P BINNENLAND. Vera-Kolfie-Hulsko J Een middel tot leniging van den nood in de Drentsche venen. P ^Gezegend is 't lant, waar 't kint z n moer verbrandt." r Deze wijsgeerige bespiegeling van den zoo beroemden kousenkoopman Vondel siert de gelagkamer van ihet kleine dorpshotel te Em men, waar we ons voor enkele dagen gevestigd bedden, om de sombere verhalen, die er loo- pen over den toestand in de Drentsche venen, dn het land van de turf zelf aan de werkelijk heid te toetsen. ,Wij zijn er op uitgetrokken met de camera, begeleid door den arbeidscontroleur van Em- men, teneinde de omstandigheden, waarin de gezinnen der werklooze veenarbeiders verkee- ren, in haar geheelen omvang te kunnen gade slaan. Reeds trit het lokaalspoortje, dat ons in l&en geestdoodend sukkelgangetje van Coevor- plaggenhut, zooals er in de omstreken vat Emmen nog zoovelen aan groote gezinnen onderdak verleenen. jien, Neêrland's armste streken invoerde- za-j gen we de eerste plaggenhutten, de grauwe da ken weggedoken in de heuvelige uitloopers jtran den Hondsrug. 4*-' De meeste veenderijen liggen verlaten, het Kverk staat er sedert geruimen tijd stil, want jde lage prijzen van de Duitsche gruiskolen zijn Oorzaak, dot de lange turf daardoor als brand stof voor de fabrieken zoo goed als geheel ■verdrongen is. In lange rijen staan zij nog gestapeld, duizenden en nog eens duizenden stuks, de opbrengst van de laatste jaren. Na de voor deze streken zoo vette oorlogsjaren, Joen door de verveners flinke prijzen gemaakt leerden, zijn voor Drente de magere jaren aan gebroken. Een Drentsch gezin in zijn nieuwe, frissche woning in „Philipsdorp" te Eindhoven. wegen, ruim en goed, maar die liggen in ver laten streken en eindelooze "^leiderx. Voortdu rend dreigt voor de gemeente Emmen dan ook het schrikbeeld van stopzetting der Rijkswerk- verschaffing. Het is een raadsel hoe de menschen hier het leven rekken. De brandstof ligt er voor het oprapen, en het eenige voedsel van velen, de aardappel, vereischt nu eenmaal tot zelfs in de warmste dagen, dot er gestookt wordt. Het zijn alleen de min of meer „welgestelde" ge zinnen, die een fornuis bezitten. De meeste menschen stoken nog op de schilderachtige» maar zoo buitengewoon onaangenaam rooke- rige vuren. En niettegenstaande al dat stoken blijft het er kil en vochtig, de atmosfeer is voor een buitenstaander schier ondragelijk. In hokken, voor 'beestenstal nog te bedompt, trof fen we groote huisgezinnen aan, die op een muffe bos stroo op den leemen grond sliepen, zonder, eenige dekking. Zoo diende een ver trek, 3 bij 4 meter en zoo laag, dat men niet eens in de hoeken staan kon, als woonplaats voor een echtpaar met zeven kinderen. Zij slie pen allen in een gat in de plaggenstopeling, waar de moeder nog geen twee maanden ge leden tijdens een hevige regenbui, die door het lekke dak 'heensijpelde, een tweeling bij het ningstichting van groote geriefelijke woningen- het meerendeel berekend op gezinnen vnn 8 h 10 of nog meer kinderen, zij zullen binnen kort in Eindhoven wonen in ruime huizen met flinke ventilatie, waterleiding, "W. C, en clec- trisch licht, kortom voorzien van alles wat ge zondheid en levensvreugde bevordert. De N.V. Philips' gloeilampenfabrieken zijn bezig een honderdtal huizen voor Drentsche ge zinnen te stichten, het meerendeel is al onder de kap. De bouwkosten bedragen gemiddeld f 4000, met 15 subsidie, die de regeering hierop verleent. Deze regeeringssubsidie is ge lijk aan 1 jaar ondersteuning in Drente. Wij hebben hier een voorbeeld, hoe in Nederland een groote industrie, in 'samenwerking met de regecring, de armoede en werkloosheid in sommige provincies kan opheffen. Binnen en kele maanden zullen ruim 1000 ii 1200 Dren tenaren verhuisd zijn en een nieuw leven be ginnen in Brabant, gehuisvest in ruime- fris sche woningen, met twee kamers en suite be neden, benevens keuken, bijkeuken en schuur en boven drie of vier gescheiden slaapkamers. Hiervan zijn 30 gezinnen reeds in Eindhoven gevestigd, de mannen voor het ruwere werk in de Philipsfabrieken, de meisjes en jongens voor arbeid, waarbij het meer op handigheid aankomt. jien woning, vervaardigd van plaggen, hout ei .ósphaltpapier, in het z.g. „Klein-Rusland", een half uur gaans van Emmen. 5 'Alleen In de gemeente Emmen, bestaande ui jeen 26-tal .saamgetrokken gehuchtjes, en in oppervlakte de tweede gemeente des lands, zijn J3- a 1400 veenarbeiders werkeloos en trach ten een karig loon te verdienen bij de Rijks- jyerkverschaffing. i Wanneer we nu bedenken, dat de meesten jtfezer huisvaders van groote gezinnen zijn en zij thans slechts een weekloon thuis kunnen trengen van f 13' dan wordt het duidelijk, hoe jjroot de zorgen van deze menschen zijn. Één der Drentsche gezinnen, welke dezer dagen ijaar Eindhoven verhuisd zijn, voor zijn oude woning te Emmen. In 1023 werd in de provincie Drente een ïjedrag van niet minder dan twee millioen be kleed voor de tewerkstelling der werklooze •Veenarbeiders. Kanoaluitbreiding en wegenaan leg zijn hier aan de orde van den dag. Om Zooveel mogelijk werk te verschaffen, wordt iftt alles op gTOote schaal door het Rij^ ter ^tand genomen, maar thans worden er reeds pregen aangelegd, waaraan de eerste tien jaar flog in1 geen enkel opzicht behoefte zal zijn; Hl/ónimin êmmen t—Mjhéj'PP 3. s 9rd /j97io- In Eindhoven beginnen een 100-tal Drentsche gezinnen een nieuw werkzaam leven, nu wonende in ruime huizen met 3 of 4 gescheiden slaapkamers. weifelende licht van 'n zaklantaarn ter wereld bracht. Meermalen vlamde het magnesium en klikte de sluiter van onze camera, om weer zoo'n treffend beeld vast te leggen. Zoo zagen we nog holen- waarin men ternauwernood rechtop kan staan, met een raam dat niet open kan, waarin een echtpaar, in gezelschap van 8 vol wassen kinderen van beiderlei kunne, slaapt ki één onooglijke slaapstede. En spreken we dan met deze en gene eens over dien onhoudboren toestand, dan hooren we zoo vaak dat alles oppervlakkig wegrede- neeren, met de onverantwoordelijke luchthar tigheid van„Ze willen niet anders". Maar uit den mond der bewoners zélf hoorden we wel beter. Hoe ze uitzien en hunkeren naar be tere woningen en hoe ze benijden de gezinnen, welke werk gevonden hebben bij de N.V. Phi lips' gloeilampenfabrieken, en nu naar Eind hoven vertrekken. Bijna honderd gezinnen zul len daar werk vinden. Aan den rand van Eind hoven, ook voor zoovele Drentenoren de licht stad van het Zuiden, verrijst een nieuwe wo- De Staatscourant van heden 20 Aug. bevat o.o. de volgende Kon. besluiten toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau orde aan A. M. de Kruijff te Tricht, opzichter in dienst van de familie Hij- inans benoemd tot officier van justitie bij de rechtbank te Tiel mr. I. G. J. Toutenhoofd, •oud-officier van justitie bij de ontbonden rechtbank te Heerenveen toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau orde aan J. Nieuwenhuisen, baas-opzichter bij de Goudsche Siroopfabriek te Gouda. MINISTER VAN KARNEBEEK. De Minister van Buitenlandsohe Zaken heeft zijne werkzaamheden aan het Departement weder hervat. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG. Een adres der Rott. Middcn- slandsvereeniging. De Rotterdamsche iniddenstandsvereeniging Handel en Nijverheid heeft in een adres aan de Tweede Kamer instemming betuigd met het adres van de Kamer van Koophandel te Rotterdam inzake het ratificeeren van het verdrag NederlandBelgië en er bij de Ka mer ernstig op aangedrongen het verdrag in zijn tegenwoordige samenstelling niet aan te nemen HANDELSVERDRAG NEDERLAND— HONGARIJE. Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot goedkeuring van het op 9 Decern- fcxT 1924 's Grovenhage tusschen NedersMe Gezinnen, die in Drente geschikt bevonden worden voor de Philipsfabrieken, krijgen met hun huisraad vrij vervoer naar Eindhoven. Hier kunnen zij op gemakkelijke a fbeta lings voor waarden nog de benoodigde houten ledikanten met stroomatrassen verkrijgen. We troffen o.a. een gezin van tien personen in Emmen, dat moest bestaan van het inkomen van den oud sten zoon, zijhde f 4.50 per week en wonende in een hut vnn 3bij 4 meter, 2.20 M. hoog en als eenige lichtbron een venster van 60 bij 80 c.M. De volgende maand zal dat gezin in Eindhoven wonen- dan zullen alle leden daar van, de huisvrouw natuurlijk uitgezonderd, werk vinden in de gloeilampenfabricoge en zij zullen wonen in een huis met een totaalinhoud von 319.7 M3. Het behoeft geen betoog, dat zoo'n gezin, één van velen, daardoor van een moreelen en lichamelijken ondergang gered zal zijn. In Eindhoven groeit en bloeit een machtig nationaal bedrijf, een wereldindustrie, die bin nen twee maanden 100 Drentsche gezinnen een goed stuk brood zal laten verdienen. land en Hongarije gesloten handelsverdrag ir.et daarbij behcorend protocol. De onderhandelingen met Duitsch- land. Ten aanzien van de vraag, door sommige leden gesteld met betrekking tot de verhou ding op het gebied der handelspolitiek tus- schen Nederland en Dvritsohland, deelt de re geering mede, dat, toen geruimen tijd geleden berichten inkwamen, omtrent de voornemens der Duitsche regeering ten aanzien van de wijziging van het tarief van invoerrechten- met de Duitsche regeering besprekingen werden in geleid ter aanvulling van het bestaande ver drag van handel en scheepvaart, oen 3Ten Dec. 1851 tusschen Nederland en Pruisen gesloten, zooals dat gewijzigd is bij het verdrag van 3 Juni 1923. De zekerheid, dat de Nederlandsche produc ten in geen enkel opzicht zullen worden achter gesteld bij de overeenkomstige producten uit andere landen, zoude kunnen worden verkre gen door het verdrag van 1851 aan te vullen met een bepaling, welke aan Nederland de be handeling op den voet van reahtstreeksche en onvoorwaardelijke meestbegunstiging zoude toekennen. Het zoude daarbij dan moeten vast staan, dat niet door invoering ven ver doorge voerde specificaties in de tariefposten prac- tisch inbreuk zoude worden gemaakt op da meestbegunstiging. Bedoelde meestbegunsti ging zoude bovendien niet alleen betrekking moeten 'hebben op de invoerrechten, maar evenzeer op de invoerverboden en beperkin gen. Besprekingen met de Duitsche regeering over deze punten hebben een gunstig verloop, doch zijn in vollen gang, zoodat nadere mede- deelingen daarover thans niet kunnen worden gedaan. Aangezien sommige leden met bevreemding kennis hebben genomen van het aan het ver drag toegevoegde protocol, betrekking hebben- op |de voordeelen, die ingevolge het verdrag van Trianon aan de geallieerde en geassocieer de mogendheden worden voorbehouden, wijst de regeering erop, dot bedoeld protocol geens zins beoogt het principe der onvoorwaardelijke meestbegunstiging- waarop Nederland aan spraak zal kunnen doen gelden, inbreuk te ma ken. De regeering kon niet toegeven, dat dit ver drag en soortgelijke verdragen, voor ons land weinig practische beteekenis hebben. In de praktijk zou het ontbreken van een verdrag Nederland op één lijn stellen met die landen, welker goederen volgens het hoogste tarief van invoerrechten kunnen worden 'belast. Do Hongaaische fondsen. De minister van Buitenlandsche Zaken geeft, naar aanleiding van een desbetreffende vraag, de verzekering, dot de belangen van de Neder landsche 'houders van Hongaarsohe fondsen zijn volle belangstelling hebben en dat, zoo zich daartoe aanleiding mocht voordoen, de noodige verdere stappen ter bescherming dier belangen zullen worden gedaan. Bij de onder handelingen over een handelsverdrag als het onderhavige was voor bemoeiingen ten aanzien von de regeling van aangelegenheden als deze geen plaats. DE ZIEKTEWET. Een circulaire aan de leden van het Verbond van Ned. 1 Fabrikantenvereenigingen. Het Verbond van Nederlandsche Fabrikan tenvereenigingen heeft een circulaire betreffen de de Ziektewet aan zijn leden verzonden, waaraan het volgende is ontleend Sinds 12 jaren hangen ziektewetten in ver schillenden vorm ons boven het hoofd. Ten slotte heeft minister Aolberse ons thans een ontwerp nagelaten, dat allerminst onze instem ming kan hebben. Wat zal onzo nieuwe minister, mr. Kooien, hiermede doen Zijn wij goed ingelicht, dan overweegt mr. Kooien de totstandkoming van een Ziektewet te bevorderen. Maarzal hij evenals zijn voorganger, alles wat uit particu lier initiatief js voortgekomen, terzijde stellen qm een zuiver ambtelijk beheer in te voeren, rpet de verplichting van premiebetaling'enkel door den werkgever en anderzijds medezeg genschap voor een zeer groot gedeeelte door den werknemer 'Wij weten het niet. Maar stellig is het hoogstgewenscht tijdig de gegevens te verza melen, die ons t. z. t. in staat zullen stellen zoo noodig te demonstreeren, hoeveel uit particu lier initiatief reeds vrijwillig tot stand is ge komen. Daaruit zal, naar wij vertrouwen, den minister dan blijken, dat voor een ingrijpende wettelijke regeling geen plaats is en dat in ieder geval de zegenrijke arbeid van de vrij willige fabrieksziekenkassen onaangetast moet blijven. Dr. Posthuma, directeur van Centraal Be heer van Werkgevers Risico-Bonken, wiens naam in de laatste jaren herhaaldelijk werd ge noemd in verband met het vraagstuk der ziek teverzekering, heeft op zich genomen de ge gevens der verschillende werkgeversorganisa ties, waaronder ons Verbond, onderling te vergelijken en uit te werken, opdat een volle dig overzicht wordt verkregen van hetgeen in den lande op het gebied der ziektegeldverze- kering momenteel bestaat. De moeilijkheid is intusschen dat het verkrij gen van ziekengeld in iedere fabriek op eigen wijze is geregeld en dat eenheid ontbreekt. Alle regelingen echter schenken den arbei der de zekerheid, dat hij in geval van ziekte niet broodeloos is. Dr. Posthuma heeft een nieuw plan ontwor pen, op grond waarvan het bestaande, in wel ken vorm ook, kan worden samengebonden in één geheel, waarbij dit bestaande desverlangd ongewijzigd kan worden gehandhaafd. De nieu we organisatie, die dit beoogt, zal dus vol doende in staat zijn de regeering en volksver tegenwoordiging een volledig beeld te geven van wat reeds vrijwillig is tot stand gekomen. Met dit materiaal kan zoo noodig t. z. t. in vloed worden uitgeoefend op d'e gestie van den werkgever in de naaste toekomst. In de vergadering van ons Centraal Bestuui van 29 Juli 1.1. heeft een der directeuren van Centraal Beheer een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het nieuwe plan van dr. Posthu ma en gezien de bedoeling, die daaraan ten grondslag ligt, n.l. het bestaande te verzame len en invloed uit te oefenen op den werkge ver, heeft ons Centraal Bestuur besloten zijn medewerking te verleenen aan de verwezenlij king van dit plan, daarbij overwegende, dat dr. Posthuma thans in dezelfde richting tracht te werken als door onze organisatie in de laat ste jaren is geschied. Afgesproken werd dat vertegenwoordigers van Centraal Beheer onze leden zullen bezoe ken, ten einde de noodige gegevens te verza melen omtrent den bestaanden toestand be treffende de ziekengeldregeling in hun onder, neming. Tevens zal hun alsdan worden ge vraagd in beginsel in te stemmen met het nieu we plan van dr. Posthuma. INTREKKING VAN CRISISWETTEN. Een wetsontwerp afkomstig van de afgetreden regeering. Een wetsontwerp is ingediend tot intrekking van de volgende wetten Wet van 4 Sept 1914, houdende bepalin gen, strekkende om den rechter de gelegen heid te geven dadelijke uitwinning te voorko men naar aanleiding van geldelijke moeilijk heden tengevolge van de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden wet van II Juni 1915, tot toelating in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden van voorloopige hechtenis wegens het in art 45 der wet van 23 Mei 1899 eerst omschre ven misdrijf wet van 29 Juli 1916, tot verlenging en herstel van in de Merkenwet genoemde ter mijnen distributie wet 1916 schepenvorderingswet 1917, gelijk deze wet nader is gewijzigd wet van 1 Sopt 1917, houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van het goederenven* keer met het buitenland, gelijk deze wet nader is gewijzigd wet van 12 Januari 1918 tot vaststelling van bepalingen in het belong van den omloop van 's rijks munten 1 wet van 23 Februari 1918, houdende bepa lingen betreffende het slachten van paarden, runderen, schapen en varkens, gelijk deze \vet nader ise gewijzigd RECLAMES. l'an 1—4 rtJKCls f 2.05. elke rejrel meer 0.50 Buitengewoon geurig. 25 O besparing. Vera kcffle bestaat slechts in één kwaliteit, de beste. Probeert ook eens onze merken Ara bier koffie en Micadothee met prach tige premies. wet van 20 April 1918, betreffende nadere uitbreiding van den landstorm scheur wet 1918 crisissenquêtewet 1918 wet van 7 December 1918, tot verzekering van de dienstvaardigheid van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd, in de buitengewone omstandigheden; werkloosheidsverzekeringsnoodwet 1919. Rekening houdende met het dienaangaande van verschillende zijden geuite verlangen zegt de regeering in haar toelichting meent de regeering niet langer te moeten' wachten met het doen van stappen ten einde te komen tot opheffing van die maatregelen, waarvan een langer voortbestaan geen reden heeft. Een stelselmotige intrekking van alle nog van kracht zijnde crisiswetten op het huidige oogenblik zou verder gaan dan met het oog op de daarmede verbonden belangen geraden zou zijn. Het wetsontwerp draagt nog de handteeke- ningen van de ministers uit het vorige kabi net. OVERBRENGING AMSTEL-GEDEELTE BIJ AMSTERDAM. Een ingediend wetsontwerp. Een ontwerp van wet is bij de Tweede Ka mer ingediend tot het overbrengen van een bij het Rijk in 'beheer en onderhoud zijnd gedeelte von den Amstel in beheer en onderhoud bij de gemeente Amsterdam. Het betreffende gedeelte von den Amstel is blijkens de memorie van toelichting ruim 300 M. lang en gelegen in Amsterdam tus schen een 'bij die gemeente in beheer en on derhoud zijr.d riviervak en 'het bij de provincie in 'beheer en onderhoud zijnd gedeelte van den Amstel. De eigendom van het over te brengen gedeelte berust 'bij cb gemeente. Deze overbrenging wordt voorgesteld in ver band met de voortschrijdende bebouwing ter plaatse. Hierdoor is het belang dat Amsterdam heeft bij dit' vaarwater, aanmerkelijk toegeno men» terwijl te verwachten is, dat de gemeente in de toekomst voor vele werken, die het ge volg zijn van de uitbreiding van Amsterdam, de beschikking over het betrokken vak van het vaarwater zal behoeven. SCHADE VAN EEN GEMEENTE DOOR DEN TOESTAND VAN DEN POSTCHèQUB EN GIRODIENST. Landsmeer en de Giro-chaoSk De minister van Waterstoet heeft inlichtin gen verstrekt op een adres van den raad der gemeente Landsmeer, betreffende uitbetaling aan die gemeente van een bedrag van een door hoar geleden renteverlies, in verband met den toestand, waarin de postcheèque- en Giro dienst in 1923 en 1924 verkeerde. De minister wijst op art. 25 c van het giro- besluit 1923, dat destijds van kracht was en waarbij was bepaald, dat het Rijk, niet gel delijk aansprakelijk was voor de gevolgen van vertragingen in den dienst. De bewoordingen van dot artikel zijn algemeen en sluiten geen enkel geval van vertraging uit. Behalve dit artikel is bij de beoordeeling van de onderwerpelijke zaak echter ook in aanmerking te nemen art. 1286 B. W. Krach tens het bepaalde bij het derde lid van dit artikel zou, gesteld dat er eenige verplichting tot vergoeding van kosten, schade en interes sen bestond zoodanige vergoeding alleen verschuldigd zijn van den dag af, dot deze in rechte gevorderd werd, hetgeen in het onder- werpelijke geval niet heeft plaats gehad. Een wettelijke verplichting, om vergoeding te ge ven over een tijdvak, voorafgaande aan een eventueele dagvaarding, bestaat niet. Met betrekking tot 8e meening van den Ge meenteraad, dat overwegingen van zedelijken aard ertoe zouden moeten leiden het gemeen tebestuur van Landsmeer niet de dupe te doen worden van de ontreddering van den post- chèque- en girodienst, te meer omdat de ge meente feitelijk gedwongen werd een girore kening te nemen, daar alle betalingen van Rijkswege per giro werden voldaan, merkt de minister op, dat deze laatste bewering niet geheel juist is. De regeling omtrent betaling per postgiro gold alleen voor de gemeenten, die bij den postcheque- en girodienst waren aangesloten. De gemeenten, die zich niet wenschten aan te sluiten, kregen hun betalin gen evenals vroeger door tusschenkomst van de betoalmeesterskantoren. KAMER VAN KOOPHANDEL. TE LEIDEN. De vaarweg AmsterdamGouda Rotterdam. Verbetering van den Ouden Kijn. In de gistermiddag gehiouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland was o.m. ingekomen een brief van den Provincialen Waterstaat van Zuid- Holland betreffende den aankoop en onteige ning van terreinen voor den vaarweg Amster dam—Gouda—Rotterdam. Medegedeeld T*etd dat met de uitvoering dezer werken waar schijnlijk begin 1927 een begin zal worden ge maakt. Over de plannen tot verbetering van den Ouden Rijn deelde de minister het volgende mede Tusschen de provincies Utrecht en Zuid- Holland zijn besprekingen gaande om te ko- men tot veibetering van den Ouden Rijn. OnN worpen is een verbetering waarbij do sluis té Bodegraven, de Haanwijkersluis en de sluis aai\ vdei} Heidom zullen .yerrallePr -terwijl da -gJuH,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2