WIJNHANDEL j. A. SGH01ERMAN Zn, REGENKLEEDING Vera-Koffie-Huisko Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.» Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56,- Loden Dames-Mantels Loden Kinder-Mantels f 8.90 UTR. 87RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 RECLAMES. P' ild 1C re»ie'j 1 1 55. r lko regel meer 1 0.50 BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH; PER ANKER; in alle maten. Prima Gummi Dames-Mantels alle kleuren Buitengewoon geurig. 25 besparing. Vera koilie wordt met zorg bereid en is daarom altijd hetzelfde. Probeert ook eens onze merken Ara bier en Micado Koffie en Thee met prachtige premies. voor de overledenen, die morgen om drie irur begraven worden. I>e hulp van het rijk. Herstel der openbare diensten. Hoeveel is er in déze weinigé dogen niet reeds tot stand gekomen. Morgen zal onder Üeiding van den ingenieur Westerhout, van den rijksgebouwendienst, in overleg mee den ge- meente&rchïteot, die een aantal deskundige mannen om zich heen zullen verzamelen, de opbouw van Borculo reeds aangevat worden om binnen ofzienbaren tijd te zijn voltooid. Ik woonde her bij dat de rijksbouwmeester, den heer WesteiTicud, dien hij voor deze taak het tgeschikst acht, aan den burgemeester kwam voorstellen. Jhr. de Muralt beloofde hem aan stonds in zijn uit het puin verrezen) stad een Westerh'outstraar. De opbouw zal bestaan in hefstellen en nieuw bouwen. Voor het eerst zullen alle aanwezige parti culiere krachten uit de omgeving gebruikt wor den. Zooveel mogelijk wordt aanbesteed. De herstellingen zullen worden uitgevoerd over eenkomstig de opdrachten. Aanstonds zal met don aanvoer van materialen, steenen, pannen, glas, hout, enz. een begin gemankt worden Met bureau voor den opbouw zal ook aan stonds do totaal vernielde electrische geleidin gen vervangen. Reeds is door h'et energieke oprreden van den directeur-ingenieur Hugen- holtz van ,,de Berkelstreek", hef electrisch be drijf dat het lichtschap der vijf gemeenten Eibergen, Neede, Ruurlo, Diepenhorst en Bor culo bedient, wonderbaariijkerwijs verkregen dat de verwoeste waterleiding, gedreven doei een electrisch pompstelsel reeds Dinsdagavond fwecr functioneerde. Personeel van waterstaat droeg er 'toe bij dat in het geheele lichtschap buiten Borculo gisterenavond overal alweer de lampen konden branden, en dit zal vermoedelijk vanavond ook reeds het geval zijn ondermeer op het post kantoor en in enkele woningen van de verwoes te stad. Inderdaad een verbluffende voortva rendheid voor wie de onor.tVaibare kluwen draadgeleiding langs de omgewaaide pa^n heeft zien liggen. De directeur van het post- en telegraafkan toor, dat 700 gehavend is, de heer De Boer, deelde mij mee dat telefoon en telegraaf nor maal wei ken. Gisteren werden er tweehonderd telegrammen bewerkt waarvan met driehon derd woorden. Er komt ook veel post tengevolge van de belangstelling, maar de bestelling wordt na tuurlijk vertr'oagd doordat de meeste geadres seerden niet meer in hun woningen zijn en dus opgespoord moeien worden. Van de telefoon- dbonné's zijn er tien op den kabel aangeslo ten. Door hun bemiddeling kunnen de meeste gesprekken tcch wel worden doorgegeven. Door'dnt het electrische licht nog niet zo°" lang in Borculo is ingevoerd hadden do mee^ie gezinnen neg wel een petroleumlamp die nu goede diensten doet en het naargeestig duister in de huizen ruines althans voor den avond wat te verdrijven. Petroleum was er voldoende in voorraad voor verschillende niet aongeslo- ten boerderijen. Hef spoorwegverkeer is slechts kort onder broken geweest. De treinen uii alle deelen van het land komen hier en in de omliggende ploat- een overladen binnen en moeten aan nUe sta tions nog menschen laten staan. De stoomtram vervoerde het publiek zeifs in open goederen wagons. Onderhoud met den burgemeester. Ik trof den burgemeester aan. toen hij van een spoedvergadering in zake het lichtschap, weer vlug naar het gemeentehuis kwam voor een spoedvergadering van den gemeenteraad. De heer De Muralt was weer aanstonds bereid mij te woord te staan al stroomde het ook van alle kanten aanstonds weer op hem af met vragen om inlichting van allerlei aard, vragen om raad en beslissing in vaak de moeilijkste gevallen, met boodschappen, handen vol te legrammen, met giften in baar, postwissels, bezoeken van deelneming, door autoriteiten ge bracht. Snel, welberaden, kortzakelijk, inspi reerend, strubbelingen beslechtend, slaat hij zich als de beproefde organisator vaardig overal doorheen. En terwijl hij de punten no teerde voor zijn toespraak tot den raad, een proclamatie aan de buTgerij dicteerde, en be reidwillig poseerde voor den schilder Mon- nickendam die hier zijn knappe illustraties maakt, beantwoordde de burgervader rustig mijn vragen. Inmiddels werden naar zijn ka mer enkele stoelen gebracht voor de raadsle den, omdat de raadzaal waar bovendien de of ficieren slapen vrijwel ontredderd is. Heel blij liet de heer De Muralt mij een enveloppe zien met 15000 van het Pope fonds, die notaris Bos hem uit Den Haag juist was komen brengen, met belofte van meer als het noodig blijkt „Ja, alles marcheert" zei de burgemees ter rustig. „Ik stoor mij niet aan de papieren, accepteer wat mij gebracht wordt, en werk samen met al die practische menschen, die zonder gepraat meteen aan den gang gaan. Ook de Tegeering heb ik gisteren in Den Haag tenvolle belangstellend en hulpvaardig bevonden. De burgemeester rekent er op dat hij wel beslag zal mogen leggen voor langen tijd op een honderd practisch geschoolde genisten voor het verdér afbreken van de ruïnes en den opbouw. Monumentenzorg. Twee leden van de Monumenten-commissie, onder wie Dr. Kolff, deelden mij mede, dat zij wenken gegeven hebben voor het opruimen van de ruïne van de belangwekkende (hoewel niet „Romoansche") Hervormde kerk, die zeer zeker weer behoorlijk hersteld zal kunnen wor den. De zoo interessante oude watermolen bleek gelukkig ongedeerd te zijn. De heeren waren er zeer mee ingenomen dat hier de Rijksgebouwendienst de leiding van den bouw krijgt. Minister De Geer in Borculo. Gistermorgen heeft jhr. De Geer, minister van binnenlandsche zaken, een bezoek aan Borculo gebracht, en betuigd dat de sombere schildering die de burgemeester Woensdag in den boezem der regeering had gegeven, door eigen nonschouwing nog verre is overtroffen, vooral doordat blijkbaar aan den buitenkant weinig geschonden huizen meest alle van bin- net) volkomen gekraakt zijn. Een van de groote moeilijkheden bij de voe ding is dat ook een paar honderd jongens van het St. Leogesticht broodeloos rijn en dat driehonderdvijftig soldaten van brood voorzien moeten worden. Mevrouw De Muralt, de echtgenoote van den burgemeester is per ambulance naar de Emmakliniek in Utrecht gestuurdhaar toe stand is niet onbevredigend. Kenmerkend voor den nood onder alle stan den was nog wat de burgemeester vertelde. Eeygistercn nacht was hij in zijn ontredderde huis één uur op bed gaan liggen. Hij kon echter niet slapen omdat hij den regen bene den in zijn piano hoorde lekken. „Hoeveel er ger moet dit zijn" zei hij, „voor menschen met een armoedig boeltje". Het Rijk zal onverwijld werkkrach ten en materialen ter beschikking sellen. In aansluiting op ons bericht dn zake bespre kingen over den wederopbouw van Borculo, die op het Departement van Binnenlandsche Zaken hebben plaats gehad, verneemt de Tel., dat het in de bedoeling van de Regeering ligt om werk krachten en materialen ter beschikking te stel len, zoodat onverwijld een aanvang met de werkzaamheden ten behoeve van den wederop bouw van genoemd stadje kon worden gemaakt. Tot dit doel zal te Borculo een bouwbureau worden ingesteld. De burgemeester jhr, De Muralt hoopt dat Borculo vóór dc intrede van het koude seizoen, althans vóór October, weder bewoonbaar zal zijn. De burgemeester heeft de rijksregeering in Den Haag weten te overtuigen, dat het abso luut noodzakelijk is, dat voor één November voorloopig ten minste dlle huizen eenigszins bewoonbaar moeten zijn en dot voor de totaal vernietigde huizen barakken moeten worden opgesteld. Hij deelde de regeering mede, alleen voor force majeur op zij te gaan, doch indien het Piet tot stand komen van het onmiddellijk voor loopig herstel het gevolg zou zijn van te weinig medewerking van de bevoegde autoriteiten, hij de verantwoording niet vérder wilde dragen. Met het bovenstaand resultaat. Het' gemeentebestuur was vol lof over de medewerking von de regeering, omdat die voor al heeft biigedvagen tot het geruststellen der bevolking, die nu in het volste vertrouwen de toekomst tegemoet gaat, waardoor ook alles verder ordelijk kon verloop en. Er is nog opgericht een rijksbureau van her stel der clectriciteitsvoorzieningen in de ge meenten Borculo. Eibergen, Neede, Diepenhe-im en Ruurlo, die te samen één coöperatie vormen, genaamd: „De Berkelstreek." Als een bewijs van snel Kandelen wees, de burgemeester nog hierop, dat de heele water voorziening, die hij de stormramp totaal was verwoest, dank zij het optreden van Ir. Hugen- holtz weer geheel is hersteld. I Maatregelen voor orde en veiligheid. In verbond met orde en veiligheid heeft de politie te Borculo de volgende maatregelen ge troffen Voorloopig is het verkeer zoodanig geregeld, dot Borculo alleen bereikt kan wor den uit de richting Ruurlo en Hanrlo; alle ove rige toegangswagen zijn afgcslolen. Borculo kan alleen verlaten woróen in de richting Bar- chem en Lochem. Op de wegen op 2 K.M. af stand van Borculo mogen geen auto's en an dere" voertuigen halthouden. Overdag is de toegong tot de binnenstad ver boden. Uit Zwolle. Geen bliksem in het stadhuis. De Zwolsche Crt. schrijft Begrijpelijkerwijze waren Maandagavond de menschen door de vreemde natuurverschijnse len een beetje opgèhvonden en van streek. Zoo stond een heele groep op een hoek van den Potgictersingel bij de Nieuwe Havenbrug te staren door een tuinhek naar „een groote scheur in den achtergevel van een huis aan de Blijmarkt, door den bliksem er in geslagen", welke scheur bij nader onderzoek slechts een vrucht van gezichtsbedrog bleek te zijn, daar een zwarte lap, die over een stok in den tuin hing, ongeveer loodrecht op de richting van muur en tuinhek, in het schemerdonker den indruk van een scheur in den wand teweeg bracht. Uit een dergelijke zenuwachtige voorbarig heid misschien ook met een tikje sensatie belustheid gemengd rtroeten we het feit ver- klaren- dat de Zwolsche correspondent van Tel. en H'bld. aan die bladen meldde, dat de blikserrf in het stadhuis hier ter stede inge slagen was. Naar aanleiding van verschillende vragen, die ons daaromtrent bereikten, deelen wij me de, dat dit bericht als volkomen uit de lucht gegrepen moet worden beschouwd. Het eenige wat er heeft plaats gehad is, dat door den ge weldigen regen op het archief zooals dat wel meer is gebeurd eenige hinder van lekkage is ondervonden. Waarschijnlijk is het deze simpele omstan digheid, die den al te vluggen berichtgever van genoemde bladen tot zijn onrustbarende tijding over blikseminslag aanleiding gaf. Betuiging van deelneming van het Belgische koningspaar. H. M. de Koningin heeft van hunne majestei ten den koning en de koningin der Belgen een telegram otvangen met betuiging van leedwe zen over de ramp, die verschillende plaatsen van het land trof en van deelneming met de slachtoffers. H. M. heeft hiervoor telegrafisch haren dank betuigd Een beroep op de Belgen. Bij een bericht over den cy^oon herinnert de Brusselsche Standaard eraan, dat juist in die geteisterde streek van Borculo tijdens den oorlog honderden Belgische vluchtelingen een veilig onderkomen vonden. Het blad zegt don ,-Het ware van onzentwege eenc uitstekende gelegenheid om onze schuld van dankbaar heid té vereffenen, met óók hief een steunco mité tot stand te brengen om zooveel leed en ellende aan dnklooze gezinnen bezorgd te leni gen I" Do approviandeering van Borculo weer normaal. Giften in natura niet meer noodig. De burgemeester van Borculo maakt thans bekend, dat de proviandeering der stoó weder in zooverre normoal is, dat aan giften in natu ra voor het oogenblik minder behoefte is en dat alle krachten voortaan geconcentreerd moe ten worden op het bijeenbrengen van geldelij- ken steun. Voor dit laatste doel is het vormen van een plaatselijk comité in iedere gemeente ten zeerste gewenscht. Het nationaal steuncomité. Samenstelling van 'het ecre- comité. Gelijk reeds werd gemeld, is door bemidde ling van den minister van binnenlandsche za ken en landbouw opgericht een nationaal steuncomité tot leniging van den nood in de geteisterde streken. Aangaande het te vormen eere-comité kan thans worden medegedeeld, dat daarin zullen zitting nemen de minister van binnenlandsche zaken en landbouw jhr. mr. D. J. de Geer; de minister van waterstaat ir. M. C. E. Bon- gaerts; de commissarissen der Koningin in de pro vincie Gelderland mr. S. baron van Heemstra, in de p'rov. Zuid-Hollend E. C. baron Sweerts de Landas Wyborch; de provincie Noord- Holland jhr. mr. dr. A. Röell; in dc provincie Utrecht dr. H. Th. s'Jocob; in de provincie Friesland mr. P. A. V van Harinxma thoe Slooten; in de provincie Overijssel mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst; in de provincie Groningen jhr. mr. A. W L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer; in de provincie Lim burg mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier en in de provincie Noord-Brabaht mr. A. E. J. boron van Voorst tot Voorst; de burgemeester van 's Gravenhuge mr. J. A. N. Patijn; de burgemeester van Rotterdam mr. dr. J. Wytema. Enkele andere autoriteiten, die eveneens zijn uitgenoodigd, hebben tengevolge van afwezig heid nog geen antwoord kunnen geven. Aan vulling van het eere-comilé staat dus nog te wachten. Nader meldt men ons De Commissarissen der Koningin in de pro vincies Zeeland en Drente Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford en Mr. J. Th. Linthorst Ho- man zoomede de burgemeester van Amster dam de heer W. de Vlugt, hebben zirting ge nomen in het eere-comi'» voor de leniging van den nood in de geteisterde streken Onder de namen van de heeren, die het Nationaal Steuncomité vormen, is, tengevolge van een misverstand, niet opgenomen die van mr. G. Vissering, president van de Nederlnnd- sche Bank. Ook de heer Vissering maakt deel uit van het Comité. Deelneming van buitenland sche Roode Kruïs-vereenigin- gen. Het hoofdbestuur" van het Nederlandsche Roode Kruis ontving telegrammen van de In ternationalen Bond van Roode Kruis-vereeni- gingen re Parijs cn van het Belgische Roode Kruis, waarin zij levendige .deelneming betuigen in de nationale ramp, welke ons* getroffen heeft cn hulp aanbieden. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft, met dankzegging voor de zeer gewaardeerde sym pathiebetuiging, de hulp aanvaard. Het kinderkamp to Didam tei beschikking gesteld. Het dageüjksch bestuur der Centrale Com missie vooi uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten heeft aan den burge meester van Borculo het kinderkamp te Didam voer spoedige huisvesting van een hondero'tal kinderen ter beschikking gesteld. Het herstel van den telegraaf» en telefoondienst. Volgens ie Enschede ontvangen berichten is de te'efoon-telegroafverbinding met Borculo weer gedeeltelijk hersteld. Voor de gezinnen, die geen onderkomei^ meer hebben, zullen noodwoningen worden gebouwd. Behalve an dere gewonden is door het Roode Krtiis met een Enschedcesche ziekenauto een ihan uit Borculo naar een ziekenhuis te Enschede ver voerd, die bij het herstellen van het dak van zijn woning was gevallen, waardoor hij eenige ribben had gebroken. In verschillende Twent- schc 'gemeenten zulleji hulpcomités gevormd wórden. Een plaatselijk steuncomité te Nijmegen. Op initiatief van den burgemeester van Nij megen wordt aldaar opgericht een steuncomité van notabelen voor het verzamelen van geldén tot steun aan de geteisterde streken. Een plaatselijk steuncomité te den Hang. Ten bate van de zoo door den storm geteis terde streken, heeft zich te den Haag een comité gevormd, waarvan de burgemeester Mr. J. A. N Putijn als eerc-voorzitter optreedt. Het comité bestaat verder uit de navolgende dames en heeren Jhr. J. H. Roell, Dr. N. M. Josephus Jitta, Baronesse Clifford, mevr. Schauzier—Pabst, mevr. van Suchtelen van de Hoare, generaal-mojoor H. J. Furstner, kolonel Th. H. L. Leclercq, J. Roosenburg, mr. E. Funke. Hulp van het Leger des Heils. Men meldt ons uit den Haag: Stafkopitcin Dc Boer, adjudant Vermeulen cn kapitein Van Eeken, van het Leger des Hcils, zijn onmiddellijk na het bekend worden van de ramp naar Borculo vertrokken. Zij spraken daar H. M. de Koningin, die hun, naar wordt mee gedeeld, verzocht al het mogelijke te doen om de bevolking te helpen. Des middags had een vergadering plaats von autoriteiten en commissies, waar ook de offi cieren van het Leger des Heils tegenwoordig waren. De post Berg en Dal van het L. d. H. is bereid 50 kinderen op te nemen, terwijl adju- dante Blum, van Zutfen, aangeboden heeft een aantal kinderen mee te nemen naar Zutfen, tot de ouderlijke woningen hersteld zijn. Veydère daadwerkelijke hulp is in voorbereiding. A.s. Zondag zal in alle afdeelingen van het Leger des Heils een collecte worden gehouden voor de noodlijdenden. Buitcnlandsche deelneming. De Argentijnsohe gezant' deken van het corps diplomatique, de Grieksche gezant en de Oostenrijksche gezant hebben eveneens bij het departement van buitenlandsche zaken doen blijken van hun deelneming met de ramp. De Franschc gezant heeft een bezoek ge bracht aan het Departement van Buitenlandsche Zaken om aan dc Nederlandsche Regeering de deelneming van de Fransche Regeering te be tuigen naar aanleiding van de ramp die het Oosten van ons land heeft getroffen. De Hongaarsche zaakgelastigde en de tijde lijke zaakgelastigden van Japan en China be tuigden hun sympathie aan het Departement van Buitenlandsche Zaken. Een telegram von d^n gou verneur van Vlaanderen. De gouverneur van Vlaanderen, graaf de Kerok'hové' de Renterghem, heeft oan dé Ne derlandsche regcering het volgende telegram gezonden Bij de vreeselijke ramp, die uw land getrof fen heeft, hecht ik eraan uit naam van óe in woners van Oost-Vlaanderen, die zich de zoo edelmoedige hulp herinneren, verleend aan de Belgische uitgewekenen gedurende den oorlog, u uitdrukking te geven van onze diepe sympa thie en deelneming in het ongeluk, waarvan Nederland het slachtoffer geworden is. De Belgische minister van buitenlandsche z;:n, de heer Vandervelóe> heeft den heer Ccstern.aas, secretaris-generaal van zijn de partement' opgedragen aan onzen gezant te Brussel, jhr. van Vreder.burch, modedeeling tö doen van de sympathie van de Belgische rege ring. De pauselijke internuntius heeft aan het R.-K. Huisvestingscomité IOCO lire doen toe komen. Dc stéun-octie. Tot het nationale steuncomité tot leniging van den nood in de geteisterde streken is als nog toegetreden mgr. C. C. Prinsen, voorzitter van het R.-K. huisvestingscomité te 's-Herto- genbosch. Ook mr. G. Vissering maakt hiervan deel uit, wiens naam wij gisteren abusievelijk geplaatst hebben bij die van de leden van het eere-comité. Het Nationaal Steuncomité tot leniging van den nood in de geteisterde streken is door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw tegen Maandagmiddag a.s. bijeenge roepen. Het ligt in de bedoeling in die bijeen komst o.m. over te gaan tot de* benoeming van een dagelijksch bestuur. Ter beantwoording van ingekomen vragen kan reeds thans worden medegedeeld, dat de oprichting van plaatselijke cn provinciale co- mité's dooT het Nationaal Comité ten zeerste gewaardeerd wordt, al zal het, in het belang va.\ een juiste en billijke verdeeling der inge komen gelden, gewenscht zijn deze later oan het Nationaal Comité af te dragen. Langenboom cn Zeeland. Men schrijft aan de N. R. Ct. Reeds hebben de geniesoldaten te Langen boom en Zeeland veel en nuttig werk verricht door met eenige burgers de wegen vrij te ma ken van de honderden over de'wegen gevallen boomen. Ook met het hers'dlcn van de elec trische leiding is men dr J.z bezig Gelukkig blijft men ook hier niet tcco5ie:ocs b\J de puin- hoopen neerzitten van tjarvpe: er. huis, maar begint men reeds weer het briïkbare hout en de nog gave steenen te verzamelen, want men leeft hier in het volste vertrouwen, dat derland, zoools immer bif nationals rempen, ook hier op afdoende wijze zal weten te helpen. Reeds rollen de vrachtauto's aan met pnr.r-.en en planken beladen en komen handwerklieden zich aanbieden om bij den wederopbouw de behulpzame hand te bieden. Dc ruïne der kerk der Dominicanen zal zeer waarschijnlijk wor den weggebroken en een nieuwe kerk gebouwd worden, als de gelden daarvoor hijeen zullen zijn. Duizenden menschen van heinde en verre, velen te voet- de meesten per fiets sn bonde den auto's begeven zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat naar de plaatsen des onheils. Een oproep van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. De Commissaris der Kor'ugin in Noord-Bra bant heeft aan de burgemeesters in zijn pro vincie den volgenden oproep gezonden: Een verschrikkelijke ramp heeft het Oostelijk deel onzer provincie getroffen. De dagbladen hebben reeds wijd en zijd de mare van die ramp verbreid. In de beschrijvingen, die 2ij bevatten, kan slechts een flauw beeld worden geschetst van de werkelijkheid. Wat op IO Augustus j.l., in den namiddeg, te Zeeland en te Langenboom (gemeente Escha- Ten) gebeurd is, heeft niet enkel de welvaart van tientallen gezinnen verwoest, noch alleen velen in oogcnblikkelijk verdriet en rouw ge dompeld, maar het heeft ook de grondslagen van hun bestaan en hun toekomst aangetast. Persoonlijk heb ik mij in het geteisterd ge bied op de hoogte gesteld van den omvang der ramp. De ellende, die ik daar gezien heb, kan alleen door gemeenschappelijke samenwerking van het geheele Nederlandsche volk eenigszins wot- den gelenigd. Nu dc ramp ook in andere gewesten ha ra verwoestingen heeft aangericht, en onze deer nis eveneens uitgaat naar de ongelukkige bewo ners van de Noordelijker gelegen dorpen en ste den, wordt de leniging van den nood bemoei lijkt door de uitgebreidheid der te nemen maat regelen. Ik heb, na mijn terugkeer uit Zeeland en, Lan genboom, een onderhoud gehad met het dage- lijksch bestuur van het R.-K. Huisvestingsco mité te dezer stede, dat zich tijdens en na den wereldoorlog zoo uitstekend georganiseerd en toegerust getoond heeft om als bemiddelaar op te treden tusschen noodlijdenden en liefdadigen. Gaarne heb ik de diensten van dat comité aanvaard, om zoowel oogenblikkclijke hulp te verschaffen als om de verdere steunverleening aan Zeeland en Langenboom te organisceren, en geldinzamelingen te houden. Hoe spoediger en hoe krachtiger hulp ver leend wordt, des te beter zal het zijn voor dege nen, die ofschoon deemoedig deze uiterst zware beproeving van de Voorzienigheid aanvaardend, toch radeloos en machteloos staan te treuren bij de puinhoopen van hun huizen en erven. Als gewestgenooten gevoelen wij ons ver plicht het eerst den nood in onze naaste omge ving te lenigen. Gp uw medewerking behoef ik geen beroep te doen. De Brabontsche liefdadigheid heeft tij dens den wereldoorlog een Europeesche ver maardheid verkregen. Zij zal zich thans niet verloochenen. Enkel doe ik u deze mededeeling, om het Huisvestingscomité te voorzien van een ambte lijke opdracht. Mocht het in een of ander op zicht een beroep op uw bijstond doen, don zult gij dpartoe aanstonds bereid zijn. Hiervan ben ik overtuigd. De burgemeesters van die gemeenten, waar genoemd Comité niet vertegenwoordigd is, ver- zoek ik bij deze zeer spoedig eene inzameling van geld voor de getroffenen in Zeeland en Langenboom te willen doen houden, hetzij van wege het gemeentebestuur, hetzij door een te vormen comité. De ingezamelde gelden kunnen aan mij worden toegezonden. Ik zal don zorgen, dot zij in de olgemeene kas voor Zeeland en Langenboom worden gestort. U gelieve deze mededeelingen in uwe ge meente verder bekend te maken op de wijze, die u goed dunkt, en de ingezetenen aan te sporen tot offervaardigheid. Blijken van Lclmgstelling van do Kcningin en de Koningin- Moeder. De .Koningin heeft aan den commissaris der Koningin in Noord-Brabant nadere mededee- lingen over den toestand in de geteisterde streek gevraagd en aan den burgemeester van Escharen, die aan H. M. kennis gegeven had van de ramp, hare deelneming betuigd. De commissaris der Koningin heeft van den secretaris van de Koningin-Moeder het volgen de telegram ontvangen H. M. de Koningin-Moeder is ten zeerste ge troffen ^oor de groote verwoestingen die op zoovele plaatsen in Nootd-Brabant door den storm werden aangericht en draagt mij op hoogstderzelve diep gevoeld leedwezen daar over uit te spreken, x Orkaonsche kieskeurigheid. Een correspondent van De Tijd schrijft: Hoe grillig het natuurgeweld geslagen en ge spaard heeft, toont het oude patronaatsgebouw te Langenboom. Ik ben er gaan kijken, omdat praeses Wen- nekendonk O.P. r~ij ervan verteld had: In al de ellende is dit toch nog een grappig geval. Acht jaar geleden werd het als tc bouw vallig afgekeurd. Het heette revolutiebouw licht en dichtEn daar staat dit oude afgekeurde patronaatsgebouw nog overeind, ongedeerd, on geschonden, als een hulp in den nood, nu zoo stevige bouwsel? rondom bezweken. De nieuwe, soliede kek ligt in puinhet stevige groote klooster is deerlijk gehavendde niet zoo lang gereed gekomen school met onderwijzers- woning kon den druk niet weerstaati en gaf den strijd op Maar ons oude, versmade, acht jaai geleden bouwvallig verklaarde patronaats gebouw zal ons nu kunnen dienen om er voor loopig kerk te houden I" Uit 's Rijksklecdingmagazijn te Delft zijn gisteren een groot aantal ledikanten met bedde- goed naar Borculo gezonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6