WIJNHANDEL J. A. SCHOT ERM AN Zn. NUTSSPAARBANK F F! n I •raze: Gewas 1920 RAYMOND MACAU f 1.- f 40.- Gewas 1820 St. EMILIGN f 1.40 f 56.- Amersfoort - Utrechtscheweg 1 WINTERJASSEN DE ADELAAR Lj Wanneer U Uwen gasten onze BINNENLAND. Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 UTR. SI RAAT 17 - ~f S.H. MASSA, Havik 41. Tel. 292 :®ZBO RECLAMES. Prijs 1—3 regels f 1.55 elke regel meer f 0.50 PER FLESCH PER ANKER. BIJZONDER AANBEVOLEN Te huur voor inleggers: Loketten in de brand- en inhraakvrije kluis a f 3.per Jaar en hooger. bhOok des avonds toegankelijk Dagelijks ontvangen wij nieuwe Komt li hiervan eens overtuigen onze prijzen zijn het laagst, onze modellen uitmuntend. Langestraat 40 Telefoon 224 I». li. f 2.«O Onze Advocaat onderscheidt zien door haar bijzonder fijnen smaak Zij heeft iels geheel eigans. IÖS§ Advocaat offreert, zullen zij Uw ge- I Inkkige keuze waardeeren. U knnt haar herkennen tnsschen vele andere soorten. I I I S m II De Staatscourant van hedenavond 28 September bevat de volgende Koninklijke besluiten benoemd bij de verrekeningskamer te Am sterdam tot plaatsvervangend lid G. C. J van Wickevoort Crommelin, secretaris van de Kamer tot inspecteur F. A. Engelhard cn dr. A. v. Eldik, beiden thans referendarissen bij die Kamer, en tot referendaris J. C. Muller, thans hoofdcommies bij die Kamer op verzoek eervol ontslagen met dank mr. J. Pleyse als rechtcr-plaatsvervanger in de rechtbank te Almelo benoemd aan de Rijks H. B. S. te Vlissin» gen tot leerares mej. H. G. Fermin tot tijde lijk leeraar A. J. M. Brocke, beiden thans tij delijk tijdelijk benoemd tot leeraar R. H. B. S. te Zwolle mej. H. G. Fermin te Vlisslngen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN LIMBURG. I, Het officieel programma. Een later bezoek aan de mijnen. Naar wij vernemen zal Hare Majesteit do Koningin met Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. IT. Prinses Juliana op 20 October a s. een bezoek brengen aan Roermond en aan de Stuw Linne, waarna per trein verder gereisd wordt naar Maastricht. Het Koninklijk Gezin zal ongeveer kwart na vier uur te Venlo arriveeren. Den volgenden dag, 21 October, blijft het Koninklijk Gezin te Maastricht. Op den terugreis op 22 October zal het Koninklijk Gezin eenigen tijd te Venlo, Venroay en Mook vertoeven. Naar wij vernemen is de Koningin voorne mens later een bezoek te brengen aan de mijn streek. PRINS HENDRIK. Uit Frankfort aan de Main wordt aan de IN. R. Ct. gemeld, dat Prins Hendrik, op zijn terugreis uit Zwitserland, daar twee dagen ver toeft. Gistermiddag bood de Nederlandsche consul-generaal aldaar, de heer A. M. Marckx, leen thee aan. ENGELSCIT BEZOEK OP HET LOO. Gisterochtend is voor een verblijf van eenige dagen ten Paleize Het Loo uit Engeland aan gekomen Lady May Cambridge, dochter van den graaf en de gravin van Athlone, nicht van de Koningin. AUDIËNTIES. Do gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 2 October niet plaats hebben. PERMANENT HOP VAN INTER NATIONALE JUSTITIE. Dc behandeling der kwesties die verbandh ouden met Mosoel. In een op Zaterdag 19 dezer gehouden ver gadering heeft, gelijk bekend, de Volkenbonds raad besloaen, naar het Permanente Hof van Internationale Justitie sommige rechtskwesties te verwijzen om advies, in verband met het vraagstuk van de grenzen van Irak (de Mosoel- kwestie), dat bij den Raad aanhangig is. ITet verzoekschrift van den Raad is thans bij de griffie van het Hof ingekomen, en het Hof is in buitengewone zitting bijeengeroepen voor de behandeling van de vragen, welke het zijn voorgelegd. In deze zitting, welke op 22 Oc tober een aanvang neemt, zullen, voor zoover op het oogenblik bekend is, in het Hof o.a. zit ting hebben de heer en Hubert (president), Weiss (vice-president), Loder, lord Finlay, Ny- holm, Altamira, Anzilotti, Yovanovitch en Beichmann, BEZOEK VAN MINISTER RUTGERS AAN DE PARIJSCHE EXPOSITIE. Het officieele programma. Uit Parijs wordt gemeid Volgens het officieele programma wordt de minister in d*n morgen van 2 October in het Holl. paviljoen ontvangen. Daarna wordt hem door den Franschen commissaris-generaal in het paleis van ihet commissariaat een officieele lunch aangeboden. De middag is aan het ver dere bezoek der expositie gewijd, waarna door de commissie van uitvoering in het Ned. Pa- üjoen een thee wordt aangeboden, waarbij uitgenoodigd zijn de leden der Ned. vereeni- gingen en journalisten met dames. Den volgen den ochtend hoopt de minister zijn bezoek aan de expositie te voltooien en om T2.30 huis waarts \e reizen. HET MOBILISATIEKRUIS. Een uitreiking te Leerdam. Te Leerdam is Zaterdag op het terrein van de sport vereeniging Voorwaarts het mobile satiekruis uitgereikt aan ongeveer 600 per sonen uit Leerdam en omliggende gemeenten. Er waren vele autoriteiten bij tegenwoordig, o.a. generaal Snijders en generaal Van Ter- wisga. Tevoren was er een ontvangst ten stadhuize, waarbij burgemeester Mees, generaal Snijders cn de heer A. H. C. de Wit, voorzitter van hot comité voor Leerdam en omstreken Het Mobilisatiekruis, het woord voerden. Op het sportterrein heeft generaal Snijders met een toespraak de kruisen uitgereikt en ten slotte hebben generaal van Terwisga, de heer Duymaer van Twist en de heer L. Burgers het woord gevoerd. KADER-OEFENINGEN. Op 28, 29, 30 September en 1 October wor den onder leiding van den luitenant-generaal an Tuinen kaderoefeningen in het terrein ge houden op olie fronten der vesting Holland, met officieren belast met een oorlogsfunctie daarin. MR. L. H. VAN WINKELHOF. f In den leeftijd van 42 jaar is te den Haag overleden mr. L. H. van Winkelhof, advocaat en procureur te Rotterdam. Mr. L. H. van Winkelhof was aan de Vrije Universiteit in 1916 gepromoveerd op een proefschrift over „De normale arbeidsdag", dat zeer gunstig is beoordeeld. Hij vestigde zich als advocaat te Rotterdam, waarbij hij spoedig een drukke praktijk ver kreeg. Later associeerde hij zich met mr. D. Schuur. A. A. KOLFF. f Een vooraanstaand man in dc zout-industrie. Op zijn zomerverblijf Ipenoord te Oost-Ca- pelle is, 56 jaar oud, overleden de heer A. A. Kol ff, directeur van de N V. Ro'.tcrdamsche Zoutziederij, voorheen Kolff en Vis. a De heer Kolff, die een zeer actief en voor aanstaand man in de zoutindustrie is geweest, heeft behoord tot de oprichters van de Kon. Ned. Zoutindustrie. Hij heeft verschillende commissariaten bekleed, o.a. van cultuuron dernemingen. J. J. HAVELAAR. f Bekend makelaar le Rotterdam. Te Rotterdam is, 79 jaar oud, overleden de heer J. J. Haveloar, oudste firmant van de firma J. Havelaar en Zoon, makelaars in as surantiën. Hij heeft ook vele jaren in zijn firma het kassiersbedrijf beoefend, dat I Jan. 1918 is overgegaan aan de Ned. Handelmaat schappij. Tot de commissariaten, welke hij heeft be kleed, behooren die van de HollandAmerika Lijn, van de Maatschappij Fcyenoord, het Ne derlandsche Veem en Hudig en Veder s Stoom vaartmaatschappij. JAARLIJKSCHE VERZEKERINGSDAG. De jaarlijksche verzekeringsdag van de „Verecniging voor Verzekeringswetenschap' wordt dit joar gehouden op Zaterdag 3 Octo ber a.s. in Hotel „De Twee Steden" te 's-Gra- venhage. In de ochtendvergadering (aanvang 10 JT uur) zullen de heeren dr. J. van Bruggen en IT. T. Hoven inleiden ecne bespreking over „De Staat als Verzekeraar", terwijl als onderwerp voor de middagvergadering is gekozen „Verze keraar en Statistiek", inleiders de heeren prof. dr. A. C. Holwerda cn E. van Erven Dorens. Instructies zijn voor belangstellenden te be komen bij P. C. van der Hiel, Koningin Sophie- laan 10, Bussum. T.B.C.-BESTRIJDING. Een groote verbouwing van dc sanatoria Hoog-Larcn en Hoog-Blaricum. De sanatoria „Hoog-Laren" en „Hoog-Bla ricum" het laatste voor kinderen hebben een aanzienlijke verbouwing ondergaan, waar van de bezichtiging door genoodigden en pers Zaterdag plaats gehad heeft. Het grootsche plan is dan eindelijk geheel ten uitvoer gebracht zegt de Tel. het ideaal, waarvoor zoovele manr.en en vrouwen, waaronder in de eerste plaats de voorzitter van de vereeniging „Hoog-Laren" en „Hoog-Blari cum" longe jaren streclea, is verwezenlijkt; en thans liggen daar, midden in de heerlijke Gooi- sche bosschen, twee groote gebouwencom plexen, die wat bouw cn inrichting betreft, wel haast volmaakt te noemen zijn. Van de nieuw- ste vindingen op medisch en hygiënisch ge bied is hier gebruik gemaakt, alles is ingericht, volgens óe allermodernste begrippen, aan de eischen, die aan een hedendaagsch groot zie kenhuis mogen worden gesteld is ruimschoots voldaan. En het geheel maakt niet alleen een zoo weiverzorgden, doch ook zoo vroolijken, levendigen en smaakvollen indruk, dat de pa tiënten die hier verblijven, zich zeker zoo gc- iukkig zullen voelen, als dat in hun omstan digheden slechts mogelijk is. Een der groote verdiensten van deze beide sanatoria scheen ons te zijn, dat hier naast de voorzieningen voor de lichamelijke verzorging zoo groote .aan dacht is besteed oan óe geestelijke sfeer die men om de patiënten heeft gelegd: het ademt a'les orde, rust en vroolijkheid. De zeer vele belangstellenden, die Zaterdag tot een bezoek waren uitgenoodigd, wandelden dan ook ondanks het sombere regenweer in de opgewekstc stemming over de terrreinen cn door de gebouwen en voör het bestuur en het personeel der, beide inrichtingen was het, zooals vanzelf spreekt, een ware feestdag. Na dat om halftwee in een der benedenzalen een wandelende lunch was gebruikt, verzamelde men zich in de groote conversatiez-aal-, waar de voorzitter, dr. C. A. M. van Wayenburg, de feestrede uitsprak. Spr. begon met in de herinnering terug te roepen den dag van Zaterdag 26 September 1903, toen Ho»g-Laren een aanzienlijke ver zameling werkers cn belangstellenden in de t.b.c.-bestrijding binnen zijn muren zag om de opening bij te wonen van het jonge en pas opgerichte gebouw door Haar, wier initia tief de in den lande begonnen sanatoriale be strijding der tb.c. bezielde H.M. de Koningin- Moeder. Het is heden, aldus spr., na 23 jaar, dat op denzelfden dag, wederom een schaar vrienden zich naar Hoog-Laren en thans ook naar Hoog-Blaricum, de zuster-inrichting, in 1912 opgericht, begeeft, om beide in hun groei en uitbreiding te bezichtigen, begeleid door hoof den der regeering van ons land, gewest en stad. Spr. ging vervolgens n3, het verschil tus- schen toen en nu en-herdacht verschillende personen, die hun krochten voor de tubercu- iose-bestrijding hebben gegeven, zoo o.a. bur gemeester Ver.ing Msinesz, die op II Maart 1899 de eerste vergadering van invloedrijke ingezetenen ten Raadhuize samenriep om het particulier initiatief wakker te roepen in het belang van het bescheiden gebouw, dat toen stond opgericht te worden; den lsten voor zitter, den heer Co den Tex, den schenker van den grond; den 2en voorzitter, prof. P. K Pel, den voorvechter voor het kindcrsonalc- lium Hoog-Blaricum; de overleden bestuurs leden dr. Posthumus Meijes Sr., Jan van Leghen, W. Hcoy, Frits van Nierop en den eveneens overleden kranigen penningmeester Daniel Stuten; de eerste directeuren van de beide sanatoria Terpstra en Deterding. Ook aan mr. Vissering, die heden niet aan wezig kon zijn, wijdde spr. 'n woord van hulde, om vervolgens uitvoerig na te gaan cb wijze waarop de gelden voor den bouw der beide sanatoria in den loop der tijden waren inge zameld. In oud-burgemeester Van Leeuwen, die in 1901 opnieuw eenige Amsterdamsche ingeze tenen voor de t.b.c.-bestrijóing bijeenriep, zien wij, zoo zeide spr-, het voortleven van het par ticulier initiatief. Een milde gift van de heeren P. W. Janssen en baron Rosenthal, maakte het eenigen tijd later mogelijk te gaan bou wen, en nog later toen dit noodzakelijk bleek, werd langs den gemakkelijken weg der lee ningen, tegen lage rente, de verbouwing moge lijk gemaakt. De heer Jos Klever gaf door schenking van een 'heerlijk, mooi stuk grond, den stoot tot den bouw van 't kindersanatorium „Hoog-Bla ricum", die verder bevorderd werd door een vorstelijke gave van sir Henri Deterding en een veel-verspreide brochure van Jbn Feith. Doch de groote stad Amsterdam, de provin cie Noord-Holland eischten steeds meer plaats in beide huizen. Toen was het vun uit de provincie Noord- Holland, dat het licht daagde. Hierbij her dacht spr. het werk van den eere-voorzitter den oud-burgemeester van Amsterdam, den heer Röell. Spr. heette hierop verschillende personen, die de opening bijwoonden, -hartelijk welkom. Hartelijke woorden van waardeering zeide spr. tot de beide directeuren, dr. De Bloeme van „Hoog-Larcn" en dr. Huët van „Hoog- Blaricum", die met hunne assistenten, genees- heeren Oudendal, Bruigom, Gugelot en Tho massen de inrichtingen ook verder zullen be sturen; tot de directrices, Zr. Boomsma en Zr. Bakker, die met de directeuren op zoo voor treffelijke wijze gedurende de moeilijke bouw jaren haar taak zijn blijven volbrengen, tot den eersten machinist Boomsmo, de architecten Ed. Cuypers, Muller en Hamer en den architect Streefkerk, tot den inspecteur van het L. O., Ezinga, en den secretaris der gemeente Huizen, voor hun hulp bij de administratieve regeling der openluchtschool. Ten slotte deed spr. oan óe hand van grafi sche voorstellingen en plattegronden duidelijk uitkomen, hoe aanzienlijk beide sanatoria zijn uitgebreid. Na de rede van den voorzitter bracht de heer Röell met een kort woord dr. Von Way en- burg dank voor zijn waardeerende woorden aan het adres van het provinciaal bestuur en deelde namens den minister van Handel, Ar beid en Nijverheid mede, dat dr. Van Wayen- burg was benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Op deze mededeeling volgde een daverend applaus. Namens de oud-patiënten sprak vervolgens mevr. E r i n g a, die het bestuur oen bloemen hulde aanbood en hartelijke woorden sprak tot dr. De Bloeme en het personeel van Hoog-Bla ricum; namens de patiënten de heer De Vrij, die aller groote voldoening uitsprak over de verbouwing en in 't bizonder over de schitte rende Radio-installatie. Hij overhandigde dr. Van Wayer.burg een enveloppe, die een bij drage in de onkosten hiervan bevatte en ver telde verder, dot door de patiënten een per manent radiofonds zal worden gevormd. De heer Roodenburg wenschte geluk namens de Ned. Centrale Vereeniging en een der verpleegsters bood namens het personeel een palm aan. Nadat dr. Wayenburg voor al deze hulde had bedankt, ging men in groepjes -de uitgebreide gebouwencomplexen bezichtigen. In de vestibule vnn het kindersanatorium „Hoog-Blaricum" zong een koortje van de Bussumsche muziekschool, ender leiding van den heer H. Schoor.derbeek, een paar mooie liederen, en werd even gepauseerd voor de ont hulling van een gedenkplaat, die door dr. Huët, namens architecten en personeel van „IToog-Bloricum", aar. het bestuur werd aan geboden en door dr. Van Wayenburg met eenige harte!ijl e woorden in ontvangst geno men. De 2e voorzitter van de Neó. Vereeniging tot bevordering der Gneeskunde, dr. Tho massen, wcnschte het bestuur geluk namens de ofdeeling Gooi- en Eemland van deze ver eeniging, de inspecteur van het L. O., E r i n g a wees vooral op de doelmatige en goedkoopc inrichting van de nieuwe openlucht :chcol en de heer Keesing, die namens de genees kundige commissie uit de Raden van Arbeid het woord voerde, legde <Jen nadruk op het streven van beide sanatoria, om de zorg voor de patiënten ook uit te strekken tot het tijd perk na de eigenlijke ziekte en hun den terug- ïscer in het maatschappelijk leven zooveel mo gelijk te vergemakkelijken. Bij de vriendelijke gelegen openluchtschool waar de lessen onder leiding van den heer Van Hekkenburg in vollen gang waren, wapperde het oranje-blanje-bleu en werden de gasten door de kinderen toegezongen. De interessante dag vol indrukken werd be sloten met een fheeuurtje in de feestelijk ver sierde conversatiezoal van „Hoog-Blaricum". BRUGGEN EN RECLAME. Schennis van Amsterdamsche bruggen. Het Hbl. schrijft Voor de reclame is niets veilig. Nu zijn zoowaar de hoofden van de mooie oude brug gen langs de Reguliersgracht te Amsterdam beplakt met leikleurige platen, waarop reclame wordt gemaakt voor een praeparaat, dat ge neeskrachtig heet te zijn. De plakkers moeten in een schuitje hebben gevaren om de biljetten aan te brengen. Zij hebben zich aan een over treding schuldig gemaakt, maar hebben er na tuurlijk wel zorg voor gedragen, dat zij niet bij het werk werden betrapt. De plakkers zijn evenwel waarschijnlijk niet de hoofdschuldigen. Blaam treft de firma, die voor het artikel re clame wil maken en de opdracht tot plakken gaf. Wij vertrouwen, dat zij oan den tand zal worden gevoeld en dat de biljetten ten spoe digste zullen verdwijnen. Bij de Oudemanhuispoort wordt nog steeds maar raak geplakt. Zou daar ook niet eens een einde non kunnen worden gemaakt EEN HOLLANDSCH HUIS TE NEW-70RK. ITet succes van het plan mag verzekerd hecten. Mep meldt ons uit Amsterdam: De reeds vroeger medegedeelde plannen tol slichting van zulk een huis, waarin diverse Hol- 'andsche belangen vereenigd worden, hebben een vosteren vorm aangenomen. Het succes van dit plan mag verzekerd heeten, nu niet alleen eenige groote verkcerslichamen h. t. 1. van zins zijn daarin een gezamenlijk booking-office te vestigen, zooals ook Frankrijk, Zweden, Zwit serland en Italië reeds te New-York bezitten, doch ook de Netherlands Chamber of Com merce en de Netherlands American Foundation hun kontoren doorheen zullen verplaatsen. Het slagen van de plannen was pas volkomen, toen ook de Holland Club, blijkens een hier ontvan gen kabel, aansluiting zocht en overweegt haar societeits- en andere lokalen daarheen over te brengen. Op opname van een showroom en een expeditieraam voor een diamantslijperij be staat ook uitzicht. Men is reeds in onderhande ling over aankoop van een gebouw aan Park Avenue bij de 40th street. VOOR POSTZEGELVERZAMELAARS. Do verkoop van his.orische postwaarden. De directeur-generaal der posterijen cn tele grafie maekt bekend, dat met ingang van 1 October a.s. het postkantoor te Amsterdam, bij wijze van proef voorloopig voor één jaar wordt aangeweze. als centrale instel ling voor den verkoop aan verzamelaars van Nederlandsche en Nederlandsch-Indische,' Su- rinaamsche en Cura^aosche postwaarden. In verband 'hiermede wordt gedurende dien tijd de vcrkrijgbaarstelling ten postkantore te Haarlem van de koloniale postwaarden gestaakt. De aanvragen om bovengenoemde post waarden behooren rechtstreeks aan het post kantoor te Amsterdam tc worden gericht. Zij behooren eventueel te zijn gefrankeerd en ver gezeld van het verschuldigde 'bedrag in geld, volgens de nominale waarde en de kosten van toezending der postwaarden per aangeteeken- den brief. Het bedrag kan ook per postwissel of per giro worden overgemaakt. Aan schrifte lijk ingediende aanvragen om postwaarden ter waarde van minder dan f 5 wordt niet vol daan. Voor den verkoop van de betreffende zegels wordt voorts des Woensdags en des Zater dags van 2—5 uur nam. een afzonderlijk loket ten post kantore te Amsterdam opengesteld. DE ORKAAN BOVEN HET OOSTEN VAN ONS LAND. Een massale liefdadigheids- zanguitvoering in het Stadion. In het Stadion te Amsterdam hebben Zondag namiddag de Bond van Amsterdamsche Zang- vereenigingen en de Bond van Amsterdamsche Dilettanten Muzickvercenigingcn een zanguitvoe ring gegeven ten bate van de door den cycloon geteisterde streken. Niet minder dan zeven duizend personen hebben er aan deelgenomen, onder leiding van de dirigenten M. C. v. d Roovaart, P. v.' d. Rovaart en Willem Hespe, en de uitvoering werd, ondanks het ongunstige weder, bijgewoond door, naar schatting, 15,000 menschen. Van verschillende verzamel plaatsen in de stad: de Westermarkt, het Kwa kersplein, het v. d. Helstplein en het Museum plein marcheerden dc muziekcorpsen met do zangvereenigingen gezamenlijk naar het Sta dion, wat een heele drukte en vroolijkheid gaf Aan den Amstelvecnschen weg voegden zich hierbij 3800 kinderen, en al'en tezamen, met hun vaandels, marcheerden toen het Stadion binnen. Ook de zong maakte een diepen indruk. De steunactic. Bij het kantoor Borculo van de Nat. Bank- vereeniging is tot en met 24 Sept in totaal ingekomen een bedrag van 147,5 1.05. Het herstel van de N. H. Kerk te Borculo. De commissie tot herstel van het kerkge bouw en de pastorie der Ned. Herv. Gem. te Borculo besloot, de kerk in haar ouden vorm en op de plaats waar ze stond te herbouwen. Besprekingen zijn gehouden met het Departe ment van Onderwijs, K. en W. De kerk zal worden herbouwd volgens de teckeningen der in 1913 voorgenomen restauratie, die toen we gens den oorlog niet is doorgegaan. Het ge bouw zal echter volgens moderne eischen wor den ingericht. Op de plaats der vernielde pas torie komt een nieuw gebouw met catechi satielokaal. Een en ander is toevertrouwd aan den heer Petri, architect te Amsterdam. Ver schillende collecten en bijdragen, door de com missie ontvangen, stellen haar thans in staat aan haar plannen vasten vorm te geven. Ech ter doe: zij nog een beroep op de kerkvoog dijen cn kerkernden, van welke zijde nog een beTrog van j 25.0C0 noodig zal zijn. Een openbaar slachthuis. Vier eigenaars van grootere slachterijen heb ben hun gebouwen aangeboden voor het stich ten van een openbaar slachthuis. Waarschijn lijk zal een geheel nieuw gebouw niet noodig zijn. Een derde gift van 50,000 van het Smerccfonds. Ten derden male ontving het bestuur van den Kon. Nationalen Bond voor Redding wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" telegrafisch 50.000 van het bestuur, v. „Het Smeroc-Fonds te Batavia". Het besturu heeft, dankbaar voor de in Oost-Indiö betoonde hulpvaardigheid, dit bedrag aan het Nationaal Sleun-Comité overgemaakt. EEN GEWESTELIJK JEUGDFEEST. Een demonstratie der Arbeiders Jeugd-Centrale te Alkmaar. Zaterdag waren 1350 deelnemers uit tal van plaatsen uit Noord-Holla'nd te Alkmaar aange komen, ter viering van het gewestelijk jeugd feest der Arbeiders Jeugd-Centrale. Hoewel het weder niet gunstig was, was er een ontzaglijke mpnigte op de been om de jongelieden te be groeten. Vóór de stoet van het station vertrok, had ten stadhuize de officieele ontvangst van de leiders van het feest plaats door den burge meester, die in een hartelijke toespraak er op wees, dat meestal vertegenwoordigers uit de z.g. betere standen worden ontvangen ten stad huize. Doch het deed spr. genoegen nu °°k eens de A. J. C. te kunnen ontvangen. Hij vond die jeugdbeweging lang zoo verkeerd niet als men wel eens wi! doen voorkomen. Met ver schillende van hare idealen, waarvan spr. en kele aanhaalde uit een brochure van Koos Vorrink, kon hij zich vclkomen accoord ver klaren. Nadat de heer P. Schumacher als vertegen woordiger van het hoofdbestuur zijn dank had uitgesproken voor de officieele ontvangst, werd thee met gebak aangeboden. Van de stoep vóór het stadhuis af werd daarna de stoet gadegeslagen. Des avonds werd nogmaals een wandeling, nu met fakkels, dooi de stad ondernomen. Geweldige regenbuien maakten dezen tocht niet tot het aangenaamste deel van het feest. AANWINSTEN VOOR DE ROTTERDAM- ^SCHE DIERGAARDE. Men schrijft ons uit Rotterdam Als het moderne snel vrachtschip „Kertoso- no" van de Rott. Lloyd weder op de thuis reis is kloppen de horten in de Diergaarde steeds vol verwachting, want men weet dat bijna altijd onder de volprezen zorgen van den gezagvoerder kapitein K. J. ter Marsch een grooter of kleiner dierentransport ter aanvul ling van de verzameling der Diergaarde wo.dt overgebracht. Zoo ook ditmaal. Van verschil lende zijden worden den heer Ter Marsch be langrijke geschenken medegegeven. Bijzondere waardeering verdient vooral de activiteit van den heer A. de Waard te Balik Papan en zijn mede-aong^stelden der Bat. Petr.-Mij. aldaar, waardoor de Diergaarde in de laatste tijden meer dan tevoren vertegenwoordigers van de ftma van Borneo kan aanwijzen. Al heeft het slechte weer der laatste weken den heer Ter Marsch en daarmede ook den schenkers en de Diergaarde, parten gespeeld, zoodat enkele verliezen waren te betreuren, dit neemt niet weg dat de nieuwe gasten nog zeer de moeite waard zijn. Allereerst noemen wij een aller- liefstcn jongen Orangoetangeschenk van kapt. Ter Marsch welk dier zich met zijn nieuw verblijf terstond zeer ingenomen be toonde en wiens kogelrond sponbuikje duide lijk laat zien dat hij „goed van innemen" is. Blijkbaar smaken de West-Indische bananen hem net zoo goed als die uit de Oost. Verder zijn er nog verschillende andere apen medege- komen. Voor het runderengebouw zijn be stemd een paar mooie geheel witte Karbouwen, waarvan een door den heer De Waard geschon ken. De ponnywagen zal in de toekomst be spannen kunnen worden met een paar fraaie Isabel lakleurige ponnyhengsten voor de ver zameling aangekocht. De hoofdmachinist van de Kertosono de heer Mersel verrijkte de her tenverzameling met een mooi stel Celebes- heTten, de heer W, D. ter Marsch te Rotter dam schonk een jonge Casuaris, de heer Prins

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2