J. C. GU1KERS, Conciarge-Huisknecht 50 DE FAAM DOELTREFFEND 3 P. J. LANDMAN Transport-Rijwielen HUIB HOLSTEIJN ADVERTENTIEN. Zit- en Slaapkamer Voetbehandeling Va can tie 1 Kapokmatrassen gevuSd met 1e kwal. onvermengds Java kapok HEESTER S RECLAME S Industrie- en Huishoudschool - Amersfoort Langestraat 5 bij de Varkensmarkt Heilsgenbergerweg 5 Tel.845 HUUR - HUURKOOP Voordeelige conditiss Vraagt prospectus 18. Voorste] van B. en W. tot onderhand- sche verhuring van een perceel boschgrond nabij de Anna Paulownolaon aan J. Peper. 19. Voorstel van B. en W. tot het in op stal geven en tol het verhuren van een stuk grond, gelegen in den polder Boven Duist aan den heer H. van Hamersveld te Nijkerk. 20. Voorstel von B. en W. tot verhuring van een perceel bouwland nabij den Ouden Soesterweg aan H. Koksbergen. 21. Voorstel van B. en W.' tot verhuring van een perceel dries-grond aan den Heiligen- bergerweg aan C. Horst Czn. te Hamersveld. 22. Voorstel van B. en W. tot verhuring van een perceel weiland aan den Ouden Soes terweg aan J. v. d. Berg. 23.. Voorstel van B. en W. om aan ,C. Schnie- dewind te Barneveld een tweetal perceelen weiland, gelegen aan de Ursulinenstteeg te Leusden, in erfpacht uit te geven. 24. Aanvullingskohieren schoolgelden dienst jaar 1924/25. 25. Reclames schoolgelden dienst 1924/25. 26. Wijziging van een aanslag in de inkom stenbelasting dienst 1921/1922. 27. 9e kohier straat- en rioolbelasting dienst 1924 en 6e kohier idem dienst 1925. 28. Reclames straat- cn rioolbelasting dienst 1924 cn 1925. GEMEENTEZAKEN. Wijziging Pensioenwet T922. Verbaal van pensioenbijdragen. B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer Uwe vergadering te be richten, dat bij de wet van 28 Mei 1925 (Staatsblad Mo. 216) is gewijzigd de Pensioen wet 1922, waarmee een belangrijke verande ring in de pensioenrechten is aangebrach'r. Nam de wet van 1922 zooveel mogelijk amb tenaren in haar werkingssfeer op, hetgeen o.a. blijkt ui|: baar toepasselijkheid op tijdelijk peisoneel, thans doen de gewijzigde bepalingen het amb'cenaarskccps. dot met de Pensioenwet in aanraking komt, beduidend inkrimpen. Re- g<d is weer geworden, dat alleen vaste ambte naren onder de pensioenbepalingen vollen, ter wijl tijdelijk personeel eerst een 2-jaiigen diensttijd moet bobben volbracht vóór .het op pensioenrechtenaanspraak kan maken. Boven dien komen alle betrekkingen, welke een tij delijk karakter dragon, cok al is de duur lan ger dan 2 jaren, in 't geheel niet in aanmer king. Ook de ambten of betrekkingen, welke een wedde van niet meer dan 400 's jnors opleveren, blijven voor de Pensioenwet buiten beschouwing. Voor hen, die reeds onder de wet vielen en behcoren tot vorenbedoelde ca tegorieën, is een overgangsbepaling gemaakt, •waardoor zij pensioengerechtigd blijven, doch tevens in de gelegenheid worden gesteld zich aan de wee te onttrekken. Bij deze wijziging der Pensioenwet heeft voornamelijk het voorgezeten zooveel mogelijk bezuinigingen aan te 'brengen en de eenmaal daargcsteldo vrijgevige pensioensbe palingen te besnoeien. Ongetwijfeld heeft de Pensioenwet 1922 groote financicele verplich tingen geschapen voor de openbare kassen en ook deze gemeente heeft jaarlijks door die wet belangrijke sommen uit te 'geven. Ook de in koop var. vroegere dfensten door vele ambte naren alhier, stelde de gemeente voor het op brengen van zeer hocge bedragen, welke in totaal op plm. 125.C00worden geschat. De Rijkswetgever heeft getracht d? kosten voor de pensionneering der ambtenaren in het al gemeen te bekrimpen door het schrappen van bepalingen, welke bet Rijksfonds al te zeer bezwaarden o.a. betreffende het z.g. wacht- geldvervangend pensioen bij opheffing der be trekking en het meetellen zonder premiestor- ting de wachtgeldjaren. Hieiboven is reeds ge noemd de verwijdering uit de wet van tijdelijke ambtenaren en van hen, die een geringe be zoldiging genieten. Bij dezen maarregel is de gemeente ook gebaat, omdat nu voor liet bij haar in dienst zijnde tijdelijk personeel en voor de gering bezoldigden de hooge pensioens bijdragen niet behoeft te worden voldaan. In het vervallen evenwel van het wochtgeldver- vangend pensioen is voor de gemeente een aanzienlijk nadeel gelegen, daar nu steeds bij opheffing ecner betrekking, de plaatselijke wachtgeldregeling zal moeten werken, terwijl voorheen de overbodig geworden functionaris sen bij ccn voldoenden diensttijd naar het Rijkspensioenfonds konden worden verwezen. Verder is het mogelijk geworden om inplaats van Y\ der inkoopsom van vroegei'e dienster., de helft op belanghebbende ambtenoren te verhalen en wel over de nog niet betaalde "ter mijnen. Zooals Uwe vergadering bekend is. hebben in deze gemeente vele ambtenaren ge bruik gemaakt van het recht om vroeger be wezen dienst, welke nog niet pensiocngeldig waren, in te koopen. De hier voor verschuldig de inkoopsommen komen 'ten laste der ge meente, voor zoover de diensten in deze ge meente zijn vervuld, terwijl de gemeente be voegd was Y\ deel o«p belanghebbenden te ver halen. Van deze bevoegdheid maakte Uwe vergadering destijds gebruik onder bepaling, dat de betaling der inkoopsommen en het ver haal op de betrokken ambtenaren zou plaats vinden in 10 jaarlijksche termijnen, waarvan de eerste verschenen is op 31 December 1922, de tweede op 31 December 1923 en zoo vervol gens. Thans geeft de nieuwe wet de openbare lichamen gelegenheid om van de nog niet ver schenen termijnen, bedragende 7, het verhaal op te voeren van Yk tot Yj en wel voor hen, die voor of op 1 Juli 1925 niet waren gepension- neerd. Daartoe moet evenwel vóór 1 September a.s. door U een beslissing worden genomen. Ons college is van meening, dat de meerde re vrijheid, welke de wet thans biedt om de hooge pensioenlasten voor een grooter deel ten laste van de belanghebbende ambtenaren te brengen, meet worden aanvaard. Wij stellen ons daarbij op het standpunt, dat het niet ver dedigbaar is, om de gemeente aansprakelijk te stellen voor kosten als deze, welke zuiver per soonlijke belangen van den ambtenaar betref fen, doch dat in dat geval veel meer de be trokken ambtenaar is aangewezen om het grootste aandeel bij te brengen in de kosten, welke zijn pensioenpositie verbeteren. De in koop van vroegere diensten is immers een zui ver vrijwillige handeling van den ambtenaar, waarvoor hij geen toestemming behoeft van het betrokken gezag, in welks dienst hij was of is, terwijl toch dat gezag de kosten moet dragen, zij het dnn ook met recht von verhaal. Boven dien geeft de wet thans gelegenheid aan de be trokken ambtenaren om dezen inkoop te doen vervallen. Hiervan kunnen dus allen gebruik maken, die meenen, dat de verhoogde verhnal- som hun financieel al te zwaar zal drukken. Evenwel za look door verhooging van het vei- haal de gemeente nog belangrijk meer opbren gen dan de belanghebbende ambtenaren, daar reeds 3 termijnen zijn verschenen, waarover geen meerder verhaal mag plaats vinden, ter wijl voorts de gemeente aan het Rijksfonds ieder jaar rente moet voldoen door de beta ling in termijnen. Ook in die rente nemen de ambtenaren geen aandeel. 'Het aantal jaren voor de betaling der inkoop sommen kan worden verlengd van 10 tot 15. Toepassing dezer verruiming van betalings termijnen achten wij gewenscht. Wij vermeldden in het begin van ons schrij ven reeds, dat de wacht£eldtijd zonder premie betaling niet langer voor pensioen meetelt. Bij lotere herplaatsing kan die tijd worden inge kocht, waarvan de kosten ten laste der gemeen te komen, die hiervan de helft op de belang hebbenden kan verhalen. Ook tijdelijke ambte noren, die een 2-jarigen dienst hebben vol bracht, waardoor zij pensioengerechtigd wor den, kunnen den vcorafgaanden tijd voor pen sioen inkoopen, waarvoor de gemeente even eens de inkoopsom krijgt met recht van verhaal lot de helft. In verband met een en ander geven wij Uwe vergadering in overweging de verhoalsverorde- ning der pensioenbijdragen zoodanig te her zien, dat 1c. het verhaal wegens inkoop van vTOcgero diensten wordt toegepast tot de helft der in koopsom over de nog niet verschenen termij nen (waarbij volgens de wet van 28 Mei 1925, (Staatsblad 2'16) de vóór of op 1 Juli 1925 ge- pensionneerde ambtenaren buiten beschouwing blijven) en de betaling, zoomede het verhaal der inkoopsommen- plaats vindt in 15 jaarlijksche termijnen; 2c. het verhaal wegens inkoop van tijdvak ken, gedurende welke wachtgeld is genoten, wordt utigeoefend tot de helft der inkoopsom en het verhaal plaats vindt in 10 jaarlijksche termijnen; 3 e. het verhaal wegens inkoop van tijdelijken diensttijd wordt toegepast tot de helft der in koopsom cn de verhaoltermijn eveneens wordt gesteld op 10 jaren. Voor beide laatste gevallen geeft de wet zelf een tijdvak aan van 10 jaren. Een ontwerp-verordening tot wijziging der verhaalverordening bieden wij U hierbij ter vaststelling aan, zoomede een schrift der notu len van het verhandelde in de vergadering van het georganiseerd overleg, waarin dit punt is ter sprake gekomen. DE ENQUETE BETREFFENDE DEN POSTDIENST. De meening van het publiek gevraagd over het aantal post bestellingen. In ons blad van Zaterdag j.l. schreven wij reeds het een en ander over de inkrimping van het aantal postbestellingen. Hoewel de postdienst genoodzaakt is den dienst der be stellingen in te krimpen, wil zij dat echter doen op een wijze, die voor het publiek het minst storeend is. Daarvoor is het echter nood zakelijk, dat het publiek zijn meening te ken nen geeft, hoe het denkt over de postbestellin gen. De Kamer van Koophandel heeft een aantal vragen samengesteld, die men verzocht wordt te beantwoorden en in te zenden aan het Bureau der Kamer: Arnhemscheweg 23, of aan het Bureau van ons blad: Arnhemsche Poortwal 2a. De beantwoorde vragen moeten uiterlijk 28 Augustus, dus a.s. Vrijdagavond, binnen gekomen zijn. Wij laten de door de K. v. K. gestelde vra gen nogmaals volgen: 1. Is cr bezwaar tegen algeheele ophef fing van de Zondagsbestelling? 2. Is er bezwaar tegen inkrimping van het aantal bestellingen op werkdagen van 4 tot 3? Zoo ja, welke? 3. Zoo neen, op welke uren zou dan bet best die besteldienst moeten geschieden, om zoo doeltreffend' mogelijk te zijn? 4. Zijn er in dit verband nog andere wenschen (b.v. gelegenheid tot afhalen uit box en de uren daarvoor, enz.)? Wij merken nog eens op, dat de postdienst inderdaad tot versobering van dienst moet ko men, maar dit wil doen om de minst nadeelige wijze voor het publiek. Daarom is het zaak voor een ieder deze vragen te beantwoorden, zoodat men tot een regeling kan komen, die met de wenschen van het meerendeel overeen komt. In plaats van de af te schaffen Zondagsbe stelling wil men de gelegenheid stellen om op een bepaald uur 's Zondags, zoo men wil, de post te halen. Het ware wellicht dienstig, te vens mede te deel en, op welk uur men zulks het meest gewenscht acht. PARADE. Op 31 Augustus n.s. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. do Koningin zal op 31 Augustus a.s. door de troepen alhier in garnizoen een parade worden gehouden. Voor de militairen zal dien dag Zondagsdienst gehouden worden. Bgtga&szrfgMtai FRANKEERMACHINES. Inplaats van frankeerzegels. Door de daartoe dooi' den directeur-generaal P. en T. gemachtigde personen en firma's kan voortaan voor de frankeering van hunne stuk ken worden gebruik gemaakt van een frankeer machine. De door middel van zoodanige ma chine gefrankeerde stukken zijn voorzien van twee stempelafdrukken, waarvan de eene. welke van helroode kleur is, bevat het woord „Ne derland", de vermelding van het bedrag vah het betaalde port, alsmede het nummer van de frankeermachine en de andere aangeeft den da tum van terpostbezoi'ging. De stempelafdrukken behooren te worden aangebracht op de omslagen, c.q. op de stuk ken zelve. Stempelafdrukken, welke zijn ge steld op losse stukken papier alsmede ondui delijke stempelafdrukken zijn niet geldig voor frankeering. De stempelafdrukken moeten blijkens den ef- druk van den dagteekeningstempel zijn aange bracht op den dag van terpostbezorging. De door middel van een frankeermachine gefrankeerle stukken moeten op de odreszijde zijn voorzien van een gedrukte aanwijzing, aan gevende den naam cn het adres van den ge bruik er. Frankeering gedeeltelijk door middel van een frankeermachine en gedeeltelijk door middel van frankeerzegels is geoorloofd. Door middel ven een frankeermachine ge frankeerde stukken mogen niet in de brieven bussen worden geworpen zij moeten doer of vanwege den gebruiker worden afgegeven aan een door den betrokken directeur aan te wijJ zen loket, c.q. bijkantoor. De door middel van een frankeermachine gefrankeerde stukken woiden ten kantore van afzending niet voorzien van een afdruk van den dagteekeningstempel. CHR. JEUGD ORGANISATIE. Viering van den Koninginnedag. Op het a.s. Koninginnefeest hoopt de Chr. Jeugd-Organisatie weer uit te komen met een groote tent, waarin de Tentoonstelling zal wor den gehouden van de in Mei uitgegeven plant jes, van de handwerkjes der meisjes en van de voortbrengselen van de houtsnijkunst der jongens. Wij vertrouwen, dot dit alles wel bezienswaardig zal zijn, en bevelen daarom een bezoek aan de tent der C. J. O. ten zeerste aan, te meer omdat allerlei attracties "mede hier toe uitlokken, zooals een grabbelton, een draaiende parapluie, een pop wier naam men raden mag, enz.en waar ter opluistering een strijkje zal worden gegeven. Ongetwijfeld zullen velen hier een aangena me verpoozing zoeken onder het gebruik van een kop thee, 't welk daar eveneens verkrijg baar zal zijn. De bloemen en houtsnij-voorwerpen worden verwacht op het feestterrein a.d. Leusderweg Zaterdagmiddag van 4 tot 7 uur. 7, CARILLON-BESPELING. I 'f 1 Het programma voor mor genavond. Morgenavond zal de heer S. Kalveen we derom van half negen tot half tien een caril lon-concert geven, welk concert tevens het laatste van dit seizoen zal zijn. Het programma luidt als volgt Ons Vaderland iRichard HoL de Herder J. Worp. 'Klein Vogelijm Beurt Zang T. Coenen. Het Avond Klokje. 't Boerinnetje van voorheen. R. Hol. Klokke Roeland. J. Destoop. Haar Kleinkind. Manna de Wijs Mouton. Knielt Ohristenschaar. Als wij schrijden. V Psm. - 146. Ons Fotobord. In ons fotobord aan de Utrechtschestraat bij de firma du Chatel komen thans foto's voor van De bloemententoonstelling te Baarn. De landbouwtentoonstelling te Apeldoorn. Concours-Hippique te Apeldoorn. Een merkwaardige verbouwing te Amsterdam. Mr..H. Bijleveld. Bloemententoonstelling van Volkstuinen ta Amsterdam. iSi POLITIENIEUWS. Aangehouden. Op verzoek van den Burgemeester van Bar neveld is alhier aangehouden zekere H. H. D. v. M., die verdacht wordt van gepleegde ver-» duistering. De man "is ter beschikking var\ ge*» noemden (burgemeester gesteld. Schoorsteenbrand. In het perceel 30 aan de Kampstraat ont stond gisteravond een kleine schoorsteenbrand Met de Minimax is het vuur door de politie gebluscht GEVONDEN VOORWERPEN. Een regenjas, een bril in étui, eenige porte- monnaie's. Rechthebbenden kunnen zich tot het verkrij gen van inlichtingen ten politiebureele vervoe gen. KAASMARKT GEMEENTE AMERSFOORT. 24 Augustus 1925. Aangevoerd 74 wagens bevattende 18.000 Kilo. Prijs 47.tot 60.— per 50 Kilo. Handel vlug. BURGERLIJKE STAND. Geboren - Krijntje, d. v. Elbert van Leeuwen en Marrïgje Blansjaar. Dirk, z. v. Evert van de Kraats en Elisabeth Susanna Post. Karei Coenraad, z. v. Arie de Man en Maria Jecoba Alyda Abelman. Overleden Margoretha Wilhelmina Eggenkamp, oud 3 jaar. Johanna Maria ten Hag, oud 68 jaar, echtg. van Antonie Kornelis van Minnen. Jacoba van Doesburg, oud 76 jaar, wed. van Gerrit van Vonno. ,-s g>_; Telefonisch Weerbericht Hoogste stond 766.8 te Haparanda. Laagste stand751.2 te de Bilt. ■-] Verwachting tot den avond van 26 Aug. t s Zwakke tct matige N. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijn lijk nog enkele regenbuien, aanvankelijk koeler. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 8 uur 34 min. yiV IFISS ELROCK SEN. Off. Not. Niet Off. NoL 24 Aug. '25 25 Aug. 12 uur Londen 12.C5V» 12.05 J 0.59.07 i Parijs 11.69 11.70J Brussel 4 11.27 11.28J 48.10 Weenen 0.85.1* 0.35.15 f Kopenhagen 59.33 59.40 Oslo 47.10 47.35 J Stockholm. 66.75 66 70 v' New-York. 2.l8Xi 2-48»/. XXTT-CTT;- \7VTvr ■■■.TffWA* Geboren: KAREL COENRAAD, zoon van A. DE MAN en M. J. 'A. DE MAN— ABELMAN. Amersfoort. 22 Aug. 1925. Korte Bergstraat 6. Bijverdienste. Gevraagd een net oersoon voor den verkoop van ontbijt koek voor Amersfoort op pro visie. Adres: M. PIETERSE, Vrouw Juttcnstraat 13bis, Utrecht. Belangrijke Prijsdaling. per 10 pond 0.70 0.S0 0.80 0.90 0.85 1.00 0.S0 1.05 0.09 1.30 Mais Gerst (Chevalier) Tarwe (mooie blanke) Boekweit (prima) Haver (zware) Gemengd duivenvoer Gemengd graan (Extra) Ochtendvoer Extra Gedr. Garnalen per liter Vleeschmeel Priizen per 100 pond veel lager. Mooi STROOISEL voor KIPPENRENNEN per groote haal f 1. Alles zonder prijs verhooging thuis bezorgd. „AVICULTURA" Kof 7 - Amersfoort - Telef. 510. Dame vraagt goed gom. zonder p. in de omgeving T an de Berg, niet er op. Br. met volledige prijsopgaaf on der No. 4977 bureau Amersf. Dagblad. pijnl»jke, zwakke, platvoeten ongemakken door eeltvor- rning enz. Spreekuur Woensdag en Vrijdag 13 ure Beukenlaan 4, teL 610. v. Asch v. Wijcksiraai 21 Ï/IUZIEELEERAAR Begin nieuw leerjaar 1 September. Aanmelding nieuwe leer lingen dagelijks. Bij tijdelijke adresverande- rinq geile,e men vocral zoo vel 'iet onde als hei nieuwe adres op te geven. ADM. AMERSF. DAGBLAD. GEVRAAGD, tegen 1 November e.k., aan bovenge noemde inrichting on een salaris van 14001800 met genot van vrije woning, vuur, licht en water een gehuwde Aanmelding uitsluitend schriftelijk vóór of op 2 September, hij den Secretaris van liet Bestuur, den heer F. WESSELING. Wijersstr. 5. Persoonlijke bezoeken worden hij (?eon der bestuurs leden afgewacht dan na uitdrukkelijke uitnoodiging. HET BESTUUR. 21 ZIJN -^2 TELEFOON 57 sis. Vraagt alvorens U laat schilderen eens prijsopgave aan bij Van der Zoo de Jong van Ophoven Amersfoort Bussum Huizen Incasso Efjecten - Coupons Safe - Deposit ',v4 l 'm ,<J% syfr.-. '"v- MAGNEET

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 4