I, SCHOTERMAN Zn. ANTELS Vera-Xoffie-Hiilsko Gewas 1820 RAYMOND MACAU f 1.-- f 40.- STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 f 1.40 f 56.- Ontvangen groote sorteering prijzen vin* RECLAMES. Prijs 1—3 regels 1.55. elke regel moer 0.50. BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH; PER ANKER In Boften ge wc o ii geurig. 25 besparing. Vera kcifie bestaat slechts in één kwaliteit, de beste. Probeert ook eens onze merken Ara bier koffie en Micadothee met prach tige premies. MINISTER AAIBERSE EN DE GENEES KUNDIGEN. Een wnardcerend woord in de ge neeskundige gids. In de Geneeskundige Gids wijdt de hoofdredacteur, dr. Sikkel, die lange jaren voor zitter der Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst was, enkele waardeerende woorden aan de herinnering van den afgetreden minister in verband met zijn bijzondere verhoudingen tot de Maatschappij voor Geneeskunde „Er is geen minister geweest, die zóó bereid was als hij om onze greote vereeniging van ge neeskundigen te erkennen als een raadgevend en medewerkend deel in de taak der volksge zondheid en der sociale verzekering. Geen mi nister vóór hem kwam in onze jaarvergaderin gen, en ik weet hoezeer het hem leed deed, dat hij itiet in staat was om de beide laatste te be zoeken. Het was in 1919 voor het eerst, dat ik den nu afgetreden minister ontmoette in een onderhoud, dat ik, als voorzitter der Maatschappij, met hem moest hebben over de toen bestaande moei lijkheden tusschen het mijnfonds en de Limburg- sche geneesheeren. Moeilijkheden, die allengs zóó verwikkeld waren geworden, dat het hoofd bestuur bedacht meende te moeten zijn op een ocgenblik, waarin alleen arbitrage uitkomst zou ki nnen geven. Deze minister verstond wel zeer de kunst van rustig luisteren, maar bleek ook in staat snel d. Dr te dringen tot de kern von zaken, die min der tot zijn dagelijksche bemoeiing behoorden. Geleidelijk, terwijl uit het bijzondere der be spreking algemeene zaken, betreffende het we zen en het doel onzer maatschappij, zich op deden, bleek met hoeveel genegen belangstel ling deze bewindsman stond tegenover het werk der dokters en tegenover hun vcrecnigingsleven. Een belangstelling, die mede voortkwam uit er kenning van de beteekenis, die dat leven kon hebben voor dö sociaal-geneeskundige wetge- Aanstonds heeft minister Aalberse, door zijn tegenwoordigheid in de vergadering van T920 te Arnhem, openlijk willen toonen, dat het hem ernst was om tot samenwerking met onze Maat schappij to geraken. Hij benoemde daarna vijf vertegenwoordigers van het hoofdbestuur, en door dit bestuur voorgedragen in den Gezond heidsraad. Eén voor elk der drie toen ontworpen organisaties en twee voor het algeheel© doel der Maatschappij. Ook in den Hoogen Raad van Arbeid, en wel in de hoofdcommissie, nam hij een vertegenwoordiger op. Hiermede werd een nieuwe weg ingeslagen, de waarde van onze Maatschappij, voor de re- gcering, erkend en een arbeidsveld voor de Maatschappij ontsloten, waarop haar ideale beginselen aan de staatstaak zelve houvast kre gen, en mee gewicht konden leggen in de schaal die deze hooge colleges houden bij de beoor deeling en voorbereiding van voorgenomen wet geving. Men behoeft het onmiddellijk nut van de ge noemde vertegenwoordiging niet te overschat ten, maar mag evenmin uit het oog verliezen wat de deelneming aan zulk een geregeld over leg in regceringslichamen ten opzichte van zóó groote belangen als volksgezondheid en sociale verzekering, kon bcteekenen. De vraag wat de Maatschappij van haar kant deed om den getroffen maatregel zoo vrucht baar mogelijk te maken, is hier niet aan de orde. Ik wil alleen, bij 's ministers aftreden, nog eens dankbaar herdenken, dat hij de terughouding opgaf, die voorgaande regeeringen al te zeer, tot miskennens toe, in acht hadden genomen. De geschiedschrijver, die zoowel vrijer op feiten en hun onderling verband kan toezien, dan de tijdgenoot vermag, zal, naar ik geloof, het werk van minister Aalberse eens vermelden en bespiegelen als een gaan In nieuwe banen, ols een worsteling met oude vormen, een werk> dat een tijdperk omvat van zeer markante so ciale vraagstukken, een tijdperk, waarin gelegde en aangegeven wegen naar een duidelijk doel den pioniersarbeid toonen, onder leiding van een hoogst bekwame en toegewijde persoonlijk heid verricht. Ik meen, dot dit tijdperk in de geschiedenis onzer Maatschappij een zeer bijzondere, met woardeering neergeschreven, oonteekening ver dient". VOORKEUR NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Een ministericclc circulaire inzake den gemeentelijken aankoop van brandstoffen. Door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de Rijkscommissie-Werk verruiming den minister heeft doen weten, dat zij herhaaldelijk heeft kunnen vaststellen, dat aan het rond schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken van 14 Januari 1924, betreffende voor keur van Nederlandsch fabrikaat, gevolg wordt gegeven. Toch is aan de commissie gebleken, aldus de minister, dat er nog gemeentebesturen zijn, die, hoewel zij in het algemeen bij het opdracht geven van belangrijke bestellingen nauwgezet rekening houden met de belangen der Neder* landsche Nijverheid, over het hoofd schijnen te zien, dat zij ook de werkgelegenheid hier te lande kunnen bevorderen door de noodigc steenkolen (speciaal anthracietl en gietcokcs van Nederlandsche mijnen te betrekken. De commissie heeft in enkele gevallen de ervaring opgedaan, dat in de leveringsvoor waarden, waarnaar de levering van kolen en anthraciet werd aanbesteed, speciale producten van buitenlandschen oorsprong werden ver langd, niet omdat speciaol daaraan de voor keur werd gegeven, maar omdat deze leve ringsvoorwaarden dateerden uit den tijd, dat minder dan thans met de belangen van de Nederlandsche Nijverheid werd rekening gehou den en dat verzuimd was de betreffende be* paling in de leveringsvoorwaarden, in verband met de gewijzigde omstandigheden te veran' deren. Ter voldoening aan het verzoek door de Rijkscommissie aan den minister gedaan, ves tigt Z.E. hierop de aandacht der gemeentebe sturen. Aangezien het uit een oogpunt van werkver ruiming ook van belang is, dat zooveel moge lijk steenkolen en cokes van Nederlandsche mijnen worden betrokken, noodigt de minister de gemeentebesturen uit dut hiermede bij het doen van bestellingen rekening wordt gehou den en dot, zoo tegen een en ander bezwaren mochten bestaan, niet tot bestelling van bui- tenlandsche producten worde overgegaan, al vorens de Rijkscommissie-Werkverruiming is gehoord. DE NEDERL'. ECLIPS-EXPEDITIE NAAR SUMATRA. Stralingsmetingen op den Gornergrat bij Zermatt. Dr. J. van der Bilt, secretaris van de Eclips- Commissie, schrijft ons van den Gornergrat bij Zermatt d.d. 20 Aug.: Terwijl, ,in het Physisch Laboratorium te Utrecht, de voorbereiding van de Ned. Eclips expeditie naar Sumatra door dr. Pennekoek, dr. Minneert en mej. Thoden van Velzen ijverig wordt voortgezet, vertoeven de twee overblij vende leden, dr. Moll en ik, met dr. H. C. Burger, lector voor de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, sedert 1 Augustus ia Zwitserland tot het doen van stralingsmetin gen op den GornergTat bij Zermatt. De aanlei ding daartoe is de volgende. Tot het werk- piogram der eclips-expeditie behoorde oor spronkelijk ook het doen van intensiteitsmetin gen der zonne-straling, waaraan ook de vorige expedities veel aandacht gewijd hebben. Men v/as destijds n.l. de meening toegedaan, dat het, ook thans nog niet volledig bekende, ver loop van de intensiteit van het midden der zonneschijf, naar haar omtrek behoorde te wor den afgeleid uit metingen van de straling der zon zelve gedurende het verloop van haar ver duistering door de maan. Want, zou men deze waarnemingen doen in een door optische mid delen ontworpen beeld der zon, dan zou door de verstrooiing van het licht in onzen damp kring een onwerkelijke intensiteits-verdeeling in het zonsbeeld zou veroorzaken, de uitkomst onbetrouv/baar zijn. Bij de eclips van 1914 bleek evenwel dat dc uitkomst volgens de eclips-methode alleen betrouwbaar kan zijn als men de waarnemingen beperkt tot korte tijden vóór en na de totaliteit. Aanvankelijk werd dan ook besloten, de tot dit gebied beperkte methode bij de eclips van 1926 toe te passen. De commissie van uit voering voor deze eclips kwam echter bij haar besprekingen reeds spoedig tot de overtuiging dat door dit nummer op het werkprogram te plaatsen, de andere eclips-problemen in het ge- drong zouden komen en dot er bovendien aan het doen van stralingsmetingen in een tropi sche laagvlakte ernstige bezwaren verbonden zijn De commissie heeft daarom opnieuw ove"- wogen, metingen te doen in het beeld der zon en daartoe uit te kiezen een hoog gelegen waarnemingsplaats, die in zeer gunstige klima tologische omstandigheden verkeert. Indien het werkelijk zou blijken dat doormede voor den rand der zon geen goede uitkomsten verkregen konden worden, zou het werkprogram der eclips-expeditie altijd nog met het probleem der stralings-mctingen kunnen worden aange vuld. Als de meest geschikte plaats van waarneming koo3 de commissie den Gornergrat bij Zermatt. Deze 3100 M. hooge bergkam is gemakkelijk per trein bereikbaar, er is een uitmuntend hotel en wat voor een expeditie dc meeste waarde heeft er bleek een vrijstaand steencn huisje beschikbaar gesteld te kunnen worden met gebruik van de accumulatoren-batterij van hpt hotel. Door bijzondere faciliteiten oan deze expe ditie verleend door do Nederlandsche en Zwit- sersche spoorweg- en douane-autoriteiten kon zij snel en gemakkelijk haar bestemming berei ken. Binnen een week waren de pijlers voor de instrumenten gebouwd en een laboratorium en donkere kamer ingericht, waarna met de voor bereidende waarnemingen kon worden aange vangen. Van het instrumentarium, dat in hoofdzaak uit door dr. Moll ontworpen moet en aanwijsapparaten bestaat, heb ik een korte beschrijving gegeven in de September-afleve- ring van piemel- en Dampkring". Het gezoch te verloop der intensiteit van 't midden der ton naar den rand wordt voor verschillende kleurr- gebieden automatisch op fotografisch papier geregistreerd. Het spreekt van zelf dat een nauwkeurige uitmeting der verkregen diagrammen moet voorafgaan aan een oordeel over de verkregen resultaten. Op drie voorname punten kan men echter deze expeditie reeds dadelijk een succes noemen. Vooreerst is het gebleken dat bij Metingen in het beeld der zon de verstrooiing van het licht in onzen dampkring niet die on zekerheid geeft, waarvoor men indertijd heeft gevreesd. In de tweede plaats is het duidelijk geworden dat men, waarnemende op een plaats waar op goede dogen de onrustigheid (het z.g. „koken") van den zonsrond nauwelijks waarneembaar is, zeer betrouwbare uitkomsten kan verkrijgen en dus niet langer aangewezen Is op de zeldzame en onzekere gelegenheid ean een totale zonsverduistering. En ten slotte dat het succes van de expeditie niet verkregen had kunnen zijn zonder het gebruik van de gevoe lige en snel-aanwijzende meet-apparaten van dr. Moll, waardoor die diagrammen betrouw baar zijn tot zeer nabij den zonsrand, ja wel licht tot den rond zelve; in elk geval tot een gebied, dichter bij den rand dan ooit te voren bereikt werd. Ik zou gaarne tevens van deze gelegenheid gebruik maken om mede te deel en, dat ten onrechte enkele dagbladen mij bij verschillende gelegenheden de „leiding" van de Eclips- en Gornergrat-expedities hebben toegedacht. Dit is een misverstand, vermoedelijk ontstaan door dat ik, als secretaris van de Eclips-commissie, met alle correspondentie belast ben. Er is bij do regeling van belde expedities gemeenschap pelijk overleg tusschen de deelnemende leden, zonder dat er van een bepaald leiderschap sproke mag zijn. NED. HEIDE-MA AT SCHAPPIJ Te Zand voort dit jaar de algemeene vergadering. De algemeene vergadering der Nederland sche Heidemaatschappij zal dit jaar gehouden worden te Zand voort op Vrijdag II September, terwijl oden dag en den daarop volgenden ex cursies zullen worden gemaakt door de duin streek. Op de algemeene vergadering zullen door dr. Jac. Thijsse en den 'heer van Lonkhuijzen in leidingen worden gehouden over het duinland schap en duin'bebossching. De opgave voor deelneming sluit T Septem ber. De orkaan boven het Oosten van ons land. Te Borculo. Het huisvestingscomité te Borculo heeft de beschikkir... gekregen over de leegstaande fa briek van de firma Ter Wecne, teneinde daarin de dakloozcn te huisvesten, voor wie nog geen noodwoning gereed is en die in de overblijf selen van hun woning moeilijk meer kunnen wonen. De burgemeester van Borculo verzoekt het volgende te melden: „Aon de kleine luyden is de toezegging gedaan, dat hun alle schade ver goed wordt door het nationaal steuncomité". Er arriveerden Woensdag 9 wagons steenkolen ter distributie onder de bevolking, en vorder heeft iemand uit Zwolle o.a. 30 rol asfalt, steenkool benevens kleedingstukken kosteloos toegezon den. Borculo en het onweer. Als een bijzonderheid mag zeker wel gemeld worden, dat gisteren bij een hevig onweer, dat zich boven Borculo ontlastte, de bliksem sloeg in den eenigen boom, die nog in de Burgemees ter Bloemenstraat overeind was blijven staan. Donkere feestdagen. Toen de stormramp te Borculo zoo velen ook door verwonding lichamelijk trof, heeft het be jaarde echtpaar Fransen dit leed mee moeten dragen. De 6I-jorige man cn de 64-jarige vrouw zagen huis en goed vernield en moesten van onder den puinhoop daarvan worden weg gedragen. Het ziekenhuis te Deventer zorgt sedert dien tijd voor hun verpleging. De echte lieden hadden zich, met hoeveel liefde zij ook op de legerstede worden verpleegd, den nu komenden Zaterdag anders, mooier voorgesteld don hij nu voor hen kan zijn. -Zaterdag n.l. zouden zij in hun bescheiden woning hun 40- jarig huwelijk hebben herdacht. Die woning, met wat zij er het hunne hadden kunnen noe men, is tot gruis geslagen cn zij liggen nu in het ziekenhuis te Deventer. Wel zijn vriende lijke handen, geleid door warm meegevoel, bezig om deze twee slachtoffers van de ramp op Zaterdag a.s. iets van dat alles te doen ver geten, maar wellicht krijgt het ziekenhuis te Deventer, als meer menschen hiervan weten, daarbij hulp. Dc steuncctie. De inzameling van gelden voor de door den storm geteisterde streken heeft te Velp ruim 8000 opgebracht. De voor de stormramp gehouden collecte heeft te Spankeren 170.10 opgebracht. De voor de stormramp gehouden collecte heeft te Eerbeek opgebracht f 1105, te Nal ongeveer 450, terwijl door de arbeiders van de Vereenigde Papierfabrieken 92 werd bij eengebracht. Het totaal der bij het kantoor Borculo van de Nationale Bankvereeniging gestorte gelden be draagt thans 146,620.64. Te Winschoten is voor de slachtoffers in dc stormramp ruim 5000 gecollecteerd. Te Koudekerke, een gemeente met 3444 inwoners, heeft de collecte voor de door het noodweer getroffenen haast 1638 opgebracht, terwijl bij het provinciaal comité reeds o.a. een gift van 1000 uit die gemeente was ont vangen. De oan de huizen der ingezetenen gehou den inzameling van gelden voor de geteisterde streken heeft in de gemeente Zwijndrccht haast 3524 opgebracht, in welke som oen bedrag van hoost 314 was begrepen ols bijdrage van de arbeiden» van Jurgerw OlicfabriekeTi aldaar. •—Te Goor is in totaal 3226.85 bijeenge bracht. De collecte voor de slachtoffers van de stormramp vanwege het plaatselijk comité in de gemeente Laren (Gelderl.) (5300 inwoners) heeft f 6403 opgebracht. De inzameling van giften tot leniging van oen nood in het Oosten van ons land. heeft te Pultcrshoek 1058 opgebracht. De collecte te Genemuiden heeft f 1143.84 opgebracht, De Raad der gemeente Oostellingwerf heeft besloten f ICOO beschikbaar te stellen voor de geteisterde streken. De collecte voor de geteisterde streken, te Mill (N.-Br.) gehouden, heeft f2013.42 opge bracht. Te Nijmegen zijn bij het plaatselijk comité ingekomen gelden nu tot ƒ17,000 gestegen, waaronder niet 3000, ingezonden bij de Prov. Geldcrsohe en Nijmeegsche Courant. Ook God. Staten van Noord- Holland maken bezwaar tegen steun uit de gemeentekas. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de raadsbesluiten van de gemeenten Anna Pau- lowna en Nieuwer-Amstel tot het uittrekken van bedragen ten bate van de slachtoffers van de stormramp niet goedgekeurd, op grond dat met deze uitgaven geen gemeentebelang wordt gediend. Een mooi voorbeeld. Het Vad. vertelt Dezer dagen wide een bekende ridustrieel met zijn auto Borculo binnenrijden. Men weet, dat dit nu niet meer altijd zoo makkelijk gaat en óat de marechaussee toeristen aanhoudt. Ook ditmaal werd de auto tegengehouden. De bezoeker legde zich onmiddellijk bij het verbod neer, doch vroeg om een collectant, daar hij een gift wenschte af te dragen. Dc col lectant kwam al gouw en de bezoeker zeiHier is 5001 En hier is 500 van mijn vtouwI En 'hier is 500 van mijn doohterEn hier is 500 van mijn chauffeur De marechaussee kwam toen vlug tusschen- 'beióe en zeiOmaar dan mag u natuur lijk wel passeeren I Neen, antwoordde de bezoeker, ik wil mij aan de bepaling houden; dat, waar 't om gaat is nu afgedragen en als om 5 uur de ver sperring opgeheven wordt kom ik wel terug I- Hulp uit België. Te Antwerpen is, tot hulp aan de stormramp slachtoffers, een hulpcomité benoemd. De eere commissie bestaat uit de heeren P. Segers, staatsminister, luitenant-generaal Hellebaut, baron G. Holvoet, gouverneur der provincie; Frans van Cauweloert, burgemeester; Louis Franck, oud-minister van koloniën; Ruys, con sul-generaal der Nederlanden. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren Ed. Castelein, voorzitter der Kamer van Koophandel, voor zitter; R. de Decker, voorzitter der prov. afdee- ling van het Rcodo Kruis; A. de Gtoote, voor zitter der „Fédération Maritime"; Martougin, voorzitter der Nijverheidskamer; en Junes, schepen, ondervoorzitter; F. Peters, griffier der Kamer van Koophandel en dr. Maurits Sabbe, conservator van het Piontin-Museum, secreta rissen; Marcel Bael, penningmeester. Voorloopig werd besloten een groot welda digheidsfeest in te richten in de Koninklijke Vlaamsche Opera, in het begin der maand October. Deelneming van het Volkenbonds secretariaat. Sir Eric Drummond heeft Minister van Kar- nebeek 'het volgende schrijven gezonden: Terugkeerend van mijn vacantia, verneem ik dat uw land getroffen is door een groot onheil, dat verschillende provincies gedeeltelijk ver woest heeft. Het zij mij veroorloofd in mijn per soonlijk "n naam en in dien van mijn med werkers van het Volkenbondssecretoriaat U mijn gevoelens van levendige sympathie aan te bieden en de hoop uit te spreken dat het ge teisterde grondgebied zich spoedig van dit ver schrikkelijke onheil moge herstellen. HET 300-JARIG BESTAAN VAN HOOGEVEEN. Bezoek van Prins Hendrik. De feesten der stad Hoogevecn trokken op den derden dag buitengewoon veel be'angs:el- ling. Het weer werkte daarvoor mee. Per trein en met auto's komen duizenden naar Hoo^e- veen. Hedenmorgen te half elf is Z. K. H. Prins Hendrik te Hoogevcen aangekomen. Voor het Stadhuis werd hij verwelkomd met muziek van het Haagsche politie-muziekcorps. Bij de ontvangst ten Sindhuize door den burgemeester werd den Prins een zilveren her- inneringsmedaille aangeboden alsmede een docr den schilder Van der Boon uit Rolde ver vaardigd album met pentekeningen der ge meente. Z. K. H. beantwoordde de toespraak van den burgemeester en bracht daarbij de bijzondere gelukwenschen van H.M. de Koningin aan de stad over. Nadat <1© eerewijn was rondgediend, werd een bezoek gebracht aan de Coop. Stoomzui- velfabrick. directeur H. Bouwsema. Hier weid Z. K. H. ontvangen en rondgeleid door dei* heer H. Schelhaas, voorzitter van de Coöpera tie. Nadat de fabriek bezichtigd was, werd een bezoek gebracht aan het kinderherstellings oord frHet Noorderhuis", waar de Prins door Dr. Sch'uckink Kool weid toegesproken. Daarna werd gereden naar de Drentsche Landbouwtentoonstelling cn vervolgens terug naar het Stadhuis, waar de Pi'ins door het be stuur von de Schippersvereniging „Schutte- vaer" werd begroet. DE 3 OCTOBERFEESTEN TE LEIDEN. Op het bestuur der 3 Octobervereeniging t© Leiden is er in de laatste weken pressie uitge oefend de 3 Octoberfeesten dit jaar niet te laten doorgaan, in verbond met de storm ramp in het Oosten des lands. Thans heeft het bestuur besloten de feesten te loten doorgaan, daar het mccrendeel der leden daarop prijs stelt, en het*niet doorgaan der feesten een groote financicele schade zou beteekenen. HET HOPITAL WALLON TE LEIDEN. Ingericht als Zusterhuis. Het Hopital Wallon te Leiden, dat onlangs is opgeheven, zal worden ingericht als zuster huis voor verpleegsters van het academisch ziekenhuis. GELDERSCH-OVERIJSSELSCHE STOOMTRAM-MAATSCHAPPIJ. 40-jwïg bestaan der lijn Deventer—Borculo. Woensdag is op eenigszins feestelijke wijze het feit herdacht, dat óe Geldersch-Overijssel- schc stoomtram-maatschappij lijn Deventer Borculo, 40 jaar geleden 'haar dienst voor het publiek openstelde. In verbond met de tijds omstandigheden en ernstige ongesteldheid van een der voornaamste functionarissen, had geen officieele herdenking plaats, maar we! waren de eerste trams in beide richtingen met vlaggen en groen versierd, evenals het tramstation te Lochem, waar op het kontoor en de directie woning de driekleur was geplaatst. Twee be ambten der maatschappij, die gedurende al óien tijd aan haar dienst verbonden waren, ontvitv gen van de regeering de bronzen eere-medaille der Oranje-Nassau-orde. NEDERL. TRAMWEG MIJ. Een mededeeling der directie inzake de pensioenregeling. De directie van de Nederl. Tramweg Maat schappij heeft aan de personeclorganisaties medegedeeld, dat «ij bereid is er toe mede te werken, dat de pensioenregeling voor haar personeel in hoofdzaak gelijk gemaakt wordt aan de rijksregeling, onder voorwaarde dat de stortingen in het pensioenfonds gelijk wor den aan de stortingen in het rijkspensioenfonds, ó.w.z. 15J4 pet. van den pensioensgrondslag, waarvan te betalen door het personeel Q14 pet. en door de maatschappij 7 peet. Als overgangsmaatregel wil zij dan, even als bij de O. S. M. het geval is, vaststellen dat het personeel, hetwelk bij invoering van het nieuwe reglement in dienst is, een bijslag zal ontvangen van 1 pet., zoodat de storting van de maatsohapptij voor het personeel der N. T. M. gelijk blijft aan de tegenwoordige storting. De directie wil echter niet overgaan tot het samenstellen van een nieuw reglement, voor dat zij de overtuiging heeft dat het personeel een dergelijke regeling zal aanvoerden. RIJWIELPADEN OP WALCHEREN. Het rijwielpad Vlissingen Westkopelle. In vervolg op het bericht betreffende de plannen voor een rijwielpad van Vlissingen naar Westkapelle, meldt men ©ns, dat reeds verleden jaar de burgemeester van Vlissingen met een ingenieur van den A.N.W.B. de duin strook van Vlissingen of tot Zoutelande heeft verkend en langs den voet der duinen het tracé voor een rijwielpad heeft uitgezocht, waarna d^? wegcommissie van den A.N.W.B. een plan en kostenberekening maakte. De weg Westkopelle—Vlissingen zal voor wielrijders met de helft worden verkort. De A.N.W.B. en het Ministerie van Oorlog zijn bereid sub sidie te verleenen. Hierna heeft de burge meester van Vlissingen op 6 Augustus j.l. een vergadering gehouden met de dag. besturen der betrokken gemeenten cn zijn plannen ont vouwd. Medewerking werd door allen toege zegd en zal nu zoo propaganda worden ge maakt om het pad nog in den komenden win ter te kimnen aanleggen. DE RIJWIELBELASTING. Wielrijders zorgt voor uw be lastingplaatje f Naar de Tel. verneemt, wordt in verschil lende kleine gemeenten, waar des Zondags ge- hec-le drommen wielrijders cl- 'rekken, deze dag door de politie en de belastingambtenaren bij voorkeur gebruik gemaakt om te contro- leercn, of rijwielen wel van het vereischte be lastingplaatje zijn voorzien. De brigadier-ma joor der rijksveldwacht te Weesp heeft op die wijze des Zondags al heel wat rijwielen in be slag genomen, wanneer hij door de fietsers niet opgemerkt, op het bankje van den brugwach ter aan de Vechtbrug, een voor hem gunsti- gen „waarnemingspost" had uitgekozen. De vele overtredingen, welke bij de door Weesp passeerende wielrijders geconstateerd werden, schijnen dc aandacht van den inspec teur der belastingen ook op het landelijke Muiden gevestigd te hebben, waar de stroom van doortrekkende fietsers ongetwijfeld nog grooter is dan te Weesp. Een gevolg hiervan was, dot men j.l. Zondag niet minder dan zes ambtenaren in Muiden aan den controle-arbeid druk bezig zag. De oogst was echter niet groot. Slechts vier wielrijders werden er op betrapt, dat zij niet aan den belastingplicht hadden vol daan. Maar voor één hunner zal het muisje nog een staartje hebben, aangezien hij een be lastingplan tje 1924 aan zijn rijwiel bevestigd had. Toen hij hierover onderhanden genomen werd, verklaarde ij niet te weten, dat hij met een waardeloos belastingplaatje reed. Hij had het gekocht van een „onbekende" op het Wa- tcrlooplcin te Amsterdam. Maar de politie ge loofde er niet veel van en maakte proces-ver* baal op. LANDBOUWGEWASSEN. Overzicht van den s'.end cp 22 dezer. Blijkens het overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 22 dezer, onder medewerking ó?r lendboirwconsulenten samen gesteld naar gegevens, verstrekt door de cor respondenten der directe van den Landbouw en door het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut, bleef na de verschijning van het oogst- bericht van 22 Juli de weersgesteldheid over

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6