Hoeren Gummi- en Gabardine-Jassen Enorme sorfeering Vraagt onze Reclame-Gabardine-Jas, getiee! gevoerd f 16.90 „DE ADELAAR" Langesfr. 40 - Te!. 224 UTR. SI RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56.- MMHTOYESMIMK UIT DEN OMTREK, i RECLAMES. Prijs 1—3 regels 1 1.55. elke regel meer O 5(1 BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCHPER ANKER: KGR7£Ö ARBEIDSTIJD WEER ARBEIDSPRESTATIE \\iJyb.* CKOOLEMAN &M££ClCCTRO-TCCHNI5C11 BUPEAU AMERSFOORT V'Smallc dad 12 Teier 423 zoo uitermate geroemd is. Aan den directeur van dezen dienst den heer Woudstra en diens ambtenaren brengt hij nog een speciaal woord van hulde. De heer Schöder uit Frankfort die getuigde op het gebied der gemeentereiniging zelden zoo iets volkomens te hebben gezien als te Enschedé dankte den Voorzitter voor de hartelijke ont vangst hem zoowel als den heer Mullens hier ten deel gevallen. Nu Holland, dat in de oor logsjaren speciaal de stad Frankfort zooveel weldaden bewees, door een zware stormramp Is getroffen, doet het spreker genoegen, dat die stad thans 10.000 Mark ter beschikking van het daarvoor ingestelde steuncomité heeft ge steld. Hierna werd de vergadering gesloten en een autotocht door het schoone Twentsche land schap gemaakt- De volgende jaarvergadering zal te Dor drecht worden gehouden. EEN INTERNATIONAAL CONGRES VOOR DIERENBESCHERMING TE PARUS. Bespreking- van het gebruik van den hond als trekdier in Nederland Op 3, 4 en 5 September a.s. zol te Parijs, op initiatief van de Societé Protectrice des Animaux, een Internationaal Congres voor Dierenbescherming gehouden worden. Verschillende Nederlandsche organisaties op dit gebied zullen zich daar doen vertegen woordigen. Het Trekhondenvrnagstuk, hetwelk in de laatste tijden in Regeerings- en Bestuurs lichamen als zeer urgent ter sprake is ge bracht, zal daar op verzoek van den Anti Trekhondenbond en de Federatie van Verceni- gingen inzakt» het gebruik van den hond als trekdier in Nederland een punt van bespre king uitmaken en namens die beide organisa ties door hare afgevaardigden worden inge leid. ANTI-COLIJN-DEMONSTRATIE. Nu gaat Colijn vast weg Op Zondag 20 September wordt een demon stratieve meeting gehouden-uitgaande van het Nctionaal-Arbeids-Secretariaat en de Commu nistische Partij. - In de week daaraan voorafgaande worden in verschillende plaatsen des lands voorbereiden de vergaderingen gehouden. Vanuit Rotterdam en Den Haag zal getracht worden een extra-trein te doen loopen terwijl ook van vele andere plaatsen bezoekers per extra reisgelegenheid zullen komer Deze demonstratie is gericht tegen het Co- lijn-regimo PHILATcLIE. Zestiende Nederlandsche Philatclis- tendag. Zaterdagmiddag werd te Maastricht het I6e Nederlandsche Philatelistencongres geopend. Reeds Vrijdagavond waren de deelneemsters en deelnemers door de Commissie van Ontvangst verwelkomd in de sociëteit Momus. Om 2.30 uur verzamelden zich de congres sisten in de groote hal van het stadhuis. De burgemeester sprak een woord van waar deering voor de prestaties der jonge afdeeling Maastricht, die hij geluk wenschte met het sia- Sen der postzegeltentoonstelling. Spr. noodigde t aanwezigen uit een heildronk in te stellen op frfct welslagen van het T6e Nederl. Philotelisten- cangres. Een speciaal woord van welkom richtte spr. tot den heer Duynstce, die als vertegenwoordi ger van den Directeur-Generaal dei Posterijen aanwezig was. De heer Duynstce bracht dan dank \an het hoofdbestuur der Posterijen uit voor de uitnoo- diging tot bijwoning van het congres. De direc teur-generaal kon tot zijn spijt, wegens het bui- tenlandsche congres te Parijs niet aanwezig zijn. Spreker schetste in korte woorden, de verande ring ten goede in de verhouding tusschen de posterijen en de verzamelaars, die zich op ver schillende wijze demonstreert. Het aparte loket voor de verzamelaars in het postkantoor te Am sterdam is een groot succes. Binnenkort zal ook aan andere kantoien een dergelijke maatregel getroffen worden. De inrichting van een post- museum, onder directie van den heer Dresling nadert zijn voltooiing. Spr. hoopte, dat de bon den tusschen Posterijen en Philatelisten steeds hechter mogen worden. Hierna nam Mr. G. V. v. d. Schoom, algemeen voorzitter, het woo:d, om het gemeentebestuur te danken voor do schitterende ontvangst. Ook deze spr. stak de loftrompet over den moed en den durf van de jeugdige afdeeling Maastricht. Na deze officiëele ontvangst was er voor de congressisten gelegenheid het stadhuis en zijn schatten te bezichtigen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. In de v.m. Dominicanenkerk had dan de ope ning plaats der tentoonstelling. Nadat de heer v. d. Schoom allen had wel kom geheetcn, in 't bijzonder de buitenlandsche vertegenwoordigers, verklaardo hij het congres voor geopend. De heer v. Nijnatten verzocht den burgemeester de tentoonstelling te openen, aan welk verzoek deze gaarne gehoor gaf. Dc heer Nijnatten dankte den burgemeester, zelf een ijverig philatelist, waarna de heer Dresling, dir. van het postmuseum, eveneens een woord van dank sprak voor de uitnoodiging en aller medewerking vroeg voor het postmuseum. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd, die vele waardevolle inzendingen bevat, alsmede een gToot aantal variëteiten en afwijkingen. Na een reünie in Momus, werd te 7 uur ge zamenlijk gedineerd. De avond werd verder in gezellig samenzijn doorgebracht. Zondagmorgen werd in de Bovenzaal der So ciëteit Momus de zestiende Algemeene Verga dering gehouden van den Nederl. Bond van Vereenigingcn van Postzegelverzamelaars, on der voorzitterschap van den heer G. V. van der Schooren. Nadat de voorzitter allen welkom had ge- heeten, speciaal de buitenlandsche vertegen woordigers, deelde hij mede, dat het kapittel van den Bond voor 1925 de Bondsmedaille had toe gekend aan den heer Waller, wegens zijn toege kend aan den heer Waller, wegens zijn groote verdiensten op philatelistiscn gebied. Het jaarverslag van den secretaris maakte melding van het heugelijk feit, dat het ledental steeg van 2100 op 2600, terwijl het aantal af- deelingen met 1, n.m. de Vereeniging „Zuid- Limburg" vermeerderde. Het Bondsbestuur werd van 8 op 7 leden teruggebracht. De samenwer king met het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie werd steeds beter. Het Postmuseum waarvoor de heer Waller zulk een belangrijke schenking deed, is i?ts, waarop de Nederlandsche Philatelisten trotsch kunnen zijn. Gememoreerd werden de tentoonstellingen in Brussel, Den Haag, Christiania en Parijs, waar de Bond successen oogstte. Op de bcgrooting voor 1925—1926 komt een memoriepest voor, bestemd voor literatuur-sub sidie. De bedoeling is principieel uit te maken, dat, wanneer door een der leden iets geschre ven wordt op philptelistisch gebied, dat ge schikt is voor publicatie en de uitgave hiervan om financieele redenen zou achterwege moeten blijven, de Bond helpt hierin als zijnde een Bondsbelang. Na het verslag over het Informatiebureau, waaruit bleek, dat deze instelling zeer nuttig werk verricht, door inlichtingen en waarschu wen tegen onbetrouwbare hendelaars in binncn- en buitenland, kwam aan de orde bestuursver kiezing wegens periodiek aftreden der heeren mr. L. Burm en mr. S. W. de Beer, die beiden bij enKele candidaatstelling herkozen werden. Als plaats voor de volgende algemeene jaar vergadering werd zonder discussie Utrecht aan gewezen, waar de plaatselijke afdeeling dan haar 20-jarig bestaan viert. De heer A. J. Warren (Engeland) hield een korte voordracht over zijne ontdekkingen nan- aangaande de fabricatie de fouten van de 5 cents Nederl. Postzegels van 1872. Enkele vragen werden naar aanleiding der voordracht gesteld, waarop mr. de Beer con stateerde, dot aan den heer Warren de eer toe komt, dit twistpunt te hebben opgelost. Er heeft maar één oerplaats bestaan. De voorzitter dankte den heer Warren voor zijn leerzame causerie en speciaal hiervoor, dat hij zijn interessante ontdekking het eerst hier op de algemeene vergadering mededeelde. Van de rondvraag werd door enkelq leden gebruik gemaakt. Tc 12 uur sloot de voorzit ter de vergadering, nadat nog eerst bij loting de volgorde der Maandag te houden voor drachten was vastgesteld. Een half uur later begaven de congressisten zich per autobus naar het buitengoed Slavonte, waar een gezamenlijke lunch gebruikt werd. Daarna maakten de leden een autotocht door het zuidelijke gedeelte van LimburgEpen, Nocrbeek, het mooiste gedeelte der provincie. Na terugkomst vereenigden allen zich aan een gezellig diner in Hotel Derion. BOND IN DE KLEEDINGINDUSTRIE. De voortgezette vergadering Vrouwenarbeid en vrouwenor ganisatie in de kledingindustrie. De algtm. vergadering is Maandagochtend in Parkzicht voortgezet. Door mej. A. de Jong werd een inleiding gehouden over de kwestie Vrouwenarbeid en vrouwenorganisatie in dc kledingindustrie. Na discussie werd daarop de volgende reso lutie aangenomen: Het congres enz., overwegende, dat in de ver schillende takken van het kleedingbedrijf de om vang van den arbeid der vrouwen in groote mate is toegenomen, overwegende, dat in die takken van het kleedingbedrijf, waarin zoowel mannelijke als vrouwelijke werkkrachten werk zaam kunnen zijn, de arbeid van dc vrouw een loondrukkende tendens vertoont, ook las gevolg van onvoldoende organisatie, overwegende, dat de loonen cn arbeidsvoorwaarden der vrouwen in beide alle takken van het kleedingbedrijf. zoo wel in die waarin mannelijke en vrouwelijke werkkrachten werkzaam zijn, als in die waarin de arbeid hoofdzakelijk door vrouwelijke ar beidskrachten wordt verricht, ongeregeld en on voldoende zijn, overwegende, dat in het heeren engros confectiebedrijf te Amsterdam en te Deventer, Groningen in het dameskleedingbe- drijf te Amsterdam; in het pettenbedrijf ten deele te Zutfen en te Amsterdam, de arbeidsters door middel van den vakbond in staat bleken regel cn orde in de loonen en arbeidsvoorwaar den te brengen, overwegende, dat ook de vrou welijke arbeidskrachten recht hebben op dus danig loon, dat zij geheel zelfstandig in haar levensonderhoud kunnen voorzien, van oordeel, dat, alleen en uitsluitend de georganiseerde macht der arbeidsters en arbeiders in staat kan worden geacht: a. den loonarukkenden tendens van den arbeid der vrouwen te voorkomen; b. regel en orde in de Iconen en arbeidsvoor waarden der vrouwen te brengen; c. volwassen arbeidsters een loon te verschaffen waardoor zij in staat zullen worden gesteld zelfstandig in haar levensonderhoud te kunnen voorzien, ver wacht van de besturen en de leden van den bond in de kledingindustrie, dat zij alle krach ten in het werk zullen stellen ten einde de orga nisatie van de arbeidsters te bevorderen, roept daarnevens alle ongeorganiseerde arbeidsters in de kledingindustrie werkzaam, op, zich achter de vanen van den bond in de kleedingsindustrie te scharen. De kwestie betreffende de rechtspositie der bezoldigde bestuurders zal floor een commissie, bestaande uit 7 personen, nl. afgevaardigden van de afdeclingen Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Haarlem en 3 hoofdbestuursleden, onder de oogen worden gezien. Deze commissie zal t.z.t. daarover een rap port uitbrengen. Het eerstvolgende periodieke congres zal waarschijnlijk in Groningen worden gehouden. Een definitief besluit zal echter eerst in het be gin van het volgend jaar worden genomen. De orkaan boven het Oosten van ons land. De gewonden te Deventer. B. cn V. van Deventer stelten den gemeen te- nqd voor, om do verpleegkosten van de ge wonden irit Borculo die in het St. Gecrtruida- Gasthuis en in het St. Josephgesticht te De venter zijn opgenomen, voor rekening van de gemeente te nemen. De 5Te Augustus in het geteis terd stadje. Men meldt uit Borculo d.d. 31 Aug. nart de Tel.Zooals bekend, was de bedoeling, dat hedenmiddag op het Kerkplein burgemeester jhr. De Murolt, ter gelegenheid van den Ko ninginnedag, een i'ede zou houden en school kinderen nationale liederen zouden zingen. Gisteravond laat heeft de burgemeester dit echter afgelast, zulks ter voorkoming van ver keerde opvattingen, in verband met het feir, dat in verschillende omliggende plaatsen thans ook geen feest gevierd werd. Wel zouden hedenavond bidstonden gchou- cen worden, waar ds- v. d. Most van Spyk in de buurtschap Geesteren, zou voortgaan, en ook hier ter plaatse. Voor de katholieken is een dienst gehouden De Israëlieten hebben Zomerdag gebeden voer de Koningin en het Koninklijk huis. Gisteren heeft ds. Ort gepi'eekt in de open bare school aan den Ruurloschewcg. In alle stilte ging hier elzoo de verjaardag van de Koningin voorbij. Vlaggen hingen cr slechts twee, nl. op het gemeentehuis cn op het ocslkontoor. Een gedenksteen in de Ned. Mcrv. Kerk. Wat de herstelling der Ned. Herv. Kerk be treft, vernamen wij van burgemeester De Mu ral r, dat het thans zco -goed als zeker is, dat ce kerk herbouwd woi'dt en dan de ruïne niet bewaard blijft. Het is echter waarschijnlijk, dat in de te bouwen kerk een gcctenkstecn ge metseld zal worden, welke een voorstelling geefc van dc verwoesting. Deze steen, welke vrij kostbaar zei zijn, zal door iemand uit Den Haag, wiens naam nog niet bekend kan wor den gemaakt, ten geschenke worden gegeven. Vertrek van militaire politic en marechaussee. Met ingang van morgen zal de bezetting van de militaire politie en marechaussee belang rijk worden ingekrompen. Waren cr bij het he- gin van de ramp 38 marechaussees en 35 militaire politiemannen, morgen zal dit worden zes marechaussées, plus de brigade uit Ruur- lo, sterk vijf man, onder' commando van den opperwachtmeester v. d. Krol uit Ruurlo cn vijf man militaire politie, onder bevel van den sergeant-majoor instrircteur Van Veldhuizen De overigen kearen weer naar hun garnizoe nen terug. Burgemeester De Murolt deelde on3 verder nog mede, dot hij zeer tevreden was over' hun optreden. Er bestond een uitstekende samen werking tusschen beide diensten. Thans is de toestond zco, aldus de burgemeester, dot dc wacht gerust verminderd kon worden. Wat de uitreiking van de gedenkpenningen betreft, verklaarde de burgerr -ster nog, dat hij er verbaasd van heeft gestaan, dat sommi gen nog een oog^nblik gedacht hebben, dot hij alleen de officieren een medaille zou geven er. niet de manschappen. Met de firma Begeer in Utrecht is reeds dadelijk overeengekomen, dat zij voor de officieren een verguld zivlercn medaille zou slaan en dat alle soldaten een bronzen medaille zullen ontvangen Er zijn thans vijftig noodwoningen gereed gekomen. Dat is voldoende voor oogeriblikke- lijke hulp. Er worden nog een twintig bijge bouwd. Vandaag was er slechts weinig bezoek, o.a. bevond zich hier de burgemeester von Ziïtfen, mr. J. Dijckmeester, die besprekingen met zijn ambtgenoot heeft gehouden. Als bewijs hoe veel „anstichten" van hier zijn verzonden, kan gemeld worden, dot na den deg van de ramp ter heden ruim 50.000 postzegels van twee cent werden verkocht. De gemiddelde moon- dclijksche verkoop was vieiduizcnd stuks van die waarde. Ruim 1100 telegrammen werden verzonden, tegen anders 60 a70 per maand. Hieronde- waren er* eenige tot 300 en 400 woorden. Op Tl Augustus, den dog na de ramp werden lil telegrammen verzonden cn 133 ontvangen, op 12 Augustus 143 telegrammen verzonden et\ 2C6 ontvangen. Het totaal aantal verzonden en ontvangen telegrammen bedroeg in Augusnis 1631. De steunactie. Het Comité Velp vooi1 Stormramp 10 Augustus 1925 heeft tot dusver bij het Ge meentelijk Comité gestort 9152.16. De binnen de gemeente Roscndaal (Geld.) gehouden collecte voor de door de storm ramp geteisterde streken heeft 532.25 op gebracht, terwijl de ééndaagsche opbrengst van het vreemdelingen/bezoek in het park Roscndeal 305 opbracht. HET 600-JARIG BESTAAN VAN ENSCHEDE. Men meldt ons uit Enschede d.d. 31 Aug. De stad is in vlaggcntooi, ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan der stad Enschede. Het weer werkte niet bijzonder mede, want aanhoudend sijpelde een miezerige motregen neer. Om 8 uur werd gisteravond op het Van Heek plein een groote lichtstoet samengesteld, waar aan door naar schatting 1500 personen werd deelgenomen. Tol van vereenigingen en ver schillende muziekcorpsen met hun banieren na men aan den optocht deel. Tienduizenden sloe gen den lichtstoet gadede politie had handen vol werk om do menschen op het trottoir te houden. Bij het passecren van den stoet werden op verschillende punten Bengaalsche verlichtin gen ontstoken. Na afloop van den optocht werden op ver schillende plaatsen concerten gegeven. Het was tot zeer laat druk in de stad, mede in verband met de grootsch opgezette winkelweek, die thans wordt gehouden. Gedurende den geheelcn dag trokken versier de draaiorgels, die nationale liederen speelden, door de straten. Ook de stadsomroeper, zooals hij er voor 6 eeuwen uitzag werd gezien. Zaterdag a.s., een dag, die zich in dit groote industriecentrum het best voor feestviering leent, wordt o.a. een zeer merkwaardige optocht gehouden, waarin de geschiedenis van Enschede on de oude Twentsche gebruiken, aanschouwe lijk worden voorgesteld. DE TENTOONSTELLING TE WAALWIJK GESLOTEN. Meer dan T00.000 bezoekers. Onder groote belangstelling is Maandag de Internationale Tentoonstelling voor de Schoen en Lederindustrie gesloten. Meer dan 100.000 personen hebben aan deze goedgeslaagde tentoonstelling een bezoek ge bracht. De standhouders zijn over het geheel over de gedane zaken zeer tevreden. NIEUWS UJT AMSTERDAM. Nieuwe aanwinsten, Men meldt ons uit Amsterdam Artis hetft onlangs weer door geschenken en aankoopen cenige interessante en waarde volle aanwinsten verkregen en is in den na zomer nog heel wat te wachten. Interessante verschijningen zijn het paar Javaansche Wouwou's Gibbons of Lang- ormnpen waarvan in Indië de more gaat. dat men ze er niet in het leven kan houden. Dank zij de heer H. J. V. Scdy tc Buitenzorg kan Artis echter niet alleen al twee jaar een pracht exemplaar dezer soort in zijn Apenhuis laten bewonderen, maar thans neg een jong paar erbij, door zijn verbazingwekkende lucht sprong en zwaoi-acrobariek zeer dc aandacht trekt. Onder de merkwaardige bewoners van ho'. Apenhuis mogen ook het peer Nachtaapjes genoemd worden, kleine, goedig uitziende duistcrlinge, die evenwel ook bij dag nog al in de weer zijn. De Humboldt's Nachtaapjes hebben zich in dc litteratuur beroemd ge maakt door her. ontzagwekkend gebrul, dat ze bij tijden kunnen aanheffen en waarmede ze eertijds den beroemden Alexander Humboldt op zijn reis door Zuid-Amciika danig van streek hebben gemaakt. In het nachtelijk oer woud meende deze natuuronderzoeker nl. met een aanval van Jaguarnjgers te deen te krij gen. Ook het Vogelhuis heeft weer zijn deel ge- kregen, want de heer Krijger te Pajeti schonk een paar zeldzame Edelpapegaoien en vijf Oranjekuifkakatoe's van §oemba afkomstig. Van Zuster van Brederode ie Buitenzorg mcchc hef Genootschap een Casuaris van Nieuw Guinea ontvangen, terwijl het Zoolo gisch Museum te Buitenzorg Artis met een Geclboist Honig Loeri verblijdde cn de heer L. J. Ten Jr. te Krawang de verzameling een paar Java-herton schonk. Geboren werden een wiitc Javaansche Kar bouw, een Wapitt-hert en Europecsche Reeën, terwijl er' in de fazanterie voor het eerst met succes gefokt kon worden ven d? prachtig© Vieillot's Edelfazanten van Sumatra, een brocdsucces, dat elders nog niet werd be reikt En dan is het Genootschap binnen enkele dagen van den heer W. C. Sterk tc Medan nog een Oiang Oetan, van den beer B. G. Kessler te Mccroa Laboe een Maleische Tapir en van de heeren J. W. de Roever te Bata via en J. Sieveking te Soerabaya een verza meling Indische Zoetwater visschen te wach ten, waarmede de piachtige verzameling exotische visschen dus wederom uitgebreid wordt. UIT HET HAAGSCHE TAXIBEDRIJF. De moeilijkheden overwonnen. In een gisternacht gehouden vergedering van taxi-chauffeurs, aangesloten bij den Centralen Bor.d van Transportarbeiders te Den Haag zijn de voorstellen waarover men gisteren met werkgevers het eens was geworden, met alge meene stemmen oangenomen, zoodat de moei lijkheden in het taxibedrijf thans opgelost zijn. Het lpon is alzoo bepaald op 17.50 zonder provisie. DE DRUKKERIJ „FUTURA". Verkoop wegens algehcele reorganisatie. Betreffende den verkoop van de drukkerij „Futura" te Leiden, meldt thans Het Voik na der, dat tegen 3—4 September a.s. is aange kondigd een veiling ten overstaan der make- laarsfirma Theod. Bom van de gezamenlijke papiervoorraden der drukkerijen Berger (Den Bosch) en Futura (Leiden). Den 9en September wordt verder te Leiden de gansche drukkerij der drukkerij N.V. „Fu tura" wegens algeheele reorganisatie verkocht. Ter veiling komt o.a. een vlakdruk rotatie- machine. DE STOPZETTING VAN DE WIT EN CO. s DEKENF ABRIEKEN. Ook het kantoorpersoneel voorloopig opgezegd. Men meldt ons uit Helmond Zaterdag is door de directie van de Wit en Co.'s dekenfabrieken aan het kantoorpersoneel der bedrijfsleiding het werk voorloopig opge zegd, terwijl do werklieden reeds vroeger ont slagen zijn. Op het oogenblik zijn nog enkele personen in de fabriek bezig om de loopende werkzaamheden af te maken. Het kantoorper soneel is nog tijdelijk in dienst. Een groot aan tal personen is hierdoor buiten betrekking ge rankt. Het aantal ontslagenen kan geschat wor den op 600 700. VAN EEN DRIFTIGEN SCHOENMAKER. Een klant ernstig met ccn mes verwond. Ten huize van den schoenmaker J. te Dieren ontstond een twist tusschen hem en een klant, den 40-jarigcn arbeider Ch. J. uit Dieren, dio zoo hoog liep, dat de schoenmaker zijn klont eerst dreigde met een hamer en hem daarna een schoenmakersmes ter hoogte van het hart in het lichaam stak, waardoor het slachtoffer levensgevaarlijk werd gewond. Dr. C. verleende den getroffene hulp. De dader is door de politie aangehouden. HET GROENE KRUIS. Tweede jubilcumscongres. Gistermiddag drie uur werd het tweede ju bileumscongres geopend van het Groene Kruis, dat gister en heden gehouden wordt onder leiding van ds. F. C. Fleischer, emeritus doopsg. predikant fa Utrecht. De groote zaal van het Gebouw was feestelijk versierd met palmengroen, bloemen en vlaggedoek. Aan de bestuurstafel namen verschillende genoodigden plaats, met name Exc. Kooien, minister van Arbeid, dr. s' Jacob, commissaris der Koningin, de burgemeester en de gemeente-secretaris, Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid, dr. Josephus Jiita, voorzit ter van den Gezondheidsraad, dr. L. van Ro- munde (Utrecht) namens de Maatij. tot be vordering der Geneeskunst; dr. H. G. Hama ker en dr. A. Schuckink Kool, edviseerende •leden van het bestuur. Vervolgens merkten wij in de zaal, die goed bezet was, o.m. op prof. Nierstresz, rector- magnificus der Rijks-Universiteit alhierver schillende hoogleeraren en doktoren en verte genwoordigers van de studentencorporaties. Even na drieën nam de voorzitter, ds. Flei scher, het woord voor het uitspreken van zijn openingsrede. Openingsrede van den Voorzitter, Ds. F. C. Fleischer. Excellentie, Dames en Heeren. Namens het Bestuur der A. N. V. „Het Groene Kruis", te vens bestuur van dit congres, heet ik U al len hartelijk welkom. Het zal wel overbodig zijn, de gevoelens te ontleden, waarmede ik dit doe. Is het reeds op zich zelf eene verheffende geduchte, een zoo talrijke vergadering te mogen toespreken, da voldoening daarover wordt nog zooveel groo- ter, wanneer wij letten op hare samenstelling. Hoevelen, die in het staatkundige en maat schappelijke léven een plaats bekleeden, die aller oogen tot zich trekt, hebben zich niet de moeite en het offer van hun kostbaren tijd getroost, om herwaarts op te gaan I Vóór allen, U, Mijnheer de Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, die uwen precieu- scn tijd, zoo spaarzaam toegemeten, niet te goed hebt geacht om hier het woord in ta lossen, ons door Uwen hocggewaardeerden ambtsvoorganger gegeven. In den titel, waar mede Uv/ hoog ambt wo/dfc aangewezen, mis sen wij dc kwaliteit, waarin wij Uwe Excellentie hier mogen begroeten, die van Minister van Volksgezondheid. Hoe moeten wij dat verkla ren Was die titel misschien zonder dat reeds long genoeg' Het is waar, in een titel kan nooit het volledige wezen van iemands amts- bemoeiingen uitgedrukt worden. Of is de be hartiging dor belangen van de volksgezond heid als afzonderlijke tak van dienst nog ta jong cm zich een plaats in Uw ambtstitel te hebben verzekerd Moge zij al jong zijn, zij is toch als stautsbemociing in het algemeen schier zou oud als de oudste volksziekten zelve. En bovendien is zij zóó belangrijk, dat ons volle er slechts vreugde in kan vinden, hare geweldige beteekenis door Uwe Excellen tie erkend te zien, ook door Hare aanwezig heid te dezer plaatse. Maar mischien heeft ook do naamgever van uw ambt gedacht, dat dit deel Uwer werkzaamheden als ruedgever der Kroon vanzelf begrepen was in het eerste deel van Uwen schoenen titel, in het woord A r be id. Indien dit zoo ware, zou die opvatting in dezen kring slechts warme toejuiching kunnen vin den want gezondheidszorg en gestadige, har- do arbeid zijn voor ons hier niet anders dan twee onlosmakelijke synoniemen. De overtui ging, dat men daarover aan het Departement van Arbeid cn in nevendiensten van de Staats zorg voor de Volksgezondheid evenzoo denkt, maakt het voor ons tot een zeer bijzondere vreugde. Uwe Excellentie om Hare eerste me dewerkers op dit vruchtbare veld van maat schappelijk belang hier bij een tc vinden op onzen vierdag en eerbiedig, maar hartelijk, welkom te heeten. Behoef ik hierop te laten volgen, dat wij met even groote ingenomenheid, dank en v/nardeer.'ng Uwe aanwezigheid be groeten, Mijnheer de Commissaris der Koningin in Utrecht, cn de Uwe, Mijnheer de Burgemees ter van dc stad, waarin onze vereeniging het voorrecht heeft, haar zetel te hebben mogen vestigen Dat ik mij de vrijheid veroorloof, U beiden in éénen adem te noemen, vindt zijne verklaring en rechtvaardiging in zekere een-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6