AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" Woensdag BINNENLAND. TWEEDE BLAD. KOLONIËN. FEUILLETON. De gouden band. 24e Jaargang No. 1 1 Juli 1925 Oost-Indië. MOORD. Uit ttatavia wordt geseind: Een tuinjongen overviel de familie K. Kruit, commies der posterijen te La wang, bij .huis komst des avonds; hij vermoordde meviouw, verwondde den echtgenoot zwaar en de kinderen licht De Staatscourant van gisteravond 30 Juni bevat de volgende Koninklijke beslui ten: benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde de commies der Posterijen en Telegrafie J. W. te Kolsté, te Den Haag, secretaris in de commissic-Nolting voor den administratieven dienst der P. T. T.f en de hoofdcommies bij het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie P. A. Enscrinck, te 's Gravenhage, secretaris in de commissie-Nolting van den technischen .dienst der P. T. T.; toegekend de zilveren eere-medaille in de Oranje-Nassau-orde aan G. Mokkelencate/ adj.-commies bij de registratie en domeinen te Zwolle, en aan W. A. S. de Jong, rijksschntter der personeele belastingen ta Loon op Zend; op verzoek eervol ontslagen als lid von de Commissie van Advies voor de Rijkslandbouw proefstations: prof. dr. F. M. Jager, te Groningen, met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten; F. B. Löhms, te Schcveningen, onder dank betuiging voor de door hem gedurende zoo tal van jaren in verschillende functies met betrek king tot de Rijkslandbouwproefstations bewe zen diensten; opnieuw benoemd als lid van bovengenoem de commissie J. Br. Westerdijk, te Uithuizer- meeden, en prof. dr. N. Schoorl, te Utrecht. benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogcre burgerschool te Helder H. J. R. Smith, thans tijdelijk leeraar aan die school zijn tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Oud-Be ij eriand H. IJ. D. Lem mers en P. Herweijer, beiden thans tijdelijk leeraar aan die schoolzijn met ingang van 1 September 1925 benoemd aan de Rijks hoo gere burgerschool te Oud-Beijerlanda. tot leernres mej. Tvl. Stolz, b. tot leeraar G. C. J. J. de Vries, beiden thans tijdelijk werkzaam aan die schoolis, met ingang van 1 Septem ber 1925, aan mr. J. H. F. Janssen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te 's Her togenbosch is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middel burg W. J. Smit te 's Gravenhage; tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Purmerend <^r. A. Abns te Amsterdam opnieuw benoemd tot lid en voorzitter van het college van curatoren der Technische Hoo- geschóól te Delft dr. ir. J. Kraus te 's Gra venhage voor den duur van het studiejaar T925 T926 benoemd tot rcctor-magnificus der Rijks universiteit te Leiden dr. W. de Sitterte Utrechtmr. J. Ph. Suylingte Groningen dr. J. A. Barrau. met ingang van T Juli 1925 aan mr. V. W. L. Dumoi'lin, wegens verandering in de inrich ting Van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is en waardoor zijn werkzaamheden overbodig zijn geworden, eervol ontslag verleend als commies bij het Rijksbureau voor de Monu mentenzorg. de heer mr. H. Heuvelink te Dordrecht, be noemd tot plaatsvervangend voorzitter van den raad van beroep voor de directe belastin gen II te Rotterdam. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN ZWITSER LAND. De correspondent te Genève van het Hbld. meldt d.d. gisteren De Koningin, Prinses Juliana en Prins Hen drik gaan hedenmorgen per trein van Zermatt naar Gomergrat, waar zij den dog hopen door te brengén. Dc beide gidsen. Alois en Joseph Biner zullen de koninklijke gasten naar de glet- scherwereld geleiden. Maandag werd een wondeling naar chalet Edelweiss gemaakt. De weersgesteldheid is sinds 'Taandag aanmerkelijk verbeterd. Prins Hendrik verlaat morgen Zermatt en begeeft zich naar Bazel. DE BEZUINIGINGSCOMMISSIE. Ze wordt veranderd in een advies commissie. Uit het officieele bericht omtrent het ont slag aan den voorzitter en do leden der be- zuinigingscomntissie en de benoeming van den oud-Minister van Oorlog, generaal W. F. Pop tot voorzitter, volgt reeds, dat de re<reering de commissie verder samenstellen zal. De be zuinigingscommissie ral niet meer zijn een se- mi-parlementaire commissie, doch een commis sie tot advies voor de regeering in algemeene hezuinigingszaken. Zij zal voortaan werken in den geest, als door de regeering in de Kamer stukken indertijd r^ds is uiteengezet. Het de tailwerk zal door de zoogenaamde kleine de partementale commissies, aangevuld met een beziiinigingsinspecteirr, worden verricht, boven welke de inter-denartementale commissie, on der Wdra/r van den thésourier-generaalmr Van D.-^.inck, werkzaam zijn zal. Tn hoogste instantie voor algemeene aangelegenheden zal don de gereorganiseerde bezuinigmgscom- missie fungceren. DE TWEEDE KAMERVERKIEZLNGEN. Openstelling van telegraaf kantoren. Het hoofdbestuur van de posterijen en tele grafie bericht, det de rijkstelegraafkantoren in plaatsen, waar hoofdstembureaux gevestigd zijn, voor verkiezings-telegrammen op Woens dag en Donderdag a.s. tot I uur des nachts zullen geopend blijven. Voorts zullen de overige rijkstelegraafkanto ren voor hetzelfde doel op de genoemde dagen geopend blijven tot II uur 's avonds of zooveel langer als noodig zal blijken. Politieke Potpourri. Op den kop af een half dozijn politieke leiders, inclusief de lijstaanvoerder van den Nationalen Bezuinigingsbond die parlementair- politicus- hoopt fe worden, heeft "gisteravond voor den microfoon een Ipatste wcord gericht tot alle mannen en vrouwen die heden het nieuwe parlement hebben te kiezen. Hef moest den meesten hunner, gewend in vercra der in gen van geestverwanten te spreken die hen met applaus en toejoirhingen beloonen vreemd aandoen zegt het Hbld. bij het uitspreken van deze redevoeringen dit contact met „de getrouwen" te hebben gemist. De heer Wibaut, de eerste „radic-spreker" van gisteravond, kon met nóg zooveel nadruk de tekortkomingen van minister Co'ijn het luchtruim mslingercn hij mocht al met stem verheffing releveeren dat het tekort op het Staatsbudget einde 1923 honderd en géén hon- dcrd-vecrtig-millioen bedroegbetoogen dat minister Colijn met het hakmes in het trilde heeft gekapt ten nedeele der cu'tureele en maatschappelijke belangen des volksde toejuiching bleef uit. ,Niet langer een ministerie-Colijn I", riep hij uit, „want de komende regeering moet rusten op den grondslag der democratische ontwikkeling I" Het piepte een weinig in het toestel, toen was het gedaan. Daarop minister Colijn. Eveneens zéér dui delijk. Hij zou het debaf *n Eerste' Kamer met den heer Wibaut over de financieelc oargele- genheden niet herhalen. Destijds zei hij, heeft heer Wibaut zich geschaard aan de zijde van hen, die- het onmogelijk achtten in één jaar de Staatsbegroótings'uitend te maken, nu de feiten doen hebben zien, dat dit wèl kan, wordt andere critiek gehoord, die, om de feiten niet behoeft te worden beantwoord." Spreker zou zich daarom richten tot de An li-Revolutionaire kiezers, om hen te wij'en op hunnen plicht en op het vaste beginsel, dat hun deed standhouden ondanks alle zucht naar verandering, „voor hen, die den Bijbel kennen 'niet onbekend" Hij verzocht ten slotte den Anti-revolutionairen mannen en vrouwen, „von Groningen tot Zee'and, van Noord-Holland tot Limburg, aan te heffen het achtste vers van Psalm 89. Oud-minister De Geer sorteerde de ver schillende partijen en groepen van den verkie zingsstrijd, nam stelling tegen het stemmen voor belangengroepen en klassenstrijdcandidaten en trachtte, naar hij uitdrukte, „spinrag weg te vragen dat menigeen anders den voorkeur zou kunnen doen geven aan de Hervormd Gerefor meerde Staatspartij cn de Protestnntsche Volks partij". Zijn opvolger voor den microfoon was de lei der van den Vrijheidsbond, die te Gouda op een vergadering spruk en daardoor méér was in do propogandastemming, dan die hem voor afgingen. Na de opwekking op lijst 26 te stemmen, zong een soliste. Deze rede vindt men hieron der afgedrukt. „Wij leven vrij, wij leven blij" en na het zingen van dat lied drong 't geluid van storm achtig applaus tot ons door, daarop andermaal en nog één I Tot slot riep mr. Dresselhuys met vervaar lijke stem „Dames en heeren u weet het, ge stemt op lijst 26 r Wat de heeren Van Wijnbergen en v. d Mijle, die na hem kwamen, niet cmderscheven vanwege het vreschil op <3t codermaansche Mr. Dresselhuys* radio-boodschap. •Aan de rede die gisteravond te Gouda door mr. Dresselhuijs gehouden is en door den H. D. O. is verspreid, wordt het volgende ont leend Ik kom u een boodschap brengen in Radio, aldus spr., een kort, naar mijn wil veel t e kort woord en ik tril niet verbloemen, dat ik dit doe als liberaal, als leider van de eenige groote werkelijk liberale partij, den Vrijheids bond want daarop ben ik trotsch. In deze verkiezing wordt om u, om de macht in Nederland, geworsteld, met twee leuzen. De eene is de oude leus van Dr. Kuy- per, dat gij met uw stembiljet zoudt uitdruk ken „vóór of tegen Christus", een leuze vol van onwaarachtigheid. Daarnaast een andere leuze, die bedoelt het middel te zijn om een nieuwe, roodrose coalitie op 't kussen te brengen, de gehoopte machtsgroep van so ciaal en vrijzinnig democraten, die met een roode groep van Roomsch Katholieken, ons land hopen te sturen in zoogenaamd „demo cratische" richting cn die als stuwkracht om dit doel te bereiken nu de heerlijke en mooi ste gedachte van olie gedachten', de vredesge- dachte, willen gebruiken voor hun even ge vaarlijks als kleinzielige leus, dc Nationale Ontwapening. Tusschcn die leuzen wordt gij Nederlan ders nu heen en weer geslingerd en in ver warring gebracht en intusschen wordt het eenige wezenlijke belang, dot van de rust en de welvaart en kracht van ons vaderland ver geten. Daarom richt ik mij tot u, niet als par tijman, maar als Nederlander tot Nederlan ders, om ons goede, mooie, eigen land, dat in dezen tijd meer dan ooit ons aller liefde zoo bitter noodig heeft. Nederlandsch is het nu, dc vragen op te lossen, die voor onze kansen geen uitstel lan ger gedoogen. Hoe wij de belastingen zullen verlichten en hoe er bezuinigd kan worden. Wezenlijke bezuiniging is het wat ons land be hoeft niet door een steeds talrijker wordend ambtenaren getal zóó in levensonderhoud te bekorten, dat het bestaan schier onmogelijk wordt, doch door een vereenvoudiging van dienst en werken. Hoe wij onze handels- en uitvoerpositie in de wereld zullen verbeteren, en het beginsel an den vrijhandel, het eenige wat voor een rustige wederopleving en vriendschap in de wereld bruikbaar is, op de wereld spreektri- bune 'zullen propageeren. Hoe wij ons binnenlandsch verkeer in wegen en havens zullen verbeteren, onze jongens en meisjes zullen wapenen met kennis cn kracht van mededinging door opleid'ng en sterking van karakter en Nederlandsche saamhoorig- heid niet door opvoeding in geloofsverdeeld heid, veel minder in klassenhaat en lust naar onvervulbare begeerte. Hoe wij nieuwe gronden zullen omsluiten vcor bodemcultuur, onze rijke koloniën langs rustigen weg zullen ontwikkelen tot een bron van zegen voor Indiërs en Nederlanders te zanven. En eirdelijk hoe wij de hoogste took, waar toe de Voorzienigheid Nederland heeft geroe- oen om te zijn in de voorste rijen van hen, die den weg naar Genève, naar den wereldvrede willen, plaveien, kunnen volbrengen tot ons eigen geluk en tot omterfelijken roem voor het menschelijk geslacht Dat program is ons verkiezingsprogram. Een werkelijk nationale regeering zal dit kun nen brengen, waarvan wij zeiven geen deel begceren. Wij zullen het steunen, al blijft onze medewerking ongevraagd. Slechts één verkiezingsleus kennen wij, maar een leus. die' ook in zich zelve een prachtig geestelijk idea lisme omsluit, het is deze„Voor allen ech vrij, welvarend en gecerd Nederland". Na de rede van den heer Dresselhuijs, door hem te Gouda gehouden cn door den Hilvcr- sumschcn radio-omroep verspreid, werden door een damesstem eenige coupletten van het Vrijheidslied gezongen. De slotwoorden van den Keer Dresselhuijs werden door een zeer langdurig applaus van de Goudasche toehoorders onderstreept SOCIALISTISCHE PROPAGANDISTEN IN LIMBURG DOOR KATHOLIEKEN AANGEVALLEN. Zeven ernstig gowonden. Het Volk meldt uit Heerlen, dat Maandag avond een socialistische propogandafietsclub in de gemeente Brunssum door een paar honderd personen is aangevallen en mishondeld. Een zevental personen werd ernstig verwond. Het Heerlensche gemeenteraadslid Van Bergem kreeg een dolksteek ijx den rug en vele slagen met ploertendooders. Dc heer Boels van Treek- beek kreeg een sabeljiouw op het hoofd. Mevr. Blanke moest met een ernstige verbloeding in het onderlijf bij familie worden opgenomen, daar vervoer ongcwenscht was. De heer Blanke werd met een batting ernstig gewond aan de rechterarm. Verder werden mishandeld en ge wond de heeren Wcinema en Nijholt en mej. Guyker. Men meldt ons nader Naar aanleiding van het Volk-berioht, betref fende de relletjes te Brunssem, hebben wij ons gewend tot de politie van deze plaats, die ons de volgende lczingA/an het gebeulde meedeelde: Gisterenavond hield de Katholieke Kiesveree- niging van Brunssem een groote betooging door de stad. Hierbij ontstond een botsing tusschen eenige honderden betoogers en verscheidene leden van de S. D. A. P. Wie deze botsing heeft uitgelokt, weet men nog niet. Zooals gemeld, werden verschillende leden van de S. D. A. P. min of meer ernstig gewond. Ook verscheidene katholieke betoogers liepen onbeduidende schrammen op. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Tegen een aantal personen werd proces-verbaal opgemaakt. Te- vns zullen verschillende getuigen worden opge roepen. De onmiddellijke oorzouk nog niet opgehelderd. Betreffende het voorgevallene te Brunssum bij den R.-K. verkiezingsoptocht verneemt de Tel. nog het volgende Maandagavond werd door de R.-K. een op tocht gehouden, waaraan door ruim 600 pei- sonen werd deelgenomen, waaronder ruim 20Ö kinderen. Ook namen verschillende praalwagens deel en niet minder dnn drie schutterijen. Te gelijkertijd had echter op het Bodemplein een meeting plaats van de S. D. A. P. Beide betoo gingen hadden een ordelijk verloop. Het viel op, dot toen de optocht het plein posseerde, waar de meeting werd gehouden, de socialistische leiders hun partijgenooten ver zochten stil tc zijn, aan welk verzoek voldaan werd. De kinderen doorentegen, die aan den op tocht deelnamen, waaronder dreumessen van 10 cn 12 jaar, hieven een ooivcrdcovend ge schreeuw aan, zcoals„Weg met dc socialis ten" en vooral „Liever dood dan rood." Toen na de optocht ontbonden was, bevond zich een vijf minuten later op één van dr> wegen, welke naar het meetingterrein voeren, een troepje wielrijders van de S. D. A. P., die roode vlaggen en transparanten bij zich had den. Zij stelden zich terzijde van den weg op, waarna hun leider de heer Blanke hun verzocht stii te zijn, totdot de deelnemers aan den op tocht, die daar moesten passeeren, voorbij zou den zijn Zij werden echter omgeven door een groot aantal kinderen. Tevergeefs trachtte de heer Poslma, de R.-K leider, hun een doorgang te verlecnen. Op det moment ontstond nu plot seling een vechtpartij, waarvan men da directe oorzaak nog niet nauwkeurig heeft kunnen vaststellen. Wie er begonnen is, is ondanks het onder zoek, dot door de politie met grooten ijver en nauwgezetheid wordt geleid, en waarbij de meest strikte onpartijdigheid wordt in acht ge nomen, nog niet uit te maken. De meetinggangers de meeting was in tusschen afgcloopen die hoorden wat er ge beurd was, kwamen in galop toegesneld, om hun partijgenooten te helpen. Doch de politie, die tot dusverre tot hondhoving van de orde op het terrein van de meeting aanwezig was geweest, greep in, cn slaagde er betrekkelijk spoedig in, de orde te herstellen, cn de partijen te verspreiden. Aldus werd erger voorkomen. Noor men von politiezijde nog mededeelde, is de schuld van het gebeurde in geen geval te zoeken bij de leiders, noch van S. D. A. P. noch ven R.-K. zijde. Zoowel dc heer Blonke ols de heer Postma deden wot in hun macht was om incidenten tc voorkomen. DE POSTDIEFSTAL IN DE ST. ANTHO- NIEBREESTRAAT. Het vonnis der Amsterdamschc rechtbank. De Vierde Kamer der rechtbank te Amster dam deed heden uitspraak in de zaak tegen den 24-jarigen postambtenaar M. A. v. Z., wicn ten laste was gelegd, dat hü op 12 Fcbr. j.l. in het bijkantoor St. Anthoniesbreerstraat to Amsterdam zich geld uit de spaarbankkas en uit dc postwisselkas wederrechtelijk had toe geëigend, ten bedrage van 6000 en 5000, welke sommen in een trommeltje waren gebor gen. De rfevmtzankoan., 6 bb%zWé bg bgkvb De rechtbank veroordeelde v. Z. tot een ge vangenisstraf voor den tyd van drie jaar. Do vertegenwoordiger van het O. M. mr. van Lier had tegen bekl. zes jaar geëischt. Dc verdediger was mr. Zeldcnrust. De handelsreiziger F. A. B., beschuldigd 7000 van het gestolen geld te hebben gebor gen, werd tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek van de preventieve hech tenis. Het O. M. mr. v. Lier had tegen bekl. ander half jaar gevangenisstraf geëischt met aftrek van de preventieve hechtenis. Verdediger was mr. Certz uit Tilburg. DIEFSTAL VAN FABRIEKSGEHEIMEN. „Philips" contra „Electra". Gisteren werd voortgezet de zaak tegen een werkmeester, indertijd in dienst bij Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, thans bij de „Electra" gloeilampenfabriek te Tilburg, beklaagd van diefstal van een proeflampjc, dat hij thuis als nachtlamp gebruikte sedert 2 jaren, benevens twee tcckeningen, aan „Phi lips" tocbehoorcnde. Tijdens dc zitting van gisteren voor 8 dagen trok v. R. zijne beken tenis ten aanzien vorr de beide tcekeningen in, zeggende, dat hij die van 2 andere werklieden von de PhiÜps-fobrieken had ten geschenke ontvangen, n.I. van Joh. Smits, werkman, en G. G. J. Staf, werkmeester bij Philips. De rechtbank te Breda wees verleden weck de zaak naar de rechter-commissaris tot nader onderzoek terug cn gisteren werden beide, door den beklaagde opgegeven, getuigen ge hoord. Ter zitting van den 29en verklaarde de le getuige, dat bekl. de teekening ter inzage kreeg, de 2e getuige had tegen den rechter commissaris verklaard, zich niet meer te herin neren of hij al dan niet aan van R. het be wuste stuk schonk, doch was tijdens de be handeling sterk in zijn beweren, dat hij het niet gaf. De heer Olten, ingenieur van Philips, noemde dc teekeningen van groote waarde voor een concurrent, en herinnert aan het feit, dat bij de huiszoeking bij Van R. ook nog een tiental ochtergehoudcn blauwe boekjes voorschriften behelzend gevonden zijn. Het O. M., waargenomen door mr. F. Couvée, achtte diefstal bewezen en eischte deswege één week gevangenisstraf. Mr. M o x R. B r u c k, uit Amsterdam, voerde aan, dat beklaagde de teekeningen ter eigen studie wilde benutten, er geen sprake was van schennis van fabrieksgeheim motief van huiszoeking doch dat het arbeidscontract van Philips zóó streng is, dat bij verandering van betrekking de betrokkene hoegenaamd geen gebruik kan maken van hetgeen hij al» daar leerde, .wijl hier ten allen tijde achter haald kan worden door Philips, als hij de ken nis, daar vergaard, elders aanwendt. De diefstal, grond waarop de Off. v. Justitie requireerde, ontzenuwde pleiter door de ver klaringen der getuige Smits, waarna verdedi ger op vrijspraak aandrong. De rechtbank, eenige uren na behandeling der zaak uitspraak doende, veroordeelde v. R. tot 25 boete, subsidiair 25 dagen, wegens diefstal van een nachtlamp, sprak hem van het verder ten losta gelegde vrij. Naar het Engelsch van DAVID LyALL 10 „Ik hoop, ter wille van... van alles en ieder een, dat je je vregist. Jack. Wij zijn lang in spanning geweest, en nu is de reactie gekomen. Maar olies zal weer in orde komen en iedereen zal recht geschieden. Er zijn zekere onomstoo- telijke wetten." „Geloof mij, vader, die zijn alle overboord geworpen," zei Jack, hem wat heftig in de rede vollend „De nieuwe wereld die ons beloofd is, zal waarschijnlijk, tenminste zoofris ik het inzie, teruggaan tot het voorhistorisch type, toen het recht van den sterkste besliste ovei het mijn en dijn. Wij staan voor een nieuwen oorlog, waarbij de zoo juist geëindigde, niets ismaar bij God, ik zal cr mijn voordeel mee doen I Ik zal er mij niet door laten overmees teren." Hij sprong op, toen hij deze woorden sprak. Zijn smal, bruin gelaat toonde een onoverwin nelijke beslistheid, zijn oogen fonkelden van een somber vuur. Zijn vader keek naar hem met deernis en bewondering. „Ik ben er zeker van, dat je het zult doen, en ik zal je helpen, zooveel ik kan. Maar zeg 't me nu, waar je woont op de kamers van jc vrouw Jack ging weer zitten. „Ik was daar vannacht, maar haar vriendin juffrouw Withers moest daarom naar elders. Ik kan daar natuurlijk niet blijven, want juffrouw Withers heeft haar rechten. Ik zou een over eenkomst met haar kunnen treffen, haar aan deel in de huur overnemen en de meubelen die haar toebehooren, koopen. Dat zal ik waar schijnlijk doen." „Heb je daar geld voor „Ik heb nog soldij tegoed en ik heb wat ge spaard. O ja, ik geloof wel dot ik dat kleine zaakje in orde kan brengen." „Maar het zal eenigen tijd nemen tenmin ste enkele dagen, om dit te regelen. In dien tusschentijd kom je natuurlijk bij ons Jack scheen na te denken. „Moeder zei er niets over natuurlijk, er was ook geen tijd voor maar ik geloof, dat hot t beste is, dit voor eenige dagen te deen. Het zou zeker een groot gemak zijn." „Jc hebt nog altijd je oude plaats in huis. Jack," zei zijn vader hartelijk. „En waar wij een dak boven ons hoofd hebben, denk er aan, dof het ook jouw tehuis zal zijn." Sherston's oogen werden vochtig. „Dank u, vader, ik zal het niet vergeten; cn u kunt er op aan, dat ik er geen misbruik van zal maken." „Dat weet ik maar al te goed, mijn jongen," zei de oudere man met een vertrouwelijken, bemoedigenden glimlach. „Ik zal je moeder te- lefoneeren, cn haar zeggen, dat je komt. Wat ga je nu doen?" Jack keek op zijn nols-horloge. .Tiet is pas half vijf. Ik zou Winnie te kwart vóór zes aan de ond°rgrondsche ontmoeten bij Trafalgar Souare en dan samen gaan theedrin ken. Wii zullen allés bespreken. Indien u moe* der telefoneert, vraag haar, of zij het niet erg vindt als 'ik wat later kom, zoo tuschen negen en tien. Ik go mijn rugzak vast halen en als er eenige verandering in mijn plannen mocht komen, nadat ik met Winnie alles besproken heb, zal ik telefoneeren, von uit Charing Cross of een ander station." Zijn vader knikte cn zij begonnen onder een sigaretje genoegelijk eenige phasen van den Oostcrschen veldtocht te bespreken, waarover Jack het licht van zijn persoonlijke ervaring kón doen schijnen. Mijnheer Sherston die een stirdÜe maakte van menschen en geschiedenis, en in zijn hort een soldaat en strateeg was, begreep internationale vraagstukken en geografische grenzen terstond, die den meer beperkten blik van den zoon niet zoo spoedig vatte. „Voder, hadt een lid van den staf moeten zijn. Hemel, u zoudt enkelen van hen hebben overtroffen. Te spreken van onwetendheid 1 Ecrugen van hen, daar voor een korten tijd met macht bekleed, wisten niet eens het a. b. c, van de krijgskunde en de aardrijkskunde, of iets wat noodig was voor de vertooning." Mijnheer Sherston glimlachte. „Ik ben een stuurman aan den wal op dat punt, mijn zoon. Krijgskunde in theorie en in praktijk, zijn twee zeer verschillende zaken. Ik amuseerde mij 's avonds thuis met het bestu- dceren van kaarten en, natuurlijk, vechten zit de Sherstons in het bloed. Ik heb genoten van dit gesprek, wij moeten hef eens hervatten. Ik ben blij, dot je weer thuis bent. Jack, zoo God wil, zal het met jou en je vrouw nog goed gaan. Je moet haar van mij groeten, en als je je eenmaal gevestigd hebt, waar ook," voegde hij er onzeker aan toe, „dan za.' ik komen cn jullie mijn zegen geven." Jack drukte de hand van zijn Vader en ver liet het kantoor in Austin Friars, zeer verlicht Maar iets zei hem dat hij slechts aan het be- j gin van zijn zorgen en moeiten was, en dat hem binnenkort verdriet wachtte. Hij ontmoette het reeds aan het station van de ondcrgrondsche teen hij Winnie's sombei gelaat zag, waarvan alle opgewektheid von den vorigen avond was verdwenen. „Ik was ju'st op het punt om weg te gaan, Jack," zei zij ontstemd. „Je hadt mij niet zoolang behoeven te laten wachten,, daar je toch hoegenaamd niets tc doen hebt. Ik denk, dat het door je familio komt indien jc hen boven mij verkiest." Sherston keek op zijn pols-horloge. „Twee minuten over tijd, Winnief en ik zag je een minuut te voren de straat oversteken/ zei hij kalm. Zij schudde het hoofd. „Ik was hier reeds. Een meisje als ik, kan niet bij een afschuwelijk gat ols de ondergrond- sche van Trafalgar Square blijven draaien, zon der haar geduld te verliezen. Waar breng jo mij heen om thee te drinken „Je kent de plaatsen beter dan ik," antwoord den hij terwijl hij vaag rondkeek, „is dat niet goed Hij wees naar de helder verlichte ra men van een A. B. C-restaurant, moor Win nie trok haar lip op. „Is dot alles waf je kunt voorstellen, nu wij voor het eerst weer ons maal zullen ge bruiken sedert je terugkeer Neen, dank je ik bevoordeel dat soort inrichtingen niet. Kom mee; ik zal jou meenemen om thee te drin ken, alleen om je te toonen hoe het moet zijn." Zij stak haar arm door den zijnen, trok hem naar de treden van den noastbiizijndcn omni bus, duwde hem er in, en beiden namen zij plaats. Laten we naar het Circus en het Trocadero gaan, of misschien naar Piccadilly, waar een behoorlijk strijkje is om naar te luisteren en iets om naar to kijken," fluisterde zij, en begon, uit kracht von gewoonte, in haar beursje naai koperstukken te zoeken. Maar Sherston her stelde spoedig de vergissing en zij reden zwijn '"ind den koTten afstond langs Pall Mall en de scherpe bocht van Regent Street, naar Pic cadilly Circus. Sherston had het vreemde ge voel niet alleen, dat zij over hem heerschte, maar ook, dat hij gewogen en te licht bevon den werd. Er was een nieuwe vijand;gheid in de oogen zijner vrouw, een soort bittere verbolgenheid, die terugwerkend op zijn humeur, dat door do ondervinding van de laatste vier en twintig uren, een beetje geprikkeld was, hem ook ver bolgen maakte. Hij volgde de slanke, aantrekkelijke gestolto over het bekende, overvolle plein, naor de openslaande deuren von het Piccadilly-restau rant. „Ik geloof niet dat ik er netjes genoeg uitzie voor deze vertooning, Winnie," zei hij mis troostig. Zij keek als terloops naar zijn uniform met een ondoorgrondelijken blik. „O, het zal best gaon, iedereen komt hier. Ik heb hier fatten gezien en mannen, die er uitzagen ols gewone „tommies". Het is een ge zellig zitje en wat je er krijgt, is best" Met een air van volkomen zekerheid, waar door zij toonde hier thuis te zijn, baande zij zich een weg naar het midden van het warme, gezellige, helder verlichte restaurant, en vond een tafeltje bij den muur, waar zij konden spre ken zonder gehoord te worden, en alles wat er gebeurde goed konden waarnemen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5