar nu is gebleken: dot deze man, die zijn gnnsche leven long alle moeilijkheden ontliep, zich op eens geplaatst zog voor een ontzettende moeilijkheid, die hij niet kon noch wilde ontloopen. Toen heeft hij voor dc oplossing een uitweg gezocht, die men aller zonderlingst mag vinden, maar die in z ij n oogen toch een uitweg was. Men mag vragen, waarom heeft beklaagde zijn vrouw niet kalm-» weg in den steek gelaten, in plaats van te trachten haar te vergiftigen? Die oplossing bleek hem onmogelijk, want op hèm rustte de zorg voor het levensonderhoud van zijn broer en uls hij zijn vrouw eenvoudig verliet, zou hij de finoncicele mogelijkheid verliezen om voor dien broer verder tc zorgen. Die broer zat dus als het ware vastgeklonken oan beklaagdes zaak en zoo kon hij die zaak niet in den steek laten. Hij moest dus in dc drogisterij te Amersfoort b 1 ij v c n. De vrouw moest daarom verdwijnem Er is voor beklaagdes daad derhalve wel dege lijk een motief geweest en dus stoot men in de beoordeeling der zaak thans op een nndor standpunt dan vroeger, toen er geen aanlei ding bekend was voor het misdrijf. In beklaag des geestesleven hebben zich andere dingen afgespeeld dan de kalme redeneering: ik zal maar eens een moord begaan. En het openbaren dezer motieven is voor pleiter nu de groote waarde van het rapport der hoogleeraron Bou man. Dit rapport leert ons, dat voor beklaagde de absolute noodzakelijkheid heeft bestaan om zijn vrouw op te ruimen en die opvatting ver schijnt ons door het rapport der Amsterdam sche professoren in een ander licht dan te voren. Pleiter sprak in dit verband de hoop uit, dat het Hof door dit rapport ook tot een andere overtuiging zou komen met betrekking tot de strafmaat. Intusschen werd dezen mor gen door een der raadsleden de mogelijkheid geopperd, dat beklaagde op zijn aanvankelijke bekentenis ten aanzien van de gasverstikking zou zijn tèruggekomen door contact, mogelij kerwijze, met mede-gevangenen. Deze ver onderstelling moest mr. Van Geldorp Meddens met allen nadruk bestrijden. Beklaagde heeft n in Utrecht n in Amsterdam pertinent ge weigerd om te spreken met andere gevangenen; hij meent dat niemand in dc gevangenis iets van hem afweet cn niemand weet waarom hij opgesloten is. Hij negeert zijn mede-gevange nen met hautaine minachting en beschouwt hen als minderwaardige sujetten met wie hij zich niet kan afgeven. Precies dezelfde houding heeft hij aangenomen gedurende zijn verblijf in de psychiatrische kliniek; hij wenschte met nie mand eenig contact te hebben. Het is een be kend feit, dat de gevangenen in de gevange nissen pogen met elkander contact te krijgen door het tik- of klopsysteem op deuren en muren; dat geschiedt in alle gevangenissen. Maar deze beklaagde heeft ook alweer perti nent geweigerd non dit tik- of klopsysteem in de cel mee te doen. Dat voortdurende tikken op de muren irriteerde hem zelfs, en hij ver langde er hoegenaamd niet aan mee te doen. Dit kon het Hof navragen èn bij de gevangenis directie in Utrecht èn bij de gevangenisdirectie in Amsterdam Ook pleiter is het nooit duidelijk geworden waarom zijn cliënt de gasverstikking is blijven ontkennen, terwijl hij de arsenicum- ergiftiging, bij herhaling gepleegd, steeds vol mondig toestemde. Wat nu de strafmaat be trof, pleiter wenschte op tc merken,' dat wan neer de Utrechtsche Rechtbank beschikt had over het rapport der Amsterdamsche hoog leeraren-psychiaters, deze Rechtbank stellig geen 20 jaar gevangenisstraf zou hebben opge legd. Deze straf van 20 jaar is de maximale straf; voor die straf bestond, na kennisneming van het rapport der Amsterdamsche hoog leeraren, geen reden meer. Beklaagde moge vroeger ook al een zwierbol geweest zijn, hij is nimmer voor eenig feit in aanraking met justitie of politie geweest, hij was een mensch met véél liefde voor het ouderlijk huis en de omgeving daarvan. Pleiter had daarom alle ver trouwen dat het Hof de straf zou willen ver minderen. President (tot beklaagde)„Aan U is ten •aste gelegd arsenicum-vergiftiging tweemaal gepleegd en gasvergiftiging éénmaal gepleegd Het eerste bekent U, niet waar, het tweeóe ontkent U Beklaagde„Ik beken de vergiftiging met lood-arscnant, ik ontken de gasvergiftiging Waarom zou ik het eene wèl bekennen en he: andere niet bekennen, als ik dat óók gedaan bad Daarvoor had ik immers geen reden." President„Daar ken men verschillend over denken". Beklaagde roept clementie 'n. Beklaagde kreeg nu nog een laatste gelegen heid om ten zijnen eigen gunste nog ic.s in het midden te brengen. Hij zeide, met nu en dan van ontroering trillende stem, ongeveer het vol- Tende„Ik zit nu al zeventien maanden in he: Huis van Bewaring en nooit Koord® ik van iemand eenig hartelijk woord Toen ik nier in Amsterdam werd opgenomen in. de psychiatri sche kliniek is het professor K. H. Bouman van de Gemeentelijke Universiteit geweest, dif mij voorhield wat ik had misdaan, misdaan te genover mijn vrouw en óók misdaan tegenover mijn broeder. Tevoren kon ik nooit den ernst van miin misdaad inzien, maar professor Bou man heeft mij dien ernst nu tèn. volle. Jojarcn. begrijpen. Ik zie alles nu volkomen in, ik voel alles, zooals ik het nooit gevoeld heb. Twin tig jaar gevangenis, die de odvocoat-genci aal voor mij gevraagd heeft, is een heele tijd; het beteekent niet twintig jaar, het bctcekent een heel menschenleven. Voo- mij beteeke- nen die twintig jaren het leven gonsch en al door, wat ik misdreven heb, zal ik toch al moeten meedragen, tot aan het graf toe. Wat met die wetenschap voor oogen twintig jaren opsluiting betcekenen, daarvoor zijn geen woor den te vind?n om het uit te drukken. Ik hoop dnt het Gerechtshof dot zal willen begrijpen en mij eenige verzochting van lot zal willen schen ken, door mij een spoedige gelegenheid te bieden nog eenigermete te kunnen herstellen wot ik misdreven heb. Ik weet wel, dat tranen in de rechtzaal doorgaans zeer ontroeren, moar tronen kon ik op dit oogenblik niet scv.eien. Ik kon alleen enkele woorden spreken, om tot uiting te brengen wat in mij omgaat. Geloof mij evenwel deze woorden zijn geen come- diespel. ze zijn de werkelijkheid die in mij leeft. En vraag het den professoren Boumon, zij zullen U kunnen verzekeren en bevestigen, dat wat ik U hier gezegd heb, waarheid is en diepe ernst. Ik hoop nog eenmaal in staat te zijn iets te kunnen herstellen van wot ik mis daan heb; niet met woorden maar met doden." Het Gerechtshof bepaalde hierna dot arrest zal worden gewezen op heden over veertien da gen, 23 Juni, 's voormiddags 10 uur. Toen beklaagde dc rechtszaal werd uitgeleid, trad hij op professor K. H. Bouman toe, en drukte deze zwijgend de hand. 438' STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Veertiende Lijst. Trekking van 0 Juni. 11)00 No. 4S36, 14887. 400 No. 3340, 4151, 4307, 11495, 12278, 16612, 17818. 200 No. 749, 6533, 19193, 18426. 1UU No. 699, 1241, 79GS, 9772, 9S32, ll042, 12367, 1479G, 17051, 18611. PRIJZEN VAN 70. 40 2542 4642 5005 1142Ü 13699 16353 18277 173 2591 4072 fc21L lltHö 13911 16356 16357 187 2609 5034 M'13 11667 13992 16372 19514 194 262S 5U37 9219 11716 14062 16561 19Ó63 296 2706 6046 9432 11787 14133 16732 16796 365 2725 6205 3463 11300 14137 16736 16916 525 2743 5472 3651 11342 14171 16327 19099 606 2333 5649 3717 12103 11173 16374 19296 613 2893 5670 8723 12313 14272 10991 19347 649 2966 6680 8390 12428 14653 17137 19427 665 3185 6164 8957 12605 11577 17142 19430 1214 3251 6222 8991 12622 11690 1/220 19626 1232 3262 6293 9176 12636 I46ü6 17361 19675 1261 3277 6415 9322 12771 11613 17376 19379 1277 3521 6451 9660 12893 14624 17437 19978 1289 3560 6468 U699 12395 14763 17451 20079 1486 3722 6587 9755 12925 14937 17489 20164 1625 3736 6669 9875 12946 15017 17628 20182 1631 3738 6745 9883 13130 15033 17552 20191 1793 3700 6878 10263 13146 15136 17682 20293 1814 3782 6991 10329 13157 15353 17587 20387 1853 3912 7236 10445 13350 15366 17632 20400 1887 4383 7519 10541 13301 15783 17661 20411 2047 4412 7609 10566 13464- 15830 17673 20413 20-19 4450 7774 10764 13198 16086 1777-1 20442 2083 4475 7794 10882 13566 16135 17e07 20612 2189 1495 7799 30891 13584 16167 17921 20744 2344 4500 7825 10962 13602 16207 17956 20758 2467 4504 7836 11000 13798 16212 18005 20766 2479 4509 7860 11047 13801 16226 18207 20949 2495 4535 7863 11386 13849 MEIEN. 19 2736 .5427 8664 11056 13449 16197 18405 94 2751 5438 8666 11082 13479 16199 18435 125 2757 5521 -tio0 11120 13501 16211 18467 135 2766 5527 8715 11130 13526 16213 18193 220 2831 5713 8173 11157 13536 16224 18495 253 2832 5735 8787 11170 13562 16243 18559 298 2900 5770 8811 11186 13686 16277 18562 370 2980 5796 8814 11190 13691 16298 18571 381 3018 5830 8820 11219 13705 16315 18621 406 3034 5832 8S61 11240 13721 1632-1 18697 470 3108 5834 8875 11250 137.10 16325 18720 472 3111 6907 9023 11263 13757 16348 18761 481 3120 5952 9044 11322 13773 16376 18764 509 3167 6016 9114 11396 13806 16397 18785 521 3204 0026 9156 11402 13830 16430 18789 628 3216 6144 9167 11425 13001 16435 18831 556 3238 6161 9221 11469 13953 16-145 18832 592 3254 6174 9315 11490 13983 16-549 18840 639 3288 6180 9333 11507 14001 16611 18873 .732 3398 6249 9338 11527 14001 16654 18947 831 3122 6281 9344 11529 14014 166?2 18965. 843 3426 62S2 9366 11590 14016 16710 19101 860 3450 6315 9403 11592 14035 16839 19109 862 3475 631Q 9444 11595 14047 16896 10154 871 3518 6350 9506 11635 14001 16901 19170 876 3565 63-52 9511 11661 14069 16916 19238 903 3610 6388 9517 11734 14096 16918 19254 913 3659 6412 9527 11823 14120 17004 19267 922 :'GG3 6437 9553 11870 14142 17022 19403 977 3702 6158 9635 11932 14238 17056 19508 ,991 3754 6518 9613 11934 14245 17063 19534 1021 8802 6637 9648 11999 14246 17066 19620 1040 3845 6683 9689 12012 14287 17097 19622 1052 3854 6849 9716 12014 14292 17125 19642 l9Zl 3§70 68,53 0782 12018 14313 17223 19643 ïhSS 2?-? SÜS 972"2 12060 14329 17296 19045 ?V?2 IIAI SI66 9805 12225 14340 *7300 19689 1118 3908 6874 9S20 12250 143-50 17335 19696 1200 8940 °P96 9829 12253 14435 17344 19720 120!? 3948 6898 9833 12263 14444 17363 19740 1251 3940 6951 9839 12261 14185 17368 19751 -JSi iSi! 13300 14508 17375 197S2 1-90 39C6 <007 9920 12331 14563 17377 1QQ03 1298 1000 7048 9970 2420 14633 17^ 1^4 1320 '003 7082 9971 12462 14G62 17392 9850 1332 40.37 7100 0392 1 2488 14680 17406 ''864 2129 10014 12500 14716 17423 ,9883 ïaojl 4155 7199 10039 12322 14720 174.56 1"S87 1338 4159 7212 10045 12524 14786 1"461 1 "3Q1 1441 4193 7213 10018 12555 14766 17436 19S98 12? lïïl TS, 10128 12558 17514 19935 1481 42"4 .226 101.36 ]25!*4 14794 17,511 10939 1483 425» 7265 10140 12617 14795 17648 19949 lo26 4310 7275 10142 12620 14316 17555 10057 iSS li!!,4 287 10160 12649 14377 17577 1096.5 l??ü ï?16 10181 12747 44959 17608 20021 1618 4358 732.5 10188 12772 15026 17621 "1)045 1633 4429 7351 102.58 1 2792 150.32 17640 20146 1-3? Uil l4,ll ïü313 12800 16033 17647 20170 1.34 45o0 492 10326 12808 16097 1(684 20188 1ïiï& 75,7 10339 12812 15116 17694 20198 18"« 7?-? !!ïü2 12849 15181 17006 20200 4662 25(( «62 12856 15196 17723 20209 182| 4(82 611 10370 12863 15266 17740 20213 }8(4 4(9b (624 10377 12877 15283 1(741 "(ƒ264 luit ÏJ1? 10404 12888 15294 11744 20279 JuSS Zil1 10435 12891 15328 17752 2U230 1933 4851 ((44 10454 12894 15329 17776 20294 1985 4855 7605 10468 12893 15350 17887 20300 1995 4870 (388 10506 12907 15312 17958 20308 998 '1933 7945 10327 12975 .5471 17906 20323 2013 4017 .9(5 10542 1,3012 1,5510 18016 20332 •-«86 4948 S050 10546 13U19 15529 18044 20349 7,?o? 4!j5"! 10564 13029 15570 18093 20386 -13o öC02 8141 105S9 13037 15637 18114 20395 21,2 5011 8183 10600 13039 15656 18115 "0421 il?3 5093 8193 10608 13041 15665 18132 20549 219b 6112 8232 10690 13110 157('l ISI42 205.V 2263 5133 8242 10691 13159 1573" 13163 205:/ 2280 01,0 8250 10712 13162 15793 18168 206'i 2303 521S 6:119 10716 13169 15812 18202 2S6M 234, 5239 8330 10794 ,3174 15813 1S"16 "0737 23.:; 5262 8415 10828 13193 15?" 18218 20779 2428 52.0 8424 10351 13198 1584» 18232 208U3 n4?? 5319 8440 10863 13261 15849 18239 "0839 2433 »3»8 8 472 10914 132.35 15808 18291 20871 8 88 10054 13381 '"219 18312 "0891 2563 6393 8517 10975 13395 15939 183.56 "M02 269" 5393 8573 109(9 13410 16013 1 835» 20925 o-i? 51, 8'vl 11021 13431 16°30 1.3383 20947 2735 5419 8612 U°29 13134 16119 15386 20961 In de vorise Jii-* «laad 3£277 70

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 7