GEBRS. PERSINA DE EEMLANDER" Vleugels en Piano's PIANOHANDEL L. KLEIN KACHELS en FORNUIZEN IMEMEHTSFRUS r,3 *-"* EERSTE BLAD. BUITENLAND. Onovertroffen in kwaliteit zijn de met volisn en edelen toon geconstrueerde en wereldberoemde Utrechtschestraat BINNENLAND. F'R.vciv dovBURG MODE-MAGAZIJN „L'HIRONDELLE" 24 Jaargang No. 61 toort f 2.10, idem iranco per post f i-, per week (met gratis Tertekering tegen ongelukken) f 0.17s, aizoadcxlijkc mrrnram 1 Cj05. AMERSF09RTSGH DAGBLAD DIRECTEUR-UITSEVER: J. II VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL 2A. POSTREKENING M*. 47910. TEL. INT. 6!S. Donderdag 10 September 1925 PRIJS DER ADVERIENTlEl met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer o.25, diensiunbiw* dingen én Licidadigheidsadveitcnti9u -foor de helft der prijs. V oor bandcl cn bcdrijt bestaan tttt voordeclige bepalingen voor het advcrleeiea. bene circulaire, bevattende de vooiwaardcn, aanvraag toegezonden. DUITSCHLAND. Het vraagstuk van het veiligheidspact stoat op het oogenblik in 'het centrum van de belang stelling. De juristenconferentie te Londen is dezer dagen geëindigd, zij heeft haar conclu sies getrokken, de afgevaardigden der verschil lende mogendheden zijn naar hun hoofdsteden teruggekeerd, en thans zal het woord zijn aan de ministers van buitenlandsche zaken der be trokken machten, die in conferentie bijeen zul len komen. Wat betreft de plaats van deze sa menkomst schijnt nu een beslissing te zijn ge nomen. Het voorstel van Mussolini, om de con ferentie in Italië te houden, heeft geen meer derheid kunnen vinden, cn men schijnt beslo ten te hebben, om in Lausanne bijeen te ko men. Wij hebben reeds gemeld, dat aan Stre seman n al een uitnoodiging zou zijn gezonden tot bijwoning van de vergadering, maar van anderen kant komt nu weer een bericht, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken een zoodanige uitnoodiging nog niet heeft ontvan gen. Hoe dit ook zij, het is in ieder geval de bedoeling, dat ook Stresemann wordt uitge- noodigd, en als dat*nog niet is gebeurd, zal het ongetwijfeld plaats hebben na afloop van de Volkenbondsvergadering in Genève. Het is uit den aard der zaak te hopen, dat deze mi nistersbijeenkomst tot stond komt, en dat zij buitendien in alle opzichten zal slagen. Ieder, die het wèl meent met de rust en de veiligheid van Europa, zal met interesse de besprekingen, afwachten. Er is evenwel een politieke groep in Europa, die dezen ontwikkelingsgang van de pekt-idee met een zeker onbehaaglijk ge voel volgt. Wij bedoelen met deze groep dc belangrijke regeeringspartij in Duitschland de Duitsch-Nationalen. In een van onze vorige overzichten hebben wij reeds gewezen op de houding van deze heeren, die nu niet bepaald sympathiek tegenover de veiligheidsvoorstel- len staan. Dr. Wirth heeft daarvan óók al ge waagd in zijn rede voor de Badensche Cen trums-vergadering. Deze mentaliteit komt sterk tot uiting in een in bitteren toon gesteld com- mentaor van de „Kreuzzeitung" op de berich ten uit Geneve over de aanstaande conferentie. Het blad legt er den nadruk op, dat voorloopig aan Duitschen kant nog niets definitiefs vast staat. De deelneming van Duitschlond aan de conferentie hangt geheel af van den aard der mededeelingen, die dr. Gaus, de Duitsche af gevaardigde te Londen, zal doen over de juris tenconferentie. Het blad citeert voorts met eenig welbehagen een artikel van de Tagliche Rundschau, een orgaan, dat dikwijls door de kringen van Stresemann wordt beïnvloed, en dat stemming maakt voor het zenden niet al leen van Stresemann, maar mede van twee an dere leden van het kabinet. De Kreuzzeitung zegt daarover„Ook wanneer het op de aan staande conferenties nog niet om definitieve besluiten, doch alleen nog om een onderling contract zou gaan, dan nóg staat de zaak hoe genaamd niet anders, want ook uit dergelijke voorbereidende besprekingen kunnen nog be sluiten voortvloeien, die niet veer ongedaan gemaakt kunnen worden. Overigens is de kwes tie van de conferentie nog lang niet rijp voor een bespreking, daar de door de Duitsche re geering gestelde voorwaarden op geen enkel punt vervuld zijn." Het is niet geheel duidelijk, wat het Duitsch- nationale blad met dezen laatsten zin eigenlijk zeggen wil; of de Rijksregeering harerzijds voor de deelneming aan een paktconferentie voorwaarden heeft gesteld, zal r.og uit het ver slag van dr. Gaus moeten blijken. Maar er valt wel de conclusie uit te trekken, dat de Duitsch- nationalen steeds minder van een conferentie willen weten, steeds minder, naarmate de tijd meer nadert, waarop het huidige verstoppertje spelen niet meer kan worden volgehouden, om dat eindelijk kleur bekend zal moeten worden. Op den „Alldcuischen Verbandstag" in Det- mold heeft een spreker, die zijn verwondering over de houding der Duitsch-nationolen uitte, opgemerkt, dat uit menig teeken de hoop kan worden geput, dat deze partij liever uit de regeering uittreedt, dan aan zulk een daad, als de totstandkoming van een veiligheidspact, meewerken, een standpunt, dat haar eigen kop stukken bij een vroegere gelegenheid al eens breedvoerig hebben verdedigd. Zoo bezien, zou het nog niet onmogelijk zijn, dat ter zake van het paktvr'aagstuk in Duitsch land een regeeringscrisis ontstond. DE TOESTAND IN DEN ROERMDNBOUW. Een groote mate van loosheid. werk- De Pruisische minister van handel heeft in een bijeenkomst van de hoofdcommissie uit den Pruisischen landdag verschillende statisti sche gegevens bekend gemaakt inzake den toe stand in den Roermijnbouw. Tot einde Augus tus waren geheel stil gelegd 27 mijnen en 6 cokesfabrieken, terwijl in 57 mijnen het bedrijf aanzienlijk is bepeïkt. Ontslagen werden in totaal 26.800 mijnwerkers en 14.000 man an der personeel, waarvan echter het grootste deel ergens anders werd ondergebracht. Vol gens officieele opgaven zijn thans nog 25.000 a 27.000 in den mijnbouw werkzaam geweest zijnde personen werkloos. Nader wordt gemeld, dat de commissie, die een onderzoek instelt naar de kwesties, welko verband houden met het stopzetten van mijnen In het zuidelijk deel van het Roergebied, in een tweede rapport aan den Pruisischen land dag tot de conclusie komt, dat, wanneer niet een grondige ommekeer intreedt in de binnen- cn buitenlandsche economische toestanden, er nauwelijks op kan worden gerekend, dat de af zet van steenkool, zooals die in vredestijd was, ,weer in afzienbaren tijd wordt bereikt of over Hoof d-vertegen woordiger: schreden. De commissie stelt ter oplossing van het vraagstuk der werkloosheid o.a. voor, vooral in den komenden herfst en winter on- derhoudsr.rbeid tc doen verrichten. BELGIE. GOBLET D'ALVIELLA. f Naar de N. R. Ct. moldt, is graaf Goblet d'A'lviella, die enkele dagen geleden door een auto overreden werd, gisteren gestorven. Hij was een zoon van generaal Goblet, die indertijd had deelgenomen aan de expeditie van Belgische vrijwilligers naar Portugal cn toen door de koningin van dat land tot graaf werd verheven, welke titel door Leopold II van Bel gië erkend en erfelijk gemaakt werd. Hij was 10 Augustus 1846 geboren, is een zeer begaafd man, hetgeen al blijkt uit zijn ver schillende titels en de functies, door hem be kleed. Hij was dr. in de philosophie, in de rechten en in de economie, dr. h. c. van de uni versiteiten van Glasgow cn Aberdeen, lid van de Koninklijke Belgische Academie cn oud- voorzitter van dc afdeeling letteren daarvan, hoogleeraar in de godsdienstgeschiedenis aan de vrije universiteit te Brussel cn schrijver van tal van werken op het gebied van de geschie denis, de politiek cn de wijsbegeerte. Van huis uit was hij protestant, maar later bekleedde hij een hooge plaats bij dc Belgische vrijmetselarij. In 1900 werd hij door den Provincialen Raad van Brabant tot liberaal senator gekozen en in 1912 tot onder-voorzitter von den Senaat be noemd. Hij was een van de leiders van de libe rale partij en werd als zoodanig bij het begin van den oorlog tot minister van staat benoemd. Van 1916 af zat hij in de regeering als minister zonder portefeuille. Na den oorlog was hij voor zitter van de onderlinge geallieerde commissie tot herstel van België. In December 1921 kwam hij weer dn den Senaat als gecoöpteerd senator, maar bij de verkiezingen van dit jaar wenschtc hij geen hernieuwing van zijn mandaat. IERLAND. DE IERSCHE GRENSKWESTIE. Londen, 9 Sept. (H. N. Draadloos). Naar vernomen wordt, zol dc lerschc grenscommissie deze week hoor zittingen te Londen hervatten. Men verwacht, dat het verslag der commissie in October gereed zal komen. De leden der com missie zijn rechter Feetham uit Zuid-Afriko voorzitter; J. Mac Neill, vertegenwoordiger van den Ierschen vrijstaat en Joseph Fisher, die door de Engelsche regeering is benoemd om Ulster te vertegenwoordigen. De commissie is ongeveer een jaar geleden benoemd en haa»- leden hebben iniusschen bijna de geheele grens tusschen Ulster en den Ierschen vrijstaat be zichtigd, om ter plaatse zich volledig op do hoogte te stellen, of de vaststelling van do grens ergens buitengewone moeilijkheden zou opleveren. Een verslag, waarin met algemeene stemmen de geheele grens tusschen Ulster en den Ierschen vrijstaat zou zijn vastgesteld, zou bindende kracht hebben en het indienen. vai> een dergelijk verslag aan de betrokken regee ringen zou tevens vaststelling van de nieuwe grens beteekenen. In dat geval zou geen ver^ dere wet noodig zijn om de grens vost te stel len. Hetzelfde zou wettelijk het geval zijn, in dien een verslag van de meerderheid werd in gediend, mits ook daarin de goheele grens zou zijn vastgesteld. Indien geen twee leden der commissie het omtrent de geheele grenslijn zouden eens worden, zou, naar vernomen wordt, het verslag geen bindende kracht heb ben. DE SPOORWEGTARIEVEN IN LIMBURG. Een resolutie van den Limb. R. K. Wcrkliedenbond. Zondag had te Roermond een algemeene vergadering plaats van den Limb. R. K. Weik- liedenbond. Op deze vergadering werd de vol gende resolutie aangenomen: „De Limb. R. K. Wcrkliedenbond te Roer mond in Centrale Roadsvegradering bijeen op 6 September 1925, gehooid de besprekingen over de groote moeilijkheden, waarmede de Limburgsche industrieën in het algemeen cn de mijnindustrieën in het bijzonder te kampen hebben tengevolge van de hooge spoorwegia- rieven spieekt als haar oordeel uit dat de bevolking van Limburg, ondanks de geografische ligging dezer provincie, historisch zoo innig mogelijk met het Nederlandsche volk is samen gegroeid en zich daarmede volkomen cén gevoelt dat het voor 's lands onafhankelijkheid en welvaait van het grootste belang is, in eigen land steenkolenmijnen te bezitten dat het een eereplicht is der londsregeering, te voorkomen, dat de bloei van handel en in dustrie in een van: nature rijk gewest °n- mogelijk zou worden gemaakt, 'tengevolge van het feit, dot dit gewest een deel is van ons vaderland dat de hooge spoorwegtarieven voor de in Zuid-Limburg gevestigde industrieelen en heel speciaal voor de ir.et massaal transport werkende mijnindustrie een onhoudboren toe stond hebben geschapen dat de directie der Nederlandsche Spoor wegen een vcor Limburg onduldbare tactiek blijft voegen, wanneer zij hare balans wil sluitend maken. o.m. door de verliezen op de „natte stations", waar zij met zeer' lage tarieven genoegen neemt te verhalen op laköbstji. 90jhl.280 Dames- en Meisjesvesten PEIGNOIR3 Ratiné f 5.25 OVERBLOUSES 3.50 2.50 Camisoles 1.80 1.60 1.00 Lanaestraat 16-18 - Am3rsf oort de „droge stations", waar zij des te hoogere tarieven laat betalen dat de londsregeering, die zorg heeft tc diagen voor den bloei van handel cn indus trie, de groote economische voordeden, zoo wel voor den Ncderlandschen Staat als hot Nederlandsche volk, van eventueel tof bloei te brengen industrieën, niet mQe» loten ver loten gaan, doordat de leiders van een uit sluitend op eigen belang bedacht en op zijn monopolie steunend transportbedrijf, voor deze industrieën het bestaan onmogelijk ma ken; dat niet mag worden opgezien tegen even tueel© verliezen op het transport, wanneer deze verliezen niet vergeleken kunnen worden met de veel grootere verliezen, die anders door volk en staat geleden worden, wanneer de hooge transportkosten overigens zeer levensvat bare industrieën doemen, hetzij tot slechts kwij nend bestaan, hetzij tot zelfs een volkomen on dergang; dat het strijdig is met eenige gezonde wel- vaartspolitiek, wanneer de spoorwegdirectie hier te lande er voor terugschrikt aan buitenland sche ondernemingen lagere tarieven toe te staan, dan aan soortgelijke industrieën in eigen lande, bijv. in Frankrijk en in Duitschland, voor eigen industrieën veel lagere tarieven worden gesteld dan voor buitenlandsche ondernemin gen, welke ook in die landen hunne producten moeten binnenvoeren; dat men een onhoudbaar standpunt zou in nemen, wanneer men zou beweren, dat elk transportbedrijf zich zelf moet bedruipen; dat cok een transportbedrijf, zeer zeker zoo commercieel mogelijk beheerd moet worden, maar dat een transportbedrijf als dat der spoor wegen toch eerst en vooral beschouwd moet worden als een instituut ten algemcenen nutte; dat waar jaarlijks millioenen worden uitgege ven voor aanleg en onderhoud van wegen en kanalen.'die zelf (rechtstreeks) niets opbrengen, de aanleg en exploitatie van ijzeren wegen niet direct een sluitende balans behoeven te toonen; dat het spoorwegbedrijf ten slotte moet be schouwd worden als een hulpmiddel voor het tot bloei brengen der bedrijven, welke de bron nen zijn der welvaart van een volk; dot zoowel het algemeen belang van Neder land als de trouwe aanhankelijkheid der Lim burgsche bevolking, ten opzichte der Zuid-Li m- burgschc industrieën een radicale wijziging vor deren der tot hiertoe gevolgde spoorwegpoli- tiek. De vergadering draagt daarom het bondsbe- stuur op, tc bevoegder plaatse de noodige stap pen te doen, om dit binnen den kortst mogclij- ken tijd te bewerkstelligen, en daarbij tevens aan te dringen op grooten spoed bij den aan leg van het Julianokanaal cn bij de uitvoering der andere Limburgsche waterwerkplannen." EERSTE NED. BOND VAN KLEINFABRI- KANTEN IN DE SIGAREN1NDUSTRIE. Een adres cn demonstratie de tabakswet. tegen Het Hoofdbestuur van bovengenoemden bond heeft aan de Tweede Kamer het volgende adres gericht. „Voor ruim drie jaren geleden is de Tabaks wet in werking gesteld, dit beteekent, dat ruim drie jaar door de ondernemers in de Tabak- en Sigarcnindustrio alle mogelijke klachten wer den geuit, als uitvloeisel dezer wet Het is naar hunne meening niet noodzakelijk weer de tolloozo bezwaren op te sommen, wel ke het huidige belastingstelsel niet zich brengt. Trouwens, zou het niet mogelijk zijn in alle details de bezwaren kenbaar te maken, omdat iedere dag hun onaangename verrassingen brengt als gevolg van het huidige stelsel. De oorzaak, dat zij het niet meer noodzake lijk vinden de bezwaren op te sommen, is daar in gelegen, dat de Regeering deze volkomen heeft erkend, want zij heeft eenc commissie sa mengesteld, welke de taak heeft, de mogelijk heid te onderzoeken voor een stelsel van be lasting op do ruwe tabak. De samenstelling dezer commissie heeft bij hen echter telcurstellng gewekt, omdat daarin niet de verschillende belanghebbende groepen zijn bijeengebracht. Zij zijn zoo vrij te mccnen, dat dit toch in de allereerste plaats eene spoedige afwikkeling terdege hnd bevorderd. Deze Commissie is den derden Februari 1925 geinstalleerd cn nog schijnt zij niet tot een be sluit gekomen to zijn. Iedere dag brengt voor hen de grootste be zwaren, welke hoofdzakelijk te wijten zijn aan de bcdrijfsbeknotting, als oojzaok van het Ban- derollesysteem. Zij stellen zich voor, zoodra de begrooting von Finunrien oan de orde wordt gC6teld, U nader de bezwaren der tabakswet mondeling toe te lichten. Zij willen U dringend verzoeken, het nog daarheen te willen leiden, dat belanghebbende groepen in die commissie zitting verkrijgen, waaronder dus ook één uit do kleinindustrie, tevens te bevorderen, dat deze commissie spoe dig met hear conclusies gereed zol zijn. Het is opmerkelijk, dat, toen de tabakswet werd uitgevoerd,, de malaise in de sigaren- industrie zich juist het zwaarst deed gelden. Het is daarom niet tc verwonderen, dnt hoofdzakelijk de kleine ondernemers hurt nller- noodigst bedrijfskapitaal hebben ingeschoten. Zij hebben alles gedaan wat mogelijk wos, om de regeering te nopen hen finnncjeële hulp te verlccncn; dit had echter niet het minste resul taat. Zij hebben te gelegener tijd getracht hulp te verkrijgen van het Kon. Not. Steuncomité, wel ko toen nog dc beschikking had over 600.000.helaas is dit ook op niets uit- geloopcn en intusschcn zijn die gelden in de schatkist gevloeid. De toestand van een groot aantal kleine fo- brikonten is allcrbcdroevenst, indien deze ech ter in het bezit zouden gesteld worden van een klein bodrijfsknpitnaltje, kunnen deze wat meer stabiliteit aan hun bedrijf bijbrengen. Zij hebben al hun hoop gevestigd op de Nieuwe Kamer, en vertrouwen, dot ten spoe digste, in hot belong van duizenden onderne mers, een gunstige wending voor hen zal wor den verkregen. Naar aanleiding van de opening der Staten- Gencroal zal een Groote Nat. Betooging ge volgd door een Straotdemonstratie te Den Haag worden gehouden, waarbij dundoeken, schilden en muziek zal worden medegevoerd. De vergadering zal plaats hebben op Maan dag 14 September a.s. des middags twee uur precies in het Gebouw Pulchri Studie Lange Voorhout 15 Den Hnog, voor welk gebouw ook de opstelling der demonstratie zal plaats hebben. Eenige Hoofdbestuursleden zullen het woord voeren. ALG. NEDERL Zl^VELBOND. Viering van het 25-jarig bcsthan. Een redo van dr. Posthuma. Gistermiddag is te Scheveningen en bijeen komst gehouden van den Alg. NederL Zuivel- bond (F. N. Z.) ter vicrinig von het 25-jarig bestaan. Daarin heeft de voorzitter van clcn Bond, dr. F. E. Posthuma, een rede gehouden, waarin hij begon met een wocs'd van hulde aan de oprichters. Het beginselbesluit om een Ne derlandsche Zuivelbond op te richten is 24 September 1899 te 's-Grovenhage genomen. De statuten en het huishoudelijk reglement werden definitief vastgesteld in de vergadering ve.Tii 20 October 1900. Dit is d© geboorteda tum van den F. N. Z. en het college-voders bestond uit de heeren baron Collot d'Escury, Bieleman, Kuperus, Verhcggen, Zwart, Her mans, De Jong, Van Nuenert, Kcestra, Truycn, Schrage en Pos'ihvmo. Na de wordingsgeschiedenis van den F.N.Z. in den brecde te hebben uiteengezet antwoord de dr. Posthuma op dc vraag Wat deed de F. N. Z. in de afgeloopen vijf-en-twintig jaren als lid van de maatschappij Wij gaven, veel personen gelegenheid in de maa'cschappij een betere plaats te veroveren en leverden daar door de maatschappij veel nuttige leden (de examens vanwege den F. N. Z. afgenomen). Zij werden ingesteld bij besluit der algemeene ver gadering van 17 December 1907, toen onn boter- en kaasmakers, centrifugisten en melk- controleurs, benevens de hoofdwerklieden en assistent-beheerders, gelegenheid werd gegeven een diploma van den F. N. Z. te verwerven, cn sedert is aan 2870 personen examen afgeno men en aan 1424 personen een diploma voor één of mccT der genoemde kwaliteiten afge geven. Behalve door de vermeerdering van het aan tal nuttige leden der maatschappij, heeft de F. N. Z. aan de maatschappij zijn diensten be wezen door het bevorderen van zuiverder toe standen op het gebied van den boter- en kaas handel. Toen in 1904, tengevolge van de invoering van het rijksmerk, de welbekende boteroorlog uitbrak, was het de F. N. Z., en met name de toenmaals bestaande Noord-Brabantsche Zui- velbond, die niets onbeproefd liet om den aan val op het rijksmerk af te slaan. De vóór het rijksmerk, met de daarbij behoorende zuivel- inspectie, reeds bestaande botercontróle, welke zich daarna voortdurend heeft uitgebreid, heeft Van den F. N. Z. steeds deh steun ontvangen, dien zij behoefde. Naast de medewerking aan de botercontróle heeft de F. N. Z. niets onbeproefd gelaten om in het buiten- en binnenland den verbruikers duidelijk te maken, dat er maar één product op tien naam boter aanspraak mag maken, n.T. clat product, dot afkomstig is von melk of room cn waaraan geen oan de melk vreemde vetten zijn toegevoegd. Verder wees dr. Posthuma op het oudsto stuk werk, de reis Parijs—Kopenhagen—Berlijn, bij welke gelegenheid gvtracht werd den bui- tenlandschcn kooper in Frankrijk en Duitsch land juiste begrippen omtrent het onvervalsch- te Nederlandsche product, dot boter heet, bij tc brengen, onder daarbij het eigenbelang voorop te plaatsen en waarbij aan de in Dene marken genomen maatregelen werd getoetst wat in ons land nog zou kunnen ontbreken. En ais jongste stuk werk de reclame, nu bijnrj twee jaar long in spoor cn tram en door licht bakken in dc stroten om den binnenlondschcn vefljruikcr duidelijk tc moken, welke boter als onvervalscht product kon worden gekocht. Wat den kaashandel betreft, verleent do P. N. Z. zijn steun con dc kogfccontrólc en zol ongetwijfeld ook voor deze, veel jongere bewe.. tfbig, niet ongedaan loten wat de begrippen kon verhelderen. Gedurende de vijf-en-twintig jaren van zijn bestaan, ook gedurende do moeilijke crisisjaren, heeft de F. N. Z. de regeering steeds gesteund en deze steun heeft der regeering niets gekost. Tweemaal is in de kinderjaren van den F. N. Z. een voorstel ter tafel geweest om rcgcerings- subsidie te vragen en beide keoren is het prin cipieel verworpen. De toestand is duseen verceniging van acht bonden van coöperoticve zuivelfabrieken, met 455 aangesloten fabrieken cn hierbij pk m. IOO.COO aangesloten landbouwers omvattend, redt zich zelf .en geeft der regeering steeds op brecdc wijze steun; cn nu komt de vraag op of dit wel altijd voldoende wordt begrepen. Vele der rijksambtenaren zien gelukkig vol komen in, hoezeer him arbeid en de daar door te verkrijgen resultaten gesteund kan worden door een lichoom als de F. N. Z. Wordt echter in zuivel- of doormede samen hangende vraagstukken overleg met de regee ring gepleegd, dan brengt het den vertegen woordigers von den F. N. Z. soms een glim* loch op het gezicht als ze zien hoe hun organi satie op galijken voet wordt behandeld met an dere, die wat omvang betreft, niet in haar schaduw kunnen slaan. We vragen niet de geringste bevoorrechting, maar slechts erkenning van het feit, dot do F. N. Z. gerechtigd is te spreken in naam von honderdduizend landbouwers, die allen in staat worden gesteld op een bij den F. N. Z. aan hangig vraagstuk hun invloed te doen gelden. Niet in onderonsjes komen besluiten cn oor- dcelcn van den F. N. Z. tot stond, doch in openbaarheid en na scherp bekijken van velo bevoegden. Moge hieruit volgen, dat een der gelijk oordeel niet eenvoudig, zonder overleg, terzijde wordt geschoven door een enkel per soon, hoe knop hij don ook zij. Wij drongen ons nimmer op, doch hebben ons steeds verheugd der regeering terzijde to mogen staan, gelijk het ons ook voor de toe komst een eer en een genoegen zal zijn der regeering bij te staan. Dr. Posthuma bracht vervolgens hulde o.a. aan den heer Bieleman, die ten tijde van do oprichting van den F. N. Z. als voorzitter van het voorloopig bestuur tot rijkszuivelinspecteur benoemd werd en in deze benoeming aanlei ding vond, niet verder aan de zaken van den F. N. Z. mede te werken. De F. N. Z. en hij bicven in voortdurende aanraking, zoodot wc- derkeerigc steun bij de bestrijding van knoeie rijen steeds verzekerd was. Uit dankbaarheid oor zijn initiatief bij de oprichting van den F. N. Z. en uit eerbied voor zijn nagedachtenis, plaatste het dag. bestuur zijn beeltenis in het gedenkboek voorop. Naast den heer Bielcmon staan velen, die hulde verdienen. Daarom noemde hij geen namen, doch dankte allen, ambtenaren of particuliere personen, die nog in den F. N. Z. medewerken of dit vroeger deden, recht hartelijk voor den ondervonden steun. De F. N. Z. is het werk van menschen, met alle daaraan klevende gebreken. En als zij in vijf-en-twintig jaar iets is geworden, is het daaron ate donken, dat velen hun hart en niet alleen hun hoofd aan den F. N. Z. gaven. Of wij ook verder wat zullen bereiken en daar door von den F. N. Z. nog meer zullen maken, zal veel afhangen van de wijze waarop wij ons werk verder voortzetten. Evenmin als in het verleden, zullen wij onze kracht moeten zoe ken in veel woorden, hetzij gesproken hetzij geschreven, doch door daden toonen wat wij kunnen. Nadere bizonderheden omtrent de samenkomst. 1300 leden van den F. N. Z. uit alle oorden von ons land, hadden gehoor gegeven aan den oproep om in Scheveningen het 25-jarig be staan von don F. N. Z. te komen vieren. Dr. F. E. Posthuma opende de feestverga- dering met een welkomstwoord. Hij begon met het Wilhelmus te laten spelen. Daarna begrootte hij enkele der 140 gasten speciaal, o.a. minister De Geer, burgemeester Patijn en de autoriteiten op landbouw- en zui velgebied, benevens zeer vele buitcnlandsdho gasten en vertegenwoordigers van zusterver- eenigingen en instellingen. Het tooneel was bijna geheel in beslag ge nomen met prachtige bloemstukken. Aan den wand hingen twee kaarten die trotsch verkond den In 1900407 fabrieken met 366 millioen Kg. melk in 1925435 fabrieken met 1631 millioeni Kg. melk. Dr. Posthuma deed een beroep op de pers om het groote publiek nader kennis te doen maken met doel en streven van den F. N. Z. De stadsbewoner ziet in den zuivelboer meestal alleen een boer, die zijn producten zoo duirr mogelijk verkoopt. Maar met zulk een redenee ring doet nien den boer tekort. Vervolgens sprak dr. Posthuma de hierboven vcnheldo feestrede uit,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 1