Schoonmaak-Artikelen. I'S „DE EEMLANDER" mus DER ADVEHEIÏIÜI HOTEL „POORT VAN CLEEF Langestraat 23 - A. VAN DE WEG - Tel. 217 BLUTHNER PHILIPS LAMPEN De Hand met hel Litleeken, 24e Jaargang No. 65 Dinsdag 15 September 1925 BUITENLAND. PIANOHANDEL L. KLEIN BINNENLAND. VOOR Fa, R. VAN OEN BURG L'HIRONDELLE - Amersfoort FEUILLETON. pa 3 i tocxt 1 2-1Q, idem per post f 1per week (met gratis verrekermg tegen ongelnkkea) f 0.17*. aixomkrlyke nii—iii f CU05. AMERSFOORTSGH DAGBLAD MRSCTEUR-tllTQEVES: i. VALKHOFF. ARNHEMSCHERpOORTWAL 2A. POSTREKEMIKQ M*. 479to. TWL. IWT R». van 1-4 tcjceU t LOS met inbegrip van tem bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbi^ dingen en Llcidadighcid»advet«cnti?u vooc de keUt der prijs. Voor handel en bedrijt bestaan zeer voordcelige bepalingen vooc bet adrer leeren. Ecna circulaire, bevattende da aanvraag toegeroodea. DUITSCHLAND. DE DUITSCHE VEILIGHEIDS- VOORSTELLEN. De aanstaande ministers conferentie. Londen, 14 Sept. (H. N. Draadloos). De nota, waarin een conferentie der ministers van buitenlandsche zaken ter bespreking van het veiligheidspact wordt voorgesteld, zal morgen door den Franschen gezant te Berlijn aan de Duritsche regcering worden overhandigd. Zooals ook bij de vroegere stukken het geval was, zal deze nota slechts door Briond namens de Fran- 6che regeering onderteekend zijn. De wensch, in de nota uitgesproken, dot de ministers ter stond een regeling zullen treffen, wat betreft den tijd en de plaats voor de voorgestelde bij eenkomst, wordt echter door Engeland onder schreven en de Engelsche gezant te Berlijn zal dezen wensch ondersteunen. Het is mogelijk, dat een samenkomst ergens in Zwitserland voor sommige* ministers het gemakkelijkst zal zijn en men hoopt, dot het mogelijk zal blijken een geschikten datum in de eerstvolgende 2 of 3 weken vast te stellen, Bizonderheden omtrent plaats, datum en wijze van behandeling kunnen echter niet worden vastgesteld, zoolang de Duitsche regeering niet geraadpleegd is. Dien tengevolge zal het thans van Duitschlond af hangen of de samenkomst bespoedigd zal wor den. Als de conferentie bijeenkomt, zullen de ministers de ontwerpen voor het veiligheids pact en de verdragen van arbitrage tusschen Duitschland en Frankrijk en België gereed vin den, die als grondslag voor de besprekingen kunnen dienen. Door deze ontwerpen, opge maakt door de juridische deskundigen, is na- 'tuurlijk geen der betrokken regecringen ge bonden. Bovendien zijn een of twee zijden van het vraagstuk, die duidelijk alleen voor de be raadslaging der ministers in aanmerking kwa men, door de juristen niet nader behandeld. Dit doet echter niets af aan- de waarde van het voorbereidende werk der juristen. Baldwin voert besprekingen met Briand en Painlevé. P n i ij s14 Sept. (H. N.) Baldwin heeft vandaag Briand en Painlevé een bezoek ge bracht en met hen, naar verluidt, over het vei ligheidspact geconfereerd. GENERAAL ALLEN DOCTOR HONORIS CAUSA. De Frankf. Ztg. meldt, dat de medische facul teit van de universiteit Frankfort aan den Main den Amerikaanschen generaal LI. P. Allen be noemd heeft tot doctor honoris causa wegens zijn verdiensten voor de Duitsche volksgezond heid, bestaande in de verzorging van Duitsahe kinderen DE DUITSCHE SOCIAAL-DEMOCRATEN. Belangrijk ledenverlies. De Duitsche sociaal-democratische partij heeft in het afgeloopen jaar 100,000 leden ver loren. DE LOONCONFLICTEN. De moeilijkheden bij het bankbedrijf. De Duitsche vereeniging van bankambtena- ren deelt mede, dat hel rijksdepartement van arbeid in verband met het voorstel om nieuwe arbitrale onderhandelingen te openen, de werk gevers- en pcrsoncelorganisatics heeft uit ge- noodigd tot een bespreking op 17 dezer. VERVALSCHING VAN WISSELS. Een bende gearresteerd. De politie te Berlijn heeft een uit drie per sonen bestaande bende van wisselvervalschers aangehouden, in wier bezit vervalschte, reeds gegireerde, wissels ter waarde van ongeveer een half millioen mark werden gevonden, als mede met scherp geladen revolvers. Hoeveel zij reeds hebben buit gemaakt, staat nog niet vast. NIEUWE TYPHUSGEVALLEN. De typhus-epidemie schijnt in Midden-West- falen in omvang toe te nemen. Zoo worden uit Rheie weer twee nieuwe gevallen gemeld. Het aantal dergenen, die aan typhus zijn over leden, bedroeg tot gisteren tien. In Nieder- Marsberg zijn eveneens drie gevallen geconsta teerd, terwijl uit Plettenberg twee en uit Werl één geval wordt gemeld. ENGELAND. HET GESCHIL IN DE MIJNN1JVERHEID. De eerste bijeenkomst der commissie. Gisterochtend heeft de commissie, door Óen eersten minister benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand in de steenkolen- nijverheid, een voorbereidende bijeenkomst ge houden onder voorzitterschap van sir Herbert Samuel. De bijeenkomst, bijeengeroepen om óe werkwijze en de algen»ecne regelen voor de volgende zittingen te behandelen, was van huishoud el ijken aard. NOORD AFRIKA. DE STRIJD IN MAROKKO. Een verder offensief aan staande. Van Fransche zijde wordt d.d. 14 Sept. uit Fez gemeld Dc strijd is tot bedoren gekomen op het Werga-front, waar wij alle gestelde doelein den met de grootste snelheid bereikt en bezet hebben. De strijd zal waarschijnlijk hervat worden in den sector Toeanat om zekere stom men tot onderwerping te dwingen. Men beves tigt, dat het jongste offensieve optreden van de Fransche en Spoonsche troepen een ont zaglijken indruk gemaakt heeft op de onder worpenen. Een gioote offensieve actie, waar aan Fransche en Spaansche strijdkrachten zul len deelnemen, schijnt thans nabij. Men ge looft, dat het doel dichter naar het hart van het vijandelijke land verplaatst zal worden. De Spanjaarden behalen suc cessen. Naar gemeld wordt uit Madrid d.d. 14 Sept., hebben de Spaansche kolonncs in den sector Tetoean 15 September hun opmorsch voort gezet en zonder incident Koéfliatobar bezet, waar de vijand 150 dooden heeft achtergelaten en waar talrijke gevangenen gemaakt werden en een groote buit veroverd. CHINA. OVERSTROOMINGEN. Duizend dorpen onder water. Drieduizend dooden. Tientsin, 14 Sept. (V. D.) De Gele rivier, in de provincie Sjantoeng, is buiten haar oevers getreden. Duizend dorpen zijn onder water geloopen. Drieduizend personen zijn ver dronken. Het water stroomde door dorpen, die 50 mijl van dc rivieroevers gelegen zijn en be reikte een maximum hoogte van 30 voet. ZUID-AFRIKA. DE ZEELIEDENSTAKING. Zes mailboolen opgehouden. Blijkens een bericht d.d. 14 Sept. uit Kaap stad worden thans zes mailbooten in Zuid- Afrikaansche havens opgehouden. Er bevin den zich aan wal thans 420 stakers, op wie de landverhuizersdienst een waakzaam oog houdt. De stakingleiders confereeren met dien dienst. De processen tegen de stakers zijn gisteren begonnen. AUSTRALIË. DE ZEELIEDENSTAKING. Stokers veroordeeld. Naar uit een bericht, gisteren uit Melbourne verzonden, blijkt, zijn 160 schepelingen van de Euripides veroordeeld tot een week gevan- genisstraf en verbeurte van twee dagen loon, REC! AMES Prijs 1—3 regels 3.05 elke regel meer 1.—. It WOENSDAGAVOND (16 SEPTEMBER) van Tl,—'10'/. UUR concert Wrijf was in alle kleuren. -- Linoleumwas. Sponsen. Zeemen. Dweilen Eorstelwerk. A PiANO'S en VLEUGELS UTRECHTSCHE STRAAT /^VO£SXK. OOJTSL.28Ö in mooie winterstoffen Prijzen uiterst laag Nergens goedkooper CONFECTIE EN HOEDEN MAGAZIJN wegens het verlaten van hun schip zonder ver gunning. Een andere staker kreeg 16 óagen gevangenis en twee dagen verbeurte van loon wegens het niet gehoorzamen aan wettelijke bevelen. Uit Wellington wordt nog bericht, dat óe schepelingen van de Arawa, die veroordeeld zijn tot zes weken gevangenisstraf, gisteren in optocht, gevolgd door wel 500 zeevarenden, door de stad zijn getrokken om zich bij de gevangenis aan te melden. Allen, tegen wienv een bevel tot aanhouding was uitgevaardigd, antwoordden op het afroepen van hun naam in het portaal der gevangenis en gingen daar op onder het gejuich van hun mikkers het gebouw binnen. De Troonrede. H. M. de Koningin heeft heden de Ver- e-enigde Vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal geopend met de vol gende rede: In Uw midden. Leden der Staten-Gene raal, herdenk Ik met voldoening, dat er voor ons Vol'k in zoo menig opzicht reden tot dankbaarheid bestaat. Innige deelneming vervult Mij met de slachtoffers van de ramp, die in de afge loopen maand verschillende deelen van het land teisterde. Het gevoel van saamhoorig- heid, dat zich, waar het geldt geleden ver lies te lenigen, weder zoo krachtig open baarde, stemt echter tot erkentelijkheid. De toestand van land- en tuinbouw geeft in menig opzicht reden tot voldoening, al zijn de vooruitzichten voor de naaste toe komst niet geheel zonder schaduwen. Handel en Nijverheid verkeeren nog in moeilijken toestand; in niet geringe mate is daarop van invloed de economische ge steldheid buiten onze grenspalen. Al blijven zorgen drukken, zoo kan niette min van eenige verbetering in den alge- meenen toestand des Lands worden ge waagd. Het gevaar voor de ontwrichting van den toestand van 's Lands geldmiddelen kan als afgewend worden beschouwd. Ingrijpende maatregelen zijn daarvoor noodiig geweest. Blijft de financieels toestand zich gunstig ontwikkelen, dan zal, naast verlichting der aan de burgerij opgelegde lasten, ook ver zachting van enkele der in de laatste jaren genomen maatregelen in overweging kun nen worden genomen. Zoo voor Bestuur als Wetgeving blijft handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volksleven richtsnoer. Vereenvoudiging van den Staatsdienst, waar mogelijk inkrimping van Staatsbe moeiing, en betrachting van de uiterste soberheid in het beheer der publieke mid delen blijven dringend geboden. Voorzie ningen, diie omvangrijke geldelijke offers van de schatkist vorderen, dienen dan ook vermeden te worden. Onze betrekkingen met de andere Mo gendheden zijn van den meest vriendschap pen jken aard. De geldelijke verhouding tusschen Rijk en gemeenten zal worden herzien- Met volstrekte handhaving van de grond wettelijke financieele gelijkstelling op het gebied van het lager onderwijs, blijft het oog gericht zoowel op het houden van de kosten van het onderwijs binnen redelijke grenzen, als op het wegnemen van onnoo- dige beperkingen van de vrijheid van het onderwijs. Een voorstel zal worden gedaan tot wijzi- ging van de regeling van de schoolgeldhef fing. In afwachting dat de ontwikkeling van den internationalen toestand de verwezen lijking zal toelaten van de door den Vol kenbond in uitzicht gestelde algemeene be perking van bewapening, zal reeds thans het streven er op gericht zijn om, bij be houd eener weermacht, welke met den be- staanden internationalen toestand rekening houdt, geleidelijk te geraken tot verlaging van de militaire uitgaven. Maatregelen zijn in overweging to^ in stelling van een Departement van Lands verdediging, waaraan de belangen van Land- en Zeemacht zullen worden toever trouwd, voor zoover deze laatste niet naar het Departement van Koloniën moeten overgaan. De zorg voor de groote verkeerswegen te land vordert bijzondere oondaoht. Ook hier omtrent zijn voorzieningen in overweging genomen. Op sociaal terrein blijft een omzichtig be leid noodzakelijk. Geleidelijk zal de in het verleden gevolgde lijn worden doorgetrok ken. Naarmate de economische toestanden in ons land dit mogelijk maken, zal de Ar beidswet 1919 verder behooren te woiden doorgevoerd. Invoering der Ziektewet, nadat deze ge wijzigd is, óók in dezen zin, dat meer ruim te wordt gelaten aan hetgeen in de maat schappij is opgekomen, is geboden. Wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract zal worden bevorderd. Ten aanzien van de Volkshuisvesting zal de Regeering zich als regel beperken tot de taak, zooals de Woningwet zioh die heeft gedacht. Maatregelen tot uitbreiding van werkge legenheid zijn in overweging. Het beheer van 's Lands overzeesche ge westen zal worden voortgezet in een geest, welke met onze zedelijke roeping jegens die gewesten in overeenstemming is. Om in de toenemende behoeften van land en volk te kunnen voorzien is ruime toe vloeiing van kapitaal onmisbaar. Gewaakt zal worden dat de belangen der Inlandsche bevolking niet door overwicht van dat kapi taal worden benadeeld. Moge God Zijn milden zegen aan Uw ar beid schenken Ik verklaar de eewone zittmg der Staten- Generaal geopend. De Staatscoui ant van hedenavond 14 September beval on. de volgende Kon besluiten eervol ontslagen wegens reorganisatie de re ferendaris van het depoitement vnn koloniën H. J Gorter herbenoemd nis leernnr onn de Rijkslandbouw Winterschool te Veendnm H ten Hnvc, en ann idem te Leeuwarden H. F. Ferweidn cn A. C. Nuhé, beiden aldaar op verzoek eervol ontslagen Ir. J. Goertha t als ingenieur bij den Rijkswaterstaat benoemd tot bureau-omhtenoor Rijkswater staat P. N dc Vries te Arnhem, thans tij delijk verleend de .persoonlijke titel von hoofdin specteur der registratie en domeinen bij het departement von financiën aan den inspecteur der registratie en domeinen bij dat departe ment D. Voö'e op verzoek eervol ontslagen Ir. W. A. Knol als hoogleeroar aan de Technische Hooge- school te Delft, en benoemd ann die hooge- school, afdeeling mijnbouwkunde, voor onder wijs in mijnbouwkunde tot gewoon hoog ernaar Ir. A. Guyrot v. d. Ham, ingenieur bij het tech nisch bureau van het departement van kolo niën op verzoek eervol ontslagen mej. J t' van Wijngaarden te Dordrecht als leerares bij het landbouwhuishoud onderwijs De nacht bedekt den dief, de waarheid zoekt de zonnen. VONDEL. Uit het Engelsch van Baronesse ORCZY. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) Een uiroep van verontwaardiging ontsnapte aan Barbara's lippen, en alle waardigheid en plechtigheid in den wind slaande, sprong zij van haar stoel, en voordat iemand haar kon tegenhouden of maar de reden van dit onge wone gedrag van het jonge vrouwtje vragen kon, vluchtte zij haastig uit de kamer. Juffrouw Leake, haar kindermeid, die haar van haar kindsheid af had verzorgd en altijd over haar waakte waar Babs ook zijn mocht, of wat zij ook doen mocht, volgde haar jonge meesteres zoo gauw zij kon. Maar Babs was haar te vlug af, en bolde, holde zoo snel haar hinderlijke kleeding het toeliet, den tuin in. 4. Een half uur later ontdekte de jonge man zijn vrouwtje, zittend op haar geliefkoosd plekje, den scheeven stronk van den ouden .wilgenboom die over het meer hing aan het uiterste einde der tuinterrassen het tooneel van de gebeurtenissen van dezen morgen. Aan gezet door de spottende worden van zijn twee broeders en tenslotte gelast door zijn vader en schoonvader, om op te staan, had hij blijkbaar met tegenzin j== den feestdisch ver? laten en was de zaal uitgegaan op zoek naar zijn weggeloopen vrouw. Babs zag hem het eerst, toen hij een oogen- blik stilstond boven aan den eersten trap van het terras met zijn beencn ver van elkander, cn zijn handen diep in de zakken van zijn sa tijnen broek. De geheele lengte van de ter rassen lag tusschen haar en dezen, jongen, dien zij als een vriend was gaan beschouwen. Zij ivvas dien morgen heel boos op hem geweest, (toen hij zoo onaardig tegen Dina en zoo ruw pn hard tegen haar was maar sedert, na de kerkelijke plechtigheid, de menschen schert send van hem gesproken hadden als van haar heer en meester, voelde zij, dat zij hem haatte. Van hem weg te komen, was het eenige, dat Z|ij nu wilde, daarom nam zij haar zwaar kleed ip haar kleine handen en stond op. Gedurende epn paar seconden stond zij stil, daagde hem stilzwijgend uit, en zag met fronsend voor- hpofd naar zijn naderende gestalte. Want hij had haar nu gezien en kwam vlug genoeg de terrróstrappen of, terwijl hij haar iets toeriep. \Toen begon Babs te hollen. Zij rende langs dep rond van het meer zoo gauw zij dit met hapr hooggehakte schoenen kon doen.#Zij werd warmer en raakte buiten adem, dat afschuwe lijke keurslijf verstikte haar bijna, en eens raqkte zij verward in de plooien van haar kleed cn viel op haar handen en kniecn op den wee ken, modderochtigen grond. Zij had bij het be gin een goeden voorsprong gehad, maar Jim had natuurlijk heel lange boenen; ofschoon hij niet hard liep Jim was altijd lui schenen zijn groote beenen toch een akelig grooten afstand te kunnen nemen, en ofschoon hij ook in trouw- kleedcren was, hinderden die hem niet in zijn bewegingen, zooals haar eigen akelige rokken. En nu won hij veel op haar. Hij riep haar al toe tstil te blijven staan. Zij wist zeker, dat zij een toon van bevel in zijn stem hoorde. Hij oefende zich al in de rol van heer en meester, en verwachtte zeker, dat zij hem .zou gehoor zamen, zooals zij gezworen had te zullen doen. Babs bleef staan; niet omdat haar bevolen was stil te blijven staan, maar omdat zij niet meer loopen kon. Zij, die zoo vlug als een hinde, zoo snel als een haas was, werd onder worpen door die ellendige kleeren. En een oogenblik daarna was Jim naast haar. Hij hield zijn handen nog in zijn zakken en scheen vol strekt niet buiten adem. Zij wist zeker, dat zij hem kort te voren had hooren roepen: „Babs! Babs! sta still" Zij had zelfs gemeend, dat zijn stêm schor en heesch geklonken had, alsof hij angstig of zeer boos was. Maar nu stond hij voor haar, zeer, zeer rustig en Babs trots uitdagend. Hij keek zonderling op haar neer, vond zij. De gloed van den zonsondergang lag op zijn gelaat; het leek warm en verhit en oVer het krullende, kastanjebruine haar lag een warme, rossige glans. Alle sporen van de wespensteken waren zeker verdwenen, maar zij kon zijn oogen niet zien, de zware oogleden bedekten ze, en een paar maal streek hij met zijn rechterhand over het voorhoofd. Hij hield zijn linkerhand goed verborgen. Babs had de menschen dikwijls hoo ren zeggen, dat James Fiennes bepaald knap zou zijn, als hij niet zulk een stijfhoofdigen, eigenzinnigen trek in zijn gelaat had gehad; zij zelf had nooit veel aandacht aan zijn uiterlijk geschonken. Maar nu vond zij hem bepaald leelijk, want er log een spottende trek om zijn mond, die haar niet aanstond. Hij was zeker boos, omdat zij hem had doen schrikken, maar hij lachte haar ook uit, omdat zij den wedstrijd verloien had. Oh! hij was afschuwelijkl Zij was stil blijyen staan, omdat zij ecnvou- dig niet meer loopen kon ten minste niet voor het. oogenblik. Na een-paar seconden zou zij weer wegloopen, weg van Jim en von iedereen, zelfs van haar pleegvader, die be weerde haar lief te hebben, en haar toch gaf aan dezen gekken, ongemonierden jongen, precies alsof zij een baal goed was. Zij hield haar beide handen tegen haar borst, omdat het klop pen van haar hart hoar bijna verstikte. Toen sloeg Jim plotseling zijn armen om haar heen, en drukte haar zoo vast tegen zich aan, zóó vost, dot zij het gevoel had, alsof de laatste adem uit haar geperst werd, en zij had de kracht niet om te worstelen. „Ondeugende Babs, om zoo weg te loopen!" zei hij. Zijn gezicht was vlok bij het hare, en zeer rood en warm. Babs had het gevoel, alsof zij nooit iemand zoo gehaat had, als zij het James op dat oogenblik deed. „Kus me, Babs!" zei hij en op zulk eer. be velenden toon, dat al de waardigheid van haar dertien jaren ten diepste er door heleedigd Werd. Zij schudde heftig het hoofd, omdat zij nog te veel buiten adem was om te spreken. „Kus mij", herhaalde hij. En zij uit de hoogte en nadrukkelijk: „Dat wil ik niet!" Had zij niet een paar uren' te voren gezworen, dat zij Jim Fiennes nooit zou toestaan haar te kussen? Doarop drukte hij zijn verhit gelaat tegen het hare, en zij voelde iets akelig brandends tegen haar wang, haar oogen en haar mond. Zij had wel willen schreeuwen, maar was te verontwaordigd, te diep vernederd om een klank te uiten. Zij kreeg haar kracht een beetje terug en zij vocht en worstelde met een vuur, evenredig aan haar opgekropte woede. Na een paar seconden slaagde zij er in, zich los te _maken£ en lieg weer weg; ditmaal niet ycr, niet verder don den rond van het meer, waar de weeke grond ol wot wegzonk; en het water stond ol boven haar enkels. Zij moest zich stevig vasthouden oon een bos stevig riet, onders zou zij tot hoor kniecn tusschen de waterlelies gezonken zijn. Moor Jim was ol weer bij haar, en strekte zijn groote warme honden uit, om haar weer te grijpen. „Als je mij weer aanraak, James", zei zij vastberaden, „werp ik mij in het meer." Al haar opwinding, hoor ademloosheid waren verdwenen. Zij voelde zich volmaakt kalm, en heel zeker von zich zelf. Als Jim beproefde hoar weer te kussen, zou zij zich in het meer werpen, en als hij trachtte haar na te springen, zou zij hem naar beneden trekken, en zijn hoofd onder water houden, tot hij verdronken was. Zij hantte hem! Oh! hoe haatte zij heml -Zij voelde zich al dieper in de modder zinken. Het was een afschuwelijk gevoel, want of schoon zij zwemmen kon, was zij altijd, als zij baden wilde, naar het heldere, diepe water von de molenbeek vlok bij gegaan. Dit gevoel van ingezogen te worden door waterbiezen en modder was vreeselijk en verlammend. Maar zij gaf het niet op. Zij wilde verdrinken, voordot zij zich weer door Jim liet kussen. De gloed van den zonsondergang was niet langer in zijn oogen; die kwam nu recht in de hare, en ver blindde hoar bijna met zijn pracht; en tegen het rood en goud van de lucht zag zij zijn hoofd als een donkere vlek met het weer spannige haar er om heen; en wat de uitdruk king van zijn gezicht on dat oogenblik waf, kon zij niet -zeggen. (YWordf TvorvolgcH.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 1