REGENKLEEDING DE EEMLANDER HEtöEüISPRIJS Tc 5 "Ti1" T ABCIV F BUITENLAND. HIER TER STEDE IS BINNENLAND. FEUILLETON. De gouden band. 24e Jaargang No. 50 loort T 210, iaem iracco per pos: 1 5-per week (mei gratis verzekering tegen cmge'tkkat) f 0.17*, aisosderlijke 1 Cj05. donderdag 27 Augustus 1925 P8I1S DER AOVEBIENTlEtl met Inbegrip ven ecu ff ff f- DUITSCHLAND. DE DUITSCHE VEILIGHEIDS- VOORSTELLEN. De inhoud van Briand's antwoordnota. h\ het antwoord der Fronsche regeering op de Duitsche nota van 20 Juli over het vci- ligheidsverdragf, waarvan de bewoordingen de goedkeuring verkregen van de geallieerden, be gint de Fransche regeering met te zeggen, dat zij tot haar vreugde vaststelt, dat er tusschen de beide regeeringen gemeenschappelijke inzichten bestaan en dat de Duitsche regeering even sterk als de Fransche verlangt den vrede van Europa gegTond te zien op een verstandhou ding, die aan de verschillende landen aanvul lende vredeswaarborgen zal verzekeren. De Fransche regeering verklaart dan, dat zij, ver langend om het tot stand komen van zulk een overeenstemming niet te vertragen, zich beper ken zal tot de opmerkingen, waartoe zij in overeenstemming met haar geallieerden door het onderzoek van drie hoofdpunten der Duit sche nota is gebracht De Duitsche regeering, aldus het antwoord, gaat zekere kwesties, die het Fransche antwoord van 16 Juni opgeworpen heeft, stilzwijgend voorbij en wil daardoor blijkbaar te kennen ge ven, dat zij geen principieele bedenkingen daartegen heeft, rnoar enkel 'haor recht om de bizonderheden te bespreken, wil voorbehou- de5 Frankrijk zal geen wijziging in vredesverdrag dulden. De Fransche regeering drukt er haar voldoe ning over uit, dat de Duitsche regeerfng niet tracht het sluiten van een veiligheidsverdrag afhankelijk te maken van een wijziging van do bepalingen van het vredesverdrag. De Duitsche regeering vestigt echter de aandacht op do mogelijkheid, die zich zou kunnen voordoen, om verdragen te sluiten, waardoor de bestaan de verdragen aangepast zouden kunnen worden aan veranderde omstandigheden en beroept zich daarbij op zekere bepalingen van het vol kenbondsverdrag. Zij werpt ook de mogelijk heid op van een wijziging der voorwaarden van de bezetting van het Rijnland. De Fransche re geering verklaart, dat zij zeer wel de bepalin gen van het verdrag kent, waarop de Duitsche nota zinspeelt en dat zij, in haar eerbied voor inteinationale verbintenissen, in 't geheel niet de bedoeling heeft zich te ontrekken aan eenige bepaling van het voIkenbonósverdragZij wil er nochtans de Duitsche regeering aan her inneren, dat het volkenbondsverdrag zelf in de eerste plaats gegrond is op een nauwgezet eer biedigen van verdragen, hetgeen de grondslag vormt van het openbaar recht in Europa en dat het als eerste voorwaarde voor een toetre den van een staat tot den Volkenbond de op rechte bedoeling van dien staat tot nakoming zijner internationale verplichtingen aangeeft. Met haar bondgenooten meent de Fransche re geering, dat het vredesverdrag en de rechten, die Duitschland even goed als de gealieerden daaraan ontleenen, niet mogen worden aange tast en dat de waarborgen van de uitvoering ervan en de bepaling, die de toepassing van die waarborgen regelen en in zekere geval len een verlichting daarvan onder de oogen zien door de voorgestelde overeenkomsten evenmin veranderd mogen worden als het vre desverdrag zelf. Hoezeer Frankrijk ook bereid is de tegenwoordige onderhandelingen voort te zetten in een liberalen geest en met vredelie vende bedoelingen, nochtans kan het zijn rech ten niet opgeven en daarom zeide de Fransche nota van 16 Juni, dat het veiligheidsverdrag de bepalingen van het vredesverdrag nopens de bezetting van het Rijnland niet kon aantasten evenmin als de voorwaarden van uitvoering er van, die in verbad daarmede neergelegd zijn in de overeenkomst betreffende het Rijnland. De Fransche regeering legt hierbij echter opnieuw de reeds door de geallieerden gedane verkla ring ef, dat zij haar verplichtingen nauwgezet iwil nakomen. «*scna«-utTeEvei»: j. VM.KHOFF. a«NHEMSCHER"ORTWAL IA. FOftTAEKENma 47MO. TEL. HIT. M bewijsnummer, elke regel meer 0.25„ dienstaanbie dingen en Lictdadighcids-advci tenticn voor de helft der prfs. Voor handel en bedrijf bestaan seci too id cell ge bepalingen voor het adres toerenbene circulaire, bevattende de voorwaarden, waadt op aanvsaag toegezonden. Duitschland moet onvoorwaardelijk lid van den Volkenbond worden. Inzake het tweede hoofdpunt van de Duitsche nota zegt het Fransche antwoord, dat de geal lieerden overtuigd zijn, dat het lidmaatschap van den Volkenbond aan Duitschland het meest afdoende middel zal verschaffen om hoor ver langens te doen gelden, gelijk andere staten gedaan hebben met het oog op hun eigen be langen. Duitschiand's intrede in den Volken- bond is de eenige degelijke grondslag voor weóerzijdschen waarborg en Europeesche over eenstemming. Echter kan een staat niet be hoorlijk van buiten of voorbehoud maken, daar dit dan het karakter van het stellen van voorwaarden zou krijgen. Eenmaal lid gewor den, kon een staat zijn wenschen aan den Vol- kenbondsraad overleggen door de uitoefening van het recht, dat alle staten, die lid van den bond zijn, gemeen hebben. De Fransche regie ring betreurt het, dat Duitschland zulke reser ves gemaakt heeft. De Fransche regeering is niet bevoegd om namens den Volkenbond te spreken. De volkenbondsraad, die de Duitsche reserves te onderzoeken heeft gehad, heeft de Duitsche k jeering in kennis gesteld van zijn beslissing. Die beslissing was gegrondvest op het beginsel van gelijkheid tusschen de volken, welke gelijkheid meebrengt, dat er geen uitzon deringen of voorrechten ten gunste van een of anderen staat gemaakt worden. De geallieerde regeeringen kunnen alleen herholen, dat Duitschiand's toetreden tot den Volkenbond onder de voorwaarden, welke voor alle staten zijn voorgeschreven, naar de mee ning dier regecringen de grondslag blijft voor elk© overeenstemming omtrent de veiligheid. Juist het ontbreken van zulk een veiligheid heeft tot nu toe verhinderd, dat men een begin gemaakt heeft met dien voortgang naar alge- meene ontwapening, die voorzien is in het vol- kenbondsvordrag cn waar de Duitsche nota op zinspeelt. RECLAMES. Priis 1—Stekels f "05 elke regel L— Die kwetstic der arbitrage- verdragen. He[ derde hoofdpunt van de Duitsche nota waar het Fransche antwoord zich mee bezig houdt, betreft de reseve nopens den omvang en den aard van de arbitrage-verdrogen, welko gesloten zouden worden tusschen Duitschland eenerzijds en anderzijds Frankrijk of België, ondertcekenoars van het Rijnlandvcrdrag, of Duitschiand's andere buren, onderteekenaars van het verdrag von Versailles. De Fransche regeering verklaart, dot deze reserves van dien aard zijn, dot zij het bindend karakter van die arbicrcge-verdragen beperken door die verdragen op dezelfde leest te schoeien als de arbitrage-verdragen, die Duitschland reeds gesloten heeft met sommigo buren. Deze verdi'agen voorzien in alle ge vallen in een beroep op een permanent hof ven arbitrage, maar in hun algemeenheid zijn zij niet van toepassing op de belangrijkste ge- vellen, namelijk die welke van politieken aard zijn en die juist 't eerst tot oorlog zouden kun nen leiden. Naar het oordeel der geallieerden zou een arbitrageverdrag, dat zoo beperkt zou zijn, dat het niet zou slaan cp alle geschillen tusschen aangienzende landen, niet van vol doende waarde zijn als waarborg voor den vrede. Het zou ng zekere gelegenheden tot oor'og open laten Het eerste doel van de geallieerden, aldus het antwoord, is elk nieuw inroepen van 'ge weld onmogelijk te maken. Wij gevoelen, dat dat doel alleen bereikt kan worden door mid del van eenige verplichte vredelievende rege ling voor alle gevallen, die zich kunnen voor doen. Naar onze meening is het beginsel van zulk een vei'plichte arbitrage de onmisbare voorwaarde voor elk verdrag van den aard, als door de Duitsche regeering voorgesteld. Wat betreft, de beduchtheid der Duitsche re geering ten opzichte van de waarborging van een urbitrageverdrag zegt de Fransche regee- rin, dat onder het beoogde stelsel de gornndee- rende staat niet autocratisch of eenzijdig be slist, wie de aanvaller is. De aanvaller wijst zich zelf aan door het feit, dat hij in plaats van een geschil te onderwerpen aan een vrede- livende oplossing, hij het docr de wapenen wil doen beslissen of een gtfens schendt of de HET JUISTE ADRES VOOR Dames-Mode-Magazijn „L'HIRONDELLE" 16/18 Langestraat - Amersfoort gedemilitariseerde zone, als in het gevol van hof Rijnland. Het is duidelijk, dat de garant-, die er het groote belang bij zal hebben zulk een schending te voorkomen, van welke zijd© zij ook komc, dadelijk bij het eerste teeken van gevaar zeker al zijn invloed ie dien einde zal aanwenden. Verdci zal het de zaak zijn van de aangrenzende staten zelf er voor to waken, dat dit stelsel van waarborg, dat ontworpen is voor hun wederzijdsche bescherming, niet te htmncn nadeele werkt. Wat betreft het stelsel dai orbitrageverdr'agen waarborgt, die spruit voort uit de gedachte, die uitgesproken was in overeenstemming met den greest van het vol- kenbondsvefdrag door den Volkenbond in zijn i laatste zitting te Genève. „Het schijnt niet onmogelijk een bepaling te ontwerpen, waarbij de werking van den waar borg wie ook de garant zij en of de waar borg al moge slaan op grenzen of op de arbi trage aangepast wordt aan den aard van de schendingen, de omstandigheden cn den graad van urgentie, waardoor een onmiddellijk ten uitvoer brengen der waarborgen noodza kelijk zou kunnen zijn. Er zou kunnen worden onderzocht of er geen middelen kunnen worden gevonden ter verzekering van de onpartijdig heid der beslissingen, zonder de onmiddellijke en afdoende werking van de waarborgoperotio zelf te schenden. De Fransche nota besluit al dus „Dit zijn de voorafgaande uiteenzettingen, die de Fransche regeering te geven heeft. Ze zijn in alle oprechtheid gegeven en het doel ervan is alle mogelijkheden van misverstand uit den weg te ruimen. De Fransche r'egecring, in overeenstemming met hnar bondgenooten, beeft nu do eer de Duilsche regeering uit te noodigen op dezen grondslag in besprekingen te treden, waarbij zij hareizijds het ernstig vertrouwen heeft, dat die besprekingen zullen voeren 'rot het sluiten van een definitief verdrag". Duitschland neemt die uitnoo- diging dc- geallieerden oan om om een voorafgaande juridische conferentie te Londen te hou den. De Fransche 'gezant heeft bij de overhandi ging van de an'iwoord-nota de twee volgendo aanvul lende verklaringen gedaan, die beves tigd werden door den Engelschcn en den Bel gischen gezantten eerste zouden Frankrijk en zijn bondgenooten hef doelmatig achten, dat juridische deskundigen van het depai te- ment van buitenlandsche zaken van Duitsch land, België, Frankrijk en Engeland zoo spoe dig mogelijk bijeenkomen om de Duitsche ver tegenwoordigers in de gelegenheid te stellen de opvatringen der geallieerden over de juri dische en technische zijde van de op to lossen kwestie te leeren kennen. Ten tweede zouden, wanneer die voorbereiding teneinde gebracht is, de ministers van buitenlandsche zaken van Duitschland, België, Frankrijk en Engeland een bijeenkomst vaststellen, waarvan de geallieer den een bespoediging hopen van een defini tieve oplossing der onderhavige kwesties. Voor de verwachte bijeenkomst der juridi sche deskundigen is van Duitsche zijde ge docht aan het afvaardigen voni den Ministerial- direktor dr. Gauss. Men verwacht, dat de bij eenkomst Maandag te Londen beginnen zal. Het Duitsche antwoord reeds klaar. Gisteren werd uit Berlijn gemeld, dat het Duitsche antwoord op de Fransche veiligheids nota des avonds nog naar Parijs zou wordon gezonden. De tekst zal pa overhandiging open baar gemaakt worden. LUTHER MET VACANTIE. De rijkskanselier is voor vier weken met verlof gegaan. FRANKRIJK HET SOCIALISTISCH CONGRES TE MARSEILLE. Een verklaring van Vondervclde. In de gisteren gehouden zitting van het socialistisch congres, dat werd gepresideerd door Vnndervelde, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, herinnerde deze er in zijn toespraak o.a. aan, dat, volgens de for mule van Stuttgart, het kapitalisme oorlog, socialisme daarentegen vrede beteekent. Hij verklaarde verder, dat hij altijd die formule zou blijven hondhaven. ENGELAND. DE ZEELIEDENSTAKING. 1 Uit Londen wordt bericht, dat communisten gisteren het afdeelingsgebouw van den zeelic- denbond te Stepney (Londen) hebben bedreigd. Uit een der bovenramen werd op de aanval lers geschoten. Eén hunner werd door ©en re volverschot gewond. Een sterke politiemacht verscheen daarop ten tooneelo en arresteerde den afdeelingssecretaris van den zeelieden- bond, Reed. Een ondersecretaris van den zee- licdcnbond verklaarde, dat de communisten het leven van de ambtenaren van den bond be dreigd hadden en dat Reed uit zelfverdediging had gevuurd. OOSTENRIJK. FRANZ CONRAD VON HÖTZENDORF OVERLEDEN. Gemeld wordt uit Mergentheim, dat de Oos- tenrijksche veldmaarschalk, overste Franz Con rad von Hoetzendorf, gistermiddag om 5 uur in den ouderdom van 73 jaar plotseling over leden is. NOORD-AFRIKA. DE STRIJD IN MAROKKO. Uit Fez wordt d.d. gisteren van Fransche zijde gemeld: Men meent te weten, dot de krijgsraad, die to Fez onder voorzitterschap van Pétain gehouden is, besluiten heeft genomen nopens het aan staand Fransch-Spaansch offensief. De Fransche aanval aan het front der Brnnes heeft zich vanochtend met groote middelen ont wikkeld, waarvan men het beste resultaat mag hopen. Men bevestigt, dot de Spanjaarden in den sector, die door de Spaansche legerleiding is gekozen, eerlang een offensief op groote schaal zullen inzetten. AUSTRALIË. DE ZEEUEDENSTAKING. De bescherming der werkwilligen. De regeeringen van Victoria, Tasmania en Zuid-Austrlië hebben de noodige stappen ge daan 'ten einde de Britsche zeelieden to be- scheimen, die de arbeidscontracten, gesloten tusschen de Britsche reeders en den notionalen zeeliedenbond, nakomen. De Staatscourant van heden 26 Aug. bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen als burgemees ter van Hulst met donkbetuiging voor de lang durige diensten F. J. L. M. van Wocsberghe; benoemd tot burgemeester van Bennebroek mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek; tot bur gemeester van Houten mr. H. J. J. Scholtens; tot burgemeester van Uithoorn mr. D. F. Pont; herbenoemd tot burgemeester van Boxtel F. \V. van Beek; van Schijndel J. J. Janssens; van Vlijmen G. R. van de Ven; van Budel H. J. C. van Ginnoken; van Hottem P. L. Honcoop; van Rietveld, Waarder en Barwoutswaorder P. J. Brunt; van Berkel F. M. M. Vos de Wad; van Berkhout J. Best Nzn; van Hoorlemmerliedo en Spaornwoude L. H. Simons; van Wormer P. Kooiman; van Krabbondijko J. Wellcmon; van Lousden en Soutenburg mr. J. H. K. de Beau fort; van Uringeradoel J. Bleekor; van Opster- land M. J. Selhorst; van Wcsterbork J. K. Doornbos; benoemd tot reserve-tweede luitenant bij het regiment genietroepen, bestebd voor den mili tairen telegraafdienst do vaandrigs W. J. Ker- kum, J. Liesker, J. C. Smith, allen van het korps; tot reserve-officier van gezondheid twee de klasse J. C. ter Laag, arts; op verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de reserve-oersto luitenants jhr. J. A. H. C. van Doorn, van het regiment jagers; A. Roorda van het Te regiment infanterie; J. N. Vulkhoff van het 9e regiment infanterie en B. W. Berenschot van het 19e regiment infanterie; eervol ontslagen uit den militairen dienst do rcservc-eerst© luitenant H. Wittcvccn, van het 12e regiment infontcrie. toegekend de bronzen eeremedoill© der Oranjc-Nossau-orde aan H. Stillenwagt, te De venter, cn J. Boerstoel, te Harfsen (gem. Gors- sel), resp. ladingmcester cn ploegbaas-voor werker bij de GeldL-Overijssolsche Stoomtram- maatschappij. KONINGINNEDAG LIEFD ADI GHEIDSD AG Afgeloste feesten te Den Haag. Naar gemeld «wordt, zullen te 's Grovcnhoge, naar aanleiding van don wensch van do Ko ningin, op verzoek van den burgemeester, be halve het bloemencorso, ook de door het co mité voor volksfeesten georgoniseerde m uzi ek en zanguitvoeringen op straat op 31 Aug. niet doorgoan. Het feest in den tuin van het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap, uitgaande van het comité gaat cohter door, daar de regelingen daarvoor reeds getroffen zijn. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMELAND. Van het programma voor hot bezoek van do Koninklijke familie aan Ameland op Maandag 7 September deelt de Leeuw. Ct. het volgende mee: Ongeveer half drie komt de Waddenzee met de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana aan boord voor de picT bij Nes. De reddingboot van Nes zal zich vooraf een eind in zee be geven om het schip tegemoet tc varen. Op de pier geven schoolkinderen een aubade, waarna de koninklijke familie zich naar Nes begeeft, waar in de raadszaal dc officieelc begroeting door het gemeentebestuur plaats vindt. Ver volgens wordt nnaT Hollum gereden, waar kin deren van de bijzondere cn openbare school zanguitvoeringen geven en de reddingboot, met paarden bespannen, stoot opgesteld. Na ©en be zoek aan den dijk bij de Hollumer reede wordt H. M. door hot waterschap de Gricën ©en the© aangeboden in de Zwaan te Hollum. Vervolgens worden nog Ballum en Bieren be zocht, waar kinderen wederom zanguitvoerin gen geven, terwijl in Ballum de grafsteen der Cammingha's bezichtigd zal worden. 's Avonds wordt er te Nes een muziekuitvoe ring gegeven en een vuurwerk afgestoken. DE NAITONALE GROTIUS-HERDBNKING. H. M. de Koningin-Moeder zal do plechtigheid bijwonen. H. M. de Koningin-Moeder zal op Vrijdag 28 dezer de plechtigheid der nationale Grotius- herdenking 1925 in de Nieuwe Kerk te Delft bijwonen. Het gevolg zal bestaan uit baronesse Van Iltersum, Tsto hofdame, jhr. Schimmelpen- ninck, groot-officier ter beschikking van H. M. en graaf van Limburg Stirum, kamerheer. De afd. Delft van <Se Mij. tot Bev. der Toon kunst zal onder leiding van haar directeur, den heer Henk van den Berg van 's Gravenhage, een viertal liederen zingen, n.l. iBundeslied en1 Morgengebed (woorden von Hugo de Groot) door cis. Van Krieken; psalm 24 van Sweelinck en Wilhelmus van Börel. Ook op het orgel zullen eenige nummers worden uitgevoerd. [Liefde wekt wederliefde. r Naar het Engelsch van DAVID LyALL. 60 „Misschien hebt u vergeten het erin te schrij ven," zei Winnie eenvoudig. „Ik zal u in elk geval niet lang ophouden. Laat ik als t u be lieft even met u mogen spreken." Hij scheen geneigd te weigeren, maar nader overleg verzocht hij haar in zijn kamer te ko men. De jeugdige klerk vervolgde haar onderbro ken maal en de tusschendeur werd gesloten. )7Ik heb u geschreven," zei Winnie kalm, on derweg bedenkende wat zij zeggen zou. „Ik heb uw adres gekregen van een vriendin, die hier bij u was." „Hoe heette zij vroeg Del Castro, terwijl hij zoo beleefd was haar een stoel aan te bie den. „Zij heette Paglcy. Waarschijnlijk bent u haar vergetenvergeten. Be veronderstel dat u een groot aantal leerlingen hebt." „Dc krijg hier veel sollicitanten. Hier nemen wij geen leerlingen aan, maar in het atelier in Notting Hill Gate," zei hij ter verklaring. ,,Nu, waarover wenscht u mij te spreken?" „Be zal het u uitleggen. Ik ben de vrouw van feën officier, die het moeilijk vindt in zijn be staan te voorzien jiadat hij na vijf dienstjaren Jhiris gekomen is. De oorlog heeft zijn zaak te gronde gericht en nu tracht hij iets nieuws te beginnen. Ik was werkzaam op het Ministerie van Oorlog, maar ben gedemobiliseerd, 't Is noodig dat ik wat verdien en ik geloof dat ik voor de films zou kunnen acteeren. Dat heeft mij altijd aangetrokken. Wilt u de kosten opge ven van een opleiding en vertellen hoe lang die gewoonlijk duurt Terwijl zij sprak, nam Del Castro haar gron dig op. Hij was een zeer oprecht en eerlijk agent, tegen wien zijn leerlingen nooit de ge ringste klacht hadden in te brengen. 't Is waar, hij was pijnlijk oprecht omtrent hun voorkomen en bekwaamheden en spaarde nooit hun gevoelens. Het was een zuivere han delszaak en zij, die het vereischte peil niet kon den bereiken, waren volkomen vrij te gaan. Maar hij had eenige successen behaald, waar door zijn agentschap goed bekend en zéér ge zocht was. Voordat hij een woord zei, had hij reeds bij zichzelf vastgesteld, dat het meisje, dat voor hem stond, al was haar uiterlijk niet kwaad, niet het noodige temperament bezat. Hij legde haar als 't ware kalm in de weegschaal, maar luisterde en sprak heel beleefd tegen haar. „Het is een lange en nogal kostbare oplei ding, vooral voor hen, die niet op het tooneel zijn geweest. Bent u daar nooit geweest?" „Neen, nooitl Ik heb u over mijzelf alles ver teld, wat er te vertellen is." „Nu, u zoudt dan voorbereid moeten zijn op een langen cursus, 't Is heel hard werken, en zelfs daarmee is uw succes nog niet verzekerd. U moet begrijpen, mevrouw, dat wij niet voor succes kunnen instaan. Dat staat buiten onze macht." „Maar kunt u Ren, die a onderwijst, op den weer van het succes leiden?" Hij haalde zijn schouders op „Eenigen van hen. U zoudt verbaasd zijn, mevrouw, over het kleine percentage sollicitan ten, die iets bereiken in het beroep. Of hun geduld óf hun geld is uitgeput, voordat zij het einddoel bereiken." „Hoeveel kost het vroeg Winnie bedeesd. Weer keek hij haar aan en schatte haar. „Voor tien guinjes mevrouw, zou u tien les sen kunnen hebben en dan zouden we in staat zijn te beslissen of het eenig nut heeft om er mee voort te gaan." „Tien guinjesl dat is veel geld; indien de be slissing aan het eind van den cursus ongunstig voor mij uitviel, zou al het geld verloren zijn." Weer haalde Del Castro zijn schouders op. „Indien u het zoo wilt opvatten mevrouw, kunt u dat doen," zei hij, terwijl zijn regelma tige witte tonden zichtbaar werden door een vreemd lachje. „En veronderstel dat ik na afloop der les sen kans had op succes, zou u dón werk voor mij hebben „Mevrouw, Indien het door hen, die onder wijs geven, de moeite waard werd geacht^ dat u doorging, dón zou het werk vanzelf volgen. Er zijn heel weinig werkelijk goede film-actri ces. De vraag overtreft verre het aanbod." Winnie vroeg nog het een cn ander over de uren, den duur van de lessen; toen stond zij op. „Indien u het goedvindt, zal ik u weer bezoe ken, mijnheer Del Castro. Be zal het geld moeten zien te krijgen. Dat zal mij wel gelukken, op de een of andere manier. Het is mij pas wat tegengeloopen, maar misschien zal de fortuin mij spoedig weer gunstig zijn. In elk geval ben ik u zeer dankbaar voor uw inlichtingen I" Del Castro boog, maar zei niet. dat hij blij zou zijn haar terug te zien. Ja, hij hoopte vurig, dat zij niet in staat zou zijn, het geld te krij gen, daar hij er vast van overtuigd was, dat zij niet den noodigen aanleg bezat om als film- actrice opgang te maken. Haor volkomen gemis aan fantasie was hem gedurende het gesprek gebleken. Het gelaat von Winnie was betrokken toen zij zich weer op straat begaf. Zij knarste haar tanden over haor groote dv/aosneid om het grootste deel van haar spaarpenningen te ver spelen in die Fransche loterij. Daarmede zou zij twee cursussen hebben kunnen volgen en met hard werken en geestdrift zou zij een vol maakte actrice hebben kunnen worden en een winstgevend engagement hebben verkregen. Waar moest zij tien pond vandaan halen Zij zou er heel wat voor moeten werken, vooral als zij kostgeld oan haar moeder van haar ver diensten zou moeten betalen. Zij begreep nu dat het noodzakelijk was zon der uitstel werft te vinden Zij dacht nooit elders zoo'n goede plaats te zullen krijgen als op het Ministerie van Oorlog, al hod zij van anderen gehoord, dat de salarissen van het lagere per soneel hooger waren geworden. Zij kende geen stenografie, hetgeen haar zelfs onder Perry Butler had gehinderd. In het be gin, voordat zij meer intiem waren geworden, had hij 'heel wat gebromd en hij hod hoor zelfs gedreigd, omdat zij het niet kende iemand an ders te zullen zoeken om zijn werk te doen. Moor zij had zich heel snel een manier van aenteekeningen te maken aangeleerd en na een poos ging het werk vrij good. Het werd zulk een routine dot Het aan beide zijden weinig inspanning kostte. Het was nu bijna zes uur en daar zij geen zin had terug te keeren naar de strenge en niet al te hartelijke atmosfeer van „Paradise Gro ve". dacht zij aan Sally Withers. Zij had nog een appeltje met Kaar te schil len. Zij wenschte te weten of zij werkelijk In Digswell Priory was geweest en oo ja, wat zij cr had uitgevonden. Geen fijngevoelig© overwegingen hielden Winnie Sherston ervan terug iets to doen waar op zij haar zinnen had gezet. Zij had in het minst geen gewetensbezwaar bij Sally binnen to vallen, no al de onaangename cn volkomen on ware dingen die ze had gezegd. In het diepst van haar ziel was ze ervan overtuigd, dat elk van haur insinuaties valsch waren geweest en dot Sally zoo eerlijk als goud was. Maar hot had hoor ziekelijk verlangen om to kwetsen be-i vredigd en de slechte bui die haar hinderdo verdreven. In een plotselingen aanval van zui nigheid legde zij den geheclen weg naar Ma ry lebone loopend af, om Sally tevens tijd te geven in haar pension terug te zijn. Toen zij dat hod bereikt, werd haar gezegd, dot juffrouw Withers thuis was gekomen cn naar haar kamer was gegaan. „Ik kon zeker wel naar boven gaan V vroeg zij en daar er geen bezwaar werd gemaakt, stapte ze in de lift cn klopte aan Sally's deur. Die werd dadelijk geopend door Sally, die geweldig verbaasd opkeek haor te zien. „Jij door WinnieIndien je komt om j© ven. ontscKuldiglng te maken over hetgeen je laatst! zeide, kun je binnen komen," zei Sally, ter wijl zij zich beslist op den drempel posteer de. Winalt was uit Ket veld geslagen door deze ontvftnfal (Wordt vervólgd}.-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 1