MUTSSPAARBANK WIJNHANDEL J. A.SCHOTERMAN&Zn. y y y PIANO'S EN ORGELS De Adelaar Amersfoort - Uirechfscheweg 1 PIANOHANDEL S, DUIJKER Jongens Capes Gummi jassen Gabardinejassen LANGESTRAAT 40 Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMILI0N f 1.40 f 56,- Q UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 S.H. MASSA, Havik 41. Tel,292 -a-» r RECLAMES. Priis 13 rebels f 1.55. elke r_ee1 meer f 0,5(1 Te huur voor inleggers: Loketten in de brand- inbraakvrije kluis a f 3.— per jaar en hooger Ook des avonds toegankelijk Voorhanden prima bespeelde Waaronder zoo goed als Nieuwe Instrumenten en i) Groote keuze Laagste prijzen. Telefoon 224 BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER; l». II. t 2.SO i Onze Advocaat onderscheidt rich door haar bijzonder fijnen smaak. Zij heeft iets geheel eigens. U kant haar herkennen tnsschen vele andere soorten. Wanneer U Uwen gosten onze Advocaat offreert, znllon zij Uw ge lukkige keuze wnardeoron. I i r II herbenoemd als curator aan de Rijksuniver siteit te Leiden mr. J. Limburg te Utrecht mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst te Groningen mr. J. T. Linthorst Homan toegekend de zilveren eeremedoillo der Oranje-Nassau-orde aan H. v. d. Berg, kan toorbediende der Ncd. Hendelsmaatschappij te Rotterdam. DE MINISTER VAN OORLOG IN HET KAMP OP WAALSDORP. De minister van oorlog, de heer Lambooy, heeft Zaterdagochtend vergezeld van majoor Van der Harst, hoofd van de ofdeeling TT (Generale Staf) van het Departement van Oor log, luit.-kolonel Raaymakers, sous-chef van de vijfde afdeeling (genie) van dat Departe ment en 's ministers adjudant, kapt. van den generalen staf Carstens, een bezoek gebracht aan het kamp op Waalsdorp. DE TABAKSWET. Een protestvergndering von kleinf abrikanten tegen het bondcrollesysteem. Gisteren is in Den Haag een nationale pro testvergadering gehouden, georganiseerd door den Eersten Nederl. Bond van kleinfabrikanten in de sigarenindustrie, tegen het banderolle- systeem. De vergadering werd geleid door den (heer J. v. d. Berg te Amsterdam, die een openings woord sprak. Het Woord werd vervolgens gevoerd door den heer A. J. Craanen, bondspenningmeester, die betoogde, dat verbeteringen binnen het j-aam der bestaande wet, steeds onvoldoende moeten zijn, omdat de wet zelve verkeerd is. Na eenige discussie werd een adres voorge lezen, dat reeds in de bladen gepubliceerd is en dat aan den minister van financiën verzon den wordt, waarna de volgende motie werd aangenomen. De groote nationale protestvergadering, uit geschreven door den Eersten Ned. Bond van Kleinfabrikanten i. d. sigarenindustrie op Maan dag 14 Sept. gehoord de besprekingen, komt tot de er kenning dat het banderolle-systeem de grootste moeilijkheden voor de ondernemers in het ta bak- en sigarenbedrijf oplevert; juicht het toe, dat de regeering dit volkomen erkent, wat hieruit blijkt, dat Z. E. de minister van financiën een commissie heeft samenge steld om een stelsel te ontwerpen voor een heffing op de ruwe tabak is echter van meening, dat deze commissie eenzij dig is samengesteld en dat dit niet aan het beoogde doel bevorderlijk zal zijn; moet het ten sterkste afkeuren, dat de commissie niet met haar advies gereed is; en spreekt de hoop uit, dot de regeering in het belang van de duizenden ondernemers ten spoedigste 'het banderolle-systeem zal doen in trekken. Na afloop der vergadering werd een optocht geformeerd, die van de Hooge Nieuwstraat door een gedeelte der stad naar het Malieveld trok, waar de stoet ontbonden werd. Door de betoogers werden doeken en borden meegedragen met opschriften als deze „Zelfs rechters hebben de tabakswet sterk gewraakt". „Het banderolle-systeem tast het familieleven aan". „De regeering ontneemt ons het brood en laat ons in den grootsten nood". „Het huidige banderolle-systeem vordert van den bleinfabrikant drie uren nutteloozen arbeid voor elke duizend sigaren." „2467 bekeuringen in één jaar door deze wet." JHR. MR. DR. DE GIJSELAAR. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, lid der Eerste Kamer, burgemeester van Leiden en president- curator der Leidsche Universiteit zal Woensdag 2T October zijn ÖOsten geboortedag vieren. MR. P. J. TROELSTRA WEER IN ONS LAND. Mr P. J Troelstro is Zaterdagmorgen uit Parijs weer in Holland aangekomen. 'Aan Het Volk verklaarde de vroegere leider der S.D.A.P. dat hij zich thans weer uitstekend voelt. De doctoren zijn tevreden over zijn gezondheids toestand. Het 650 jarig bestaan van Amsterdam DE DAG VAN MAANDAG. Koninklijke belangstelling. Jubi leumspel en kinderfeesten. Men meldde ons gister uit Amsterdam het volgende Het 650-jarig bestaan' van Amsterdam is heden door de burgerij met groote opgewekt heid gevierd. Reeds om half negen vanmorgen is in het Vondelpark en Oosterpark, alsmede op het Beursplein, het Frederiksplein, het Kattenbur gerplein en de Noordermarkt koraalmuziek ten géhoore gebracht. Een en ander droeg er veel toe bij, om reeds in de ochtenduren de stad in feeststemming te brengen. Overal in de stad wapperen uit tal van par ticuliere huizen en van alle openbare gebou wen en kerken de nationale vlag, terwijl van de beugels der tram kleine vlaggetjes waaien. Hier en daar is naast het Nederlandsche dundoek de -Amsterdamsche roodzwarte vlag uitgestoken. De drukte in de stod. In het centrum der stad bevindt zich in de ochtenduren een groot aantal wandelaars, waarvan vele zich naar den Dam, Damrak of Centraalstation begeven, om het Koninklijk ge zin bij zijn aankomst in de feestvierende hoofd stad te begroeten. Tegen den tijd van aankomst is het zelfs opmerkelijk druk op het Damrak. Aankomst van dc Koningin. Om T0.55 uur arriveert de Koninklijke trein, waarmede H. M. de Koningin Haar Gemaal en de Prinses naar Amsterdam zijn gekomen. De Koningin werd verwelkomd door Burge meester W. de Vlugt, die vervolgens aan H. M. voorstelde de drie aanwezige wethouders, in ambtsgewaad gekleed, de heeren J. ter Haar, Jr, dr. I. H. J. Vos en J. H. von Frijtag Drabbe. Hierna reed de Koninklijke Familie tusschen een haag van wuivende menschen onmiddel lijk langs Damrak, Dam, Rokin, Muntplein, Vijzelstraat, Heerengracht, Nieuwe Spiegel straat en Spiegelgracht naar het Rijksmuseum. Koninklijk bezoek öan de His torische tentoonstelling. Daar hebben de Hooge Gasten de Historische Tentoonstelling bezichtigd. Door den Hoofd directeur van het Rijksmuseum den heer Schmidt Dagener en het Dagelijksch Bestuur van het Genootschap „Amsteldamum" dat de Tentoonstelling georganiseerd heeft, is Hare Majesteit aan den ingang van het Mustum ontvangen. Op de Tentoonstelling zijn de leden der Ten- toonstellings-commissie aan de Koninklijke Fa milie voorgesteld. Vergezeld van prof. H. Brugmans en Dr. Breen, resp. voorzitter en secretaris van het Genootschap, maakte onze Landsvrouwe een rondgang door de tentoonstelling. Na ongeveer drie kwartier in dc tentoonstellingszalen ver toefd te hebhen, verlieten de Koninklijke be zoekers om .twaalf uur het Museum, vanwaar door het Vondelpark en langs Overtoom, Const. Huygenstraat, Nassaukade en Rozen gracht naar het Palcis op den Dam gereden werd. Carillonbcspeiing. op den Dam. Toen de Koninklijke Familie zich in haar vertrekken had teruggetrokken, bleef een groot deel der menigte, die voor het Paleis stond opgesteld om Hare Majesteit toe te wuiven nog geruimen tijd op den Dem vertoeven tot het aanhooren van de Oud-Hollandsche liederen. Velke de heer J. Vincent op het carillon op het Koninklijk Paleis zoo meesterlijk uitvoer de en waarvan het voornaamste lied was, dat van Richard Hol: „Waar eens de zeemeeuw vloog". Kinderfeesten De kinderen waren des morgens in de ge legenheid gesteld prettig feest te vieren. Wandeltochten met muziek werden gehou den en nadat de vroolijke kinderop toch ten on geveer alle wijken van de stad waren doorge trokken, werd op 25 verschillende plaatsen in speeltuinen sporlfeesten en kinderfeesten ge geven. De leiding dezer feesten was toevertrouwd aan de respectievelijke besturen der Buurt- en Speeltuinverenigingen. In verschillende speeltuinen werden de kin deren van des morgens 9 uur tot des namid dags 4 uur bezig gehouden. Op andere plaat sen hadden al feesten óf in den morgen, of in den middag plaats. Aan ongeveer 50.000 kin deren was op deze wijze een vroolijke dag ver schoft. Feesten cp het terrein der IJsolub. Te 2 ure 's middags verzufnelden zich vele groepen kinderen op het terrein van de Am sterdamsche IJsciub. Deze groepen bestonden uit kinderen der weeshuizen van de verschil lende gezindten en andere gestichten en de kinderen van de vereenigingen, die aangesloten zijn bij den Amsterdamschen Oranje Jeugd bond en van verschillende andere vereenigin gen. Door de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak, cl'e alle feesten van Maan dag had georganiseerd, was de regeling dezer kinderfeesten in handen gesteld van de öfdee- ling Amsterdam van het Nederlandsche Meis- jesgilds. Diverse spelen en wedstrijden hadden plaats en vele kinderen werden verblijd met mooie prijzen, welke zij gewonnen hadden o. a. bij het wedloopen met hindernissen. De kinde ren werden onthaald op de grappige verrich tingen van muzikale clowns. Tusschen ver schillende vereenigingen werd een slagbal wed strijd gespeeld, waardoor de winnaars een slag hout en slag allen werden toegekend. Jubileumspel op het Stadion. De vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaal heeft door het doen opvoeren van een jubileumspel, gewijd aan 'Amsterdam's roemrijk verleden, het toch al mooi opgezette programma der feestelijkheden verrijkt met een nummer, dat in elk opzicht geslaagd mag hee- ten. Het jubileumspel, dat in tegenwoordigheid van vele belangstellenden in het Stadion weid opgevoerd, was verdeeld in drie tafereelen. Vóór de pauze zag men als algemeene ge schiedkundige inleiding het feit herdacht, dat Floris V in T275 den bewoners van Amstelle- danvme tolvrijheid schonk. Dc tweede afdeeling bracht een dramatisee ring van het slot van Vondels „Gysbreght van 'Aemslel".a Men is getuige van den onder gang der stad. Eerst ziet men 's vijonds aanval op Kerstnacht, de overmeestering van Stadhuis cn Kerk, die aan den kant van den hoofdingang van het Stadion zijn opgesteld, en dan de be legering van den Burcht, Welke aan den over kant is opgericht. De schutsengel Rafael voert op Gijsbrechts. gebed de belegerden veilig over het IJ weg. No de pauze doet Rafuël de grondlegger van Amstel's -mocht: Gijsbrecht Badelock en hun gezin, uit den Hoogen getuige zijn van den bloei der stad door de eeuwen heen. Hiertoe zijn een achttal „blijde inkomsten" uit Amster dam's verleden gekozen, waar eigen en vreem de voisten wedijveren in liefde voor de Kei- zersstod. Een grootsche hulde aan de Stedemaagd en een ommegang van circa 750 medewerkers be sluit dit spel. Van de overdekte tribune gezien, zag men aan de linkerzijde het stadhuis, in het front, linsk dc kerk, in het midden het IJ en rechts den Burcht. Aon den rechterkant zog men de Hemeltrap en den weg, die naar de stad voert. In het midden van het Stationveld was de Dam, met middelpunt van Amsterdams so-, ciaal leven, geplaatst. Het spel werd ingezet met een speciale, voor deze herdenking gecomponeerden feestmarsch, en daarna ving het spel met bazuingeschal aan. Het zou te veel plaatsruimte vorderen, als wij tafereel na: tafereel beschreven. Daarom vol staan we met <T& vermelding, dat de spelers allen historische figuren voorstelden, waarbij natuurlijk o.a. Floris V en Gysbreght van Aem- stel, Maximiliaon van Oostenrijk, Prins Mou nts, Maria de Medicis niet ontbraken. Handel, nijverheid, scheepvaart, kunst en wetenschap werden in symbolische figuren voorgesteld. De slotapotheose, waarin alle medewerken den op den voorgrond kwamen, als burgers en burgeressen van 'Amsterdam, de Stadswacht, de wacht van Gysbreght xan Aemstel en de wacht van Floris V, waren zeer indrukwekkend. Het geheel stond onder leiding van Frank Lunz. H. M. deelt in de feestvreugde. Om twee uur is de koninklijke familie van het paleis uitgereden om allereerst het tweede gedeelte van de historische tentoonstelling, dat in het Stedelijk Museum is ondergebracht, in oogenschouw te nemen. Aan het bezoek ging een rijtoer van ongeveer 5K- K.M. vooraf, waar bij H. M. in de gelegenheid was het juist ge reedgekomen Leidscheboschje, dat zoozeer verfraaid is, te aanschouwen. Te half drie was de Kon. stoet bij het Ste delijk Museum aangekomen, waar H. M.' door den directeur, den heer Baard, werd verwel komd. Evenals des morgens in het Rijksmuseum, werden de Koninklijke Gasten ook nu rondge leid door de bestuursleden van het Genoot schap Amstelodamum. Een klein half uur bracht de Koningin in de tentoonstellingszalen door en na varf de tentoonstelling mmissie onder het betuigen van hare groote ingenomen heid met het geëxposeerde afscheid genomen te hebben, begaf de koninklijke familie zich naar het IJsclubterrein, waar zooals hicr- voren reeds vermeld, de kinderfeesten plaats hadden. Bij haar aankomst op het terrein werd H. M. een vaandelhulde door de deelnemende vereenigingen gebracht. Ook werden de hooge bezoekers toegezongen door een koorte kin deren uit het Herv. Doe. en Burgerweeshuis onder leiding van mej. Annif Middelraad. Gedurende 25 minuten vertoefden de Ko ningin met haar gemaal en dochter temidden van de feestvierende kinderen. Daarna vertrok de koninklijke familie naar het Stadion tot bij woningvan een gedeelte van het Jubileum-spel, waarover wij hiervoren reeds het een en ander vermeldden. Door den voorzitter von de ver eeniging tot'Veredeling van het Volksvermaak, den heer A. R. Cphorst, werd H. M. naar dc koninklijke tribune geleid, die met 'bloemen en planten was getooid. Op de gereserveerde tri bune zaten tol van autoriteiten, o. w. de wet houders en de raadsleden, die zich bij het ver schijnen der koniklijke gasten, toen door het orkest het „Wilhelmus" werd gespeeld, van hunne zetels verhieven. Te kwart over vier ver trok het koninklijk gezin langs een omweg naar het station, uitgeleide gedaan c'ioor dén burgemeester en dc wethouders Vos, Ter Haar en Von Frytag Drabbe, waarna de Koningin en de prinses naar Den Haag reisden, na afscheid genomen te hebben van den prins, die te Am sterdam bleef om deel te nemen aan het gast maal, dot vanavond door het gemeentebestuur wordt aangericht. Koninklijke onderscheidingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de erde van den Nederlondschen Leeuw prof. dr. O. Lanz, rector-magnificus der gemeente lijke universiteit te Amsterdam; tot officier in de orde van Oranje Nassau dr. I. H. J. Vos en J. H. A. L. Von Frijtag Drabbe, beiden wethouders der gemeente Amsterdam; C. van Asperen, commissaris, waarnemend hoofdcom missaris van politie tc Amsterdam; ir. A. de Groot, w. i., directeur der stadsreiniging te Amsterdam; tot ridder in de orde van Oranje- Nassau ds. C. F. Westermann, predikant bij de Hersteld Evangelisch Luthersche gemeente te 'Amsterdam; is toegekend de eere-medaille verbonden aan da orde van Oranje Nassau in zilver aan K. Bakker, brigadier-majoor van politie te Am- msterdam; A. C. A. Kuylaers, voorzitter van het A.msteidamseae Politie-Muziekgezelschap, gepensionncerd brigadier van politie; J. Senck, ambtenaar bij <ftn havendienst te Amsterdam; in brons aan J. Bes, gepensionncerd tuinman Te klasse bij den dienst der publieke werken. Het feestmaal in de Burgerzaal van het Kon. paleis. Het gemeentebestuur vart Amsterdam heeft gisteravond ter eere van hét 650-jarig bestaan van de stad een groot diner aangericht. Dat diner is gehouden in de Burgerzaal van het koninklijk paleis, het oude Amsterdamsche raadhuis. Aan dit diner zaten aan 250 gasten. Onder dezen waren Z. K. H. Prins Hendrik, alle minis ters, met uitzondering van den 'heer Van Kar- nebeek, de vice-president van den Raad van State mr. W. F. van Leeuwen, leden van Eer ste en Tweede Kamer, leden van Gedep. en Prov. Staien ven Noord-Holland, burgemees ters van enkele groote «steden, professoren van de Amstérdamsche cn de Vrije Universiteit, leden van de rechterlijke macht, leden van de Kamer van Koophandel, oud-wethouders en verder het dagelijksch bestuur der gemeente en NT>ijna alle raadsleden. De gasten werden ontvangen in de anti-chambrc van H. M. de Koningin-Moeder door wethouder Von Frytag Drabbe en den gemeente-secretaris mr. Ph. Falkenburg, burgemeester De Vlugt heette al lereerst alle gasten welkom in deze oude Bur gerzaal. Hij bracht daarvoor dank aan de Ko ningin, dat deze maaltijd hier kon plaats heb ben. Hij eindigde met een dronk in te stellen op de Landsvrouwe, die zooveel voelt voor Amsterdam. Staar.de zongen daarop allen het Wilhelmus. Prins Hendrik legde daarop getuigenis af van belangstelling der Koningin cn hemzelf in het wel en wee van de hoofdstad. Wij zijn trotsch op Amsterdam, zoowel op zijn verleden als zijn heden. Z. K. H. eindigde met een dronk ie wijden aan de bloei van Amsterdam. Minister Colijn zeide, dat dit feest allereerst een Amsterdamsch feest is, maar niet uitslui tend. De beleekenis van dezen dag gaat ook builen de grenzen van de stad, omdat Am sterdam in onze volkshistorie niet krachtens wettelijke of andere voorschriften, maar jure suo, krachtens zijn eigen recht, de plaats in neemt, die het inneemt. Spr. deed verder uit komen, dat 'Amsterdam vaak een beslissende rol heeft gespec'd op beslissende oogenblik- ken en alsdan in ruime mate bijdroeg tot de welvaart van het geheele land. Ook herinner de de minister eraan, dat naast perioden van welvaart de stad ook tijden van verval heeft gekend. Namens de regeering des lands uitte spr. den wensch, dat de hernieuwde energie, die sinds 50 jaren in deze stad werkzaam is, moge blijven voortgaan zich te ontplooien. Moge Amsterdam blijven zoo besloot spr. de eerste in het land onder zijns gelijken. De vice-president van den Raad van State, mr. W. F. van Leeuwen, legde getuigenis af van zijn groote liefde voor Amsterdam. Deze stad, gesticht op modder en veen, is tot bloei gebracht door taaie volharding; altijd nog een eigenschap der 'Amsterdammers. Spr. uit den wensch, dat Amsterdam nog een schoone toe komst tegemoet gaat. Jhr. mr. dr. A. Roëll, commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, herinnerde eraan, dat hij gedurende 15 jaren in nauwe betrekking heeft gestaan tot Amsterdam. In tweeërlei hoedanigheid voegde spr. zijn gelukwenschen bij de vele andere, die het stadsbestuur dezer dagen mocht ontvangen. Vooreerst als oud-burgemeester legt spr. ge tuigenis of van wat Amsterdam voor hem en de zijnen is geweest. En ik ben zeker de tolk te zijn vervolgde spr. van hun aller ge voelens en in het bizonder van die van Gede puteerde Staten van Noord-Holland als ik aan mijnheer den burgemeester en aan ,den ge meenteraad van Amsterdam de verzekeing her haal, dot ook door het provinciaal bestuur geen oprechter wensch wordt gevoed dan die voor de grootheid van eeuwenoud Amsterdam I De Burgemeester van Den Haag, de heer Potijn, het woord verkrijgende, sprak mede namens zijn ombtigenooten van Rotterdam, Utrecht en Haarlem. In algemeene trekken schetste spr. de plaats, die Amsterdam heeft ingenomen in den loop onzer geschiedenis ten opzichte van de overige steden va. ons land. Spr. stond daarbij stil bij de voorname plaats, die Amsterdam innom tijdens de Republiek. In 1813 veranderde de toesinnd, moar Am sterdam is gebleven de hoofdstad Iedei Ne derlander gevoelt, dat haa die plaats als hoofd stad naar rechte toekomt. Spr. vertrouwt te mogen zeggen uit naam van die vier gemeen ten, als wier woordvoerder hij opt -d, dat op menig gebied van Amsterdam leidii g en voor lichting zijn uitgegaon. Spr. besloot met de verzekering te herhalen van ds groote achting, welke onz^ gemeenten koesteren voor het oude, roemrijke Amsterdam en den vurigen wensch uit te spreken, dat v/ij in lengte van dagen totsch mogen gaon op de ontwikkeling, op den bioci onzei hoofdstad. Vervolgens voerde het woord wethouder F. M. Wibaut. Spr. ging niet terug in de ge schiedenis van Amsterdam, maar beperkte zich tot het besturen van Amsterdam van daag, het koroktcc van dit bestuur morgen. Wat dat besturen morgen be teekent op ver schillend gebied, legde spr. nade>i uit En dan, vraagt spr., hoe is het vandaag? Wij ziun, zegt spr., o.m. bij het besturen vandaag het groeiende Lescf van de wordende taak van het bestucen van morgen. Wij zien wordende do opvatting, dat de bevordering van wél vaat t voor zoover zij thans bestuurstaak kan zijn, moet liggen in het aanwenden der bestuurs macht om collectieve voorziening in erkende behoefte te stellen overal waar maatschappe lijke doelmatigheid haar eischt. Zoo is er in het besturen vandaag verband met het be sturen van morgen. Het besturen van Amster dam in den overgangstijd tusschen vandaag en morgen stelt bijzondere eischen. Andere eischen dan die door onze geschiedsch: ijvers in Amsterdam's burgemeesters in, wat zij noeïhen Amsterdam's bloeitijd, worden ge prezen. Zware eischen, waar het geldt den uiterlijk slechts nu en dan bewogen, maar in nerlijk steeds steik bewogen, tijd te verstaan. Ik vraag U, mijne heeren, zoo besloot spr., aan burgemeester De Vlugt hulde te brengen voor de groote toewijding, waarmede hij deze moei'ijkc bestuurstaak volbrengt Hulde cn dank voor wat hij ermede bereikt I Daarna was het woord aan den president der Nederlandsche Handel Maatschappij, dr. C. J. K. van Aalst, die een woord wijdde aan den handel van Amsterdam, voorheen cn thans. Spr. sprak den wensch uit, dat Amsterdam steeds moge geleid worden door een krachtig, beleidvol bestuur, dat niet alleen groote belang stelling heeft voor sociale belangen, dcch do oogen wijd blijft openhouden voor de alge meene belangen van handel, scheepvaart en nij verheid, tót heil van stad cn land. Prof. J. H. Scholte, sprekende namens den Senaat der Universiteit, sprak over de verhou ding der Universiteit van Amsterdam tot de jubileerende hoofdstad. Met de stod groeide haar Universiteit; in stilte vergroeiden zij tot volkomen saamhoorigheid. Zij laat zich niet met woorden omschrijven, maar haar bestaan is onloochenbaar. Deze innerlijk vergroeide saamhoorigheid gaf spreker aanleiding het gles op te heffen. Spr. koos daarbij een symbool, dat hij ontleende aan de verordening tot rege-' ling der Universiteit on wel de volgende zeven woorden van art. 76: „waarvan de burge meester lid en voorzitter is." De eerste magis traat is dus uitdrukkelijk belast met de bijzon dere zorg voor haar Universiteit. Zorg kweekt liefde. Uiteraard op den grondslag van oudo wederzijdsche aanhankelijkheid; maar ook bij verschil van levensrichting. Drie burgemeesters van Amsterdam, aan dezen disch vereenigd, elk een persoonlijkheid sui generis, maar éép in trouwe zorg cn licfd^ voor onze Alma Mater, symbool van de saamhoorigheid tusschen stad en Universiteit. Spr. noodigde tenslotte de aanwezigen uit het glas op tc heffen in. deze saamhoorigheid ter eere van den vice-president van den Raad van State, den Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland en den Burgemeester var Amsterdam. Tenslotte dankte Burgemeester De Vlug voor alle goede wenschen voor Amsterdarr uitgesproken. DE ORKAAN BOVEN HET OOSTEN VAN ONS LAND. Het Ned. Steuncomité zal bijna 2 millioen bijeen hebben. De wijze waarop steun zal worden verleent' nog niet vastgesteld. In verband met de toe te kennen schadever goedingen aan degenen, die onder de cycloon ramp in Gelderland, Noord-Brabant en Over- ijsel hebben geleden, heeft de Tel. nog eens om nadere informaties gewend tot dr. N. M. Josephus Jitta, secretaris van het Nationaal Steuncomité „Stormramp". Ten aanzien van de wijze waarop schade aan de slachtoffers zal worden vergoed, wees dr. Jitta er op, dat een absolute gedragslijn nog niet is vastgesteld. „Eerst moeten Wij' den volledigen omvang van de schade kennen en nagaan welke schade door ieder is geleden. Wij zijn druk bezig met het berekenen van de schade cn flink op weg daarmede. Wat Noord-Brabant betreft, is de schade die daar in de geteisterde plaatsen is geleden, nagenoeg bekend, aldus verklaarde ons dr. Jitta, doch von Gelderland nog niet." Op een desbetreffende vraag antwoordde dr. Jitta dat het niet in de bedoeling ligt om aan allen TOO pet. der schade te vergoeden. Alles moet nauwkeurig worden nagegaan, waarbij ook rekening gehouden wordt met den maatschappelijken welstand van ieder der voor schade in aanmerking komende personen. De Tel. heeft ten slotte nog gevraagd op hoe veel het bedrag geschat wordt dat bij het Nationaal Steuncomité ingekomen is. Nauw keurig viel dit niet te ramen, doch dr. Jitta meende wel te kunnen zeggen dat de tot nu ontvangen som aardig de twee millioen zal be naderen»*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2