BINNENLAND. 1 FEUILLETON. 24eN^.a2ia"9 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" 24jj",m5 TWEEDE BLAD. De gouden band. Bij K. B. zijn met ingang van 31 Juli 1925 in hun rang overgeplaatst a. bij het leger hier te lande, bij het wapen der Infanterie, de eeirste-luitenont der Infante rie L. W. Haberkonj, van het leger in Ned.- Indië b. bij het leger in Ncd.-Indië, de eerste-lui- tenant F. H. A. van Langen, van het wapen der Infanterie hier te londe, gedetacheerd bij het leger in ^ed.-Indië. - DE KABINETSCRISIS. Een departement van defcnnsïc Volgens de Residentiebode zou hél vast staan, dat de departementen van oorlog en van marine worden samengevoegd. Als leider van dit departement zou een katholiek zijn aangezocht. Vergadering der Antir. Kamerclub. Ook de Club van Anti-rev. Kamerleden zal, en wel hedenavond, in het gebouw der Tweede Kamer een vergadering houden ter nadere be spreking van het ontwerp-regeeringsprogram. HET NIEUWE KABINET De vermoedelijke samenstelling zooals die gisteren werd gepubli ceerd, van anti-revolutionaire zij de tegengesproken. Wij lezen in de antir. Rotterdammer: In een deel van de pers zijn ecnige mede- deelingen verschenen over de vermoedelijke samenstelling van het nieuwe Kabinet. Wij ■kunnen echter, op grond van de inlichtingen waarover wij beschikken, verzekeren, dat de bedoelde publicaties op geen enkel punt met de werkelijkheid in overeenstemming zijn- Wanneer binnen enkele dagen de samenstel ling in de Staatscourant verschijnt zal oen de redacties der betreffende bloden wel blijken, dat met name hetgeen over de bezetting der belangrijkste plaatsen in het nieuwe Kabinet is medegedeeld, pure fantasie is gew'eest, terwijl ook wat op de andere departementen betrek king had, misschien op een enkele uitzondering na, geheel uit de lucht is gegrepen. Op het oogenbKk kan als vaststaand alleen worden medegedeeld, dat de onderhandelingen nog niet definitief haar beslag hebben gekre gen. Zooals men dezer dagen in ons blad hoeft kunnen lezen moet de R.-K. Kamerfractie deze week nog eenmaal vergaderen. DE KABINETSOPDRACHT AAN MINISTER COLIJN. Een protestmeeting der S. D. A. P. Als protest tegen de opdracht #an den heer Colijn tot vorming van een nieuw kabinet had de Federatie Amsterdam van de S. D. A. P. Woensdag een vergadering belegd in het „Concertgebouw" te -Amsterdam. Als eerste spreker trad op de heer Schaper, die allereerst een terugblik gaf van hetgeen gebeurd is in de maanden, voorafgaande aan de verkiezin gen. Spr. schetste de ontevredenheid, dde ont staan was, ook in eigen, antirevolutionnairen kring tegen het bewind van Colijn. Toen kwam 1 Juli, welke een dag des oordeels was tegen de coalitie, doch vooral tegen Colijn. Welis waar bleef de coalitie in de meerderheid. De coalitiepartijen zullen nu bij elkander blijven; een andere constellatie wenschen zij niet. Het Is voor spr. bovendien de vTaag of de relletjes tusschen Limburg niet in elkander zijn gezet om een andere constellatie te beletten. De coalitie moet dus maar doorzieken. Doch in ieder geval mag het nieuwe kabinet niet staan onder leiding van Colijn (Applaus). Hij is de verpersoonlijking van de reactie en slechts ge wild bij de bankiers en de anti-revolujtionnai- ren. Komt zijn kabinet er, dan zal het een warme ontvangst in de Kamer hebben. Doch dit is zeker, de sociaal-democraten zullen in de verdrukking groeien I Daarna sprak de heer Wibaut. Spr. stelde eveneens de vraag of Colijn aan het hoofd der nieuwe regeering mag komen te staan. Gezien de democratische stemmenwinsten moet deze vraag ontkennend beantwoord wor den. De vorige regeering zag niets anders dan Alle omstandigheden van het leven zijn ge schikt om ons wijsheid te leer en. MARC AURELIUS. Naai^ het Engelsch van DAVID L7ALL 31 Hij kende een deel van die mooie 3treek tus schen Guildford cn Aldershot, had er meni- gen vacantiedag doorgebracht en merkte dus dadelijk de verwoesting op tengevolge van de kampementen. Maar hij betreurde het niet te zeer, omdat hij geheel vervuld was met de nut tige zijde van de verwoesting. De woorden, door den grooten man in de herberg gespro ken, hadden diepen indruk pp hem gemaakt en Sherston begon een bijzondere en ongewone belangstelling te koesteren voor de overblijf selen der kampen. Hij liep langs het eerste kamp, zag de sta pels rommel, de overblijfselen van maconochie blikjes, het oude papier en niet te noemen on telbare voorwerpen, die weggeworpen waren op de vuilnishoopen, en een bepaald plan be gon zich in zijn geest te vormen. De regels en voorschriften der kampen wa ren eenigszins verslapt met den wapenstilstand en niemand sprak Sherston aan terwijl hij rond neusde en zelfs doordrong achter de grenzen, waar de schildwacht eenigszins onverschillig stond met het voorkomen van een man, die ge noeg heeft van de geheele geschiedenis, en het sluitend maken der begrooting, wat be* reikt is door het verlagen der salarissen en het heffen van nieuwe belastingen. Spr. vraagt zich of of er niets anders te doen is don het sluitend maken van begrootingen. Spr. denkt hierbij aan den wederopbouw van het door den oorlog ontwrichte ecopomisch leven. Op dit punt zou Colijn geen slechter regeerings- leider kunnen zijn. De regeering heeft hier voor nimmer iets gedaan. Van een nieuwe re- geering-Colijn is ook geen sociale wetgeving te verwachten, al zegt men, dat Colijn I een andere zal zijn don Colijn II. De verkiezingen hebben zich in democratische richting uitge sproken. Daarom ons protest tegen het weder- optreden van Colijn I (Applaus). Als laatste spreker voerde de heer Albarda het woord. Spr. begon met erop te wijzen, dat Cob'jn's werk moeilijk is, Hot resultaat ervan zal noch hemzelf, noch het volk bevrediging verschaffen. Immers tienduizenden hebben rechts gestemd, dde het niet eens zijn met Co- lijn's bewind, doch uit godsdienstige overwe gingen op hem gestemd hebben. Met de meeste beslistheid kan tegengesproken worden, dat het volk Colijn's bewind heeft goedgekeurd. Dat de coalitie 54 zetels heeft behouden, heeft zij niet te danken aan Colijn; in strijd met den ^uitslag der verkiezingen. Spr. herinnerde voorts aan hetgeen Colijn gezegd 'heeft over het stopzetten der sociale wetgeving. Tevens wees spr. op het feit, dat er verschillende Mi- chaelisten gekozen zijn. Zullen dezen Colijn kunnen steunen. Hoe kunnen zij gelooven, dat Colijn's program democratisoh zal zijn Con flicten in de coalitie kunnen derhalve niet uit blijven. Een felle strijd wacht thans den so ciaal-democraten. Sterker dan de reactie zal blijken do stuwende kracht der arbeidersbe weging. (Luide tocjuichtingen). Alsdan gaat de vergadering onder 'het ge- zong van de „Internationale" uitten. DE MOGELIJKE OPHEFFING VAN HET MINISTERIE VAN ONDERWIJS. Een adres te dier zake aan de regeering. Namens de Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs is het volgende adres telegrafisch aan den heer Colijn gezonden: Van betrouwbare zijde bereiken het Dag. Bestuur van de Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs be richten, die melding maken van een moge lijke opheffing van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het Dag. Bestuur van bovengenoemde organisatie is van oordeel, dot door een eventueele opheffing van dat ministerie groot nadeel -zal worden toegebracht aan de culturecle belangen van het Nederland- sche volk en oan die van het onderwijs in het bijzonder. Waar in dit geval Nederland in een on gunstige uitzonderingspositie zou komen te staan tegenover de andere landen van Europa, zelfs tegenover de naties, die nog ernstig onder de gevolgen van den oorlog gebukt gaan, meent het Dag. Bestuur bij Uwe Excellentie er zoo krachtig mogelijk op aan te mogen dringen de noodige maat regelen te nemen, waardoor het voortbe staan van een zelfstandig departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge waarborgd zal zijn. PR. JAC. P. TH7SSE. Zestig j&or oud. Dr. Jac. J. Thysse, de bekende bevorderaar van de studie der Levende Natuur,' wordt a.s. Zaterdag 60 jaar BEGRAFENIS G. T. D. SLAAP. Op de begraafplaats „Rust oord" te Nijmegen. Woensdag is te Nijmegen op „Rustoord" de heer G. T. D. Slaap, oud-commandant van het 4e bataljon infanterie der schutterij te Am sterdam, die hier ter stede in den ouderdom van 82 jaar overleden is, begraven. Vele blodtnstukkcn dekten de baar. Daar onder was er een van het bestuur der Histo rische verzameling der schutterij, dat bij de plechtigheid vertegenwoordigd was door een deputatie, bestaande uit het Eerste-Kamerlid mr. H. Verkouteren, voorzitter, H. J. Scharp, vice-voorzitter, J. v. Eek, secretaris en A. J. J. Ph. Haas, conservator. Onder de aanwezigen merkten wij voorts op speciaal zijn dienst een buitengewone tijdver spilling vindt Sherston maakte een praatje en gaf hem een paar sigaretten. „Nogal een saaie corvee, nu de oorlog over is, kameraad," merkte hij op. De schildwacht, die zijn rugzak dadelijk had opgemerkt antwoordde hem in plat Schotsch. „Ja heel vervelend, dat verzeker ik je. Jij bent er het best oan toe, gedemobiliseerd te zijn. Voor den drommel waarom houden ze ons hier, nu de Boches verslagen zijn Ik ver lang naar huis te gaan, naar Aberdeen-" -Het is hier stellig niet levendig," zei Sher ston. „Jullie zijt hier zeker op halve sterïcte gebracht." „Op minder dan een kwart, maar misschien worden we naar Indië gezonden. Dat zou mij niet kunnen schelen, maar hier heb ik genoeg van; 't is me te saai. Het is oorlogje spelen en ik heb nooit een gevecht gezien. Heb jij er een bijgewoond „O, meer dan genoeg," antwoordde Sherston, en gaf een kort verslag van zijn ervaringen. „En waar ga je nu heen vroeg de jonge schildwacht belangstellend, maar niet achter dochtig. ,,Ik ben aan het onderzoeken, maak een kleine wandeling, voor mijn gezondheid en kijk te-, gelijkertijd eens rond. Maar vertel me eens, vriend, wat gebeurt er met al dezen rommel hier, komt niemand dot weghalen?" „Ja, soms, maar 't is niets, vergeleken bij wat je ziet in sommige kampen. Zij zeggen-dat aan den anderen kant van den heuvel to Le- vershott, auto's en vliegmachines en de hemel weet wat, liggen te verroesten tusschen het gras. Daar is overvloed van geld in het leger, niemand trekt er zich iets van aan. De regee ring zal wel betalen Sherston's vernuft en belangstelling werden den heer Propstra, oud-officier va ft het vierde bataljon der schutterij. Aan de groeve werd het woord gevoerd door itir. ÏH. Verkouteren, die schetste met hoeveel liefde de overledene zich in vroegere jaren heeft gewijd aan de schutterij van Am sterdam, die hem 'zoovele jaren onder hoor hoofd-officicrcn teld"e. Men zegt wel eens, al dus spr., dat wij Nederlanders, geen militair voik zijn cn tot op zekere hoogte is dat waar. Wij willen gaarne met andere volken in vrede leven. Maar aan liefde voor militaire aange legenheden ontbreekt het ons niet. Dit heeft spr. ondervonden bij de schutterij van Amster dam. Nog ziet spreker ze voor zich in den Schuttersraad, al die kloeke, echt militaire gestalten, vol liefde voor hun ambt, dat toch dikwijls zoo ondankbaor was. Vol ijver, om voor dc beroepsofficieren niet onder te doen en daarin dikwijls voortreffelijk slagend. De beste officieren bij de schutterij waren niet altijd de oud-gedienden. Ook de overle dene heeft bewezen, dat dc amateur, die doet wat hij kon, dikwijls hooger staat, don de vakman, die gewoonlijk niet meer doet don hij moet. Aon de schutterij, zeide spreker, heeft Slaap zich gegeven. Het was zijn eer zucht een goed officier te zijn. Dat doel heeft hij bereikt. En toen de schutterij was ontbon den, heeft hij zijn liefde overgebracht op de Historische Verzameling der Schutterij te Amsterdam, die vooral door den arbeid van hem en van zijn conservator, den heer Haas, een geheel eenige' verzameling is gewordem en een zeer belangwekkend stukje vaderlandsche geschiedenis. Na te hebben medegedeeld, dat spr. zou trachten, de taak van den heer Slaap voort te zetten, schetste Mr. Verkouteren de groote rol, welke de schutterij altijd heeft gespeeld in do geschiedenis van Nederland. Meer dan één op stootje heeft de overledene helpen dempen. In 1903, toen een algemeene staking ons land bedreigde, hebben geen 40 schutters op do 8000 in Amsterdam him plicht verzuimd. Men ziet dus, welk een geest en discipline de officieren wisten te kweeken en te hand haven, en onder hen bekleedde de overledene een eereplaats. Spr. eindigde met te zeggen, dat als latere geschiedschrijvers nog eens zullen ophalen, wat de schutterij voor Amsterdam is geweest, ook de naam van den overledene met eere zal worden genoemd. De zoon van den overledene, de heer F. Slaap, dankte voor de bewezen eer, waarmede de plechtigheid geëindigd was. M. A. D. JOLLES, Oud-burgemeester von Assen. Te Assen is 78 jaren oud overleden de heer M. A. D. Jolles oud-burgemeester dezer ge meente. NIEUW RAADHUIS TE WASSENAAR. Gistermiddag officieel in gebruik genomen. Gisterenmiddag is betj nieuwe raadhuis der gemeente Wassenaar, het daartoe ingerichte deftige huis op het buitenverblijf „De Pauw", te voren bezitting van den vorst van Wied, officieel met een rede van den burgemeester in gebruik genomen. Minister de Visser en echtgenoote waren er bij aanwezig. In o'e groote hal werd con tea aangeboden. Vele bewoners van de gemeente vlaggen. Het Rijk stond eenige schilderijen voor het prachtige Raadhuis of. Vanavond geeft „Excelsior" concert in het dorp. KAMPEEREN IN HET GOOI Honderden vergunningen daar voor uitgereikt. 't Is of de voorzitter van Stad "en Lande van Gooiland, de heer Luden, reeds van den winter een goeden kijk heeft gehad op wat de zomer brengen zouveel warmte en bijgevo'g een massa kampeerlustigen voor het Gooi. Van Ja nuari 1925 toch dateeren de „Bepalingen voor Aanvragers en Houders von Kampvergunnin gen", die orde in de vroeger heerschende ben de gebracht hebben. Zonder een vergunnings- kaart, waarbij de houder verantwoordelijk is gesteld voor het nakomen van alle verplich tingen daaruit voortvloeiende, wordt geen kam pement meer toegelaten op do heideterreinen van Stad en Lende. Honderden van dip kaar ten zijn, zoo lezen wij in het Handelsblad, reeds uitgereikt dezen zomer, tegen een re cognitie van 1 per week, of voor vier achter- beide gewekt door de openhartige kritiek von den Schot. „Ik veronderstel dat wie dezen rommel zou willen opruimen, dien goedkoop zou kunnen krijgen," zei hij, terwijl hij wees op een groote hoop blikjes cn andere gebroken metalen voor werpen, vlak in zijn nabijheid. „Ik weet 't niet, meer don waarschijnlijk zou den ze jo geld toegeven voor het weghalen, maar daarvoor moet je je tot den sergeant majoor wenden. Kijk, daar is hij, dio groote, zware man, die daar juist uit de cantine komt." Ofschoon Sherston ternauwernood er op voorbereid was om onmiddellijk persoonlijke zaken te doen, besloot hij toch de gelegenheid niet te laten voorbijgaan. Hij ging regelrecht naar den sergeant-majoor toe, sloeg aan, en wenschte hem goeden mor gen. Nij had Sherston iets in zijn voorkomen en manieren waardoor de sergeant-majoor, evenals juffrouw Pyfold in hem dadelijk den „gentleman" herkende. „Goeden morgen, sergeant 't is mooi weer hier," zei Sherston vroolijk, tenvijl hij hem zijn sigarettenkoker aanbood. „Ik ben uit voor za ken. Mag ik u vragen, wie aansprakelijk is voor het opruimen van al den rommel In dit kamp en of er een kans is voor een nieuwen oplcoo- per De sergeant-majoor nam hem van het hoofd tot do voeten op. „'t Is mogelijk, dat er een kans is. Van den winter hebben de zaken een beetje geslubakt. Een firma uit Portsmouth placht geregeld te komen, eerst hadden we kleine opkoopers met ezelwagens en dergelijke voertuigen, maar de wapenstilstand scheen alles stop te zetten." „Bent u gemachtigd te verkoopen of toe stemming te geven, dit alles te doen weghalen, eenvolgendc „weck-ends". Ze zijn op schrif telijke aanvrage of persoonlijk op de secre tarie van Stad en Lande te verkrijgen, waar men moet opgeven waar men wenscht te kam- pceren, den tijdduur en het atjntnl deelnemers. De reeds van vroeger meest gezochte kam peerterreinen zijn daarvoor thons uitsluitend aangewezen. Het zijn die plekken, waar in de nabijheid een der in zomer meest onontbeer lijke artikelenwater, te bekomen is. Zoo staat er te Bussum op den hoek Nieuwe 's Gravelpndschcweg en Franschekampweg een drinkfontein voor paarden cn honden, die de oorzaak was, dat de Fransche kamphei een gezocht kampeerveld geworden is. Niet dat deze bron erg rijkelijk vloeit, dorstige kam peerders maken er gewoonlijk qeue, voorzien van flcsschen, pannen cn teilen; zelfs 'n melk bus komt er vol s morgens vroeg als die den avond te voren onder den druppelenden ^rit boven den drinkbak is gesteld. Vooral 's*n- dags. als het terrein wemelt van tentbewoners en zij zich wenschen te laven oan wat anders dan den inhoud van kogel fleschjes, waarvan een concurrent der zuinige fontuin doornoost een stalletje heeft neergezet, is het er voor de toeschouwers vermakelijker dan voor de slacht offers der kompeermanie. Bij de ongcduldigen, die hun zalig „week-end" met uren wachten op wosch- cn consumptie water zien inkrim pen, vallen wel eens horde woorden, als 'n begccrige voorganger al te gioote vaten ge vuld wil hebben. Gelukkig heeft de politic medelijden met de dorstige zielen. Eiken ovond wordt een uur lang de wijde tapkraan in het waterputje, bij do fontein, onder politietoezicht, beschikbaar gesteld cn de verstandige kampeerders zor gen Wel hun deel, voor 24 uur toereikend, naar de tent te sleepen. Badwater is; overigens genoeg in den vijver van 't Spoonderswoud, daar wordt 's morgens vroeg druk geplost aan de strandjes van de zanderij. Een ander door Stad en Lande aangewezen kampeerterrein is dat op de Loorderheid bij het theehuis „De Heidebloem" aan het fiets pad van „Bluk" naar Boorn. Dc eigenaar H. de Leeuw is gemachtigd zelf koorten uit to reiken. Ook hier kon het bijzonder vol met tenten staan, heel kleine van blinkend Zeppc- lindoek, waar nauwelijks'twee inenschen lig plaats vinden, maar ook groote witlinnen ten ten, met twee- of dricdubbeldak, slaapkamer, keuken en een overdekt zitje buiten, sommige van spiegelruiten voorzien, door gezet om er de heele vacontie in te wonen. De bakker, slager en melkboer komen er even regelmatig hooren en bezorgen als in de stad. Het bad water moet de Laorderwoschmeer of het mooio „Kommetje" in het bosch leveren. Maar wie von ruimer water houdt, kiest do Huizcrhei, dc derde kompeerplaats van „Stod en^ Londe" tusschen het fietspad naar zee, den Nieuwen Bussummerweg en den Longerhuysen- weg. Het Zuiderzeestrond is wandelend in een half uur te bereiken, in een nabijgelegen boer derij is drinkwater te bekomen. Een enkele keer wordt nog wel eens ver gunning uitgereikt om te kompeeren nabij het Ticnhovensche kanaal onder Hilversum, waar dan ook al het water de menschcn hfcenlokt. Met de vrijgevochten boel van vroeger is 't finaal uit, de menschen voelen hun verantwoor delijkheid cn houden de omgeving vrij van rommel en afval. Bij vertrek moeten alle pa pieren en andere resten zorgvuldig worden in gegraven, niet meer als vroeger duiden vieze stroohoop/m de plaatsen aan waar gekam peerd is. Vanwege „Stod en Londe" cn dc po litie wordt don ook voortdurend toegezien, dot geen misbruik van de vergunning gemaakt wordt en staat daar als straf op het onher roepelijk intrekken der kaart met vervallenver klaring der betaalde recognitie. Dit alles heeft ten gevolge dat niemand, die graag eens zou kampeeren op de Gooischo heide, dit genot zich behoeft te ontzeggen uit vrees voor onordelijkheden, waarvan de verha len op grond van vroegere ervaringen de ron de doen. DE AMSTERDAMSCHE MELKPRIJS. Een verhooging met één cent per Liter. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen is in een heden gehou den gecombineerde vergadering van handels- én industrie coöperaties in de melkindustrie besloten de eischen van de boeren in te wil- jigen. Dit beteekont dat, voor zoover het de consumptie betreft, de inkoopsprijs en dien tengevolge ook de verkoopsprijs van Maan dag a.s. af met één cent verhoogd zol wor den. Dit wat Amsterdam betreft. deze blikken en stukken oud ijzervroeg Sherston kalm en zakelijk. De sergeant-majoor zeide omzichtig, dat hij cr wel iets in te zeggen kon hebben cn ofschoon zijn manier eenigszins terughoudend was, be sloot Sherston hem toch een deel-van zijn ver trouwen te geven. „Ik ben gedemobiliseerd en bezig werk te zoeken," begon hij. „De gewone klacht," antwoordde de sergeant- majoor droogjes. „Be heb een klein beetje geld, en ik zou het productief willen maken. Ik geloof dat ik uw kamp van al deze overblijfselen zou kunnen zuiveren, met eenig voordeel, zoowel voor u als voor mij," zei Sherston met een overtui ging, die hem zelf verbaasde. „Mogelijk," stemde de sergeant-majoor toe, en dadelijk begonnen zij de zaak in haar on derdeden te bespreken. Weer kwam Sherston's vermogen om men schcn voor zich in te nemen, hem te stade. Hij slaagde erin den sluwen, verstandigen Schot te overtuigen van zijn volkomen op rechtheid én goede trouw, zoodat zij als de beste vrienden afscheid namen, nadat vastge steld was dat indien Sherston schikkingen kon treffen voor het weghalen van al den afval, de sergeant-majoor de vereischte toestemming zou zien te krijgen van den kommandant Het gesprek deed Sherston _oed en bracht een zijde van zijn karakter naar voren, die hem zelf verwonderde. Hij had zelfs niet gewe ten, dat er een koopmansaard in hem schuilde en was verbaasd over do levendige belang stelling, die hij voelde voor het geheele plan, afgezien nog van het feit, dat het noodzakelijk voor hem was om zijn Jmood te verdienen. De teekenen van verspilling hinderden hem, de gedachte van dit alles iets te herstellen en v i DE STAKING TE SCHIEDAM. Y i Er wordt getracht een eïndö J aun het conflict te moken. Men meldt ons uit Rotterdam In verband met de staking in de metaalindustrie te Schio* dom en bij de Nieuw* Waterweg cn de Rotf terdamsche Droogdokmantschnppij te Rotter-* dam, heeft hedenmiddag te Den Hoog een conferentie plaats gehad tusschen de hoofd-* besturen van do vier mctoalbcwcrkers-orgonv* series cn het dagclijksch bestuur van den mé- taalbond. Na eer uitvoerige discusses werd ton slotte besloten, dat do directie van do Nieuwe Waterweg on de organisatie-besturen bereid zouden zijn do bemiddeling van der» metaalbond te aanvaarden. Op deze wijze znl getracht worden het conflict te Schiedam cn de uitbreiding ervan te Rotterdam ten cindo o brengen. Wat dc staking betreft, deze fe Heden we* derom met een groot aantal arbeiders uit* gebreid. Er hebben bij de Nieuwe Waterweg ongeveer 1200 personen hot werk neergelegd, Bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij bedraagt dit aantal vondaog ongeveer 700. TEGEN EEN BURGEMEESTER 14 DAGEN GEVANGENISSTRAF GEËISCHT. Wegens geweldpleging. Tegen den burgemeester von Lienden fa heden wegens geweldpleging 14 dagen gevan genisstraf gccischt. In de betrokken zitting werden vier getuigen gehoord. Verdediger was Mr. E. J. J. von Lidt de Judc. Uitspraak Woensdag a.s. HUISELIJK DRAMA OP DEN SPAARN- DAMÏMERDIJK NABIJ AMSTERDAM. Poging tot doodslag op een vrouw* Het huisje van den landarbeider Haverman, staande op den Spnorndommerdijk, nabij Slo- terdijk, is herhaaldelijk het toonccl von ruzie en onaangenaamheden. Het schijnt, dat dc 52-ja- rigo echtgenoote van Haverman iemand is, dio een zeor zenuwachtig gestel heeft, dot zich tel kens opnieuw in het maken von twist manifes teert. Zoo ging het ook Woensdagavond, vol gens een bericht in de Tel. Zij werd in een hevige ruzie met hoor man gewikkeld en het gevolg was, dut zij niet naar hoor slaapkamer ging, doch naar het zolderkamertje, waar haar beide zoons sliepen en waar ze moer haar toe vlucht zocht, wanneer er kwesties waren ge rezen. Daar bracht ze den nacht door. Gistermorgen om zes uur ging haar man naar het zolder kamertje, met de bedoeling den twist bij te leg gen. Doch toen hij een paar woorden had ge sproken, sprong de vrouw plotseling op en gaf hem met een stuk hout, hetwelk zij naar bed had meegenomen, een klap. Dit maakte den land arbeider zoo driftig, dot hij ook een stuk hout greep en hoar eenige slagen op het hoofd toe bracht. Het slachtoffer viol bewusteloos achter over. Haverman, dio het hoofd geheel was kwijt geraakt, rende de straat op en doolde geruimen tijd door do omgeving. Eenige uren loter was hij eenigszins gekalmeerd en hij richtte zijn schreden naar het politiebureau op den Admi raal de Ruyterwcg te Amsterdam,^alwaar hjj zich aangaf. Inmiddels had de politie ook van andere zijde kennis van het gebeurde gekregen, zoodat de inspecteur Fremcry Knlff met eenige beambten reeds op weg was naar de bewuste woning. Do vrouw werd in het echtelijke bed op de be nedenverdieping aangetroffen. Na de bewuste loosheid was zij een weinig bijgekomen en was naar beneden gestrompeld Zij bloedde hevig en was er slecht aan toe. Per ambulance- auto van den Geneeskundigen Dienst werd zi| naar het Wilhelminagasthiris vervoerd. Het verhoor von den dader hij was zoo opgewonden, dat hij zich von kont wilde maken berustte bij den commissaris, den heer Hulse boom. Hij legde natuurlijk een volledige bekeni tenis af. De toestand van de vrouw fs ernstig. Herhaaldelijk had de politie in genoemde woning reeds assistentie verleend. INBRAAK TE AMSTERDAM. Voor eenige duizenden gul dens gestolen. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het magazijn van do fiiïna Blikman en Sartorius op het Rokin te Amsterdam. De daders stalen ontelbare met goud en zilver gemonteerde penhouders en potlooden. weer bruikbaar te maken, gaf hem een vreemd gevoel van voldoening. Na zijn gesprek met den sergeant-majoor verbet hij den grooten weg cn nam den eersten trein naar Portsmouth. Terwijl hij in een hock van do coupé zat, overdacht hij elke bijzonderheid van het gei sprek dat hij in het kamp had gevoerd on do kansen, <Ho verborgen lagen in het bergings pion ven ol die goederen. Hij stelde vast, dat hij het in het groot zou moeten aanpakken, om het een succes te doen worden en dat hier voor geld noodig was. Zou zijn vader bereid zijn dit voor te schieten, vroeg hij zichzelf af, maar schrok terug voor de gedachte het hem te vragen. Hij voelde zich pijnlijk getroffen door de wat hooghartige manier, waarop zijn familie hem had behandeld. Hij wist, dat zijn loopbaan in het leger hen had teleurgesteld, en hij wenschte ze niet meer te ontmoeten, voordat hij door eigen krocht was vooruitgei komen. Hij had juist zijns vaders mogelijke Hulp van de baan geschoven, toen de trein oan de eerste holte stilhield en een dame de coupé, waarin hij alleen zat, binnenkwam. Zij aarzelde een oogenblik, toen zij hem zog, glimlachte toen opgewekt en kwam vrooüjk binnen. Het was de kleine oude dame, die den avond tevoren met hem den avondmaaltijd in „The Green Man," had gebruikt. f^ordt vervolgd). f,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5