NUTSSPAARBANK Vera-Koffie-Hulsko UIT DEN OMTREK. RECLAMES. Prijs 13 regels f 1.55. elke regel meer f 0.50 Zij, die geregeld betalingen van het Rijk ontvangen (Ambtenaren, Gepensioneerden, enz.) kunnen daarvoor kosteloos gebruik maken van de bemiddeling der Spaarbank. Inlichtingen a. h. kantoorUtrechtschewegl. Buitengewoon geurig. 25 besparing. v Vera koflie is van de beste kwaliteit en toch het voordeeligst in het gebruik Vera koffie is ook" bij Uw winkelier .verkrijgbaar. Koopt nog heden een pakje, 'daar mee kunt U niet bekocht zijn. School- en Kerknieuws. NOODLANDINGEN VAN EEN MIL. VLIEG- MACHINE. v -.1' Een oude man bijna liet slachtoffer. Een landbouwer te Alfen aan den Rijn, die ean doofheid lijdt, was op een weiland onder Ter Aa bezig met het uittrekken van stekels, toen hij zich plotseling hoorde toeschreeuwen „Kerel ga op zijl" De man deed dit haastig en oen paar seconden later suisde een militoire vliegmachine raar omlaag. De noodlanding ge schiedde keurig. Do inzittende militairen, die met een warm- goloopen motor te kampen hadden, gingen een uurtje later weer het luchtruim in, koer sende naar Rijnsatcrwoude. Ook daar moesten Zij weer ijlings den vasten grond opzoeken. DE ONEINDIGE REEKS. JSen vrachtauto in de Vecht. 'Een' vrachtauto uit Weesp vervoerde een zes tal personen en eenige fietsen langs den ÏQompweg. Nabij de Vcstbrug reed de heer F., dio chauffeerde, door tot nu toe onbekende oorzaak pardoes in de Vecht, waarbij de zich 5n den wagen bevindende personen als kegels Omver werden geworpen. Op hun luid hulpge roep kwamen bewoners van den Klomp Weg hen int hun benarde positie verlossen; door de euto van achteren te openen konden allen er uitgedragen worden. Wonder boven wonder Ihod niemand letsel opgcloopen. Met een zwaren vrachtauto slaagde men er na een half uur 'den auto-drenkeling uit de Vecht op den dijk tc trekken. V - Auto te water geraakt. Gisteren reed een Ford-auto te Halfweg met vrij groote snelheid in de richting Amsterdam. Eensklaps geraakte, door tot nog toe onbeken de oorzaak de stuurinrichting defect, met het gevolg, dot de wagen in de Amsterdamsche trekvaart terecht kwam. De beide inzittenden bleven gelukkig ongedeerd. tlSlii* Veiligheid boven alles. Gistermorgen word de Telegraaf door cenigo lezers, onder wie een inspecteur van politie, opgebeld met de mededeeling, dat er met een van de motorbussen der A-lijn in Amsterdam op onverantwoordelijke wijzo gereden werd, zocdat het bijna tot een botsing met een tram- (wagen gekomen was. Naar aanleiding hiervan ging het blad op onderzoek uit. De bewuste bus werd gereden door een leerling-bestuurder, onder toezicht van een der chauffeurs, die geregeld de A-lijn bedient. Het bleek, dat de klachten alleszins ge grond waren. Het rijden van den leerling was werkelijk heel minnetjes. Zijn schakelen, de bediening van den gas-toevoer, alsmede het ge bruik van koppelings- en rempedaal waren op 2'n zachtst uitgedrukt, zéér onvoldoende. Het Sturen was vrij onvast en de verkeerde bedie ning was oorzaekt, dat de motor eenige keeren efsloeg. Op het Leidscheplein koerste de bus rdoor slecht sturen over een paar trottoirban- iden. Men mag den leerling-bestuurder deze fouten niet kwalijk nemen. Iedere beginneling knikt en vooral de zware motorbussen op de A-lijn zijn moeilijk te bedienen. Doch of te keuren valt, idat men leerlingen als de hierboven bedoelde loslaat op den passagiersdiens t. De chauffeur onder wiens toezicht gereden werd, was ten gevolge van zijn plaats hij stond hal verwege op de treeplank niet in staat de ver gissingen oogenblikkelijk te corrigeercn. Op drukke trajecten, welke aan water grenzen, zoo els b.v. op de Weesperzijde 't geval is, had een klein foutje een noodlottig ongeval ten gevolge kunnen hebben. Het lijkt ons verkieselijker het personeel dat nog niet ten volle vertrouwd is met het bestu ren van motorbussen, geheel af te richten op de daartoe bestemde oefenwogens. Veiligheid voor alles; dit zij ook het devies voor hen, aan wie de bediening van de bussen Is toevertrouwd! r"~. BOERDERIJBRAND. Tengevolge van het inslaan van _i 1 - - d.->n bliksem. r Gisterenavond weid te Daarle een boeren woning van H. H. Stevens door den bliksem getroffen. Het huis brando'e totaal afde in boedel ging grootendcels verloren. Een en ander was laag verzekei'd. Ongeveer gelijktijdig sloeg de bliksem in de fechuur van A. Kamphuis te Daarle. Met het gebouw gingen verloren IO COO Kg. hooi en leen wagen. Verder kwamen jn de vlammen om idrie kalveren, 40 kippen en 2 varkens. De schuur was verzekerd. L: -dr. I OVERMAAT VAN PROFESSOREN? Zeven theologische hoogleer- kl aren op één student oonstor- mende„mag ik Uw leer meester alsjeblieft zijn?" Op de benoeming von twee buitengewone hoogleeTaren door het Haagsch Genootschep lot Verdediging van den Christelijken Gods dienst is het besluit der Evangelische Ver- ecniging gevolgd, om ook voor evangelischen een bizonderen th'eologïschen leerstoel te stichten. A1 is dit besluit nog slechts in begin sel genomen, toch wijst bet, zoo merkt de N. R. O;, op, in verband met het sti'even naar bijzondere leerstoelen zoowel bij vrijzinnigen a's ook bij confessioneelen op een eigenanr- dig verschijnsel, dot zeer zeker do aandacht verdient Eensdeels is het toe te juichen, dat men de opleiding tot het piedikantschap zooveel mo gelijk volmaakt Er is hier een achterstand in te holen. Maar ondersdeels blijft het de vraag, of een al tc zeer spccificcercn op grond van het richtingsverschil niet zal leiden tot een onevenredige verhouding tusschcn het aantal 'theologische professoren en het aantal theolo gische studenten. Gelijk men weet, gaat dit laatste allengs achteruit. Een vergelijking van het aantal be schikbare condidoten in de Hervormde Keik kan als toetssteen dienen voor dezen achter uitgang. Bedroeg dit oantal in de jaren 1897— 1907 nog van 60 tot 80, van lieverlede is het bijna van jaar tot jont gezakt. In 1921 waren cr slechts 15 en dot de tabel in Van Alphen's Handboek sindsdien voor de jaren 1922, '23 en '24 onderscheidenlijk de cijfers 25, 28 en 0 aanwijst, vindt zijn oorzaak niet in een toe nemende belangstelling voor de theologische studie, maar in de omstandigheid, oat men thans de emeriti-predikanten, die zich beroep baar stellen, ia dit getal heeft inbegrepen. Wonneer men de cijfers omtrenj het aantal Studenten in de theologie voor den cursus 1924'25 beschouwt, zoo vervolgt de schrij ver verneemt men, dat in het album der kerke lijke hoogleerarcn waren ingeschrevente Leiden 57, te Groningen 38, te Amsterdam 20 studenten. Voor Uticcht ontbraken in Van Alphen de cijfersden vorigen cursus waren er echter 80 theologen. Leiden heeft 8 pro fossoren op 57 .studenten Utrecht 10 op 80 Groningen 7 op 38 en Amsterdam 7 op 20. Of, om het in verhoudingscijfers uit te di uk ken te Leiden staat tegenover elke 5 studen ten T profcsSoi; te Utrecht een tegenover elke 8; te Groningen een tegenover elke 6 eti te Am sterdam tegenover elke 3 studenten 1 professor. Vergelijkt men deze cijfers bij die der overige faculteiten, dan is de theologie goed bedoeld. Al is de dag nog niet aangebroken, die ds. \V. A. Hoek ziet naderen, on waarop zeven professoren één student zullen eongrijpen, hem smeekende, zijn leermeester genoemd te worden, toch kan do voortgaande differentiatie op grond vun het richtingsverschil tot beden kelijke gevolgen voeren. Op één ervan- wijst ds. Hoek, die in zijn kerkelijke kroniek in het Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur terloops dezo zanlc aanroert. Deze Amsterdamsche predikant vreest, „dat hoe- meer predikanten ei komen, des te meer het mystiek aroma van het professoraat, 'das Heilige' in hoogleeraar en hooglcéraarschap, veivluchtigen zal". Dit bezwaar dunkc ons inmiddels het ergste niet. Er is von dit „mystiek aroma" toch reeds veel voorgoed verloren gegoan. Inzonderheid het deelnemen aah het kampleven met de stu denten in V. C. J. B. en N. C. S. V. heeft de .mystieke otoma" zeer stellig doen verflou wen. Trouwens, ook vroeger, toen het profes soraat grootcr uitzondering was en de verhou ding in oantal tusschen studenten en hoog- leeiaren evenredigcr, hebben ec-rstgenoemdon toch nimmer in den waan verkeerd, dat een professor, louter omdat hij professor was, een buitengewoon man moest zijn. Er waien cr toen, wier toga teveel armelijkheid moest be dekken, don dot zij voor „Heiligo" konden doorgaon I Wij kunnen met dit .bezwaar van ds. Hoek indien het al ernstig gemeend is. derhalve niet instemmen. Maar bedenkelijk lijkt ens de on evenredige aanwas van het aantal theologische professoren met het oog op twee dingen, die bet godsdienstig gemeenschapsleven thans allereerst behoeft concentratie cn bezuiniging. Men zou in een toekomstige overmaat van hoogleerarcn een symptoom kunnen zien van het algemeen verschijnsel, der verkwisting en verspilling, welke door het sectorisme worden in de hand gewerkt. Echter is dit probleem in verband met «het theologisch' onderwijs moeilijk op te lossen, wijl hier de differentiatie op reëel e gronden berust en niet op fictieve gronden, zoonis bij het onderscheid tusschen de gezindten het ge val is. Tusschen de theologie der richtingen is zulk een principieel onderscheid, dot hiei werkelijk voor iedere gToep een volledige fa culteit noodig heeft. De eenige vraag is, of elko universiteit een faculteit behoeft, waarin de vei'regen woordigers van alle richtingen een leerstoel bezetten. ie; ysep-v Men kan dezo methode verdedigen met te zeggen, dat juist de veelzijdigheid den student de mogelijkheid schept, zijn eigen richting te kiezen. Een student, zegt men, behoort niet als aanhanger van een richting aan de academie te komen. Hij moet onbevangen staan tegen over de uiteenzettingen zijner verschillende leeimeesters en met wetenschappelijk-objec-- tieven zin ten slotte zelf tot zijn slotsom komen. Inderdaad is uit wetenschappelijk oogpunt voor deze ihethode aMcs te zeggen. Maar de praktijk wettigt zelden dit kostbare en om vangrijke apporoot. Want he"c blijft uitzonde ring, dot een confessioneel vrijzinnige colleges loopt of dat een moderne door een gerefor meerd professor bekeerd wordt. Daarom heeft in de praktijk de ook wel verdedigde methode, om aan elk der academiesteden een ïichtings- fflGüfteit te verbinden, en bijv. Leiden vrijzin nig, Utrecht confessioneel en Groningen ethisch te maken, iets voor. Het is moeilijk, in dezen een praktijk én principe bcvredigimdo oplossing te vinden. Daarom is het te hopen, dat de Centrale Com missie van den Protestantenbond, wonneer zij haar wcnschen omtrent de predikontsopleiding kenbaar maakt, ook aan dit punt aandacht besteedt. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK. Zevende zitting. Aan de orde is het verslag der persoonlijke kerkvisitatie over 1924 en 1925. Uit het verslag bleek, dot kerkvisitatie was gehouden in de provincie Gelderland in de classes 'Arnhem, Nijmegen, Tiel en Zalt-Bom- mel; in Zuid-Holland in de classis Dordrecht; Uh-echt in de classes Utrecht, 'Amersfoort en Wijk; in Friesland in de classes Heerenveen, Franeker, Dolckum en Leeuwarden, in Over- ijsel in de classes Kampen en Deventer; in Groningen in de classes Winschoten, Appin- edlm en Winsum; in Noord-Brabant met Limburg in de closses Hcusdën en Maastricht; Drenthe in de closses Assen, Meppol en Emm en. Uit de ingekomen verslagen blijkt, dot de kerkvisitatie, wanneer zij goed wordt opgevat, goedé resultaten heeft en door samenspreking eel kon worden bereikt tot oplossing ven al lerlei moeilijkheden en bezwaren die in de ge meenten bestaan. Naar aanleiding von het vfrslag wordt be sloten dot de aandacht van kerk visitator en, door tussohonkomst von de Kerkelijke Besturen zal gevestigd worden op het voorsdhrift in art. T4 van het Reglement op de kerkvisitatie en dat tevens aan kerk visitatoren zal worden me degedeeld, dot de Synode het zeer op prijs zal stellen, wanneer zij vnn hunne verrichtin gen, ingeval zij onregelmatigheden aantreffen, bezicht zenden. Wegens commissievergaderingen wordt de zitting gesloten. EEN COVENANT IN DE HAAGSCHE HER VORMDE GEMEENTE. Een nieuwe kerkelijke vercenï- ging gesticht „De band des Vredes". In de Haogsche Hervormde Gemeente is in de laatste jaren du strijd bij de kerkelijke stembus steeds in het voordeel der confessio- necle kiesvereeniging „Evangelie en Priijdenis" beslistden lootsten keer zelfs met een zeer groote meerderheid, n.l. ruim 1600 stemmen tegen ruim 400 elk op de candidaten van de ethischen en die der kiesvereeniging voor even" redigo vertegenwoordiging. Het gevolg is dan ook, dot sedert 1909 'met slechts één uitzon dering (dr. J. de Groot in 1922) alléén predi kanten vnn confessioneel© richting of van d'e richting van den Gereformeerden Bond zijn benoemd. Dc organisatie èn van vrijzinniecn èn die van de ethischen was niettegenstaande den ijver van kleine smaldeolcn niet opgewassen te gen dien der confessioneelen. De gevaren van dezo eenzijdige bezetting van pi edikantsploatsen in de Hoagsche Her vormde gemeente worden door steeds meer deren ingezien zoo schrijft men aan d^ N. R. Ct. Hervormd Den Haag heeft thans 16 pre- dikantsplaatsen, waarvan 9 door confessionee- len, 1 door een Bondsman en 6 door niet- confcssionev-lcn, evenwel rechtzinnige predi kanten wutferr bezet. Een zeer groot gedeel te der gemeente zou deze verhouding gaarne voor vele jaren zien vastgelegd en vandaar, dat eenige dagen geleden is opgericht de Ker kelijke verceniging „de Band des Vredes". In het comité dat tot oprichting besloot, heb ben naast 2 confcssioneelc predikanten (ds. D. A. van don Bosch en dr. M. M. den Her tog) 2 niet-confessioneele predikanten (ds. P. J. Molenaar en dr. Joh. de Groot) zitting, bo vendien verschillende ov telingen en diakenen van éthische en con fession eel e richting. Al lereerst heeft men gepoogd de beide recht zinnige kiesveTeenigirvg mede te 'doen vvr- ken, wat 'bij de ethische kiesvereniging is gelukt, moor bij de confessioneele „Evangelie en Belijdenis" is mislukt, hoewel een groot deel der leden van E. en B. de tegenwoordige verhouding van de verschillende dogmatische nuanceeringen der ambtsdragers wil besten digen. oudste drie Haagsche Hervormde predikanten, met respectievelijk 51, 47 en 38 dienstjaren von hunne, richting zijn, waarvan bovendien ds. Weiter, de hofpredikant, naar algemeen wordt aangenomen, nn de bevestiging van H. K. H. Prinses Juliana, die van hem catb.ec- hetisch onderwijs ontvangt, zijn emeritaat zal nemen. Evenzeer gaan met dit covenant mede de voorstanders van den Gereformeerden Bond talrijk zijn deze in Den Haag niet; eenige ja ren geleden hebben zij het zoover weten te brengen dat een predikant, wel niet aange sloten bij den Gereformeerden Bond, maar bij den Gereformeerden Zendingsbond, werd be roepen; nu deze is heengegaan om zich go- heel aan dien Zendingsbond te wijden, is dr. Van der Dorp gekomen, maar de meerder heid In het kiescollege ten zijnen gunste was zeer klein, slechts één stem, zoodat de Gere formeerde Bonders blij mogen zijn, dat zij een der hunnen als predikant der Haagsche Herv. gemeente mogen bezitten. Een groot gedeelte der confessioneelen legt zich ook gaarne neder bij het covenant; een ander groot gedeelte echter niet en dat behoort in hoofdzaak tot de Hervormd Gereformeerde Staotspartij, in Den Haag onder aanvoering van ds. K. H. E. Grovemeijer. Deze staatkun dige partij, ook kerkelijke parlij cn zeer strijd lustig van aard, kant zich o.a. tegen den Ge reformeerden Bond, wiens aanhangers in hoofdzaak anti-revolutionair zijn. De aanhan gers van den H. G. S. nu zijn tegenstanders van het covenant; zij hebben zeer groot be- zwaor tegen vrijzinnige predikanten, maar evenzeer tegen aanhangers von den Gerefor meerden Bond en tegen die orthodoxe pre dikanten die hunne politick-kerkelijke begin selen niet zijn toegedaan. Wat zullen de gevolgen zijn van de stich ting van deze kerkelijke vereeniging „de Band des Vredes Aliereerst een totaal uitschakelen van de vrijzinnigen; in de nieuwe kicsvercenigingen zullen zeer waarschijnlijk ook een gedeelte der ethischen zich te huis gevoelen, die tot nu toe met de vrijzinnigen de Ver. voor Evenz. vertegenwoordiging vormden. Indien de vrijzinnigen de Haagsche Ha >rmde ge meente zullen veroveren, dan zal c.t niet ge schieden door de tegenwoordige organisatie der vrijzinnig hervormden, maar door de ar beiders wier religieus-socialifische samenkom sten steeds beter bezocht worden cn die slechts een duchtige organisatie noodig hebben om met eenige kóns van slagen aan de kerkelijke verkiezingen te kunnen deelnemen. Naast de uitsluiting van de vrijzinnigen, zal de nieuwe kerkelijke vereeniging de handhaving van de ethischen als gevolg hebben. De ethischen, tot voor plm. 15 20 jaren oppermachtig in de Haagsche Hervormde gemeente zijn in de laatste jaren bij de kerkelijke stembus steeds verslagen en hun aantal wordt in ker keraad en kiescollege elk jaar geringer; voor Duinoord is de Duinoordkerk voor hen een uitkomst, maar voor de ethischen in de Her vormde gemeente, die dezen buitenkerkelijken weg niet wenschcn of wegens den grooten af stand bezwaarlijk kunnen bewandelen en die gehecht zijn aan de eigen kerk, kan het co venant groote redon van vreugde zijn. Daar door tcch is er groote waarschijnlijkheid, dat het aantal (6) der niet-confessioneele-recht- zinnige predikanten blijft gehandhaafd. Dat dit voor hen van groot belang is, kan men begrijpen, wannéér bedacht wordt, dat de Eigenaardig gevolg van do oprichting von de nieuwe kerkelijke vereeniging Band des Vredes" zal dus zijn, dat de vrede van een gedeelte der confessioneelen met de ethischen zal worden geteekend, maar dat de latente oorlog tusschen twee gedeelten der confes- sinoeelen zal uitbarsten. Wanneer de kerkelijke Haagsche Hervormde stembus volgend voor jaar geopend wordt, don zal de strijd wellicht ontbranden (cvenr. vertegenwoordiging hier ter zijde gelaten) tusschen ethischen, gereformeer de bonders en confessioneelen (geen voor standers van de H. G. S. ccnerzijds en confes sionele H. G. S.'ers anderzijds. Maar niet alleen bij de stembus, maar ook reeds in de confessioneele kerkelijke kiesvereeniging „de Band des Vredes" kunnen n.l. behooren zoo wel zij die lid zijn en blijven van een recht zinnige kiesvereeniging als zij, die mits recht zinnig, het niet zijn. Wellicht zal deze even- tueele stembustrijd nog web zoo heftig worden als die tot nu toe in Den Haag is gevoerd, want de voorstanders van de Hervormde Ge reformeerde Staatspartij zijn in de Haagsche Horvormde gemeente talrijk. NU WEER EEN KERKELIJKE QUAESTIE TE ALMELO. Het wordt longzomcrhand moeilijk om zc uit elkander te houdenAmsterdam, Gouda, in den Haag dreigt cr een to komen, cn nu weer een nieuwe quacstie gerezen tc Almelo. Wel is te Almelo vroeger ook kerkelijke strijd geweest, doch de vrijzinnigen hadden de meer derheid, gaven aan de' ycchtzinnigcn een pre- dikantspiöats en# voelden zich tamelijk veilig en gerust. Tot voor een jaar of zes de Evan- gelisatievereen. een predikant-evangelist aan stelde. Daarmee veranderde de zaak. De or- thodoxen werden opgetrommeld en weldra kon den de vrijzinnigen het ervaren het doel was de verovering van de kerk. Zij het met kleine meerderheden, rechts won jaar op jaar, zoo schrijft ds. W. G. Boon, een j der Almelosche predikanten, aan het Hbld. i Door de vrijzin gen, aangevoerd door eene j commissie von de bondsafdeeling, werd de i verkiezingsstrijd ernstig ter hand genomen. Men beschikte over weinig of geen gegevens, i In het verleden had men zich te zeker en te gerust gevoeld. Er werd echter hrfïd gewerkt. I Tot tweemaal toe is de lijst der vrijzinnige kiezers opgemaakt en telken jore herzien en 1 nangevukl door een groot oantal wijkbezoe- j kers. Het vrouwenkiesrecht bleek links niet gunstig te zijn. De orthodoxen veroverden het j kiescollege, kregen de meerderheid in den Kerkerend. Op dit crilieke oogenblik werd één der vrijzinnige predikanten naar elders beroe- 1 pen en ging heen. De Vereeniging van Vrij- zinnig Hervormden bleef daarbij werkloos. j Men kan zich voorstellen, dot door de ortho- doxie alle krachten werden ingespannen om thans tot het beroepen van een tweeden or thodoxen predikant te komen. Er moest ech ter voldaan worden aan de eischen van den Raad van Beheer. De rechtzinnigen getroos ten zich de financieele opoffering, het beroep weid uitgebracht op den evangelist ds. J. P. A. Ie Roy. Deze deed Maart 1925 zijn intrede. De Propagandacommissie der Vrijz. Her vormden schreef de nederlaag hieraan toe, dat er in Almelo geen afdeeling van de Vereen, von Vrijz. Hervormden bestond. Waarom was die er niet Och, de Protestantenbond-afdee- ling had altijd het werk goed gedaan en deed dat nog. Er zullen weinig steden in Nederland worden gevonden, waar door de Vrijzinnig- Hervormden, bij de Kerkelijke verkiezingen, een zoo groot aantal stemmen wordt uitgebracht. De propagandacommissie hield echter vol, en om nu niet den schijn op zich te laden van onwillig te zijn, noodigde de afd. van den Prot. Bond de propaganda-commissie uit om in Al melo de belangen van de Vrijz. Hervormden te komen bepleiten. De propagandacommissie zond in Januari haren voorzitter, don heer Van Dijk, uit Rijswijk. De door het bestuur van de bondsafdeeling opgeroepen leden hebben het pleidooi van den heer Van Dijk aangehoord en uiterst zwak be vonden. De zaak w^rd ampel besproken, eene bespreking waaraan'de heer Van Dijk zoo goed als geen deel genomen heeft, men kwam tot het besluit, met op twee na elgemeenc stemmen, om de Protestontcnbondafdeeüng te handhaven. De vrijz. godsdienstigen waren echter niet van plan stil te zitten. In 1924 reeds werd eene .godsdienstonderwijzeres aangesteld. De kans, dat een tweede predikant van vrijzinnige richting zou worden beroepen, bestond niet meer. Het aantal godsdiensioefeningen was tot op de helft teruggebracht. Men begon de be hoefte te gevoelen aan een eigen gebouw. Al aanstonds gingen stemmen op zich in ieder geval hierover, voor de toekomst, dé vrije beschikking te waarborgen. Toen nu het hoofdbestuur van den Prot. Bond niet veel meer dan zakelijke belangstel ling bleek te bezitten (men denke hierbij aan de circulaire Zeist) nooit moeite had gedaan noch deed om zich van den toestand te Almelo volledig op de hoogte tc stcjlen en -oo, met inzicht te kunnen handelen, beifloot de afdee ling na lang beraad, zich ui (e scheiden en een plaatselijke vereeniging Gp te richten van Vrijz. Godsdienstigen, welke vereeniging voor- loopig vooral, zich moeite zal geven om te komen tot de oprichting van een gebouw. De Prot. Bond zoowel als de Vereen, van Vrijz. Herv. voelen zich thans teleisgesteld. Het is te begrijpen. De heer Van Dijk meende in „Kerk en Volk" aan die teleurstelling lucht te moeten geven door een vrijwel persoonlij ken aanval op mij, mij wijtende, wat inderdaad het gevolg van den waarlijk niet zoo eenvou- digen toestand is, waarin zich hier de Vrijzw Hervormden bevinden. Ik acht mij echter niet geroepen pressie uit te oefenen, gesteld ik zou dat kunnen, noch naar den eenen, noch naar den anderen kant. Er wil in Almelo iets groeien. Het opge wekte vrijz. godsd. leven getuigt er van. Wat er groeien zal, de tijd moet het leeren, cn veel zal hier, mijns inziens, afhangen van de hou ding der orthodoxie. EVANGELISATIE IN VRIJZINNIGE GEMEENTEN. Samenwerking tusschen linla en rechts gezocht maar nog niet verkregen. Predikanten der Ned. Herv. gemeente te Hel der publiceeren in het Pred. Bid. voor Helder en Omstr. het verloop der onderhandelingen tusschen kerkeraad en kerkvoógdij van ge noemde gemeente en de rechtzinnige Evangelie satie aldaar. Hieraan ontleenen wij In de tweede helft van Augustus 1924 heeft op voorstel van den kerkeraad de eerste con ferentie plaats gehad tusschen eenerzijds kerke raad en kerkvoogdij cn anderzijds het bestuur der evongelisatievereeniging. De kerkeraad werd bij zijn besluit, het bestuur tot samenspreking uit te noodigen, geleid door het beginsel van evenredige vertegenwoordiging, en ging uit van de veronderstelling, dat de gemeente, d. i. in dit geval het kiescollege, onder bepaaide voor waarden bereid zou worden gevonden, ten be hoeve van de rechtzinnige minderheid stand- ploots M te vervullen door het beroepen van een orthodox predikant. Onder bepaalde voor waarden, omdat er bezwaren waren, die echter vermoedelijk te ondervangen zouden zijn. Want in de eerste plaats is do staat der finantiën niet toereikend voor het beroepen van een derden predikant, en in de tweede plaats is er een vóórgeschiedenis, die do kwestie recht zinnig gemeente-predikant en evangelisatie- vereeniging raakt en zakelijke garantie ge- werischt doet zijn. En zoo werd dan in de eer ste samenkomst van de zijde van kerkeraad en kerkvoogdij eenige geldelijke waarborg voor de begin- cn overgangsjaren gevraagd terwijl werd toegezegd, dat het aantal kerkdiensten gelijk zou worden verdeeld en wel zoo, dat er al thans in den winter icderen Zondag in de eene kerk 's morgens en in de andere kerk 's avonds van rechtzinnige zijde godsdienstoefening zou kunnen zijn, maar daartegenover zou de evan- gelisaticvcreeniging zich moeten verplichten, haar kerkgebouw tijdens dc diensten in de Hervormde Kerk gesloten te houden. De .af gevaardigden der evongelisatievereeniging konden aanvankelijk hiermede accoord gaan. Na raadpleging echter met de ledenvergade ring der vereeniging berichtten de gedelegeer den aan den kerkeraad, dat op deze voorwaar den geen overeenstemming kon worden verkre gen cn verzochten zij om een tweede confe rentie, waarin zij het stichten eener orthodoxe buurtgemeente wilden bepleiten. Door de afge vaardigden van kerkeraad en kerkvoogdij ech ter is op die vergadering eenstemmig te ken nen gegeven, dat dit voorstel op reglementaire, financieele en nog tel van andere gronden on aannemelijk is. Zulks is nadien schriftelijk door den gehcelen kerkeraad bevestigd, waarop eenigen tijd geleden het bestuur der evange- lisatieverecniging geonnvoord heeft, dat de ver eeniging niet kon traden in de overeenkomst, voorgesteld door kerkeraad en kerkvoogdij. EEN NOTARIS V#OR DE RECHTBANK. De zaak van den notaris te Utrecht die als verdacht van verduistering is gearresteerd, heeft Donderdag morgen voor de rechtbank gediend. De vacantickamer van de arr. rechtbank te Utrecht heeft Donderdagmorgen behandeld de zaa tegen den notaris te Utrecht die in dit voorjaar door de recherche werd gearresteerd als verdacht van verduistering ten nadeele van zijn cliënten. Men herinnert zich, dat reeds eenigen tijd allerlei geruchten omtrent dit no tariskantoor dc ronde deden, totdat eindelijk do justitie termen aanwezig achtte om in te grij pen, en de notaris werd gearresteerd. Inmiddels werden tal van pogingen aangewend om een faillissement te voorkomen, welke pogingen evenwel niet met een slagen bekroond weide- Het faillissement verd, nu eenige maanden ge leden, door de rechtbank uitgesproken, terwijl mede bekend werd, dat de justitie genoegzaam termen aanwezig vond, om den notaris straf rechtelijk te vervolgen. De zaak diende dun Donderdagmorgen voor de rechtbonk. •y v - De dagvaarding. Aan den notaris worden twee misdrijven ten laste gelegd, één zoogenaamd voortgezet mis drijf van verduistering van meerdere geldswaor^ dige papieren, cn één tweede afzonderlijke mis drijf, dat hij zich n.l. een bedrag van 35,000 wederrechtelijk heeft toegeëigend. Wat betreft het „voortg et" misdrijf diene opgemerkt te v.ortjen dat gedaugdé, om een bedrag van 6CG0 te kunnen bekomen bij do Bank, uit verschillende onder zijn berusting

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6