WIJNHANDEL A. SCHOTERMAN Zn. y u REGENKLEEDING DE ADELAAR w: Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.-- Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56,- 3 33' 3 3 vw'- -mm z® J, v. VOLLENHOVEN Aanleg ©nder&ioud Beproeving i i ws I I 1 I l fó BINNENLAND. UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 S.H. MASSA, Havik41.Tel.292 =Zi RECLAMES. Prijs 13 regels 155. elke regel meer f O 5Q BIJZONDER A4NBEVQLEN PER FLESCH: PER ANKER; Zij, die geregeld betalingen van het Rijk ontvangen (Ambtenaren, Gepensioneerden, enz.) kunnen daarvoor kosteloos gebruik maken van de bemiddeling der Spaarbank. Inlichtingen a. h. kantoorUtrechtschewegl. Loden meisjesmantels in alle maten. Zie Etalage. Oud j en jong wordt verkwikt door ecD fijne pepermunt tnaar niemand is gesteld opeen bitteren nasmaak. Koopt daarom uitslui tend KING, gefabriceerd uit de onvervalscbte echte pepermunt olie. KING pepermunt is lekker en toch krachtig. En gros verkrijgbaar bij: aid. Kol. Waren Onze Advocaat onderscheidt zica door haar bijzonder fijnen smaalt Zij heeft iets geheel ejgens. U kunt haar herkennen tusschen vele andere soorten. Wanneer U Uwen gasten onze Advocaat offreert, zullen zij Uw ge lokkige keuze waardeeren. '&i Schappij Romano-Americana in brand geraakt. Het vuur nam een buitengewoon grooten om vang aan. De vlammen stegen tot een hoogte van 200 hl. Alle dorpen in den omtrek waren gedurende den nacht volkomen heider verlicht. In het dorp Moreni vatte ook een aantal huizen vlam en brandde af. Men vreest, dat het vuur naar in de nabijheid gelegen petroleumbronnen zal overslaan. De gloed van het vuur is 50 KM. in het rond, tot aan Kronstad (in Zeven burgen), te zien. De groote hitte maakt het onmogelijk het Vuur te naderen, zoodat cenjg blusschingwcrk onmogelijk is. De maatschappij heeft daarom het Roemeensche ministerie van oorlog ver zocht een batterij kanonnen te zenden, om de bron dicht te schieten. Het ministerie heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en hedennacht zal waarschijnlijk de batterij te Moreni aankomen. Het dorp Moreni is totaal ontruimd. Tot nu toe bedraagt de schade 10.000.000 lei. FINLAND, DE BOSCHBRANDEN. De boschbranden in Oostelijk Finland zijn (opnieuw uitgebroken en, gescheiden door de talrijke meren, brandt het nu op honderdvijftig plaatsen tegelijk. De weinige inwoners in het geteisterde gebied zijn naar de steden getrok- icen, maar de regeering staat zoo goed als machteloos tegenover de vuurzee, die pas aan de oevers der meren gestuit wordt. De schade aan opgaand hout is aanzienlijk. RUSLAND. EPIDEMIEËN. Naar de Roel meldt, neemt het aantal pest- gevallen in het gouvernement Tsarytsin nog geregeld toe. Bovendien is in het Wolga-gebied een nieuwe malaria-epidemie uitgebroken. NOORD-AFRIKA. DE STRIJD IN MAROKKO. De plannen der Franschcn. De Temps verneemt uit Fez De eerste phase van do krijgsverrichtingen, 'de defensieve, is afgeloopen. De legerleiding Wacht nog den aanval van Abd-el-Krim op JWezzan af om dezen of te slaan en hem zwa re verliezen toe te brengen. Onmiddellijk daar- Jaa zal do tegenaanval komen, die aldus de of fensieve phase zal inluiden. Het veldtochtplan is opgesteld in overeenstemming tusschen Lyautey, Pétain en Naulin cn zal voor de uit voering door Pétairv aan het oordeel van Pain- levé worden onderworpen. Voor het oogenblik van het ontketenen van het offensief moe? men lekoning houden met de heete Zuidenwin- den, welke tornado's veroorzaken, die de troe pen vermoeien. De overweldigende hitte zul blijven voortduren en waaischijnüjk zal de le gerleiding tot Sep'tembci wachten, alvorens de definitieve operatie te beginnen. Er blijven tanks, auto-miirailleuis en vlieg tuigen tc Casablanca en Oedja aankomen. De Riffynen leggen groote ac tiviteit aan den dog. P a r ij s, 29 Juli. (H. N.) Omtrent den toe stand in Marokko wordt gemeld, dat een ver hoogde activiteit van den vijand merkbaar is in enkele sectoren van het Westelijk front, waar de vijand met het versterken en het uit breiden van zijn verdedigingswerken bezig is. In andere sectoren, vooral ten Oosten van Fez zijn er aanwijzingen, dat de Kabylen een sterken druk op de stammen oefenen en le vendige propaganda maken. Klaarblijkelijk heeft de vijand twee doeleinden op het oog, namelijk zich geheel meester te maken van de Wergha en den ratweg Fez—Tar.ger of te snijden. De Franse..e legeraanvoering heeft echter alle maatregelen getroffen, om derge lijke plannen te verijdelen. Be Djebol Sarsar en ten Noorden van Sidi Balgosem worden troepenconcentraties van sterke afdcelingen afgevallen stammen, ver sterkt door Rifcontingenten, gesignaleerd. EEN SIROCCO, Treinontsporing. Een sirocco heeft gistermiddag gewoed in het gebied tusschen Tenger en Fez. Een trein derailleerde, v/uordoor 10 personen gedood cn 20 gewond werden. VEREEWIGDE STATEN. MAATREGELEN TEGEN DE COMMUNISTEN IN PANAMA. Wegens de toenemende activiteit van de communisten onder den werkenden stand heeft de president van Panama besloten tot uitzetting van alle ongewenschte vreemdelin gen. ZUID-AMERIKA. SPOORWEGONGELUK IN ARGENTINIË. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat in de nabijheid van Belgrano een trein is ontspoord en van een 20 voet hooge helling naar bene den gestort. Tengevolge hiervan werden 6 personen gedood en 50 gewond. De Staatscourant van hedenavond 29 Juli bevat het volgende Koninklijk besluit benoemd tot phyto-patholoog aan do Land- bouwhoogeschool te Wogeningen Dr. S. J. Wellensiek aldaar, thans tijdelijk HET NIEUWE MINISTERIE. Het programma van het kabinet-CoHjn. Naar dc Tel. verneemt, kan Zaterdag, uiterlijk Maandag, het nieuwe kabinet worden tegemoet gezien. Het heeft gehaperd óp een tweetal portefeuilles, die van Defensie en Ko loniën, terwijl voorts ook de critiek van ver schillende zijden op de plannen tot samenvoe ging van Onderwijs bij Binnenlandschc Zaken en Landbouw bij Waterstaat den heer Colijn heeft genoopt, deze materie nog nader onder de oogen te zien. Naar het blad inmiddels uit betrouwbare bron verneemt, staat de verdeeling der vol gende departementen zoo goed als vast Financiën cn Premier Colijn. Binnenlandschc Zaken Rutgers. Arbeid, Handel cn Nijverheid Kooien. Justitie: Dc Geer. WaterstaatBongaerts. Buitcnlnndsche Zaken Van Karnebeek. Defensie De Quay. Voor Defensie en Koloniën is de toewijzing niet zoo gemakkelijk gegaan, omdat men moest rekening houden met de wenschen der drie fracties betreffende de verdeeling der porte feuilles in het nieuwe kabinet. Daardoor was het juist moeilijk, geschikte candidatcn voor deze departementen te krijgen. De onderhandelingen voor Defensie hebben tot liet resultaat geleid, dot generaal De Quay (R.K.) de minister-portefeuille van dit departement zal krijgen. Men zit thans nog met hft departement von Koloniën. De moeilijkheid is, dat de Christelijk* Historischen voor een tweeden zetel in aan merking komen, terwijl men juist candidaten van de andere fracties voor dit departement heeft. Voor Buitenlandsche Zaken schijnt jhr. Bee- laerts van Blokland, die aangezocht was, voor de eer te hebben bedankt cn wordt nu de her benoeming van Van Kamebeek tegemoet ge zien, mede door de veronderstelde tegemoet komende houding der Belgische regeering in zake het tractaat. Over het regeerprogram van den heer Co lijn vernam het blad nog de volgende bijzon derheden Naast de bezuiniging op de defensie met 20 tot 30 milüoen, komt op het program voor invoering der Ziektewet, en verdere uitbouw der sociale wetgeving, met wijziging der Inva liditeitswet. Verder uitvoering van groote wer ken ter bestrijding der werkloosheid, zooals kanaalnanleg in het Oosten en Zuiden van het land, en. wegen-aanicg. Zooals reeds gemeld is, wordt het program zoo democratisch en vooruitstrevend geacht, dat, naar een rechtsch staatsman verzekerde, een katholiek democraat het niet verbeterd zou hebben. DE KABINETSCRISIS. Dc aandrang tot behoud van het departement van Onderwijs. De raad van bestuur van de Academie van Beeldende Kunsten te 's Gravenhagc heeft aan den heer Colijn een adres gezonden, waarin hem dringend verzocht wordt geen uitvoering te ge ven aan het voornemen het departement vnn onderwijs, kunsten en wetenschappen als zelf standig ministerie op te heffen. De raad is van meening dat de belangen van onderwijs, kunsten en wetenschappeh door deze eventueele ophef fing ernstig nadeel zouden ondervinden. NEDERLAND EN BELGIË. Nog méér stemmen over het verdrag. De Nederl. bond van fabrieks- en transport arbeiders, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft naar aanleiding van het ontwerp van wet ter bekrachtiging van het op 3 April 1925 te 's-Gravenhage gesloten verdrag tusschen Ne derland en België in een adres eenige opmer kingen onder de aandacht van dc Tweede Ka mer gebracht. Voorop mogen wij stellen, aldus de bond, het toe te juichen wanneer door het sluiten van vriendschappelijke verdragen getracht wordt het verkeer tusschen de volkeren on derling, zoomede om handel en bedrijf te be vorderen. Dit geldt in het bijzonder België, dat door stamverwantschap van zijn bevolking cn de ligging van zijn land zoo nauw met Neder land is verbonden. Onzerzijds willen wij dan ook gaarne hulde brengen aan de regeering, waar zij gepoogd heeft mogelijk misverstand, dat tusschen beide volken gerezen was ovefr verschillende punten van grensregeling cn verkeersbeleid, door een vriendschappelijk verdrag uit den weg te rui men. Juist omdat wij weten, dat deze wensch in den breeden kring der arbeiders leeft en daar beschouwd wordt als een voornaam middel ter bewaring van vrede cn vriendschap tusschen de volken, spijt het ons te meer dat wij dit verdrag uwe Kamer niet ter bekrachtiging kunnen aanbevelen, maar in tegendeel uwe Kamer instantelijk moeten verzoeken het niet te aanvaarden. Wij willen heel in het kort uit eenzetten wat onze voornaamste bezworen zijn tegen het gesloten verdrag. In de eerste plaats zij dan opgemerkt, dat naar onze opvatting dit verdrag onvoldoende rekening houdt met de belangen van Neder land en daartegenover kunstmatig beoogt den nutuurlijken voorsprong, die Rotterdam door zijn ligging vóór het achterland heeft, ten voordeele van "Antwerpen te wijzigen. Als zoodanig zien wij de bepalingen in het verdrag, waarbij Nederland moet toestemmen tot 'het graven van een waterweg, uitgaande van het havengebied van Antwerpen en uitko mende in het Hollandsch Diep, zoomede in het graven van een waterweg RijnMaas- Schelde, alsmede de bepalingen, dat de loods: gelden op Antwerpen, ondanks den langoren afstand, nimmer hooger mogen zijn (wel la ger) dan die op Rotterdam. Het wil ons voorkomen, dat hoe groote waarde Nederland ook mag hechten aan een nauweren band en samenwerking met België, het toch moeilijk tot goedkeuring van deze bepalingen kan overgaan. Zij gaan rechtstreeks in tegen vitale Nederlondsche belangen. Het is onze vaste overtuiging, dat Rotterdam bij de uitvoering van de hierboven genoemde punten op gevoelige wijze in zijn bedrijvig heid zal worden getroffen en met de omlig gende bevolking slechts nadeel van de toepas sing van dit verdrag zal ondervinden. Daar staat voor zoover wij het kunnen bc- oordeelen geen enkel voordeel voor Neder land tegenover. Tegenover de vele tegemoet komingen van Nederland vinden wij geen en kele tegenprestatie van België. Waar zoo de zaken staan en hiermee de be langen van duizenden arbeiders in de haven transport- en nevenbedrijven zijn gemoeid, ver zoeken wij dc Kamer, dit verslag niet te be krachtigen. Misschien is de mogelijkheid daar na aanwezig, een op deze punten gewijzigd verdrag te verkrijgen. Wij mogen er nog aan toevoegen dat niet alleen Rotterdam, maar o.i. ook Terneuzen en dc Zeeuwsche visschersbevolking bij aanne ming van dit verdrag ernstig nadeelige gevol gen zal ondervinden. Er zouden nog meer bezwaren zijn te noe men. Wij achten het evenwel niet noodig, deze hier verder in den breede uiteen te zetten. Dit is reeds gedaan in een adres, dat Uwe Kamer bereikt heeft van het bestuur der Scheepvaartvereeniging Zuid, zoomede van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam, met welke adressen wij in de moti veering van bovengenoemde punten ons kun nen vereenigen. Bescheidenlijk zij het ons slechts vergund hier d'? vraag le opperen, of ook wel de financieele verplichtingen, die door dit verdrag op het Nederlandsche volk worden gelegd, geheel billijk zijn in verhou ding tot hetgeen België moet betalen en ver krijgt, en of ook dit geen ernstig bezwaar is oor het goedkeuren ven het verdrag. Beslissingen van rechtbanken in beide landen. Men meldt uit Brussel aan de „N. R. Ct." Op het bureau van de Kamer is het wets ontwerp neergelegd betreffende de Neder- londsch-Belgische overeenkomst, waarbij be slissingen van de rechtbanken in beide landen in civiele en commercieele zaken executoir worden gemaakt. Het wetsontwerp wordt voorafgegaan door een rapport, dat is opgemaakt door de ge mengde commissie, die over de overeenkomst heeft onderhandeld. Deze overeenkomst telt 28 artikelen en houdt zich, behalve met de territoriale bevoegdheid, bezig met hel ge rechtelijk gezag en de gerechtelijke vonnissen, authentieke actcn, faillissementen en fiscale beschikkingen. Wijzigingen in het Nederl.— Belgisch verdrag ,,De Residentiebode" meldt ,De Maasbode" heeft het departement van Buitenlandsche Zaken opgebeld en gevraagd, of ons bericht in zake de tegemoetkoming van België in de financieele bepalingen van het Nedsrlandsch-Belgisch verdïag juist was en heeft daarop natuurlijk ten antwoord gekre gen, dat men daarvan niets wist. Wie ook maar eenigszins met de voorlichting bij dit departement op de hoogte is, weet dat men daar alleen iets afweet van zaken die men zelf publiceert. Publiceert het departement niets, dan weet het ook niets. Maar hiermede is natuurlijk allerminst ge zegd, dat ons bericht niet juist is. Men herinnert zich nog, dat wij indertijd iets mededeelden omtrent de houding van de Ne derlandsche Regeering ten opzichte van het protocol van Genève. Buitenlandsche Zaken sprak dit pertinent tegen, en nog wel eigener beweging, zonder dat een tegenspraak was uit gelokt, maar nog geen twee maanden later werd onze mededeeling in de Memorie van Toelichting op hoofdstuk I zoó goed als woor delijk bevestigd. Hetgeen toen voor den Elout nog aanleiding was om in „Het Hondelsfblad" een krachtig protest uit te brengen tegen deze tegenspraak-methode van Buitenlandsche Za ken. We zijn er intusschen van overtuigd, dat ook dit bericht van ons, zij het dan misschien met een kleine wijziging in de details, binnen niet al te langen tijd door het departement zal worden bevestigd. Ons bericht is «it zulk een goede bron, dat we daaromtrent volkomen gerust zijn DE SCHIPPERSWET. De ontslagaanvrage van Mr. SeTet. Zooals men weet, heeft mr. G. Seret, voorzit ter van de Centrale van Koopvaardij-officie- ren, onlangs ontslag genomen els lid van de schipperswetconvmissie, in verband met het feit, dot de minister art. 21, eerste lid van ós Schipperswet heeft geschrapt bij ós voorge sel de wetswijziging te dien aanzien. Mi. Seret heeft thans van minister Var» Swoay een schrijven ontvangen, waarin wordt gezegd, dat de minister het besluit van den heer Seret zeer betreurt en dat hij niet vermag in te zien, hoe mr. S. in zijn voorstel aanleiding kan vinden tot die ontslag-aanvrage. Mij aandacht is op deze aangelegenheid ge vestigd, zegt de minister, door het schrijven van de Schipperswetcommissie dd. 21 Novem ber T924, waarin te lezen staat, dat die bepa ling buiten haar verantwoordelijkheid is tot sand gekomen., Daar kon door mij worden opgemaakt, dot de Schippe-swetcommissie het tot stondkomen betreurde en toen ik mij over het punt in quaestie een meening had ge vormd en tot dezelfde slotsom kwam, was er voor mij geen enkele aanleiding, alsnog de Schipperswetcommissie te raadplegen. Toen ik mij met deze quaestie bezig hield en de grenzen van het kleine vaartgebied, op de kaart van Europa aangegeven, voor mij zag, is het mij dadelijk duidelijk ge- wor, dat de bedoelde bepaling de wet ont siert. daar zij een ontoelaatbare inbreuk maakt op het stelsel der wet en toen ik ten overvloede moes ervaren, dat het gevolg van de wetsbepaling zou zijn, dat het ar beidsveld van het met kleine vaart diplo ma's voorzien personeel er zonder eenig aannemelijk motief door wordt verkleind, besloot ik te (rochten de Schipperswet '20 van deze ernstige fout te zuiveren. Mijn overtuiging stond van stonde af zóó vast, dat ik het denkbeeld verwierp om nog vooraf het advies van de Schip perswetcommissie of van haar bureau in te winnen, of het denkbeeld in overweging te nemen, om de fout te verkleinen, door de grens van 809 ton tot een hooger be drog op te voeren, welke beide denkbeel den mij door den ohef der Afdceling Scheepvaart werden voorgelegd. Hoe dit alles zij, het wetsontwerp tot wijziging van de Schipperswet '20 is bij de Staten-Gcneraal uanhnngig en de be langhebbenden hebben gelegenheid om tegen de bedoelde bepaling hun bezwaren kenbaar te maken. Deze kunnen, indien zij weerklank vinden in het Voorloopig Ver slag. schriftelijk en mondeling worden be handeld. Intusschen heeft de Schippers wetcommissie nog het nuttige werk te doen, om de noodige olgemeene maatre gelen von bestuur tot uitvoering der Schipperswet uil te werken Het komt mij zeer wenschelijk voor, dot de daaraan te wijden vergadering of vergaderingen van de Schipperswetcommissie door U worden bijgewoond, opdat ook Uw standpunt ten aanzien van de uitvoeringsmaatregelen tot zijn recht zal kunnen komen Het is op de zen grond, dat ik U verzoek om Uwe ont slagaanvrage in nadere overweging te ne men. Naar mijn meening zou het belang der zatk, waarom het gaat, op deze wijze het best door U worden gediend. Ik meen U dit te eerder in overweging te mogen geven nu ik van dan chef van ós Afdee- ling Scheepvaart verneem, dat dc alge- meenc maatregelen reeds voor een groot deel gereed zijn. Inmiddels verneemt de Tel., dat de heer Seret het verzoek cm weer tot de Schippers- wtcommissie tce te treden, voorloopig in be raad houd. DE POSTTARIEVEN. Een verzoek om verlaging. Door de hoeren Mr. R. E. Kielstra en F. L. van der Bom, onderscheidenlijk voorzitter en secretaris der Werk-commissie, aangewe zen uit een Comité tot Verlaging der Post- tarieven, hebben een adres gericht tot den Minister van Waterstaat in verband met de bezwaren tegen het tegenwoordig geldend ta rief der Nederlandsche Posterijen. Dit Comité is gevormd uit de volgende ver- eenigingen Nederlondsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel, Centraal Industrieel Verbond; Algemeene R.K. Werkgeversvereniging; Vcr- eeniging van Christelijke Werkgevers on Groothandeloren in Nederland; Verbond van Nederlandsche Fabrikantenverenigingen; Ne derlandsche Middenstandsbond; Nederlandsche Dagbladpers; Nederlandsche Periodieke Pers; Centrale Raad van Vakbonden in het Gra fisch cn Boekbedrijf; enz. In dit adres wordt erop gewezen, dot het huidige tarief der Posterijen zware lasten op het bedrijfsleven legt zoodat dit in zijn stre ven wordt belemmerd en wordt achter gesteld bij het buitenland. Adr. verzoeken den Minister op grond van een door hen ingesteld onderzoek in het al gemeen de tarieven, geldende voor Post, Te legrafie, en Telefonie te verlagen of te wij zigen. In het bijzonder vragen zij daarbij de aandacht voor T. het tarief voor buitenland 2. voor mon sters 3. voor expresse bestellingen4. voor briefkaarten 5. het ontbreken van stadsporto- tarieven 6. het briefporto van 10 cents 7. het tarief voor drukwerken8 de gewichts- verschillen der opklimmende tarieven9. het hooge begin-taricf voor postpakketten 10. het tarief der intercommunale telefoon en de hooge kosten van inschrijving voor telegram adressen. Ten slotte vragen adr. den minister het co mité te willen uitnodoigen om het adres nader toe te lichten. GELDLEENING 'S GRAVENHAGE. ƒ10,000,000 VA B. en W. van 's Gravenhage zullen in de he den te houden raadsvergadering voorstellen een 4 Yi leening, groot ƒ10.000.000 aan te gaan. W. J. LUGARD. Ernstig ziek geworden op den journaiistenreis in Finland. De heer W. J. Lugard, lid van het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B„ Toeristenbond voor Nederland, cn hoofdredacteur van „De Kampioen", is op de journaiistenreis in Finland ziek geworden cn in het academisch ziekenhuis te Helsingfors opgenomen. Zijn toestand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, is gelukkig vooruitgaande, zoodat de patiënt vermoedelijk binnenkort vervoerd/al kunnen worden. Het zal echter vrij geruimen tijd duren, eer hij geheel hersteld zal zijn. J. C. T. REELFS f. Oud consuI-gtnCraal. In óe ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam is op 82-jarigen leeftijd overle den de heer J. C. F. Reelfs, oud-consul-gene- raal der Nederlanden. De overledene was rid der in de orae van de Nederlandsche Leeuw. De heer Reelfs begon zijn diplomatieke loop baan te Parijs. Daarna werd (hij vice-consud te Hamiburg. Vervolgens werd hij benoemd tot consul-generaal te Bangkok, welke functie hij achtereenvolgens uitoefende te Calcutta, Mel bourne en laatstelijk te Singapore. De begra fenis zal Zaterdag om kwart over één plaats vinden op de Oosterbegraafplaats. TE LATE UITREIKING VAN AANSLAG BILJETTEN. De inspecteur kan ambtshalve onjuiste aanslagen verminderen. Nog steeds bereiken ons af en. toe klachten van belastingschuldigen, die hunne aanslag biljetten te laat ontvangen, zoo schrijft de Tel. Onlangs o.o. van iemand, die zijn aanslagbiljet personeele belasting 1925, gedateerd 30 April 1925, op 6 Juni d. a. v. had ontvangen. Waar men binnen twee maanden na de dasrteekeniwr

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2