WIJNHANDEL j. A. SCHOTERMAN Zn. NUTSSPAARBANK DE ADELAAR - Langestr. 40 - Telef. 224 UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1378 - TELEFOON 145 Gewas 1S20 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.» Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56.- Nu de school weer begint l lanchester j gevoerde en Velvet ongevoerde Cheviot Sch ooi broeken RECLAMED 1 i i4 rebels f 2.05. e)Uo revel rnco; I 0 ;>0 BIJZONDER AANBEVOLEN BEN FIESCH: PER ANKER: Zij, die geregeld betalingen van het Rijk ontvangen (Ambtenaren, Gepensioneerden, enz.) kunnen daarvoor kosteloos gebruik maken van de bemiddeling der Spaarbank. Inlichtingen a. h. kantoorUtrechtscheweg 1. kunnen uw jongens stoeien met onze ijzersterke wegsend aan de gasten getoond, die allen hun bewondering te kennen govcn over den bouw en het temperament van dit dier, en eenparig van cordeel waren, dal zoo'n fokdier voor Zuid-Afriko een aanwinst zou zijn voor het paardenras, beter dan de tot nog tce func- tionncerende Engelsehe ressen. De tocht werd vervolgd en afgebroken tc Bee steizwaog, waar de boerderij van den heer IJ. Velde in oogenschouw werd genomen, waar na men zich in „Hotel Herder" verecnigde om den disch, om door een stevige lunch nieuwe krachten op te* doen voor het volgende deel van den tocht. Menig hartig woord werd daar gesproken en opnieuw werd de band tusschen Nederland en Zuid-Afrika versterk'. Het woord werd eerst gevoerd door den leider, den heer Blink, die tot allen een welkomstgroet richtte op den Fricschen bodem en den wensch uit sprak, dat deze somenkomst mocht leiden tot een zoo noodig vernieuwde vriendschapsbetrek king en tot verbetering en bloei van de Afri- koonsche bedrijven. Deze hartelijke toespraak werd beantwoord door den heer Kleynhans, voorzitter van het handelscomité voor Zuid-Afrika te Londen. Ook werd het woord gevoerd door den heer Obreen. Van Bectsterzwaag ging de rei3 naar Akkrum waar men zich inscheepte en over Terhorne de Sneekérmeej bereikte. Hier kwamen de gasten in extase. Als men zweeg was dat van stille bewondering dezer schilderachtige streek, als men sprak, dan was dat om uiting te geven aan het volle gemoed, zoo innig geroerd door dit stuk natuurschoon. Dit deel van hun reis in Europa imponeerde hun het meest. Na den prettigen watertocht keerde men weer naar Friesland's hoofdstad terug. Een gedeelte van het gezelschop vertrok Donderdagavond nog naar Hamburg, terwijl de blijvenden he denochtend vroeg de veemarkt bezichtigden om daarna af te reizen naar Brussel en Parijs. De tocht mag als wel geslaagd worden be schouwd naast het vele mooie had men ook nota vrfh veel niernvs genomen en de prac- tische ervaringen zullen in Zuid-Afrika een nuttige nawerking hebben. Aan de Koningin werd het volgende telegram gezonden H. M. Koningin Wilhelmina. Het Paleis. Het Loo. Die Suidnfrikaansche boere wat Nederland bereis het en op pad huistoe' is dank Uw Majesteit uit die grond van hulle harte vir die vergunning aan hulle toegestaan om Uw Majesteit te ontmoet. Dit sal vir ons olger 'n onvergeetlike dag wees. Mag God Uw Majesteit nog lank spaar om U volk in teere liefde te regeer en tot 'n voofbeeld te wees. Hoe de voorafgaande dagen besteed werden. Omtrent het bezoek van de Z.-Afrikonnsche landbouwers wordt nog gemeld, dat de be zoekers Dinsdagavond, na het bezoek aan het Loo, naar Amsterdam zijn teruggekeerd. Woensdag zijn zij, onder leiding van den heer S. Smeding, rijkslandbouwconsulent in Noord-Holland en van een vertegenwoordiger van do Hollandsche Mij van Landbouw naar Aalsmeer gegaan, waar zij zich opgetogen toondén over de rozen, anjelieren en andere bloemen, die daar gekweekt worden. In Aals meer woonden de gasten ook een veiling bij. Vervolgens hebben zij Hoofddorp bezocht, waar zij de boerderij van den landbouwer Geertsema bezichtigd hebben. Vooral de paarden en het vee trokken de aandacht. Nadat in Halfweg het noenmaal gebruikt was, begaf men zich des namiddags door do ÏJpolders naar Amsterdam terug. Onderweg werd nog een boerderij bezichtigd. Om 5.18 begaven de gasten zich via Enk huizen en Stavoren snaar Leeuwarden, waar tengevolge van een bericht in de Leeuwarder Crt. het Stationsplein zwart was van belang stellenden, zoodat de Zuid-Afrikaners met moeite den weg vonden naar hun hotels. CONFLICT IN DEN ZUID-HOLL'. MELKHANDEL x De eeuwige strijd om 1 cent meer of minder., De Zuid-Hollandsche melkhandel heeft aan het bestuur von den Bond van melkveehouders, gevestigd te Rotterdam, bericht gezonden, dat hij het standpunt van den bond, dat de grond prijs van de melk met ingang van vandaag met 1 cent per liter verhoogd moet wórden, niet kan deelen. Aan de afdeelingssecretarissen is mitsdien vanweg: het hoofdbestuur telegrafisch kennis gegeven, dat van vandaag af alle daarvoor in aanmerking komende contracten vervallen. Het gevolg'daarvan is, dat een belangrijk deel der leveranciers geen melk meer aan den handel zal leveren. Op de voorziening van de burgerij van Rot terdam met melk, zal naar de N. R. Ct. meldt dit conflict vermoedelijk geen merkbaren in vloed hebben. LOOS ALARM. Van een vliegtuig dat in zee ge vallen zou zijn. In het tentenkamp Zuid tc Zandvoort heerschi gistermorgen groote opwinding. Ver schillende kampeerders hadden een vlicgmachii no in zee zien vallen. Dot het werkelijk een vlier-tuig was, daaromtrent bestond bij dc ont stelde bewoners geen twijfel. Zij v/aren alleen nog niet met elkaar eens, of het ongeluk met een land of met een watervliegtuig was ge beuld. Dc politie die door een villabewoner van het ongeval in kennis werd gesteld, stelde onmid dellijk een uitgebreid onderzoek in. De Com missaris van Politie, de heer Lovink, begaf zich met eenigc visschcrs, in een particuliere red- dngboot naar de plek, waar volgens de zegs lieden het vliegtuig moest zijn neergekomen, v De geheele omtrek werd afgezocht, doch er werd niets gevonden. Een Urkcr logger werd gepraaid en aan de bemanning werd gevraag of zij iets van een vliegtuig had bemerkt. De visschers moesten daarop het antwoord schul dig blijven. Intusschen was de politie wederom door an deren telefonisch ervan in kennis gesteld, dat men vanuit een villa omstreeks tien uur gister morgen had gezien, dat een vliegtuig ongeveer een uur gaans von Zandvoort in 8e richting Noordv/ijk aan den duinkant naar beneden was gestort. De inspecteur van Politie Te klasse, de hoer Bollée, besteeg onmiddellijk zijn, paard, waarmede hij langs het strand naar de aange duide plek draafde. Het was echter door den opkomenden vloed onmogelijk de plaats te na deren. De inspecteur kon zich er echter van overtuigen, dat ook deze melding een loos alarm is geweest. UIT DE BOUWVAKKEN. Het Hangsche bouwvakconflict geëindigd. De staking en uitsluiting in de bouwvakken tc 's-GravOnhage waarbij een paar duizend ar beiders betrokken waren is, met ingang van Maandag a.s., opgeheven. Het conflict heeft T7 weken geduurd. Het werk zal worden hef- ve'j op de oude voorwaarden, terwijl geen ran cunemaatregelen zullen worden getroffen. Aan het bericht hieromtrent in ons vorig nummer dient nog te worden toegevoegd dat een commissie zoo mogelijk binnen een maand een tarief zal vaststellen welk tarief zal gelden tot T Maart 1926, waarna beide partijen weer geheel vrij zullen zijn. DE STAKING AAN DE NORIT-FABRIEK TE ZAANDAM. Een vervolging wegens contract breuk. Donderdag aanstaande zullen een aan'tol Sta kers van de Norit-fabriek zich' voor den kan tonrechter aldaar hebben te verantwoorden wegens contractbreuk. De opengevallen plaatsen der scakeis zijn alle ingenomen door krachten van elders, zoo dat het bedrijf regelmatig voortgang vindt, DE ONEINDIGE REEKS. Voor dc variatie weer eens een outobus-ongeluk. Zaterdagmiddag is er bij de Kennemerbrug te Haarlem een autobus-ongeluk gebeurd. De heer Mooy uit Beverwijk reed op de brug met zijn autobus in de richting Schoten en een autobus van den heer Van Duin uit Velsen kwam van het Frans Holspk-in en wilde /le brug oprijden. Plotseling botsten de auto's tegen elkaar op. Beide werden aan de voor zijde ernstig beschadigd en de ruiten der beide wagens werden voor het grootste deel ver brijzeld. Drie personen werden door dokter Aalst Sz. verbonden en twee anderen werden door en lid van E. H. B. O. behandeld geen der passagiers was ernstig gewond, slechts had een jongetje een vrij ernstige wond boven het oog; hij werd naar het St. Elisubethsgast- huis vervoerd. Het tramverkeer heeft vrij groote stagnatie ondervonden. AUTOBOTSING TE ZANDVOORT. Een zwaar gewonde. Zaterdagmiddag zijn op den Kostverloren- straatweg bij Zandvoort twee automobielen met elkaar in poising gekomen. Uit den wogen van den heer HL, een .makelaar, wonende te Am sterdam, werd door den schok een dame ge slingerd. Zij bekwam verscheidene wonden en werd in een nabijgelegen villa gedragen. Haar toestand was van dien aard, dat zij niet ver voerd mocht worden. Uit de auto vqn den heer W. uit Haarlem werd eveneens een persoon geslingerd. Deze heer is er evenwel met den schrik afgekomen. Het voorloopig onderzoek heeft uitgewezen, dat de botsing te wijten is aan het feit, dat de heer W. de hem achterop rijdende auto uit Amsterdam niet tijdig liet posseeren. BELASTINGZWIjNDEL TE NIJMEGEN. Een rijksbelastingklcrk voor de rechtbank. DIPLOMATIE. De nieuwe gezant van Egypte. In Kotel de Bellevue te 's-Gravenhage is af gestapt de nieuwbenoemde gezant van Egypte de heer Achmed Moussa Pascha. Het desbetreffende inschrift van de post stempels te Alkmaar luidtBezoekt de Vrij- dagsche Kaasmarktvan die te Noordwijk en Noordwijk aan ZeeUw zomerverblijf, Uw woonplaats. 11-300,000 tot ƒ9,700,000 kon worden te ruggebracht. Het verhoudingscijfer is daarna bepaald op 1,2, uitgaande van een belasting opbrengst van f 9-750,000. Hieruit volgt, dat een raming van IT,000,000 van dien aard is, dat zelfs al kwamen er achterafthans nog niet bekende gunstige factoren bij, het drin gend noodzakelijk is ir. alles de ncodigc sober heid te betrachten om in de naaste toekomst belastingverhcoging te ontgaan. Nieuwe uitgaven eerst na ernstige overweging. Na een reeks financieele uiteenzettingen ver volgen B. en W. Uit een en ander blijkt, dat voor ID26 nog tol van moeilijkheden te overwinnen zullen zijn. Het is naar het gevoelen van B. en W. den ook dringend noodzakelijk, dat de uit de aangeboden begrooting blijkende strekking van verlaging der uitgaven bij verschillende dien sten, ook in de toekomst verder doorwerken, en in het olgemeen tot 'het voteeren van nieu we of verhoogde uitgaven niet dan na ernstige overweging behoort te worden overgegaan. Wat de zakelijke bedrijfsbelasting aangaat- B. en W. zouden haar opbrengst „pro memo rie" willen zien vermeld. De Raad heeft Ihaar op 25 Mei 1925 niet afgeschaft, doch slechts besloten haar over 1025/1926 niet te heffen. Daarmede is de mogelijkheid opengelaten om haar weer te doen herleven, hetgeen onder zekere omstandigheden wellicht gewenscht zou kunnen zijn. De commissie van bijstond in het beheer der gemeente-financiën, die over het voor-ontwerp der begrooting is geraadpleegd, heeft zich met den opzet daarvan vcreenigd. Zij sprak even wel den -wensch uit, dat op deze begrooting een zeker bedrag zou -worden uitgetrokken als eer ste storting in het verleden jaar gestichte „Fonds voor Stadhuisbouw". B. en \V. meen den aan den wensch van de commissie te moe ten voldoen. Wat ook het lot zal zijn van de verschillende plannen betreffende stadhuis bouw, dit is toch wel zeker, dat de overgroote meerderheid van den gemeennteraad de mee ning is toegedaan, dat het binnen afzienbaren tijd tot stichting van een nieuw stadhuis ko men moet. Als een begin zouden BT en W. willen volstaan met een bedrag van 100,000 voor dit doel beschikbaar te stellen. NIEUW BANKBILJET VAN 10. Hoe het er uit ziet. De Diréctie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij na T5A ugustus a.s. eert nieuw model biljet van 10 in omloop zal brengen. De voorzijde wordt omlijst door een in blau we kleur gedrukten rand van kleine rozetten en is door eene verticale lijn derzelfde rozet ten in 2 vakken verdeeld. Van deze vakken is het linkervak, hetwelk iets meer dan y2 gedeelte van het biljet beslaat, onbedrukt ge laten. Hierin is het watermerk geplaatst, het welk een zeilend scheepje voorstelt. Het rech- tefvak is in blauwe kleur gedrukt en vertoont den ^volgenden, gegraveerden tekst DE NEDERLANDSCHE BANK BETAALT AAN TOONDER TIEN GULDEN. De President, De Secretaris,. terwijl in de vier hoeken van dit vak het cijfer 10 voÖrkomt, naar de binnenzijde af gelijst door randen van dezelfde rozetten als boven genoemd. De onderzijde van dit gedeelte van het biljet wordt ingenomen door de gegraveer de afbeeldingen van eene vrouw in Zeeuwsche kleederdracht, welke geplaatst is tegen een geguillocheerden, donkeren achtergrond, waar op in regelmatige herhaling het Romeinsche cijfer X zichtbaar is. De ruimte rondom den evengenoemden tekst is opgevuld met motieven, welk eaan de vruchten en bladeren van den oranje-appel zijn ontleend. De keerzijde van het biljet vertoont links eene in een rechthoek geplaatste rozet, opge bouwd uit stervormige, bruine en blauwe lijn figuren. In de hoeken van den rechthoek is het cijfer 10 aangebracht in paarse kleur op een rneer- kleurigen achtergrond. Ter weerszijden van de rozet is in verticale richting artikel 232 van het Wetboek van Strafrecht in kleine, paarse letters afgedrukt. Een ondergrond van fijne slingerlijnen, die te zamen eene straalsgewijze, van de rozet uit gaande meerkleurige figuur vormen, draagt links en rechts van de rozet in verticale rich ting het woord „Amsterdam" en daaronder den datum van het biljet Boven en onder de ro zet zijn op denzelfden ondergrond de serie- letters en het nummer van het biljet aange bracht. Het geheel is gevat in een met kleine rozet ten opgevulden rand, die zich op het rechter gedeelte voortzet als eene rechthoekige lijst om het watermerk. De ruimte voor het watermerk is ook aan de keerzijde onbedrukt gelaten. Boven en onder het watermerk is in een kleiner letter- en cijfer- type nogmaals-de serie-aanduiding en de num mering van het biljet aangebracht. Dc biljetten zijn gedrukt op aan alle zijden récht afgesneden papier van ongeveer 17 bij 10 centimeter cn worden ter voorzijde voorzien van den stempel der ihandteekening van den president en den secretaris. De biljetten zijn gedateerd van 1 Maart 1924 af. DE ZUID-AFRIKAANSCHE LANDBOUWERS IN ONS LAND. Een tocht door Friesland. Op hun excursie door Nederland deed dit gezelschap ook Friesland aan om zoo moge lijk daar leering en ervaring op te doen, in het bijzonder wat de veehouderij betreft. Donderdagochtend trok, naar we in de Leeuwarder Ct. lezen, een gezelschap van 23 heeren, onder wie de heer Obreen te den Haag, secretaris van het com. Zuid-Afr. han del, en de heer v. d. Weide, inspecteur ven het Friesch Rundveestamboek, onder leiding van den heer N. H. Blink te Leeuwarden, han delsconsulent van de Friesche Maatschappij van landbouw en veeteelt, per autobus naar Giekerk, waar de zuivelfabriek werd bezich tigd, vandaar naar Rijperkerk om kennis te maken met de boerderij en haar 'bedrijf van den heer Hk. Oostcnbrug. Als laatste attractie in deze landstreek werd de hengst „Ebono" van de hengstenhoudersvereeniging Zwarte- TWEE MAN IN EEN BOOT. In een cono van Bremen near Calais. Te Vlissingen zijn door een loodsboot aan gebracht twee Duitschers, die in een cano van Bremen waren vertrokken met het doel, over Vlissingen naaV Engeland en don verder naar Calais te gaan. Zij hodden zonder medeweten of toestemming van den loodsschipper het bootje aan boord van de loodsboot geheschen en hadden zich er toen in te slapen gelegd. De politie heeft hen een ligplaats aangewezen en hen verder geholpen, daar hun passen in orde bleken te zijn. EEN ONGEWOON SCHOUWSPEL. Een doop in zee. Donderdagavond had te IJmuiden aan het strand een bijzonder© plechtigheid plaats. Van wege een particuliere Evangelisatie te Velser- oord werden 6 personen in zee door onder dompeling gedoopt. Men trok in plechtigen op tocht naar het strand waar de doopplechtig heid geleid werd door den voorganger der evangelisatie, een eenvoudigen ongeletterden arbeider. Het ongewone schouwspel trok na tuurlijk veel bekijks. Voor de rechtbank te Arnhem stond terecht de 25-jarige Rijkskleik bij d'e directe belas tingen, wicn ten leste werd gelegd le. dat hij in ijn dienstbetrekking als klerk bij de belas tingen een belooning van 150 heeft aange nomen, in vuil waarvoor hij een aanslagbiljet niet uitreikte aan zekeren De V., caféhouder te Nijmegen. 2e. dat hij aan dc wed. St. een aanslagbiljet Kceft uitgereikt van 15.21, terwijl, zij niet belastingplichtig was cn na ontvangst van dit bedrag het geld tsn eigen bate heeft aange wend. 3e. dat hij op dat belastingbiljet volschelijk den naam heeft geplaatst van den commies der belastingen, ten einde het biljet voldaan te teekenen. Beklaagde bekende het hem ten laste geleg de. Hij deelde mee, dat hij bij den caféhouder de boeken bij hield. Deze had zich beklaagd over de hooge belastingen, waai op beklaagde hem gevraagd had wat het hem waard was als hij niet zou behoeven te betalen. V. had hem daarop 150 beloofd, waarna beklaagde op het biljet had geschreven aanhouden. Deze V. werd thans als getuige gehoord en verklaarde, dat hij S. alleen om inlichtingen had gevraagd, doch niet de bedoeling had ge had om den ambtencor om te koopen Be klaagde bad zelf het voorstel gedaan om hét 1 GENERAAL SHU IN ONS LAND. De Chineesche generaal Shu is gisteren met gevolg in Hotel des Indes te den Haag afge stapt. V A Zijn bezoek aan Amsterdam. Hedenmorgen is de Chineesche generaal Shu met gevolg te Amsterdam aangekomen. Ten Stadhurize werd hij met groot ceremonieel ont vangen. Aan den ingang naar het voorplein was een detachement politie te voet en te paard opgesteld. De ingang en het plein zelf waren kwistig met planten en bloemen versierd. Ook in de vestibules, die naar de kamer van den burgemeester voeren, waren planten en bloemen geplaatst. 1 Aan den ingang van het Prinsenhof werd de generaal die in uniform was door mr. Idenburg ontvangen. Voorafgegaan door boden in gala- tatSform met den staf in de hond schreed hot gezelschap naar de burgemeesters kamer. Het bezoek duurde kort. Op dezelfde wijze als bij de komst werd de generaal uitgeleide gedaan. .Vervolgens bracht generaal Shu een bezoek Ban de diamantslijperij van de firma Asscher. Na het noenmaal, dat in het Y-paviljoen werd gebruikt had de aangekondigde tocht door bet Noordzeekanaal naar IJmuiden plaats. K STAATSREKENING 1922. Ingediend is de Staatsrekening over 1922. r Uit de begeleidende nota blijkt, dat de uit gaven over genoemd jaar in werkelijkheid 1,084,429,853.11^ hebben bedragen. De middelen brachten op 662,312,411.51, er is dus eon nadeelig slot van 422,117,441.60^. KAPITEIN-LUITENANT TER ZEE A. VAN li V HENGEL. l\T Gesteld onder de rechtstreeksche bevelen van 3en minister van ma- f/:V rine ad interim'. r Naar men ons uft den Haag meldt ïs de kapitein^ludtenant ter zee 'A. van Hengel onder handhaving van zijn functie van directeur der Hoogere Marine Krijgschool werkzaam gesteld fian het departement van marine onder de rechtstreeksche bevelen van den Minister van Ma line ad interim. MTTRAILLEURS-TRAGTIE. Eert vergelijkende proef. r Op 19, 20 en. 21 Augustus zal naar het Hbl. ttneldit te BergervOfp^Zoom een vergelijkende proef plaats hebben met nutrailleurtroctio tus schen een sectie met karretjes vdt Bergen-op- Zoom, een serie met paardentrekkracht uit Breda en eert sectie op rijwielen uit Ede, en /Wel één dag marschvergelijking en twee dagen gevcchtsoefeningen in het terrein. TEGEN VROUWENHANDEL EN ONTUCHTIGE UITGAVEN. Een gewijzigd Kon. besluit, f In Stbl. 348 is opgenomen het Kon. besluit Van 5 Augustus 1925, houdende wijziging van het besluit van 1 Mei 1914, betreffende de in stelling van het Rijksbureau, betreffende de be strijding van den vrouwenhandel en van den handel in ontuchtige uitgaven. in art. 1 van bovenaangehaald besluit wordt on het eerste lid achter do woorden „tot beteu geling van do verspreiding van ontuchtige uit gaven" ingevoegd: „alsmede ter betere voldoe ning aan de verplichting, vervat in art. 2 van het bij de wet van 17 Juli 1923 goedgekeurd Verdrag ter bestrijding van den handel in vrou wen en kinderen" en wordt de, in datzelfde lid vermelde naam „Rijksbureau, betreffende de bestrijding van den vrouwenhandel en van den handel in ontuchtige uitgaven", vervangen door den naam: „Rijksbureau betreffende de bestrij ding van den handel in vrouwen en kinderen en Van den handel in ontuchtige uitgaven." RECLAME IN POSTSTEMPELS. n Het begint weer. Aan het gemeentebestuur van Alkmaar en 'dat van Noordwijk is vergunning verleend tot het plaatsen van een aankondiging in de stem pels, in gebruik voor het afstempelen van de correspondentie van resp. het postkantoor te 'Alkmaar en dat te Noordwijk (met het bijpost kantoor Noordwijk aan Zee). DE VRIJWILLIGE WEERBAARMAK1NG. Besprekingen van den minister. De minister van Morin© Keeft Zaterdagmid dag in het Departement van Oorlog met een aantal personen, bekend mee de weerbaarheids beweging in Nederland, besprekingen gehou den over het vraagstuk der vrijwillige weer haal making. Bij deze besprekingen was mede tegenwoordig de inspecteur van den vrijwilli- gen landstorm. ZEEMACHT, Bevordering van adelborsten. Bij K. B. zijn benoemd lo. tot luitenant ter zee 3e klasse, de adel borsten der Ie ofdeeling voor den zeedienst bij het Koninklijk instituut voor de marine te WillemsoordJ. M. Madsen, J. M. L. I. Chömpff, J. H. Zeeman, N. Guilonard, A. Kroese, W. A. Looff, J. M. Logger, D. J. A. Westerveld, L. H. Quant, B. J. Velderman, C, Roldanus, B. C. M. Schouten, H. Tichelman, E. C. Wessels, M. S. Wytema, P. A. Mulock van der Vlies Bik, C. J. Wingerder, B. Hes- sing, P. C. Wouters, G. N. H. baron van Till, W. H. van Zadelhoff, K. van Dongen, W. S. van Braam, J. J. Hoogendoorn, W. F. van Vreeswijk, H. L. van Boven, J. A. de Back, J. W. Ort, J. P. van Doorn, F. van den Blink, J. P. Houterman, D. Gestel 2o. tot tweede-luitenant der mariniers, de adelborsten der le afdeeling voor het korps mariniers bij het Koninklijk instituut voor noemd C. L. M. Janssens en W. J. van Rhijn; 5o. tot officier van den marinestoomvaart dienst bij het Koninklijk instituut voornoemd W. P. J. Brunet de Rochebrune, H. F. W. Vorenkamp, M. A. W. Bos, F. J. de Hoop en J. M. Buitink 4o. tot officier van administratie 3e klasse, de adelborsten der Ie afdeeling voor de adm-i nistrotie bij het Koninklijk instituut voornoemd: H. Bakker, H. A. Westerouwen van Meeteren, J. M. Giel, B. G. A. Mahieu, A. D. Loth en J. W. B. Buijkes. MAJOOR W. F. SCHRODER, f Te 's-Gravenhage is, 87 jaar oud, overleden do heer W. F. Schroder, gep, majoor bij den Veterinairen Dienst. DE GEMEENTEBEGROOTING VAN 's-GRAVENHAGE. Voorzichtig financieelbeleid en soberheid blijven geboden. Verschenen is de ontwerp-begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente 'sGra- venhage voor den dienst 1926. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend Het totaal der op de verschillende hoofd stukken en paragrafen van den gewonen dienst geraamde inkomsten en uitgaven bedraagt 58,064,811.93, zoodat de gewone dienst thans zonder saldo sluit. Behalve hoofdstuk XII, belastingen,! geven batige sloten te zien hoofdstuk I, vroegere diensten, en verschillende paragrafen van hoofdstuk XVm, 'bedrijven. Hoofdstuk I, vroegere diensten, levert een ba tig saldo op van f 6,099,913.98. Aan de be grooting voor 1925 kwamen wegens vroegero diensten ten goede 5-490,355.66, zoodat de nieuwe begrooting in dit opzicht gunstigerris f 609,578.30. Het dienstjaar 1924 heeft in gewoon een ba tig saldo opgeleverd van ƒ8,213,735.56, d. i. 3,693,899.53 meer dan het bedrag, waar mee 1923 sloot. Do belastingen. B. en W. merken o.a. nog bet volgende op Voor 1926 is een som van 11,000,000 ge raamd als opbrengst uit de inkomstenbelasting. Met dit cijfer voor oogen moet worden vastge steld, dat in het financieel beleid voorzichtig heid eisch van bet oogenblik blijft. Het valt niet moeilijk dit aan te toonen. In bet voorstel tot vaststelling van bet ver houdingscijfer der gemeentelijke inkomstenbe lasting voor het belastingjaar 1925/1926 is uiteengezet, dat, door een herziening van ver schillend© ramingen, de grootinkomstenbelos- ting op de begrooting voor 1925 van

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2