AMERSFOQRTSCrt DAGBLAD „de eemlander" Woensdag 5 Aug. 1925 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. FEUILLETON. De gouden band. 24e Jaargang No. 31 De Staatscourant van 4 «Augustus bevat o.p. de volgende kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst onder toekenning van levenslang pen sioen de hoofdofficier van gezondheid 2e kl. L. H. F. Breedvelt bevorderd tot officier van gezondheid ïstc kl. die der 2e klasse G. D. Maas verleend de titulaire rong van generaal-ma- joor aan den kolonel bij den militairen ge neeskundigen dienst van het Indische leger S. H. de Granada, met ingang van den datum, waarop hij door den gouverneur-generaal op verzoek eervol uit den militairen dienst zal worden ontslagen benoemd tot 2e luitennnt a. bij het wapen der infanterie van het In dische leger de cadetten L. J. Rapmund, R. M. Dom, A. J. A. Pereira, A. Koopman, J. J. Ze- gers, M. F. Reijnhart, J. C. Pasqua, T. Wilier, J. H. W. de Rochemont, H. E. Dieu Donné, J. B. Egelie, W. Everaars, J. L. Paardekooper, T. J. W. F. M. Supheert, D. F. W. Boes Lutjens, en L. P. E. Kloproggc b. bij het wapen der cavalerie van het Indi sche leger de cadet W. F. H. Anthonysz c. bij het wapen der artillerie van het Indi sche leger de codetten W. van Teutem, H. Keuzenkamp, B. J. Fiedeldy, D. C. Buurman •van Vreeden, S. H. A. Begemann, Q. de Veer, J. C. de Lussanet da la Sablonière, L. J. B. Paardekooper, W. C. de Groot, P. Valk, J. Ja cobs en F. J. Bijvoet d. bij het wapen der genie van het Indische leger de codetten S. L. Huizer en J. W. -Gerharz. benoemd tot hypotheekbewaard'er te Roer mond M. H. L. A. Bongaerts, thans inspecteur der registratie te Roermond tot hypotheekbewaarder te Eindhoven J. P. J. W. F. Roelink thans hypotheekbewaarder te Hoorn tot officier in de Oranje-Nassau orde A. J. Mendes da Costa te Amsterdam, secretaris van het Portugeesch-Israëlietisch 'Armbestuur te Amsterdam toegekend de eeremedaille der Oranje-Nas sau orde bij bevordering in goud aan A. C. L. P. F. Hartman, beambte in dienst van d"3 Commissie tot verkoop van fotografieën, enz., in het Rijksmuseum te Amsterdam benoemd tot hoofdingenieur-directeur voor het stoomwezen de hoofdingenieur voor het stoomwezen Ir. J. H. Verhoeff; tot hoodfingenieur voor het stoomwezen de ingenieurs Te klasse voor het stoomwezen Ir. A. C. v. d. Stadt, Ir. F. H. C. M. Hoek en Ir. C. Hovestad. KONINKLIJKE PALEIZEN. De Intendant der Koninklijke Paleizen te 's Gravenhoge vestigt er de aandacht op dat het Paleis Noordeinde en het Huis ten Bosch op Zon- en feestdagen niet voor het publiek te bezichtigen ziin. DE FEESTEN TE DILLENBURG. De herdenking van het 50-jarig bestaan van den Willems^oren. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Dillenburg d.d. 2 Augustus Zeer zelden treft men een plaatsje aan dat zoozeer is beheerscht geweest door het sl-ot waaraan het zijn naam ontleende als Dillen burg. Zelfs nu, waar, in plaats van het oude slot, een eerst vijftig jaar oude toren is ge komen, krijgt men het gevoel, dat al die hui zen, groot on klein, die liggen aan den voet van den Slotberg, alle onderdanen zijn van wie daar boven hen woont. Hij moet het dan ge weest zijn, toen in stee van dien toren het slot met zijn honderd en tachtig vertrekken, zijn wallen, zijn muren en rondeel en breed en zwaar daar stond I De kerk doet een poging om rich te ver heffen en zij rijst ook wel boven de huizen van het stadje, maar blijft toch met haar to ren liggen aan den voet van de slptrulne, die machtig boven haar uitrijst. •In dat slot werd Willem van Oranje gebo ren, daarheen vluchtte hij, getroffen door den ban des 'konings. Van daar trok hij in 1568 uit om den vrijheidsstrijd aan te vangen. Vijftig jaar geleden werd tusschen de ruï nen ter herinnering aan Oranje de Willems toren gesticht door Nederlanders en Nassauers en heden, nu hetterrein waarop die toren staat, door een comité dat daarvoor in Neder land geld verzameld had, was aangekocht, werd dat vijftig-jarig bestaan feestelijk her dacht Uit Nederland waren behalve de comité leden Van der Hoop van Slochteren, J. Mus en dr. Lasonder nog een oantal belangstellen den gekomen, onder wie prof. Blok, oud-hoog- leeraor uit Leiden. Verblijdend was het ook dames te zien onder de Nederlandsche gas ten, die het voor de kinderen een kostelijke les in de historie vor.den, hen mede te nemen naar den Dillenburg. Uit Menton was overge komen dr. Francken, die vijftig jaar geleden, met zijn vader, den Rotterdomschen predikant, bij de inwijding van den Willemstorcn aan wezig was geweest. Twee Engelsche gasten waren er ook, oen van haar was Marjorie Bower, de bekende schrijfster van I will maintain en andere ro mans, handelende over de Nederlandsohe ge schiedenis. Feestelijk maar echt landelijk Duitsch wer den de gasten welkom geheeten in een bijeen komst in de manege, een ruim gebouw, met een goed gerolden vloer vnn turfmolm. Daat zaten leden van den gemeenteraad, school jongens, dienstmeisjes, winkeliers, arbeiders, leeraren van het gymnasium, kortom: heel Dillenburg. Daar werd muziek gemaakt en ge zongen. Wij kregen alleraardigste muzikale gymnastiekoefeningen te bewonderen op me lodieën van welbekende liederen als Veter ich rufe dich. Du Schwert an meiner Linken, e.a. Veel hartelijke welkomstgroeten werden uit gesproken en dr. Dönges, de welbekende histo rieschrijver, was hier de ziel van het werk. De heer van der Hoop van Slochteren dankte voor de ontvangst en prof. Blok sprak een voortreffelijk woord tot de Duitsche jeugd om haar te zeggen, dat trouwe arbeid een der eer ste factoren is om het land op te heffen. Met geestdrift werd het Wilhelmus gezon gen. De Zondagmorgen werd ingewijd met mu ziek. Van het hooggelegen plein om de kerk klonken koralen en Nederlandsche Volksliede ren over het stadje. In de kerk hield dr. Callenbach uit Rotter dam de feestrede over 2 Suam. 23 15, Wie wil mij te drinken halen het water uit de bron in Bethlehems poort. In deze rede werd gesproken over de betee- kenis van de heilige herinneringen, die door Dillenburg worden wakker geroepen, voor de Nederlanders, voor de Duitschers, ja voor al len die ware vrijheid liefhebben. Na de godsdienstoefening begaf ^men zich naar den Willemstoren, waar de hoeren Wei- denbach, Donges en Van der Hoop van Sloch teren het woord voerden. Schoon e verzen, betrekking hebbende op de geschiedenis van Willem van Oranje, werden voorgedragen en na ieder vers viel een zang- verceniging in met een oud-Hollandsch lied. Daarna werd de Willemstorenbezichtigd en de onderaardsche gewelven van den burcht. Een middagmaal vereenigde de Nederland sche en Engelsche gasten met de Duitsche gastheeren. Veel, vroolijk en ernstig werd daar gespro ken. Jammer was het dat deze dag een regendag was. De paden naar de ruïne waren glad en soms moeielijk te begaan. Aan de stemming deed dit géén hinder, die 'bleef goed en ieder hoopt op mooi weer voor morgen, wannéér de optocht, voorstellende groepen uit den tijd van Willem van Oranje, zal plaats hebben. Nu reeds is Dillenburg daarvoor versierd met eerepoorten en tal van vlaggen. Opmerk el ink is de veelkleurigheid. Slechts de officieele ge bouwen hebben een zwart-rood-gouden vlag, vele andere de oude zwart-wit-roode en rog meer ziet men de Nossausohe kleuren oranje- blauw. Zoo juist hoor ik, dat de vlaggen-^raag tct moeilijkheden dreigt te leiden. Een groep, urt zeer rechtsstaande jongemannen gevormd, die morgen zou deelnemen aan den optocht, heeft geweigerd mee te doen, zoo niet van den Wil lemstoren de Zwart-rood-gouden vlag verwij derd wordt. Wat dat v/orden zal zullen wij morgen zien. HET NIEUWE MINISTERIE. Overdracht der portefeuilles. Gistermiddag heeft de overdracht plaats gehad van de Ministerportefeuilles aan het nieuwe Ministerie. De Minister-president de heer Colijn, nam tevens ad interim over de portefeuille van Koloniën. De nieuwe Min. van Koloniën. In een persgesprek dot een Tel.-correspon- dent te Weltevreden had met den heer Weiter, heeft deze te kennen gegeven dat hij omtrent de te volgen regeeringspolitiek ten aanzien van het koloniaal bewind eerst met den Kabinets formateur van gedachten denkt te wisselen, alvorens de groote lijnen definitief zullen wor den vastgesteld. De heer Weiter zou hierbij intusschen niet hebben verheeld, dat de kwes tie van den overgang van de defensie van ons koloniaal bezit van het departement van Oor log naar dot van Koloniën inderdaod een punt van ernstige bespreking zal uitmaken. In de gisteren vermelde levensbeschrijving van den heer Welter is abusievelijk gemeld, dat hij te Delft voor ingenieur heeft gestu deerd. De heer Weiter heeft onn de toen malige Indische Instelling gestudeerd. Indische persstemmen. Het Bat. Nieuwsblad wenscht Indië geluk met de bereidverklaring van den heer Weiter om het ministerschap van Koloniën te aanvaardenhet noemt dezen bewindsman iemand, die doorkneed is in Regccrings- cn Bestuurszaken en een der meest gewaardeerde raadslieden van de Indische regecring cn ge legenheid gehad heeft nauwkeurig na te gaan, welke ministerieele leiding Indië noodig heeft. Volgens de Javobode behoort de heer Welter tot die mannen, die ten gevolge van de snelle ontwikkeling onder alle omstandig heden het hoofd niet hebben verloren, maar zich rekenschap hebben gegeven van de be ginselen, welke de grondslagen zijn onzer mo derne koloniale politiek. Het Nieuws v. d. Dag v. Ned.- Indië noemt den heer Wel ter een hard werker, wiens persoonlijke bekendheid met op den voor grond tredende figuren en figuranten van het Indische tooneel van groot gemak is bij het beoordeelen op een afstand, van hetgeen zich in Indië afspeelt. De ministerieele ruil is voor Indië stellig geen verliesmeer dan in den Raad van Indië zal de heer Weiter als Minis ter het land en het volk dezer gewesten van dienst zijn. HET AFSCHEID VAN MINISTER AALBERSE. Een geschenk der departements ambtenaren. Naar de Volkskrant verneemt, zullen de amb tenaren van het departement van arbeid aan den scheidenden minister mr. Aalberse een ge schenk aanbieden, bestaande in twee gebonden deelen, waarin alle stukken zijn opgenomen, die de minister met de Kamer gewisseld heeft, met inbegrip van de redevoeringen, die hij in de Kamers gehouden heeft. De 'deelen zijn: periode 19181922 en 19221925, welk laatste deel nog niet gereed is, omdat daarin nog dient te worden opgeno men het proces-verbaal der oveidracht van de ministers-portefeuille. DE PRIJZENCONTROLE- COMMISSIE. Aan het nieuwe kabinet ge ëndosseerd. „Het Volk" verneemt, dat door den vorigen minister van Arbeid kort geleden aan de be sturen van S.D.A.P.. en NV.V. is medege deeld, dat de minister bij de somenstelling van de Prijzencontrole-commissie op onverwachte moeilijkheden is gestuit, waardoor deze samen stelling niet zoo spoedig haar beslag heeft kunnen krijgen als gehoopt was. Waar inmiddels het kabinet demissionnair is geworden, was de regeering van meening, dot het niet meer op haar weg lag, de commissie in te stellen, doch dat dit behoorde te worden overgelaten aan het nieuwe kabinet. Door den minister zijn maatregelen getroffen, opdat deze aangelegenheid onmiddellijk na het optreden van het nieuwe kabinet aan zijn op volger wordt voorgelegd. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. De bestaande pasmoeilijkheden. Wij lezen in de Kölnische Zeitung, dat in een eerlang te Arnhem te houden vergadering van Nederlandsche Kamers van Koophandel, onder welker vigeur de grensstreken vallen, stappen zullen worden gedaan teneinde te komen tot de opheffing van alle bij het Nederlandsch-Duit- sche grensverkeer bestaande pasmoeilijkheden. HET OOSTZEE-ESKADER. Te Nieuwcdicp terug. Blijkens een 'bij het Departement van Ma rine ontvangen bericht is de oefeningsdivisie, onder bevel van den sohout-bij-nacht K. F. Sluys, gister van haar oefeningsreis naar de Oostzee te Nieuwediep teruggekeerd. PROV. STATEN VAN GELDERLAND. De heer W. A. van Os te Wegeningen heeft wegens vertrek naar Hilversum ontslag geno men als lid der Prov. Staten van Gelderland. Zijn opvolger op de lijst der Staatk. Gercf. Partij is de heer H. Heanschoten te Arnhem. JOURNALISTIEK Th. Kuijpcr. "J* Op 75-jarigen leeftijd is te Nijmegen over leden de heer Th. Kuijpcr, die jaiënlang mcci'c- werker der P:ov. Geld. cn N jm. Ct. is ge.vecst. Het blad schrijft o.m. van hem „Wij verliezen in den heer Kuijpcr een trou wen cn intelligenten medewerker cn een toc- gc wij den vriend, die, "trots zijn vijf cn zeventig jaren, onvermoeid scheen en met de werk- ki'acht cn den levenslust van een jongen man eiken dag frisscho cn evenzeer von zijn alge-, meene kennis als zijn helder inzicht getuigen de, bouwstoffen voor de samenstelling von on- z0 redactiekoloinmen bijeenbracht. Hij stelde levendig belang in alles, wat in Nijmegen cn ook daarbuiten voorviel en bezat de gave om in zeer veizorgd Nederlandsch daarover kort, zakelijk en waar te pns kwam met humor te schrijven. S. D. A. P. EN N. V. V. Een nieuwe verklaring van het N. V. V. Het dagelijksch bestuur van het N. V. V. heeft opnieuw een „verklaring" afgelegd in rHet Volk" naar aanleiding van de artikelen van den heer Vliegen over het geschil tusschen S. D. A. P. en N. V. V. ■Aan deze jongste publicatie ontleencn wc dat door het Verbondsbcstuur uit een opmer king van Vliegen de conclusie wordt getrok ken, dat von de zijde van het P. B. dc officieuze besprekingen gesaboteerd zijn, uitsluitend uit persoonlijke overwegingen. Is deze veronder stelling juist zoo lezen we dan wordt het zeker tijd, dat men in Partijkringen gaat be grijpen, dat de belangen der arbeidersklasse niet opgeofferd mogen worden aan persoon lijke gevoeligheden van dezen of geencn lei- der. Na nogmaals er op gewezen te hebben, dat verschillende vraagstukken welke voorheen bui ten het terrein dér vokbeweging logen, thans binnefi haar gebied zijn betrokken, protesteert het N. V. V.-bestuur ernstig tegen de voorstel ling als zou de vakbeweging zich daardoor als politieke partij gedragen cn de S. D. A. P. in ons land van haar. plaats willen verdringen. „Het standpunt van Vliegen komt hierop neer aldus gaat het verweer verder dat de vakbeweging geen zelfstandige taak heeft ten aanzien van onderwerpen, die geheel van wetgevenden aard zijn. Wij gelooven niet, dot het zin heeft verder met Vliegen te debatteeren over de vraag, wot der vokbeweging wel en niet geoorloofd is. Hij woont zich nog in den tijd, toen de partij de bevelen gaf en dc vakbeweging goed ge noeg was haar medewerking ter opluistering van demonstraties enz. te verlecncn. Wanneer de mcening von Vliegen op dit punt inderdaad de opvatting van de partij weergeeft, dan willen wij niet verhelen, dat ten opzichte hiervan een diep mecningsverschil tusschen partij en vakbeweging aanwezig is. De onmondigheid, waarmede Vliegen de vakbeweging wil bestempelen, kan zij, vooral gezien de ontwikkeling der no-oorlogsjarcn, niet begrijpen, dot zij dezen ontwikkelingsgong niet zonder groote schade voor de beweging kan voorbijgaan of ontkennen". Vervolgens wordt dr: beteekenis en het suc ces van het door het N. V. V. samen met den Onderwijsbond gehouden congres opnieuw in 't licht gesteld en er op gewezen dot voldoen de contact met het Partijbestuur is gezocht. In dien het P. B. inderdaad zooveel bezwaar tegen ons congres hod gehad zoo wordt gezegd don hod het reker op z ij n weg gelegen daarover met het N. V. V. te spreken, tenzij het in de bedoeling van enkele voormennen der Partij lag, een botsing met het N. V. V uit te lokken Ieder verwijt, dat het N. V. V. de Partij in d'eze niet voldoende heeft gekend, wordt als volkomen in strijd met de waarheid afgewezen. ONZE TORENS. Dc oude toren te Groesbeck behouden. Tc Groesbeek wordt, dank zij de subsidiën van rijk, provincie, gemeente en bijdragen van eenige ingezetenen, thans overgegaan tot de restauaratie van de uit de 13e eeuw chteerendo gemeentetoren. Met de leiding van het werk is belast de heer Oscar Leeuw, architect to Nijmegen. DE REIS VAN HET 1NSTRUCT1EVAARTUIG PRINS HENDRIK. Lezingen aan boord. Maandagavond is het instructicvaartuig Prins Hendrik van het onderwijsfonds voor de bin nenvaart te Emmerik aangekomen. Gedurende de reis van Lobith naar Emmerik heeft de heer L. H. Buddc Boumnn, inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen voor Ou deelnemers aan den tocht een lezing gehouden over het in- en uitklaren vnn Rijn- sohepen in Nederland. Des avonds hield do directeur van het Duitsche douanekantoor te Emmerik aan boord van 'het instructievoantuig een lezing over dc formaliteiten voor schepen bij het binnengaan cn het verlaten von Duitsch- lond. Hedenmorgen is de Prins Hendrik naar Duisburg-Ruhrcrt vertrokken. HET HOSPITAALKERKSCHIP DE HOOP. Een tweede kruistocht onder <lc hnringvisschcrs. Het hospitaal-kerkschip d? Hoop is Maan dag van IJmuióen vertrokken voor het maken van een tweeden kruistocht onder de haring- visschers op de Noordzee. Als geestelijk ver zorger is thans meegegaan de heer J. M. Mor tens, godsdienstonderwijzer te Amsterdam; nis geneesheer is weer meegegaan dr. F. 'G. van Asperen te Overvcen. HOLLANDSCHE PLEEGOUDERS TE BOEDAPEST. Een hartelijke ontvangst. Zondag zijn te Boedapest 110 Nederland sche gasten, allen pleegouders van Hongoar- schc kinderen, aangekomen. Ter ontvangst waren op het Oosterstation verschillende autoriteiten aanwezig o.w. aarts hertog Albrecht on Z. D. H. Bisschop Johann Cziszorik. Op het perron hadden zich een me nigte kinderen opgesteld, die bij de Hollond- sche pleegouders gastvrijheid hadden genoten. Ook dc ouders dier kinderen waren aanwezig. Uit naam der regeering begroette staatsse cretaris Szandtncr de gasten. Hij herinnerde aan de groote rampen, welke Hongarije tij dens den oorlog cn het bolschewismc heeft moeten verduren. Alle lagen der bevolking voelden dc zwaarte der economische crisis cn velen waren van alle middelen ontbloot niet in staat hun kinderen op te voeden. Toen vond men een edele natie, die geleid werd door het streven Hongarije in zijn benorden toestond te hulp te snellen. Spreker besloot met de woor den „God zegene de edele Hollandsche no tie I" Z.D.H. Bisschop Johonn Cziszorik begroet te vervolgens de gasten uit naam der R. K. Kerk, von den vorst-prmoot en von aartsher tog Albrecht, waarop Louise Augustine, die in Nederlond een zomer doorgebracht heeft, de pleegouders in het Nederlandsch welkom heet te. Voor de vriendelijke ontvangst dankte dc heer Leo Speet. DANSEN. Een Internationaal Genoot schap tot Ontwikkeling der Donskunst. Den 28sten Juli j.l. is opgericht het Inter nationaal Genootschap tot Ontwikkeling der Danskunst ui het Algemeen (I.G.O.D.A.) met hoofdzetel te 's-Gravcnhnge. Het beoogde doel van vobrmeld genoot schap, gevormd uit een selectie van dansleer- orcn(essen), is naost het in eer en aanzien doen toenemen van den gezelschapsdans te vens voor de leden de gelegenheid te opeigen zich, door middel yon het genootschap, te bekwamen in het geven von onderwijs in: het ballet, de plastiek, de operatic, de karakter- dansen en de rhythmische gymnastiek. Het streven zal zijn, het oanknoopen en on derhouden van vriendschappelijke betrekkin gen met zustervercenigingen in 'Binnen- cn Buitenland. •Als voorloopfg bestuur werd gekozen Gé- rord van der Mark, den Hang, voorzitter, B. W. Meulman den Hoog, secretaris binnenlond, Mevrouw W. Weyne, Rotterdam, Penningmees teresse en S. Dickson, Den Haag, commis saris. Spaarzaamheid is een groot inkomen. CICERO. Naar het Engelsch van DAVID L7ALL 41 „Ik wilde, dat ik mee kon gaan. Ik zou graag een van die mondaine plaatsen van binnen zien niet alleen om toe te kijken, maar om één van hen te zijn, die het recht hebben daar te komen. Be zal binnenkort eens een kijkje gaan ne men in de „Ritz". Ik ben even goed als zoo- velen, die daar door de draaiende deuren bin nengaan." „Beter dan velen van hen," beaamde Butler levendig. „Nu, moet dit ons afscheid zijn „Zooals je wilt, 't kan mij niet schelen. Alles wat de moeite waard is, is niet lang van duur," voegde zij er hartstochtelijk aan toe. „Maar we hebben een goeden tijd samen ge had, is 't niet Winnie Je hebt er geen spijt van „O neen; je bent heel goed voor mij ge weest," antwoordde WHnnie van harte. „En je belooft mij me niet te vergeten, als ik wegga?" „Wat voor nut zou het hebben aan je te blijven denken, indien wij elkaar niet meer ontmoeten vroeg Winnie. „Dat is maar over dreven en dient nergens toe." „Nu, ik heb je gevraagd, met mij mee te gaan naar het zonnige Sicilië en je hebt bot weg geweigerd met mij mee te gaan zonder een oogenblik te aarzelen. Een man kan niet meer doen, kan hij wel „O, je meende het niet, je weet, dat je 't niet meende. Je zoudt het nooit gezegd heb ben, indien je maar een oogenblik had ge dacht, dat ik het zou aannemen," zei Winnie zonder aarzelen en met iets uitdagends in haar oogen. Perry Butler ging er niet op in, maar riep Luigi om zijn rekening te betalen en een oogen blik later verlieten zij samen het restaurant. Toen zij het lagere eind van de kleine door- loopende straat, waarin Poldind stond, bereikt hadden, konden zij de witte schittering van Piccadilly zien en het rumoer hooren van het voortdurende leven en de beweging daar. „Nu moeten we zeker afscheid nomen," zei Winnie, terwijl zij haar hand uitstak, toen zij een oogenblik stilstonden od den rand van het trottoir. Zij had bij zichzelf reeds vastgesteld dat Perry Butler in politiek er niet half zoo knap uitzag als in uniform, maar tegelijkertijd zag zij hem met leeóe oogen uit haar leven verdwij nen. Zij voelde zich. verlaten, gestrand, alsof alles haar plotseling was ontvallen. Het feit alleen dat Butler minder toeschietelijk dan an ders scheen, maakte dat zij zich nog verdrieti ger voelde en deed hear de plaats, die hij in haar leven had ingenomen, wat overdreven zien. Het was inderdaad een heel gevaarlijk oogen blik in Winnie Sherston's leven, en indien Butler werkelijk de vroolijke Lothario was geweest, waarvoor hij zoo graag bij sommigen van zijn vrienden doorging, zou er dien avond een stap van groot gewicht zijn gedaan. „Luister, ik heb nog een kwartier over. Ik kon je even goed naar je woning brengen. Je bent daar immers nog „Ja ik begin morgen met verhuizen." „Kóm dan", zei hij. Dc portier floot om een taxi en zij stapten in. Winnie overdacht, dat zij waarschijnlijk voortaan weinig meer in een taxi zou rijden en dat zij zich tevreden zou moeten stellen met de eenvoudige ondergrond- sche of den omnibus. Zij zat voorover, strak' uit het raampje te kijken, een vreemde uitdrukking als van een masker kwam over haar gelaat. Ofschoon de belangstelling van Butler in haar den laatsten tijd was verflauwd, sloeg hij haar aandachtig gade en hij vroeg zich af, waaraan zij zot te denken. Zij sprak geen woord, terwijl zij door enkel zijstraten naar Edgware Road reden. Toen zij het meer verlichte gedeelte achter zich hadden, en in den rustigen omtrek van Maida Vale kwamen, wendde zij zich plotseling tot hem. „Zeg eens, Perry, was het je werkelijk ernst, toen je erover sprak met mij naar een zonnige plaats te gaan „Natuurlijk", zei hij. „Het zou wel niet dadelijk zijn, niet voordat ik mijn zaken zal hebben geregeld." Met moeite hield zij een snik in en zei niets meer, totdat zij stilhielden onder den witten boog van de lamp te Wellstood Mansions. Toen wendde zij zich haastig tot hem. •„Luister, Perry, ik heb er genoeg van. Ik kan in dit vreeselijke land niet langer blijven ik heb mijn leven al bedorven, en het doet er niet veel toe, wat ik verder doe. In elk geval is het zeker altijd verkeerd, wat ik doe. Die plaats in de zon trekt mij aan en indien je je zaken dus in orde hebt, zooals je zegt, kom mij dan weer opzoeken en geef mij een kans." Zij wachtte zijn antwoord niet af, maar rukte het portier open en sprong het rijtuig uit. Op dat oogenblik naderde iemand die in de schaduw van de deur ston^ onaangenaam ver- rast, herkende zij haar man. HOOFDSTUK XV. Winnie was niet gauw uit het veld geslagen. Zij riep Perry Butler een koel goedennacht toe, wuifde met haar hand en naderde toen Sher- ston met een luchtig lachje „Zoo, ben je daar «weer, Jack zei zij opge wekt. „Jij verstaat de kunst om onverwachts thuis te komen. „The vanishing Lady" is er niets bij." Sherston antwoordde een oogenblik niet, omdat hij 't niet kon. Zijn toorn,werd verzwolgen door een vreem de ontroering bij het weerzien van haar, iets dat een flauwe gelijkenis had met de korte verrukking van de eerste kennismaking. De achtelooze manier waarop zij hem begroette, versterkte slechts zijn verlangen, haar weg te dragen en haar ergens op te bergen, zoodat de stroopers haar niet konden naderen. Het was een man of meer naïve wensch, zooals de holbewoner zou hebben kunnen koesteren. Er kwam een soort doffe verbazing over hem. Den avond, dot hij voor het eerst in Londen terugkwam na zijn octieven dienst, en hij haar in hetzelfde gezelschop gevonden had, koes terde hij ongetwijfeld een warmer gevoel voor haar dan nu. „Je gaat zeker mee naar boven, ouwe jon gen vroeg zij, terwijl zij haar lange hand schoenen uittrok en een oogenblik aarzelde voor zij de verlichte hal binnenging. „Ik waarschuw je dat 't in het geheel niet gezellig is. Be heb cenlge van de meubelen reeds verkocht en de rest goot morgenmaar kom mee naar boven." Zij Hepen samen de stoep op, namen de lift en kwamen zoo aan de vijfde verdieping. „Ik heb geen electrisch licht meer," zei Win nie terwijl zij haar sleutel in het slot stak. „Zij bleven den prijs zoo verhoogen, dat ik hen eenvoudig heb gezegd het weg te nemen. Dc moet eerst binnengaan, want er staat een 'kan delaar en een doos lucifers op den stoel in do gang, en je zoudt er zeker over struikelen, in dien je het eerst binnenging. Ik ben eraan ge woon in het donk rond te taston." Sherston antwoordde niet, maar hield zich wat terug, opdat zijn schaduw haar bewegin gen binnen niet zou hinderen. De kandelaar cn de lucifers werdén zonder moeite gevonden, waarop Winnie zei, dat hij binnen kon komen. Terwijl hij de deur sloqt, ging zij naar de huiskamer met de lucifersdoos in haar hond, en stak de goeókoope lamp aan, die midden op de tafel stond en met oen rose zijden kap was verfraaid. Zij was blij dat er hier geen overvloed van licht was, daar zij weer een stormachtig twistgesprek met haar echtgenoot verwadhtte. Hoe was haar gevoelen tegenover hem, na hun scheiding van twee maanden 't Zou moeilijk zijn om dit te zeggen, 't Is te betwijfe len, of ze het zelf wel wist. Onverschillig zou misschien het beste wooTd zijn om het weer te geven. Zeer zeker gevocld'c zij geen vijand schap. Zij moest hem dulden, dat was alles en wel met hem praten, als hij, zooals nu onver wacht terugkwam over wat hij rechtens meen de te moeten weten over hoar handelingen en de toekomst. Ze had een ge*/oei dat dezo nvend een beslissende in hun leven zou wor- fenr, dat zij aan een keerpunt bij deze schei ding hunner wegen waren gekomen. ,.ntr. {Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5