WIJNHANDEL J. A. SCH01 ERMAN&Zn. Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMIUGfJ f 1.40 f 56,- in DAMES- 80 KINDERMANTELS UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 DAGELIJKS ontvangen wij RECLAMES. Priïs 1—3 regels f 1.55. elke regel meer 0.50 BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESEH: PER ANKER: II II Observatorium op den top van den Muottas IM'irraigl in het Engodin, op Zondag 30 Au gustus en Woensdag 2 September. Dit filiaal- observatorium ligt op een hoogte van 2250 meter, van welk hooggelegen punt de be zoekers het onvergetelijk mooie panorama van de Zuidoostelijke en Zuidelijke Alpen konden genieten Eén vergadering werd Dinsdag g:h*uden in het Hotel op den Schatzalp, waarbij prof. Domo en dr. Augström voordrachten hebben gehouden over hun onderzoekingen. Dinsdagavond vereenigden de leden der Commissie zich aan een maaltijd in het Kur- haus te Davos-Plotz, waarbij ook de burge meester aanzat. Na sluiting der vergadering op Woensdag 2 September is van de Commissie door het huis Gaumont een filmopname gemaakt, welke hoogstwaarschijnelijk te Amsterdam zal wor den afgedraaid. 1NTERNATIOANLE HOMOEOPATISCHE RAAD. Gister te Rotterdam aange vangen. Plannen tot Oprich ting van ccn Internationalen Bond. Gistermorgen had onder veel publieke be langstelling in het Park-Hotel te Rotterdam de openingsvergadering plaats van den Interna tional Homoeopathic Council. Nadat dr. J. N. Voorhoeve, voorzitter der [Vereeniging van homocopatische .geneeshee- iren in Nederland, welke verecniging de voor bereidende maatregelen getroffen had, de zit ting geopend en de aanwezige afgevaardigden [welkom geheeten had, droeg hij het presidium over aan dr. Roy Upharn uit Brooklyn, den voorzitter von den I. H. C. Deze somde de hamen der aanwezige officieels afgevaardigden van Engeland, Vereenigde Staten, Frankrijk, (Duitschland, Zweden, Zwitserland, Spanje en Nederland op cn heette hen welkom. Daarna kreeg dr. Burford, uit Londen het Woord voor de eigenlijke openingsrede Over 1de noodzakelijkheid von internationale samen werking in onderzoek vooral wat betreft de homoeopathische behandeling van kanker cn andsre ziekten van het moderne leven. Nn ccn inleiding, waarin hij er vooral op wees, hoe ieder onderzoek onvermoede mogelijkhe- den kan openbaren, behandelde hij achtereen volgens het gewrichts-rheumatisme, de diabe tes en de organischs zenuwziekten als voor beelden van ziekten, waarbij gelukkige ge- vollen van homoeopothische behandeling on twijfelbaar geconstateerd waren, doch te zeld zaam om van een systeem te kunnen spreken, zoolang niet een breed opgevat en nauwkeu rig onderzoek een betrouwbaren geleidraod had doen vinden in het doolhof van alle thera peutische mogelijkheden. Ten slotte stond hij stil bij den kanker, die zeker geen ziekte van het moderne leven is, doch in de laotste de cenniën zioh steeds uitbreidt. Hij juicht de nieuwe vondsten van zijn landgenootcn toe, maar toonde met voorbeelden aan, dat niet al tijd het ontdekken van den verwekker von di rect nut gebleken was voor het bestrijden van 'een ziekte. Tegenover het veelal uitgesproken somber oordeel van chirurgen van naam over de geneeslijkheid von kanker, stelde hij goed geconstateerde genezingen van kanker door homoeopatische behandeling door Burnett, Clarke, Cooper e.o. Ook hier étaan wij dus op een punt, waar onderzoek onvermoede moge lijkheden zal kunnen openbaren. In een vijftal Stellingen vatte hij daarna samen hoe z.i. het internationaal onderzoek moest wrden geor ganiseerd, en eindigde in een gloedvolle pero ratie met het uitspreken van zijn overtuiging omtrent de bevruchtende werking van een dergelijke gemeenschappelijk arbeider op het pogen van enkelingen. Naar Engelschen trant stelde daarna de voor zitter'een motie van dank voor aan dr. Bur ford voor zijn schitterende rede, welke motie door dr. Tuinzing namens de vergadering on der het aanbieden van een lauwerkrans aan dr Burford werd ondersteund en met een harte lijk applaus door de aanwezigen word aange nomen, waarna de bijeenkomst werd gesloten. Pionnen tot Oprichting van een Int. Bond. Gisteravond is de tweede zitting van den I. H. C. te Rotterdam gehouden. Dr. Roy Upham hield als voorzitter een rede, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van een goede samen vatting van program en statuten en huishou delijk reglement. Een commissie werd be noemd om deze op te stellen, bestaande uit 'dr. Roy Upham (Brooklyn), dr. Rcatby (Lon- 'den), dr. Schmidt (Genève) en dr. Tuinzinj {Rotterdam). Hij stelde, verder voor een Int. Homoeopa thic League op te richten, waartoe elk gediplo meerd arts kon gekozen worden, die ten min ste 2 council reünies hnd meegemaakt. Het be stuur zal hetzelfde kunnen zijn als het comité van den I. H. C. Dr. Rcatby meende dat de council daarmede trad in de rechten van het 5-jaarlijksche con gres dat weliswaar niet vergaderde in 1916 cn T92T, maar toch eenmaal weer bijeenko men zal. Dr. Burford (Londen) meende daarentegen dat d'e council volkomen competent is. Door de lange tusschenpoozcn tusschen dc congressen moet de council nu actief ingrijpen om do internationale banden vaster aaneen te binden. Na eenige discussie waaraan ook dr. Tuin zing deelnam, is de beslissing verdaagd tot een latere vergadering. Het bestuur is gemachtigd tot benoeming in eenige commissie voor het orgoniseeren van proefnemingen omtrent dc pathogenesis van nieuwe nog onvoldoend onderzochte genees middelen, voor onderzoek betreffende de be handeling van kanker gelijk dr. Burford des morgens in een rede had voorgesteld en voor het voorbereiden vah een dergelijke rede ter gelegenheid van elke jaorlijksche bijeen komst. De commissies zijn onmiddellijk met haar werk begonnen. NED. CHR GEHEEL ONTHOUDERS- VEREENIGING. De 46e algemeen© vergadering tc Alkmaar. Onder presidium van prof. dr. J. R. Slotemo- ker de Bruine is gisteren te Alkmaar de 46e al gemeene vergadering aangevangen van de Nat. Christen Geheel Onthoudersvereeniging. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op, dat in Stockholm op het bekende congres schier alle kerken der wereld present waren en als speciaal onderwerp hel alcoholvraagstuk is behandeld. In Genève waar vele landen en Re- geeringsafgevaardigden aanwezig waren, is eveneens over het alcoholvraagstuk gesproken, 't Wordt dus gewichtig geacht. In dat gevoelen deelen wij. Hij herdacht het zilveren jubileum van de Geref. Verecniging voor Drankbestrijding en van het Uruiehuis te Beekbergen en huldigde den secretaris, dr. D. v. Krevelen te Lichten voorde, die 25 jaar lid van het hoofdbestuur is. Uit het jaarverslag van den secretaris, ds. D. v. Krevelen, bleek dat de verecniging nu 228 afdeelingen heeft met 11752 leden. Het leden verlies bedraagt 963. Het verslag gewaagt van den arbeid der com missie voor Drankbestrijding in de venen; van de actie onder de politieambtenaren en onder de arbeiders der Zuiderzeewerken. Met de Belgische zusterorganisatie werd na der contact gezocht. Uit het jaarverslag van den penningmeester, ds. J. Henri Ledeboer, te Amsterdam, blijkt, dat de staat der inkomsten en uitgaven over 1924 een eindcijfer aanwijst van 16,200. Hierna deden de directeur dc-r verecniging, ds. A. J. Montijn en de agent, dc heer A. de Jong, mcdedeeling van hun werk. In verband met het alsdan te houden „Enkra- teia"-congres werd besloten de algemeene ver gadering in 1926 te Amsterdam te houden. De aftredende hoofdbestuursleden prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en Ds. J. Henri Lede boer werden herkozen en als lid van de com missie van redactie ds. D. v. Krevelen, terwijl in de commissie tot Chr. verpleging van dtank- zuchtigen dr. J. v. Dorp te Gendringen herkozen en dr. J. v. d. Spek te Den Dolder gekozen werd. Om 4 uur werden de afgevaardigden ten Stadhuize ontvangen, waarna men zioh aan een gemeensch appel ijken maaltijd vereenigde. R.K. WELVAARTSCONGRES. De praecdviscurs. Op het welvaartcongres, dat de Algemeene R.K. Wet k gevers ver eeniging op 28 dezer in Den Haag houdt, zullen als praeadviseurs op treden de heeren mr. B. J. M. van Spaendonck, overNcderlandsche handelspolitiek in ver band met de handelspolitiek von andere lan den, cn <Tr. L. G. Koitenhorst over: Welvaart- politiek als probleem van organisatie BEHOUD VAN NATUURSCHOON. Een adres van den A. N. W. B. Het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B. heeft aan den minister von Binnenlandscfre Zaken en Landbouw een adres gezonden, waai- in het te kennen geeft, met zeer groote be langstelling kennis te hebben genomen van de circulaire van 's ministers ambtsvoorganger, in Juni j.l. gezonden aan de Commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën in zake het treffen van maatregelen tot het behoud .van het steeds meer verdwijnend natuurschoon. Hc-t wordt ten zeerste gewaardeerd, dat in die circulaire wordt toegezegd, dot met het Departement van Financiën in overleg zal wor den getreden omtrent fiscale maatregelen, welke genomen zouden kunnon worden ten einde het behoud van natuurschoon voor het vervolg zooveel mogelijk te verzekeren en ^en wetsontwerp dienaangaande in uitzicht wordt gesteld. Toch meent het Dagelijksch Bestuur dat, gezien de steeds voortschrijdende ontluis tering van ons land, het thans dringend noodig is na te gaan, welke bepalingen in de fiscale wetten tot een zoo groote vernieling van na tuurschoon en afschaffing van landgoederen voeren, als thans valt te constateeren cn dan tot wijziging van die wetten, speciaal met het dool om bosschcn en natuurschoon te behou den, ten spoedigste over te gaan. Het heeft daarom don minister zeer dringend verzocht in deze met den meesten spoed te willen ingrijpen. DE NEDERLANDSCHE STUKADOORSPATROONSBOND. De 23e jaarvergadering te Leiden. De Ncderlandsche Stukadoorspa'croonsbond heeft in Zomerzoi'g te Leiden onder voorzit terschap van den heer J. A. de Moet, uit dën Haag, zijn 23ste jaarvergadering gehouden, welke bij de opening door 18 afdeelingen wns bezocht. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord het vele zakelijke, dgt in den bond inv het afgeloopen jaar gedaan is. Het collectief contract, dat een deel van he: afge loopen jaar heeft gewerkt, is den bond goed bekomen. Enkele stakingen zijn tengevolge daarvan spoedig ofgeloopen. Spr. hoopte, dat de vei'gadcring zijn sanctie zal geven om even tueel op dezelfde voorwaarden voor het ko mende jaar een nieuw collectief contract af te sluiten. Hij bracht hierno hulde aan het overleden eerelid A. von Gflst, die zeer veel voor den bond heeft gedaan. Daarna heeft de voorzitter van dc ontvan gende afdeelimg Leiden, de heer Verhoef, dc aanwezigen welkom geheotcn. Als plaats waar in 1926 de jaarvergadering zal worden ge houden, werd ApeMoorn aangewezen De heeren E. B. Martens, Haarlem, en Jac. van Boxel, Vught, werden als eerste penning meester en commissaris herkozen. In de plaats van den tweeden voorzitter, den heer W. F. Abeling, Amsterdam, «die zich niet herkies baar stelde, werd gekozen de heer J. P. van Liempt, Utrecht. Tot icdacteur van het bondsorgaan Ons Belang werd herbenoemd de "heer D. N. Ver- does. tot leden vnn de commissie van redactie voor het bondsorgaan werden herbenoemd dp heeren J. van Gils te 's-Giovenhage en J. H. W. Lutje Horms te Alkmoor. VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. De jaarüjksche olgcmecnc verga dering. Gister he'eft de Verecniging van Nederland- sche Werkgevers tc Haarlem haar jaorlijksche algemeene vergadering gehouden in „De Kroon". Dc bijeenkomst wns zeer druk bezocht; omstreeks 150 leden hadden zich aangemeld. De Voorzitter der Verecniging, de heer Ir. C. F. Stork, opende de vergadering met een rede, waarin hij opmerkte, dat in het ofgeloopen jaar geen slecht werk gedaan. Uit hetgeon in de laatste maanden op verschillend gebied is ge béurd, zullen goede resultaten kunnen voort vloeien. Het ziekteverzekeringsontwerp was ge lukkig niet overhaast in dc Tweede Kamer be handeld; men mag hopen, dat met de wenschen der industrie bij de verdere behandeling dezer zaak neg rekening zal worden gehouden. In him wenschen te dien opzichte komen industrieelen von verschillende richting gelukkig in hoofd zaak overeen. Zeer bedenkelijk achtte spreker het concept ontwerp op de bindendverkloring van collec tieve contracten, omdat bij de behandeling van een definitief ontwerp, dat nu wel spoedig zal volgen, waarschijnlijk politieke cn niet indus trieel© overwegingen den doorslag zullen geven- Het lot van de Tarief wet zoo zei spreker verder is beslist, het gevaarlijke experiment van ma 're bescherming ten gevel c-e van z.g. fiscale rechten, wordt genomen. Wat wij bij de behandeling van dit ontwerp van ontketening van begeerten hebben gezien baart zorg voor de toekomst, al mogen wij verwachten, dat de nieuwe premier tenminste geen verdere stappen zol doen in dc protectionistische richting, waarin de groote meerderheid onzer leden nog steeds een gfroot gevaar, niet alleen voor ons volk, maar ook voor de ontwikkeling onzer nijverheid blijven zien. Wat onze Nederlnndsche industrie betreft is er gelukkig ia verschillende opzichten eenige verbeterin ngetreden, al blijft de toestand, van tol van bedrijven nog zeer onzeker. Onzeker wegens de groote concurrentie, waaraan onze nijverheid het hoofd moet bieden, onzeker ook omdut behalve de strijd naar buiten, die hoe moeilijk, toch in vele opzichten prikkelend werkt, veel interne verschillen tusschen werkge vers en vakorganisatie tot strijd leider» 7ooals deze thans dikwijls is verscherpt, is hij zeer nadeelig voor dc ontwikkeling onzer indus- tricele toestanden en kan hij gevaarlijk wor den. De ollerbedenkelijkste industrieele crisis in het nabije Engeland, ten deele ontstaan door de overmacht van vakvereenigingen, gaf den heer Stork aanleiding de vakbeweging en eco nomische toestanden hier en in Engeland mot elkaar te vergelijken. Spreker wees. op het feit, dat er in Groot- Brittonnië thans ongeveer 1.400.000 werkloo- zen zijn, die ondersteund worden uit do open bare kas, door de werkgevers en de werkne mers en dat tientallen miliiocnen ponden 's jaars aan werkverschaffing worden uitgege ven. Voor dezen buitengewoon ongunstigen toe stand zijn natuurlijk allerlei redenen aan te voeren. Naast de conjunctuur-omstandigheden hebben zeker de leiders der bedrijven schuld, die in vele gevallen verzuimd hebben deze op hetzelfde peil te brengen, waarop zij in andere industrieele landen staon cn van andere be proefde grondbeginselen ook financieel© zijn afgestapt. Zeer groote schuld echter treft hier ook zeker de vakvereeniginsleiding, die in tegenstelling met wat voor een 30 h 40 jaren van haar ver standig bereid vc wacht moest worden, door om juiste tactiek en verkeerd inzicht in toekomstige mogelijkheden, de arbeidsvoorwaarden heeft opgedreven, de normale loonen verhoogd, en de werktijden ondoelmatig verkort. Vnn dit alles is het gevolg, dat niet alleen de directe productiekosten gestegen zijn, maar bo vendien de productie-hoevcelheid per werk-een- heid is gedaald. Zoowel onze bedrijfsleiders als onze vakver enigingen mogen zich aan het afschrikwek kend voorbeeld van Groot-Brittnnnië spiegelen. Juist tengevolge van de concurrentie tus schen de vakvercenigingcn van verschillende politieke richting is bet, gevaar hier dubbel groot, dn* men ten behoeve van gcwenscht oogenbÏÏkkelijk succes de werkelijke belangen yan nijverheid en werklieden beide in de waag schaal stelt. Men begrijpt bijna rwet hoe, bij een dergelijke malaise als in Engeland sedert joren heerscht, de noodlottige gevolgen niet nog veel grooter zijn. Spreker kon dit alleen vet klaren uit den grooten opgehoopten rijkdom in Gr ool-B rittan- nic, maar vooral ook uit de groote inkomsten, die tegenwoordig nog uit het koloniaal bezit aan het moederland ten goede komen door be stellingen aan en werkgelegenheid voor zijn in woners. Is dit laatste niet m hoogo mate bij ons tc lande het geval cn moeten wij het niet daaraan toeschrijven, dat da gevolgen von de malaise ook voor ons land niet nog veel ongunstiger zijn dan het geval is? Wie een bevestigend antwoord op deze vraag geeft, zal zeker overtuigd zijn van het groote belang der Indische olie- en mijnbouwnijver- heids- en cultuurondernemingen voor de toe komst van ons volk. Met allen eerbied voor het groote cultureel© werk onzer bestuursamb tenaren, waarvan zooveel afhangt voor de ver dere ontwikkeling der bevolking ook in politiek opzicht, moet, zei spreker, toch niet vergeten worden, dat van dat werk niets zou komen en dat het Indische volk tot pou-perisme zou ver vallen, indien de Westcrsche ondernemers "liet de welvaartsbronnen wisten non te boren en tot verdere ontwikkeling te brengen. Daarmede dienen zij natuurlijk ook hun eigen belang en dat hïrnncr aandeelhouders. Het is mode bij velen die misschien wel als aandeelhouders profiteeren van den arbeid der voorgangers op dij work af te geven. Maar wie verder ziet waardeert in de eerste plaats het werk onzer ondernemers en leiders in Indië om de groote belangen, die er voor hot Indische volk door dit werk bevorderd worden. Naar 's sprekers mee ning zal ook de vereeniging het oog op de economische ontwikkeling von Indië gericht moeten houden. Dit zol, zeide hij, vooral een deel zijn van ons toekomstig programma als de veel besproken fusie met onze zusterver- eenigingen, het Centraal Industrieel Verbond en het Verbond von Ncderlandsche Fabrikan ten vereenigingen tot stond komt, hetgeen, naar wij hopen, voor het einde van dit jaar het geval zal kunnen zijn. De gereorganiseerde vereeniging zal zich dan niet als de onze alleen op het gebied van sociale maatregelen en wet geving, maar ook op economisch en commer cieel gebied bewegen. Het terrein barer werk zaamheid wordt dus uitgebreider. Moge zoo besloot spreker haar invloed met die uitbrei ding en de vermeerdering van het ledental stij gen en haar naam even goed blijven ols hij tot dusverre is geweest. Jaarverslag. Het 24ste jaarverslag begint met een herin nering aan de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniging m de jaar vergadering te Eindhoven, toen geconstateerd kon worden, aat thans een 300 leden, tezamen in dienst hebbende bijna 200,000 arbeiders, bij de vereeniging zijn aangesloten. 'Aangeteekend wordt, dat het jaar van buitengewoon gewicht is geweest wegens dc behandeling van vraag stukken van zoo ingrijpenden aard als de me dezeggenschap, de tariefsherziening, de ziekte en ongevallenverzekering en de onderhandelin gen om tot grooter eenheid in de organisatie der Nederlandsche werkgevers te komen. Eon oogenblik scheen het, dat deze onderhandelin gen op doodspoor zouden loopen, doch sedert kort ziet het er naar uit, dat wellicht reeds in het begin van het volgende verslagjaar aan de leden voorstellen kunnen worden gedaan, wel ke ertoe zouden kunnen leiden dat in de plaats van Centraal Industrieel Verbond, Verbond van Ncderlandsche Fabrikantenvereervigingcn en Vereeniging ven Nederlandsche Werkgevers, een groot Verbond van Nederlandsche Werk gevers tot stond zal komen. Het ledental bleef ongeveer hetzelfde. Het verslag bevat uitvoerige mededeelingcn over in de afgeloopen twaalf maanden versche nen wetsontwerpen, hun betcekenis voor de nijverheid en het optreden der Vereeniging. Vermeld worden Ongevallenverzekering, Ziek teverzekering, Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering, Arbeids- cn VeiKgheidswetgcving. Na vermelding van de vele andere onderwer pen, waarmede de Vereeniging zich bezig hield, besluit mr. Cort van der Linden zijn verslag met de opmerking, dat dit wellicht het loatste is, dat van hem in zijn hoedanigheid van se cretaris der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers zal uil gaan, daar hoogstwaar schijnlijk een groot Verbond van Ncderland sche Werkgevers in de plaats zal treden van Verbond van Nederlandsche Fabrikantenver- eenigingen. Centraal Industrieel Verbond en Vereeniging var. Nederlandsche Werkgevers. HET GEWESTELIJK PLAN. Het rapport der commissie. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten en het Nederlanósch Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw hadden een gemeen schappelijke commissie benoemd ter bestudee ring van het vraagstuk: Het gewestelijk iritbrci- dmgsplrr., waarin voor de eerstgenoemde ver-, eeniging zitting hadden de heeren H. de Bor des, mr. P. Drooglever Fortuyn, mr. G. A. van Poelje en J. J. i:ma; en voor de tweede de heeren ir. P. Bakker Schut, H. f. J. Bloe- mers, prof. ir. M. 'J. Granprc Molière en mr. D. Huig, terwijl dr. J. P. Fockema Andreae, voorzitter van de Vereeniging, zoowel als van de stedebouwkundige af deeling van het Insti tuut, zich met het presidium belastte. Hoewel gevraagd was te rapporieeren over „het Gewestelijk Uitbreidingsplan en met name een wettelijke regeling daarvan", heeft de com missie den naam „Gewestelijk Uitbreidings plan" vervangen door „Gewestelijk Plan" om geen misverstand te wekken. Waarom gewestelijke plannen. Uitgangspunt voor het ontwerpen en hoofd-i doel bij het tot stand brengen der gewest olijke plannen is de rationeele ontwikkeling van de geheele streek binnen de vooraf getrokken grenzen van het gewest, zegt de commissie' in een voorafgaande beschouwing over oorzaak en doel der gewestelijks plannen. Men zal zich rekenschap geven van de vraag, welke gebieden voor bebouwing in aanmerking zul len komen en welke ook in de verre toekomst onbebouwd zullen moeten blijven, zoodat voor komen wordt, dat dc verschillende in elkanders nabijheid gelegen bebouwingscentra zich ont wikkelen tot één aaneengesloten huizenzee. Daarnaast zal men de vraag moeten beant woorden, welke soort bebouwing zei mogen worden toegelaten op de voor bebouwing aan te wijzen terreinen, in het bijzonder waar de woonwijken zullen zijn en u aar de industrie gevestigd zal moeten worden en de handels beweging zich zal moeien ontwikkelen. De beantwoording dezer vragen zal van zelf ge paard gaan met een bestudeering van de ver keersproblemen in het betrokken gebied, met een ontwerp van wegen, spoorwegen, kanalen enz. Het doel van het gewestelijk plan moet zijn, non een bepaalde streek, als eenheid gezien, een gezonde leekemstige ontwikkeling te ver zekeren en daarbij rekening te houden met de belangen van volkshuisvesting en natuur schoon, handel, bedrijf on verkeerswezen cn alle andere factoren, welke op die ontwikke ling von invloed kunnen zijn. Een beschouwing voor het wegenvraagstuk, zooals zich dit onder den druk van het steeds toenemend snelverkeer ontwikkelt, leidt tot de conclusie, dot een goed ontworpen Rijkswe genplan verbetering zal moeten brengen in den toestand van onze hoofdwegen cn dat een ge westelijk pion dé totstandkoming van een Rijkswegenplan uitnemend zal kunnen voor bereiden ej\ de uitvoering daarvan in tempo doen versnellen. Een andere omstandigheid, die de urgentie van gewestelijke plannen naar den voorgrond brengt, is de vernieling van natuurschoon in verschillende deelen des lands. Wel'icht in nog sterkere mate dan doo»- kappen en sloopen, wordt de natuur geschon den door bouwen. De commissie wil geenszins beweren, dat door het vaststellen van gewestelijke plannen vernieling van natuurschoon voortaan geheel zal worden uitgesloten, maar is wel van mee ning, dat ook het instituut der gewestelijke plannen, mits goed geregeld en onder behoor lijke wettelijke sonctie, een machtig middel zal kunnen zijn om het mooi van ons land voor verderen ondergang tc behoeden. Wat het punt Gewestelijk plan en grens wijziging betreft, schrijft de commissie Voor het tot stand brengen van een ge westelijk plan is noodig de vrijwillige of gedwongen samenwerking van een grooter of kleiner aantal gemeenten. Door die somen werking zal veel bereikt kunnen worden, maar toch zal die ongetwijfeld te kort schieten, wan neer het geldt het beheer van een complex ge meenten, welker bebouwde kommen reeds zijn samengegroeid. Grenswijziging zal in derge lijke gevallen dus óók noodig blijven, wanneer gewestelijke plannen opgemaakt worden. Het gewestelijke plan is een middel 'om langs geleidelijken weg de staatsrechtelijke organi satie zich te doen aanpassen bij de feitelijke verhoudingen. Naar gelang van de omstandig heden zal de volledige samensmelting van ver schillende bebouwde kommen er door worden voorbereid, of zal er door voorkomen worden dat die centra, welke in het algemeen genomen economisch zelfstandig blijven, met het oog op de verzorging van bepaalde belangen, welke hare krachten te boven goan, moeten worden geannexeerd. Het eenig doel van het gewestelijk plan moet zijn, om de belangen van het gewest als geheel t© dienen. Wettelijke regeling noodzakelijk. De vraag of van vrijwillige samenwerking voldoende resultaat kan worden verwacht, is feitelijk al beantwoord door de omstandighe den, schrijft de commissie. Immers vrijwillige samenwerking kan ook nu plaats hebben en wonneer desondanks de behoefte aan geweste lijke plannen wordt gevoeld, mog men daaruit afleiden, dat men er uitsluitend met de moge lijkheid van vrijwillige samenwerking en met de onvoldoend geregelde somenwerking, welke de Gemeentewet noemt, niet komt. 'Hieruit moet evenwel niet worden gecon cludeerd, dot zij in ieder geval in de plaats van vrijwillige samenwerking, de verplichte zou wenschen te stellen. De vraag, of kan worden volstaan met een herziening van de voorschriften betreffende samenwerking tusschen gemeentebesturen, wordt ontkennend beantwoord. Evenmin is hei provinciaal 'bestuur aangewezen om de regeling dezer materie ter hand te nemen en er zullen speciaal voor dit doel nieuwe organen in hel leven geroepen moeten worden. Gewestelijke raden, Indien de Kroon meent, dat er aanleiding bestaat tot het doen opmaken van een bepaald gewestelijk plan, zal -het maken van het plan en de uitvoering daarvan, alsmede de hand having, dienen opgedragen te worden niet aan dat algemeen college, maar aan een voor elk speciaal samen te stellen Gewestelijken Raad, welks taak en samenstelling bij Kon. besluit wordt aangegeven. Het zal in de eerste plaats de taak v^n den Gewestelijken Raad zijn na te gaan, welke elementen het gewestelijk plan ::.l moeten be vatten. Als het plan definitief is opgemaakt en vastgesteld, zal het aan de goedkeuring van de Kroon moeten worden onderworpen; het wordt vooraf openbaar gemaakt en aan belang- hebbenden dient de gelegenheid te worden ge geven om daaromtrent hun meening kenbaar te maken. Nadat de daarvoor gestelde termijn,, is vér- loopen, wordt het plan met de ingekomen be zwaren door den Rood ingezonden aan het college van advies. Door de beslissing van de Kroon krijgt het plan, el dan niet gewijzigd, dezelfde rechts kracht als aan een gemeentelijk uitbreidings plan is toegekend. Het toezicht op de handhaving van het plan dient te worden opgedragen aan dezelfde auto riteit, die het vaststelt, derhalve aan den Ge westelijken Raad De Gewestelijke Roden zullen, ter verzeke ring van een behoorlijke uitvoering van ge westelijke plannen, en ter bescherming van de daarmede-beoogde belangen, vorordenende be voegdheid moeten verkrijgen. Op den duur zal het vermoedelijk onvermij delijk zijn, dat de Gewestelijke Raad den eigen dom van gronden verwerft ter uitvoering van het plan en in verband daarmede ze! ook het recht om onteigening uit tc lokken, hun niet kunnen worden onthouden. Evenzoo zal het denkbaar zijn, dat hij de exploitatie von ver keersmiddelen, waterleidingen, licht- en kracht- bedrijven ter hand neemt. Aard von het plan. De belangen, welke in elk geval behartigd zullen moeten worden, zijn le. het ontwerpen van de intercommunale land- en waterwegen met inbegrip von spoor- en tramwegen 2e. aanwijzing van die terreinen, welke niet als 'bouwterrein mogen worden gebezigd, 'hetzij met het oog op het behoud van natuurschoon,, hetzij om andere redenen;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6