24Voaagang AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eem lander"»™*» ,0ct 1925 BINNENLAND. FEUILLETON. De Hand me! hel Uitenten. TWEEDE BLAD. KON. BESLUITEN. Bij Koninkl. besluit is aan den reserve Tstc luit. J. J. Luit. van het.rcg. vesting-artillerio op het daartoe door hem gedane verzoek eer vol ontslag verleend uit den militairen dienst en is 'benoemd bij het reserve-personeel der landmacht bij het wapen der genie bij het re giment genietroepen tot reserve 1ste luitenant de eervol'ontslagen _lste luitenant J. C. Fevel, van het wapen der gerue van het leger in Ned. Indië. DIPLOMATIE. De nieuwe Japansche gezant. Thans heeft de officieel© benoeming plaats gehad van den heer Michihazu Matsuda tot ge zant van Japan bij het Nederlandsche Hof. HET VERDRAG MET BELGIË. Adhaesic met het adres der K. v. K. te Rotterdam. De Kamer van Koophandel te Terneuzen heeft instemming betuigd met de algemeene strekking van het adres der Rotterdumsche Ka mer van Koophandl inzake het verdrag met België. CONTROLE DER GRONDBELASTING. De controle der Grondbelasting te Roer mond is bij die te Maastricht gevoegd welke thans de geheele provincie Limburg omvat. POSTWISSELS. De duur van betaalbaarstelling. Tot nadere bekendmaking daaromtrent zullen de binnenlandsche postwissels dadelijk betaal baar blijven gedurende de maand, waarin zij zijn afgegeven, en de geheele daarop volgende maand. POSTZEGELS VAN 9 CENT. Ze zullen aan hot einde dezer maand verkrijgbaar worden gesteld. De directeur-generaal der Posterijen en Te legrafie bicnge ter algemeene kennis, dat in gebruik zullen worden gesteld postzegels van 9 cent. Zoo mogelijk zullen deze zegels tegen het einde der loopende maand aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn. ONDERSCHEIDING VOOR MR. ZIMMERMAN. De koning van Italië heeft mr. A. R. Zimmer man het grootkruis der Italiaansche kroonorde verleend. JOURNALISTIEK. Het jubileum van den heer A. Voogd. Het jubileum van den heer A. Voogd ais dagbladschrijver is Zaterdagavond besloten met een maaj.ijd, ten huize Uirich, hem aangebo den door kameraden. Aan de# met bloemen getooide tafels hadden zich een veertigtal jour nalisten van Rotterdam en van elders ver- ecnigd. De jubilaris tvas gezeten tusschen den voor zitter van den Kring, den heer Hans, en den eere-voorzi'iter mr. L. J. Plemp van Duiveland. naast wien mr. G. G. van der Hoeven een plaats had gevonden, die te kennen had gege ven, hoewel als hoofdredacteur geen lid van den Kring, erop gesteld te zijn aan het feest maal deel te nemen. Een fijne atten.ie wachtte den jubilaris in den vorm van het door hem bestuurde Week blad, waarin een aantal pennen hem tot zijn volkomen verrassing hulde brachten. Voorts werd hem tijdens den maaltijd een herinnering aangeboden aan zijn debuut in de dagblad pers, namelijk een fees nummer van wijlen het Amsterdamsche Vliegend Blad, met zijn portret en met regelen te zijner cere van Joost van den Vondel, Tollens, den Schoolmeester, e. o. Het spreekt van zelf, dat er veel is getoost, allemaal woorden van kameraadschappelijke waardeering om verschillende deugden van den jubilaris in verschillende functies. En natuur lijkerwijs is zijn gezin daarbij niet vergeten. Geestig, gemoedelijk en eenvoudig, heeft de veelgevierde ten slotte bedankt, zoowel voor wat hem Zaterdagavond aan vriendschapsblij ken was geworden als voor al wat hij had mogen ondervinden in deze onvergetelijke da gen. (N. R. Ct.) Zilveren jubileum F. Th, Holsboer. Vrijdag was het 25 jaren geleden, dat de heer F. Th. Holsboer, hoofdredacteur van het Deventer Dagblad, zijn journolisrickcn arbeid begon, waarvan twintig jaren aan dat blad. De Nederlandsche Journalistenkring zond een bloemenhulde. Voorts ontving de jubilaris blij ken 'van belangstelling van directie, commis sarissen, de Vereeniging de Oostelijke Pers, redactieleden, administrotief personeel, redactie van „De Kampioen", vrienden en collega's van elders. GEBREKKIGE SAMENWERKING TUSSCHEN BURGERLIJK ARMBESTUUR EN WETHOUDER Het B. A. neemt collectief ontslag. Het burgerlijk armbestuur te Apeldoorn heeft collectief ontslag genomen, omdat het niet lan ger samen kon werken met den wethouder voor sociale zaken, den heer D. Gosker (a.-r.). De werkverschaffing onder leiding van het B. A. is met ingang van heden opgeheven. EEN GEDENKTEEKEN VOOR DE HIER TE LANDE OVERLEDEN FRANSCHE VLUCHTELINGEN. Een monument dat te Maas tricht zal worden opgericht. Te 's-Grovenhoge heeft een vergadering plaats gehad van de commissie die onder be schermheerschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden tot doel heeft de oprichting van een gedenkteeken voor de tijdens den oorlog in Nederland overleden Fransche vluchtelingen. In die vergadering is het door den heer Huib Luns uit Amsterdam voorgestelde ontwerp goedgekeurd en is verder vastgesteld dut de onthulling van het gedenkteeken zal geschie den te Maastricht in de 2de helft der maand Mei 1926. De gemeente Maastricht had reeds eerder de bvjschikking gegeven over de plaats waar het gedenkteeken zal komen te staan. DE ACTIE VAN OUD-MILITAIREN IN DE KOLONIËN. Een adrer van het Comité van actie aun de Tweede Kamer. Het Comité van Actie der samenwerkende bonden van oud-militairen van koloniën, land en zeemacht, heeft een adres aan de Tweedo Kamer gericht, waaruit onder opmerking o. m. dat volgens de berichten in Indische en Hollandsche dagbladen in den toestand van dc Indische financiën een zoodanige verbetering is gekomen dat naar het oordeel van belang hebbenden moeilijk meer kan worden aange nomen dat de Indische financiën het niet zou den toelaten dat bij het toekennen van de vc r- hooging op de pensioenen en gagementen d. leeftijdsgrens moet blijven gehandhaafd ver zocht wordt, bij de behandeling van de Indi sche begrooting voor 1926 medewerking te vcrleencn opdat voor het toekennen der ver hooging do leeftijdsgrens komt te vervallen. HET COMITÉ TOT VERLAGING DER POSTTARIEVEN. Het blijft voorloopig voortbestaan. ITst Comité 'cot Verlaging der Post tarieven, gevormd uit de navolgende vereen: Jfrigpn Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Centraal Industrieel Verbond. A'g. R.K. Werk- geveisvereeniging, Chr. Werkgevers vereeni ging, Verbond van Nederlandsche Fobrikcn- tenvereenigingen, Ned. Middenstandsbond. v: derlandsche Dagbladpers, Ned. Periodieke Pen, en Centrale Rand van Vakbenden in hst Gi fisch- en Boekbedrijf, kwam deze dagen bijeen naar aanleiding van her onderhoud, hetwelk voorzitter en secretaris met den Directeur- Generaal der Posterijen kodden. Met voldoening werd kennis genomen van de mede dee mg, dat het Hoofdbestuur eer Posterijen zich op het standpunt stele, dat co Post er is voor het publiek en daarom zooV" mogelijk met billijke wenschen van het pub'isk rekening moet werden gehouden. Bij het onderhoud, dat enkele weken gele den plaats vond, watën mededecHngen gedn-'.n omtrent de verlagingen, nu op 1 October in gevoerd. Verdere verlagingen in verschillende étappes in hot vooruitzicht gesteld, doch hier omtrent moeten vooraf verschillende beteke ningen worden gemaakt, aangezien het sluitend houden van het budget door den directeur- generaal als allereerste noodzakelijkheid wordt beschouwd. Het overschot van zes millioen kan niet direct dienstbaar worden gemaakt aan de verlaging der portokosten, gezien dat een bedrag van zestig millioen aan salarissen wordt uitgekeerd, waarvan, om den gangbaren term te gebruiken, enkele plooien bij d<» ver mindering ontstaan, moeten worden gladge streken en door zullen wellicht enkele mil- lioenen mee gemoeid zijn. Hot Comité besloot een nader onderhoud mee den Minister van Waterstaat te vragen en verder feitenmateriaal ter kennis van den direceur-geneiaol te brengen om dit dan ook persoonlijk nader te( belichten, zoodat mee algemeene stemmen besloten werd het Co mité voorloopig nog niet te ontbinden. De gangbare meening in alle vercenigingen in het Comité vertegenwoordigd, is dat het porto nog belangrijk verlaagd moet woiden omdat deze onkosten nog te zeer het bedrijfs leven drukken en doordoor belemmerend in werken op het economisch herstel. GEEN ARBEIDERSDELEGATTE NAAR RUSLAND. Een door B. en W. van Amster dam geweigerd verlof. De Amsterdamsche Federatie van Personeel in Overheidsdienst had ecnigen tijd geleden aan B. en W. gevraagd, of, indien dit te zij ner tijd gevraagd werd, B. en W. aan een vijf tiental ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, verlof gedurende ongeveer twee maanden wilden verleenen voor een studiereis naar Rusland. B. en W. hebben daarop thans, naar „Het Volk" meldt, aan de Fedeiatie geantwoord, dat do -gevraagde medewerking niet kan wor den vcrrleend. De federatie zal zich te dezer zake thans met cen nc-res tof den raad wenden. PRINS HENDRIK-STICHTING. De herdenking van het gou den feest. Naar het Hbld verneemt zal Prins Hendrik a.s. Woensdag ter gelegenheid van het gouden feest der Prins Hendrik Stichting des morgens omstreeks half twaalf per auto te Egmond oan Zee uit Den Hang aankomen, vergezeld van zijn adjudant. De herdenkingsplechtigheid zol in de ver sierde eetzaal plaats vinden in tegenwoordig heid van het college van regenten B. en W. van Egmond, eenige genoodigden en de ver pleegden der stichting. Prins Hendrik zal hrer- na mede oan een noenmaal aanzitten, hem door rengenten aangeboden en in den loop van den namiddag wederom vertrekken. THN NIEUW ALBUM VAN DE FIRMA. VERKADE. Het plaatjesalbum „Mijn Aquarium". Verkades fabrieken te Zaandam hervatten na een rustperiode van verscheidene jaren de uitgave harer zoo bekende plaatjesalbums. „Tijd en gelegenheid schrijft de firma in het voorwoord van een heden door ons ont vangen album „Mijn aquarium" hadden ons tot dusver daartoe ontbroken. Buitenstaanders kunnen zich toch nauwelijks voorstellen, hoe veel tijd en hoeveel hoofdbrekens de voorbe reiding van zulk een album kost. „Een gelukkig toeval bracht ons echter weder lot deze hetnieuwde uitgave. Wij maakten kennis met den jongen kunstschilder Jac. Koe*» n an en uit het gesprek dat wij met hem voer den bleqk ons, dat hij enthousiast bewonderaar was van onze vroegere albums". Onze bezwaren legert een nieuwe uitgave wist hij uit den weg ruimen, door zich bereid te verklaren de pcheele voorbereiding, zoowel de artistieke (ce besprekingen met de ortisten en den sphrijver), dis de technische (onderhandelingen rae» de cVpkkers ven plaatjes en albums' den binder etc.) op zich te nemen en eventueel ook een dèei der plaatjes en illustraties voor ons te onl- u Crpcn. iDe artistieke leiding heeft vroeger in hoofd zaak berust in de handen van L. W. R. Wenc kebach, terwijl v/ij toen zelf voor het overige gedeelte vnn d? voorbereiding en de uitvoe ring moesten zorgen. V/aar ens, zooals ge zegd, hiertoe nu te cencnmale tijd en gelegen heid ontbrak, namen wij het voorstel van Koe man, die alles voor ons in orde wide maken, aan en gaven hem opdracht, voorloopig één al bum, eventueel gevolgd door meerdere, samen te stellen. In de eerste plants wfldcn wij natuurlijk re kening houden met onze vroegere, zoo ge waardeerde medewerkers, dr. Thijsse, de auteur vnn onze vorige olbums en de kunstschilders L.W. R. Wenckebach en J. Voerman Jr., met wie Koeman zich dan ook in verbinding stelde en die hun medewerking weder toezegden. De onderwerp-kwestie voor dit eerste album werd door Koeman zelf opgelost, toen hij ons schreef „In een rustig hoekje van mijn atelier staat mijn kamer-aquarium. De vele uren die ik heb genoten van het wonderlijke wereldje hebben mij de overtuiging gége- vcn, dat dit een prachtig onderwerp zou zijn voor het nieuwe album." Daar w ij dit nieuwe album „Mijn Aquarium" zoo wilden samengesteld zien, dat het niet al leen een hist voor het oog zou zijn, maar ook een betrouwbare gids voor bezitters van cen aquarium en de vele die doortoe ongetwijfeld zouden gaan behooren, verzochten wij den hccT A F. J. Portielje, inspecteur von de levende have van „Artis", den tekst voor dit boek te schrijven. Wij twijfelen er don ook niet oan in hem „the right man in the right place" te hebben gevonden. Dr. Thijsse is intusschen al aan een volgend album begonnen, aan welk boek ook Wencke bach weder medewerkt. De aquarellen voor de plaatjes werden alle naar de natuur ontworpen door Jac. J. Koe man en J. Voerman Jr., terwijl Koeman ook de penteckeningcn maakte dio den tekst vor- sieren. Het ontwerp van den bur.d is van den bekenden kunstenaar C. Rol, die er in geslaagd is een zeer artistiek effect te bereiken, waarin het mysterieuze van een aquarium bizonder mooi is weergegeven. Bij aandachtige beschouwing zol her onge twijfeld opvallen, dat de plaatjes, welke dit maal in het zoogenaamde „offset-procédé" zijn uitgevoerd, volkomen het karakter hebben be houden van aquarellen. Velen van die plaatjes zijn ware kunststukjes geworden. Aan een vaak gcuiten wenscli om ook eens V'crkade's plaatjes te ontvangen van grooter afmeting don tot nu toe gebruikelijk, is thans ook yoldaan, daor een grootc gekleurde titel plaat reeds direct door ons in het album h gevoegd, terwijl wij, behalve de 126 kleine plaatjes, die de collectie moeten rompletecren, 10 grootere platen deden vervaardigen, die een bizondere attractie aan het werk geven. Waar op het gebied van rcclnmu zooveel wordt uitgegeven, wat smakeloos en grof is. zijn wij overtuigd in dit album een gelukkig" combinatie te hebben gevonden van kunst en reclame, terwijl bovendien het boek rog ren gioote prnctische waarde heeft a's handleidir. voor de velen, die cr een aquarium op na hou den. Wij hopen deze liefhebberij met dc uit gave von ens n'bum nog aan te kwecken on willen hier even acnholen wat Portielje in den aanvang van zijn werk zegt „Eigenlijk mag dan ook een aquarium in geen enkel gezin ontbreken waar beseft v/oidt, hoe liefde voor d? natuur en l t dagelijks voor oogen hebber, von zoo iets moois en merkwaardigs als levende pl :n- ten en dieren, tot de meest verfijnde en be langwekkendste ontspanning en genie.ia- gen behoort, die men wel wtr.fr.'en kon." Tot zoover de hoofdinhoud van hot inlei dend woord dar firma Verkade. Wij kunnen niet anders dan ons volkomen aansluiten bij htigcen de firma var. het nieuwe album z Zoowel naar tekst als illustratie beantwoordt „Mijn Aquarium" aan d.? t oogst e eisclten. t name in de illustraties is cen subtiliteit en sou plesse aan kleur bereikt, door welke ze die óc-r vorige albums nog overlrcfft. DO TIELSCHE TENTOONSTELLING. Een keur van biceman, vruch ten, paddestoelen, groenten enz. Cnze tuinbouwkundige mode-verkor schrijft ons De Vereeniging veer Vreemdelingenverkeer te Tiel heeft succes van hoar uitgeschreven' tentoonstelling van bloemen, vruchcen, pad denstoelen, groenten enz. De Commissaris der Provincie Gelderland heeft dit welgeslaagde feesc geopend in tegenwoordigheid von Z.K.FL Prins Hendrik, Baron van Pallanct, ecnigc burgemeesters enz. De gïootc zoal van het Spaorbonkgcbouw is gevuld met Palmen, Ka merplanten, afgesneden bloemen, 'gevulde manden, kranzen enz. en al deze inzendingen maken cen goeden indruk. De heer P. v. d. Vüst te Vleuten etaleert op keurige wijze alle mogelijke instrumenten om do vijanden te bestrijden en deelde ons mode dat het nu de tijd is om vongbanden oan te leggen om dc stammen der boomen. Een van de zijzalen is gevuld met de mooiste appels en peren dio je droomen kunt en elke vrucht heeft een naam en de verpakking is o f. Het tooncel is ge vuld met groenten en dio vertelt ons dal de grond om Tie! ook geschikt is voor worteltjes, peultjes, bloem- en andere kooien, uien, bie ten, prei, kropsla enz. enz De hécr Wermig te Busum toonde een aantal bloemstengels van overblijvende plan ten en daoronder vinden wij de minde* goed bekende Actaeo japonico mot rolronde bloctn- oren, wit v^n kleur. Het was opvallend zooveel menschcn belangstelling' voor die bloemen toonden. Er was een rouwkamer, een bruidskamer dio gansch niet onverdienstelijk waren. Dc leerlingen der hoogste klassen van de verschillende scholen mochten na 4 uur alles gratis zien en hooren wof de heeren Budd© on Gienstbergen te vertellen hadden over interes santo planten cn bijen. Prins Hendrik heeft herhaaldelijk zijn ingenomenheid betuigd met het ingezondeno en vertrok tegen half vier. Opvallend wos het dot wij maar een vlag gezien hebben cn die wapperde van het ten toonstel I ingsgebou w. DE ORKAAN BOVEN HET OOSTEN VAN ONS LAND. Dc stcimactic. Tot nu toe is bij het Amsterdamsrh Comité 10 Augustus 1925 voor de slachtoffers der s'ormromp binnengekomen een totaal bedrog van ƒ255.071,53. DE MELKVOORZIENING VAN AMSTERDAM. Oprichting eener commissie T voor hygiënische mclkwIn ning. Zaterdagmorgen is cen vergadering gehou den van ver egenwoordigers von het gemeente bestuur met belanghebbenden bij het melkbe- drijf. Daarin is in beginsel besloten tot de op richting von een vereeniging tot bevordering van hygiënische melkwinning. Een commissie, waarvan de heer R. H. Gelder, veearts, als secretaris zal optreden, zal do noodige sloppen doen om tot stichting van deze vereeniging te geroken. Toezegging vnn een aantal corpora ties, bij de mclkwinning betrokken, tot toetre ding tot die vereeniging, is reeds verkregen. DE TOESTAND IN DE MIJN-INDUSTRIE. De minister heeft cen waar schijnlijk beide portijen bevre digende oplossing bereikt. Zijn de inlichtingen, welke „De Tijd" uit Lim burg geworden juist, dan hcoft de Minister van Waterstaat dc onderhandelingen met de mijn- dïrccties tactisch zóódanig weten te leiden, dat het resultaat vrij waarschijnlijk alle portijen zal bevredigen. Met beleid moet de Minis.cr zijn opgekomen voor maatregelen, zoowel ter voorkoming van dringende Iconsverloging, als voor verkrijging van behoorlijke Zondagsrust. O.a. zal van de Zaterdag-nacht-ploeg do lange werktijd in den ochtend worden uitge schakeld. Tevens zal de volgende ploeg niet vóór middernacht van Maandag in dc mijn af dalen. Ten aanzien van de spoorwegtarieven en de belangen, welke dcStaat bij het mijnbedrijf hoeft, schijnen zoofianige voorstellen te zijn gedaan, dat zij een loonsverlaging zullen voor komen. UIT DE METAALINDUSTRIE. Dreigend conflict bij de scheeps werven der firma's Wilton cn P. Smit. Zaterdagavond zijn in het Algemeen Vcr- kooplokaol twee drukbezochte vergaderingen gehouden. De eerste vergadering had het be stuur van den Metaolbcwerkersbond met de le den, werkzaom op de werf Wilton. In deze ver gadering werd aan het bestuur opgedragen, met dc directie tc spreken over verkorting van den werktijd en cen regeling te treffen over de Boven de overwinning, grooter. dan bet suc ces, hooger dan de roem, is er iets: d e liefde. Jules Ferry. Uit het Engelsch van Baronesse ORCZY. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 20 Het leger bewoog zich zuidwaarts en al da nasleep er van deed het zelfde. Men zeide, cat het Pailementsleger zoo nabij was, dat een slag niet vermeden kon worden, en dat het dwaasheid van den Ko ning zou geweest zijn, als hij zijn tocht naar het Noorden had voortgezet. Zijn© Majesteit was vroeg in den ochtend gewekt, en had van dien tijd af beraadslaagd in Harboiough, waarna het leger in slagorde was opgesteld op den heuvel, die zich van Facndon naar Oxen den uitstiekt, gereed voor een aanval van den vijand. Barbara sprak met enkelen der voorbijgan gers, van wie sommigen vrienden waren; ieder een was in de opgewekste stemming. De over winning was zeker, de vooruitzichten van den Koning waicn nooit zoo schitterend geweest, en de beslissende slag van heden zou hem ze ker voor goed van zijn vijaden bevrijden; en ofschoon het Pailementsleger bijna tweemaal zoo talrijk was, zou de bekwaamheid van Prins Rupert en zijn schitterende ruiterij spoedig korte metten maken met die ruwe recruten, die daor psalmgezang niet in goede soldaten zou den veranderen. Dat was de geest, die allen bezielde, welke op dien gedenkwaardigen morgen van 14 Juni op weg waren. Tegen den middag vluchtte die geheele, stroom, om het leven te redden. Een, door schrik bevangen menigte stortte zich als een stroom over velden'en wegen, over heggen en slooten, in dalen cn op de hellingen; paarden hoeven dreunden; menschen schreeuwden; wa penen, uitrustingen werden weggeworpen; man nen en vrouwen, vervolgers en vervolgden :n een vreeselijke gruwelijke mengeling. Kreten van wanhoop, van schrik van doodsangst, vul den de lucht met hun afschuwelijke klanken. Lippen, die dezen morgen in domme zelfge noegzaamheid glimlachten waren samengetrok ken in angst, kelen, waaruit slechts een paar uren geleden gelach lclonk, deden heesche kre ten van waanzin, uit doodsangst geboren, hoo ren. De Koning Ah I de Koning zou die krank zinnige vlucht gestuit hebben, als hij gekund had. Het ontbrak hem niet aan moed. Toen de st;Oom van vluchtende ruiterij hem bijna neer wierp, deed hij wanhopige pogingen, om de regimenten te vereenigen, die nog intact ge bleven waren; hij was bereid zich aan hun hoofd te stellen, met- hen den vijand aan te vallen en een heldhaftige poging te doen, om dc fortuin cen keer te doen nemen. Maar een vriend het was Lord Carwath greep zijn t ugel vast, en riep hem toe: „Wilt ge Uw cood tegemoet gaan?" En Karei, dralend als f tijd, flink van voornemen maar zwak van wil, hield een oogenblik stil, voor hij bevel tot den aanval gaf. Op dat oogenblik riep een zijner officieren luide„Marcheert rechts I" en de laatste der ruiterij reserve namen hun Ko ning met zich mede en veegden zich bij de overhaaste vluchtelingen. Zij hielden geen van allen stil, voordat zij vlak bij Leicester waren; de Koning en Prins Rupert, Degbv cn Langdalc, de ontevreden mannen van Yorkshire en de bloem van Ru pert's ruiterij. Van alle zijden kwammen drom men vijanden om hen te vervolgen, Cromwell van de linkerzijde, Whalley van rechts, örkey's dragonders op zijde, zij overvielen hen als een stortvloed, soldaten en burgers; zij versloegen hen, doodden hen met den sabel, onder kre ten van: „Denk aan Cornwall I" „Denk aan Leicester I" En in naam van deze afschuwelijke herinneringen werd de -wraak misschien nog afschuwelijker. Oh I de afschuw, de jammer, de ellende van dit alles I de ontzettende, ontzettende tragedie I Barbara, die vroeger in den morgen, tot Fam- don Fields gegaan was, zag het heele ver schrikkelijke beeld als een panorama, even als Jim Fiennes het zag, maar van een geheel an der punt. Zij had gejuicht, toen Rupert in 't eerst een vluchtige overwinning behaalde, toen Ireton zijn zwaard overgaf en toen Skippon viel; zij had gesidderd, toen Cromwell's rui terij de rechterzijde van het leger aanviel, die te kampen had met de konijnenholen, die den grond gevaarlijk voor de paarden maakten; zij was er nu getuige van, verstijfd van schrik toen zij ver weg cp Dust Hill het leger van den Koning zich zag omwenden om te vluchten, door schrik bevangen en verspreid als sneeuw vlokken door cen stormwind. Een paar o ogenblikken later werd zij zich be wust zoowel van gevaar, onmiddellijk gevaar voor zich zelf en haar gezellen als van den afschuw van hetgeen zij zag. Zij greep juf frouw Leake bij den pols en trok haar, die ver suft als rij was, geen weerstond bood, binnen de bescherming van de haag, die het veld aan de oostelijke zijde begrensde. Hier was een aantal munitiewagens achtergelaten en daar achter vond Barbara een schuilplaats, zelfs toen de door schrik bevangen horde als een donder bui langs de helling vlocg. Als cen ware nacht merrie aanschouwde zij de vreeselijke oplossing en ontbinding van wat e^n aaneengesloten li chaam van dappere strijders geweest was in eenheden van ellendige rnenschelijke wrokken, die beangst voor hun leven vluchtten; van ach ter de beschermende barricade van wagens zog zij vervolgden en vervolgers langs haar stui ven als een woest en stroom, wanneer de wa teren door zwaren regenval gezwollen en de sluisdeuren doorgebroken zijn. Zij wachtte een geheel uur of langer, terwijl deze krankzinnige rit voortduurde, en zij wist, dat zij nooit de afschuwelijkheden vergeten zou, die rij toen zag. Tegen haar rokken aan gedrukt zat haar kindermeid, juffrouw Leake, niet veel anders dan een pakje zenuwen. De ongelukkige vrouw was ternauwernood bij kennis; zij lag onbewe gelijk met haar kap stijf over het hoofd getrok ken, haar handen voor haar ooren, om cie vree selijke geluiden buiten te sluiten. Gedurende een uur of langer verborgen die twee vrouwen zich daar, terwijl ruiters en woeste, onbereden paarden langs vlogen en mannen en vrouwen gillend© langs liepen, terwijl aan alle kanten rondom haar uitrustingen, gordels, wapenen, helmen, roekeloos weggeworpen werden door dien wilden troep van een beangste messa, die er slechts op bedacht was, olies weg te werpen, wat deze overhaaste vlucht kon in den weg staan. Op een oogenblik voelde Barbara een zwaren slag op haar schouder; de pijn was on draaglijk; een doodelijke walging beving haar. deze sombere wereld scheen plotseling van haar weg tc wijken, zich in een donkere mist te hul len en daarna geheel te verdwijnen. HOOFDSTUK VI. §1. Gij zult niet doode Toen Barbara weer tot volle bewustzijn terug keerde, was het ergste der paniek en der vree-, selijke dingen, die zij met zich bracht, voorbij. Fardon Fields lag rustig onder de warme mid dagzon het scheen verlaten behalve misschien door de dooden. Barbara gevoelde zich nog heel ziek cn duizelighaar hoofd deed vreese- lijk pijn, en zij voelde een doffen pijn aan haar schouder en linker arm. Zij had het gevoel, alsof zij uit een droom ontwaakte. Verschei dene minuten gingen voorbij, voordat zij :n staat was, zich te I?ewegen, maar na een poos deed zij een krachtige poging, om haar ver warde gedachten te verzamelen toen keek zij om zich heen. Juffrouw Leake leg nog naast haar, blijkbaar bewusteloosen dicht bij haar hand log een pistool, dot haar moest getroffen hebben bij het vallen. Zij kroop op honden en knieën uit de sloot, onder een der beschei- mende wagens en keek om zich heeneen beeld van verlatenheid i.-of haar blikvoor haar een massa opgehoopte wapenrustingen, verlaten wagens, hier en daar csn stijve ge daante, die plat op den grond lag boven zich een vlucht raven, die hun somberen roep door de lucht deden klinkenzoover het oog reiken kon, geen tecken van het vluchtende leger, geen teeken van de achtervolgende bende. Ver weg borrelde en kronkelde de jonge Avon in zijn bedding Engeland, het mooie, landelijke Engeland, spreidde voor Barbara's blik zijn groenen, statigen mantel uit, vredig, zelfs ,al was hij bevlekt met het slijk van de slechte daden van dezen dog. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5