Uit mooi Amersfoort De Bronzen Stem. Deze week luidden voor 't eerst sinds lang de Dom klokken weer ter gelegenheid van de inwyding der Domkerk te Utrecht na de restauratie. O, Hoor het langzaam brommend stemgeluid Al-galmend over d'oude stille grachten Als riep de Dom de vrome poorters van wel-ecr Tot zich. Zij leggen zwygend het gereedschap neer Ontdoen zich van hun voorschoot, tooien zich In de bescheiden dracht van hunne dagen En tijgen derwaarts, 't Boek der psalmen in de hand. 't Gelaat geheven. Naar boven, waar de bronzen stem hen roept. Zing torenklokken van Uw grootsch verleden Roep de herinnering op aan deze dagen Der vrome vroomheid onzer vaderen. Sta sterk mijn toren, midden alle zwakheid Van deze eeuw, wees ons onfeilbaar voorbeeld Van rotsvast gclooven aan een beter komen Dan wat nu is - WILLEM BRANDT. gaat om te zeggen: er wordt voor de brief betaald en dan loop ik de post niet achterna. Wij moeten allen medewerken om te maken dat zoo spoedig mogelijk portverlaging kan worden ingevoerd. Ook de principieel© Zon dagsrust moet in dit verband volgens spre ker buiten beschouwing blijven. De voorzitter constateert naar aanleiding van de besprekingen, dat de gedachte beper kingen geen bezwaren ondervinden. Alleen is één persoon pertinent tegen de afschaf fing van de Zondagsbestelling. De voorzitter dankt hierna den heer Van Mansveld voor zijn toelichtingen en dc aan wezigen voor de door hen gemaakte opmer kingen en siuit hierna de bijeenkomst. Openbare vergadering. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei zal een openbare vergadering houden op Donderdag 22 dezer, 's middags om 3 uur in het gebouw der Kamer, Arnhemscheweg 23 De agenda voor deze openbare vergadering vermeldt dc volgende punten. 1. Opening en Notulen. 2. Mededeelingen van het Dag. Bestuur. 3. Voorstel van den heer Kramer, om to on derzoeken de mogelijkheid van wettelijke prij- zenbcscherming in den handel. 4. Voorstel van het Dag. Best., om een vaste Commissie in te stellen, ingaande 1926, voor het Handelsonderwijs, en om voor die Com missie aan hoogerhand bevoegdheid te vragen tot het bijwonen van alle lessen en examens van de onderwijsinrichtingen op handelsgebied in het district. 5. Voorstel van het Dag. Best. om adviezen in zake beëedigingen van makelaars op te dragen aan het Dag. Best., dat voor quaestieuze gevallen zyn beslissing zal onder werpen aan dc goedkeuring van het Alge meen Bestuur. 6. Vaststelling der Begrooting voor 1926. 7. Voorstel van het Dag. Best., om inzake het Borgtochtcnrcgïster in overleg met de Kamér van ICooph*. te Meppel, met welker samenwer king indertijd een rapport over deze materie werd uitgebracht, aan de desbetreffende com missie op te dragen, verdere stappen te doen bij de Regeering e. a., welke er toe kunnen leiden, om aan de idee van het rapport uitvoe ring te geven, terwijl de Commissie van haar stappen kennis zal hebben te geven aan de beide genoemde Kamers. 8. Ingekomen Stukken. 9. Rondvraag on Sluiting. LEZING DR. ADRIANI. r Op a.s. Dinsdag. Voor „De beteekenis van ondertoezichtstel ling van minderjarigen" zal door Dr. J. H. Adriani, lid van den Voogdijraad te Utrecht, op Dinsdag 27 October a.s., 's avonds 8 uur, in de zaal van de R. IC. Spaarbank, Brcestraat, aldus de Eeinbode, een lezing worden gehou den op invitatie van een comité, samengesteld als volgt: Mevrouw A. JorissenDe Wit, Lid Voog dijraad. Mevr. C. C. SchreuderNijland, Agen te Voogdijraad. G. A. L. Spelberg, Agent Voorgdijraad. Mr. D. P. Hamers, Voorz. Lief dewerk v. Kinderbescherming en A. J. Spie kerman, Secr. Liefdewerk voor Kinderbescher ming. EXPOSITIE GRAADT V. ROGGEN. Snouckaertlaan 11. Deze Tentoonstelling geeft een" goed over zicht van Graadt v. Roggen's graphischen ar beid. Men ziet hier werk uit zeer verschillende perioden, zoodat het niet verwonderen kan, zulke sterke wisselingen in stijl, type en wer- wijze aan te treffen. Dit verwondert des to minder daar deze kundige en toegewijde wer ker een zoo soepelen en bewegelijken geest heeft. In de oudere etsen treft het schroomvolle en ingehoudene der aandachtige waarneming, naast een zin voor romantische stemmingen, die echter aan werkelijke kracht nog tekort schiet. Daar, waar hij zich beperkte, als in enkele intieme etsjes van oude huizen, van een boeren-erf, een tuintje, of als in die grootere ets naar een strak 17e eeuwsch buitenhuis, voelt men niet alleen den buitengewoon knap pen technicus, maar ook den kunstenaar, die voor alle dingen een open liefde heeft. Latei- wordt zijn behandeling vrijer en breeder, waar door soms aan intensiteit iets verloren gaat. maar in de goede momenten ook iets meer compleets wordt bereikt. Ik noem b.v. de in nige en levende ets, die een ouden wilgen boom voorstelt (No. 57), of, vrijer nog van behandeling en breeder van visie, de kleurrijke drooge naald (No. 55) met den ouden toren in het duinlandschap, waar het wit van 't zand zoo mooi werkt onder wijde lucht. Ook noem ik afzonderlijk een ets van een duin-top (in 't achterzaaltje, bij 't raam) waar slechts het markante gegeven is, terwijl de haast on beroerde gedeelten van lucht en zand toch mee doen om een sfeer van ruimte te suggereeren. Uit den laatsten tijd zijn de houtsneden, waarin Graadt v. Roggen zijn lust aan 't wijdsche en romantische thans in strenger be- hee-\ chink, breed en samenvattend, vertolken kon. Er zyn er bij, die nog te veel aan theater coulissen herinneren, maar daarnaast treft men prenten aan van stellig grootc voordracht. Ik verwys in 't bizondei* naar de voorstellin gen uit Brctagne No. 32, 33 cn 34. Ook een teekening in do achterzaal, naar een zelfde soort gegeven, is een geheimzinnig, groot-ge voeld werk, vol diepe krachten. De schilder-studies zyn Graaclt v. Roggen's zwakke uiting. Het is vooral zijn neiging tot droomerigheid en teerheid, die hij hierin ver tolkt, maar men mist de kracht, die ook in de leederheid zyn meet om waardevol te worden. In enkele waardeert men een doorschyner.de klaarte van kleur, maar verreweg de meeste zyn onbegrijpelijk zwak. Het is wel verwon derlijk, dat dc etser en houtsnijder zich in zijn schilderijtjes zoo weinig (te weinig) als een teekenaar doet kennen. De teekenaar, de man van 't zwart en wit, is ons liever. JUST HA VELAAR. KUNSTKRING VOOR JONGEREN. Het Winterprogramma. Naar men ons mededeelt, is het winterpro- gramma van den Kunstkring voor Jongeren samengesteld als volgt: 21 October, Lezing van den heer Maas, ar chitect te Utrecht, over: „De Architectuur als kunst en als uiting van een Samenleving.' November, Lezing van mej. Posthumus Meyes over: „De Haagsche School". December, Lezing van den heer Martin over „De moderne Schilderkunst." (in aansluiting op de lezing van mej. Posthumus Meyes. Januari, Lezing over Muziek, inleider wordt nader bekend gemaakt. Februari, Lezing over „De beweging dei- Tachtigers" door Just Havelaar. Maart, Lezing over: „Tooneelkunst" door mej. Elka Schrijver. Dc bijeenkomsten worden gehouden in het Padvindershuis, Lange Bergstraat 12. Zij die zich als lid wenschen op te geven kunnen dit doen aan de adressen Snouckaertlaan 6 cn Huygenslaan 2. NEDERL. PROTESTANTEN BOND. Jaarvergadering. De plaatselijke af deeling van den Nederl. Protestanten Bond zal Maandagavond te 8 uur in de Remonstrantsche Kerk haar jaarvergade ring houden. Een viertal lezingen. De af deeling heeft een viertal lezingen ge organiseerd en wel op 30 Oct. Ds. W. Ban ning uit Sneek, 5 Nov. Prof. Dr. L. Knappert uit Leiden, 28 Jan. Mej. Tony de Ridder uit Oosterbeck en 19 Febr. Ds. W. Mackenzie uit Amsterdam. NEDERL. ZUNISTEN BQND. Afdecling Amersfoort. De tegen morgenavond aangekondigde bij eenkomst van de af deeling Amersfoort van den Nederl. Zunisten Bond, gaat blijkens een advertentie in dit nummer, door onvoorziene omstandigheden niet door. SOCIËTEIT AMICITIA. Een nieuwe kegelbaan. De oude kegelbaan van de Sociëteit Amici- tia heeft een algeheele metamorphose onder gaan. En wij willen het aanstonds bekennen, deze verandering is er in alle opzichten, een ten goede. De oude, houten wanden zijn ge heel vervangen door steenen muren, die de heer van Wyngaarden op moderne en kunst volle wijze heeft weten te beschilderen. De wanden zijn bedekt met een nieuw procédé, zgn.-celopex, waardoor het geluid van de rol lende ballen en vallende kegels zoo veel moge lijk gedempt wordt en minder naar buiten zal uittreden als tot nu toe het geval was. Het geheel is verder in geheel modernen stijl gehouden, waarin de kleine, met glas in lood voorziene ramen, een keurig effect geven. Naast de oude kogelbaan is door de Fa. Fr. Ruitenberg een nieuwe teakhouten baan ge legd, die zeer zeker aan alle te stellen eischen zal voldoen. Heel aardig bedacht zijn de ge schilderde kegels cn ballen als wandversiering, terwijl deze kegelattributen tevens in het glas in lood in dc ramen zyn aangebracht. Alles by elkaar genomen maakt dit nieuwe kegel huis een uitstekenden indruk en wijst alles er op, dat tot in de kleinste kleinigheden aan alles de grootste zorg is besteed. De bouw van de kegelbaan werd uitgevoerd door de fa. van Dorth, Julianalaan, onder ar chitecturale leiding van den heer Plooy. Vermeld zij nog dat a.s. Maandagavond de officieele opening plaats heeft, waarbij cok Amicitia-lcden-niet-kegelaars zeer welkom zul len zijn. CAUSERIE OVER SURINAME. Door den oud-gouverneur Z. E. Staal. Voor een stampvolle zaal hield de oud-gou verneur van Suriname, Z. E. Staal, in Eben Haëzer een lezing over Suriname. Of beter gezegd, een lezing was het bepaald niet. We zouden in dit geval beter kunnen spreken van een causerie. Want na een korte inleiding, waarin spreker een uiteenzetting gaf van do geografische ligging cn waarbij speciaal de soort van het land naar voren werd gebracht, vertoonde de heer Staal een uitgebreide serie lichtbeelden, die een aaneengeschakeld geheel vormden en een in alle opzichten zeer duide- lykcn indruk gaven van dit land, tcrwyl spre ker bij ieder lantaarnplaatje een heldere uit eenzetting gaf van hetgeen op het doek werd gebracht. Het zou ons uit den aard der zaak veel te ver voeren, uitgebreid weer te geven, wat bij elk van de tallooze beelden werd ver teld. Wij zullen ons daarom ook beperken tot een enkelen indruk, die wij gisteravond op deden. De heer Staal bracht zijn auditorium eerst naar de typische stad Paramaribo aan de Su- riname-rivier, de plaats waar zich eertijds de Hollanders vestigden. De reis op de rivier was werkelyk schilderachtig cn gaf vele prachtige natuurtafereelen te genieten. Ook de stad Pa ramaribo zelf biedt buitengewoon veel schoons en aantrekkelijks. In de wonder mooie natuur zagen wij de geheéle stad met zyn kunstvolle gebouwen, straten, pleinen enz. Opgemerkt zij, dat de huizen en bouwtrant der straten bijzon der veel doet denken, aan de plaatsen in ons Noord-Holland, hetgeen uit den aard der zaak voor ons Hollanders zeer veel bekoorlijks heeft. Trouwens alles in Paramaribo doet zeer veel aan Holland denken. Straatnamen, als Brcestraat, Langestrcat, enz. zijn typisch Hol landsen, tervvyl ook dc Nederlandsche taal daar alom wordt gesproken. Opmerkelijk is het, hoe dc Koningin in Paramaribo geëerd on gevierd wordt. Dc 31 sto Augustus, wordt daar als een grootc feestdag gevierd. Hoewel zeer veel aan Holland doet herinne ren, telt Paramaribo toch talrijke vreemde vol ken. Het is een staalkaart van allerlei men- schensoortcn.-Alle volken bijna zyn er verte genwoordigd, zoodat men daar een bonte men geling vindt van allerlei rassen en volksstam men. Breedvoerig wijdt spreker in dit ver band uit over de bevolking van Paramaribo, hunne zeden en gewoonten. Ook de slaven, zoo als die voorheen gebruikt werden, worden door spreker uitvoerig besproken, waaruit blijkt, dat het leven dezer menschcn nu niet bepaald rooskleurig was. De heer Staal wydt voorts enkele woorden aan het zendingswerk cn in verband daarmede eveneens-aan de aldaar gegrondveste broeder gemeente der Hernhutters. Na de pauze behandelt de heer Staal hoofd zakelijk de binnenlanden van Suriname, waar bij men te genieten kreeg van tallooze prach tige natuurtafereelen, riviergezichten, eeuwen oude wouden, terwijl men daarby tevens een aardigen kijk kreeg oji de plantengroei, plan tage aanleg, enz. Zooals wij reeds zeiden, wij schreven slechts een enkelen indruk neer. Het was een by zon der interessante rede, die op duidelijke wyze geïllustreerd werd door talrijke fraai gekleur de lichtbeelden. Wy hebben gisteravond eens wat nader kennis kunnen maken met Suriname en de bevolking van dit land. En ongetwijfeld hebben wij veel van den heer Staal kunnen leeren. ORGELBESPELING. In dc St. Joriskerk. Gisteravond werd in de St. Joriskerk de laatste orgelbespeling van dit seizoen gege ven door onzen stadgenoot den heer A. J. C. Mooy met medewerking van Jan van Ryssel- berg (bariton) te den Haag. Al mochten wij niet over alles roepen, dan toch nog zullen degenen die er van genieten konden, met vol doening aan dezen avond terugdenken. De heer Mooy heeft zich alweer doen ken nen als een goed organist. Jammer alleen dat dc prachtige Bachprelude niet voldoende tot haar rocht kwam door overhaasting, waardoor de duidelijkheid verloor, maar overigens heb ben wij met aandacht geluisterd naar hetgeen ons verder geschonken werd. Jan van Rijsselberg behoort tot die zr gers, die een volkomen beheersching over hu.i stem bezitten en wij hebben dit kunnen waar nemen in de prachtige Aria „Petrus Klago" van L. F. Brandts-Buys, maar niet minder in de composities, welke hij zong van Arnold Spoel: „Die Glocken lautet" en „Op het Kerk hof" waartoe zyn mooi melodieus baritonge luid zich het best leende. Prachtig klonken dc hooge tonen en zijn gemakkelijke buigzaam heid van stem verried alweer hoezeer deze zanger zijn stem in zijn macht had. Graag echter hadden wij dc uitspraak wat duidelijker gehad; dit zou zeer zekéVJiet"genot verhoogd hebben. Gezegd zij nog dat wy ten zeerste waardeerden de bescheiden en muzikale wyze waarop de heer Mooy deze composities bege leidde. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Nieuwe boeken. Rom a n s: H. Bang, Mikac'l. 'Florence Barclay, Tbc rosary. Through the postern gate. Marie Diers, Gij vreemde ziel. E'. v. Everdingen, Marineschetsen. 'J- Galsworthy, Beyond P. v. Gendcren Stort. Kleine Inez. R. Hichens, December love. V. B. Ibanez, La Bodega. D. Th. Jaarsma, Het verloren tehuis. L. Penning, Jan Kordaat. A. Prins, Uit het leven. D Specknar.ii, Jan Mtirken. Gene Straiton-Porter, Aan den voet van den regenboog. N van Suchlcle.i, Eva's jeugd. H A. Vachcll, Quinnev en Co. Tiara Viebig, Die vor den Toren. Ingeborg Völqarlz, Petersen en haar zusters. H van Werraeskerken, Tropenadel. Elisabeth Zernïke, De overgave. Studiewerken: E. V/. Asscher, Jeugdherinneringen. H. P. Berlage, Ontwikkeling moderne bouw kunst in Nederland. C. Chun, Uit de diepten der wereldzee. E. J. van Det, De opvoering tct arbeider. F. W. H. Emons, De motorfiets. S. Freud, Het Ik cn de psychologie der massa. J. Felix, Leitfossilien aus dem Pflanzen und Tierreich. W. H. Gispen, Het sierend metaal in dc bouw kunst. J. Havelaar, De religie der ziel. J Havelaar. Jac. v. Ruysdael en Meindcrt Hobbema. H Hana, Batik enz. S. Hedin, Van Peking naar Moskou. F. M. Jaeger c. a., Natuurkundige voordrach- ten. Lagernart, Uit Finland. *V. Loosjes. Louis Napoleon. Johanna Naber, De nonnen van Port-Royal. Alice Nahon, Op zachte vooizakens. A Plasschaert, Jchs. Vermeer en Pieter de Hoogh. P. J. Risseeuw, Stille stemmen uit de nieuwe poëzie. P. H. Rittcr Jr., Karakters. R Rolland. Het leven van Michel Angelo. \V. R. L. Segwaert, De idetiele echtscheiding. C. v. d. Sluys, Machinale textielkunst. Wichmann en Eikeboom, Het Fascisme in Nederland. H. Windisch, De tegenwoordige stand v. h. Chnstusproblcem. v. d. Vaart Smit, Hans Vaihinger en de Als- Of-Philosophie. Encyclopédie par l'image: Jeanne d'Arc; L'Aviation les races humaincs; La T. S. F. (Te legrafie zonder draad). De met een gemerkte boeken zijn ten ge schenke ontvangen. NED. SPOORWEGEN. Gids voor het goederenvervoer. Wij ontvingen een exemplaar van een door dc Ned. Spoorwegen uitgegeven beknopte gids voor het goederenvervoer. In dezen gids wor den omtrent het vervoer van goederen enz. in bekr.opten vorm inlichtingen verstrekt, welke van dienst kunnen zyn indien van de Neder landsche spoorwegen gebruik wordt gemaakt voor de verzending van goederen. Het boekje bevat 48 pagina's, dus kan heel wal. inlichtingen bevatten, die den raadpleger in 't zadel kunnen helpen. Enkele foto's wis selen den tekst op aangename wyze af. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Aanvragen van werkgevers. Boven de 18 jaar. 1 dagmeisje. 2 dienstboden, cenigc fabrieks meisjes, 1 buffetjuffrouw, 1 huisjuffrouw voor hotel, 1 worstmaker 2 brood- en banketbakkers, waarvan één halfwas, 2 agenten (verzekering), leidsters voor fabriek. Beneden dc 18 jaar. Fabrieksmeisjes, 1 dagmeisje, 1 leerling-schil der. fabricks jongen. Aanbiedingen van werkzoe kenden". Boven dc 18 jaar. 2 bankwerkers, 2 behangers-stoffeerders, 2 boekbinders, 1 boekdrukker, 3 bo^Jdioudcrs, 2 broodbakkers, 3 chauffeurs, 1 chocoladewerker, 35 grondwerkers, 8 kantoorbedienden (mann.), 3 vrouw, kantoorbedienden, 4 kantoorwerksters, 3 kellners, 1 granietschuurdcr, 1 borstelmaker. 1 smid-bankwerker, 1 mohtéur-gasovens, 1 auto-monteur, 6 kleermakers, 2 kruideniersbe dienden, 11 letterzetters. 3 loodgieters, 65 losse arbeiders, 4 machine-bankwerkers. 1 machinist stoker, 9 magazijnknechts, 1 metaaldraaier, 17 metselaars, 1 hulpmonteiir-isoleerder, 27 opper lieden, 1 reiziger, 1 rijwielhersteller, 2 melkven ters, 1 koetsier, 1 concierge, 1 steno-typiste, 6 schilsters, 12 schoenmakers, 4 sigarenmakers, 3 sigarensorleerders, 1 smid, 3 slagers, 1 steen houwer, 1 stoker. 1 straatmakcr, 6 stukadoors, 1 suikerwerker, 1 tabaksbewerker, 25 timmer lieden, 1 veldarbeidcr, 1 voeger, 4 voerlieden, 3 wagen makers, 3* waschvrouwcn, 15 werkvrou wen, fl wevers (8 ged. werkloos), 2 winkeljuf frouwen, 1 rijwielmakcr. Beneden de 18 jaar. 1 timmerman. 1 metselaar. 1 winkelbediende, 6 kantoorbedienden (mann.). 3 dagmeisjes, 1 kantoorbediende (vrouw.), 1 naaister. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Morgen hebben dienst de doktoren Pos, Jorissen en Batenburg. ZONDAG- EN NACHTDIENST APOTHEKERS. Morgen cn de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheker D. H. G. Ittmann (fa. van der Zoo de Jong). MARKTBERICHT. Amersfoort, 16 Oct. 1925. Appelen f 413, peren f 618, znndaard- appelen f 2.503.50 alles per H. L. Hoendereieren f 1213.50 per 100 stuks, eendeneieren f 1612 per 100 stuks, grasbo- ter f 2.60—2.00 per K.G. Kippen f 11.50, kuikens f 2.503, tamme konijnen f 1.502.50, wilde konijnen f 0.60 0.80, tamme eenden f 0.751, hazen f 2.50 3.50, alles per stuk. Piepkuikens f 0.751.25 per stuk. Magere varkens f 2545, biggen f 1428, zeugen guste f 50140 alles per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 70 H.L. appelen, 25 H.L. peren, 40 H.L. zandaardappelen, 200.000 stuks hoendereieren, 400 stuks eendeneieren, 75 magere varkens, 20 zeugen drachtige, £40 biggen. AGENDA. Degelijks Cinemo Royal, Longostroat 129. Openbare Leeszaal cn Bibliotheek Muur huizen 9. Leeszaal Handelsregister, Arnhemschew. 23. 1 Iieosofische Bibliotheek, Laantje 3. Bioscoop de 'Arend. Vrijdag-, Zaterdag-, Zcr.dag- en Maandagavond. Hotel „de Witte." Vrijdags cn Zondags con cert. Berg-Hotc!. Zondag Thé-dansant. Lunchroom Princesse. Zondag middag- en avondconcert. 16—20 Oct. Amicitio. Bioscoopvoorstellin gen. 16 Oct. "Eben Haëzer. Lezing over Surina- ire van Z. Ex. Steal. 8 uur- .16 Oct. St. Joriskerk. Orgelconcert 8 uur. 1720 Oct. Snouckoerdaan 11. Expositie ven schilderijen, houtsneden enz. van J. M. Graeot van Roggen. 19 Oct. Maison Vonk. Ver. van Huisvrouwen. Demonstratie „Hoover". 19 Oct. Rem. Kerk. JearveTg. Nederl. Prot Bond. 20 Oct. Amicitia. Ver. v. Huisvrouwen. Bro- vedo en Pomona. Half 3. 22 Oct Amicitia. Gezelsch. Solser Hesse. De vierkante Pot 8 uur. 25 Oct. Amici'.ia. Concert Meyerv. d. Berg. 24 en 25 Oct. Amicitia. Kunst na Arbeid 8 uur. 26 Oct. Amicitia. Ver. v. Huisvrouwen. De monstratie plastisch dansen mej. To Hanrath. „The New Edison"., (firma Klein). 29 Oct. Amicitia. Amersfoortsche Kunst kring Javoansche Dansavond Jodjona 8 uur. 50 Oct. Remcnstr. Kerk. Nederl. Prot. Bond. Lezing Ds. W. Banning 8 uur. 31 Oct. Amicitia. Amersf. Opera Ver. Die Zauberflötc. In Nov. „De Poth". Amersfoortsche Kunst kring: Tentoonstelling van schilderijen in par ticulier bézit. 1 Nov. Amicitia. Amersf. Opera Ver. Die Zauberflöte. 2 Nov. dc Valk. Nederl. Bond van Spoor- en Tramweg Personeel. IJSVOGEL. „Dc boon, -clover is hcelemaal geen zclo- zamu vogel; alleen het geval met den eikel was merkwaardig", zei iemand. Toegegeven I Maar de „andere vogel" is wel een merkwaar digheid. En mooi is hy ook. Hoor maar, wat Thysse er van zegt „Rugzjj, kop en staart blauw met zwarte blokplekjes, een breede mid- denstrecp over den rug schitterend blauw, onder anders invallend licht, zeegroen, wangen bruin, twee witte nekvlekken, keel wit, verdere on derzijde van 't lichaam kastanjebruin, dc zwak ke «pootjes zyn rood, de snavel evcnlang als 't hoofd." Welnu, dat schitterend beest schoot even in het water bij Monnikondam. We wisten niet, wat we zagen. Even schoot het als een vlam langs dc beek cn toen ging hy op een over hangenden tak van een kastanjo zitten. Wat een pracht! Het leek wel een der schitterende afbeeldingen van tropische vogels uit Brchm, maar 't was een echte indigeen, een IJovogcl. Aangezien Ijsvogels mcostal blijven om en bij dc plek, waar zij broedden, is het niet on mogelijk, dat hot dier daar dezen zomer zijn nest had. Dit nest ligt aan het eind van een gang van ruim een Meter lang, dat de vogel in den steilen oever zelf graaft. Het nest is niet bekleed, maar in dc buurt ligt het vol met vischgraten en uitwerpsels. De vogels komen slechts zeldzaam voor. Deze was dc derde dien we in 30 jaar zelf zagen. De eerste was in den Gcldorschen Ach terhoek, de tweede was by Lockhorst, een jaar of twaalf geleden. Ook 's winters vertoeft do vogel hier. Hij zit dan vaak boven open plaat sen in het ys op visch te loeron en naar men zegt, steeds op de--elfden tak. Wie dat oens ziet, moet zoo'r -laats eens bekend maken by de Redactie. Voorloopig probcercn we den Monnikendammer eens in de gaten to krygen. 5 Nov. Rem. Kerk. Lezing dr. Micdemo over Diirer en de Reformatie. 8 uur. 5 Nov. Remonstr. Kerk Nederl. Prot. Bond. Lezing Prof. Knappert. 6 Nov. Amicitia. Concert de Koos. Sigrid Snecvoigt. 7 Nov. Amicitia (Foyer) 's mid dogs. Lezing Mij. t. Nut v/h. Algemeen. 7 Nov do Arend. Ver. v. Huisvrouwen. Kin dervoorstelling, Kellenbach's poppenspel. 8 Nov. do Valk. Uitvoering De Stem des Volks TO Nov. Amicitio. Ver v. Huisvrouwen. De monstratie schobloneeren. 13—17 Nov. Amicitia. Bioscoopvoorstel lingen. T4 Nov. Feestavond A. Z. P. C. 15 Nov. de Valk Uitvoering P. T. T. 19 Nov. Amicitia. Nutsavond. Spreker Prof. Vogelsang 20 cn 21 Nov. Amicitio. Bazar Toonkunst. 21 Nov. De Volj<. Frysk Selskip. 24 Nov. Amicitia. Tooneel. Cor Ruys en Til ly Lus. 26 Nov. de Arend. Lezing dr. dc Clercq. 11 Dec. Amicitin. Concert Meyery. d. Burg. 12 Dec. Amicitio (Foyer) 's middags Lezing Mji. t. Nut v/h. Algemeen. 15 Dcc. Amicitio. Amersf. Mannenkoor. 17 Dcc. Amicitia. Amersfoortsche Kunst kring 2c concert U^S. O. onder Evert Cor nells. 23 Dcc. Amicitia. Kerstfeestviering Zondags scholen. 25—29 Dec. Amicitio. Bioscoopvoorstellin gen. 30 Dec. Amicitia. Kindermiddog van 't Nut. 9 en 10 Jan. Amicitin. Feestavonden 25-j bestaan Amersf Bestuurdersbond. 11 Jon Amicitio. Amersf. Kunstkring. Spr. Ei nest Clr.es. 16 Jan. de Val'- pe«<tfavond N. B. A. S. 19 Jan. Amicitia. Concert de Koos. Joan Ma nen. 22 Jan. Amicitio. Nutsovond. Spreker Felix Timmermans. 28 Jon. Remonstr. Kefk. Nederl. Prot. Bond. Lezing Tony de Ridder. 30 Jan. Amicito, Soiree H. B. S. Club. Febr. Amersfoortsche Kunstkring Tentoon stelling Nbgerplostiek en Lezing door Just Hnvelnor. 2. Febr. Amicitia. Concert de Koos. Bona Du- rigo. 15 Febr. Amicitia. Amersfoortsche Kunst kring: 3e concert U. S. O. onder Evert Cor» nel is. 19 Febr. Remonstr. Kerk. Nederl. Prot. Pond Lering Ds. W. Mackenzie. 20 Febr. Amicitia (Foyer) 's middags Lezinf Mii. t. Nut v/h. Algemeen. 4 Maart. 'Amicitio. Concert Meyerv. d. Burg 7 Moort. Amicitia. Uitvoering Dc Stem des Volks. 13 Maart. Amicitia. Amersfoortsche Kunst kring Kamermuzicknvond 18 Maart. Amicitio. Nufsavond Klein orkest von Warmelo. 22 Maart Amicitia. Volksovond Toonkunst. 23 Maart. Amicitia. Uitvoering Toonkunst. 25 Mnort. Amicitia. Kunstavond „Ons Be lang." 27 Maart. Amicitia. Amersfoortsrhe Kunst kring: 4e concert U. S. O. onderJBvert Cot- nelis. UTRECHT. Stadsschouwburg: 18 Oct. N.V. Schouwtooneel ..Met do Ver keerde getrouwd". Kwart vcor 8. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 5 uur 30 min. f. fo r r s f nr. Ofl. Kot. Vw-lOff. Not 16 Oef "25 17 Ooi. '2 uur L -nden12.04* 12.01* Eerlijn0.59.* 039.26 Parijs11.17 Brus?eln 37 Zwitserland48.02 48.— Weenon 0.35.v 0.3*.15 Kopenhagen 63.45 6?.80 Oslo50.70 50.55 Stockholm. 66.05 66 65 New-York2.48% 2.48%

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 3