WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. BEGENKLEEDING MËLAAR Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.-- f 40... Gewas 1920 St, EMILION f 1.40 f 56,.. cr os Loden Dames-Mantels Loden Kinder-Mantels f 8.90 UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 HZ0_J i I S.H. MASSA. Havik 41. Tel. 292 muzi u WZMZ& li f BINNENLAND. RECLAMES. Van 1—i rebels f 2.05. elke regel meer 0.50 BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCHPER ANKER; l». H. i Onze Advocaat onderscheidt zich door haar bijzonder fijnen smaak. Zij heeft iets geheel eigens. U kun' haar herkennen tnsschen vele andere soorten. Wanneer U Uwen gasten onze Advocaat offreert, zullen zij Uw ge lukkige keuze waardeeren. in alle maten. Prima Gummi Dames-SVSantels slie kleuren VEREENIGDE STATEN. Bandieten plunderen een postauto. Urt New-York wordt gemeld, dat bandieten een auto, die de luchtpost uit San Froncisco naar het hoofdpostkantoor bracht, hebben Overvallen. Zij verdwenen in een auto met acht postzakken, die vermoedelijk een kostbaren in houd hadden, omdat de luchtpost gebruikt pleegt tc worden voor spoedzendingen van geld en effecten VERSPREIDE BERICHTEN. GEDENKTEEKENEN. Londen, 10 Aug. (V. D.) Te Zcrmatt is leen gedenktoeben opgericht voor den Brii- Echcn bergbeklimmer Edward Whympcr, die ZVMjg jaar geleden voor het eerst den Matter- l.orn beklom. Het gedcnktecken werd onthuld door generaal Bruce, den leider van de Mount Everest Expeditie, in tegenwoordigheid van duizenden leden der Al pen vereen iging. Heden wordt te Devonport, de geboorte- pleats van Scott een gedenkteeken voor kapi tein Scott en zijn vier kameraden onthuld. MOOI PADVINDERSWERK. Gemeld wordt d.d. 10 Aug. uit Halilax, dat een padvindersleider, tevens geestelijke, rev. H. Rosemere, met vier padvinders bij ruwe zee in een boot van Stobes Head was vertrokken. Op zee werd het vijftal een verlaten stoom- Echip gewaar, de Lincoln, dat blijkbaar op de rotsen wus geloopen.- De geestelijke nam het ibevel over het schip op zich en bracht met behulp der jongens het vaartuig veilig op eigen kracht te Whitehaven binnen. HITTE IN HET BUITENLAND. Te Berlijn was het gisteren verbazend warm. In den namiddag steeg de thermometer tot 35 graden Celsius in de schaduw, d. i. 95 graden Fahrenheit. Te Parijs heerschte gisteren benau wende hitte, terwijl het kwik in sommige Spnonsche steden tot boven de 100 groden Fahrenheit in de schaduw steeg. De Staatscourant van 10 Augustus bevat de volgende kon, besluiten benoemd tot officier der Oranjc-Nassau orde jjhr. J. C. van Citters, to Soerabaja; eervol ontheven van de betrekking van direc- iteur van het marine-etablissement te Amster dam, tevens onder-commandant der marine al daar, de kapitein ter zee F. H. A. Gieve en deze betrekking opgedragen aan den kapitein ter zee H. P. Prillevitz, ontbonden Hr. Ms. oefenings-divisie ingesteld bij K. B. van 6 Mei 1025 en de schout-bij-nncht «K. F. Sluis eervol ontslagen van het bevel van die oefeningsdivisie en hij wederom belast met de betrekking van chef van den marine-staf en van de ofdceling defensie van het departei^ent van oorlog? benoemd tot leeranr aan de R. H. B. S. Ie Purmerend Dr. E. J. D. Wiehols, thans tijdelijk ldaar; benoemd aan de R. H. B. S. te Wageningcn tot leerares Mej. H. C. E. Veder, thans tijdelijk en wederom tijdelijk benoemd tot leerares IMevr. A. A. Siks-Joustra en Mej. C. C. Ram- Icema, tijdelijk benoemd tot lector in de af dee ling al gem een e wetenschappen aan de Techni sche Hoogeschool te Delft, voor het onderwijs in den ijk J. G. Berik, ijker, chef van den dienst te Rotterdam; benoemd tot leerares aan de R. H. B. S. te Hoorn Mej. C. N. H. de Jong, thans tijdelijk; tijdelijk tot leeraar aan de R. H. B. S. te Goes J. van Tiel, met gelijktijdig eervol ontslag als leeraar aan de R. H. B. S. te Middelharnis; wederom benoemd aan de R. H. B. S. to Groningen tot leerares Mej. C. E. Baekrens en Mej. A. C. M. Tellegen en tot leeraar J. de Grooth; benoemd aan de Rijksuniversiteit te Groningen in de faculteit der wis- en natuurkunde, voor het onderwijs in de artsenij, bereidkunde en de toxïiologie tot gewoon hoogleeraar Dr. D. van Os te Rotterdam; benoemd tot Ridder in de Oranje-Nassau- orde J. Miltenburg, pastoor te Houten en G. Ney, pastoor te Driol, gemeente Heteren; op verzoek eervol ontslagen met dank J. A. Pettpr als kantonrechter plaatsvervanger te Zoltbommcl. BUITENLANDSCH BRIEFPORT. Een wijziging met I Oct. Naar de Res.-bode verneemt, zal de aange kondigde wijziging van de buitenlandsche post- bedragen met ingang van I October fl. s. in gevoerd worden. Het buitenlandsch tarief wordt dan als volgt gewijzigd15 cent voor brieven 10 cent voor briefkaarten en 3 cent voor druk werken. PAUL KRUGER-COMITTE HAARLEM. Een comité gevormd met burge- meestcr Maarschalk c!s ecrc- voorzittcr. Ter herdenking van den lOOstcn geboorte dag van Paul Kruger op 10 October a.s. is te Haarlem opgericht een comité-Paul Kruger. Het eere-voorzitterschap daarvan is aanvaard door burgemeester Maarschalk. DE ZUID-AFRJKAANSCHE LAND BOUWERS IN ONS LAND. Ontvangst door Jhr. H. Loudon Het Zuio-Afrikaanscho boerengezelschap, dat een rondreis door ons land maakt, heeft gister morgen de Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardigen bezocht, gebruikte het noenmaal to Rotterdam en bezichtigde gistei middag den modelstal ,,De Vaan" te Hilligersberg. Per elcctrischen trein van 3 uur 25 vertrok men uit Rotterdam naar de halte Renbaan. Van hier begaven c!c landbouwers zich naar het buiten van Jhr. H. Loudon, voorzitter van het Comité van Ontvangst, Huize Voorlino'en, waar de heer Loudon hen toesprak. De toespiank van Jhr. Loudon werd beant woord in het Afrikaansch door den leider van het gezelschap, den heer J. P. Klcynhans. Ontvangst op het Kurhaus door minister Jhr. do Geer. Gisteravond weiden in het Kurhaus de Zuid» Afrikaansche landbouwers door den ministei van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. dc Geer, ontvangen. Onder de aanwezigen werden o.m. opge merkt behalve genoemden minister, de minis ter van Waterstaat, ir. Bongaertsde leden der Tweede Kamer Dresselhuys, Ebds, Knigge, Weitkamp, Braa'c, de hoofdambtenaren van het Departement yan Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dr. Swaving en Bonthuis, den bur gemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Pntijn met den Nvn. secretaiis, mr. G. A. van Poelje en de wethouders Van der Meulcn, Quant en Vrijenhoek de directie van de Neo'ecl, Spoor wegen, leden van de commissie voor den Zuid- Af rikuanschen handel, van het hoofdbestuur der Ver. van Vreemdelingenverkeer en ven- schillende landbouw- en ano'ec^ organisaties De burgemeester van Vlissingen, de heer van Woelderen, was ook aanwezig. De Engelsche gezant, die uitgenoodigd werd, was verhinderd. Minister de Geer sprak de gasten toe. Z. Ex. zeide o.a. Het zij mij vergund, al zijt gij reeds enkele dagen binnen onze grenzen, u alsnog namens de regeering een welkom hier te lundo too to roepen. In hooge mate wordt het door het Ne- derlandsche volk op prijs gesteld, dat gij, na uw bestudeering van de landbouwto3standen in Groot-Brittannië uw verblijf in Europa een kor ten tijd hebt willen verlengen, teneinde ook aan ons land een bezoek te brengen. Het zal u niet onbekend zijn, dat hier te lan de vele harten warm kloppen voor Zuid-Afrlkn; dat wij de oude banden van tnal- en stamver wantschap gaamc gedenken; en dat iedere toe nadering op economisch en cultureel gebied ons een oorzaak van vreugde is. Is reeds om die reden een bezoek van Zuid-Afrikaners op zich zelf ons welkom, dubbel waardeeren wij uwe komst waar deie ditmaal staat in het teeken van den landbouw, d.w.z. waar zij geldt een bedrijf, dat zoowel in uw land als in het onze, hoog staat aangeschreven en dat tot uitwisse ling van wcderzijdsche ervaringen en opvattin gen meer nog dun ondere aangewezen schijnt. De minister hield een uitvoerige beschou wing over den Nederlandschen landbouw en sprak de hoop uit, dat de bezoekers hier het een en ander zouden zien dat zelfs voor hen, die wij ons gaarne als modelkamers denken, niet zonder beteekenis is De heer Kleynhans beontwoordde nomens de gasten de rede. Spr. wees erop, dat Nederland een rijk land moet zijn; niet alleen is alles zoo netjes> maar hij had ook „met baje veel gelapte broekies" gezien. Wel zagen dc "bczoexers een prachtigcn oogs. rijp voor der. sikkel, veel suikerbieten cn prachtig vee. Wat wij gezien hebben ging spreker voort zullen wij in Zuid-Af rik a verkondigen. In de eerste plaats, dat het vee hier zuiver naar het ros gefokt wordt, in do tweede plaats dat hier wisselbouw wordt toegepast, die ook voor Zuid-Afrika zeer is aan te bevelen, omdat wie roofbouw drijft, de moordenaar is van de toekomst van zijn land; in de derde plaats moet in Zuid-Af rika het gebruik van mest ge propageerd worden. Wonneer de landbouw floreert, gaat het de rest van het land ook goed. Maar daarvoor is een nauw verband noodig tusschcn landbou wer, regeering en verbruikers. Vooral de mi nister van landbouw moet een man zijn, die <J?n geest van de boeren begrijpt. Spr. ver zekerde, dat de gasten zeer opprecieeren wat zij van regeering en burgers hier te lande ont vangen. Zij hebben in de Nederlanders warme harten gevonden voor Zuid-Afrik a en als er concurrentie tusschen beide landen zal zijn, dan zal dit een vriendschappelijke strijd zijn. Spr. wenschte ten slotte den minister succes in zijn loopbaan en hoopte- dot Nederland een gelukkig land zal worden in de toekomst. Het gezelschap bleef hierna nog geruimen tijd in de zalen van het Kurhaus bijeen. DE ZUIDERZEEVISSCHERS BIJ DE RIJNVAART. De „Prins Hendrik" teruggekeerd. Zaterdagmiddag is het Instructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnevaart van zijn tocht naar de groote Duitsche Rijnhavens te Arnhem teruggekeerd. Den vorigen ochtend vroeg was de „Prins Hendrik" van Dusseldorf vertrokken. De bur gemeester van deze stad, de heer Knopp cn de secretaris van den Nederlandschen consul, de heer Dekkers, waren 's morgens aan boord om persoonlijk den deelnemers aan den tocht een goede thuisvaart te wcnschcn. Vrijdagmiddag werd aangelegd aan den stei ger van de scheepswerf van de Guttehoff- nungs Hütte te Wolsum, een in 1920 voor den aanbouw van Rijnaken gebouwde cn zeer modern ingerichte werf. Elke weck wordt on geveer een schip afgeleverd, waarvan de meeste naar Nederland gaan, om onder Ne- derlandsche vlag te varen. Vooral do verte genwoordigers der Zuiderzeevisschers, die aan boord van het Instructievaartuig „Prins Hen drik" den tocht medemaakten, waren zeer ver baasd over de goede wooninrichting aan boord van deze moderne Rijneken. In den vooravond bereikte de „Prins Hen drik" Wesel, waar het gezelschop bij afwe zigheid van den burgemeester ontvangen v/erd door den Baurat Kochs. Na een wandeling door de haven en een bezoek aan het Stadhuis en de Willibrordkerk, werd een door het gemeen tebestuur aangeboden maaltijd gebruikt, waar aan ook de wethouders en alle raadsleden der stad aanzaten. Gedurende den avond werden vele woorden gesproken over de oude ban den, die Wesel met Nederland verbinden. Ge durende het laatste gedeelte van de reis werd den deelnemers Zaterdagmiddag aan boord een eenvoudige maaltijd aangeboden. De Voorzitter von het Onderwijsfonds, de heer G. de Jong, vond hierbij gelegenheid een overzicht te geven van hetgeen gedurende den tocht was waargenomen Hij sprak als zijn meening uit, dat de reis vee] nuttigs voor het onderwijs op de Binnenvaortscholen heeft opgeleverd cn dat zij aanleiding zal zijn tot meer woardeering voor de schippers. Met betrekking tot het doel van den tocht, het beoordeelen van de mogelijkheid van het overbrengen van een deel der Zuiderzeevis schers, die tengevolge van -de droogmaking der Zuiderzee werkloos worden, bij de Rijnvaart, zeide hij, dat het goed zal zijn niet overhaast conclusies te trekken, doch ernstig te over leggen of er op deze wijze wat voor de Zui derzeevisschers kan worden gedaan Daarbij moeten wij het vraagstuk zien als een natio nale zaak. De heer Ter Haar, een der leden von het Centraal Comité tot Steunvorleening aan Zui derzeevisschers, verklaarde, dat hetgeen hij en de andere leden gezien hebben, meer is, dan zij verwacht hadden. „Onze blik aldus Spr. is verbreed. Wij zullen aan het Co mité verslag uitbrengen en ik geloof wel, dat er voor ons een kans in deze richting be staat." Het instructievaartuig „Prins Hendrik", dat dezer dagen te Amsterdam zal terugkeeren, zal 17 dezer met leerlingen van de Binnen- voortschool te Harderwijk voor een practi- schen oefentocht vertrekken. DF. WERKLOOSHEID TE -AMSTERDAM. Ruim 17-000 werkzoekenden. De gemeente-arb°idsbeurs te Amsterdam (met inbegrip der met het beroepskeuzebureau verbonden jonge!iedenvereeniging) boekte over de maand Juli 1925 29,532 aanbiedingen van werknemers, 9321 aanvragen van werkgeveis en bracht 6228 plaatsingen tot stond. Op het einde der maand Juli stonden rog ols niet geplaatst ingeschreven 17,360 werkzoe kenden. SMOKKELARIJ BIJ GROESBEEK. Uitbreiding van het nontal commiezen. In verband met het toenemen van den sluik handel langs de gi'ens te Groesbeek is het aan tal commiezen daar deze mannd met zeven vermeerderd. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Wat maar cenige waarde heeft, meegenomen. In den nuoht van Zaterdag op Zondag heeft in de Ned. Herv. pastorie te Overschie een brutale inbraak plaats gehad. De bewoner, ds. G. A. van der Hooft, is met zijn gezin voor eenige weken te Dmburg met vacantic. Met een beitel heeft men het keukenraam weten op te schuiven en het slot verbroken van de keu kendeur, die toegong geeft tot de gang. Daar de bewoners de sleutels op de deuren hadden laten zitten, was het gemakkelijk toegang te verkrijgen tot de velé vertrekken. Ook op de kosten zaten de sleutels. Al de kosten zijn ge opend en wat eenige waarde heeft, is meege nomen. In de vele kamers der pastorie is alles overhoop gehaald, een enkele kast, die geslo ten was, is met geweld geopend. De bewoner is door de politie telegrafisch ontboden. Deze is met zijn vrouw gisteravond te Overschie gekomen. Zij kunnen nog niet juist vaststellen wat er vermist wordt Verscheidene antieke zil veren voorwerpen en eenig tafelzilver zijn mee genomen. Van onderscheidene deuren en kas ten ook de sleutels. Dc bewoner is tegen in braak verzekerd. WEDLOOP TUSSCHEN EEN KIPPENDIEF EN EEN NACHTWAKER. De dief legt het loodje. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een waker van den Gecontroleerdcn Nachtvei ligheidsdienst te Rotterdam een jongeman aan gehouden, die hem verdacht voorkwam. De annhouding had plaats na een wedloop tus schen den waker cn den gearresteerde, waarbij eerstgenoemde een vijftal revolverschoten loste. De waker wist den vluchteling ten slotte in te halen en, no een worsteling over te bren gen naar de marechaussee-kazerne. Uit een onderzoek bleek, dat du aangehou dene zich had schuldig gemankt aan kippen diefstal. Hij wilde zijn slag slaan bij de familie B. aan den Amstelveenschen Weg, in wier tuin reeds eenige kippen lagen met omgedraaide halzen. Bij de worsteling werd de nieuwe fiets van den waker zwaar beschadigd. De aangehoudene weigerde alle inlichtingen, zoodat hij voorloopig in arrest zal blijven. (Ct.) DE MAN DIE HARD WEGLIEP. En die een beroover bleek tc zijn. Rechercheurs zagen Zaterdagnacht op den Schiedamschen dijk te Rotterdam een man hard wegloopen in de richting van de Leuve- haven. Dit wekte hun argwaan. Zij volgden den vluchteling, die een logement in de Potte- bnkkerssteeg binnenging. Daar bleek het te zijn de Zweedsche zeeman G. J. S., een man zender schip of middelen. Echter werd in zijn bezit gevonden een portefeuille met 260 cn papieren op naam van den Deenschen zeeman A. J. J. Dit was voor de rechercheurs aan leiding om hem mede te nemen naar 't politie bureau in de Groote Pauwensteeg, waar gister morgen de Deen A. J. J. aangifte kwam doen, dat hij Zaterdagnacht op den Schiedamschen dijk van achteren door een man is aangevallen, bewusteloos geslagen en beroofd van zijn por tefeuille met ge]d. Twee uren had hij op stront gelegen voor 'het bewustzijn wederkeerde. De aangehouden Zweed is nu in bewaring gehou den. (N. R. Ct.) BOSCHJUTTERS. Een waarschuwing voor automobilisten. Het Volk vertelt van een partijgenoot het volgende verhaal te hebben ontvangen Onlangs maakte ik op een Zondag een wan deling in het Haagsche Bosch, toen een jong- mensch naar mij toefietste hij zag er uit, alsof hij heel hard gefietst had en mij zeide, dat in het bosch een auto-ongeluk had plaats gehad, waaraan hij de vraag verbond, of ik wist, waar dat was geschied. Na een ontken nend antwoord van mij te hebben ontvangen, stapte hij weer op de fiets en reed hij weg» blifkbaar verder zoekende. Korten tijd daarna zog ik een auto van den Eersten Hulpdienst, gevolgd door het fietsende jongmensch. Weldra had ook ik de plaats van het ongeval ontdekt. Er stond een auto, defect en een heer had verwondingen opgeloopen. Terwijl hem de eersto hulp werd verleend, ar riveerde een auto, waaruit twee heeren stap ten, die met het jongmensch eenige woorden wisselden en vervolgens den gewonden heer aanboden, hem in hun auto mede te nemen en ook voor het vervoer en de reparatie van zijn defecte auto zorg te dragen. De heer, die niet ernstig gewond was, antwoordde, dat hij zich wel op andere wijze d> hulp zou verschaffen, die hij noodig had. Ik vond -het voorval eenigszins zonderling, en kop niet nalaten, den heeren te vragen of zij van hulpverleening in dergelijke gevallen een beroep maakten. Uit hun antwoord bleek mij, dat dit inderdaad het geval was. Zij ver telden mij, dot zij te Wassenaar gevestigd wa ren en zich er op toelegden om zoo spoedig mogelijk te vernemen de eventueele auto-onge lukken» die 's Zondags in het Haagsche Bosch of de nabijheid daarvan plaats hadden. Hoorden zij van c-en ongeval, dan spoedden zij zich naar de plaats van het gebeurde om hun diensten aan de menschen, die voor zich en hun wagen hulp noodig hebben, aan te bie den. De heeren voegden er bij, dat zij zich al tijd moesten haasten, omdat zijeen con current hadden, eveneens te Wassenaar geves tigd en die op dezelfde wijze probeerde, zich een inkomst te verzekeren. EEN DRONKAARD. Uit ccn 8 Meter hoog venster gesprongen. Zondagavond laat werd te Maastricht een zekere H. door de politie aangehouden wegens dronkenschap. Hij verzette zich hevig tegen zijn arrestatie en wist zich los te rukken. Hij vluchtte zijn woning binnen, gelegen aan het Waterpoortje. Zich achtervolgd wanende, sprong hij uit het acht meter hooge venster. Met bloedende wonden werd hij opgenomen. Hij werd door den geneeskundigen dienst ver bonden en dsarna in arrest gesteld. ONGELUK MET EEN TENTWAGENTJE. Drie personen een herscn- schudding bekomen. Zondagmiddag om kwart over vier reed de 67-jarige heer C. K. uit de v. <1. Neerstrant tc Den Hoag met zijn 68-jarige echtgenoote M. M. en een 19-jarige logé W. K. uit Amsterdam in een tentwagen, met een paard bespannen, op den Cremerweg in de Scheveningsohe Bosohjes, toon het paard, waarschijnlijk door een schrik, op hol sloeg en den wogen tegen een boom reed. Alle drie personen vielen door den schok uit den wagen en kregen een hersenschudding. De heer K. was er vrij ernstig aan toe en werd naar het ziekenhuis gebracht. De anderen kon den naar huis worden vervoerd. ONGELUKKEN BIJ HET BADEN. Een slachtoffer, tengevolge van het baden op een verboden plaats. Bij het boden in zee is gisteren een 20-jarig jongeman uit Mid del buig verdronken. Hij baad de op een verboden plaats. Plotseling doodgebleven. De 25-jarige mej. A. L. uit de Scherkstroat te Den Haag is Zondagmiddag bij het baden te Scheveningen ter hoogte van 'het groene huisje plotseling doodgebleven. In de Waal verdronken. Zondag is bij het zwemmen in de Waal te Gameren de 19-jarige G. van óer Dey ver dronken. 's Avonds werd het lijk opgehaald. HET AUTO-ONGELUK BIJ SAMADEN. Dr. Rademakcfl Blijkens een telegram uit Samaden heeft dr. L. A. Rademoker een goeden dag gehad. Zon dag zijn ademhaling gaat beter, dè spijsver tering werkt weer en hij sloopt v^el. Mevrouw Costerus en haar zoon gaat het goed de laat ste is bijna geheel hersteld. ZENUWACHTIGE WIELRIJDSTERS. Ernstig auto-ongeluk het gevolg. Een inzittende zwaar gewond. Zondagmiddag omstreeks vier uur had op den Zutphenschen straatweg, even voorbij de stichting „Het Apeldoomsche Bosch", een ernstig auto-ongeluk plaats, veroorzaakt door de nervositeit van twee wielrijdende dames. De ze reden in de richting Zutphen en wilden een voor hen wielrijdende dame passeeren. Tijdens het voorbijrijden werden beiden ietwat -zenuw achtig, doordat uit de richting Zutphen een auto kwnm aanrijden. Door de onvastheid, waarmede de rijwielen werden bestuurd, raakte dc voor- en achterwielen van beide fietsen te gen elkander en kwamen de dames te vallen. De auto, inmiddels tot op tien meter afstond ge naderd, week zooveel mogelijk naai* rechts uit, met het gevolg dat het achterste gedeelte van den wogen tegen een boom aanreed. De vier inzittenden, de heer Schelvisch, zijn zoon (be stuurder), zijn vrouw en een vriend, de heer Gruttekc, allen uit Rotterdam, kregen een he- vigen schok, terwijl de heer Grutteke uit den wagen werd geworpen en zwaar in- en uit wendig gewond werd opgenomen en door de spoedig aanwezig zijnde politie-auto naar het ziekenhuis werd vervoerd. De toestand van den heer Gruttekc was gis termorgen neg dezelfde, de overige inzittenden kwamen me! lichto verwondingen vrij. AANVARING OP DE MAAS. Een schipper verdronken. Gisteravond had op de Maas ter hoogte van Ysselmonde een ernstig ongeluk plaats. De motorboot „Wilhelm II" schipper S. Wolf uit de Rosespcorstroat te Rotterdam, werd overvaren door de vrachtboot koopvaart 8", waarvan P. Balmakers uit Geertruidenberg ka pitein was. De oorzaak van de aanvaring was, dat de motorboot „Wilhelm II" die aan stuur boordzijde langs het op stroom liggende sleep- schip „Junior 19" had gelegen, voor dit schip omdraaide om de rivier of te varen. Op dat oogenblik kwam de vrachtboot langs den goe den wol varende, langs de „Junior 19" heen. De schipper van de motorboot zag plotseling de „Koopvaart 8" voor zich cn trachtte een aanvaring te vermijden. Hij liet zijn motor voluit achteruitslaan, doch de vrachtboot was reeds te dichtbij en op eenige meters afstond van den achtersteven vandaan liep de „Koop vaart 8" op de motorboot in. Deze sloeg to taal om en begon onmiddellijk te zinken. Aan boord van de „Wilhelm II" bevonden zich nog de schipper Wolf en de schipper van de „Ju nior 19", dc 31-jarige N. B. Wijngaarden uit Antwerpen; beide mannen geraakten te wa ter. Onmiddellijk schoten verschillende schip pers met roeibooten op het hulpgeroep toe. Wolf kon spoedig gered worden, doch Wijn gaarden scheen direct in de diepte verdwe nen te zijn. Van hem was geen spoor meer te bekennen. Waarschijnlijk is deze schipper on der de motorboot terecht gekomen, waardoor hij mede naar de diepte werd getrokken. De burgemeester van Ysselmonde vroeg on middellijk assistentie van de Rotterdamsche ri vierpolitie, die met een van haar motorbooten naar de plaats des onheils ging. Den ganschen avond werd gedregd, echter zonder resultaat. De vrouw van den schipper Wijngaarden, die zich aan boord van de „Junior" bevond, zag haar man vlak bij het schip verdrinken. ZWARE FABRIEKSBRAND TE 'sHEERENBERG. Eenige personen ernstig gewond. Gisteravond is een hevige brand uitgebroken in de olie- en bonzineloods van do „Emmeri- chcr Moschinenfabrik en Eisengiesserei" te 's Heerenberg. Eenige personen werden zwaar gewond. Tengevolge van het on weder, dat Maandag avond in het Oosten van ons lanó woedde, was het niet mogelijk met 'sHc:c-berg in verbin ding te komen om nadere bizonderheen om* trent dezen brand te vernemen. ZWAAR STORMWEER BOVEN HET OOSTEN VAN ONS LAND. De gemeente Borculo gedeeltelijk verwoest. Hedenmorgen vijf uur werd aan de Krom hout-kazerne te Utrecht van het departement van oorlog telefonisch het verzoek ontvangen om 500 man genietroepen te zenden naar de gemeente Borculo, die door een orkaan ge deeltelijk verwoest was. Ingevolge dit verzoek zijn heden morgen 8 uur 6 officieren en 300 man genietroepen uit Utrecht via Ruurlo, daar de verbinding over Doetinchem gestoord was, naar de plaats des onheils vertrokken, terwijl om 10.15 nog 300 man uit Amersfoort zouden volgen. Nadere bizonderheden ontbreken nog tenge- volgo van de stoornissen in de telegrafische en telefonische verbindingen. Oldenzaal zwaar geteisterd. De meeste huizen ernstig be schadigd. Volgens uit Oldenzaal ontvangen telegram men is gisteravond om 7 uur boven die stad een hevig onweer losgebroken, gepaard gaande met een orkaan. De meeste huizen in de stad zijn min of meer beschadigd. Een groot aantal is gedeeltelijk ingestort. Vele schoorsteenen zijn omgewaaid en hon derden boomen ontworteld. De koeltoren van do fabriek -der firma Gelderman is door den bliksem getroffen cn vernield. Twee huizen zijn afgebrand; het aantal gevallen dat de bliksem is ingeslagen is grooter. Het electrisch licht in de stad is gestoord. Volgens andere x telegrammen had de storm de kracht van een cycloon; verscheidene straten zouden versperd zijn. De telefoonverbindingen met Oldenzaal wai

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2