PIANO'S EN ORGELS P3AN0HANDEL S, DUUKER BINNENLAND. RECLAMES. Van 1—4 rebels 1 2.05. elke regel meer f 0.50 Voorhanden prima bespeelde Waaronder zco goed als Nieuwe Instrumenten Aug. herinnert er non, dat volgens art. II van het verdrag tusschen de Ver. Staten, België, Engeland, China, Frankrijk, Italië, Japan, Ne derland cn Portugal, dot in 1022 te Washing ton geteekend is, er binnen 5 maanden,' nadat dit verdrag is geteekend, een buitengewone conferentie in China bijeen zal komen op den dag en de plaats, die de Chineesche regeering aan zal wijzen, teneinde het werk van de con ferentie van Washington ten aanzien van de Chineesche dcuanevraagstukken voort te zet ten en le voltooien. Daar het verdrag op 5 'Aug. van kracht is geworden, noodigt China de betrokken mogendheden uit tot de bedoelde, conferentie te Peking op 26 October. De nota herinnert er verder aan, dat de Chineesche af vaardiging te Washington haar bedoeling te kennen heeft gegeven op deze conferentie ook .weer het vraagstuk van het herstel van China's autonomie ter sprake te brengen. Deze bedoe ling zal op de conferentie worden verwezen lijkt, waarvan de Chineesche regeering „ver wacht, dat eenlgerlei regeling zal worden ge troffen tot het wegnemen van de tariefbeper- kingen, die China toj dusver opgelegd waren". De Engelsche nota, geteekend door 'Austen Chamberlain, zegt, ra het aannemen van da ipitnoodigir\g„Ten aanzien van het voorne- tmen uwer regeering om ter conferentie ook de hernieuwde overweging van het vraagstuk van de autonomie op douanegebied te berde te bréngen, is Zr. Ms. regeering bereid, hetzij ter conferentie, hetzij daarna, eik redelijk voorstel te overwegen en te bespreken, dnt door uw regeering gedaan mocht worden ter herziening van de verdragen nopens de douanerechten". Hierbij mag worden aangeteekend, dat deze verklaring een tegemoetkoming van beteekenis inhoudt, daar zij de toestemming van de En gelsche regeering bevat om de strekking der conferentie uit le breiden tot buiten de gren zen, die te Washington zijn gesteld. Engeland en het boycotten der Britsche scheepvaart door Kanton. Het Engelsch departement van buitenland- sche zaken heeft in antwoord op een vertoog van de Imperial Merchant Service Guild be treffende de vijandige houding der Chineezen tc Kanton tegen de Britsche scheepvaart me degedeeld, dot de voorloopige regeering van Kanton in antwoord op een verzoek om inlich tingen ontkend heeft, dat zij last heeft gegeven tot de maatregelen, te Kanton tegen de scheep vaart toegepast. De regeering wijdde intus- schen haar grootste aandacht aan den toe stand te Kanton en in China in het algemeen en'zou niet aarzelen krachtig op te treden om de Britsche scheepvaart- en handelsbelangen te beschermen, wanneer zij er zeker van was, dat een dergelijke houding wenschelijk was in het belang van het Britsche rijk in zijn geheel. Zij betoogt verder, dat de uitdagende houding van een troep extremisten, die thans in Kanton de baas spelen, dat niet in de macht is van Peking, er met opzet op berekend kan zijn maatregelen van weerwraak uit t*e lokken, waardoor zij hopen hun populariteit in hun eigen land te vergrootcn en Groot-Britonnië ie brandmerken als den onderdrukker van China. De regeering geeft er de voorkeur aan in ver- eeniging met andere mogendheden op te tre den, wier verdragsrechten eveneens op het spel staan. De regeering van Kanton neemt een Engelsch stoomschip in be slag. P a r ij s, TO Sept. (H. N.) Volgens een be richt uit Hongkong aan de Matin hebben de zeestrijdkrachten der regeering van Kanton be slag gelegd op het Engelsche s.s. Weshan. Men is van opvatting, dot uit dit optreden moet worden afgeleid, dat de regeering van Kanton zich wil aansluiteh bij de beweging, die feitelijk een blokkade van de Engelsche kolonie te Hongkong beoogt. Het onderzoek naar de schiet partij tc Sjanghai. De juridische commissie van onderzoek naar de schietpartij te Sjanghai op 30 Mei zal be staan uit een Engelschen, een Amerikaanschen en een Japanneeschen rechter. Men blijft po gingen aanwenden om China te bewegen ook een rechter aan het werk van de commissie te doen deelnemen, doch de commissie za) in elk geval met haar werk beginnen VEREENIGDE STATEN. DE VAN FRANKRIJK TE VORDEREN SCHULD. Frankrijk mag niet °P een gun stiger behandeling- rekenen dan Engclarfd te beurt viel. Smoot, de voorzitter van de commissie voor de fundeering der schuld, heeft in een rede te kennen gegeven, dot Frankrijk niet mag hopen op een gunstiger regeling van het vraagstuk der schulden don die, welke aan Engeland is toegestaan AUSTRALIË. DE ZEELIEDENSTAKIN^. Talrijke vcroordeeling-cn. Blijkens een bericht uit Melbourne zijn hon derd stokers van verschillende schepen ver oordeeld tot gevangenisstraf, wisselend tus schen één en drie v.cken, alsmede tot boeten naar gelang hunner loonen. De gezinsbijslag. Blijkens een bericht uit Melbourne hebben de Engeische reeders geseind, dat zij bereid zijn floor te gaan met de betaling van de gelde lijke toelage aan de gezinnen der stakers, won neer de zeelieden weer geheel aan het werk gaan volgens de geldende voorwaarden. Die geldelijke toelage is een deel van de gage der zelieden, die aan de gezinnen betaald wordt, terwijl de mannen op zee zijn. AFSCHAFFING VAN DE DOODSTRAF. Gemeld wordt uit Sydney, dat 'het parlement eên wet tot afschaffing van dc doodstraf 'heeft aangenomen. DE KONINKLIJKE FAMILIE. No het bezoek aan Amsterdam a.s. Maan dag zal de Koninklijke Familie, die Maandag middag in de Residentie aankomt, intrek ne men n hét landhuis „den Ruvgenhoek" te Schevcningen. HOFBERICHT. H. M. de Koningin heeft gisteren ter gelegen heid van" de vlootrevue op het Sneeker meer het proedicaat „Koninklijke" verleend aan de zeilvcreeniging „Sneek". MINISTER VAN KARNEBEBK. Minister Van Knrnebeek heeft gistermiddag Genève verlaten. Hij zal, volgens den N. R. C- con espondent, nog een paar dagen in Zwitser land blijven, doch hoopt bij de opening van de zitting der Stoten-Generaal weer in Nederland terug te zijn. Jhr. Loudon zal, evenals vorige jaren, voortaan de leiding van de Nederlandsche dele gatie ter Volkenbondsvergadering op zich ne- ~en. AUDIËNTIES De gewone audiëntie van den Minister van Marine a.i. zal op Maandag T4 September niet plaats hebben. VOLKENBONDSINiSTITUUT VOOR INTELLECTUEELE ONTWIKKELING. Prof. Lorentz tot bestuurslid be noemd. De Volkenbcndsraad heeft op voorstel van de volkenbondscommissie voor intellectueele sa menwerking onzen landgenoot prof, Lorentz be noemd tot lid van den internationalen raad van •bestuur over het nieuwe volkenbondsinstituut voor intelleactueele samenwerking te Parijs. INTERPARLEMENTAIRE UNIE. De Nederlandsche afgevaardigde. Het Eerste Kamerlid baron Wittert van Hoog land zal zich aanstaanden Donderdag naar V. ashington begeven ter bijwoning van de jaar- lijksche bijeenkomst van de Interparlementaire Unie. Aanvankelijk had de Nederlandsche delegatie naar deze jaarlijkscho bijeenkomst, waarvan het eerste gedeelte te Washington en het tweede gedeelte te Ottawa (Canada) zal worden gehou den, met den heer Wittert van Hoogland be staan uit de heeren Bongaerts, Kooien en Rut gers, die echter wegens het aanvaarden van het ministerschap thans niet medegaan. Op de agenda van deze Unie-bijeenkomst komt o. a. voor eene bespreking van een inter nationale douanè-overeenkomst. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. Het militaire aandeel in de plechtigheid. Omtrent het militaire aandeel in de plech tigheid der opening, door de Koningin, van het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal Dinsdag ~.s., kon het volgende worden medegedeeld De stoetfwordt geopend door een eskadron sterk ongeveer (30 ruiters uit het lie regiment Huzaren, onder bevel van een ritmeester, en waarbij de standaard en de trompetters van het korps. Bij dat eskadron bevinden ziich de regi- ments-comandant en adjudant Door een even sterk detachement wordt de stoet gesloten. De afzetting van den weg, dien de stoet rijdt, geschiedt op de gewone wijze door Cava lerie, Infanterie en Artillerie. Een compagnie ter sterkte van 100 hoofden van het regiment Grenadiers, onder bevel van een kapitein, met het vaandel van genoemd regiment en de Koninklijke Militaire Kapel, wordt als eerewacht opgesteld aan het Poleis der Koningin in het Noordeinde. Bij deze com pagnie bevinden zich de commandant der Isle Infanterie-Brigade (Brigade Grenadiers en Ja gers) met adjudant, benevens de commandant van het regiment Grenadiers met diens adju dant. De eerewacht aan de Ridderzaal op het Binnenhof om bij aankomst der Koningin de militaire eerbewijzen af te geven, zal bestaan uit een compagnie van het regiment Jagers, ter sterkte van 100 hoofden, onder bevel van een kapitein, met het vaandel van het regi ment. Bij deze compagnie bevinden zich de compagnie van het regiment Jagers met zijn adjudant. Ook hier zal de Koninklijke Militaire Kapel, die zich,.nadat de stoet het Paleis heeft ver laten, naar het Binnenhof begeeft, tijdig aan wezig zijn om, evenals bij het Paleis, het Wil helmus ten gehoore te brengen. Het Binnenhof zal overigens zooals gebrui kelijk, worden afgezet door troepen, waartoe thans is aangewezen een detachement'van 75 hoofden der politietroepen. Dc minuutschoten, welke zullen worden af gegeven van het oogenblik af dat H. M. het Koninklijk Paleis verlaat totdat Zij daaiin weder zal zijn teruggekeerd, zullen aan het Malieveld worden gelost uit drie vuurmonden, behoorende tot de batterijen der Ie Artillerie- Brigade. EERSTE KAMER De heeren P. Danz cn L. M. Her- mans gekozen verklaard. Het Centraal Stembureau heeft gistermiddag een openbare vergadering gehouden ter voor ziening van twee vacaturen in de Eerste Kamer, ontstaan door het bedenken als lid dier Kamer door de heeren ir. Ch. C. Cramer en R. Sten huis, in verband met hun benoeming tot lid van de Tweede Kemer. Benoemd werden verklaard in dc plaats van den heer Cramer de heer P. Danz te Amster dam, en in de plaats van den heer Stenhuis de heer L. M. Hermans, te Arnhem. PROMOTIE. Tegen I October wordt bij de landmacht een groote promotie verwacht. De kolonel W. E. van Dam van Isselt, sous chef van den Generolen Staf, wordt bevorderd tot gemaraal-majoor, met handhaving in zijn functie. De luitenant-kolonels der artillerie C. A. Prins, A. K. L. Verschoor en J. A. Kaub wor den bevorderd tot kolonel. Ook deze hoofdof ficieren blijven gehandhaafd in hun betrek king, waaraan trouwens de kolonelsrang ver bonden is. (Zij konden niet eerder tót dien rang benoemd worden omdat zij nog geen twee jaar luitenant-kolonel, waren). Voorts worden bij het wapen der infanterie oen aantal kapiteins benoemd tot majoor voor dc kapiteins Brussen, jhr. Laman Trip, Ruys en ten Broeke Hoekstra brengt dit geen verandering in functie. (Vad.) PERIODIEKE BEVORDERING. Plannen bij het van Oorlog. departement Aan het departement van oorlog zijn, naar „Met Vad." meldt, plannen in overweging om de bevordering van de officieren en onderoffi cieren periodiek te doen geschieden. De rang- indeeling zou don losgemaakt worden van de .Tcdesorganisatie. Daardoor zal het mogelijk zijn om de oorlogs-cncadreering beter te ver- zorgen.en aan het beroepskader een behoorlijke loopbaan te verzekeren. Veel kosten zou dit niet veroorzaken, aongezien de salarissen toch reeds in hoofdzaak naar de anciënniteit gere geld zijn. Bovendien zal alleen bij een dergelijk stelsel mogelijk zijn om het verlofskader bijtijds in de hoogere rangen te brengen. DE ONDERZEEBOOT K TI. Het bevel over Hr. Ms. K II, bestemd voer den dienst in Ind'ië, is opgedragen aan den luitenant te» zee Tste kl. E. V. C. Beekman. DE BEZUINIGINGSCOMMISSIE-POP. Tack en samenstelling der nieuwe commissie. Het Hbl. verneemt, dat de samenstelling van de nieuwe Bezuinig.'r.gccommissie, waarvan reeds tot voorzitter ia benoemd de oud-minister van oorlog de heer Pop, thans vaststaat. Zoo als wij reeds vroeger gemeld hebben, heeft d<= heer Pop, in overleg met de regeering, dc uitnoodiging tot dc uit'verkoren personen ge richt Buiten den voorzitter zal de commissie nog vijf leden tellen, onder wie ecnige hoogleerorcn en handelsmer.schen, benevens een algemeenen secretaris, die werkzaam is in het bankbedrijf en een (bezoldk-den) adjunct-secretaris, jurist Aangezien de Bczuinigingscommissie onde; den heet Pop een geheel nieuwe taak zal heb ben, zal zij worden gebaseerd op een nieuw Kon. Besluit, dat wel niet zoodanig meer op zich zal laten wachten. Is het blad wel inge licht, dan zal cb commissie niet, gelijk bij Je vorigesamenstelling, een eigen onderzoek in stellen. Eigen inspecteurs zal zij dan ook niet meer hebben. Zij zal eigenlijk werken als een hoogere instantie in bezuinigingsaangelegen.. heden, waaromtrent lagere instanties met departementen van algemeen bestuur niet tot overeenstemming mochten kunnen komen. De zaken zullen de commissie dus ter beoordeeling worden aangebracht. Zij zal echter, naar het blad meent te weten, ook op eigen aanstichting een onderzoek, of een hernieuwd onderzoek kunnen laten instellen, maar dan door be staande, voor hel bezuinigingswerk aangewezen organen en personen. DE ROTTERDAMSCHE VERKEERS PROBLEMEN. Uit het ropport eener Staatscommissie. an de onlangs ontbonden Staatscommissie tot bestudeering van de verkeerstoestancian te water en te land in en rond Rotterdam zijn t'huns nieuwe mectedeelingen verschenen (na die van Juli 1921), waarin velschillende pun ten, waarover door den minister van water staat nader haar gevoelen gevraagd is, wor den 'behandeld. Wat de brug over de Schiedamsche Schie betreft, wordt in overweging gegexen de tun nel, waarmede de weg onder den spoorweg moet worden doorgevoerd, zoo diep onder het maaiveld te leggen, dat de voor het gewoon verkeer gevorderde tunnelhoogte van 4.50 M. kan worden verkregen, zonder dat in de hoog te van den spoorweg iets zou behoeven te wor den veranderd. Principieele bezwaren om de brug over de Delfshavensche Schie beweegbaar te maken zijn er niet, want ook met bewaegbare bruggen, die zoo hoog liggen, dat met enkele openin gen kan worden volstaan, behoeft er aan de groote lijnen, die door de commissie getrok ken zijn, niet te worden veranderd. Wat aangaat het goederen-emplacement Beukeisdijk blijft de' commissie bij haar aan vankelijk voorstel. De doorgangen in den spoorweg voor de Schiekadè kunnen zoo ruim als men wenscht gemaakt worden. In beginsel is tegen het maken van een nieu we viaduct c. a. geen bezwaar geopperd. Betwijfeld wordt of belangrijke verschuiving van de viaduct bedoeld werd een verschui ving in noordelijke richting wel goed mo gelijk zal zijn, ook afgezien van de vermoede lijk zeer kostbare onteigening. Van gemeentewege is de wenschelijkheid be toogd, het station Hofplein met de viaduct te verbinden, zoodat aldaar zal kunnen worden overgestapt door reizigers van de stations ge legen aan" del ijn Den Haag—Rotterdam via Pijnacker en bestemd voor stations van de lij nen Rotterdam—Dordrecht en Rotterdam Gouda v.v. De commissie merkt op, dot de bedoelde verbinding technisch mogelijk is en dat nader zal moeten blijken of aan vervoer in bedoelde relaties behoefte zal bestaan, het geen ook zal afhangen van het gebruik, dat van de bestaande viaduct in de toekomst zal worden gemaakt. De behoefte aan een halte RotterdamOost bestaat volgens de commissie nog niet. GEP. LUIT.-GEN. F. DE BAS. Viering van zijn 85e verjaardag. Gisteren vierde de gepens. luitenant-generaal F. de Bas, directeur van het Krijgsgeschied kundig Archief van den Generalen Staf zijn 85sten verjaardag. Boven den ingang van het bureau van den generaal was een transparant aangebracht van het familiewapen, terwijl het bureau zelf wes versierd met groen, bloemen en vlaggedoek. Tot de velen, die den generaal op dezen dog op zijn bureau hun gelukwensch kwamen aan bieden, behoorden de minister van Oorlog, de heer Lambooy, de' oud-minister van Oorlog Pop, de chef van den Generalen Staf en olie of ficieren van dien staf, de inspecteur van de Genie en van de Cavalerie, de hoofdintendant, de oud-plaatselijk commandont generaal-majoor Laatsmon en vele officieren van het departe ment van Oorlog. Des middags hield de generaal een receptie te zijnen huize. JHR. DE MURALT ONGESTELD. Het Eerste Kamerlid Jhr. de Muralt, burge meester van Borculo, heeft toen hij dezer da gen naar den Haag ging een ernstige aonge- zichtsinfectie gekregen. Hij is ter verpleging opgenomen in dc EmmokJiniek te Utrecht. Dc tc-estand van den patiënt was gistermiddag vrij bevredigend. Dc infectie breidt zich thans niet meer uit. W. J. LUGARD. Men meldt ons, dat de heer W. J. Lugord, lid van het Dagelijksch Bestuur van den A. N, W. B., thans weer thuis is, om daar zijn alge heel herstel af te wachten. Hij is opgewekt en voelt zich goed. Alles wijst er op, dat hij na verloop va a enkele maanden zijn orbeid zal kunnen hei- vatten. DE HISTORISCHE TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Verlenging tot 4 October. Noor wij vernemen zal de Historische Ten toonstelling tot en met den 4den October wor den verlengd. Het schilderij van Claudius Civilis echter zal op den veslgestelden datum, d. w. z. 15 Sep tember, aan de tentoonstelling worden onttrok ken, zoodat zij, die het nog niet in oogen- schouw hebben genJmen, nog gelegenheid heb ben het schilderij gedurende enkele dagen -te bezichtigen. In verband met het Koninklijk bezoek zal het Rijksmuseum Maandagochtend 14 Septem ber van tien tot een uur voor het publiek ge sleten zijn. Het Prentenkabinet is gedurende dien tijd dcor den Drucker-uitbouw te berei ken. HET NIEUWE BANKBILJET VAN 10. Het prototype der vereeuwigde Zeeuwsche schoone. Naar gemeld wordt, heeft de dienstbode van den agent der Nederlandsche Bank te Middel burg gediend als model voor het portret op het nieuwe bankbiljet van 10. DE ELECTRIFICATIE VAN DE LIJN AMSTERDAM-ROTTERDAM. Een intensief verkeer op het traject Amsterdam—Haarlem. Omtrent de electrificalie van de spoorlijn Amsterdam—Rotterdam valt thans mede te dee- len, dat de rijtijden tusschen Haarlem en Den Haag zullen worden verkort tot 40 minuten en tusschen Haarlem en Amsterdam tot 16 minu ten. Naar de Msb. verneemt, bestaat het plan om in ieder geval op het traject Haarlem—Amster dam korte treinen te laten rijden en dan met korte tusschenpoozcn. Om de 20 minuten zou dan een trein vertrekken, terwijf dit in de drukke UTcn om de 10 minuten zou zijn. Over het Spnarne te Haarlem zal een nieuwe spoorbrug moeten worden gebouwd, waarnaast een voetbrug komt. De plannen daartoe verkee- ren reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Een gedeelte der rijtuigen zal worden gele verd door de fa. Beynes te Haarlem en de mo toren en trucks door Heemaf te Hengelo. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Conferentie tusschen orga nisaties en directie. In de gister gehouden bespreking met de directie der Ned. Spoorwegen kwamen aan, de orde het advies van den Loonraad en het min derheidsrapport der drie samenwerkende orga nisaties: Ned. Vereeniging, St. Rafaël en P. C. B. De directie deelde medein geen enkel opzicht te kunnen aanvaarden eenige loonrege ling, die meerdere financieele lasten op het bedrijf zou leggen. In dit verband wordt het meerderheidsadvies van den Loonraoad door haar niet opgevolgd, aangezien dit een meer der bedrag van 500,000 per jaar zal vorde ren. De directie is wel bereid na te gaan of een wijziging in ós loonregeling kan worden aan gebracht, waarbij met enkele wenschen der organisaties zal worden rekening gehouden, en waardoor tevens het maximum-loon als door het meerderheidsadvies voor de eerste loon schaal is voorgesteld, met f 25 zal worden verhoogd. Op deze basis zal óoor de directie een nieuw ontwerp worden samengesteld, waarover een nieuwe bespreking zal plaats vin den. Geen meerdere lasten op het bedrijf. Omtrent de gisteren gehouden conferentie tusschen de Directie c|er Nederlandsohe Spoor wegen en de vertegenwoordigers der erkende vakbonden, vernemen wij nog dat de Directie er niet aan denkt, om met ingang van 1 Januari 1926 een nieuwe loonregeling in te voeren, dje meer zal kosten dan de tegenwoordige; vrijwel hetzelfde standpunt dus, dat de Directie eenige maanden geledon kenbaar maakte aan den Loonraad door middel van haar bekenden brief. Er zal dus van de invoering van het meer derheidsadvies van den Loonraad dat tot stand is gekomen door de directie-vertegen woordigers in samenwerking met den B. A. N. S.-vertegenwoordiger dat 500.000 meer zou kosten dan de tegenwoordige loonregeling, niets komen, zoodat dus de loonsverlaging van het mindere personeel ten bate van eenige groe pen ambtenaren zoo goed als van de baan is. De Directie was evenmin van plan om de wen schen, neergelegd in het ropport van de min derheid van den Loonraad, n.l. van de Ne derlandsche Vereeniging, den R.-K. Bond St. Raphael en den Prot. Christ. Bond, alsmede die van den Centralen Bond, met I Januori a.s. in te voeren, daar de inwilliging ervan nog veel meer zou kos'en cn het spoorwegbedrijf tot en met Augustus j.l. reeds ongeveer 6'A millioen minder aan ontvangsten heoft. Door de vertegenwoordigers der c ia samen werkende organisaties werd het standpunt inge nomen dat, indien een betere loonregeling al iets zou medewerken tot eene bedrijfstekort, de regeering dan dit tekort maar zal moeten dra gen. Overeenstemming tusschen de Directie en bijna het goheele personeel is dot wel waard. De Directie verklaarde eveneens gesteld te zijn op overeenstemming, doch het bedrijf kan geen duurdere loonregeling drogen. Waar de directie-vertegenwoordigers en die van den B. A. N. S. in den Loonraad het maximum van de eerste loonschaal van 1635 hadden terug gebracht op 1600 per jaar, stelde de Directie thans zelf voor, om dit laatste bedrag met 25 te verhoogen cn dus te brengen op 1625. Waar door dit voorstel van de Directie feite lijk het geheele advies van de meerderheid van den Loonraad was teniet gedaan, verklaarden de vertegenwoordigers der samenwerkende Bon den zich bereid thans over de nadere loonsvoor- stellen der Directie op den overeengekomen grondslag te willen onderhandelen. Vermoedelijk zal de Directie binnen T4 dagen reeds een nieuw ontwerp-loonregeling aan de bonden toezenden ter nadere overweging. 609 OVERTREDINGEN DER ARBEIDSWET. Het vonnis tegen den directeur der Lcidsche Katoen Moatij. De kantonrechter te Leiden heeft F- H. A. D'.. directeur dei Leidsche Kotoen-Mij., over eenkomstig den eisch van het O. M., wegens 609 overtredingen van de Arbeidswet, veroor deeld tot 609 boeien van 50 ct. of 30 dagen hechtenis. WEER EEN LOTING ONGELDIG VERKLAARD. De Commissaris' dei Koningin in Noord-Bra bant heeft de onlangs gehouden militieloting te Boxmeer ongeldig verklaard, aangezien de lotclingen uit Rijkevoort, hoewel aanwezig, door misverstond persoonlijk niet aan de lo ting hebben deelgenomen. HET DRAMA IN DE SCHIESTRAAT. Het voorspel voor de Rottcr- damsche rechtbank. De vrouwen T. de J. en J. v. G., beklaagd van berooving van een sleepbootkapitein van 2200, in een slop. aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam, welke berooving aanlei ding werd tot het drama in de Schiestraat, werden gister ieder tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vrouwen verlieten gillend de rechtzaal, scheldend naar een persoon op de publieke tribune, die bij het beroovingsgilde bekend staat als „Lange Tinus". Ze schreeuwden hem toe, dat hij mee moest naar Den Haag. Toen de man van neen schudde, schenen d-a vrou wen er uit te begrijpen, dat voor hen geen hooger beroep zou worden aangeteekend en ze begonnen te razen en te tieren, wilden naar de tribune dringen, doch werden door de veld wachters weggeduwd. De jongste, die het erg ste te keer ging, moest het trapje woiden af- gesleept, dat naar het Huis van Bewaring voert. Er bestaat wel kans, volgens de Msb., dat du zaak voor de bij de berooving betrokken man nen, die zich tot dusver buiten schot hebben weten te houden, een leelijk gevolg zal heb ben, als de vrouwen, ervarend dat men hen aan hun lot overlaat, zullen gaan praten. VERDUISTERING EN BRANDSTICHTING. Een concierge van een rijks gebouw als beklaagde. De recherche te Groningen heeft aangehou den den 26-jarigen concierge van de Rijks kweekschool voor onderwijzers(essen) aldaar, die in zijne woning, in het gebouw der school, brand ha gesticht, welke brand óoor zijn eigen toedoen tot een onbeduidend binnenbrandje be perkt is gebleven. Zijne bedoeling was het te doen -oorkonten, dat een trommeltje met ruim f 500, dat hij voor den directeur in bewaring had, verbrand was. Ruim f 500 is op een an dere plaats in 'het gebouw gevonden. POGING TOT DOODSLAG OP EEN VELDWACHTER. Een straf van twee jaar en zes maanden gecischt. Voor de rechtbank te Breda heeft gisteren ze kere V. terecht gestaan, beschuldigd van poging tot doodslag op den veldwachter van Teterin- gen, M. genaamd, in den avond van 1 Augus tus 1.1. De veldwachter verscheen tijdens een ruzie tusschen eenige personen in een café en wilde de vechtenden scheiden, waarbij 'V. hem in den linkerarm een ernstige snijwonde toe bracht. Daarna stak hij nog tweemaal naar hem zonder hem echter te kwetsen. De officier van justitie eischte tegen beid., dien hij een gevaarlijk bandiet noemde, wegens poging tot doodslag en zware mishandeling een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. Bekl. heeft een zeer ongunstig verleden. De verdediger, mr. van Mierlo, vroeg clemen tie. Uitspraak over 14 dagen. SMOKKELARIJ VAN MORPHINE, COCAINE EN OPIUM. Vonnis ven de Rotlcrdamsche rechtbank. De expediteur uit Zurich en de twee Cana- deezen uit Montreal, die do vorige week te rechtstonden wegens in voer van morphine en cocaïne werden gisteren door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld^ de eerste Jot f 100C(

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2