Manchester Schoolpakken NUTSSPAARBANK WIJNHANDEL J. A. SCHOT ERMAN Zn. DE ADELAAR - Langestr. 40 - Telef. 224 I Nu de school weer begint Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56.- UTR. SI .IAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 RECLAMES. Prils 1—3 reccls 11.55. elite retro] meer '1 0.501 kunnen uw jongens stoeien met onze ijzer sterke Zij, die geregeld betalingen van het Rijk ontvangen (Ambtenaren, Gepensioneerden, enz.) kunnen daarvoor kosteloos gebruik maken van de bemiddeling der Spaarbank. Inlichtingen a. h. kantoorUtrechtschewegl. BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER: het toen gegaan is. De bakkers varen niet in staat om te bakken omdat hun bakkerijen zwa re schade hadden, maar bovendoen omdat de eleclrische kracht ontbrak om hun machines te drijven. Door de Meelfabriek Holland uit Am sterdam is toen hulp geboden. Oir-pronkelijk had de directie van deze fabriek een hoeveel heid meel aangeboden, dat in Borculo zou vpr- bakken worden, maar toen aan een vertegen woordiger dezer fabriek bleek- dat de bakkers niet in slaat waren dat meel behoorlijk te ver werken, zijn de 50 aangeboden balen meel naar Doesburg gezonden. De bakkers daar heb ben dot meel tot brood omgewerkt. Met last- euto's zijn toen de vorige week 2500 brooden naar Borculo vervoerd, en Maandag nog 1500 brooden. Het daarop nog resteerende meel is daarna naar Borculo vervoerd. Ontheffing van belasting. Nu door de jongste stormramp vele eigena ren schade hebben geleden aan hun eigen dommen, wordt de aandacht der betrokkenen erop gevestigd, dat ingevolge artikel 53 der wet tot regeling der grondbelasting, ontheffing óf vermindering van belasting, in evenredig heid tot het geleden verlies, wordt toegestaan V>or eigendommen, waarvan onvoorziene ram pen de opbrengst of het genot met meer dan 20 ten honderd hebben doen verloren gaan. De verzoekschriften moeten ten tijde, dat het verlies van opbrengst of van genot kan wor den opgenomen en begroot, onder overlegging van een duplicaat von het aanslagbiljet, wor den ingediend bij Gedeputeerde Staten der pro vincie, waarin de eigendommen zijn gelegen. Een dief gearresteerd. Door de politie is te Borculo een berucht persoon uit Almelo aangehouden, die verdacht wordt te Borculo diefstallen te hebben ge pleegd. Bij zijn aanhouding was hij in het be zit van oen aantal gouden ringen. Fabriek weer m werking. Naar wij vernemen- zal de boterfabriek te Borculo begin volgende week weer in werking ■worden gesteld. De schoorsteen, die omgewaaid is, zal voorloopig door een exhauster worden vervangen. S. 1 Dc steunactie. Op uitnoodiging van het gemeentebe stuur van Goningen is ten stodhuize onder voorzitterschap van jhr. mr. de Marees van ■S winder en geconstitueerd een comité Gronin gen stormramp 11 Augustus 1925, afdeeling van het nationaal steuncomité. Het comité, bestaande uit ongeveer 60 personen uit allo kringen der bevolking, zal in de plaatselijke bladen een oproep om geldelijken steun plaat sen en een schaalcollecte doen houden. Het bestuur bestaat uit de heeren Van Swinderen, dr. H. H. T. Bekeaikamp, J. K. Siemens en mej. A. J. van Giffen. De gemeenteraad van Dantumadeel heeft aan B. en W. een orediet van 1000 toege staan voor de geteisterde streken in Gelderland cn Noord-Brabant Een collecte in de gemeente Bennebroek heeft 700 opgebracht. De Taad der gemeente Echteld bij Tiel heeft 500 geschonken ten bate van de slachtoffers van den storm. De raad der gemeente Markelo hèeft 400 uit de gemeentekas beschikbaar gesteld voor het geteisterde Borculo. De in Brielle door de comitéleden langs de huizen gehouden inzameling voor de ge teisterde streken heeft 1631 opgebracht. Bij den penningmeester van het storm rampcomité te Leiden zijn o.a. ingekomen aan gift van prof. K. te Leiden van f 1000 en een van mej. A. C. S. P. te Wassenaar van f 2000. De inzameling langs de huizen te Dordrech? ten behoeve van de slachtoffers van de stormramp heeft ruim 7308 opge bracht. De te Voorburg gehouden collecte ten bata van de slachtoffers van de stormramo te Borculo heeft ^000 opgebracht. Men meldt ons uit Borculo 1 In de naburige Duitsche gemeenten wordt gecollecteerd voor het geteisterde Borculo. De burgemeester van Vreden heeft reeds per soonlijk een bedrag, dat ingezameld was, aan den burgemeester van Borculo ter hand ge steld. Bij de Nationale Bankvereeniging, kontoor Borculo, was tot en met 18 dezer in totaal bin nengekomen 143.990.66. 1 De Raad van Wierden heeft f 1000 be schikbaar gesteld voor de slachtoffers bij de j-amp te Borculo. Een te Apeldoorn gehouden collecte, waar- on de opbrengst moet strekken tot leniging van den nood van hen die door den storm hebben geleden, heeft ruim 12.000. In de bui tenbuurten moet nog worden gecollecteerd. De collecte langs do huizen te IJmuiden heeft ruim 2508 opgebracht. De gezamenlijke opbrengst van de col lecte in de drie r.-k. kerken van Waalwijk be droeg 1865. In de r.-k. kerk te Wychen is 600 ge- degateerd. Te Oisterwijk is 2558 bijeengebracht. Te Budel is in de kerk 837 gecollec teerd. De Oranjevereeniging te Klundert heeft een collecte voor de stormramp gehouden. De opbrengst is ruim 1243. De gemeenteraad van Hengelo (Geld.) heeft in een spoedeischende vergadering be sloten, een som van 1000 bij te dragen ten behoeve van de door de stormramp getroffe nen. Het in de gemeente Renkum opgerichte steuncomité ten behoeve van de door de stormramp getroffenen heeft tot nu toe een bedrag van ruim 8000 opgebracht. Besloten is, de gelden over te maken aan het nnlionaal steuncomité. In Zwolle worden in September straat-, kerk- en tuinconcerten gegeven ten bote van Borculo, op aanstichting van de muziek- zangvereenigingen. Woensdag heeft het comité voor het ver zamelen van huisraad en kleeding voor Bor culo, te Zwolle den eersten vrachtauto met goederen naar Borculo gezonden. Het Amsterdomsche Steuncomité heeft tot dusver ruim 68.000 bijeen. - Te Ouderkerk a. d. JJssel heeft de inza meling van geiden voor de slachtoffers van de stormramp opgebracht ƒ1383.41. De stroatcollecte in Delft heeft f4785 opgebracht en er zijn nog toezeggingen tot een bedrag van ruim 4000 ingekomen. Te Zaandam heeft de collecte van het Roode Kruis 232T.39 opgebracht. Te Enschede is bij het steuncomité voor de slachtoffers in de door de stormramp ge teisterde streken tot heden, met inbegrip van de opbrengst der gehouden straatcollecte ad ƒ2600, pl.m. 7200 ingekomen. De collecte van het R.-K. Huisvestingco mité heeft in den kring Valkenswaard f 4500 opgebracht. Verder vermeldt de N. R. Ct. de volgende opbrengstenEsch f 914, Borkel en Schaft ƒ156. Luijkgestel f 350. St. Oedenrode f 895, Choam 700, Oosteind f 560, Son 700, Oef feit ƒ500. Een collecte langs de huizen te Zutfen heeft ruim f 7000 opgebracht. Eenige giften moeten nog binnen komen. De collecte te Rillend-Beth gehouden heeft 900 opgebracht. De collecte voor de slachtoffers van de stormramp langs de huizen der ingezetenen heeft te Boskoop 2j246 opgebracht. De gemeenteraad van Barendrecht heeft 400 toegestaan uit de gemeentekas voor de slachtoffers van de stormramp. Een inzameling te Flims. —Het comité, dat te Flims (Zwitserland) onder de daar vertoevende Nederlanders is opgericht, ter verleening van steun aan de bewoners der geteisterde gebieden, heeft de inzameling gesloten en Maandag een bedrag van 1500 aan het Ndtionaal Steuncomité geremitteerd. Hierin zijn honderd francs be grepen, door de directie van het Park-Hotel aldaoT, geschonken. Een concert te Spa Ook in Spa zal wat gedaan worden in het belang van de slachtoffers van de storm ramp. In het Hotel des Bains wordt n.l. a.s, Vrijdag te hunnen bate een groot feestdiner gegeven, waarbij zullen optreden de heer en mevrouw Drost—Van Wely, tenor en mezzo sopraan von de Kon. Vlaamsche Opera te Antwerpen en eenige andere dansers. Roode Kruis-collecte te den Haag. Een collecte voor het Roode Kruis voor de slachtoffers van den cycloon, gisteren langs de huizen der residentie gehouden, heeft In het geheel 30,819.68 opgebracht De Borculosche watermolen. De burgemeester van Borculo, jhr. de Muralt, bericht De firma Ten Boekei en Martens, grossiers in koffie en thee te Zutfen, wier voorouders den bekenden antieken watermolen te Borculo hebben gebouwd, hebben de restauratie van den molen geheel voor hun rekening genomen, tot een zeer belangrijk bedrag. De volgends week wordt het herstel reeds ter hand geno men. To Brussel. Het Koninginnefeest, dat telken jare in het Holland-Huis te Brussel wordt gegeven, zal ditmaal, wegens de ramp die het Oosten van ons land heeft getroffen, achterwege blijven. Daarentegen zal op 31 óezer in het Holland- Huis een boek worden neergelegd, waarin de te Brussel verblijf houdende Nederlanders kun nen teekenen voor bijdragen, welke naar het Nationaal Steuncomité zullen worden opgezon den. Arbeidershulp. Uit het Nationaal Arbeidssecrctaraiat en de Communistische Partij Holland, is een arbei derssteuncomité gevormd voor de arbeiders en daarmede gelijk te stellen groepen, die het slachtoffer zijn geworpen van de stormramp in het Oosten van het land. Het comité bestaat uit W. F. Blaouw, H. Maters, G. Mannoury, C. Kitsz, L. Seegers en A. Wins. Als penningmeester van het comité treedt op H. Maters, Nassaukode 101, Amster dam. Meten met twee maten. In „Het H u i s g e z i n" troffen wij volgen de klacht aan Het verschil in behandeling, dat .wij ettelijke dagen geleden half constateerden, half ducht ten, ten aanzien van de door den scorm ge- teisterden beven en beneden de Maas heeft zich sindsdien bevestigd. Er zijn Hollondsche b'.aden, die enkel spre ken van de „ramp in den Achterhoek" en de romp in Noord-Brabant eenvoudig neg eer en. Anderen gaan nie'c zóó ver, maar loggen toch in hun belangstelling, bekommering en zorg een onmiskenbare voorkeur voor Borculo aan den dag, dat dagelijks opnieuw aan de liefda digheid van Nederland wordt voorgehouden als het oord van verschrikking en desolatie. Zóó is het te verkleren, dat een mijnheer uic Den Haag uit een Haagsch fonds f 15.000 ging brengen aan den burgemeester von Bor culo en 'geen cent aan den burgemeester van Zeeland of von Eschorcn. Zóó is hef *e verklaren, dat in den Haag wconachtige Brabanders zich' pijnlijk getroffen evoelen door de reclame om het in dit verband leelijke woord eens te bezigen voor Borculo gemaakt en de weinige aandacht aan Oost-Brabant geschonken. Een eigenaardigen indruk maakt ook de ver gedreven persoonsverheerlijking van men- schen bij het Borculosche drama betrokken, en het doodzwijgen van wat zich in Brabant voltrekt. De burgemeester van Borculo heeft zich on getwijfeld wakker geweerd voor zijn vo'k en zijn stadje. Maar dag aan dag opnieuw wordt hij be jubeld en bewierookt en vergoodhij wandel: thans reeds rend met den nimbus der onster felijkheid om het hoofd. En in zijn glorie loot de burgemeester wee» anderen deelengisteren was he"; een inge nieur, die els een buitengewoon man aan het volk wordt voorgehouden, vandaag is het kapitein der morechaussee, over wien de bur gemeester vol lof is. Hoeveel notrie zal dezelfde pers, die hen welke te Borculo hun plicht doen, ophemelt, nemen ven de honderden eenvoudige naom- loozc boerenjongens uit Brabant, die, doo» menschlievendheid en christelijke naastenlief de gedreven, de arme boeren uit Zeeland en Langenboom met hun sterke armen te hulp komen Hun namen komen niet in de krant, hun lof wordt niet gezongen, voor een onderscheiding wordfen ze niet in aanmerking gebracht: ze zouden he'c ook niet begrijpen, want ze den ken niets anders te deen dan hun plicht. Maar schrijnend is het, dat er onderscheid wordt gemaakt, dat zelf een nationale ramp niet allen kan vereenigen in hetzelfde gevoel van deernis voor alle getroffenen, dat tegen over de majesteit van dood en verwoesting met twee maten wordt gemeten. Hoeveel mooier en zuiverder zou onze na tionale saamhoorigheid, onze hoogere eenheid hebben uitgeschenen, indien van hét eerste oogenbük af alle geteisterden in één belang- stelling, één genegenheid, één liefde waren om vat. Het 'gaat niet om de geldelijke achterstelling allereerst het Nationaal Steuncomité ten slotte zal een billijke veTdeeling der honderd duizenden, millioenen, willen we hopen, bewer ken het gaat om hetgeen we als een gemis en een onrecht voelen: de moreele achteruit- zetting van het Brabantsche land, wingewest niet meer, het zij zoo, maar streek van loge ren ïang. In plaats van de nauwere aaneensluiting die men zoo gemakkelijk had kunnen verkrij gen, wekt het wrevel en kweekt verwijdering. In Den Haag en elders moge men dit wel begrijpen. De mon, die niet naar Borculo Het volgende lezen wij in de Z u t p h e n sche Courant: De man, die niet naar Borculo ging, hoe wel hij er toe in de gelegenheid was geweest, is natuurlijk een man zonder hart. Hij heeft geen gevoel voor het lijden van zijn even- mcnsch hij leeft niet mee met de groote dingen die om hem heen gebeuren voor ge weldige natuurverschijnselen is hij niet vat* baatniets ontroert hem. Hij isneen er kan teveel, maar nooit genoeg kwaad van dien man gezegd worden. Zijn vocantie heeft hij doorgebracht op de manier, die hem 't beste scheen te possende egoïst. Ja, misschien heeft hij cr zich over verheugd, dat niet zijn tijdelijke verblijfplaats door de ramp getroffen is, en is hij met een gevoel van dankbaar heid huiswaarts gekeerd, zonder ncor de plaats van de ramp om tei Jdjken, Denk echter niet, dat hij nu kalm en onge stoord zal voortleven I Daar zijn vooreerst zijn vrienden en ken nissen. „Ben jij niet naar Borculo geweest zoo vragen ze met de grootst mogelijke verbazing? „Zeg, hoor je dat, hij is niet naar Borculo ge weest I" Door allen wordt hij als een buitengewoon natuurverschijnsel aangestaard of als een soort van misdadiger gehoond hij scheen een oogenblik belangrijker dan Borculo zelf. Dot was nog tc dragen. Het ging na een poer dagen over. Maar erger was het wanneer hij zich onder vreemden bevond, 't Begon al in den trein, waar zijn zeven medepassagiers natuurlijk wel de verwoestingen bekeken hod den. Als hongerige roofdieren vlogen ze op hem af, toen ze bemerkten, dat hij nog van niets wist. „Mijnheer 't is niet te beschrijven" begon de eerste en met zijn beschrijving bevestigde hij dit volkomen. „Ik kan u niet zeggenzei een tweede en inderdaad hij kon het niet 1 De man die niet in Borculo was geweest, had nog zooveel eergevoel dat hij zich verplicht achtte be langstelling te veinzen en toen kwamen ze eerst goed los, tegen elkaar opbiedend met wat ze gezien hadden. Het was niet de laatste ervaring van dien ■aard die hij opdeed. De man, die enz. werd er mcnschenschuw van. Als hij in een winkel ■kwam, deed hij haastig zijn boodschappen om niet van den winkelier het verhaal von Bor culo te krijgen. 'Hij rookte niet meer, zoo zag hij op tegen hetgeen hij bij het koopen van sigaren te hooren zou krijgen. Hij liet zijn baard staan uit angst, dat de barbier hem onder 't scheren over niets anders don Bor culo zou onderhouden. Helaas, het kwaad vrat nog dieper in. De man begon onoprecht te worden. Als iemand hem vroeg „Je bent natuurlijk in Borculo ge weest antwoordde hij „Nóg niet I" hoewel hij in zijn ziel overtuigd was, dat hij er toch niet heen zou gaan. En na eenigen tijd had de leugenachtigheid hem geheel te pakken en maakte hij zich van zoo'n vraag af door uit drukkingen als„Verschrikkelijk I Ontzet tend I Niet om te beschrijven I" Inderdaad de man, die niet naar Borculo ging, is te beklagen I DE POSTZEGELTENTOONSTELLING TE MAASTRICHT. Een speciale afstempeling. Naar wij vernemen, zal op de postzegelten toonstelling te Maastricht, welke, zooals be kend, van 29 tot 31 dezer gehouden wordt, een hulppostkontoor worden ingericht, waar brief kaarten en brieven met bijzondere stempels bedrukt zullen worden. Deze stempels bevatten de woorden „16e Nederlandsche Philatelistendag te Maastricht 30 Augustus 1925" en „Eerste Limburgsche Postzegeltentoonstelling te Maastricht 29—31 Augustus 1925". (Tel.). BEVAARBAARMAKING VAN DE MAAS. Het werk in vollen gang-. Op de Varkensweerd de breede uiterwaard, die zich te Maastricht tusschen de Maas en den Hoogen Kanaaldijk, tot ter hoogte van de kerk van St. Pieter uitstrekt, lagen, aldus de Limb. Koer., sinds lang balken machine rieën en bouwgerei, waarvan ieder Maastrich tenaar wist, dat ze bestemd waren voor wer ken in verband met de bevaarbaarmaking van het Maaspand voor onze stod. Thans is alles er in volle bedrijvigheid. Er is 'n fabriekspoortje gelegd waarop ijzeren kipwagens rijden, die grond aanvoeren, 't terrein ophoogen en nivelleeren. Vele nijvere handen zijn met graafwerk bezig. De graaf machines die eerst in bedrijf waren gesteld, zijn weggevoerd; voor de grondgesteldheid boven een harde, daaronder taaie laag, vol deden ze niet; de hand en de graafschop zijn nu te werk gesteld. Een eind verder ziet men een ijzeren, draai baren toren met locomobiel staan; het is een Morrison heimachine. Daar wordt wel het in teressantste werk voor het oogenblik gedaan; er wordt een enorme vierkante kuil gegraven en ijzeren staven zoodanig gegolfd, dat de eene voeg in de andere grijpt (ongeveer op de wijze van dakpannen), liggen klaar om er rechtstandig in geheid te worden. Men krijgt dan een reusachtige ijzeren kamer, die nis stutsel bestemd is voor het daaromheen aan te brengen gewapend beton. Is deze gereed en droog, dan wordt het ijzerwerk eruit ge nomen en heeft men een geweldige water dichte kamer. Deze zal den daar aan te bren gen sluisput vormen. Zooals men weet, zal bij Borgharen nog een stuw gemaakt worden. GEMOEDELIJKE TOESTANDEN. Een dorp waar alle autoriteiten met vaccntie zijn. Een ingezetene van Amstelveen wilde Dins dag burgemeester CoÜjn gaarne spreken, aldus de Tel., in verband met het feit, dat een parti culiere nachtwaker een door hem cbs nachts aangehouden persoon niet aan 8e politie had kunnen overgeven, daar het politiebureau nog gesloten was, omdatde inspecteur met va- cantie was. Todn de bovenbedoelde Amstel- vecnsciha burger telefonisch wilde vragen wan neer de burgemeester even te spreken was, werd hem geantwoord, dat zulks niet mogelijk was, daar 8e burgemeester per auto naar Bor culo was. Toen de vrager zich dan gaarne met den wethouder wilde tevreden stellen, die op het oogenblik loco-burgemeester was, vernam hij, dat ook dét niet gaan zou, want burge meester, secretaris, wethouders an 8? geheele overige vroedschap waren gezamelijk per auto naar Cost-Neóerlar.d afgereisd. Ziedaar een der gevallen, waarin de gemeen tewet niet voorziet. Wel zegt art. 77, dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den burgemeester- deze vervangen moet wor den dopr een wethouder, door B. en W. aan te wijzen, en 8at, bij ongesteldheid, afwezigheid of cnts'.cnten s van alle wethouders, het oud ste lid in jaren van den raad, dat aanwezig is, als burgemeester optreedt, tenzij de raad een ander lid met de vervanging belast, maar aan de mogelijkheid van een collectief uitstap je van volledig dagclijkscn bestuur plus vroed- schap? heeft 8e wetgever blijkbaar niet gedacht. EEN BLINDE GEHEUGENKUNSTENAAR- Merkwaardige proeven met een blinden jongen uit het bHnden« instituut te Grave. Op de Derde R.-K. Paedagogische Week te Tilburg heeft prof. Roels in het openbaar eeft reeks proeven genomen met een blinden jongen uit het blindeninstituut te Grave, den 21-jarigen Jan Thunissen, die over een phenomenaed ge heugen wat data betreft beschikt. Jan, die blind werd toen hij 6 maanden oud was, kwam op 6-jarigen leeftijd in het ge sticht en toonde op 18-jarigen leeftijd, terwijl zijn schoolkennis niet hoog«r reikt dan van een leerling der 3e klasse, een speciaal geheu gen voor kalenderdata. Ook heeft Jan, geheel uit het hoofd, een vierstemmig „Tantum Er go" gecomponeerd, dat door enkele zangers op het Congres ten gehoore gebracht, niet naliet indruk te maken. Prof. Roels die in Jan een buitengewoon geheugenkunstenaar ontdekte, heeft naar dit verschijnsel een voorloopig psychologisch on derzoek ingesteld, waarbij bij alvast aan 't licht bracht dat Jan met een gemiddelde reac tiesnelheid van 2.6 seconde de dagen der week geeft, waarop willekeurig hem genoemde data vallen Op welken dag viel T Jan. 1917 vroeg de professor, zoo lezen we in De Tijd. En Jan antwoordde ietwat zenuwachtig maar paraatOp een Maandag. Prof. Roels gaf de verzekering, natuurlijk niet ook maar in eenig opzicht met Jan eenig overleg vooraf te hebben gepleegd, maar zelf de antwoorden op zijn vragen te hebben na gegaan vooraf, zoodat hij zelf kon contro leeren en zou aangeven wanneer Jan een fout beging. Doch bijna alle antwoorden waren goed I Op welken dag viel 15 Februari 1903, Jan Even ietwat langer aarzelen, dan beslistOp Zondag, mijnheer. Goed Jan I En 28 Maart 1924 Op Vrijdag mijnheer I Zoo ging het voort met nog andere data. Iets moeilijker bleek het hem met verderaf gelegen data van vroeger, dan van 't jongst verleden. Met een gemiddelde reactiesnelheid 2.1 sec. geeft Jon de juiste data van de christelijka cn katholieke feestdagen I Op welken datum viel Paschen 1925, Jon Op 12 April, mijnheer En Drievuldigheidsdag 1918 20 Mei, mijnheer I" Hemelvaartsdag 1921 Jan 5 Mei, mijnheer. H. Hartfeest 1920? II Juni, mijnheer. Aschwoensdog 1907 13 Februari mijnheer I H. Hart 1914 19 Juni, mijnheer. Met een gemiddelde reactiesnelheid van 4.3 sec. geeft Jan het juist aantal keeien, dot een willekeurige dag b.v. een Woensdag, in een willekeurige gekozen maand en jaar voorkomt. Hoeveel Dinsdagen vielen er in Septem ber 1924, Jan En Jon antwoordde weer snel tot aller groote verbazing Vijf, mijnheer, 2, 9, 16, 23 en 30 Septem ber. Hoeveel Zondagen in December 1913 Vier, mijnheer I 7, 14, 21, 28 December. En hoeveel Woensdagen in November 1905? Vijf, mijnheerl I, 8, 15, 22 en 29 Novem ber. Vraagt men naar den datum van eén als de le, de 2e, de 3e aangeduide werkdag van een willekeurig gekozen maand en jaar, dan krijgt men in gemiddeld 3.5 seconden het juiste ant woord. Cp den hoeveelsten valt de 5e Zondag November 1924, Jan Op 30 November, mijnheer I En Jan beantwoordde weer vier dergelijke vragen feilloos. Lastiger vragen als op welken datum viel de lie Woensdag van 1924 enz., worden in ge middeld 9.8 seconden goed beantwoord. Op welken datum viel de 11e Dinsdag van 1909, Jan En heel de zaal hoorde met verwondering Jon snel antwoorden Op 30 Maart, mijnheer I Terecht had prof. deze vijfde soort vragen lastiger genoemd. Hier maakte Jan zijn eerste fout. Want toen gevraagd werd Op welken dag viel de 3Te Vrijdag von 1905? antwoodde Jan aarzelend: 3 AugustusI De prof.Denk eens goed na. Jan I Nee, 4 Augustus. Goed zoo. Jan I En alle dergelijke volgende vragen beant woordde Jan weer correct. Jn gemiddeld 4.2 esconden geeft Jan de juiste dateering van verschillende Zondogen van het keikelijk jaar. De 3e Zondag in den Advent 1913, Jan 14 December, mijnheer. Hoeveel Zondagen na Pinksteren wat en or in 1918, Jan 27, mijnheer I En in 1920? 26, mijnheer I Ook uit andere proeven bleek voldoende Jan's vertrouwdheid met de chronologie van het kerkelijk jaar. Op de vragen naar het aan tal Zondagen na Pinksteren in verschillende jaren kregen we telkens een goed antwoord. In gemiddeld 8 seconden noemt hij achtereen volgens de data, waarop in bepaalde willekeu rige jaren, Aschwoensdag, Paschen en Pinkste ren en de Zondag enz., van den Advent vallen. Wanneer viel in I9T7 Aschwoensdag Op 21 Febuari, mijnheerl En Paschen Op 8 April. En Pinksteren Op 27 Mei. En Ie Zondag van den Advent Op 2 December. Zoo ging 't maar voort. Heel merkwaardig is, dat de dateerihg van minder hooge feesten- cn herdenkingsdagen als Paschen en Pinksteren zijn, niet minder secuur en snel plaats heeft. De feestdagen van het H. Hart, Sacramentsdagen, Drievuldigheidszondag, Goede Vrijdagen enz. uit willekeurige jaren, worden door Jan in gemiddeld 2.5 seconden ge geven. Maar dat niet alléén. Is hij al thuis in de chronologie van het kerkelijk jaar, toch 19 hij weer niet zoo aan de feitelijkheid gebonden van de feestdagen, dat zij slechts werkelijke en geen veronderstelde data tot uitgangspunt zouden kunnen nemen,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6