WIJNHANDEL J. A. SCHOT ERMAN Zn. NUTSSPAARBANK Manchester Schoolpakken DE ADELAAR - Langestr. 40 - ïelef. 224 Nu de school weer begint Bel dan op No. 42 reclames. UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.- Gewas 1920 St, EMILION f 1.40 f 58,- KRACHTOVERBRENGIIIC Hebt U een Taxi of Auto noodig? Van 14 rebels 2.05. elke regel meer 1 0.50 BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER; Zij, die geregeld betalingen van het Rijk ontvangen (Ambtenaren, Gepensioneerden, enz.) kunnen daarvoor kosteloos gebruik maken van de bemiddeling der Spaarbank. Inlichtingen a. h. kantoorUtrechtscheweg 1. kunnen uw jongens stoeien met onze ijzersterke 'HORTER ARBEIDSTIJD WEER ARBEIDSPRESTATIE ihagei. p. v. den heer V. H. Rutgers de heer 'M. Jongebreur, te Veenendaal, en i. p. v. den heer J. Schokking- de heer J. Th. de Visser, te 's-Gravenhage, (St.-Ct.) Het betreft hier de benoeming voor de zit ting, welke in September a.s. zal gesloten wor den, doordat de nieuwe ministers als Tweede- Kamerlid hebben bedankt. DIPLOMATIE. Onze vertegenwoordiging in Turkije. iDen 5den 'Augustus heeft imr. W. B. F. van Welderen baron Rengers te Angora aan den ipresident, maarschalk Ghazi Moestafa Kemel pasja, zijn geloofsbrieven overhandigd als ge zant der Nederlanden bij de Turksche repu bliek. Onze gezant was daarbij vergezeld van den gezantschaps-secretnris, ridder Bosch van Rosenthal, en óen politieken raadsman van het gezantschap graaf de Hochepied. Do Turksche minister van buitenlendsche zaken, dr. Tenik Boesjdi bei, woonde de plech tigheid bij als vertegenwoordiger van de re geering. Met die formaliteit zijn de normale diploma tieke betrekkingen van Nederland met Turkije volledig aangeknoopt cn is onze diplomatieke vertegenwoordiger weer gezant in optima for ma in het Turksche rijk. In afwachting, dat het gezantschap zich te 'Angora zal kunnen vestigen, zal de gezant zidh bij het commissariaat voor de buiteniandsche aangelegenheden moeten laten vertegenwoor digen door een diplomatiek ambtenaar van rang, die voortdurend te Angora zal verblij ven. COMMISSIE VAN BEROEP P. T. T. 5 Bchoeming van voorzitter cn cndervoorzittcr. Tot voorzitter van de permanente commis sie van beroep voor post- en telegraafpersoneel is benoemd de heer W. H. F. Vogel, hoofd commies der posterijen te Amsterdam, en tot onder-voorzitter de heer J. Hogerzeil» directeur yan het telegraafkantoor te 's Gravenhage. CONSULAIRE DIENST. Arnold Htissig. r Te Samaden in Zwitserland is Zondag, na een korte ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 42 jaar overleden de heer Arnold Hüssig, consul van Zwitserland te Amsterdam. De heer Hassig werd op 12 Jan. 1863 in (Amsterdam geboren cn volgde in 1913 zijn vader als Zwitsersch consul te Amsterdam op. INDISCHE DIENST. Voor dc-n Indischen dienst zijn bestemddr. J. C. van Andel, Rotterdam, dr. N. v. d. [Waïle, De Bilt, beiden als gouvernementsarts Te klasse bij den burgerlijken geneeskundigen dienst; J. v. d. Kam te 's-Gravcnhage, als tijde lijk adjunct-accountant bij den gouvernements accountantsdienst; H. J. R. Bar, W. F. J. Geld maker en J. S. Pomper, allen te Haarlem, W. 'J. Koert te Rijswijk (N.-B.), en J. B. L. Kroger, te Amsterdam, allen'als onderwijzer 2e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs; 'J. B. Eyken te Alfen a. Rijn, F. J. Groene- veld te Hellevoetsluis- J. Hoogland te Ooevor- 'den, C. J. Toortse, 's Gravenhage en K. Man tel te 'Abbekerk, allen als candidaat-gezagheb- ber bij het binnenlandsch bestuur; mej. H. G. Haarms, te Den Dolder als verpleegster le kl. bij het 'krankzinnigen we zen. DE WERKVERSCHAFFING IN DRENTE. Ministerieel antwoord op ver zoeken om werktijdverminde ring bcncyens afstandsvergoe- ding. Naar aanleiding van gedane verzoeken van den Ned. Landarbeidcrsbond om in de pro vincie Drente aan werkverruimingsobjecten, waar vele tewerkgestelden van verren afstand moeten komen, den werktijd op ten hoogste 50 uur per week vast te stellen en verder een regeling voor afstandsvergoeding in te voeren, heeft de minister van binncnlandsche zaken en landbouw aan genoemde organisatie medege deeld, dat het in zijn voornemen ligt omstreeks 1 September a.s. de arbeidsweek tot 50 uur terug te brengen. Tot dien tijd zal de Arbeids week van 55 uur voor de werkverschaffingen in Drente gehandhaafd blijven. Opdracht is echter gegeven, dat de arbei ders, die het verst van de werkverschaffing afwonen, zooveel mogelijk naar andere werken moeten worden overgeplaatst. De minister merkt daarbij op, dat de werkgelegenheid voor de arbeiders uit Emmen, in het bijzonder in de nabijheid der gemeente, zeer beperkt is, en dat daardoor wel eens tijdelijk enkele arbeiders voor de keuzo gesteld moeten worden om een afstond te fietsen of wel niet bij de werkver schaffing geplaatst te worden. In bijna geheel Drente wordt naar den mi nister blijkt, zoowel door de landbouwers als hun personeel een longere werkdag gemaakt dan door de arbeiders bij de werkverschaffing, den of te leggen afstand naar het werk mede- gerekend. De arbeiders, werkzaam in het vrije bedrijf, ontvangen boven hun loon geen enkele tegemoetkoming. De minister kon met het oog hierop, alsmede o.m. gelet oop het feit, dat herhaaldelijk vergcefsche moeite moet worden gedaan om de arbeiders te bewegen werk el ders te aanvaarden, geen vrijheid vinden af standsvergoeding toe te kennen. HR. MS. „JAVA". Dc kruiser in VHssingen terug. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Hr. Ms. kruiser Java, onder bevel van den kapitein ter zee L. J. Quant, van de oefeningsreis naar de Noorsche wateren 18 Augustus te Vlissingen torugge- F. A. T. SOMMER. f Gcp. kapt. der infanterie. Te Sonnenberg bij Wiesbaden is in den ouderdom van 66 jaar overleden de gep. kapt. der infanterie van het Ncderl. leger F. A. T. Sommcr. DE KEURLOONEN VOOR BEVROREN VLEESCH. Adressen van den Bond van Importeurs, De Ned. Bond van Importeurs en Grossiers in bevroren vleesch en vet heeft een adres ge richt tot den minister van arbeid om te wijzen op dc omstandigheid, dat bij den invoer van bevroren vleesch een keurloon van, 5 cent per kilo moet worden voldaan. Ondanks de sterk toegenomen invoer is dit bedrag, door den minister herhaaldelijk „een zuivere retributie" genoemd niet verlangd. In 1924, toen de in voer bedroeg 27.682.000 K.G. beliep liet keurloon een totaal van ruw geschat 1.375.000. Adressante Is van meerling, dat de kour- Ioonen thans te zeer drukken op den ver koopprijs van bevroren vleesch, zoodat in dien tot verlaging werd overgegaan, hieruit tevens verlaging der vleeschprijzcn zou kun nen voortvloeien. En dit wordt in het belang geacht van de verbruikers Om deze redenen verzoekt de vereeniging den minister het daarheen te willen leiden, dat het keurloon zijn karakter van retributie herkrijgt. In een tweede adres, eveneens gericht tot den minister van arbeid wijst de vereeniging op het feit, dat door het gering aantal Eerste kontoren" voor vleeschkeuring en de hoogo keurloonen in vele gemeenten gevraagd, het bevroren vleesch belast wordt met 8 5 9 cent keurloon per K.G. Adressanlo verzoekt, dat bij invoer in een gemeente, welke geen „eerste kantoor" is, niet voor de tweede maal keurloon zal worden ge heven. NEDERL. KANKERINSTITUUT. Een mooi legaat. De heer J. G. A. N. de Vries, onlongs tc 's-Gravenhagc overleden, heeft non de veree niging het Nederl. Kankerinstituut een som van 20,000 glegateerd. UIT DE SCHOENINDUSTRIE. Dc tentoonstelling te Waalwijk. De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid mr. dr. Kooien zal a.s. Zaterdag ten 12 uur de tentoonstelling officieel openen. De Commissaris der Koningin in Noord-Brobant, baron Van Voorst tot Voorst, zal mede tegen woordig zijn. Het programma van den feestdag van den jubileerenden Bond van Schoenfabrikanten is vastgesteld als volgt: Op Maandag 24 Augustus a.s. ten 9'/< uur H. Mis in de parochiekerk van St. Jan te Waalwijk, daarna gezamenlijk bezoek aan de tentoonstelling. Om 1 uur wordt receptie ge houden en des namiddags ten 3 uur feestver- gadering, waarin als feestredenaar optreedt dr. Kortenhorst; ten 6 uur feestdiner aan de leden aangeboden. De afdeeling Woalwijk-Tilburg van den Europeeschen Werkmcestersbond zal Woens dag 26 Augustus een bezoek brengen aan de tentoonstelling. DE SAMENSTELLING ONZER MELK. Er monkcert hier en daar» nog wel wat aon. Uit het verslag van den districtskeurings dienst van waren te Leiden over 1924 blijkt dat, indien bij de beoordecling van melk de maatstaf van de codex alimentarius wordt aan gelegd, niet minder dan 81.6 pet. van de door dezen dienst onderzochte melkmonsters als ondeugdelijk van samenstelling moest worden aangemerkt, cn dat aan den eisch van 7 pet. vetvrije droge stof, voorkomend in de Leid- sche melkverordening, nog 51.9 pet. d'er mon sters niet voldeden. HET CONFLICT IN DE METAAL INDUSTRIE. Het standpunt der verschillende arbeiders orgunisatics. Naar het Hbl. verneemt hebben de hoofd besturen van de moderne, neutrale, R.-K. cn Christelijke Metaalaitbeidersbonden gisteren vergaderd, naar aanleiding van den bekenden brief van den Metaalbond. Zooals medege deeld, zou de (moderne) Algemeene Ned. Me- tnalarbeidersbond in deze bijeenkomst pogen om toe een gelijkluidend antwoord aan den Metaalbond te komen. De poging is evenwel misluktovereen stemming ten aanzien van de principieel* kwestie is niet bereikt cn de vier' organisaties zullen ieder afzonderlijk antwoorden. De moderne bond stelt zich' op het stand punt, dot hij zich tegen hef beginsel, docr den Metaalbond naor voren gebi'acht, in elk ge- vol zal blijven verzetten. De andere organisaties zijn weliswaar niet bereid den- eisch van den Metaalbond onvoor waardelijk in to willigen, maar zij wijzen 'hem ook niet of. Zij verklaren zich bereid, in over leg met de ondernemers, overwerk to aan vaarden wanneer het bedrijf dit noodig maakt doch wenschen, dat, alvorens de ondernemers zich met een verzoek tot overwerk tot de re geering wenden, zij eers in overleg zullen treden met de arbeidersorganisaties. Zich onvoorwaardelijk bij elke beslissing van de regeering neerleggen, willen ook de laast- genoemde organisaties niet, omdat zij over wegen, dat er een regeering kan zijn, welke de arbeiders vijandig is gezind. EEN VREEMDE „NEDERZETTING." Door wespen gestoken. De correspondent te Ruinerwold van H*t Volk meldt Mej. de wed. K. peddelde over den straat weg JvïeppelRtrincrwold. Even vóór ze de kom van laatstgenoemde gemeente binnenreed, kreeg ze con gevoel, alsof er van achteren hef tig aan heur haar werd getrokken. Toen ze echter een van haar handen snel in de richting van het achterhoofd bracht, bleek tot haar ontzetting, dat er een andere oorzaak was, die haar dat onaangename gevoel bracht. Een groote zwerm wespen had zich n.l. op het achterhoofd van de vrouw nedergezet en de insecten begonnen reeds haar leelijk te steken. Ze vluchtte het huis binnen van den heer D. D., waar men hoar van de lastige „pederzet- ting" bevrijdde. Infusschcn hadden de wespen haar zoo gestoken, dat ze zich direct onder dokters behandeling moest stellen. AANGENAAM KINDERSPEL. Men schrijft aan de Msb. uit de mijnstreek. Het is gebeurd in een der groote gemeenten van ons kolengebied. Daar woonde een heer, die als ieder ordentelijk mensch vóór zijn hu welijk van zijn aanstaande brieven had ont vangen. Nogal veel blijkbaar. Als ieder normaal mensch had hij die ietwat vergeten en ze opgeborgen en wel op een zolder. De hoer krijgt een paar kleine kinderen te logeeren, kinderen, die blijkbaar nog geen schriftgeleerden waren. Ze vonden de brieven, waarvan ze den in houd niet beseften en besloten, in het bezit van zooveel materiaal zijnde, nu ook maar post bode te spelen. Zij gingen er moe de buurt of en deponeerden in iedere brievenbus er een. Het restant moet ter completeering van boven uit een raam op den hoed van een voorbijgan ger zijn geworpen. 0 Toen kort er op slag op slag werd aange beld door de buren, die de open brieven na tuurlijk ongelezen terug brachten, besefte de getroffene pas den omvang van de romp en kon hij met de huilende bengeltjes als gidsen het restant der amoureuze correspondentie van zoolang al her, somendreggen. EEN TREURIGE GESCHIEDENIS. Twee tachtigjarigo oudjes uit him woning- gezet. De familie S. te Rott-Vijlen bestaande uit twee meer den tachtigjarige oudjes, die voor ettelijke jaren onder veel belangstelling hur. gouden huwelijksfeest vierden, en twee reeds bejaarde zoons, waarvan een idioot is, werden einde der vorige week om bijzondere reden op last van den eigenoor door den sterken arm uit hun schamele woning op straat gezet. Geen andere uitkomst ziende heeft de bekla genswaardige'familie haar woonstee in 'tRot- terbosch opgeslagen, in afwachting wot de toekomst zal brengen. Denkelijk zal hier de gemeente wel ingrijpen om de beide stokoude echtgenooten en hun idioten zoon een onderdak te bezorgen. (Limb. Koer.) CHOLERA Een vermoedelijk geval te Rotterdam. In een pand aan den Schiedamschcdijk te Rotterdam is een vermoedelijk geval van cho lera geconstateerd. De stoker A. v. L., die met het Nederlandsche stoomschip „Maas" den tienden dezer te Rotterdam was aangekomen uit Luleaborg (Finland) is in het pand ziek ge worden. De geneesheer meende aanvankelijk met cholorine te doen te 'hebben, doch toen de zieke naar het ziekenhuis aan den Bergwg was overgebracht, constateerde men daar een ver- moedlijk geval van cholera. Met zekerheid kon de ziekte nog niet worden vastgesteld dit zal op het Rijkslaboratorium te Utrecht wor den uitgemaakt maar eT werd toch tc over reden gevonden, om het betreffende pand in observatie te nemen en alle maatregelen te nemen voor de ontsmetting. Geen der bewo ners mocht het pand verinten. Gisteravond zou worden vastgesteld, of de menschen in quaran taine zouden worden gebrocht. (Msb.) UITSLAANDE BRAND. Een pakhuis afgebrand. Tegen de perceelen Zeedijk 112 cn 114 te Amsterdam is een pakhuis «gebouwd, waarvan de toegang is aan den Achterburgwal. Van de ze zijde be-schouwd staat het achter perceel 37. Dit pakhuis is in gebruik bij de firma Springer en Schrijver voor opslagplaats van speelgoederen, kiorneiijen en galanterieën. Door tot neg toe onbekende oorzaak ontstond gisteravond tegen half zeven brand in dit pak huis. Dc bewoners van den Zeedijk bespeurden het eeist de rook. Toen dc brondweer kwam sloegen de vlam men fel uit en teisterden reeds de perceelen aon den kont van den Zeedijk. Het dak van perceel Zeedijk 112, waar de firma Stoppers een tweedehands klecrenmagazijn heeft, brand de leeds terwijl een doordringende roolj bin nendrong in perceel 114, bewoond door den vleeschhouwer Van Gelderen. De brandweer tastte het vuur met zes stra len aan, waarvan 3 aan den Achterburgwal, 2 aan den Zeedijk en 1 in de Molensteeg. Het pakhuis brandde uit, terwijl de beide perceelen op den Zeedijk vuur- cn waterschade opliepen. i AUTOBUS IN EEN SLOOT. De passagiers nog gered. Maandagavond is de autobus der onderne ming „Vitesse" op weg naar Hilvarenbeek, ter hoogte van de fabriek van de firma Van Doo- ren op den Brockhovenscheweg te Tilburg in botsing gekomen met een vrachtauto der fir ma Van Eindhoven. De autobus kantelde tengevolge van de bot sing in een sloot. De passagiers, waarvan allen schrammen bekwamen, konden door het achterportier de auto verlaten. Mej. H. uit Hilvarenbeek kreeg een kaak- froctuur. Een ander raakte zoodanig over stuur, dat zij per ziekenauto naar huis moest worden gebrocht. De autobus werd ernstig beschadigd. (Tel.) DE MOORD OP DEN KOOPMAN BUSCH. De zaak thans naar de openbare terechtzitting verwezen. Naar Amsterdamsche bladen melden, is de inshructie tegen den makelaar v. Muylwijk, be schuldigd van den moord op den koopman Busch, 10 jaar geleden op den Overtoom ge pleegd, gesloten en is dc zaak naar de open bare terechtzitting verwezen. KORTE BERICHTEN. Dood gev allen. Op het terrein van de Ijzergieterij te Mid delburg is Dinsdagmiddag de ongehuwde werk man v. Zv wonende aldaar, die werk verrichte in dienst van de N. V. Hollandsche Construc- tie-werkplaatsen te Leiden, welke werkzaam heden juist Dinsdag zouden afloopcn, van een ruim 8 M. hoog dak, eerst gevallen op een ijzeren kraan en toen op den grond. Even later overleed de jongeman. Druk verkeer. De Holl. Friesl. Gron. lijn tusschen Amster dam en Lemmer heeft in geen jaren zooveel passagiers vervoerd als deze zomer. Er werden de laatste weken op sommige dagen meer dan 1000 passagiers van en naar Amsterdam ge brocht. Door een vrachtauto overreden. De 18-jarige H. van Huizen is Maandagmid dag nabij de villa de Bongerd even vóór Naar- den met zijn rijwiel gevallen en overreden door een vrachtauto. Met een ernstige schedelfrac- tuur is hij, na verbonden te zijn, per auto thuisgebracht. Door den trein overreden. Gistermiddag is op het station Goes door den voortrein 18 bij het binnenloopen aangereden de 15-jarige Joh. Knuist, met het gevolg, dat hem beide beenen werden afgereden. De ongelukkige is in het St. Johonna-zieken- huis opgenomen. Verdronken kinderen. Gistermiddag geraakte de 9-jarige J. C. K.f wonende aan boord van het in de Maashaven liggende lichterschip „Haringvliet", te water, toen het meisje bezig was water te scheppen. Het kind verdween onmiddellijk in de diepte en eerst na vijf minuten gelukte het den vader zijn dochtertje in bewusteloozen toestand op te halen. Direct werd aangevangen met het toepassen van de kunstmatige ademhaling cn het toedienen van zuurstof. Uren is men daar mede bezig geweest, omdat aanvankelijk nog leven werd geconstateerd, doch tenslotte kon dr. Vrieze 'slechts den dood constateeren. Te Scherpenhoeve werd Maandagavond de 5-jarige v. B. vermist, die een eindje met een straatorgel was meegcloopen. 's Avonds is het lijkje gevonden in de tochtsloot van den pol der. Waarschuwing. De commissaris van politie der afdeeling D. te 's-Gravenhage geeft in overweging te zijnen bureele, AlexandeTplein 16 aldaar, inlichtingen in te winnen alvorens in relatie te treden met de Eerste Nederlandsche Verzekering van rijwielbelastingplaatjes, ex- ploitant H. J. Deltenre, voorheen woonachtig Drebbelstraat 324, thans van Limburg Stirum- sfraot 127, aldaar. Berooving te Rotterdam. Zaterdagavond is een Amerikaan in pand 7 aan het Weenoplein te Rotterdam beroofd van 700 dollar. De man verklaarde bij de po litie, dat hij 'den gehcelen winter hard had ge werkt en dat hij nu bezig was, zijn verdiende geld te besteden aan een reis rond dc wereld. Den eersten dag den beste, dat hij te Rotter dam vertoefde, maakte hij echter reeds met de beruchte Rottcrdomsche beroofsters kennis en de Amerikaan zal ongetwijfeld geen prettigen indruk hebben gekregen van onze havenstad. Een nachtwaker werd in een pond aan den Dubbelen Gang beroofd van f 4.50. In verband daarmee is een vrouw in bewaring gesteld. De orkaan boven het Oosten van ons land. Het Koninklijk bezoek aan Zee land en Langenboom. Omtrent dit bezoek werd aan de N. R. Ct nog het volgende gemeld Ue auto werd von Cuijk, Beers en Mill naar Langeboom gereden, waar op de grens van d© gemeente dc burgemeester van Escharen, tot welke gemeente Lóngenboom behoort, baron van Hövell 'r0t Westeiflier, H.M. begroette. Vei volgens werd de tocht voortgezet tot het café M. Jnns, waar H.M. uhstapte. Aon de sosmgestroomdc bewoneis vroeg zij of ze niet erg geschrokken cn gevlucht waren en of er niemand was omgekomen. De bewoners brach ten H. M. toen naar de plek, waar zij een goed heenkomen 'gezocht hadden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het huis van W. Jans. De adjudant van <Jq Koningin wog tevoren aan de verslaggevers komen zeggen, dat HM. verzocht of de pers niet overal rq^pt H. M. wilde binnengaan. Daarop weiden bezocht de huizen von \V. Hartjes en W. van der Hcget en vandaar ging de stoef naor het klooster der Dominicanen, waar H. M. voor het klooster werd ontvangen dooi den pater^overste, Wrn- nekendonck, die haar verwelkomde, het ver houwen uitsprak dat Onze Lieve Heer, die Longertboom zoo zwaar beproefd Heeft, ook wel zal helpen en H. M. ten zeerste dankte, dot zij ook in deze geteisterde streken heeft willen verschijnen, verzekerend dat hoar be zoek een grooten troost zal schenken aan deze eenvoudige, goedmoedige, aan. het Huis van Oranje verknochte landbevolking.Daar er vooi'cdurend gefotografeerd werd en filmop namen werden gemaakt, kwam de adjudant van de Koningin zeggen, dat H. M. wenschte dat er geen opnamen meer gemaakt werden. Na de sacristie, het kerkgebouw en den tuin van h'ec klooster bezocht te hebben, werd rog een bezoek gebracht aan de boerderij van M. Bongers, waarna H. M., vlok voor de verwoes te openbare lagere school van Langenboom, weer in haar auto stapte, na afscheid te heb ben genomen van pater-overste Wenneken- donck, de hoop uitsprekende dat de schade zoo spoedig en zoo volledig mogelijk zou worden hersteld, en van den burgemeester van Escha ren en mevr. van Hövell tot Westerflier. Daarop weid langs de Graspeel den tocht voortgezet naar de Langstraat en de Trent. Op de grens van de gemeenten Escharen en Zeeland begToette de burgemeester van deze gemeente H. M. en geleidde haar verder. H.M. spTak hier den rijks- en den gemeenteveld wachter van Zeeland, van Bergen en Lips, toe, die na de ramp zoo onveimoeid hun krach'.en hebben gegeven om te helpen en het lijden ta verzachten. Ook de districts-commandant der marechaussee, kapitein Werner, die reeds van Cuyk uit pdr auto aan het hoofd van den stoet reed, werd hier docr H. M. toegesproken en gedankt voor alles, wat hij gedaan heeft voor deze geteisterde streken. Daarna werden de boerderijen van L. van der Loop en M. Bon gers bezocht en bij de boerderij van Ven Stra ten, waar de geniesoldaten bezig waren met repareeTen van daken, sprak de Koningin ook: dezen toe. Op den weg richtte H.M. zich nog tot eenige boerenjongens die van andere dor- pn zijn gekomen om t« helpen en sprak hier over hare voldoening uit. Daarna werd een bezoek gebracht aan de ruïne van het huis van Van den Heuvel, waar een 14-jarige jongen is omgekomen en de vrouw des huizes zwaar gewond werd. Het zus je van den overleden jongen bood H. M. het bidprentje van dien jongen aan en dc Koningin zcide een paar woorden van troost tot <^en be droefden vader. Toen ging het naar het totaal verwoeste huis van Joh. van Boxtel, waai' geen der bewoners aanwezig was, en kwam de stoet op de Trent, waar de pirinhoopen van twee boerderijen dio eens tegenover elkaar stonden werden bezocht, de eerste van Laurensen, wiens vrouw wonder boven wondei' met hare vijf kinderen het leven wist te redden onder een tafel en de andere van Manders. H. M. sprak ook hier woorden van troost en verliet zichtbaar onder den in- dtuk deze plek, waar alles met den grond ge lijk is gemaakt. Ook de woning von Van Duren werd bezocht en tegelijk de door de geniesol daten gebouwde noodwoning. Een kapitein en eerste luitenant van de genie verstrekten hier inlichtingen. Ten slofte bezocht de Koningin, na vele kilo meters in, de brandende zon, door het mulle zand en in stofwolken geloopen te hebben, op het Oventje nog do boerderijen van C. van der Elzen en F. Schreven. De vrouw van Schraven wenschte H. M. alleen te spreken en deze ging met de vrouw eenige minuten naar binnen. Op het Oventje werden de wethouders ven Zeeland voorgesteld en nog een bezoek ge bracht in het huis van wethouder1 P. van den Brand. Toen werd naar het dorp Zeeland ge reden, waar H. M. een bezoek brachf aan de gewonden in het ziekenhuis aldaar. Eindelijk reed H. M. over Uden en Mistelrode naar het station Oss, vanwaar zij om half vier weer trein naar Het Loot vertrok.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2