Voorwaarts" I Magazijn In Engslsche Thetkappen, Tafel- Theeserviezen Yera-Koffie-Hulsko brengen wij een groote sorteering en steeds het nieuwste, Ondoordringbare Waterproof, Amersfoort Larsgestraat 6© Jongens en Meisjes Capes Oarbardine Jassen Gummi Hooikoorts i Abdijsiroop RECLAMES. Priis 1—3(regels 1 ].53. elke regel meer f 0 5(1 te midden van een kalm, bezadigd en bezonken digden van Pacifistische Vercenigingen; fie volk, dat bij uitstek gunstig gezind is aan den heer Van Krieken, componist van het gedicht van Grotius; voorts vertegenwoordigers van de Buitengewoon geurig. 25 besparing. Vera Iieifle bestaat slechts in één kv/aliteit, de boste. Probeert ooli eens onze merken Ara bier'koffie en Micadotliee met prach tige premies. U Beslist laagste prijzen. (kunt gij bestrijden met AKKER's en wanneer wij straks weer dezen tempel hebben verlaten zal deze sterkte ons zeker gegeven zijn en ons bezoek die \rucht heb ben gedragen. Maar wij zijn dan slechts enkelen van de eindelooze rij der velen, die reeds in stilte als pelgrims woorden van bemoediging hoor den uit dit graf, en wij zijn ook niet de eersten, die hier behoefte gevoelden open- 1 ij k te getuigen van diepe bewondering voor eten ziener van 300 jaar geleden en zijn in vloog op dén geest van het nu levend ge slacht. Meer dan dat op de daden van dezen tijd. Het was, zooals Bertha van Suttner zeidc in haar geschiedenis van de eerste Vredes conferentie in 1S99, een erkenning, die door alle gedelegeerden werd gevoeld als diepe waarheid, toen Dr. White namens de Ver- ccnigde Staten van Noord-Amerika den gou den lauwerkrans plaatsende op dit graf, ver klaarde, dat die groote eerste wereldconfe rentie gekiemd was uit Grotius' hoek. Het was wederom de gemeenschappelijke gedachte van alle beoefenaren van het vol kenrecht, toen bij de tweede openlijke huldi ging aan dit graf, bij het Vredescongres van 1913, diens voorzitter Prof. de Louter ver klaarde, dat de Groot niet slechts is de vader van bet internationale recht, maar in letter lijken zin de voorloopcr der internationale congressen en der Conferenties voor den Vrede. Het schijnt dan ook geen doel te hebben, bij deze derde openbare eerebctuiging op nieuw de ons allen bekende waarheid uit tc spreken, dat de nieuwe vrcdesgedachte, die zich baan brak in den Volkenbond en het protocol van Genève, wederom ontsproten is aan het besef, dat geen veilige en gelukkige wereld denkbaar is zonder heerschappij van het recht, zonder ordening, en dat wederom de gedachte van wereldordening en organi satie, een denkbeeld, dat nu gemakkelijk als axioma wordt aanvaard, toch eerst door de Groot moest worden neergeschreven om den menschelijken geest daarvoor ontvankelijk te doen zijn. En toch is er alle reden voor ons, die hopen en streven naar verwezenlijking van die jongste vruchten van den geest van Genève, die over enkele weken als in ademlooze span ning zullen gadeslaan, of in de zalen van de Volkenbond kan worden verstevigd wat, verleden jaar in heerlijke geestdrift werd ontworpen, opnieuw te spreken over zijn wérk, over zijn boek. Om drie redenen. Ditmaal zijn het in do eerste plaats Nederlanders die de schepping van hun landgenoot willen huldigen, van densgrootcn zoon van hun volk, helaas door benepen en bekrompenheid en godsdienst haat bij zijn leven als balling, uitgestooten, doch die zichzelf voor eeuwig een blijvend buis heeft gesticht in hunne harten, waarin als een kostbare reliquie in gouden schrijn wordt bewaard de essentie van den mensch en burger de Groot. Want dit was het juweel waarin het karakter van Grotius zich kris talliseerde, dat hij, het wereldtalent, bleef de Hollandschc burge^bescheiden van harte; dat hij, de verstooten Nederlander, vreem den roem en eer weigerde dat hij, wien zooveel onrecht was aange daan, zelfs tegenover zijn tegenstanders rechtvaardig bleef tot in het uiterste en zelfs hun deugden verhief dat hij in annoe levende de geschenken versmaadde, die hem als gezant werden ge boden dat alle kronkelingen van de diplomatieke en politieke loopbaan die hij volgen moest, hem geen haar breed deden wijken van het pad van rechtvaardigheid en eer. En boven al, dat hij, het slachtoffer van onverdraag zaamheid, altijd bleef de verdraagzame bij uitnemendheid, hij, de innerlijke vrome, eer bied behield voor ieder geloof, van anderen los van vooroordeel, hij als ideaal van libe ralen geest, slechts bij alle anderen, zocht naar hun deugden, om die te samen tc bin den in lioogero eenheid, naar harmonie van het goede, waarin hij vond het recht en daar door den Wrede. Zoo zien wij, Nederlanders hem vooral, en nl is in de laatste 300 jaren misschien niemand op onzen grond geboren, die zijn evenbeeld zou zijn, wij ecren in hem het karakter, dat al onze volksdeugden tot haar grootste volkomenheid bracht en dat wij daarom groot-Ncdcrlandsch durven noe men In het verdere verloop zijner rede zeide Mr. Dresselhuijs o. a.: Ook nu is het boek van De Groot nog litte ratuur van dezen tijd. in den zin, dat het ook nu nog, voor meer dan de 75c maal, opnieuw is uitgegeven, dat de vertalingen, waaronder zelfs in 't Arabisch, nog voortgaan, dat het ook nu nog in den boekhandelwinkel verkrijgbaar is, en in de diplomatieke wereld en het verkeer dei- volkeren nog vaak als scheidsman wordt inge roepen. Maar toch durf ik zeggen, dat het overgroot deel der meer ontwikkelden, buiten den kring van juristen en volkenrechlsbeoefenaren, het boek nauwelijks heeft doorbladerd, wellicht zelfs in dezen kring niet allen het werkelijk geheel hebben gelezen. Volmaakt begrijpelijk. Want ontdanks den levendigen stijl, die voor geen modern leerboek in gebondenheid en helderheid onderdoet, is de inhoud, zooals die ooispronkelijk in drie folian ten was vervat, voor den modernen mensch moeilijk leesbaar meer. Wie oirzer heeft nog den moed, de letterlijk duizenden aanhalingen uit de gehecle klassieke wereld, uit alle wijsgeeren, schrijvers, dichters, zelfs redenaars opnieuw te volgen, de citaten van kerkvaders en alle juristen uit middeleeuwen en oudheid tc waardeeren? Maar in onzen tijd heeft veel van zijn betoog geen bewijs meer van noode, omdat mede door hem de deuren reeds zijn opengegaan. Van het dcor hem gewilde internationale recht is reeds veel in stellig recht, in verdragenrecht, ook in nieuw onbetwist gewoonterecht omgezet. De Haagsche verdragen over de rechten en ver plichtingen van oorlogvoerenden en neutralen, de Roodc Kruis-conventiën, de tallooze tracta- ten ioonen de steeds groeiende evolutie van het oorlogsrecht. Voor ons heeft de Groot voor dat deel aan zijn leerboek zeer groote, maar toch grooten- deels slechts historische waarde, en ons gevoel te dien aanzien is in de eerste plaats dankbaar heid. Maar wat van de Groot ajleen was, was de schepping van het recht van den Vrede, zijn de Jure Pacis; en helaas hierin is hij nog vol komen actueel op dezen dag. Hier moet haast alles nog komen, en het lijkt ons of de Groot in dezen tijd 'nog spreekt te midden der Gcneef- sche vergadering. Spr. zette dit vervolgens in den brede uiteen om te eindigen met een peroratie op de vredes- j witte chrysoru.cn aan den voet van net stand- vrede en de Broederschap der Volken, in den boezem van welk volk Grotius het levenslicht heeft aanschouwd. Laten wij ons verzamelen om zijn heilig graf en bidden, dat hij ons bezielc in ons voortdu rend streven voor den vrede. Laten wij het hoofd ositblooten voor den grooten werker, die bestemd was door de God delijke Voorzienigheid, om de menschheid van een onafgebroken arbeid de weldaden te schen ken van een vreedzaam en gelukkig leven. Laten wij de gedachtenis zegenen van hem, die in onze oogen den vrede van den naaste, den vrede der volken belichaamt, den wereld vrede, zonder welken de mensch hier beneden niet zal kunnen vinden datgene waarnaar zijn ziel verlangt, het betrekkelijk geluk, dat, gege ten de menschelijke geaardheid, het ware aard- sqhe geluk is. Herdenkingswoord dr. Schokking. De minister ven justitie 'heeft no prof. Treub cn vóór de heeren Kapsamboelos en Dressel huijs het woord gevoerd. Hij begon er op te wijzen, dat de regcering in het 'begin van dit jaar reeds getoond heeft hoe groote waarde zij hecht aan de verschijning nu 300 jaar ge leden van het werk „de Jure Belli ac Pacis" door het Instituut voor Internationaal Recht uitj te noodigen zijn vergadering dit jaar in ons land te houden, waaraan op de meest welwillende wijze in het begin van deze maand is voldaan. De regeering waardeert het, dat de Vereeni- ging voor Volkenbond cn Vrede door het ini tiatief te nemen tot deze herdenking in breeden kring de aandacht op deze uil gave vestigt en haar als een feit van 'beteekenis in het helder ste licht stelt. Met uilzondering van den Bijbel en op een afstand daarna Bunyan's Christenreize* be hoort „Het Recht van Oortog en Vrede" van Hugo de Groot inderdaad tot de zeer weinige boeken, die van den aanvang af telkens worden herdrukt en vertaald. Spr. releveerde hoe Gtoüus de gedachte be streed alsof de souverciniteit beteekenen zou, dat de eene staat naar willekeur met den an deren handelen mocht. Wel had Grotius zijn voorloopers, maar zoo opzettelijk stelselmatig en nadrukkelijk als de practischc toepassing van zijn ideeën in „Het Recht voor Oorlog en Vrede" werd uitgewerkt was het nog niet geschied. Ook zonder eenigszins gering te achten, wat sedert op volkenrechtelijk gebied is gedaan, moet het worden uitgesproken, dat er beschaming wordt gevoeld bij de gedachte, dat het reeds 300 jaar geleden is, dot Grotius zijn bock schreef. Oc-k thans wordt naar dat zelfde 'boek gegrepen om de groote gedachte, die als een lichtend spoor de donkerheid van de gewcldsocfening verbreekt. Wat tt»ij betreft zoo ging mr. Schokking voort ik zie de herdenking ven De Groot bij voorkeur in dit licht. Moge het blijken, dat gemeenschappelijk met alle kracht naar de verwezenlijking van de door Grotius voor het eerst in klaren vorm uit gesproken gedachte worde gezocht. In de toepassing van de idealen van Hugo de Groot is de r.atuur r.og maar al te vaak sterker dan de leer; bij een volk niet minder dan bij den enkelen moiiVch. Zelfs is 't zoo, dat de Volkenbond, waarbij zijn gedachten tot uit drukking zijn gekomen, de Volkenbond, die wel kunstig in elkaar is gezet, maar een pa pieren huis zal blijken, als niet do gevoelens van verbroedering der volken meer en meer baan zullen breken, als zij zich onderling niet willen onderwerpen aan de heerschappij van het recht. Spr. eindigde zijn betoog met er op te wijzen, dot we hier samen zijn in het kerk koor, waar da Vader des Vaderlands met zijn roemrijk geslacht begraven ligt en waar ook Grotius zijn laatste rustplaats heeft gevonden. Op deze gewijde plaats klinkt een roepstem langs de zuilen cp, om het recht en den vrede lief te hebben, zooals die beide in God den ■Almachtige hun oorsprong en einde hebben. Moge deze roepstem ender de volken weerklank vinden. Daartoe iets ook door deze herdenking te hebebn bijgedragen zal voor de vereeniging V. en V. zeker de beste voldoening zijn, daar het tevens de beste hulde is, die aan do nage dachtenis van Grot'us kan worden gebracht. Aanvullende bizonderheden. Men méldt ons nader uit Delft Des morgens legde Mr. v. d. Mandere, se cretaris van het Nationaal Comité tot Herden king van de Verschijning van Grctius Hoofd werk, een prachtigen krans van rose rozen en beweging. Spr. besloot zijn rede met de volgende woor den Niet slechts spreekt thans zijn stein tot ons; beeld van Hugo de Groot op de markt. Zijn korte rede, waarin hij memoreerde, dat het Nationaal Comité Hugo dc Groot op 10 April hnd herdacht als grooten vredestichter wij kunnen nu ons ook tot hem richten en zeg- i cn nu den zoon van Delft wil eeren, werd be- gen: „Uwe victorie is komende", en wij volge- i lingen van Uwe leeringen, geinspireerd door Uwe gedachten, beloven U te zullen volharden in den goeden strijd voor het wezenlijke Jus Gentium, het recht van en voor alle volkeren der aarde! Rede van den Grlckschen gezant. De heer Kapsambelis, gezant van Grieken land, heeft bij de Grotius-herdenking een rede in dc Fransche taal gehouden, als vertegen woordiger van de Grieksche vereeniging voor den Volkenbond te Athene. Deze huldigt Grotius, de man van groot ver stand, gepaard aan veelzijdige kennis, uitne mend rechtsgeleerde en Nederlandsch geschied schrijver, stichter van het internationaal recht, dergelijke, zoo niet de meerdere, van alle groote geesten van zijn tijd, fijn diplomaat, dichter vol inspiratie, diep analyticus van de Grieksche klassieke beschaving, die de hoogere taalweten schap verrijkt met critische uitgaven van ver scheidene Grieksche schrijvers en met name van Theocritus, Euripides en Ueander. Om deze tal rijke redenen zou Griekenland, welks acropolis de heilige haard is geweest, van waaruit het licht der beschaving is uitgestraald, dat dc wereld heeft verlicht, tc lcort gekomen zijn aan zijn hoogsten plicht, indien zijn stem zich niet had doen hooren bij deze plechtige herdenking. Bovendien heeft Grotius. krachtig verdediger van de individueele onafhankelijkheid cn vooral van de vrijheid van geweten, krachtig verdedi ger van deu wereldvrede, ons door zijn weten- sch appel ij ken arbeid den weg gewezen, welke wij moesten, gaan en waarheen wij na lang te hebben gewacht, ons met groote schreden be geven, getuige de Volkenbond en dit Vredes paleis, opgericht in dit Nederlnndsche Centrum, antwoord door burgemeester Mr. van Baren, die namens het Gemeentebestuur dankte vooi de hulde, aan een grooten Delftenaar gebracht. Op zwnrt~wit lint staat „aan Delft's grooten zoen". Met prachtig weder trad om half drie H. M. dc Koningin-Moeder met gevolg, door den zuidelijken ingang het gerestaureerde Koor van de Nieuwe Kerk binnen, om vervolgens onder het orgelspel plaats te nemen in de nabijheid van het Praalgraf vr.rv Prins Willem I. Aan wezig waren o.m. dc vertegenwoordiger var* H. M. dc Koningin, Graaf van Lynden van Snndenburg, de Ministers van Buitenlandd Zaken, Justitie cn Arbeid, de leden van dert Raad van State, Jhr. Mr. W. H. de Savomin Lohman, President van den Hoogcn Road, Mr. Nypcls, vice-president; de advocotcn-gcneroal Mr. Tak cn Mr. Ledeboer; Mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Hof van den Volken bond; Jhr. Dr. J. Loudon, gezant te Parijs, mei verlof hier te lande vertoevend; do gezanten van Frankrijk, Italië, Spanje, Vereenigde Sta ten, Zweden; Rectoren van de Universiteiten van Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam; Rector-Magnificus van de Technische Hooge- school tc Delft; de burgemeester van Delft, Rotterdam, Den Haag en Leiden; verschillende leden van Eerste cn Tweede Kamer; verte genwoordigers van de Nederl. Juristenvereeni- ging; Prof. Dr. F. A. F. C. Went, voorzitter Kon. Academie van Wetenschappen; verder leden van den Delftschen Gemeenteraad; Mr. N. G. Bouricius, archivaris van Delft; diverse personen uit familiën, fcehoorende tot dc af stammelingen van Hugo de Groot o.a. de hee ren Van Berestcijn, Baron Groeninx van Zoe- I len, Dr. Vaillant, Generaal Graswinckel, Baron van Boetselaar; bestuursleden van de Vereeni- ging „Voor Volkenbond en Vrede"; afgevaor- vrcUwenbeweging; Generaal Snijders, oud-le ger commandant; Mr. N. van Hasselt, onder- dir. van het Intern. Intermediair Instituut; Cap tain L. H. Green van de Engelsche League of Nations Union; G. Kamp Samberis, namens da Grieksche Volkenbondsvereeniging; Mr. Brcre- ton Barry, van dc Iersche League of Nations Society; W. S. M. Knight, de auteur van het pas verschenen boek over Grotius; Prof. van Ovcrbeeke uit Gent, namens -de Union der Volkenbondvereenigingen te Brussel; Mevr. DoormanKielstra van den Intern. Vrouwen- road; Prof. Dr. J. W. Pont, namens den We reldbond der Kerken; Mod. Gobot, namens de Internationale Vrouwen'vereeniging von Vrede en Vrijheid. Genève; en twte vertegenwoor digers van de Poolsche juristen. Sir Eric Drum mond had met groot leedwezen medegedeeld dat de Volkenbond do Grotiusherdenking dit maal niet kon bijwonen, met het oog op de o.s. Volkenbondsraadsvcrgadering en de As- emblée. Hij heeft evenwel ter kennis gebracht, dot de Volkenbond steeds gaarne zal getuigen hoezeer dc Bond zich bewust is van het voor bereidend werk, door Grotius verricht voor heerschappij van recht en harmonie tusschen de volkeren. Een indruk en nabeschouwing der plechtigheid. De N. R. Ct. zegt in een nabeschouwing over de plechtigheidDe welhaast duizend genoodigden, uit verschillende kringen onzer bevolking en een menigte vertegenwoordigers uit andere landen, hebben gedurende circa twee en een half uur de voorlezing der vier redevoeringen aangehoord, of, juister, veelal trèchten aan te hooren, omdat de plaatsing van het geïmproviseerde spreekgestoelte al aanstonds de stem van prof. Treub vrijwel volkomen onverstaanbaar maakte onder het zóó hooge tongewelf. Het „herdenkingswoord" van minister Schokking ging aanvankelijk in deze opgaande ruimte ook teloor, moor lang zaam aan vermochten de hoorders meerdere zinnen op te vangen. Hierna waren ongeveer vijf kwartieren, meestal vergeefs, ingesponnen luisteren verstreken. De gezant van Grieken land, de heer Kampsambelis, hield vervolgens een korte toespraak in het Fransch, waarvan door ds snelle voofdracht, eveneens veel ver loren ging. Maar toen schreed dc tooneelspeelster me vrouw Alida Tartaud-Klein naar den katheder en boog eerbiedig voor de Koningin-Moeder, wier beminnelijk aandachtige tegenwoordig heid, in zworen rouw, met de weduwenkap op het witte haar en vóór zich neergelegd den tuil donkerroode rozen, haar geboden door Huig de Groot's jongste nazaat, een lief blond klein meisje, dochtertje van mevrouw De Jonge— Comets de Groot, een bijzondere wijding aan de plechtigheid verleende. Mevrouw Tartaud, hoog opgericht staande in het kleine spreekgestoelte, stijlvol gekleed in een lang gewaad van zwarte Liberty zijde met Turksch groen afgezet, zegde van Gro tius* tijdgenoot P. C. Hooft de Rey van Jon; f rouwen uit Balto, en „Aon mijnheer Huygh te Groot.". Haar schoon dramatische voordracht vervulde ontroerd de koorgewelven haar zin rijke z-eggingskracht deed dc stoer gebeeld houwde verzen leven in waarlijken eerbied bij dc gespannen luisterende menschenrijen, die tot op den versten afstand iedere beweging van haar sonore stem volgden. Dit was het mensclvelijk geluid dit was, de dichter, die in éénen zin 't alles saamvat, wat eindeloos veel woorden niet tot uiting brengen. „O groote Zon, wot sal ick van U maecken? Een adem God's, die uit den hemel lnecken Comt in hort heel keurigh toegericht? Oft een vernuft in top van 's Hemels daecken Verheldert om op Aerd te comcn blaeckcn Daer 'tland cn liën met leer en leven strekt' Deze kernige lofspraak vooral, gehouden met het gelaat gericht naar het graf van hem op wien „Heel Hollandt ooght als Zeeman op een baecken In starloos weer werd het zuivere symbool dezer gonsche her denking. En daarna gaf mr. H. C. Dresselhuys, in een klaar uitgsspioken rede het bondig begrip van Grotius voor onzen na-oorlogschen lijd vol on vree en hunkeren naar duurzamen vrede, toespraak, die, hoeveel en in hoevele talen ook dit jaar reeds geschreven is en gesproken over Huygh de Groot, de aanwezigen blijkbaar opnieuw bleek te boeien. Orgelspel en welluidende zang van het Deut sche Toonkunst-koor hadden stemmig de her denking opgeluisterd. En honderden jonge oude Delftenaren stelden zich inmiddels daar buiten aan de kerk'epoort tevreden door al dien tijd te wachten, om de Koningin-Moeder bij haar vertrek hartelijk toe te juichen. In 't klooster van St. Anna, daar tegenover, wa ren de vensters op alle verdiepingen vol van de wit omhuifde gezichtjes der verwonderde nonnetjes. Zij zagen, na het heenrijden van de Vorstin, drommen heeren en dames in „wan delkostuum", enkele generaalsuniformen, een lange, lange file automobielen, en waren zich mogelijk niet eens bewust, dat het schier allen de voornaamste autoriteiten van 's lands over heid, vele gezanten en afgezanten uit den vreemde en almee de aanzienlijksten onder onze geleerden waren, die daar nu, aangenaam verlucht in het zonnige buitenweer, voortwan- dolden langs d-e schilderachtige grachtjes, on der de al bruinende olmen en over de boog- brugjes heen, naar de Doelen, waar het ge meentebestuur van Delft, drie eeuwen nadat Huygh's vader zelf burgemeester was deze stad, een thee aanbood aan al deze bedevaart gangers naar het graf non zijn steeds nog we reldvermaarden zoon, het Delftéche orakel. En in d'a schaduw van den mooien boomentuin zetten zij zich neer en deden er eer aan de gastvrijheid van Delft's vroedschap. Dit is in den loop der laatste dagen het geval geweest met brieven cn telegrammen, die wer den ontvangen van de te Genève gevestigde ertegenwoordigers der Chineesdie vereeniging voor den Volkenbond, van de Association Fran- caise pour la Société de Nations, van de Völ- kerbünd Liga's in Oostenrijk en in Duitschland, van het Groupemcnt Universitaire Francais pour la Sociétc des Nations, van de Hongaar- sche vereeniging voor den Volkenbond, van de Italiaansche Vereeniging voor den Volkenbond, te Rome gevestigd, van den secretaris-generaal van de Interparlementaire Unie, van de Pool sche vereeniging voor Internationaal Recht en van de Juridische Vereeniging te Warschau, van de Juridische vereeniging te Livore (Lem- berg) zullen twee vertegenwoordigers Dr. Bre- ziuski en Dr. Pevigag bij de plechtigheid aan wezig zijn. Sir Eric Drummond, secretaris-generaal van den Volkenbond, die verhinderd is aanwezig te zijn of zich te doen vertegenwoordigen, heeft aan het Comité zijn hartelijke gelukwenschen toegezonden. Ook de Spaanschc gezant heeft gistermid dag een krans gelegd op het graf von Hugo de Groot in d'e Nieuwe Kerk te Delft. Buitenlandsche betuiging. sympathie De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede mocht van een groot aantal buitenlandsche ver- eenigingen, die niet in staat cijn zich bij de plechtigheid te doen vertegenwoordigen, bewij zen van s,mpathie cn gelukwenschen ontvangei. PERMANENT HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. Een nieuw Diritsch-Poolsch gc- ,-r schil aan het Hof voorgelegd. Da zaakgelastigde var. Duitschland te 's Gra- venhage heeft den, 25en Augustus ter griffie van 'het Permanente Hof van Internationale jus titie gedeponeerd een inleidend beroep, hou dende rechtsvordering tegen Polen, in een zaak betreffende zekere Duitsche belangen in Poolsch Opper-Silezië. Het betreft den eigendom van twee nieuwe domeinen, waaromtrent de Poolsche regeering haar bedoeling te kennen heeft gegc--n, deze te onteigenen; deze domeinen worden toege voegd aan de lijst van landelijke eigendommen, bedoeld in het beroep van 15 Mei, waarop de voorloopige beslissing van 25 - Augustus be trekking heeft. De Duitsche regeering voert aan, dat do liquidaite van genoemde landelijke eigendom men niet in overeenstemming zou zijn met de conventie van Genève betreffende Opper-Si lezië. Ze stelt voorts voor dat deze zaak worde ge voegd bij de rechtsvordering, 15 Mei door Duitschland aanhangig gemaakt met betrekking tot Duitsche belangen in Poolsch-Silezië. CONSULAIRE DIENST. Bij K. B. is de heer mr. C. M. Bötklingk er kend en toegelaten als consul van Duitschland te Arnhem, voor het gedeelte van de provincie Gelderland ten noorden van den Rijn met uit zondering van het ressort van het vice-consu- laat te Zevenaar. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is verlof verleend tot het aannemen van de hieronder vermelde vreemde ordeteeke- nen aan: mr. J. J. B. Bosch ridder van Ro senthal, gezantschapssecretaris te Constantino- pcl, het ridderkruis der Danebrogorde van Denemarken; mr. G. W. baron de Vos von Stecnwijk, ge zantschapssecretaris te Parijs, het officierskruis der Orde van Burgerlijke Verdiensten van Bul garije; J. W. Schutte, hulpprediker bij de Nedexl. Hrrvormde Kerk te Antwerpen, het ridderkruis der Orde van Leopold II van België. DE POSTTARIEVEN. Verlaging van port voor buitenlandsche briefkaarten van 12 V* op 10 cent De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat het vooinerpen bestaat om het port van de voc-r het buiten land bestemde briefkaarten, ingaande 1 Oc-" tober a.s., tof JO cent te verlagen. Ii\ verband daarmede wordt in ovei weging gegeven om niet meer briefkaarten van 12 cent in te slaan, dan noodig zijn voor het verbruik tot den genoemden datumdaarna is de waaide van de briefkaarten van T2Jd cent gelijk aan die, voorzien van een zegel- afdruk van 10 cerir. OUD-MINISTER-PRESIDENT JHR. RUYS DE BEERENBROUCK. Voorzitter van het Int. Congres tegen den Alcohol. De Zwitsersche correspondent der Msb. seint Onze vorige Minister-president Jhr. mr. Ch J. M. Ruys de Beerenbrouck zal voorzitter worden van het Internationale Congres tegen den alcohol, dat a.s. Dinsdag te Ger 'C zo' werden geopend. LUIT.-GEN. VAN TUINEN. Naar wij vernemen heeft de luitenant-gene raal C. van Tuinen, commandant van de ves ting Holland, het voornemen son de Koningin eervol ontslag uit den militairen dienst te ren zoeken met ingang van I Januari TQ26. (N. Ct.) POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Een geweigerde overplaatsing. De voorzitter van de afdeeling Rotterdam von den Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, werd in Februari 1.1. voor straf overgeplaatst naar Leeuwarden, in ver band met een telegram, door hem aan het hoofdbestuur ven dien bond gezonden, waarin hij zich een scherpen aanval veroorloofde op een dienstorder, waarin aan het personeel ver boden werd critiek te oefenen op het rapport»- No! ting. De gestrafte begaf zich niet naar de nieuwe hem aangewezen standplaats, wat zijn ontslag tengevolge had. Tegelijkertijd legde hij zijn zoak voor aan de Commissie van Beroep. Deze heeft de straf gewijzigd in een voorwaardelijk entslag met een proeftijd van één jaar. De overplaatsing naar Leeuwarden is veranderd in een overplaatsing van den telegraafdienst naar den postdienst te Rotterdam. Met deze wijzi ging in ds straf -heeft de minister zich dezer dagen vereenigd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 10