Be Adelaar Cognac Vieux xxx WIJNHANDEL Ji. SCHOTERMAN Zn. u II M ANCH ESIËR'JPGËNTPAKKEN per flesch f 4.50 Amersfoort - Utrechtscheweg 1 JOH. B0TT9NGA BINNENLAND. rec> mvts. Langestrsat 40 Telefoon 224 UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 IJ I I f| S.H. MASSA, Havik 41. Tel. 292 @~cg—45—m— Prijs 13 rpl'ols f 1 55 pIUp tpetpI rnner f 0 5Q GeheeS gevoerd in onze bekende sterke kwaliteit Sportmodel vanaf f 9. SO KORTE BERICHTEN, i 1 Te huur voor inleggers: Loketten in de brand- en inbraakvrije ktuis a f 3.— per jaar @n hooger. Ook des avonds toegankelijk Alleen bij Langestraat 28 a II I m Onze Advocaat onderscheidt zien door haar bijzonder fijnen smaak Zij heelt iets geheel eigens. U kunt haar herkennen tusschen vele andere soorten. Wanneer U Uwen gasten onze Advocaat offreert, zullen zij üw ge lukkige keuze waarrlccrcn. I I Verergering' van den toestand. Uit Peking wordt gemeld, dat ernstige bin- ncnlandsche toestanden heerschen in de pro vincie Honen, als gevolg van de aanwezigheid van groote aantallen slecht uitgeruste en slecht gediciplinecrdc troepen. De bevolking lijdt zwaar onder requisites en plundering van de troepen. Drastische maatregelen worden aan gewend om de bevolking onder controle te houden. Een aantal personen werd in de stra ten te Keifeng en Kiengchow opgehangen. Men vreest, dat Tupan en Honan door de om standigheden gedwongen zullen worden aan den burgeroorlog deel te nemen, maar sommi ge van zijn ondergeschikte generaals wen- srhen zich bij Wóe Pei Foe aan te sluiten, ter wijl andere tegen hem zijn. Een staatsgreep is daarom mogelijk, gevolgd door strijd in de provincie als voorbereiding voor de operatics tegen de naburige provincies ben zij vermoedelijk nog een mestvork ge bruikt. Het parket uit Winschoten is gistermid dag aangekomen. De beide zoons zijn gear resteerd en verhoord. Het onderzoek duurt nog voort. EEN JEUGDIGE DIEVENBENDE. VERSPREZOE SERÏCHTEM. DE VERKIEZINGEN IN MEMEL. Volgens den voorloopigen officieelcn uitslag van de Landdagverkiezingen vallen van de 29 zetels in den eersten Memeier Landdag er elf ten deel aan de Memellandsche volkspartij, elf aan de plattelanderspartij, vijf aan de sociaal democraten en twee aan de Groot-Litauers. VADERMOORD. Drankmisbruik van den vader en huiselijke twisten dc aanleiding. Men meldt ons uit Winschoten: Te Sellingen is de arbeider J. Wolters dooi zijn T3 en 17 jaar oude zoons vermoord. Na dere. bijzonderheden ontbreken. Omtrent de vadermoord te Sc-llingen-Beetse onder Sellingen, vernemen wij het volgende: J. Wolters stond in den omtrek zeer ongunstig bekend. Herhaaldelijk deed zich in zijn gezin twist voor, waarvan meestal drankmisbruik de oorzaak was. Wolters sloeg zijn stouw ook vaak en bij de twisten werden dan ook de kin- deren betrokken Het schijnt, dat' zijn beide zoons Dinsdagavond het voornemen gekoes terd hebben er een eind aan te maken en zij wachtten op een afstand van de woning hun vader op. Toen deze, in beschonken toestond verscheen, loste de oudste zoon eerst cenigc geweerschoten en mishandelde hij den man daarna met de kolf van het geweer. Ook heb- Op het voetspoor van Utrecht. De Haarlemsche. politie heeft een jeugdige dievenbende opgespoord, bestaande .uit jongens van 1214 jaar, die bekende in Iv». Padvin- deishuis aan het Kenaupark te hebben inge broken cn daar te hebben on vreemd twee krissen, twee florets, clectnsche schell°n en draad voor electrische geleid .ngen. Uit het ververschingshuisje op het voolbnl'.errein -an E. D. O hadden zij -00 reepcr chocolade en koek ontvreemd. Tegen hen en tegen een opkcopei is proces verbaal opgemaakt. BOTSING TUSSCHEN TRAMWAGEN EN LIJKKOETS. Een circa 70-jarig koetsier ge wond. Gistermorgen te ruim 10 uur wilde te Amsterdam de koetsier van een lijkwagen, tot een lijkstoet behoorend, welke uit de richting van het Weesperplein kwam, vóór de Wees- perslrant linksaf de Nieuwe Achtergracht op gaan. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de Wees- perstraat een motorwagen van lijn 8. De be stuurder van de tram zag te laat, in welke richting de lijkstoet wide gaan, met het ge volg dot de motorwagen tegen de lijkkoets bot ste. De koetsier van de lijkkoets, een circa 70- jarig man, sloeg van den bok, en liep, neast lichte kneuzingen, enkele bloedende vonden aan den hals op. Hij werd naar het riekenhuis vervoerd cn kon na daar verbonden Ic zijn, naar huis worden gebracht. Volgens zijn be wering hoeft hij en ook de voor de stoet loo- pende aanspreker teekens gegevens dat hij dc Nieuwe Achtergracht wilde op gaan. De bestuurder van deri tramwagen zegt daarvan niets te hebben gezien. De lijkwagen liep weinig schade op. Nadat een andere koet sier was gearriveerd, kon s stoet haar weg vervolgen. VERKEERSONGELUKKEN. Het auto-ongeluk tc den Haag. Men meldt ons uit 's-Gravenhage >mtrent- het auto-ongelu}c, Dinsdagavond in de Duinstraat, waarbij een IO-jarig knaapje het leven verloor, kan nog worden meegedeeld, dat naast den chauffeur een vriend van dezen wt. Toen het ongeluk gebeurd was, is de^-e van de auto gesprongen en er van door gegaan. In den loop van den avond is deze echter door de politie aangehouden en in verhoor genomen. De vrachtauto behoorde niet aan v. d. P., maar aan een vriend van hem. Het was Dinsdag de eerste maal, dat hij cr op reed. Dc getuigen verklaren eenparig, dat hij roekeloos gereden heeft, en met een veel te snelle vaart de bocht nam. Op het lijk van het kind is gisteren sectie verricht. De Officier van Justitie heeft gister morgen de plaats van het ongeval in oogen- schouw genomen. Motorrijder over den kop ge slagen. Een motorrijder te Beetsiterzwoag is door het springen van een band over den kop geslagen. Hij werd bewusteloos gevondende dokter constateerde' ernstigs hersenschudding. Door ccn autobus overreden. De 27-jarige schipper Dekker te Papen- drecht is Dinsdagavond met zijn fiets door dc verblindende lichten onder een autobus uit Sliedrecht geraakt en overreden. Hij is noar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht, al waar hij des avonds is overleden. Botsing tusschen autobus- en luxe auto. Men meldt ons uit Bussum: Hedenmorgen slipte cp den Bussumer grint weg, ter hoogte van de Kroonloan, een auto uit Bussum en botste tegen een zich juist in beweging zettende autobus uit Kilvensum aan. Van de inzittenden van de luxe auto, allen Haarlemmers, kreeg een dame een vrij ernstige hoofdwonde. Den chauffeur van de autobus treft geen schuld. Oplichting. De politie te Rotterdam heeft in bewaring gesteld een Estlander, wonende Breede .Hille- dijk. Hij had Maandag op den Coolsingcl drie Slowaken aangesproken cn hun verteld, dat hij goede betrekkingen als zeeman voor hen had. Men ging naar café Coland, waar de zaak na der werd besproken. Daar heeft de Estlander van een der Slowaken 220 dollar weten los te krijgen met de toezegging hem aan een goede betrekking te helpen. Na het vertrek van den Estlander vertrouwde de Slowaak dc zaak niet en ging met zijn landgenooten op zoek. Na vijf uur zoeken vond men den oplichter in de Veerlaan. In deze vijf uur had de man echter kans gezien om 450 op te maken. De Poolschc inbreker. Voor de rechtbank te Maastricht had zich te verantwoorden de Pool A. Lewandowski, 32 jaar, geboren te Brest-Litowsk, smid van be roep, thans zwervende. Bekl. was ten laste ge legd, dot hij in den avond van 17 September j.l. omstreeks half tienzich op de Alexander Battelaan te Maastricht door middel van loo- pcrs toegang had verschaft tot den winkel van den kapper A. W. aldaar en zich een bedrag van ongeveer 90 ui de toonbanklade had toegeëigend. De man, die door een tolk werd bijgestaan, bekende alles, had veel spijt van het gebeurde, en zeide dat hij door werkloosheid, ellende en armoede tot dit feit gekomen was. Hij viel op de knieën cn vroeg onder een vloed van tranen vergiffenis. Het O. M., waargenomen door mr. Kode- ritsch, eischte een gevangenisstraf van zes maanden. Inbraak. Maandagavond is met behulp van een val- schen sleutel ingebroken in de woning van den heer M. C. B. aan den ScTuedamschenweg te Rotterdam. De inbrekers hebben een kost open ebroken en daaruit twee portefeuilles ont vreemd, inhoudend een biljet van f TOO, twee biljetten vein 50 goudmark, drie van 20 goud mark en eenigc oude biljetten van T000 Mark. Kind overreden. Een tragisch ongeluk heeft te Blodel plaats gehad. Het negenjarig zoontje van den land bouwer Moandonks droeg zijn vijfjarig broertje op den rug noar school. De jongen wilde met zijn last over een plasje water springen, doch kwam daarbij te vallen met het ongelukkig ge volg, dat zijn broertje juist voor het wiel van een boerenkar terecht kwam. Het wiel ginghet arme knaapje over het lichaam. Het knaapje was bijna op slag dood. Nog tragischer wordt het geval als men weet, dat de boerenkar toebehoorde cn bestuurd werd door den vader van het slachtoffer (Meier. Crt.) Door een autobus overreden. Het 8-jarig zoontje van den heer L. v. d. P te 's Gravesande werd nabij zijn woning over reden door een autobüs van de Westlanasche stoomtrammaatschappij. Het knaapje was on middellijk dood. Den chauffeur treft geen schuld. q Inbraak bij een burgemeester. Tc Boskoop is in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken bij burgemeester Colijn. Do dief vond toegang door het raam. Het slot van de brandkast werd geforceerd en deze leeggehaald. Al het tafelzilver is ook mede genomen. Met het hoofd tegen een boom geslagen. Gisternamiddag is te Breda de stoker der Zuiderstoomtram J. G. genaamd, de 19-jarige zoon cener weduwe, doordat hij te ver buiten de locomotief hing, met het hoofd tegen eer» boom geslagen. In levensgevaarlijken toestand is de on gelukkige naar het ziekenhuis te Breda over gebracht. Heden morgen was hij nog niet tot bewustzijn gekomen. 1600 M. 5XX). The Savoy Orphcans en The Savoy Havana Band, uitgezonden door het Savoy Hotel. 11.35 Thylles Monkman en Laddie Cliff in populaire nummers. School- en. Kerknieuws. Radionieuws PROGRAMMA VOOR DONDERDAG 29 OCTOBER. 6.20 Londen (365 M. 2LO). The Radio Quartet. Bournemouth (386 M. 6RM). Mu zikale Intermezzo. Glasgow (422 M 5SC). Weerbericht voor de landbouwers. 6.30 6.45 vrouw. 7.15 7.20 Hilversum. Kees Pruis (Humorist). Hilversum. Halfuurtje voce de huis- Hilversum. H. D. O.-orkest. Londen, Daventry (365 M. 2LO en 16Q0 M. 5XX). Tijdsein van de Big-Ben. Weer bericht 7.35 Hilversum. Kees Pruis. 7.50 Hilversum. H. D. O. cckest. 8 uur Hilversum (1050 M.). Hilversumsche Draadlooze Omroep. Koersen en Weerbericht van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 8.15 Hilversum. Uitzending van uit het Concertgebouw te Amsterdam. Dirigent Pierre Monteux. Abonnementsconcert. 8.20 Birmingham (479 M. 51*0. Commu nity Singing Concert, uitgezonden dooc Lifford Hall, Broadway, gedirigeerd door Joseph Le wie. Aberdeen (495 M. 2BD). Vocal and Instrumental. Gertrude Johnson (sopraan), Reginald Whitehead (bas), The Olof Soloist Sextet, dirigent-leiderVictor Olof. 9.20 Londen (365 M. 2LO). Muziek van Rebecca Clarke, medewerkers John Goss (te nor), Gordon Bryan (piano), M- Hoyward (vi ool). Daventry (1600 M. 5XX). The Quaints, Concert Partij onder leiding van R. B. Salis bury, The Quaints-Mavis French-Dorothy James-Robert Woolnough. Manchester (378 M. 2ZIJ). A Varied Hour (een gemengd uur), Alice Vaughan-Jeane Paule en Leony Lascel- les. Introduce a piano and themselves (intro- dueeeren een piano en hun zelf). 9.50 Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). John Goss cn tvlarjorie Hay- ward. Drie oude Engelsche liederen (met vi ool). „It was a lover and his lass" (no. 1). „Thillis on the New Mode Hay" (no. 2). „The tailor and his mouse" (no. 3) 10 uur Hilversum (1015 M.) Koersen en Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 10.20 Londen Daventry (365 M. 2LO). Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 10.50 Lon-den, Daventry (365 M, 2LO cn ALGEMEENS ZENDINGSCONFERENTIE. De Algerneene Zendingsconferentie is te Am sterdam geopend door den heer L. J. van W ij k, die woorden van dankbare herinnering wijdde aan het overleden cerelid, den oud- voorzitter ds. P. E. Barbas, en de dezen zomer aan haar toegewijden arbeid ontvallen freule de la Bassecour Caan. Verder herinnerde hij aan het overlijden van de zendelingen Jens en Le Grand in dezen zomer en van den oud-zende ling Dammerboer, den nestor der Nederland- sche zending, in deze maand. Hij herdacht voorts het aftreden, na 18-jarigen dienst, van den heer van Ouwenaller, als voorzitter van het Bijbelgenootschap en sprak woorden van welkom tot diens opvolger jhr. H. L. Queries van Ufford, alsmede tot den nieuw opgetreden zendingsdirector, dr. K. J. Brouwer. Namens het „Comité tot lectuur-verspreiding aan zendelingen", dat aan de Algerneene Z$n- dings-Conferentie zijn bestaan te danken heeft, bracht jkvr. J. W. baronesse van Lyn don uit Haarlem verslag uit. Het is nu vijf jaar geleden, dat het comité gesticht werd, om te bevorderen, dat verschillende menschen in Ne derland non zendelingen lectuur zenden. Be halve dat men aan de zendelingen een dienst bewijst, wordt er ook persoonlijk contact ge legd. Twee actieve leden van het comité ver trokken dit jaar naar Indië: Zr. Schoch en zen deling Wesseldijk. Hun plaatsen zijn ingeno men door mevr. BcVsevain te De Bilt en den heer Scherp te Haarlem. Door den dood ont vielen jkvr. Gevaerts en jkvr. de la Bassecour Caan te 's Gravenhage. Daarna sprak mevrouw van Boetze- laer van Dubbeldam over: De Zending cn onze kinderen. Zij merkt op: 1. dot zij èprak tot Christen-ouders en opvoeders; 2e. dat zij een duidelijk onderscheid maakt tusschen den dienst van God en den dienst in Gods Konink rijk. Tot dit laatste zijn inzonderheid geroepen predikanten, evangelisten, zendelingen, officie ren van het Leger des Heils. Het is een voor recht tot dezen dienst te worden geroepen. Hoe komt men tot deze roeping Persoonlijke neiging, gehoorzaamheid spelen hier een rol, maar vooral de opvoeding. Hier ligt een groote verantwoordelijkheid voor Christen-ouders. In de opvoeding' geven zij vaak te weinig plaats aan de Zending. Zij zijn misschien bang, dat de Zending hen te na komt. Zij vinden haar goed voor anderen, maar niet voor hun eigen kinderen. Toch moeten de kinderen reeds vroeg met de zendingsgedachte vertrouwd worden ge maakt. Zij moeten gevoelen, dat de Zending hun ouders ter harte gaat. De Zending moet een element worden in de opvoeding in huis en op school. Vooral met de groote figuren in dc Zendingsgeschiedenis moeten de kinderen in aanraking gebracht worden. De harten moe ten opengaan voor dc nocden van anderen. Met het voorbeeld van een gezin uit Amerika wordt dit duidelijk gemaakt. De oliders onthouden hun kind iets kostbaars, als zij het buiten de zendingsatmosfeer groot brengen. Ds. .Joh. Rauw s, zendingsdirector te Oegstgecst, heeft het joarhjksch overzicht ge geven van den zendingsarbeid in Oost- en West-Indic. De buitenlandsche deskundigen la ten zich gunstig uit over den toestand van het werk en de perspectieven die het opent. Het is ook zijn indruk dat het werk zich snel ont wikkelt, in dien zin, dat het een overvloedige arbeidsgelegenheid aanbiedt. Het is de vraag, of de Nederlandsche Christenheid die gelegen heid zal aangrijpen. De nieuwe zendingsconsul, ds. N. A. C. Slo- temaker de Bruine hoopt in het begin van 1926 in Batavia aan te komen, om daar door den heer Crommelin tot den arbeid te worden in geleid. Erkentelijkheid werd uitgesproken voor alles wat het Ned. Bijbelgenootschap in het be lang van den zendingsarbeid doet. De geestesstroomingen op Java dringen alle zendingscorporaties, die daar arbeiden, tot grooter inspanning. Op het terrein der Ned. Zendingsvereeniging komen vooral de Chinee- sche gemeenten tot opbloei. Het gevaar dreigt, dat de Soendaneesche gemeenten daardoor wat in het gedrang komen; te meer omdat de Soen daneesche opleidingsschool met het oog op de af te leveren leerkrachten wat moet worden ingekrompen. Voor de Chineesche scholen is een afzonderlijke subsidieregeling in het leven geroepen. Ook op het terrein der Salatiga-zending gaat men meer aandacht wijden aan het zendings werk onder de Ghineezen, maar ook hier is een tekort aan Europeeschc zendelingen en Javaan- sche voorgangers. De Doopsgezinde Zendingsvereeniging houdt den strijd om het bestaan nog steeds vol, dank zij der toenemende maar nog niet voldoende belangstelling der Doopsgezinde gemeente in Nederland. Voor de zending der Gereformeerde Kerken op Midden-Java is het een jaar van gedachte nis. De Friesche Kerken vingen 25 jaren gele den het werk aan te Keboemen. Ds. Bakker, thans theologisch docent, was de eerste mis- sionair-predikant, die daarheen uitging. Ook het zie-kenhtds te Djocja, uitgaande van de kerk van Amsterdam., viert het zilveren feest. In totaal zijn er op dit zendingsveld 3378 gedoopten, van wie 1778 belijdende leden. Van het terrein van het Ned. Zendelingge nootschap wordt meegedeeld, dat de oplei dingsschool definitief te Malang gevestigd werd. Voor de ontwikkeling van het geestelijk leven verwacht men er veel van de kampen, waarin de Javaansche Christenen samenkomen. Meer aandacht wordt gewijd aan de stad Soera- baja en de daar wonende Christen-Ja vanen. Dit zendingsterrein vraagt om drie nieuwe zende lingen. Op Sumatra vraagt allereerst de Batak-zen- ding der Rheinische Mission de aandacht. In deze tweede cn derde generatie komt men er hoe langer zoo meer tot dc vorming een er volkskerk met alle voor- en nadeelen daarvan. Naast een kring van levende Christenen zijn er veel meeloopers. Naast het doorwerkend Christendom is er neg veel heidendom. Het zendingswerk wordt Kerk. Ook hier wordt ge klaagd over het tekort aan Europeesche zende lingen en over een te groote mate van admini stratieven arbeid, waardoor de zendelingen te weinig tijd hebben voor zielszorg. Het getal Bataksche Christenen bcdraag thans 216.588. De zending Batak, de eigen zendingsorganisatie van de Bataksche kerk, bracht 20.752 het vorig jaar bijeen. Hierdoor wordt een blinden instituut onderhouden en evangelisatie-arbeid bekostigd. Het getal Bataksche predikanten be draagt 53. Het aantal leerlingen op de scholen 24.000. Het werk van het Ned. Zendeb'nggenoot- schap in Deli is voornamelijk evangelisatie- arbeid. De zendelingen werken er met 24 evan gelisten; bijzondere aandacht wórdt besteed aan hun opleiding. Er zijn thans 1363 Chris tenen, waarvan alleen in het mdaatschen-asyl Lao si Momo 367. Op Borneo nam de Basler Mission den ge heel en arbeid van de Rheinische Mission over. Massale bewegingen kwamen niet voor; toch is het van beteekenis, dat thans op elke 100 hei denen 1 Christen gevonden wordt. Er werken thans 10 zendelingen., In d« Minahassa werd de goede samenwer king tusschen de Indische kerk cn het Ned. Zend. Genootschap niet verstoord. De am bachtsschool te Kakas telt 79 leerlingen; voor de eerste klas meldden zich 71 candidaten, van wie slechts 26 konden worden toegelaten. Op de Sangi- en Talauer-eilanden bedraagt het aantal gedoopten 93,045. Op de Sangir- eilanden zijn 9/14 der bevolking tot het Chris tendom ov -rgegaan. Op de Talauer-eilanden de geheele bevolking. De Posso-zending verheugt zich in gesta- digen groei. Het werk van den Geref. Zend.ingsbond on der de Sadang Toradja's begint zich uit te zet ten. In het district Ran te Pao nam 'het getal Christenen met 90 toe. Soemba is het zendingsterrein van de Ger. kerken in Groningen, Drente en Overijssel. Het z.g. Soemba-contract inzake het onder wijs in 1913 met de regeering voor tien jaren aangegaan is vervangen door een andere re geling, waarbij de regeering heeft toegezegd geen scholen te zullen oprichten en subsidie tè zullen geven aan andere corporaties zoolang de zending zich bij machte toont de zaken van het onderwijs te regelen. Op Halmaheira vertoont het werk eenigen groei, maar een zeer lar.gzamen. Het gaat e* vooral om het verkregen© te behouden. Op Nieuw-Guinea blijft het werk zich nog steeds krachtig uitbreiden. De Utrechtsche Zendingsvereeniging heeft cr thans 14 zende lingen. Men hoopt over eenige jaren hef getal 17, dat als minimum geëischt wordt, te hebben bereikt. Dank zij de hulp der Duinoordkerk te 's-Gravenhage, die een zendingspost voor haar rekening nam, kon een nieuwe zendeling worden uitgezonden. In West-ïndië gaat het werk der Broeder gemeente gebukt onder de moeilijke econo mische toestanden. De scholen hebben het ge tal van 4000 leerlingen bereikt. In het Bosch- land zijn alle zendingsposten weer bezet, maar door gebrek aan arbeidskrachten vordert het werk onder de Briisch-Indiërs en de Javanen weinig. In het geheel telt de Broedergemeente er thans 3142 Christenen. Tenslotte memoreerde spr. enkele gebeurte nissen uit het zendingsleven hier te lande. Do Nederl. Protestantsche Zending vraagt jaarlijks 1,300,000 aan dc Nederlandsche Christen heid, maar het kost veel inspanning om dit bedrag bijeen te brengen. Hierna sprak ds. T. J. van Oostrorn So ede, vroeger te Buitenzorg, over De Indi sche kerk en hoor zendingswerk en gaf een overzicht van dit zendingswerk, waarvan in Nederland nog weinig bekend is. In de Minahassa is het zendingswerk, dat aanvankelijk door het Ned. Zendingsgenoot schap verricht werd, in 1880 overgegaan aan de Indische kerk. De bevolking is reeds sinds vele jaren gekerstend, doch de kerk moet hier toch in zekeren zin zendingswerk blijven doen. De Indische kerk heeft er een predikant te Menado en tien afdeelingen elk met een hulp prediker. Er zijn nu 291 gemeenten met een bevolking van 193,820 zielen. Daarbij moeten nog gevoegd worden enkele buitenafdelingen, zoodaj 'het predikontsressort totaal omvat 301 afdeelingen met een bevolking van 197,270 zielen. In het jongste ressort der Indische kerken, dat van Midden-Celcbes, is het werk nog echt zendingswerk. Vóór 19T0 bestond er daar geen aanraking met de heidenen, doch na 1910 kwam er daar een sterke beweging noar 'het Christendom. De ze beweging is toen geleid door dr. Kyftenbelt en rijk gezegend. Dit terrein werd door de Indische kerk slechts voorloopig bezet, totdat de zending zich op dit terrein zou vestigen. En kele gedeeltei) zijn later door de zending be zet en tharis arbeiden er een predikant en twee hulppredikers (104 gemeenten der Indische kerk) en zijn er verschillende zendingsposten. Spreker verhaalde vervolgens iets van het werk te Timor, een der oudste zendingsvclden. Thans arbeiden er één predikant en verschil lende hulppredikers en 202 inlandsche leer krachten, behalve het aantal onderwijskrachten. Vervolgens gaf hij enkele bizonderheden van het ressort Ambon, waar in het zendingswerk arbeiden één predikant, II hulppredikers en ruim 350 ui'and.sche krochlen. Samenva'iende zei hij, dat de Indische J'frk thans 968 inlandsche zendingsgemeenten en zendingsposten heeft met een totaal aantal zie len van 428,379. Daarbij moeten nog gevoegd worden een aantal inlandsche gemeenten op Java en Sumatra met een zielental van circa 12,505. Het totaal aantal zielen kan worden gesteld op 400,000, welk cijfer in 1905 werd geraamd op 300,000 en in 1916 op 550,000. Dr. S. Knak, zendingsdirector te Berlijn, sprak over -.| „China en de Chineezen". Het tegen woordige China verdient de sympathie van allen, die har» hebben voor den .'rijheidsoorlog van een groot volk, aldus spr. De Chineezen vormen een meT.schen-type op zichzelf, rV..- gioo.ïe waarde heeft Een d-'- mo derne Chineesche schrijvers Ku Hung Ming kor» denken en schrijven, dat de verlossing der geheele menschheid uit de gevolgen van den wereldoorlog daarin gelegen zou zijn, als het model van den Chinees, die'het Confucianis me belijdt, door alle menschen werd nage streefd. Dit is natuurlijk overdreven, maar dat in het oude Chineesche cultuur-ideaal zeer waardevolle elementen liggen is ontegenzeg gelijk. De vraag is nu, hoe het echte Chir.ee- zendom zich in de tegenwoordige volkerenfa- milie handhaven kan. De christelijke zending tracht China oen besten weg hiertoe te wijzen. Zij brengt de idee van den „Vader aller- men schen", de broederlijke liefde, op grond van de Verlossing, die God zelf heeft gegeven. De Chinees van tegenwoordig verstaat da-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 2