BINNENLAND. 24e Jaargang No. 98 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" TWEEDE BLAD. Vrijdag 23 October 1925 De Staatscourant van hedenavond 22 OcL bevat o.m. dc volgende koninklijke be sluiten benoemd tot ridder in den Nederl. Leeuw A. M. Vroeg, commissaris van het landgoed ^aa Mookerheide" te Mook; tot officier in de Oranje Nossau-orde S. van der Meer, directeur van de R. H. B. S. en Ge meentelijken Handelscursus te Venlo; tot ridder in de Oranje Nassau-orde A. L. P. v. d. Loo, burgemeester van Venraay; toegekend de eere-medaille van de Oranje- Nassau-orde in goud aan J. H. P. de Groot, commandant van de brigade-marechaussée te Venraay; Th. H. Derkx, algemeen bedrijfsleider bij de Firma Van Liebergen te Venlo; in zilver aan A. J. Haenraets, penningmees ter van het burgerlijk armbestuur te Venraay; in brons aan G. Lemmen, gemeente-veld wachter te Mook en Middelaar. KONINKLIJK BEZOEK AAN LIMBURG. De derde dag. Men meldt ons: De derde en laatste dag van het bezoek van het Koninklijk gezin aan Limburg is meer nog dan de beide eerste dagen geworden een dag van triumf door de geheele provincie. Niet alleen de bevolking van de gemeenten, welke H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana bezochten, heeft blijk gegeven van haar verknochtheid aan het Kon. huis, doch ook de inwoners van tallooze klei nere steden en dorpen, waar de koninklijke familie wegens den korten duur van het ^be- zoek niet kon komen, hebben willen getuigen dat rij onderdanen zijn van Koningin Wilhel- mina en behooren tot den Nederlandschen staat. De gemeenten, waar H. M. de Koningin na haar vertrek uit Maastricht, heden korten tijd vertoefde, waren de centra geworden, waar Limburg's bevolking uiting heeft kunnen ge ven aan haar vreugde over de komst van haar Koningin. Het Julianakanael. Te half tien gistermorgen verlieten de hoo ge gasten het gouvernementsgebouw in Maas tricht om zich, vóór den tocht langs Venlo, Venray en Mook, naar de plek te begeven, waar H. K. H. Prinses Juliana de eerste spade groni zou verplaatsen als begin dqj uitvoe ring van het graven van het Julianakanaal, welks totstandkoming voor ons land in het al gemeen en voor Zuid-Limburg in het bizonder van zoo groote beteekenis is. De tocht naar het feestterrein aan den weg van Limmel naar Borgharen, waar de plechtigheid plaats had, duurde ongeveer twintig minuten. Óp het ter rein was zeer veel publiek aanwezig om de historische gebeurtenis bij te wonen. Rede minister Bongaerts. De plechtigheid werd ingeleid met de vol gende rede van den minister van waterstaat, ir. M. C E. Bongaerts „Majesteit I Staande op de plek, waar in de naaste toe komst een belangrijke nieuwe waterweg zijn zuidelijke monding in de Maas zal vinden, is het voor mij een hooge eer en een innige vol doening een woord van 'hulde te mogen richten ïtot Uwe Majesteit, tot Uw Koninklijke Hoog heid den Prins der Nederlanden en in het bi- zonder tot u, prinses Juliana, waar immers het nieuwe belangrijke kanaal den geliefden naam Iran uwe koninklijke hoogheid zal mogen dra gen. Zooals het rijks leven nog in geheel zijne [volheid voor uwe jeugdige koninklijke hoogheid bpen ligt en voor de toekomst alle beloften inhoudt, zooals u dagelijks wordt toegebeden, Hat die onder Gods rijkstcn zegen tot vervul ling mogen komer, zoo gaan aller wensch en hoop in economisch opzicht te Maastricht en Ver daarbuiten reeds tientallen van jaren uit haar een verbinding te water in het dal van de Maas mot het bestaande net van rivieren 'en kanalen in Nederland en de belangrijke Nederlandsche wereldhavens. Het zoo heug lijke oogenblik, waarop met den aanleg van (4e kanaalverbinding zal worden begonnen, is thans gekomen en het stemt tot diepe dank baarheid en groote vreugde, dot het H. M. Uw Koninklijke Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlanden heeft behaagd door hunne hoo ge tegenwoordigheid aan dat historische ©ogenblik wijding te geven en die vreugde •tijgt ten top nu uw Kon. Hoogheid in hoogst eigen persoon de eerste spade wel wil steken. Die daad en de verzekering voor een spoedige uitvoering der kanaalwerken, welker belofte zij •Is het ware inhoudt, beteekent jubel te Maas tricht; geen woorden kunnen aan de groote be teekenis van die daa"1 voor de Nederlandsche belangen in binnen- en buitenland iets toevoe gen. Het zij mij dan ook zonder meer vergund üw Koninklijke Hoogheid eerbiedig uit te noo- digen de spade aan te nemen uit de handen ven den burgemeester van Maastricht en een begin met den kanaalaanleg te maken- H.M. de Koningin dankte met eenigo woor den den Minister, waarna H. K. H. Prinses Ju liana de eerste spade grond voor het kanaal, dat Haar naam zal dragen, verplaatste. De geheele plechtigheid duurde niet langer dan twintig minuten. Van Borgharen werd on middellijk naar het Station gereden. Hier nam de Koninklijke Familie afscheid van de stede lijke autoriteiten. Priecies te TO uur 34 vertrok 'de Koninklijke trein naar Venlo. )T Te Venlo. Venlo had zich reeds vroeg in den morgen fereed gemaakt voor de ontvangst van dc Ko ninklijke Familie. Een fanfarecorps hod 's mor gens te acht uur de inwoners van de oude ves te met een reveille gewekt. Het Stationsplein •n een gedeelte van den Kaldenkircherweg wa ren versierd, terwijl® ook de eerste klasse wacht kamer van het station, waar de officieele ont vangst zou plaats hebben, feestelijk was aan gekleed. Precies te TT uur 44 arriveerde de Konin klijke trein. Op het perron werden H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana begroet door den burgemeester van Venlo, Mr. B. M. Berger. Nadat de leden van den Gemeenteraad en de Garnizoenscom mandant, kolonel C. F. Muschart, aan H, M. de Koningin waren voorgesteld, boden de als bruidjes geklcede dochtertjes van den wethou der bolters en den gemeente-secretaris Nou- wen aan de Koningin en Prinses Juliana bloe men aan. H. M. de Koningin inspecteerde daarop do op het perron opgestelde eere-compagnie der Limburgsche Jagers. Vervolgens begaven allen zich naar de wacht kamer, waar de officieele begroeting door den burgemeester plaats had. Rede van den burgemeester. Mr. Berger, de burgemeester sprak H. M. de Koningin als volgt toe Majesteit. Bij het betreden van Venlo's grondgebied heb ik als burgemeester dezer gemeente dc hooge eer Uwe Majesteit welkom te heetcn in Uwe zeer getrouwe stad. De geestdrift, waarmede Venlo's burgerij Uwe Majesteit begroet, wordt zoo mogelijk nog verhoogd door het heugelijke feit dat Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hen drik en Hare Koninkijke Hoogheid Prinses Ju liana Uwe Majesteit vergezellen op den zege tocht door Limburg. De gevoelens van diepe verknochtheid die Venlo steeds verbonden aan zijne Vorstinne, zijn wellicht nog verinnigd door de moederlijke liefde, die Uwe Majesteit gedurende de moeilijke en zware oorlogsjaren aan geheel het volk heeft betoond en wanneer straks de burgerij dezer stad, die gereed staan met duizenden en duizenden om Uwe Majesteit te huldigen, voorbijtrekken, don moge Uwe Majesteit er zich van overtuigd houden, dot in die breede scharen gevoelens leven van groote dankbaarheid voor al hetgeen onze Vorstinne onder Gods zegen heeft kunnen geven aan haar volk voor den vrede, die ons geworden is. Bo venal Venlo, dot zwaar den druk der bange oor logsjaren heeft gevoeld, begint weer op te b'oeien en wij vertrouwen dot wij onder Uwer Mujes- teits gezegend bewind een heerlijke toekomst tegemoet gaan. Venlo wil, door mijnen mond uiting geven aan de diepe erkentelijkheid, dat Uwe Majesteit wel heeft willen vertoeven te midden van ons, dot wij in de gelegenheid zijn gesteld blijk te geven van de aanhankelijkheid en trouw, waarmede wij zoo vast verbonden zijn aan Uwe Majesteit en ons doorluchtig Vorstenhuis." H.M. de Koningin beantwoordde den burge meester en dankte hem voor de hartelijke ont vangst. Huldcbetooging der burgerij. De Vorstelijke personen begaven zich daar na naar buiten. Terwijl H.M. zich door een haag van ongeveer 4000 schoolkinderen be gaf naar de op den Kaldenkircherweg opge richte tribune, zong de zangvereeniging „Ven- lona" de eerste stTofe van het Wilhelmus. Ge durende de wandeling hadden H.M. de Konin gin en H.K.H. Prinses Juliana bloemen der schoolkinderen in ontvongst te nemen. Namens den stoet van tallooze vereenigin- gen met vaandels int Venlo cn omgeving, werden H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana bloemen aangeboden door het Oranje Comité. Hierop volgde het défilé, gedurende het welk de zangvereeniging „Venlona", de schoolkinderen en het Fanfarecorps afwisse lend liederen en muziek ten gehoore brachten. Na het défilé kwamen twaalf bruidjes na mens de gemeenten Maastree, Tegelen, Hel den, Arcen en Velden, Kessel en Belfeld aan H.M. de Koningin en Prinses Juliana bloemen aanbieden. De burgemeesters en wethoxiders dezer gemeenten werden daarop aan H.M. voorgesteld. De grootsche huldebetooging van Venlo en omgeving was hiermede geëindigd en onder de enthousiaste toejuichingen van de menigte verdwenen de Hooge bezoekers in 't stationsge bouw. Zij werden uitgeleide gedaan door den burgemeester. Te kwart voor één vertrok de Koninklijke trein weer en twintig minuten later reeds ar riveerde de Koninklijke familie te Venray. Hoe kort het bezoek aan Venray ook was het duurde niet langer dan 35 minuten de huldebetooging der inwoners van het ste deke en der omgeving was niet minder dan in Maastricht. Saluutschoten hadden, toen de Koninklijke trein in zicht kwam, de voor het station wach tende menigte gemeld, dat het groote moment was gekomen. Even later stond de trein stil en begroette burgerteester O. L. P. v. d. Loo de Vorstin en Haar gezin. Het fanfarecorps van Oostrum, op het perron opgesteld, liet, terwijl H.M. de Koningin do cerewacht der Limburgsche Jagers inspecteerde, het Wilhel mus hooren. Daarna begaven de Hooge Bezoekers zich naar de versierde wachtkamer. Nadat de le den van den Gemeenteraad aan de Koningin waren voorgesteld, hield de burgemeester ter officieele begroeting de volgende rede: „Majesteit, Uit naam van Venray's ingezetenen heet ik Uwe Majesteit eerbiedig welkom in onze ge meente. Wij waardeeren het in hooge mate, dat Z.K.H. Prins Hendrik en H.K.H. Prinses Juliana U vergezellen. Met groote vreugde werd door de bevolking vernomen, dat het Uwe Majesteit had behaagd U ecnigen tijd in ons midden op te houden, een vreugde, die blijkt uit de hartelijk en warme ontvangst van de bevolking. Zoo gaarne had zij Uwe Majesteit laten zien de groote vooruitgang van deze gemeente op het gebied van land bouw en ontginning, die, dankzij den noesten vlijt der bevolking, is tot stand gekomen cn de betrekkelijke welvaart, die er de laatste jaren is komen heerschen, al ervaart dan ook de burgerij nog steeds de gevolgen van de moeilijkheden, die in sommige takken van nij verheid zich nog blijven voordoen. Uw tocht langs velden en ontginning ware geworden een triumftocht. Nu de tijd, daarvoor te kort was, zal zich deze hulde beperken tot het terrein, waar de toejuichingen daveren van zoovclen, die wederom komen getuigen van gevoelens van trouw en aanhankelijkheid van Venray en Noord-Limburg, aan hun geliefd Vorstenhuis. Heden, nu hare Konincrin in haar midden is, voelt zich de geheele Venraysche en Noord- Limburgsche bevolking op de eerste plaats als kinderen van een ongeschonden vaderland, als onderdanen \-an Uwe Majesteit en acht zich gelukkig uiting te kunnen geven aan haar verknochtheid oon Huis van Oranje. Majesteit Namens de bevolking dank ik U voor Uw be zoek en meen dien dank niet beter te kunnen uiten dan met de bedo Moge God Uwe Majesteit zegenen en behoe den, Gode spare Hnnr Huis". De Koningin dankte den burgemeester voor zijn hartelijke ontvangst Daarop boden het dochtertje van wethouder Houben en een dochtertje van den gemeente secretaris van Hoaren de Koningin en de Prin ses bloemen aan. Terwijl dc Koninklijke bezoe kers het stationsgebouw verlieten cn zich naar de op het stationsplein opgerichte tribune be gaven, liet het Venray's fanfarecorps het „Wien Neerlands Bloed" hooren. Hierop volgde de kindcrhulde van de school kinderen van alle bijzondere cn openbare scho len van Venray cn Wanssum. Onder leiding van den heer Welting zongen zij de Koninklijke familie „Het Vorstenhuis" toe. Aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana weiden door de schoolkinderen bloemen aangeboden. De zangvereeniging van Venray zong intusschen Wij willen Limburg houden". Tenslotte volgde de huldiging van de gemeen tebesturen van Wanssum, Horst, Grubbenvoist, Lottum, Meerlo, Sevenum en Broekhuizen. Twee bruidjes van elke gemeente boden de Koningin en de Prinses bloemen aan. Onder het zingen van liederen door de kinde ren, afgewisseld met muziek, defileerden de ver- eenigingen van Vcnroy en omstreken voor de Koninklijke familie. De Vorstelijke bezoekers vertrokken daarop, uitgeleide gedaan door den burgemeester cn onder luide toejuichingen der menigte. Tegen kwart voor twee verliet dé Koninklijke trein Venray. Te Mook. Vijf minuten over twee kwam de Koninklijke trein voor een laatste oponthoud te Mook, de Noordelijkste gemeente in Limburg, oon. Dc geheele bevolking uit Mook en de omlig gende plaatsen. Gennep, Bergen en Ottersum had zich bij het station verzameld, om geduren de het korte oponthoud van dc Koninklijke fa milie de gelegenheid, blijk te geven van den trouw aan Nederland en zijn Oranjehuis, te be nutten. Burgemeester H. J. J. Sengers, begroette de Vorstelijke personen op het perron. H. M. de Koningin en de andere leden van de Konniklijke Familie begaven zich, na de inspectie door de Koningin van de eercwacht naar de versierde wachtkamer. Hier werden de leden van den Ge meenteraad aan H. M. voorgesteld. De burgemeester, de heer Sengers, nam daar op het woord en begroette de Koninklijke Fa milie als volgt Majesteit I Dat Uwe Majesteit ook nog aan onze gemeen te de buitengewone eervolle verrossing heeft be reid van het bezoek der Koninklijke Familie, waardeeren wij als een heugelijk voorrecht en met warme geestdrift hceten wij Uwe Majesteit, alsmede Uwer Majesteit's Koninklijk gezin wel kom in deze Noordelijke grensplaats. Naast de roemruchte wapenfeiten der Nassau's door de grijze historie met onuitwischbare letters opge- teekend in de geschiedboeken van Mook, die het glorierijk aandeel memoreeren, dnt Uwe Majesteit's Doorluchte Voorvaderen ten koste van hun leven hadden in de moeizame vestiging van de onafhankelijkheid der Nederlandsche gewesten, zal met even onuitwischbare letters worden vastgelegd de herinnering aan Uwe Ma jesteit's huidig bezoek als aan een boodschap der vredes en des heils. Onze liefde voor het aloude Oranje Huis is altijd onbetwist en onaan vechtbaar geweest, maar Majesteit, het feit dat wij U heden in ons midden mogen zien om onze eenvoudige huldiging in ontvangst te nemen, dat heugelijke feit geeft aan onze nationale liefde hier op dit oogenblik een wijding, die innig ont roert, die onze enthousiaste vreugde tot innige dankbaarheid doet verstillen. Majesteit I De gemeente Mook en Middelaar brengt U den oprechten dank over van heel Nooidelijk Limburg en het is mede dc tolk van heel Noord-Limburg als het over Uwe Majesteit, Z. K. H. den Prins cn onze geliefde Prinses af smeekt de zegen des Allerhoogstcn, opdat het Uwe Majesteit gegeven zij gedurende lange ja ren te blijven regeeren tot heil van Limburg, tot heil van Nederland." H. M. de Koningin dankte den Burgemeester hartelijk voor de ontvangst, die Zij en Haar gezin te Mook mochten ontvangen. Namens de gemeente Mook en Middeiaar werden daarop door dochtertjes van den bur gemeester en van den heer Hendriks aan H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana bloe men aangeboden. Vervolgens begaf H. M. de Koningin zich naar de op het voor het station opgestelde estrade, tot in ontvangst neming van de huldi ging door dc bevolking. Het fanfarecorps „Eri ca" speelde het Wilhelmus. Meisjes van de R.K. Kweekschool boden daarop aan de Ko ningin en de Prinses bloemen aon. De gemeentebesturen van de omliggende ge meenten Gennep, Bergen, cn Ottersum lieten daarop namens deze gemeenten door bruidjes bloemen aanbieden. Vijf en veertig verecnigin- gen uit Mook en omgeving namen daarop dee] aan het défilé, de laatste huldebetooging tij dens het bezoek van de Koninklijke familie aan Limburg. Te kwart voor drie vertrok de Koninklijke trein onder hoerageroep van de bevolking uit Mook om de Koninklijke familie na een zege tocht van drie dagen door onze zuidelijkste pro vincie naar Het Loo terug te brengen. In Venlo, Venray en Mook werd geduiendc het verdere gedeelte van den dog feest gevierd j Dc plechtigheid te Borgharen. Uit Maastricht wordt ons nog nader omtrent de plechtigheid tc Borgharen geseind De pechtigheid van het verzetten van de eerste spade giond doer H. K. H. Prinses Juliarva tusSchen Limmel cn Borgharen had hedenmorgen p'nais in tegenwoo-d?Theid van tal van autoriteiten, o.w. de oud-ministers Kö- nig en Lely en werd door mooi najaarsweer begunstigd. De Minister van Waterstaat Bon gaerts overhandigde aan de prinses de spade, die rij lachend aannam. Volgens de aanwijzin gen van den minister werd een vierkant stuk grond door dc prinses losgestoken en omge haald. Op dit oogenblik werd van een drietal masten een vlag geheschcn. Met een kleur van voldoening gaf daarop prinses Juliana de spade aan den burgemeester en zcide „Ik had eigenlijk het geheele konooi wel even kun nen gToven". De spade zal in het archief be waard blijven. Nadat de prinses do spade had overhandigd, steeg een luid hoera op. De zangvereeniging zongDominc Snlvam Foc Rcginam Nostram 1 Ingenieur Klink, dc uit voerder van het nieuwe kanaal bood aan Prin ses Juliana een oorkonde oon. HET ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN DE KONINGIN. Het huldeblijk der Indische officieren. Noor de Indische bladen melden, zal het al bum, dat de Koningin ter gelegenheid van het 25-jorig huwelijksjubileum namens de offici» ren van het N.-I. leger zal worden aangeboden, zijn uitgevoerd in gouddruk, met lederen om slag en inhoudende een 40-tal foto's (met be schrijvingen) van het. Indische leger, zooals het momenteel is, zoomede sommige bijzonderhe den uit de buitengewesten (olifanten-transport, prauwentronsport in Borneo enz.). Het zol ge vat zijn in een houten kist met zilvermontuur en voorzien van het wapen in hetzelfde metaal en tegen einde December a.s. naar Nederland worden opgezonden. MINISTERIEEL BEZOEK UITGESTELD. Het voorgenomen bezoek op heden van den Minister van Oorlog cn van Marine a.i. oan Gorinchem en Rotterdam is voorloopig uitge steld. PERM. HOF VAN INT. JUSTITIE. Het geschil over Mosoel. Het Permanent Hof van Internationale Justi tie heeft gisteren, 22 October, rijn negende ritting (buitengewone zitting) geopend, welke was bijeengeroepen op initiatief van den Raad van den Volkenbond, om het Hof de gelegen heid te geven advies uit tc brengen betreffende dc bij den Raad aanhangige procedure over het geschil betrekking hebbend op de grens tusschen Turkije en Irak (het district van Mo soel). Men zal zich herinneren, dat het Hof is verzocht zijn meening uit te spreken over den aard van de door den Raad te nemen beslissing uit kracht von artikel 3 paragraaf 2 van het Verdrag von Lausanne (arbitrale uitspraak, aanbeveling of eenvoudige bemiddeling), als ook over de vraag of deze beslissing moet wor den genomen met algemeone stemmen of dat zij mag worden genomen bij meerderheid von stemmen en of partijen al of niet aan de stem ming mogen deelnemen. Het Hof is voor deze zaak samengesteld als volgt: de heeren Huber, president; Loder (oud president); Weiss, vice-voorzitter; Lord Finloy, Nyholm, Altomira, Anzilotti, Yovonovitch, Beichmann cn Negulesco. A.s. Maandag 26 October, des voormiddogs lO'/s uur, zal een openbare zitting worden ge houden, waarin Sir Douglas Hogg proc.-gen., namens het Britsche Gouvernement monde linge inlichtingen zal verstrekken over de aon het Hof voorgelegde vraagstukken. HET TRACTAAT MET BELGIË. Een commissie uit de Alg. R.ÏC W erkgeversverceniging. Het dag. bestuur der A. R. K. W. V. heeft uit leden dezer vereeniging een commissie sa mengesteld ter bestudeering.. van het tractaat Nederland—België. Het heeft getracht deze commissie zooveel mogelijk een vertegenwoordiging der locale belangengroepen te doen zijn, zoodat op zijn uitnoodiging hierin zitting hebben genomen Ir. G. F. H. Houben, te Amsterdam, voorzit ter F. B. G. de Meyer te Terneuzcn H. Smeets te Roermond, P. J. M. Verschure te Amsterdam, P. M. Vismans te Rotterdam, dr. L. G. Kortcnhorst, secretaris en mr. A. Dic- penbrock, beiden Den Haag» Dordtsche afdeeling vun het Com. v. Actie. Woensdagavond hebben te Dordrecht ten stadhuize, onder voorzitterschap van den bur gemeester, eenige ingezetenen vergaderd ter bespreking van het tractaat tusschen Neder land en België. Door den heer Ir. A. A. Mussert, secretaris van het Nationaal Comité van Actie tot wij ziging van het verdrag met België, werd de zaak ingeleid, en, aan de hand van een duide lijk sprekende kaart, werden door hem de politieke cn de economische rijden van het vraagstuk in den breede belicht. De vergadering volgde met groote aandacht de uiteenzettingen van den heer Mussert, cn door verscheidene der aanwezigen werden vragen gesteld en opmerkingen gemaakt, die uitvoerig door den inleider werden beant woord. Voorts werd overgegaan tot het stichten van een afdeeling-Dordrecht van het Comité van Actie, waarvan tot bestuursleden werden geko zen de heeren mr. J. van Droogen, mr. J. G. Pijnacker Hordijk, L. dc Lange, A. J. Roest en J. G. Niftrik. Spoedig zullen de noodige maatregelen worden genomen om tot -uitbreiding von de nieuw gestichte afdeeling te geraken. INTERNATIONALE CONFERENTIES TE DEN HAAG. Gala-avond aangeboden door het Haegsche gemeentebestuur. In den Koninklijken Schouwburg te den Haag heeft het Geleentebestuur gisteravond negen uur een gala-avond aangeboden oon de ge delegeerden der Conferenties voor Internatio naal Privaatrecht en voor de Bescherming van den Industrieelcn Eigendom. Tot bijwoning waren tevens een aantal autoriteiten uitgenoo- digd mer hunne dames. De leiding en organisatie van dezen avend was in handen van den chef van de afdeeling Kabinetszaken ter Gemeentesecretarie mr. J. C. baron Baud, en den hoofdcommies van die Afdeeling den heer H. Robin, bijgestaan voor de ontvangst der gedelegeerden door mr. H. Doniëls, hoofdcommies oan het Departement von Buitenlondschc Zaken en seci etoris-gene- raal van de Conferentie voor Internatiomuol Privaatrecht, on mr. J. H. de Mol von Otterloo hoofdcommies oon het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid, secretaris van do Conferentie voor de Bescherming von den In dustrieelcn Eigendom. De hall von den Koninklijken Schouwburg ^n de kleino Foyer waren door den dienst dor Gemecntcplontsocncn met polmcngrocn ver sierd. Tot 'genoodigden behoorden alle gezan ten, torwijl verder aanwezig waien de beido presidenten van de Conferentie, nus. LodeT en Alingh Prins, de ministers Colijn, Schokking, Rutgers, Lembooy, Kooien en Welterdo griffier von het Permanent Hof van Internatio nale Justitie Hnmmnrskjöld (do president dr. Huber was door lichte ongesteldheid verhin derd) en de rechters in dit Hof Ansilotti, Na- gulosoo, Nyholm en Beichmann, cn, als ge zegd, een aantal autoriteiten, vooral uit de t echter lij ke kringen. Het programma voor dezen avond was als volgt somengesteld 1. Cantate in C. mojetir van J. S. Bach uitgevoerd door het Residentieorkest, met me dewerking van mej. Mia Peltenburg, sopraon„ die bij hnar optreden een bloemenhulde ont ving 2. Zevende Symphonie von L. von Beet hoven. Na do uitvoering werd de dirigent von het Residentieorkest dr. Van Anrooy, met een krans gehuldigd. Hierop was er een pauze van 30 minuten. De woam. burgemeester ontving gedurende deze pauze do gasten namens het Gemeente bestuur in den kleinen foyer. Hiei', zoowel als de hall, waren buffetten aanwezig. Na do pauze werden als derde nummer van het programma Javnansche dansen uitgevoerd door Raden Mas Jodionn, met pianobegeleiding cn verklaring door Roden Ajoe Jodjona. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 10 No vember des avonds tc holf negen uur. TWEEDE KAMER. „Buitcnl. Zaken" in Avondver gaderingen. Verwacht wordt, dat dc behandeling von de begrooting van bui'.enlondscho zaken in de Tweede Kamer op Dinsdag 10 November een aanvang zal kunnen nemen. Het moet in de bedoeling liggen de begrooting in avondver gaderingen te behandelen. Dc Commissie der Tweede Kamer voor de buitcnlandsche aangelegenheden heeft gis terochtend vergaderd met den Minister van Buitenlandsche Zaken. BUITENLANDSCH BEZOEK. Do Noorsche majoor Schnitzlcr in ons land. Majoor Schnitzlcr van het Noorsche leger, die momenteel de legerorgonisatie in ons land bestudeert, heeft Woensdag, vergezeld van lui tenant-generaal Muller Massis, commandant von het veldleger, en kapitein ten Klooster van den generalen staf, het regiment wielrijders te 's Hertogenbosch bezichtigd. Na de begroeting in de Isabella-kozcrne door den commandant van het regiment wielrijders, luitenant-kolonel Groothoff, en de voorstelling der officieren, werden met belangstelling de oefeningen gevolgd, die bestonden uit: excerd- ticn met en zonder rijwiel door de versohillen- de compagnieën, en demonstratie in volledig veldtcnue door een der schoolcompagniën, ver voer per motor, in stelling komen van zwaro mitrailleurs, overzetting van personeel en rij wielen met luchtdriifzok over het afwaterings kanaal achter do kazerne en terreinrijden door onderofficieren in volledig veldtenue onder commando van den Ien luitenant Dc Bic. HR. MS. JAVA. Te Algiers aangekomen Blijkens bij het departement van Marine ont vangen telegram is Hr. Ms. kruiser Java deï 21 October te Algiers aangekomen. HET NIEUWE WETBOEK VAN STRAFVORDERING. De invoering cp 1 Jonuori 0.9. nog niet geheel zeker. Zooals wij reeds berichtten zou het nieuwi Wetboek van Strafvordering T Januuri a.s. ir werking treden. Het „Weekblad van het Recht" meldt nu nog, dat de minister van justitie dezer dagen aan de procureurs-generaal bij de gerechtshoven een aanschrijving heeft doen toekomen onge veer van den Volgenden inhoud „Onvoorziene omstandigheden voorbehouden mag worden verwacht, dat het nieuwo wet boek von strafvordering, behalve de in art. 1 der Invoeringswet vermelde artikelen, met in gang van 1 Januari a.s. in werking zal treden. Een koninklijk besluit in dien zin kan eerst v/orden bevorderd nadat de algemeene maat- legelen van bestuur, die ter uitvoering van en kele bepalingen van het nieuwe wetboek alsnog worden vereischt, zullen zijn tot stond geko men. Doch het laat zich aanzien, dat die maar regelen zóó tijdig zullen afkomen, dat de in'4 werkingtreding van het wetboek met ingang van 1 Januari a.s. zal kunnen volgen". Het blad teekent hierbij het volgende aan'; „Wij zijn voor die mededeeling en haren inhoud zeer dankbaar. Geheel voldaan zijn wij echter niet. Er blijft eenige onzekerheid be staan, zoolang het vereischte K. B. er niet is. Wij veroorloven ons daarom met alle beschei denheid op den meest mogelijken spoed oan to dringen Eij het departement van justitie. Wij houden ons overtuigd, dat de betrokken ambte naren met ons ven meening zijn, dat zekerheid oratr* tt de invoering van het wetboek zeer ge- wenscht is cn dus het mógelijke zullen willen doen om die zekerheid to bevorderen." HET STAATS-VISSCHERSHAVENBEDRÏJF. Het jaarverslag over 1924. Blijkens het jaarverslag omtrent de vis- schershaven en de visschecij te Umuiden over, 1924 vertoonde de toestand een aanmerkelijke verbetering. L

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5