u H 1 ONDOORDRINGBARE WATERPROOF. S. DUIJKER NUTSSPAARBANK WIJNHANDEL J. A'SCHÖTËRMM&Zn. I H PRIJSVERLAGING Jongens en Meisjes Capes Jongens Gabardine Jassen, Jongens Gummi Jassen „DE ADELAAR" Laingestr. 40 - Tel. 224 HAVIK 20 Amersfoort - Utrechtscheweg 1 Gewas 1920 RAYMOND MACAO Gewas 1920 St, EMIUON :y BINNENLAND. 0.75 0.421 0.18 Gevestigd 1878 UTR. STRAAT 17 - - TELEFOON 145 f 1.-- f 49,- f 1.40 f 58,- S.H. MASSA, Havik 41, Tel. 292 RECLAMES. Prils 13 regels f 1.55. elke regel meer 0.50. IS THANS DE PRIJS VAN 1 KILO-BUS PER BUS VAN EEN POND EEN HALF POND DEZELFDE KWALITEIT, DEN OORLOG. EEN ONS. DOCH GOEDKOOPER DAN VOOR J Beslist laagste prijzen "^8 Afgezien van de opvoedende kracht welke van goede muziek uitgaat, is het be zit van een piano of orgel een bron van blijvend genot. Een ruime keuze tegen lage prijzen vindt li in den Piano en Orgelhandel Langdurige garantie. Magazijn boven. Gemakkelijke betalingscondities. Te huur voor inleggers: Loketten in de brand- en inbraakvrije kluis f3.— per jaar en hooger. Ook des avonds toegankelijk PER BIJZONDER AANBEVOLEN FLESCH: PER ANKER: Provinciale Griffie aan het Korte Voorhout prijkte de verlichte \V. Tot laat in den avond bleef er nog een ge- I zellige drukte in de stad heerschen. jj». II. t Ï.NO Lel Onze Advocaat onderscheidt zich door haar bijzonder fijnen smaak k K?3 Zij heeft iets geheel eigens. U kant haar herkennen tnsschon vele andere soorten. Wanneer U Uwen gasten onze Advocaat offreert, zullen zij Uw ge lukkige keuze waardeeren. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Een rijtoer vanuit Apeldoorn. Zondagmiddag om viei uur ging da Konink lijke familie uit voor een rijtoer over Hoog Soeren. De prins mende het twee-span zelf. Naast Z. K. H. zat prinses Juliana, terwijl de Twee Koninginnen achter in het rijtuig gezeten waren. Een talrijke menigte had reeds tijdig bij het paleis post gevat om bij het uitrijden de Koninklijke familie te begroeten. DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. In de residentie. Gistermorgen ruim elf uur is er op het Ma lieveld een groote parade gehouden door de troepen uit het garnizoen van do Residentie en de infanterie uit Delft. Rondom het Malieveld stonden reeds long te voren dichte massa's belangstellenden. De orde werd gehandhaafd door bereden politie en agenten te voet, welke tevens voor de afzet ting zorgden. Vermelding verdient dat op het paradeveld o.a. aanwezig waren deputaties van den „Eer ste Ned. Bond van oud-onderofficieren von land- en zeemacht en koloniën, afd. 's-Gra- venhoge", en de Ned. Ver.van oud-militairen van zee- en landmccht in de tropische gewes ten „Het Vaderland Getrouw", beiden met banier. De parade werd bijgewoond door den bur gemeester van 's-Grovenhager nir. J. A. N Patijn, vergezeld van den heer mr. J.. C. baron Baud. referendaris, chef der afdeeling kabi netszaken ter gemeente-secretarie. Nadat de gouverneur der Residentie, gene- raal-majoor Bcntijn, commandant van de lichte brigade en inspecteur der cavalerie, de troepen welke gecommandeerd werden door kolonel Borel, commandant dei le infanterie brigade (grenadiers cn jagers) had geïn specteerd en de begroetings-rormaliteitcn wa ren verricht, ving het défilé der troepen uan. Voorop de grenadiers met de muzi'ek, welke allereerst den historischen, pittigen Grena- diersmarsch speelde, gevolgd door de jagers en de Dcltsche infanterieelk der bataljons voerde het regimentsvaandel mede, steeds met het voorgeschreven eerbetoon begroet. Achter het voetvolk kwamen, in stap, de veld artillerie en daarna de huzaren met den regi- ments-standonrd, welke in het eerbetoon deelde. De grenadiers-muziek, welke zich inmiddels afzonderlijk had opgesteld, luisterde verder de militaire plechtigheid met marschmelodieën op. De bijzondere attractie van den Koninginne dag, het vuurwerk op het Malieveld, heeft gisteravond weer een enorme menschcnmossa op dc been gebracht. Op het Malieveld en de Princessegracht stond het zwart van de men schen, die van dit feeëriek schouwspel kwa men genieten. Gelukkig hield het weer zich goed. Het vuurwerk verliep schitterend, vooral de groote stukken hadden veel succes. Na afloop van het vuurwerk trokken velen nog de stad in. De departements-gebouwen waren, overeen' komstig den door H. M. dc Koningin geuiten wensch, om openlijk feest vertoon zooveel mo gelijk achterwege te laten, niet verlicht, het geen vooral voor de jongeren een teleurstel ling was. Alleen boven den ingang van de Te Amsterdam Men meldt ons uit Amsterdam: Do viering van den Koninginnedag heeft heden op de gewone wijze plaats gehad. Van alle openbare en een groot aantal par ticuliere gebouwen woei de driekleur In den vroegen morgen, reeds om half acht, werd vanaf het platvorm op de Nieuwe Keik koraelmuziek ten gehoor e gebracht In den loop van den morgen werden mu ziek uitvoeriiYgen gegeven in het Vondelpark cn het Oosterpaik. Tegen het middaguur begon het reeds druk te worden in de hoofdstraten. Hier cn daar werd al bij een versierd orgel gedanst of trok ken groepen verkleede kinderen de stad door. In den middag hadden verschillende fees telijkheden plaats. Een groot deel van het publiek trok naar het Stadion, waar wieler wedstrijden cn specialiteiten voorstellingen plaats vonden Op verschillende pleinen weiden muziek uitvoeringen gegeven. Hedenavond zal in den Stadsschouwburg een leestvo or stelling gegeven worden. Het tiadi- tioneele vuurwerk aan den Amstel 7.a1 dit jaar achterwege blijven. Te Rotterdam. Nadat om half acht, der traditie getrouw, de harmonie-vereeniging van de Chr. vereeniging voor jonge mannen Obadja van den toren der Groote Kerk af het feest had ingezet met ko- raalmuzick en daarna óe beiaardier van den stadhuistoren vaderlandsche liederen had la ten weerklinken, trokken uit de verschillende deelen dier stad de schoolkinderen naar den Coolsingel, om daar onder leiding van Bernard Diamant, het aantrek kelijke nummer, dat sedert eenige jaren het programma der feestviering siert, uit te voeren. In de groote Burgerzaal van het Raadhuis bevonden zich, om de liederen aan te hooren, behalve de leden van het Comité ter Beharti ging van Nationale Belangen, de wethouders de Jong cn Schouten, vcrsohillende raadsleden en andere genoodigden, onder wie verschillen de officieren hier in garnizoen, en te Rotter dam woonachtige reserve^officieren in gTOot tenue. Toen burgemeester Wytema cn mevrouw Wytema de zoal waren binnengetreden, hield mr. A. v. d. Hoeven een toespraak, welke door den burgemeester beantwoord werd. De burgemeester en mr. v. d. Hoeven namen vervolgens plaats op het balcon van het raad huis om de zanghuldc der kinderen aan te htoo- ren. Na den zang, die begeleid werd door het harmonieorkest van de St. Josephsgezellen, on der leiding van den heer H. Op ten Berg, begaf de burgemeester zich naar beneden, waar hij allereerst den dirigent, den heer Bernard Dia mant, complimenteerde, den dichters, musici en leden van het comité voor de zanghulde dank bracht en daarna van het gestoelte van den diligent de kleine zangeressen en zangers toesprok. Daarna had een défilé van de mariniers plaats onder commando van kapitein Van Ha mert tot Dinshof. Vervolgens verplaatsten de feesten zich naar da verschillende wijken. In den namiddag werden op verschillende plaatsen kinderspelen gehouden. In de Schie werden de zwemwedstrijden en op den Kra- lingschen Plas de waterspelen gehouden, die steeds deel uitmaken van 'het programma van den jaarlijkschen feestdag. Een feeslrit van versierde auto's en fietsen, die door een groot deel van de stad trok, ge noot veel belangstelling. Het vuurwerk, dat, zooals steeds, het einde van den dag vormt, werd voor het eerst niet op de Veemarkt afgestoken, maar op een terrein aan 't eind van de Hortirssenstroat, in 'het Wes telijk Stadsdeel. Tc Leiden. Te Leiden is de verjaardag van de Koningin vanwege de burgerij gevierd dcor het vrijwel algemeen uitsteken der vlaggen. Op het Schuttersveld is een parade gehou den door de in garnizoen ligger.de troepen. De kinderen van de hoogste klassen der openbare en bizondere scholen zijn in de Stads gehoorzaal onthaald. Gisteravond werden in stad op verschil lende plaatsen muziekuitvoeringen gegeven. Te Haarlem en Omstreken. Gisteren is te Haarlem Koninginnedag ge vierd als een na-feest van Vrijdag. De stad droeg nog de volledige versiering van de vo rige weck. Op de Dreef is een harddraverij gehouden, waarvoor veel belangstelling was. Gisteravond is in ds Groote Kerk een concert gegeven, waarop Tilly Koenen en George Robert hun medewerking verleenden. Te Bloemendaal is van den feestdag zeer veel werk gemaakt. De burgemeester jhr. A. Bos Backer heeft dc feestelijkheden met een korte toespraak geopend. Er waren atletiek wedstrijden, kinderfesten, een ballonwed strijd een muziekcorps trok door de gemeen te en volksspelen brachten zeer velen op het terrein tezamen. Een voetbalwedstrijd besloot den ncmiddog. Des avonds volgden een zang- uitvoering cn concerten, en het einde van het program was een groot vuurwerk. reden, waar de Koninklijke trein voor Holwerd zal gereedstaan. Van het station Holwerd be geeft men zich per auto naar de veerboot op Ameland, die omstreeks half twee zal ver trekken. Nadat de Koninklijke familie door het ge meentebestuur ten raadhuize is ontvangen, vertrekt men omstreeks 3 uur naar Hollum. Tevens wordt dan het waterschap De Gricën bezocht, waarvan het bestuur een thee in de Zwaan aanbiedt. Omstreeks 5 u. 15 m. ver laat Hare Majesteit Hollum, om zich naar Bal- lum te begeven, waar een half uur zal worden vertoefd. Voor een kort bezoek aan Buren zijn daarna nog tien minuten beschikbaar, 's Avonds zal te Nes een vuurwerk worden afgestoken. In den namiddag van 8 September aan den vasten wal teruggekeerd, begeeft H. M. zich per auto via Ferwerd cn Sliens naar Leeuwar den. Bij aankomst aldaar ligt in den Noorder singel de gepavoiseerdc Leeuwarder jachtvloot, die H. M. rijdende langs dien singel, in oogen- schouw "zal nemen. Omstreeks 3 uur 15 aan komst op het Hof. Tc 4 u. *45 zal de ontvangst der Koninklijke familie door den gemeenteraad ten stadhuize plaats vinden. Na een half uur verlaat H. M. het stadhuis om zich te begeven naar het Zaailand, waar tal van vereenigingen urit de provincie bij wijze van huldebetoon voor de Koninklijke familie zullen defileeren. Tegen zeven uur zal dit schouwspel zijn afgeloopen. Des avonds heeft, eveneens op het Zaailand, om ruim half tien een vuurwerk plaats. De morgen van 9 September zal zijn ge wijd aan een kinderoubade vóór het Hof (9.30 m.) en een rijtoer door de stad, tijdens wel ken H. M. op het Zaailand zal worden gehul digd door den Bond van Chr. Fanfarekorpsen. De tijtoer, die om half elf aanvangt, zal om streeks drie kwartier in beslag nemen. Denzelfden dog zal te Leeuwarden nog om 2 uur een vliegerwedstrijd worden gehouden op het terrein aan de Fonteinstraat en 7.al 's avonds 8 uur in de Groote Kerk gewijde muziek worden uitgevoerd met medewerking van den heer J. Paardekooper, organist, mej. D. Haasdijk, zangeres en de heeren G. Bui sing, P. de Ruiter en Johannes Vaas, bazuinen. Intuschen is ruim half twee de Kon. familie per trein naar Sneek vertrokken. Ten stad huize aldaar zal de raad H. M. ontvangen. Daarna wordt het voor deze gelegenheid saamgestelde tooneelstuk Fryske klanken ver toond, na afloop waarvan een rijtoer door de stad plaats heeft, die eindigt op het terrein der veetentoonstelling, waar de motorboot Prins Hendrik de Kon. familie en gevolg zal opne men voor een boottocht op de Sneeker Meren. Onder leiding van de Sneeker Zeilvereeniging zullen aldaar waterfeesten plaats vinden, die de Kon. familie zal gadeslaan van de Prins Hendrik af, gemeerd aan het baken van de Roekoepollen. De boottocht eindigt bij Oudc- schouw, vanwaar H. M. zich omstreeks 6 u. 15 per auto naar station Akkrum begeeft. Van daar zal de Kon. trein Haar naar Het Loo brengen. Uit nog tal van plaatsen in het land komen nog berichten over een opgev/ekto viering van den nationalen feestdag. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN FRIESLAND. Nadere de reis. bizonderheden omtrent De Koninklijke familie en gevolg zullen zich op Maandag 7 September terstond na aan komst te Lceuv/arden met den trein van 10 u. 39 m. v.m. per auto over Vcenwouden en Dokkum naar Wierum begeven, waar op den Zeedijk van de Contributie V/estdongeradeel een oogenblik zal worden vertoefd. Do route is zoo gekozen, dat in de door te rijden platte landsgemeenten behoudens één uitzondering (1 ietjerksteradecl) het dorp gepasseerd wordt, waar het betrekken gemeentebestuur is geves tigd. Van Wierum wordt naar Ternoard ge- PRINS HENDRIK. De Prins is voornemens Woensdag 2 Sep tember voor Rcode Kruis oange'cgenhedcn naar den Haag te komen. HET VERDRAG NEDERLAND—BELGIË. Een adres van don Ned. Bend van Chr. fabrieks- en trans portarbeiders. Het hoofdbestuur van den Ncdcri. Bend van Chr. fabrieks- en transportarbeiders heeft in zake het ontwerp van wet ter bekrachtiging van het op 3 April 1925 te 's-Gravenhage ge sloten verdrag tusschcn Nederland -en België een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin wordt uiteengezet, dat naar adr. op vatting dit verdrag onvoldoende rekening houdt met dc belangen van Nederland, en daartegenover kunstmatig poogt den natuur lijken voorsprong, dien Rotterdam door zijn ligging voor het achterland heeft, ten voor- dcele van Antwerpen te wijzigen. C50-JARIG BESTAAN VAN AMSTERDAM. Receptie cn gastmaal aangebo den door het gemeentebestuur. Het gemeentebestuur van Amstcidam heeft het plan Zaterdag 12 September e. k. ten stadhuize te recipieeren, ter gelegenheid van het feit, dat de naam van de hoofdstad zeshondeid vijftig jaar geleden het eerst in officieels stuk ken werd vermeld. Naar de Tel. voorts vermeldt zal den avond van 14 September, de groote dog der herdenking het Gemeentebestuur een gastmaal geven in de Groote Burgerzaal van het voormalige Raad huis op den Dom, het gebouw, dat sedert 1806 tot Koninklijk Pöleis heeft gediend. H.M. do Koningin heeft toeslemming willen vcrleenen om, bij deze bijzondere gelegenheid, dit feestmaal te houden in deze historische zaal, nog altijd een der fraaiste- en indrukwekkendste van heel Europa. Uitnoodigingen zijn gericht aan de Regeering des langs en aan het gewest, aan de burge meesters von Rotterdam cn 's-Gravenhage, aan de tentoonstellingscommissie en aan het Ge nootschap „Amstelodanum", dat het initiatief heeft genomen voor de herdenking. C. J. P. ZAALBERG. Een jubileum teur-gcncroal van den direc- van den arbeid. Op heden is het 25 jaar geleden, dat de directeur-generaal van den arbeid, de heer C. J. P. Zaalberg, bij de arbeidsinspectie werd aangesteld. Zoon uit een beker.d jucdikantsgezin, zoo schrijft men aan het Hbld. ging hij aanvankelijk een geheel andere richting uit en trad in den zeedienst. Hij vond als officier bij de Koninklijke Nederlandschc Marine echter op den duur geen bevrediging voor zijn so cialen aanleg. Tiidcns zijn dicnstlcndii be- cialcn aanleg. Tijdens zijn diensttijd be slaande examen voor de betrekking van adjunct-inspecteur van den 'Arbeid, dat Tnet goed gevolg door hem werd afgelegd. Als adjunct-inspecteur was de heer Zaal berg een der eersten die de aandacht vestig de op de hygiënische gevaren van den steen- houwersarbeid, die door de later ingevoerde Steenhouwersv/et vrijwel zijn ondervangen ook heeft hij zeer veel gedaan in het belang van het welslagen der in 1908 te Amsterdam gehouden tentoonstelling over de huisindustrie. Kort na d-e reorganisatie der Arbeidsinspec- berg als inspecteur toegevoegd aan den toen- maligen directeur-generaal. In 1918 hoofdinspecteur geworden, werd hij, toen de heer Van IJsselsteyn tot het minister ambt geroepen werd, belast met de functie van waarnemend directeur-generaal, totdat de heer Van IJsselsteyn ontslag nam als hoofd der Arbeidsinspectie en de heer Zaalberg hem de finitief als zoodanig opvolgde. ONDERSCHEIDING. H. M. de Koningin hooft den hoogleeraar ir. P. D. C. Kley te Delft benoemd tot comman deur in de Huisorde van Oranje. De orkaan boven het Oosten van ^>ns land. Dc steunactie. De achtdaagsche kermis te Alkmaar liep Zondag af. Nu Koninginnedag onmiddellijk volgde op de kermis heeft de plaatselijke over heid aan de houders van alle inrichtingen von vermaak, enz. toegestaan, zonder verhooging van pachtsom vandaag nog geopend te blijven, mits zij zich bereid verklaarden, een deel dot ontvangsten van dezen dag af te zonderen tot leniging van den nood onder de slachtoffers van de stormramp op 10 Augustus. De meeste houders van kramen, tenten, e.d. maken ge bruik van deze vergunning. De houders van een paar groote inrichtingen hebben tien pro cent der bruto-ontvangsten toegewezen. De te Hulst voor de slachtoffers van de stormramp gehouden collecte heeft 1309 op gebracht. Te Heumen heeft de collecte ongeveer 3500 opgebracht. De Zaterdag te Vcnlo langs de huizen door de Vereeniging Jcng-Limburg en de Stu denten-congregatie Stanislas ten behoeve van het steuncomité voor de stormramp gehouden collecte heeft 3377 opgebracht. De collecte voor de getroffenen bij de stormramp heeft to Nieuw-Lekkerland 1280 opgebracht. Te Antwerpen heeft zich een comité ge vormd, dat gelden inzamelt voor de slachtof fers van de Nederlandsche stormramp. In zijn oproep herinnert het aan de hulp, die in Ne derland is verleend aan de Belgische vluchte lingen tijdens den oorlog. Blijkens de negende verantwoording, welke heden aan de pers verstrekt is, heeft het Am- sterdamsche comité 19 Augustus 1925 tot heden in totaal ontvangen f 120004.39>>. i rTig HET CONFLICT IN DE METAALINDUSTRIE GEËINDIGD. De moderne bond aanvaardt de overeenkomst. Heden stakers- vergaderingen. Men zendt ons het volgende communiqué In een Zondag te Amsterdam gehouden ver- gadering van den Bondsraad van den Alg Nederl. Metaalbewcrkersbond is het resultaat van de onderhandelingen tusschen den Metaal- bond en de verschillende werknemersorganisa ties besproken. De moderne bond had Vrijdag avond met den Metaalbond geconfereerd, terwijl Vrijdagmiddag de drie andere organisaties met den Metaalbond hadden onderhandeld. Dat de onderhandelingen niet met alle vier organisa ties tegelijk gevoerd werden vond zijn oorzaak in het feit dat de moderne bond later dan de drie andere organisaties zijn antwoord op den beleenden brief van den Metaalbond had ingezonden. Het in de conferentie met de Christelijke, Neutrale en Katholieke organisaties bereikte resultaat was vastgelegd in het reeds bekende zevental punten. Dit resultaat vond de Bonds raad^ van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond niet bevredigend, althans niet wat betreft de vastgestelde werktijd van 53 uur per week. Ten aanzien van de loonen was echter algeheele overeenstemming bereiktDe loonsverlaging is door de werkgevers volledig teruggenomen. Hóewei dus inzake de werktijden geen over eenstemming is verkregen met den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond meent de Bondsraad dat nu de R.K., de Christelijke en Neutrale Bonden de vastgestelde werktijdregeling hebben aan vaard, zich bij de tot stand gekomen werktijd regeling te moeten neerleggen. De Bondsraad meent n.l. de gevolgen van een in verdeeldheid gevoerden strijd thans niet te kunnen aanvaarden. De thans vastgestelda werktijdregeling loopt tot 1 October a.s„ do datum waarop de overwerkvergunning afloopt. Het hoofdbestuur kreeg in verband daarmede opdracht van den Bondsraad met den Metaal bond onderhandelingen te openen over de we derinvoering na I October van de 48 urige werkweek', zoanoodig met overgangsbepalingen. De slakingen te Schiedam en Rotterdam opgeheven. Gistermiddag werden te Schiedam en te Rotterdam ledenvergaderingen gehouden van den Aljgemecnen Nedei landschen Metaalbe werkersbond, waar een beslissing zou worden genomen over de voorstellen van den Metaal bond. Met 415 stemmen vóóc, 166 tegen en 16 blanco werd besloten de stoking op te hef fen. Volgens medcdeeling vap den Metaal bond kunnen de stakers Dinsdagmorgen weer aanvangen, doch zij zullen niet allen aan het werk worden gesteld. Voor zoover zij aan den Nieuwen Waterweg geen werk kunnen krijgen, zal de directie probeeren ze (e plaatsen bij de Rottci'domsche Droogdok Maatschappij. Des 's middags vier uur vergadeide het stakend personeel van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam. Ook daar werd hej standpunt van de vakveiëenigip.g uiteen gezet. De vergadering achtte het niet noodig tot stemmen over "re gaan. omdat allen vóór ophrffing der staking waren. Het personeel van de Rotterdamsch Droogdok Maatschappij zal Woensdagmorgen zich aan de fabriek kun nen mc?dert en volgens den Metaalbond allen te werk worden gesteld tie, onder minister Talma, werd de heer Zaal- nog niet aangespoeld. ZICH TE VER IN ZEE GEWAAGD. Twee personen verdronken. Gistermiddag cmstreeks kwart oveT drie zijn aan het stille strand te Scheveningen de 18- jarige electricien A. G. de M., wonende in de Van Swindrnstrant cn de 17-jarige J. S. uit de Noorderbeekzwartstraat(?), die zich te ver in zee hadden gewaagd, door den stroom meege voerd en verdronken. Pogingen om hen te redden faalden. Hedenochtend waren de lijken

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2