MUTSSPAARBANK Cognac Vieux xxx WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN &Zn. Utrecht Zeist Soesterherg Oostertram W. PEPER Amersfoort - Utrechtscheweg 1 per flesch f 4.50 Bonbons, Chocolaad, Sigaren, Lectuur UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 of waar gij ook met de naar toe gaat, koopt Uw of in de wachtkamer der Tram. Aanbevelend, RECLAMES. Van 14 regels f 2.05. elke regel meer 0.50 e huur voor inleggers: Loketten in de brand- en inbraakvrije kluis a f 3.— per jaar en hooger. Ook des avonds toegankelijk Vera-Koffie-Hulsko I. Cp bQionAcrt «til* btrcM. c-Mrdoc* «D« MOcutUcKc ©Ut» ia dt booo gehoede» nrda 25% besparing op Uvi koöUnktolflj ca Uw kop kofic gcurtget do» oott. Koopt nog bedce tta procfpakjc. kust U aici bekocht tijo. Aio o vmek gebemd vtArtJgb»*/ Vi HET ZIEKENFONDSWEZEN. Het rapport van de commissie tot onderzoek naar de mogelijk heid meer eenheid te brengen in 1 het Ziekenfondswezen. Verschenen is het rapport van de commissie lot onderzoek naar de mogelijkheid, meer een heid te brengen in het Ziekenfondswezen in ons land, welke commissie indertijd is samen gesteld uit de volgende organisaties: Ned. Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst, Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie, Ned. Mij. tot Bevordering der Tandheelkunde, Landelijke Federatie ter behartiging van het Zieken fonds wezen, Ned. Verbond van Vak- vereenigingen, R.-k. Werkliedenverbond, Chr. Nationaal Vakverbond en Alg. Ned. Vakver bond. In haar aanleiding zegt de commissie, dat in 'de laatste jaren in verschillende kringen de vraag onder het oog is gezien, of het mogelijk zou zijn grootere eenheid op het gebied van het Ziekenfondswezen tot stand te brengen. Het Ziekenfondswezen toch is in ons land »eer versnipperd. In bijna elke plaats van ©enige beteekenis bestaan verschillende zieken fondsen, welke in vier soorten te onderschei den zijn, n.1. au de fondsen, welke in het leven geroepen Zijn dooi- de Nederlondsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst; b. de vooral ten plattelande bestaande zoo genaamde doktersfondsen, beheerd door ge neeskundigen ten behoeve hunner eigen patiën ten do zoogenaamde directiefondsen, welke meestal een onderafdeeling vormen van een levensverzekeringsmaatschappij d. de onderlinge fondsen,'welke het eigen dom zijn van de belanghebbenden (de arbei ders) zelf. Dit zijn de vier hoofdtypen. Daartvisschen zijn nog wel enkele schakecringen, welke ech ter weinig beteekenis hebben. In eerstgenoemde fondsen is het bestuur voor een derde samengesteld uit doktoren, voor een derde uit apothekers en voor een derde uit fondsleden. De onder b genoemde fondsen worden uit sluitend beheerd door de betrokken doktoren zelf. In de derde categorie hebben als regel de leden noch de doktoren en apothekers eenige medezeggenschap, doch beslist de directie in alle zaken, welke met het ziekenfonds in ver band staan. In de onder d genoemde fondsen zijn dc be stuursfuncties in handen van de verzekerden, terwijl de doktoren, apothekers en tandartsen als „deelnemers" aon het fonds verbonden zijn, zonder dat zij op "het beheer van het fonds di- rectcn invloed uitoefenen. Een gevolg ven dezen toestand is, dat de verstandhouding tusschen de verschillende groepen, welke direct bij het Ziekenfondswezen betrokken zijn, niet altijd even goed is. Meer dan eens deden zich conflicten voor tusschen de besturen der ziekenfondsen en de daaraan verbonden doktoren apothekers en tandartsen, conflicten, welke dikwijls een scherp karakter aannamen. Een dergelijke verstandhouding is vanzelf sprekend niet bevorderlijk aan het doel, dat toch alle partijen, bij het Ziekenfondswezen be trokken, zich voor oogen hebben gesteld, nJ. aan de arbeiders en hunne gezinnen, en met de arbeiders in economisch opzicht gelijk te stellen groepen, een zoo goed mogelijke ge neeskundige hulp te verschaffen. v De geneeskundige behandeling is geenzins zooals deze behoort te zijn. In de eerste plaats is het aantal patiënten, dat bij den huisarts is ingeschreven, vaak. te hoog. Het is volstrekt geen zeldzaamheid, dat een dokter op zijn morgenspreekuur een 50- a 70-tal patiënten ontvangt. Het behoeft geen betoog, dat in zoodanige gevallen van een be hoorlijke geneeskundige behandeling veelal niet gesproken kon worden. Deze specialistische hulp verkeert nog in een stadium van ontwikkeling, zoodat ook op dit gebied in vete gevallen de hulp onvoldoende is. In een groot aantal plaatsen wordt deze hulp door de ziekenfondsen niet of in zeer beperkte mate verstrekt. Van een deugelijke tandheelkundige behan deling, ziekenhuisbehandeling, sanatoriumver- pleging en wijkverpleging is bovendien behou dens een enkele uitzondering, m geen enkel ziekenfonds sprake. Te verwonderen is dat alles niet. Er bestaan in ons land honderden ziekenfondsen, waarvan het ledental varieert van enkele honderden tot eenige tienduizenden. Elk fonds heeft zijn eigen bestuur, eigen administratie, eigen boden, eigen kantoorlokalen, bestuur»- en andere ver gaderingen, drukwerken, enz. Groote bedragen worden daardoor uitgegeven, welke zooveel beter besteed zouden kunnen worden, door de geneeskundige behandeling van de verzekerden uit te breiden. De ideole toestand zou ongetwij feld zijn, in elke stad één ziekenfonds; voor de kleinere steden en op het platteland zou een dergelijk fonds meer plaatsen kunnen om vatten. Daardoor zouden er komen groote, kapitaalkrachtige ziekenfondsen, welke op veel betere wijze, dan de thans bestaande, de volks gezondheid zouden kunnen dienen. Om zulks te bevorderen, warden in den loop van 1922 door het bestur van het Ned. Ver bond van Vakvereenjgingen besprekingen ge voerd met verschillende, bij dit vraagstuk ge- interesseerde organisaties. Als gevolg daarvan heeft op Woensdag 28 Juni 1922 een conferentie plaats gehad van het dogelijksch bestuiiT van het Nederl. Ver bond van Vakvereenjgingen met vertegenwoor digers van de Ned. Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, waarbij zeer in het al gemeen de onderwerpelijke aangelegenheid on der het oog werd gezien. Het bleek, dat ten aanzien van verschillende vraagstukken, welke hierbij aan de orde kwa men, de meeningen in het algemeen overeen stemden. Principieele geschilpunten kwamen althans niet naar voren. Kort daarna werd óverleg gepleegd met de vertegenwoordigers der andere richtingen in de Nederlandsche Vakbeweging, om na te gaan, of het mogelijk zou zijn, medewerking voor dit plan te verkrijgen. Nadat de commissie, samengesteld uit de In den aanhef genoemde organisaties, de aangele genheid besproken had in verschillende verga deringen, rapporteerde zij over deze zaak uit voerig. De conclusies van dit rapport luiden als volgt Dc commissie is van meening, dat het wen- schelijk is, dat in iedere plaats van beteekenis als regel slechts één ziekenfonds bestaat. In kleinere gemeenten en op het platteland zullen de ziekenfondsen zich over moer plaatsen dienen uit te strekken. Het stichten of in stand houden van zieken fondsen, als winstbeo ogend bedrijf, of als on derdeel daarvan, acht de commissie onge- wenscht. Het is gewenscht, dat binnen daarvoor aan te wijzen districten, de ziekenfondsen vereenigd worden tot districtsfederaties. Aan de zieken fondsen dient de individueele geneeskundige behandeling te worden toevertrouwd, terwijl de districtsfederaties de sociaal-hygiënische en al gemeen medische belangen zullen hebben te behartigen. Bovendien kunnen de districtsfede raties, zoo noodig, als herverzekerings-instituut fungeeren. Van de bemiddeling der districts- federatic zou verder gebruik gemaakt kunnen worden, om bepaalde subsidies over de locale fondsen, onder haar beheer te verdeelen. Het bestuur van de districtsfederatie wordt gekozen uit de besturen der aangesloten zie kenfondsen. Boven alle fondsen worde een Centrale Raad geplaatst, belast met de algemeene leiding van het Ziekenfondswezen en de verdeeling van eventueele subsidies. Deze Rood dient te bestaan uit vertegen woordigers der resp. fondsen, der Vakcentralen, der Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, der Ned. Mij. ter Bevordering der Pharmocie, der Ned. Mij. tot Bevordering der Tandheel kunde en de vertegenwoordigers der organisa ties van wijkverplegenden en vroedvrouwen. De commissie is van meening, dat de moge lijkheid moet worden opengelaten, dat in de besturen cier ziekenfondsen ook huisartsen, spe cialisten, apothekers en tandartsen worden op genomen de meerderheid van het bestuur kan echter bestaan uit leden van het fonds, indien de rechtspositie der geneesheeren enz. vol doende geregeld is. De commissie is van oordeel, dat het door de fondsbesturen te verrichten werk gratis dient te geschieden vergoeding worde slechts toe gekend voor werkverzuim, terwijl de mogelijk heid worde opengelaten, dat een enkel be stuurslid met speciaal werk belast, wordt ge salarieerd. De boden dienen, naar de meening der com missie, tegen vast salaris te worden aangesteld. Voor alle ziekenfondsen is eenzelfde vorm van administratie gewenscht. Door de ziekenfondsen zal, naar dc meening der commissie, moeten worden verstrekt Geneeskundige hulp, in don meest uilgebrei- den zin, door huisartsen en specialisten, phor- maceutische hulp, chirurgische- en conservee- rende tandheelkundige hulp, verloskundige hulp door vroedvrouwen, alsmede behandeling en verpleging in ziekenhuizen, sanatoria en wijkverpleging. Zoolang dit alles niet te verwezenlijken mocht zijn, zal in het ziekenfondswezen overeenkom stig de traditie allereerst zijn na tc streven een vervolmaking van de geneeskundige ver zorging door huisartsen, specialisten en apothe kers, krachtens de beginselen, in dit rapport vastgelegd. Voor het lidmaatschap van het ziekenfonds komen niet slechts in aanmerking de arbeiders en hunne gezinnen, maar de gelegenheid moet worden opengesteld, dat daarenboven zelfstan dige personen tot het fonds kunnén toetreden, doch uitsluitend, voor zooverre zij, naar hun welstand met arbeiders gelijk te stellen zijn. Te vormen plaatselijke commissies, waarin alle belanghebbende partijen zijn vertegenwoor digd. dianon te beoordeelcn, of de maatschap pelijke positie van de' zelfstandigen, die zich aanmelden, al dan niet met die der arbeiders gelijk te stellen is, waarbij de commissie reke ning houdt met de vraag, of de persoon in quaestie ongehuwd of' gehuwd is, dan wèl, of het een groot gezin betreft en voorts of de ge zondheidstoestand van den betrokkene en of zijn gezin, opneming in het fonds wettigt. Bij een dergelijke regeling acht de commis sie het stellen van een conctete weistandsgrens niet meer van overwegend belang. Den verzekerden worde de vrije keuze gelaten uit de aon het fonds verbonden huisartsen, spe cialisten, tandartsen en apothekers. Het recht van toetreding als deelnemer oan het ziekenfonds komt, voorzoover het de ge neeskundigen betreft, toe oan alle leden der Nederlondsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, behoudens de in het rapport vermelde rechten van andere geneeskundigen, niet-leden der'Maatschappij en voor zoover het apothekers betreft oan alle leden der Ned. Mij. ter Bev. der Pharmacie De commissie is van meening, dat aanstelling van eigen geneesheeren, tandortsen en apothe kers door de ziekenfondsen slechts beperkt dient te blijven tot die gevallen, waarin de or ganisatie van doktoren, apothekers, resp. tand artsen, niet in de gelegenheid is, in een be paalde plaats of in een bepaald district voor geneeskundige, tandheelkundige en pharma- ceutische hulp te zorgen op voorwaarden als in dit rapport geprojecteerd. Gedurende een nader vast te steden tijd wordt een ui'zondering gemaakt, slechts voor die fondsen, welke nu reeds eigen geneeskun digen en of tandartsen hebben. De rechtspositie der geneesheeren, apothekers en tandartsen moet worden vastgesteld in een tusschen het fonds en de Ned. Mij. tot Bevor dering der Geneeskunst, resp. de Mij. ter Be vordering der Pharmacie en de Mij. tot Be vordering der Tandheelkunde, te sluiten over eenkomst. De rechtspositie van het personeel, in dienst der ziekenfondsen, behoort in overleg met de betreffende vakbonden te worden geregeld. De aan het fonds verbonden geneesheeren, tandartsen en apothekers worden betaald vol gens het abonnementssysteem, waarbij in het algemeen geen groot verschil moet worden ge maakt in de h'onoreering voor de groote steden, kleine steden en het platteland. Als voorloopige normen zijn genoemd Voor een huisarts 3.25, voor een apotheekhoudend geneeskundige 5.50, voor poliklinisch specia listische hulp 0.90, voor poliklinische en kli nische special, hulp ƒ2, voor den apotheker ƒ2. Het maximum aantal verzekerden, dat ten name van één geneesheer mag worden inge schreven, worde bepaald op 3500 zielen, ten name van één tandarts voorloopig op 12000 zielen. Afwijking van het hier genoemde aantal van 3500 zielen kan worden toegestaan in verband met de plaatselijke gesteldheid of wegens den omvang van particuliere of andere praktijken van den betrokken geneeskundige. De contributie voor de leden behoort in ver band met hun draagkracht verschalend te zijn in groote steden, kleine steden en op het plat teland. Verschil dient te worden gemaakt in de con tributie tusschen volwassenen en kinderen be neden 17 jaar. De contributie* van de leden zijn afhankelijk van plaatselijke en tijdelijke omstandigheden en van den omvang der te verleenen hulp. Als regel overschrijde zij niet het bedrag dat thans in groote plaatsen geheven wordt. De commissie acht het noodzakelijk, dat zoo wel het Rijk, de provincie en de gemeente, als mede de Rijksverzekeringsbank ruime subsi dies aan de ziekenfondsen verstrekken. De commissie acht het noodzakelijk, dat in de Wet op de Ziekenverzorging de toetreding tot de ziekenfondsen voor alle arbeiders, die onder de Ziektewet zullen vollen en hun gezin nen, verplichtend wordt gesteld. In verbond met de voorgenomen reorganisa tie der sociale, verzekering, waarbij de kosten van de geneeskundige verzorging der lichte ongevallen ten laste van de ziekenfondsen wor den gebracht, zal een bedrag aan de zieken fondsen moeten worden verstrekt, als compen satie voor het meerdere werk, waarmede de fondsen en de daaraan verbonden geneesheeren apothekers, enz. zullen worden belast. (Hbld.) VANGEN VAN KIEVITEN. - Het Kamerlid Polak dringt op meer bescherming dezer vogels aan. De heer Polak heeft lot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de vol gende vragen gericht: I. Is het den Minister bekend, dat er in verschillende streken von ons land nog kievi ten worden gevangen cn gedood, voornamelijk voor den uitvoer naar het buitenland, en dat zelfs door burgemeesters vergunningen zijn af gegeven om deze vogels te vangen, te' doo- den en te vervoeren, op grond van art 9 der Vogelwet. derhalve wegens het aanbrengen van schade of overlast II. Is de Minister ven oordeel, dat de kievit een nuttige vogel is voor den landbouw, welks bescherming zooveel mogelijk dient te worden bevorderd III. Zoo ja, is de Minister don bereid bij zijn ambtgenoot van Justitie aan te drin gen op verscherping van het toezicht ten plat telande op het vangen, dooden en vervoeren van kievifen en bij zijn ambtgenoot van Finan ciën, om het in beslag nemen van zendingen dezer vogels in de havenplaatsen en op grens stations te bevorderen NATUURSCHOON EN BEMALING. Antwoord op vragen betreffende de gedeeltelijke drooglegging van den Devel. De minister van Waterstaat, en de minister vam Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen antwoorden op vragen van een lid der Eerste Kamer, betreffende veranderingen in het be malingsstelsel van de Zwijndrechtsche Waard 1. Het bestuur van het hoogheemraadschap de Zwijndrechtsche Waard heeft, overeenkom stig door Gedeputeerde Staten van Zuidholland verleende goedkeuring, werken in uitvoering tot verandering van het bemalingsstelsel van de vier op den Devel loozende polders Een oppervlakte, omstreeks gelijk aan een derde von die van den geheelen Devel, zal hierdoor kunnen worden drooggelegd en in cultuur ge bracht. Genoemde watergang zal, echter voor ongeveer de halve lengte in zijn tegenwoordi- gen toestand blijven bestaan. Zij het met ver laagden waterstand. 2. Door de gedeeltelijke drooglegging van den Devel zal inderdaad een deèl van het na tuurschoon, zooals dit tot nog toe bestond, verloren gaan. Het staat niet vast, dot, als ge volg van de uitvoering der werken, de oude standaardmolens zullen verdwijnen, al zullen dc betrokken polderbesturen die molens, welke na de uitvoering der werken voor de loozing van het polderwater overbodig worden, uiteraard binten gebruik stellen. 3 en 4. Gedeputeerde Staten van Zuidhol- land hebben, vóórdat zij hun goedkeuring aan het plan tot wijziging in de loozing van de Develpolders verleenden, aandacht gehad voor bet verlies van natuurschoon. Zii hebben ech ter geen aanleiding kunnen vinden op errond daarvan de vereischte goedkeuring te onthou den, daar de door de werken te dienen water- staatsbelangen hun overwegend voorkwamen. Er bestaat voot ondergeteekenden geen aan leiding daartegenover te dezen een ander standpunt in te nemen, zoodat zij zich meenen te moeten onthouden ter zake stappen te doen. Met het oog op vorenbedoelde belangen zal naar het gevoelen van ondergeteekenden in het verlies, dat het landschnpsschoon lijdt, moeten worden berust. DE KRUISER SUMATRA. Dc volgende week zullen de mchines proefdraaien. Naar het Hbld. verneemt, is de kruiser Su matra welke, naar men weet, te Amsterdam is gebouwd, op de werf van de Nederlandsche ScheeDsbouw Maatschappij, in'' samenwerking met Werkspoor, thans zoover voltooid, dat de volgende week met het proefdraaien der machi nes op de plaats kan worden begonnen. De kruiser, die nu nog in het Oosterdok ligt, zal worden versleept naar het IJ, achter de Suma- tra-kede. Daor zullen de machines, gedurende ruim een week, drie uren per dog proefdraaien. HET TOO-JARIG NOTARIAAT-BIJVOET TE BERGHEM. Gister vierde de familie Notaris Mr. Bijvoet, het 100-jarig bestaan van het Notariaat in rechte lijn hij de familie. S. P Bijvoet werd notaris 17 September 1825, H. A. H. Bijvoet 14 Jonuari 1808, mr. H. A. H. Bijvoet 23 Januari 1909. DE OUDE LIMBURGSCHE JAGERS. Nog een overlevende van het oude bondscontingent. Nu bij de a.s. komst von H. M. de Koningin in Limburg overal eerewachten door de Lim- burgsche Jagers betrokken worden, blijkt er van het oude Bonds-contingent Limbirrgsche Jagers (te paard en te voet), waaraan het sinds 1915 bestaande landstormcorps Limburgsche Jagers (te voet) zijn naam ontleent, te Maas tricht nog een overlevende te wonen, de 89- jarige Huntjens. Op I8-jorigen leeftijd is hij in dienst gekomen bij de Limburgsche Jagers te paard, welk korps later bij de dragonders en via dezen bij de huzaren is ondergebracht. School- en Kerknieuws. DE PROTESTANTSCUE ZENDING. Een oproep tot steun. Een groot aantal hoogleeraren heeft den volgenden oproep uitgevaardigd Het werk dei Zending in Oost- en West- Indië wordt tegenwoordig haast algemeen gunstig beoordeeld. De man van wetenschap is dankbaar voor het studiemateriaal, hem door de Zending gebodende handelsman ziet de beteekenis van een christelijk milieu voor zijn ondernemingdc voorstander dér humaniteit pi ijst den vooruitgang .der bescha ving en welvaart door het onderwijs en de medische hulp, welke de Zending versirekt wie oog heeft voor de hoofdzaak, de geeste lijke zijde van het werk. aanschouwt met vreugde, dat m gehoorzaamheid aan den Ko ning arbeid wordt gedaan voor de komst van Zijn rijk. De oude bezworen worden hoe langer hoe minder gehoord. Het sprookje van de door de Zending zoo wreedelijk verstoorde idyllisch© rust van den notuurmensch vindt wel haast geen geloof meer. Het politiek -gevaar door de beroeting van den Islam wordt nauwelijks meer te berde gebracht. Iéder weet, dat de Zending bedoelt het zielelcven der Inlanders met ontzag te behandelen, en ieder kan weten, dat het Christendom naar ziïn aard nooit on derdrukking, doch waarachtige vrijmaking wil, zoowel van de persoonlijkheid als van <fcn volksaard. Ondergeteekenden, allen werkzaam bij het Hooger Onderwijs, wekken daarom allen, die van de waarheid van het bovenstaande over tuigd zijn, ten krachtigste op om aan de Zen ding den steun te bieden, dien ze zoo noodig heeft. Weldra zal daaitoe -gelegenheid zijn ini de Week vnn Gebed, Toewijding en Offer, welke door de Samenwerkende Corporaties t Oegstgéest is uitgeschreven van 18 No vember. Wie er met ons van overtuigd is, dat het Evangelie he[ beste is wat wij hebben, zal er gaarne toe medewerken om iets van onze eereschuld tegenovei Indië af te doen. De oproep is onderteekend door de volgen de professoren Dr. W. J. AaldetsT. J. BezemerDr. L. H. K. Bleeker Dr. J. BoekeDr; F. M. Th. Böhl Dr. A. M. BrouwerDr. T. J. J. Buyten- dijkDr. H. T. Colenbrander Dr. J. A. Cra mer Dr. J. H. Gunning Wz.Dr. Th. L. HaitjemaDr. J. M. N. Kapteyn Mr. J. C. Kielstra Dr. L. KnappertDr. J. H. F. Kohl- brugge Dr. Ph. Kohnstamm Dr. W. A. Kue- nen Dr. G. van der LeeuwDr. J. A C. van Leeuwen Dr. J. Lindeboom Dr. H. M. van NesDr. A. W NieuwenhuisDr. H. Th. Obbink Dr. B. J. H. Ovink Dr. J. W. Pont Dr. K. H. RoessinghDr. A. G. RoosDr. Jhr. B. C. de Savomin Lohman Mr. P. Schol ten Dr. J. R Sloxemaker de Bruine Dr. K. Sneyders de Vogel Dr A. J. de Sopper Dr. N. H. SweHengrebH Dr. N. Ph Tendeloo Dr. G. J. Thierry; Dr. A. van Veldhuizen Dr. H. Visschcr Mr. C ven Vollenhoven Dr. F. de Vries Dr. A. J. Wensinck Dr. H Win- dÜsch Dr. J. de Zwaan. Luchtvaart. HET ZEILVLIEGEN OP DEN KRIM. Berlijn, T4 Oct. (V. D.). Bij den zeil vliegwedstrijd op den Krim behaalde de Dirit- schers Nehring en Schulz de beide eerste prij zen en de Rus Dzenhoff den derden. e DE JAPANSCHE VLIEGERS. Londen, 15 Oct. (H. N.) De Japanschè Asohivliegers zullen Vrijdag uit Londen naar Brussel vertrekken. HET LANCEEREN VAN VLIEGTUIGEN UIT LUCHTSCHEPEN. Dc proef van de R. 33 geslaagd, Londen, 15 Oct. (H. N. Draadloos). Mooi weer begunstigde vandaag den proeftocht van het luchtschip R 33, dat vanmorgen kwart na 8 uur werd losgemaakt van zijn meermast te Pulham cn opsteeg met een licht vliegtuig, dat bevestigd was oan een speciaal toestel, dat zich onder het luchtschip bevond Dit is do eerste proef, die in Engeland genomen wordt om een bestuurbaar luchtschip als moeder schip voor vliegtuigen te gebruiken. De R 33 steeg geleidelijk en nadat het zich ongeveei 15 minuten in de lucht had bewogen, werd het vliegtuig van de trapeze losgelaten. De proef slaagde volkomen en het vliegtuig manoevreer* de gedurenc'-e eenigen tijd langs het luchtschip om de noodige voorbereidingen te maken, ten einde weer aon het luchtschip te worden vast gemaakt Geen onverdeeld succes. Lo nd en, T 5 Oct. (V. D.) De expérimen ten met het lanceeren van een vliegtuig uit de R 33 en het daarna weer opnemen van die machine, dat heden te Pulham is verricht, is geen volmaakt succes geworden. De proefne ming werd uitgevoerd door den eskader-com- mont Haig, die de belangrijke en tevens ge vaarlijke taak heelt olie nieuwe types vliegtui gen en apparaten te beproeven. De terugkeer van Haig naar het luchtschip bracht de noodige sensatie teweeg. Hij vloog parallel met de R 33 en bracht zijn snelheid in overeenstemming met <Üe van het luchtschip Daarna vloog hij naar de lange trapeze, die aan het schip bevestigd is. De menigte op den bcganen grond sloeg dit alles met angst gade. Na long probecrcn slaagde Haig erin de tra peze te grijpen en deze aan zijn machine vast te hechten. Toen kwam er evenwel een „mo ment suprème". De staart van het vliegtuig schoot plotseling onrustbarend omhoog en een ieder vreesde het ergstq. De machine hersteld© gelukkig spoedig haren stand. Inplaats van to blijven waar het was, raakte het toestel echter wederom los en gleed in „vol plané" naar dert grond. Toen bleek, dat de propeller gebroken was, doordat hij in aanraking was gekomen met den onderkant van <te R 33, toen getracht werd do trapeze te grijpen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 6