AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" Vrijdag 11 Sept. 1925 binnenland. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. De Hand met het Litteeken, 24e Jaargang No. 62 De Staatscourant van heden TO Sep tember bevat o. a. de volgende Kon. be sluiten toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nansauorde met de zwaarden aan den gepensionneerden opperseiner F. J. Vetter benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Velsen C. P. Henning, te Haarlem toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassauorde aan J. van Oud-Leusden, garenmeester bij G. Boogaerd Dzn., wollen- stof fenfabriekcn te Tilburg. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN SNEEK. Het waterfeest totaal verregend. Ter aanvulling van het reeds medegedeelde, ontleenen wij nog het volgende aan het verslag der N. R. Ct.: Van de veetentoonstelling ging de Koninklijke familie aan boord van een volgboot, die haar langs de Waterpoort bracht naar de Jouster- kade, om daar over te steppen op het oplei dingsschip Prins Hendrik, waar de heer J. G. Hibma, voorzitter van de zeilvereeniging Sneek, de hooge gasten ontving en twee kleine jongens: Herrius Halbertsma en Enne van Ham bloemen aanboden. Overal, en ook hier ter plaatse, waren de merischen saamgestroomd en geestdrift was er onder hen en steeds huldigden zij de Vorstelijke bezoekers hartelijk. Spontaan zongen zij het Wilhelmus en voortdurend kwamen de toe juichingen los. „Scitterend hè we ze zien" zeide een Friesche opgetogen achter ons. Van hier uit begon echter de groote teleur stelling voor de Sneekers. Hoeveel hadden zij zid\ van hun waterfeest voorgesteld en hoe had den zij zich ingespannen om de Koninklijke be zoekers op hun geliefde wijde Sneekermeer door middel van de sport, die een ^eel van hun leven in beslag neemt, te huldigen. Gansch de Sneeker vloot van jachten hadden ze opge tuigd met vlaggenlijnen. Achter elkaar hadden ze de ranke vaartuigen opgesteld. Met versie ring, een défilé, en admironlzeilen zouden ze een schouwspel op de prachtige open watervlakte ten beste geven, dat alle harten van vreugde en trots zou doen kloppen. Het miserabele weer wilde het anders. Hard nekkig striemde de regen omlaag; de loodgrijze lucht slokte de fijne contouren van het beroem de Sneekermeer op. Het geheel, dat zulk een schitterende hulde had kunnen zijn, werd tot een troostelooze triestheid. Het défilé kon nog plaats hebben. De meer don 60 jachten en mo torbooten, die alle ongunst der elementen ten spijt waren opgekomen, trokken langs de Prins Hendrik, een schouwspel, dat toch nog van groote bekoring was, maar het admiraalzeilen,* wat «het hoogtepunt van het waterfestijn ge weest zou zijn, moest achterwege blijven, ook al, omdat de vastgestelde tijd reeds lang over schreden was. KONINKLIJK BEZOEK AAN SCHIEDAM. Het bezoek dat de Koningin aan Schiedam zal brengen, is thans definitief vastgesteld op Vrijdag 18 September. De Koningin zal er ruim twee uur aankomen en ruim zes uur weer vertrekken. DE WEELDEBELASTING. De absoluut onuitvoerbare con trole een onoverkomenlijk be zwaar er tegen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft aan den minister van financiën geschreven, dat zij kostbate en voor sommige bedrijven haars inziens absoluut onuitvoerbare controle een onoverkomenlijk bezwaar tegen het ontwerp- Weeldebelasting blijft achten. LANDBOUWSTATISTIEK EN BELASTING. Vragen van het Kamerlid Wcs- terdijk. De heer Westerdijk heeft den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vra gen gesteld lo. Is het den Minister bekend, dat inspec teurs der directe belastingen, althans één dier inspecteurs, gemeentebesturen, althans één ge meentebestuur, hebben verzocht inzending van de vanwege het gemeentebestuur bij de land bouwers huis aan huis verzamelde opgaven voor de landbouwstatistiek, teneinde daarvan gebruik te maken bij de vaststelling van de aanslagen der landbouwers in de Rijksinkom stenbelasting 2o. Is de Minister niét van oordeel, dat door de mededeeling van deze opgaven aan dc fis cale ambtenaren, hoe belangrijk overigens voor het verkrijgen van juiste belastingaanslagen, de betrouwbaarheid der landbouwstatistiek ii hooge mate zal worden geschaad en waar schijnlijk voor een groot deel waardeloos zal worden 3o. Indien dit het geval is, is de Minister dan bereid, met zijn ambtgenoot voor Finan ciën te overwegen, welke maatregelen bchoo- ren te worden genomen, teneinde dit bezwaar op te heffen DE UITOEFENING DER TANDHEELKUNDE Gemeld wordt, dot zij, die vóór 10 Juni 1913 in Nederlond de volledige tandprothese als beroep toepasten, zonder de bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunde te hebben ver kregen, uiterlijk tot 31 December a.s. een be roep kunnen doen op de gunstige overgangs bepaling, welke de wet van 29 Juni 1925, to hunner behoeve inhoudt. Bij K.B. is, zooals reeds gemeld, n.l. bepaald, dat de inzending van het bewijs van vestiging hier te lande vóór 10 Juni T9T3 moet plaats vinden vóór T Januari 1926. Hierbij moeten bescheiden worden overgelegd waaruit blijkt, dat zij vóór 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als beroep toepasten. Zij leggen daarbij het 'bewijs hunner opleiding over, weigert de inspecteur viseering, dan is er binnen veertien dagen beroep op den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. De ambtsgebieden der inspecteurs zijn de volgende dr. H- H. Tj. Bekenkamp te Gronin gen voor Groningen, Friesland, Drente en Overijsel dr. B. Piekema te Velp voor Gel derland ten Z. van den Rijn en ten O. van den IJsel, Noord-Brabant en Limburg dr. J. J. Th. Doyer te Hilversum voor Noord-Holland, Utrecht en Gelderland ten Noorden van den Rijn en ten Westen van den IJsel dr. D. J. Hulshoff Poll te 's-Gravenhage voor Zuid-Hol land en Zeeland. KOSTWINNERSVERGOEDING BU HERHALINGSOEFENINGEN. Wijziging van uitbctalingstermijn. De Minister van Oorlog heeft besloten wijziging te brengen in de wijze van uitbeta ling der kostwinnersvergoedingen, teneinde te bereiken, dat de verwanten van de dienstplich tigen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, de vergoeding zooveel moge lijk ontvangen op de dagen, waarop in de meeste gevallen ook de loonen worden uitbe taald. Tot dusverre geschiedde de uitkeering om de 10 dagen door een korpsadministrateur of den burgemeester ter plaatse, waar de gezin nen wonen. Na afloop van elk tiendoagsch tijdvak kon echter nog niet dadelijk tot de uitbetaling worden overgegaan, omdat deze administrateur of burgemeester eerst een op gaaf van het uit te keeren bedrag van het korps moest afwachten. Volgens de gewijzigde regeling zullen de vergoedingen zooveel mogelijk wekelijks en wel des Zaterdags bij het korps aan de dienst plichtigen worden uitgekeerd, telkens over de dan afgeloopen weck. De dienstplichtigen moeten dan zelf zorgen voor het afdragen of overmaken van de vergoeding aan de echtge- noote of de verwanten, waartoe, zoo noodig, de hulp van den administrateur kon worden ingeroepen. Zal dit een aanmerkelijke versnelling in de uitbetaling geven, voor de legeradministratie zal de nieuwe regeling ook eenvoudiger zijn, daar het telkens heen en weer zenden van ver goedingsstukken van het eene korps naar het andere of van het korps naar den burgemees ter er door vermeden wordt. Bovendien zullen de burgemeesters, die met de uitbetaling belast waren in plaatsen, waar geen garnizoen is, van deze bemoeiingen ontheven worden. De nieuwe regeling zal voorloopig alleen elden ten aanzien van de opkomst voor her halingsoefeningen en wel uitsluitend met be trekking tot hen, die op of na T September j.l. in werkelijken dienst zijn gekomen. Uit het Engelsch van Baronesse ORCZY. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 2 Hij lachte Babs ook uit om haar liefdes geschiedenis met Tubal, iets waarvoor Babs met al de waardigheid van haar dertien jaar zeer gevoelig was, en hij had haar eens in een twistgesprek over de verdiensten en fouten van Tubal als man en minnaar gezegd, dat als zij Mevrouw Fiennes was, zij haar echtgenoot moest eeren en gehoorzamen, en als hij er op stond, dat zij haar omgang met Tubal, die niet eens een heer was, zou opgeven, dan zou zij hem moeten gehoorzamen, omdat alle vrouwen voor God moesten zweren, dat zij in alle op zichten haar echtgenooten zouden gehoorza men. En bij de gedachte, om iemand te ge hoorzamen, kwam Babs' geheele ziel in op stand. Zij had het nooit in haar geheele leven gedaan. Moederloos geworden bijna dadelijk na haar geboorte, toen overgelaten aan de tee- dere zorg van een pleegvader, die haar veraf goodde, had Babs als een waar koninginnetje geregeerd, zoowel op Stake Lark als op het kasteel Broughton, waar zij een trouwe, kleine bezoekster was. Overal was haar wil wet ge weest, en, met uitzondering van Jim Fiennes, maakte zij zich sterk, dat zij iederen man om haar pink kon winden. Hoe kan zij er dan aan denken te gehoorzamen aan die eenige uitzon dering op haar gulden regel Dat kon zij niet En wat het opgeven betrof van Tubal, die haar liefhad, zeide zij Jim heel duidelijk, dat zij lie— yer sterven wildeÉ waarop Jim ging lachen en akeliger dan ooit werd. En nu was werkelijk de dageraad aangebroken van dezen laatsten dag van haar souvereiniteit, van haar onafhan kelijkheid, de laatste morgen, dat zij Barbara Brent heette. Na twaalf uur vandaag zou zij Mevrouw Fiennes zijn f Wat afschuwelijk I Was het niet schandelijk, dezen laatsten heerlijken morgen in bed door te brengen, nu de wide rozen zoo dicht bloeiden in de heg gen bij den vijver en de spyrea geurde langs den rand van het water? Juist toen de merel zóó ging zingen en fluiten, dat het bijna oor- verdoovend werd, en Dina, de kleine zwart en witte patrijshond beneden hard ging blaffen Een oogenblik later was Barbara uit bed cn vroeg luidruchtig om gekleed te worden. „Onmogelijk, freule Barbara 1" zei de kinder meid. „Het is pas zes uur cn als ik U straks kleed, zal het in Uw trouwkleed zijn." „Ik wil nu onmiddellijk gekleed worden," zei de kleine tiran van Stoke Lark, „en in mijn blauw wollen kleedje en leeren schoenen, zoo dot ik nog eens voor het laatst in den tuin met Dina kan stoeien." Natuurlijk kreeg Babs haar zin dat kreeg zij altijd en een half uur later vloog zij de trappen af van het eene terras op het andere en' dan recht het park door met Dina achter haar aan. Juist aan den anderen kant van den grens- muur, die het park omgaf, lag een huisje met rieten dak en klimop bedekt, met een tuin er omheen, die nu prijkte met muurbloemen en vergeet-mij-nietjes. Er liep een laag houten hek om den tuin heen Babs bleef even naast den ingang staan, toen bukte zij zich, nam een handvol kiezelsteenen en wierp die tegen een der vensters van het huisje, dat wat juist bo ven den ingang, was. Toen liep zij weg en stond niet stil voor dat zij bij het mooie meer was in den benedenlip MR. a GOEMAN BORGESIUS. Benoemd tot Rechtskundig Adviseur van het Turksch Gouvernement. Mr. H. Goeman Borgcsius, de laotste jaren president van de gemengde Fransch-Engelsche rcchtbunk op de Nieuwe Hebriden, is benoemd tot rechtskundig adviseur van het Turksche Gouvernement onder het tractaat van Lausanne Hij is thans met verlof te den Haag en zal binnenkort naar zijn standplaats Constanti- nopel vertrekken. INCIDENT IN DEN ZAANDAMSCHEN - GEMEENTERAAD. Een sociaol-democratisch raads lid gebrondmerkt als „onderkrui per". Te Zaandam heeft zich Dinsdag in een tij dens de raadsvergadering een inddent voor gedaan, waarbij een lid van den gemeenteraad door een ambtenaar dei gemeente werd „af gedroogd" De aanleiding was de volgende Tof de arbeiders, die bij dc uitgebroken sta king van de Noritfabrick aldaar aan het werk zijn gebleven en deswege dooi de stakers als onderkcuipeis worden beschouwd, behoort ook het soc.-dcm. gemeenteraadslid De Ruiter. Toen hec bekend was geworden, dof de Ruiter de raadsvei godering Dinsdagavond zou bijwonen, werd hij onder geleide van eenige stokers en met hem sympnthiseerende personen near het gemeentehuis gebracht. Hierbij teeds kwam het tot een botsing, waarbij een ambtenaar van do gemeente, de heer Van den Berg, een klap opliep. De publieke tribune was, vermoedelijk om>- dot men verwachtte,, dat i**is zou gebeuren, geheel bezet. Zoodia de vergadering was begonneh, vroeg de heer Bolhoeve (Comm.) het woord, om mede te dcelcn, dat een der leden van den gemeenteraad bedoeld werd de heer De Ririrer mef wapenen in den zak de verga dering bijwoonde. Burgemeestei Ter Laan beduidde den heer Bolhoeve, dat hij hem duarvoor op dat oogen blik niet het woord kon geven, doch deze stooide zich daaraan niet en sprak met steeds CTOo'cere stemverheffing dooiwaarna de bur gemeester hem al hamerende het woord ont- im Bolhoeve pokte daarop zijn papieren bij elkaar en verliet ondei protest dc raadszaal. Toen het publiek met deze dund door applaus instemming wilde betuigen, dreigde burge meester Ter Laan de tribune te zullen ontrui men, wanneer men zich niet rustig zou weten te houden Het b'eef nu verder kalm,* zoodac de agenda regelmatig kon worden afgehandeld. Toon evenwel de heer Dc Ruiter zich later even uit de raadszuol verwijdeide, werd hij in de hol door den gemeente-ambtenaar Van den Berg, die zich op de publieke tribune be vond en gezien had dnt hij de zaal verliet, aan gevallen. Eenige ambtenaren zngen dit en kwa men tusschenbeide, zooda[ een formeele vecht partij weid voorkomen De heer De Ruiter heeft over dit feit zich bii burgemeester Ter Laan officieel bek'oagd. Na afloop dlei raadsvergadering werd de Ruiter door een groote mcnig'ce opgewacht. Aan het beleidvol optreden van de politie is het te danken, dat het bij het uitschelden voor onderkruiper, maffer, bol gehad enz. is •gebleven. ZONDAGSHEILIGING. Het adres von den Ned. kerke- raad te Gouda aan den ge meenteraad. Overeenkomstig het advies van B. en W. heeft de gemeenteraad van Gouda afwijzend beschikt op een adres van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente aldaar, waarbij werd ver zocht te willen medewerken, dat voor optochten met muziek, circusvoorstellingen en dergelijke feestelijkheden op den dag des Heeren geen vergunning meer worde gegeven of dat deze althans niet eerder mogen aanvangen dan na afloop van de godsdienstoefeningen. De heer Jongeruburger (a.-r.) nam het adres in bescher ming. Niet alleen de Zondagsheiliging, ook de Zondagsrust is hier in het gedrang, zoo be toogde hij. Dr. Hoffman (r^-k.) meende, dat het onjuist was hier te tellen hoe velen vóór, hoe- velen tegen dergelijke feestelijkheden op den Zondag waren. Het ging hier om het ontzien van geestelijke goederen cn dan heef d meer- derheidsvraag geen zin. In ieder geva! dienden de godsdienstoefeningen in volmaakte rust te kunnen plaats vindengedurende d<- veren, waarop deze werden gehouden, zouden in geen geval optochten e.d. mogen worden toegestaan. De heer Pothorst (r.-k.) daarentegen was van meening, dot niet de geheele bevolking zich had te onderwerpen, omdat een gedeelte van deze gaarne den geheelen dag in een Zondag stemming blijft. UIT HET CENTRAAL VERSLAG DER ARBEIDSINSPECTIE. Opleving in het bedrijfsleven. Het Centraal verslag van de Arbeidsinspec tie over 1924 opent met een inleiding, waar aan het volgende is ontleend Eén der grootste moeilijkheden, die de Ar beidsinspectie ontmoet bij de vervulling van hare taak, namelijk den vrij algemeen gedruk- ten toestand in de meeste nijverheidstukken, deed zich in 1924 in iets mindere mate ge voelen don in de beide voorafgaande jaren. Ofschoon lang niet alle oorzaken hadden op gehouden te bestaan, was er toch, vooral nn de opheffing der Roerbezetting en de stabili satie van de Duitsche mark, een geregelder verkeer ontstaan, terwijl, afgescheiden hier van, menige onderneming er in geslaagd was zich een nieuw afzetgebied te veroveren ter vervanging vun hetgeen verloren was gegaan. Van bijzonder groote waarde voor tal van in dustrieën was ook dc gunstige bcdrijfsgang in Noderlandsch Oost-Indië. Toch waren de toe stonden cn verhoudingen op de internationale markt van fndustricele voortbrengselen nog geenszins zoodanig, dat de werktijdvcrlcnging boven 48 uur 'per week kon uitgeschakeld worden als middel om voor onze industrie pro ductiemogelijkheid te scheppen. De lage pro ductiekosten in landen met gedoolde cn nog dolende valuta, de invoerbelemmcringcn in voorheen voste afzetgebieden, dc longoro werktijden in concurreerende landen, vooral in Duitschlnnd, vormden nog eene belemmering voor Nederlond, om de 48-urige arbeidsweek te beschouwen als een onaantostboren factor in den concurrentiestrijd. Deden de onmiskenbare verbetering in mc- nigon bedrijfstak en de gegronde hoop op rdcrcn vooruitgang de verwachting ont staan, dat de Arbeidsinspectie weldra haar ar beidsveld geleidelijk zou kunnen zien ultbrei- dcn. aan deze verwachting werd de bodem in geslagen door de noodzakelijk geworden be zuinigingen in de huishouding van het rijk cn do gemeenten. Zoools in Hoofdstuk IT gedétail- leerd zal worden aangegeven, vloeiden uit do Arbeidsinspectie onderscheidene zéér moeilijk tc missen krachten af, terwijl steeds meer bleek, hoe in vele gemeenten de bezuiniging op de uitgaven voor de politie het toezicht op de naleving der Arbeidswet verzwakte. Een en ander had tot gevolg, dat van ver dere uitbreiding der Arbeidswet op den ar beidsduur buiten fabrieken of werkplaatsen geen sprake kon zijn en dat dc verzwnkte Ar beidsinspectie dc handen weer meer don vol had met urgente werkzaamheden, zoodat het stelselmatig fabrieksbezoek, in het belang van veiligheid en gezondheid der arbeiders, bena derend bleef. Hier moet aan toegovoegd wor den, dat het aantal langdurige ziekteverloven, mede als gevolg van oversponnige inspanning, op onrustbarende wijze toenam, zoowel onder inspecteerend als administratief personeel. Dubbel betreurenswaard is het, dot naast de bezuiniging door inkrimping aan het einde van dit verslagjaar nog eene salarisverlaging is tot stond, gekomen, die voor belangrijke groepen ambtenaren eene positieverlaging medebrengt, waardoor het peil op den duur zoodanig moet zakken, dat eene behoorlijke vervulling der moeilijke en verantwoordelijke taak, waarvooT bijzondere eischen aan de ambtenaren ge steld moeten kunnen worden, niet meer gc- woarborgd is. NEDERLANDSCHE MILITAIRE BOND. Gedenkboek 50-jarig bestaan. De Nederlandsche Militaire Bond, die, zoo ols bekend is, in October T924 zijn Gouden Feest vierde, heeft thans het gedenkboek over de eerste 50 jaren van zijn bestaan het licht doen zien. Op den 3'lsten Augustus j.l. zijn door het Hoofdbestuur van den Bond, waarvan het dage- lijksch Bestuur is samengesteld uit den luite nant-kolonel Jhr. W. Roëll, voorzitter, den gep. kolonel J. M. van Stein Callenfels, secre taris-penningmeester, cn ds. Groote, pracht uitgaven vun het Gedenkboek aangeboden aan H M. de Koningin, H. M.-do Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, dio Hoogstdezelvcr portretten met hondtcekening welwillend voor het Gedenkboek hebben be schikbaar gesteld. Hof gedenkboek is in hoofdzaak samenge steld door den kapitein der Genie J. C. vani Reenen en verlucht met afbeeldingen von do Militaire Tehuizen, do fotogrophieën van hot huidige Hoofdbestuur, een voorzien vnn sta tistische gegevens, het werk van den Bond be treffende. Het boek bevat 155 pagina's, op froni papier gedrukt, en geeft o. m. een vol ledig overzicht van de geschiedenis van do eerste 50 jaren van den Bond Onderscheidene autoriteiten en andere per sonen, die zitting hebben genomen in het eoro- comité, dan we] den arbeid van den Neder- londschen Militairen Bond welke thans ruim 30 vaste en aangesloten Militaire Tehuizen omvat in alle groote garnizoenen cn leger plaatsen bijzonder op prijs stelen, hebben wel een bijdrage willen leveren voor het Gedenk boek. Wij noemen in volgorde der bijdragen den Minister van Stoat A. W, F. ïdcnbitrg, den Minister van Financiën H. Colijn, de oud- Ministers van Oorlog J. J. C. van Dijk en Jhr. Mr. B. C. de Jonge, den oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal C. J.' Snijders, de luitenant-generaals b. d. W. H. van Tor- wisgü en P. W. Wcbcr, het lid der Tweede Kamer L. T. Duymaer vnn Twist, den opper kamerheer von H. M. de Koningin Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lyndon van Sondenbtrrg, den' leger- en vlootprcdiker ds. H. Janssen en diens voorganger dr. J Th. do Visser, oud-Minister •an Onderwijs, K. en W.,- alsmede do voor zitters van verschillende vercenigingen, even eens op geestelijk gebied werkzaam. Het boekwerk werd uitgegeven bij d druks kerij Melchior te Amersfoort. VERGADERING DER INTERNATIONALE STRALINGSCOMMISSIE TE DAVOS. Nederland heeft een belangrijk aandeel in het strolingsondcr- zock. Omtrent de vergadering von de Internatio nale Stralingscommissic, welke van 30 Au gustus tot 2 September tc Davos is gehouden onder voorzitterschap von prof. dr. Maurer uit Zurich, deelt het Vnd. nog het volgende mede: Tot secretaris werd gekozen dr. A. Aug- ström te Stockholm en tot leden prof. dr. Linke te Frankfort a.M., dr. Volochine (Mos- kob) en dr. W. J. H. Moll te Utreoht. Verder werden eenige besluiten genomen ten aanzien van de verdccling van onderzoe kingen betreffende de zorovestroling en de doorvoor noodige instrumenten over de voor naamste Instituten cn observatoria in verschil lende landen. In verband met deze besluiten zullen aan het Internuiionaol Meteorologisch Comité voorstellen worden gedoon. Een dezer besluiten houdt nauw verbond met het belangrijke aandeel dat Nederland in het strolingsonderzoek zal krijgen als de bovenbedoelde voorstellen door het Int Meteor. Comité zullen worden aangenomen. Het be treft het bestudeeren ven voor de stralings- onderzoekjngen noodige lichtfiltcrs door het Meteorologisch Instituut in somenwerking met het Met. Instituut tc Frankfort a. M. cn het Physisch Laboratorium der Rijksuniversiteit te Utrecht. De algemecnc indruk von de beraadslagin gen in de afgeloopen vergadering is dot de door den oorlog afgebroken internationale somenwerkin^weder met kracht ter hond kun worden genomen. Eenige lastige organisatorische problemen zijn bevredigend opgelost, moeilijke techni sche vraagstukken, die het stTalingsonderzoek in menigte heeft, zullen worden ter hond ge nomen. Nederland zal een belangrijk aandeel nemen in het onderzoek der zonnestraling. De commissie stelde veel belang in het werk, dat Nederlond reeds voor de strolings-onderzoc- kingen heeft verricht en de indruk is, dat von ons land groote verwachtingen worden ge koesterd. De bijeenkomsten hadden plaats in het Raadhuis van Davos-Platz en in het Phy- sikalisch-Meteorologisch Observatorium van prof. dr. C. Domo aldoor, waar voor dc leden der commissie door prof. Domo de verschil lende instrumenten, welke dienen voor de be studeering van de zonnestraling en van de luchtelectriciteit, werden gedemonstreerd. Aan deze demonstratie sloten zich aan twee bezoe ken aan do Filiale van het Phys. Meteor. juist met het volle uitzicht op het groote huis. Daar bleef zij staan en keek naar het huis; niet met de bedoeling, om zijn prachtige verhoudin gen en architectonische schoonheden te bewon deren, die zeer groot waren, maar alleen om met een merkbaar verachtelijke uitdrukking naar de ramen van Jim's kamer te kijken. Hij en zijn broeders en Lord en Lady Saye and Sele, en verscheidene andere gasten, waar onder Bob's eigen vader en broeders, waren den vorigen dag op Stoke Lark gekomen, en Babs wist, dat Jim de kleine hoekkamer in den lftïker vleugel had, die met de smalle, spitse vensters, die wijd open stonden. Een paar se conden bleef Babs stilstaan. Soms kon Jim van veel nut zijn, want hij wist altijd precies waar de lijster zijn nest gebouwd had of hoeveel jongen de grijze zandpieper had uitgebroed. In dat opzicht was hij van meer nut dan Tu bal, die liever jonge kikvorschen vischte, en die de eieren brak, als hij een nest vond. Maar als speelmakker was Tubal wel twee maal zooveel waard als Jim, want ofschoon Tubal een jaar ouder was dan Jim, was hij Babs' slaaf, en danste hij naar haar pijpen, pre cies als een groote beer. Waarom kwam Tuba] niet Zij had hem geroepen door het kiezel zand tegen zijn vensterruiten te gooien. Babs wilde een makker hebben op dezen mooien morgen, den laatsten, dien zij 'genieten kon, voordat zij een getrouwde vrouw werd, daarna zouden de dagen om te spelen voorbij zijn. Maar de gedachte aan Jim had den ^pchtend bedorven. Bobs was in disharmonie met alles rondom haar het gefluit van de merel hin derde haar, Dina was vervelend, en de wilde rozen stonden buiten haar bereik. Zij ging ge drukt en knorrig op den tronk van den ouden wilgenboom aten, die over den vijver heen hing en zij wilde juist gaan huilen, toen plot seling Tubal voor haar stond, warm en buiten adem, hij had gauw zijn kleeren aangeschoten en zoo vlug hij kon den geheelen weg van het huisje afgeloopen. Zijn zwarte haar was heelc- maal in de war, en hij had' zich zelfs den tijd niet gegund, om zijn gezicht te wasschen, maar Babs vond hem slechts des te aardiger om den haast, waarmede hij gekomen was, toen zij riep. Hij knielde neer in het benauwde gras naast haar en sloeg zijn armen om haar schouders. „Babs I" fluisterde hij, en zij kon zien, dat hij weende, „Bobs, lievelingIk zal zeker ster ven I" Babs, die nog slechts dertien jaar was, rilde bij deze heldhaftige verklaring. Zij wist heel goed, wat Tubal bedoelde, toen hij zeide, dat hij sterven zou. Tubal was verliefd op haar zóó verliefd, dat hij na vandaag, als zij met Jim zou getrouwd zijn, er niets meer om zou geven, in leven te blijven. Babs voelde zich zeer volwassen en gewichtig, bewust van haar schoonheid, die het hart van den armen jongen zoo in onrust gebracht had. Zij voelde zich als de prinses in al de sprookjes, die ooit verzon nen waren. Tubal was de zoon van Longshankes, een pachter, die op Shutford woonde een mooi huis op het goed van Lord Saye and Sele; daarom was Tubal geen heer, zooals Jim zoo dikwijls en zoo hatelijk zeide. Maar hij was bijzonder geleerd, en zijn dankbaarheid jegens Lord Sa^e and Sele aandoenlijk. Mylord was inderdaad buitengewoon aardig voor Tubal geweest, want Tubals moeder was de trouwe verpleegster van Lord Saye and Sele in een langdurige en ern stige ziekte geweest de dokter had indertijd verklaard, dat het haar toewijding was ge- wees, die zijn leven gered had. Hoe dit dan ook zij. Mylord beloonde die goedheid met ein- delooze hulpvaardigheid jegens Tubal. Hij zond hem naar de Latijnsche school te Reading, waar hij hem bijna zes jaren deed blijven, en! daar Tubal ijverig en knap was, werd hij een ge leerde en uitstekende leerling, doorkneed in Latijn en muziek, en zelfs in theologie. Maar geen geleerdheid of opvoeding kon van den zoon van Longshankes een heer maken, en omdat dit zoo was, kon hij nooit dingen naar de hond van de adellijke erfgename van Stoke Laik. Maar dit maokte zijn liefde slechts des te romantisch, wunt, de dichters hebben altijd de hopc-looze liefde bezongen. Als Babs op het kasteel Broughton was, leefde Tubal slechts voor haar, voor haar amusement, pleizicr en wiL Het koh hem niet schelenJioe hij werd uitgelachen, of afgesnauwd, of uitgescholden, en hij verdroeg de sarcastische aardigheden van Jim Fiennes met den heldenmoed von een mortelaar. Babs hield evenveel van hem als zij Jim vreesde zij was werkelijk een beetje bang voor Jim en toen haar trouwdag bepaald was, stond zij er op, dat Tuba] naar Stoke Lork zou komen, om haar nog eens voor het laatst te zien, omdat het mogelijk was, dat zij hem niet meer zou mogen zien, als zij eenmaal getrouwd was, en Tubal lief te hebben, als zij Jim Fiennes' vrouw was, zou overspel zijn, waardoor zij zich den toorn van God op den hals zou halqn. Dus mocht Tuba] voor het hui welijk naor Stoke Lark komen, hij logeerde ii* het huis van Topcoat, rentmeester van Squire Brent, die in een met klimop begroeid huisje bulten het hek van het park woonde, en op Babs' roep was hij gekomen, zonder zich den tijd te gunnen van zijn gezicht te wasschen, om de jonkvrouwe zijner droomen een eeuwig vaarwel te zeggen. Spoedig weende Babs ook, en zwoer, dat wat ook gebeurde overspel of niet haar hart altijd Tubal trouw zou blijvcri en zij altijd Jim Fiennes zou haten, en nooit dat zwoer zij plechtig zou zij zich door Hèm laten kussen. y (Wordt vervolgd), JJ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5