WIJNHANDEL J. A. SCH01ERMAN Zn. NUTSSPAARBANK REGENKLEEDING DE ADELAAR Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.-- f 40.» Gewas 1920 St, EMIUON f 1.40 f 56.- Bel dan op No. 42 UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 "adlrPr°°' loCCQn Gro'otesorieering Gummi1"" IJGwwGII LAAGSTE prijzen Telef. 224 Langestraat 40 Hebt U een Taxi of Auto noodig? KRACHTOVERBRENCING RECLAMES. Prils 1—3 regels 1 1.53, elke regel meer 0.5(1 BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH; PER ANKER; ZÜ. die geregeld betalingen van het Rijk ontvangen (Ambtenaren, Gepensioneerden, enz.) kunnen daarvoor kosteloos gebruik maken van de bemiddeling der Spaarbank. Inlichtingen a. h. kantoorUtrechtschewegl. 2 Ruime keuze Jongensregenjassen en Capes. KORTER ARBEIDSTIJD MEER ARBEIDSPRESTATIE ^Vj/.B.&CHOOLEMAN •S^VCLCCTRO-TtCHNIÏkCH EMJDCAU AMtPS.rO UPT DAD 12 TCLer 420 slaat, zijn alleen de buitenmuren en de oven gespaard gebleven. Het uit 120 man bestaande personeel zal gedurende eenige maanden geen werk kunnen verrichten. De schade aan de dakpannenfabriek toegebracht wordt geschat op ongeveer 500.000—700.000. Omtrent den brand seint men ons nog na der uit Venlo, dat de oorzaak von den brand totaal onbekend is. De fabriek was op beurs- polis verzekerd. Hedenmorgen tegen 8 uur keerde de brondweer naar de respectieve plaatsen terug. KORTE BERICHTEN. Bekneld geraakt. Maandagavond is de tTeinpoetser E. J. D. op de spooriijn LeidenUtrecht in een ma- chineloods aan den Haagweg bij het voortdu wen van een goederenwagen bekneld geraakt tusschen een buffer cn een loods. Met ern stige kneuzingen is hij naar het diakonessen- huis te Leiden vervoerd. Onder een auto. Bij Merssum is een 6-jarig jongetje, dot plotseling achter een melkwagen vandaan kwam, door een auto overreden en gedood. Verdronken. Hot 3-jarig zoontje van den arbeider B. te Alfen aan den Rijn is in een sloot gevallen cn verdronken. In den Velserpolder onder Velsen is de 14-jarige P. B. in een sloot geraakt en ver dronken. Inbraak. Gisternacht is ingebroken bij d« familie Ol- deman in de Papelaan te Voorschoten. De familie vertoeft op het oogenblik in Gelder land. Alles is overhoop gehaald en laden en kasten zijn opengebroken. Wat er vermist wordt, kan eerst na terugkomst van de fa milie worden vastgesteld. Spoorloos verdwenen. Sinds Zondagavond is de zoon van den land bouwer Evcrtsen, uit Bennekom, nadat hij zijn meisje naar Oosterbcek had weggebracht, spoorloos verdwenen. Een 8-jarige brandstichter. Een 8-jarige jongen te Nijmegen heeft een volgeladen meubelwagen in de Oude Hecsche laan in brand gestoken. De wagen is gedeel telijk uitgebrand en was niet verzekerd. Vrouwenhandel. De politie te Nijmegen heeft aan den officier van justitie te Arnhem overgegeven den adver tentie-reiziger B. K., uit Almelo, verdacht van vrouwenhandel. Hij was te Nijmegen op hee- terdaad betrapt, toen hij een minderjarig meisje in minderwaardig gezelschap bracht. Gelegenheid geven tot ontucht cn bcrooving. De Vacantiekomer der Rechtbank te Amster dam deed heden uitspraak in de zaak tegen de 29-jarige Hendrika de J. die terecht stond omdat zij een beroep 'maakte van het opzette lijk bevorderen van ontucht door anderen met derden. In haar hotel aan den Kloveniersburg wal verleende zij voornamelijk „gastvrijheid" aan vrouwen, die bekend stonden al beruchte beroofsters. De rechtbank veroordeelde haar tot 6 maanden gevangenisstraf. Zecdijklevcn. De Vacontiekamer der Rechtbank te Am- stetdam deedvoorts uitspraak in de zaak te gen den 25-jarigcn recidivist Cor Willemse die in den avond van den T7cn Mei een Zeedifk- bewoner zoodanig mishandelde, dat het slacht offer aan de gevolgen overleed. De rechtbank veroordeelde den man wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende tot twee jaar gevan genisstraf conform den eisch. Onbetrouwbare penningmeester. De Vacontiekamer der Rechtbank te Am sterdam, veroordeelde tot 6 maanden gevan genisstraf conform den eisch, den penningmees ter van de afd Amsterdam von den Ned. R K. Bond van Bouwvakarbeiders, „St. Joseph" we gens verduistering van ruim 5000.op ver schillende tijdstippen in de laatste 3 jaren ten nadeele van genoemden bond. Verduistering door een brie venbesteller. De 45-jarige brievenbesteller J. H. werd door de Almelosche rechtbank veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van prov. hechtenis, wegens verduistering van brieven met geld. De eisch was 2 jaar met aftrek van preven tieve hechtenis. Kind verbrand. Zondagmidag 1-wamen de kleertjes van het 5-jarig zoontje van S. te Heerlen in aanraking met het vuur van een geyser. De kleine kreeg zulke hevige brandwonden, dat het denzelfden avond aan de gevolgen overleed. Haverscngeluk. Per ambulanceboot van den geneeskundigen dienst is naar het Binnengasthuis te 'Amster dam vervoerd een man, die bij het lossen van hout uit een schip in de Oude Houthaven, vol gens verklaring van getuigen, door eigen on voorzichtigheid met zijn linkerbeen was be kneld geraakt tusschen een staaldraad en een rondsel van een hijschinrichting, waardoor dat been ter hoogte der knie werd af gekneld. Bij aankomst in het gasthuis bleek het slachtoffer reeds overleden te zijn. School- en Kerknieuws. ALGEMEENE SYNODE DER NEDER- I.ANDSCH HERVORMDE KERK. Zeventiende zitting. De president opent de zittingen der nieuwe week met de voorlezing van psalm 23. Hij her denkt den feestdag van de Koningin-Moeder, aan wie de Synode gisteren *Aen telegraphi- schen gelukwensch heeft gezonden. De Synode besloot j.l. Zaterdag een com missie in te stellen voor- het onderzoek nuar de geestelijke verzorging van gemeenten, wier zielental belangrijk is gestegen, welke com missie tevens zal hebben te onderzoeken, of met het oog op de grootste gemeenten wijzi ging in de reglementen, bepaaldelijk in het re glement op de buurtgemeenten r.oodig zal zijn. Tot voorzitter en tot secretaris van deze commissie benoemt de president dr. Slotcma- kcr de Bruine en dr. Niemeyer, terwijl de an dere leden door de 'Alg. Synodale Commissie zullen worden aangewezen uit voordrachten van de kerkeraden van Amsterdam, 's Groven- hage en Rotterdam en door de commissie van advies voor de geestelijke belangen der Lim- burgsche mijnstreek. De heer Barbas bespreekt het rapport der commissie, oon welke was opgedragen, nieuwe wegen en samenwerking te zoeken tusschen hen, die thans op het terrein der pensioen-ver zekering werkzaam zijn, ten einda eenigermate te voorzien in dat deel van den nood der on toereikende pensioenen, dat bij net in werking treden van het reglement open zal blijven. Deze commissie, bestaande uit de heeren -A. B. te Winkel, mr. O. J. Hogerzeil, G. "NV. Mortier, J. Barbas en D. Boer, geeft in ovenve- ?ing: Te. Een permanente commissie te benoe men, bestaande uit vertegenwoordigers dier or ganen, welke thans uit fonds of collecte voor zien in den nood der emeriti-predikanten en predikantsweduwen en weezen, om in opdracht van de Synode zooveel mogelijk te bevorderen, dat weer deze gelden voor dit doel beschik baar komen en de beschikbare gelden zooveel mogelijk effect sorteeren. 2e. Aan het bestuur van het fonds Mortier mede te deelen, dat de Synode het op hoogen prijs zou stellen, wanneer vanwege dat fonds een verzekeringsmogeliikhcid Werd tot stand gebracht voor pleatselijke gemeenten om het aan de predikontsploats verbonden Rijksemo- ritaatspensioen aan ie vullen tot 'b.v. f 1500, behoudens hetgeen men te wachten heeft uit het Synodaal Hulppensioenfonds. 3e. De vraag onder de oogen te zien, of niet een deel der vacature-gelden, met rome, indien er op werd aangestuurd, dat overal de minima op den ligger vermeld worden, voor dit doel in het fonds Schraalste zou kunnen wor den gestort, hetzij dan, dat daaraan zou kun nen voorofgaon een geheele wijziging van de eigoeding voor vacature-diensten, hetzij 'hier mede alleen behoorlijk gesalarieerde predikan ten zouden worden getroffen. 4e. Eenige wijzigingen aan te brengen (door de commissie geformuleerd) in het reglement van het fonds „Schraalste", hierop neerkomend dat uit dit fonds in zekero gevallen toelagen voor predikanten zouden kunnen worden uit gekeerd aan den pensioenraad als premie-be talingen ten hunnen name. De Synode wil in 3 niet treden en is van oordeel dat het sub 4 bedoelde de strekking van het fonds „Schraalste" geheel van karak ter zou doen veranderen. Maar de punten 1 en 2 worden aanvaard. Derhalve wordt aan de algemeene Synodale commissie opgedragen een commissie voor deze aangelegenheid te benoemen, aan welke in het bijzonder wordt opgedragen zich in ver binding te stellen met het fonds Mortier, ten einde een verzekerings-mogelijkheid te schep pen voor gemeenten, om het Rijks-emeritaats- pensioen aan te vullen. Vervolgens wordt behandeld een concept- huishoudelijk reglement, ingediend door den pensioenraad. De rapporteur de heer Tammens heeft eenige opmerkingen gemaakt, welke ter kennis van den pensioenraad zuilen worden gebracht. Daarop rapporteert dr. Slotemaker de Bruine over drie stukken, betreffende de positie van de Waalsche gemeenten. De classicaio ver gadering van Amsterdam verzoekt, het daar heen te leiden dat deze gemeenten worden te ruggebracht tot de positie eener classis. De minderheid van de classicale vergadering van Brielle verzoekt door reglementswijziging ver andering te brengen in de bestuursmacht, die de Waalsche Hervormden bezitten. De classi cale vergadering van Utrecht diende een der gelijk verzoek in. De commissie merkt op, dat hetzelfde onderwerp door de Synode van 1924 is behandeld. De minderheid der commissie zou wel gaar ne in d? richting van de voorstellen gaan, door het vraagstuk aan de orde te stellen, doch vereenigt zich met het gevoelen der meerder heid dat de stukken, zooals zij zijn ingediend, geen aanleiding moeten geven tot voorloopig aan te nemen wetsvoorstellen. Overeenkomstig deze conclusie wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Ten slotte komt in behandeling het rapport over de kerken der Waldenzen, waarbij de heer G. E. M. Picard die als secretaris van de Waal sche commissie van nabij met d? toestanden der Waldenzen bekend is, eenige mededeelin- gen doet, waaruit blijkt, dat vooral het onder wijs een brandende kwestie is voor de Vallei- bewoners, omdat vele scholen door de Regee ring geslóten zijn. DE DERDE NEDERLANDSCHE KATHOLIE KENDAG TE DEN HAAG. De begToetingsavcnd. Maandag werd in de groote zaal van den Dierentuin te den Haag de 3e Nederlandsche Katholiekendag geopend met een begroetings avond, aangeboden door het bestuur van den Diocesanen Katholiekendag in het bisdom Haarlem. Onder de talrijke aanwezigen in do versierde zaal werden opgemerkt Mgr. Schrij nen, bisschop van Roermond de Burgemeester van den Haag, mr. J. A. N. Patijn, pa9toor v. Dam, deken van den Haag, en verscheidene Eerste- en Tweede-Kamerleden. De voorzitter van het uitvoerend comité, dr. L. N. Deckers, sprak een welkomstwoord, waar in hij in 't bijzonder begroette mgr. Schrijnen als vertegenwoordiger van het doorluchtig Nc- derlandsch episcopaat, en mr. Patijn, Burge meester van de stod, welke spr. de congres- stad bij uitnemendheid noemde. In deze stad, zcide spr., voelen wij ons allen thuis. Uw stod is ons moederhuis, omdat zij het huis is vnn de eerste vrouw, de lieve moeder van ons lie ve vaderland, Koningin Wilhelmina. (Applaus). Voorts begroette spr. den deken van den Haag en het dag. bestuur van den Katholiekendag, baron v. Wijnbergen, prof. Aengencnt en mr. Heerkcns Thijssen. Mgr. Schrijnen, die onder applaus het po- diurr.beklom, zeicb wel geen opdracht te 'heb ben maar stellig te spreken in den geest van het Nederl. Episcopaat, wanneer hij zijn vreug de uitdrukte met de begroeting op dezen avond en met de groote opkomst. Het Nederl. Epis copaat stelt het op hoogen prijs, dat alles wat het voorschrijft, door het Katholieke vólk zoo nauwkeurig wordt opgevolgd. De kracht van het Katholiek geloof ligt in de erkenning van het gezag. Spr. dankte van harte voor de ge trouwe volgzaamheid van het Katholieke vclk aan de bisschoppen en hoopte, dat het in de toekomst steeds getrouw zal blijven aan het hem door God geschonken gezog. Door eensgezindheid en volgzaamheid heeft men groote sucessen bereiktde vrijheid op onderwijsgebied is verkregen en de sluitsteen doervan is de Katholieke Universiteit. Helaas telt deze nog slechts drie faculteiten. Aan u, aldus spr., de taak, om dit gemis zoo spoedig mogelijk oon te vullen. Burgemeester Patijn hield hierna een rede, ter begroeting van de vergadering namens het Haagsche gemeentebestuur. Het is de derde maal, aldus spr., dot een Katholiekendag wordt gehouden en als plaats daarvoor hebt u gekozen onze gemeente. Deze keuze verwondert mij niet, wanneer ik bedenk/ dat van de 360.GOO inwoners, die 's-Groven- hoge bij de laatste volkstelling in 1920 bezut. er ruim 100.000 katholiek waren. En als hoofd van het bestuur dezer gemeente is het mijn aangename plicht u welkom te heeten. Verder voerden nog het woord pastoor Van Rijckevorsel uit Batavia cn kanunnik Janssen uit Utrecht. De avond werd opgeluisterd door een koor von domes en heeren met begeleiding van een strijkorkest, onder leiding van pastoor W. P. H. Jansen. Pontificale Hoogmis. Ter gelegenheid van den derden Nederland- schen Katholiekendag is gistermorgen in de St. Jocobuskerk aan de Parkstraat te 's Gra- venhogc een pontificale hoogmis opgedragen door den aortsbissohop van Utrecht, mgr. H. van de Wetering. De H. Mis was de „Missa Votiva de Spiritu Sancto". De aartsbisschop werd o.m. geassisteerd als volgt: diaken-mgr. van Schaik, president van het klein-seminarie te Kuilenburg; sub-diaken kanunnik Jansen; troondiokens plebaan mgr. Starink cn mgr. Sloet; presbyter-assistent mgr. Schaepman, president van het groot-seminarie te Rijservburg. Links van het altaar, tegenover den troon van den aartsbisschop, hadden plaats geno men de bisschoppen mgr. Gallier van Haar lem cn Schrijnen van Roermond, terwijl in het priesterkoor verschillende leden van het 'hoofdbestuur cn het uitvoerend comité waren gezeten. De kerk was geheel met geloovigcn gevuld. De gezangen werden uitgevoerd door de „Schola Cantonim" .van het Grootseminarie te Warmond, in vereeniging met het knapenkoor der kerk van O. L. Vr. van Goeden Raad, on der leiding van pastoor Jansen, terwijl door den organist, den heer Joh. Kapteyn, als voor spel werd voorgedragen Orgelspel opus 4 in G-moll van G. F. Handel en als naspel Final van J. Lemmens. Aan het einde van de H. Mis deed Mgr. Schaepman mededeeling, dat door den aarts bisschop aan alle aanwezige geloovigcn ICO dagen aflaat waren verleend. De eerste algemeene verga dering. De openingsrede van baren Van Wijnbergen. Gistermiddag hield de Derde Nederlandsche Katholiekendag zijn eerste algemeene verga dering in de groote zaal van den Dierentuin te 's Grovenhage. Begeleid door hoofdbestuursleden traden achtereenvolgens binnen de voorzitter der Eerste Kamer baron Van Voorst tot Voorst; het lid der Eerste Kamer, de heer Heerkens Thijssen, en de afgetreden ministers de hee ren Ruys de Beerenbrouck, Aalbcrse en Van Swaoy, en vervolgens dc aartsbisschop mgr. Van de Wetering, de bisschoppen van Haar lem en Roermond, mgrs. Cellier cn Schrijnen, cn de apostolische internuntius mgr. Lorenzo Schioppa. Mr. A. I. M. boron van W ij n b e r g e n hield een openingsrede, waarin hij opmerkte, dat het ontzaglijk wereldgebeuren der laatste jaren velen er toe gebracht heeft het verleden als een afgesloten tijdperk te gaan beschou wen, waarmede vrijwel geen rekening meer te houden is, om het oog slechts te richten op den nieuwen tijd, die komen gaat. Daarmede is reeds gerechtvaardigd het voor nemen op dezen Katholiekendag in geheel bij zondere mate een blik te doen werpen op het verleden, helder in het licht te stellen de be- teekenis van het katholicisme voor de bescha ving, te laten zien hoe de cultuur, die onze Nederlandsche natie bezit, gegroeid is, ook onder den invloed van het katholicisme. Nuttig en noodig mag dat heeten, in de eerste plaats voor de .katholieken zelf. Zeker, zij verklaren zóó vaak en zóó plechtig zich bewust te zijn, dat zij het erfdeel hunner va deren moeten bewaren en verdedigen, doch van dien plicht moeten zij zich ongetwijfeld met meer inspanning, met meer toewijding, met meer volharding kwijten, naarmate de betee- kenis, de waarde van dot erfdeel hun helder der voor oogen staat, naarmate zij beter be seffen, welk een langdurigen, taaien, moeiza- men arbeid het aan het voorgeslacht gekost heeft, dat goed te verwerven om het te kun nen nalaten aan ons. Al worden onze besprekingen, aldus Spr., gehouden in eigen kring, zulks beteekent al lerminst, dat wij het to verbergen hebben voor onze niet-katholieke landgenooten. Spr. bracht dank aan hen, die de taak, een zoo moeilijk onderwerp als het onderhavige te behandelen, op zich hebben genomen, in bet bijzonder aan dr. Gorris, priester der S. J., die de hoofdleiding op zich wilde nemen. Na de rede, die met applaus beloond werd, werd besloten telegrammen te zenden aan den Paus en de Koningin. De bcteekenis van het katholicisme. Vervolgens kreeg pater B. H. Molken- boer, O. P. lector aan de R. K. universiteit te Nijmegen, het woord voor het uitspreken van een rede over de betoekenis van het ka tholicisme als hoofdfactor in de beschaving van Europa. Een overzicht van het katholicisme als hoofdfactor in de beschaving wilde spr. doen voorafgaan. Tot aan het uiteincb der wereld droeg het jonge christendom zijn leer, daarmee van den aanvang af toor.ende zijn zendingstaak te be grijpen. Daarnaast streefde de kerk naar eenheid in het dogma, omdat de heterodoxie den onder gang beteekent en de verwildering. Zoo kwam het, dat de kerk met haar zendelingen tege lijk de grondleggers der 'cultuur uitzond. Bij de bron van het leven, het gezin, vatte de kerk post Ook economisch verstond de kerk haar taak, waar zij tegen het egoïsme te velde trok en de sociale rechtvaardigheid predikte. Uitvoerig schetste spr. de beteekervis van het kloosterléven als factor van beschaving, dat van het barbaarsche Europa een bloeiend cul tuurland heeft gemaakt dat een hoogtepunt bereikte in de middeleeuwen, maar wearvan op 't oogenblik de modernste cultuurling nog meer geniet, dan hij vermoedelijk weet. Tot vandaag toe put <le moderne wetenschap uit de schatten der middeleeuwen. Maar niet alleen is dc cultuur der Roomsehc kerk belangrijk geweest, ook voor de toekomst heeft het katholicisme een taak. Niet vóór het einde der tijden is die taak geëindigd. Een langdurig applaus beloonde een spre ke-. Dc voorzitter deelde mede dat dc katholieke ministers aanvankelijk niet aanwezig konden zijn in verband met de wisseling van ministers die juist heden plaats heeft. Evenwel, het katholieke volk stelde er prijs op zijn ministers te zien (applaus). Het is dank baar, dat zij juist als katholieke ministers het land hebben gediend. (Applaus.) In deze plechtige bijeenkomst neemt het ka tholieke volk afscheid met hujdc en diepge voelde erkentelijkheid (applaus). Het afscheid is niet weemoedig omdat gij tot het katholieke volk blijft toebehooren. Op ander terrein hee ten wij U welkóm (applaus). De aartsbisschop van Utrecht, mgr. Van de Wetering, sprak de vergadering toe, wees ec op wat de katholieke kerk gedaan heeft en verwachtte, dat uit het bcset daarvan een nog inniger trouw aar. de Moederkerk zal voort komen. De vergadering werd hierop gesloten. Na de algemeene vergadering werden drie ncvenvergaderingen gehouden in verschillende zalen van het gebouw. Dc avondvergadering. De tweede algemeene vergadering, die gis- teravond in dc groote zaal gehouden werd, stond onder leiding van den heer Heerkens Thijssen. Nadat deze de vergadering geopend had, heette hij in het bijzonder welkom mgr. Eras, vertegenwoordiger van het Nedcrlandsch episco paat te Rome, waarop hij mededeelde, dat het volgende telegram ontvangen was van H. M. do Koningin H. M. de Koningin is zeer gevoelig voor het telegram, haar toegezonden ter gelegenheid van de vergadering der katholieken in Neder land met Hunne Doorluchtigheden den aartsbis schop en de bisschoppen. H. M. is zeer erkentelijk voor do gevoelens van verknochtheid en draagt mij op haar dank over te brengen. (w. g.) Van Geen. Pastoor F Bruna hield vervolgens een his torische vcrhondeling over het onderwerp .Ons volk gekersfend door Roomschen tot Roomschen." Rede dr. Gerard Brom. Prof. dr. Gerard Brom hield in deze verga dering een rede over het onderwerp „De ste den als getuigen van het Katholiek verleden." Spr. herinnerde aan de vele Roomsche ele menten in plaatsnamen, als kerk, kapel, karspel, parochie, klooster of heiligennamen. In de wa pens vnn verschillende steden vindt men hei ligen, terwijl in tel van straatnamen de herin neringen nan kerk, orden enz. voortleven. Do torens bchecrschcn nog steeds ons landschap. Een plaats is evenmin te scheiden van haar kerk als het lichaam van de ziel. Al hebben steden niet meer de zelfstandigheid van de rnfddeleeuwcn, al gaan ze ongemerkt in andere gemeenten over, ze blijven toch de monumen tale uitdrukking van een gemeenschap, die het hechtst leeft binnen den lering der zielsver wanten, dien wij parochie noemen. De steden beseffen opnieuw haar rijk vér leden, woorvon de gcdcnktcokenen door een on partijdige wetenschap ontdekt en door een openbare overheid beschermd worden. De Limburgers Cuypers cn de Stuers vcr- ccnigden zich met don Amsterdammer Alber- dingk Thvm tot een onoverwinnelijk drietal, om de steden in Holland weer van haai. schoonheid bewust te maken. Spr. vroeg waarom Brobanters cn Limbur gers geen relief, geen tegel, ireen fresco bij wijze van spontane geloofsbelijdenis op hun huizen zetten. De wereld verwacht van ons eenmaal, dot we anders zijn dan die wereld. Vergadering van Sobrictos. In de groote zaal, die geheel gevuld was, vergaderde de vereeniging Sobriëtos, waar mgr. dr. A. Ariëns uit Manrssen en dr. Gerard Brom het woord voerden. De eerste spreker verde digde dc volgende stellingen: I. De katholieke drankbestrijding is zoowel negatief als positief een belangrijke factor ge weest bij de ontwikkeling der katholieke volks beschaving in de laatste 30 jaren. 2. Ook voor de instandhouding van verdere doorvoering der kotholieke volksbeschaving blijft de drankbestrijding een onmisbare factor. 3. Voor het succes horer actie heeft So briëtos noodig: een goede legerorganisatie; be wapening berekend op oord en kracht van den vijand; een practisch krijgsplan; dc ware kotho lieke strijdersgeest. In vier volgende stellingen werd verder laatstgenoemde stelling nader uitgewerkt, waar bij de spr. o. m. betoogde, dat het oude krijgsplan de bestrijding van het alcoholis me door woord en voorbeeld, verspreiding van geschriften, enz., niet gewijzigd behoeft te wor den, maar wel overwogen dient te worden of cn in hoeverre een zekere uitbreiding in do richting van „christelijke matigheid in meer algemeenen zin" aanbeveling verdient, nu het vijandelijk front zoo verbreed is en snoeplust en sigarettenpest, sport- en bioscoopmanie naast het alcoholisme de katholieke beschaving zoo ontzettend omlaag holen. Uitbreiding van het Sobriëtasprogrom in dien geest zou overeen komen met hetgeen in Duitschland en Frank rijk sinds jaren gezien wordt en wellicht ook de toetreding van meer intellectueelen bevoi de ren. Dr. Brom, die vervolgens het woord voerde, schetste de drankbestrijding als een werk van christelijke naastenliefde, als een sociale arbeid, die oon den geestelijken arbeid onverbrekelijk vastzit. ACHAWAH. Bond van Israëüetische godsdienstonderwijzers. Te Amsterdam werd Maandag de jaarlijksche algemeene vergadering van Achawah, Bond van* Israëüetische Godsdienstonderwijzers in Neder land, gehouden. In het openingswoord van den voorzitter wees deze op de perspectieven, die geopend zijn door de voorstellen, die door de centrale commissie zijn aangenomen, waardoor in den financi'eelen toestand van den gods dienstonderwijzer een aanmerkelijke verbetering kan komenf In verband met de klacht, dat de resultaten van het godsdienstonderwijs n'ret be antwoorden aan de verwachtingen, die men zich stelt, vestigde hij voorts de aandacht op het feit, dat naast dc parate kennis van nog een onmeetbaar resultaat bestaat, die het practische Jodendom ten goede komt. Terwijl alle aanwe zigen zich van hun zetels verheffen, herdenkt hij verder het ernstig verlies, dat het Jodendom

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2