binnenland. De Hand met het Litteeken. TWEÏDE BLAD. STADSNIEUWS, FEUILLETON. 2No.jmga"9 amersfoortsch dagblad „de eemlander" Woensdag It Nov. 1925 Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 10 November. De Voorzitter deelt mee, dat ingeko men is een belicht van verhindering, heden en morgen, wegens ongesteldheid, van den hoer Verheyen en dat ingekomen zijn do geloofs brieven van het nieuwgekozen lid den heer H. Amelink, die in de plaats komt van den heer De Vaal Malefijt Spr stelt voor deze geloofsbrieven onmid dellijk te doen onderzoeken, waartoe besloten werdt. Tot 'eden der commissie van onderzoek wor den benoemd de heeren Blomjotrs, Polak en De Muralt. De vergadering wordt voor eenige oogen- blikken geschorst. Na heropening deelt de heer Blomjous (R.-K.) namens de commissie mede dot de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en dat <3e commissie adviseert tot toeloting von het nieuwgekozen lid. De Voorzitter stelt, onder donkbetui ging aan de commissie, voor den heer Ame link toe tc laten als lid. Aldus besloten. De heer Amelink (R.-K.) wordt binnen geleid door den 'griffier, legt de vereischle eeden af, waarna de Voorzitter hem geluk wenscht, en neemt zijn plaats in. De Voorzitter deelt mee, dat de com missie, belast met f-e aanbieding van het adres vun antwoord op de Troonrede aan H. M. de Koningin, op de gebruikelijke wijze ten paleize is ontvangen en dat een antwoordschrijven op het adres is ontvangen, daf reeds gedrukt en aan de Kamer meegedeeld is.* Bij de voorlezing von de ingekomen stukkon wordt orn- ffewng gemaakt van het besluit dei gemengde commissie voor de stenografie om eervol ontslag te verlcencn aan den directeur van den Stenografischen Dienst en te benoemen als zoodanig den heer Steger, onder-directeur. De Voorzitter houdt hierna ongeveer de vo'gcnde toespraak Ongeveer c-en jaar geleden had spr. het ge noegen den heer Goedhart ge'uk te wenschen met zijn 50-jnrig jubileum. Ik wist daf het nu riet lang meer kon duren eer hij afscheid zou nemen. Nu dit geschied is dankt spr. hem voot den nuttigen moeilijken en belangrijken ai- beide. Spr. wenscht hem een rustigen levens avond waarin hij kan overdenken wat zijn lange loopbaan hem gebracht heeft in het par lement, waar hij steeds met zijn pen aan de discussies een zoo vruchtbaar aandeel had. (Applaus). Spreker neemt de gelegenheid te baat om den nieuwbenoemden directeur den heei Ste ger, geluk te wcnschen. (Applaus). De Voorzitter dcet o.m. mededeeling van de benoeming tot voorzitter van dc ge mengde commissie voor de stenografie van den heer Verheyen Voorts deelt spr. mee, dat morgen om TT uut in de afdeelingen onder zocht zullen worden de wetsontwerpen tot bestrijding van de zedelijke en maat schappelijke gevaren van de bioscoop tot goedkeuring van h'et op 9 December T924 te 's Gravenhoge tusschen Nederland en Hongarije gesloten handelsverdrag met daar bij behoorend pi otocol tot aanvulling en verhooging in hoofdstuk X der StaatsbegTOoting voor T924 betreffende ontginning van het steenkolen mijn veld bij Vlodrop. In openbare vergadering zullen morgen om 2 uur behandeld wedden de wetsontwerpen to; wijziging van aTt. 30 van het B. W. en tot her- ziening der FaiHissementswet. De vergadering wordt te 9 uur verdaagd tot Woensdagmiddag 2 uur. Berichten. De Staatscourant van heden 10 Novem ber bevat o.a. de volgende Kon, besluiten benoemd tot rechter in de techtbank le Rot- teidam Mr. G. C. B. E. Suringat, thans tijde lijk buitengewoon voorzier van de Landraden te Batavia en Tangerong en idem te Haarlem Mr. Th. Massen, thans rechter in de icchtbank te Alkmaar op verzoek ccrvel ontslagen E. A. Eonge- raar als directeur van liet post- en telegraaf kantoor te Bussum vrleend de bronzen eere-medaille dei Oran- je-Nassou-orde aan de gepensionneerder» ma troos bij het loodswezen G. Jonkman. HR. MS. „JAVA". Blijkens bij het departement van Marino in gekomen bericht is Hr. Ms. kruiser „Java" van Djeddah vertrokken ter voortzetting van de reis naar Ned.-Indië. DE COMMISSIE KOOLEN. Hoor nieuwe voorzitter. Naar de Gelderlander bericht, is Zaterdag middag in de vergadering van het bondsbestuur van de R.K. Staatspartij (die gehouden werd na de algemeene vergadering) tot voorzitter der reorganisatie-commissie in de plaats van den heer Kooien gekozen de nieuwe bondsvoorzitter 'jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck Het blad deelt verder mee dat de voorstellen der commissie gereed zijn, althans in beginsel reeds zijn vastgesteld. MR. D. JOSEPHUS JITTA. f Lid van den Rood van State In den ouderdom van 7T jaar is te Den Hang overleden het lid van den Raad van State mr. D. Josephus Jitta. Staatsraad Josephus Jitta heeft gedurende ruim 12 jaar zitting gehad in dit Hooge Col lege. Als een persoonlijkheid van naam op het gebied van internationaal recht, volgde hij in dat college wijlen professor Asser op. Voor dat de* thans ontslapene in dot hooge ambt werd benoemd, was hij bijna 20 jaar lang hoogleeranr aan de Universiteit te Amsterdam, waar hij meer speciaal het internationaal pri vaatrecht en handelrecht doceerde. Ook aan deze hoogeschool was hij opvolger van prof. Asser. In den Raad van State had mr. Josephus Jitta laatstelijk zitting in de afdeelingen Buiten- landsche Zaken, Justitie en Arbeid, Handel en Nijverheid. Onderscheidene boekwerken, vooral op het gebied van het internationaal privaatrecht en wisselrecht verschenen van zijn hand. Ook is hij voorzitter geweest van de Staats commissie voor het internotionaol privaatrecht en een paar jaar geleden heeft hij de in het Vredespaleis gehouden bijeenkomst geleid van de Law Association. In vroeger jaren heeft de heer Josephus Jit to o. m. ook gedurende eenigen tijd zitting ge had in den Amstcrdamschen gemeenteraad en in de Prov. Staten van Noord-Hollond. Zijne verdiensten jegens den lande werden indertijd erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ncderlandschcn Leeuw WAAROM KATWIJKSCHE VROUWEN NIET STEMDEN Gemoedsbezwaren. Voor de strafzitting van het Kantongerecht te Leiden was Maandag een aantal bejaarde Katwijksche visschersvrouwen opgeroepen Ier zake overtreding van .de Kieswet het niet vol doende aan haar stemplicht terr gelegenheid van de laatst gehouden Kmer-vei kiezing. De meeste vrouwen waren verschenen met het doel haar gemoed tegen het vrouwenkiesrecht te luchten. „Men moet Gode meer gehoorzamen, dan de menschcn en blijkens GodsWoord is hetVrou» wenldstrecht werk van den Satan", zoo was haar opvatting. Verzocht door den Kantonrech ter dit nader te preciseeren, luidde het meest al: „dat de vrouw in de vergadering moet zwijgen". Een ander riep theatraal: „Hier sto ik, ik kan niet anders" Een ander, meer poli- trek onderlegd, verklaarde, dot de invoering van het vrouwenkiesrecht bet werk van hei ongeloof is. Waar de ambtenaar van het O.M mr. Van der Eist, den indruk kreeg dot de gemoedsbezwaren echt waren, vroeg hij schul digverklaring, zonder toepassing van straf, in de andere gevallen werd een boete van 0.50 of 1 geëjscht. (Tel.) DE VERBLINDENDE AUTOLICHTEN. Het ei ven Columbus Iemand schrijft aan de T ij d Ik sprak een wielrijder, die als beschermings middel tegen de verblindende autolichten met succes een spiegeltje aanwendt. Nedert hem zoo'n licht-moniak, don weerkaatst hij met zijn spiegeltje de chauffeur diens eigen licht in de oögen, waarop deze, zelf verblind, stoppen moet of hij wil of niet. Mijn zegsman had al een paar maal het genoegen gesmaakt, dal zoo'n chauffeur hem uit nijd allerlei lieflijkhe den toevoegde. Zou in dit eenvoudige midel niet een vin gerwijzing liggen, hoe men door het aanbren gen van een spiegel vóór aan auto's onwilligcn tot het dooven der scherpe lichten kon dwin gen DIENSTWEIGERING. Schaper Jr. voor den krijgsraad. Voor den krijgsraad te Den Bosch werd be handeld de strafzaak wegens dienstweigering van T. Schaper, zoon van het Tweede Kamerlid. Beklaagde hed bezwaar tegen het dooden van een mensch. Zijn rekest met verzoek om toe passing der wetsbepaling voor principieel? dienstweigeraars was door den minister, oie door de commissie van onderzoek niet gunstig was geadviseerd, afgewezen. Beklaagde kwam in verzet tegen het staatsgezag en hield zijn gewetensbezwaren staande. De e»sch is zes maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzegging van dc bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Mr. H. Th. Gcrlings pleitte een lichte straf. De uitspraak luidde 6 maanden, con form den eisch. EEN VEILIG DEPOSITO! Tf-ppunt ven goed vertrouwen. Een man die zich in een zeker perceel op den Zeedijk te Amsterdam had bcgeven vond het daar minder pluis en daar hij vreesde be roofd te worden, gof hij 69 in bewaring aan een persoon, die zich cr ook bevond. Toen hij terugkwam om zijn geld terug te. ontvangen was de bewaarder van dc 60 verdwenen. Inderdaad, dit was het toppunt van goed vertrouwen, zegt de Tel. POGING TOT MOORD. De aanslag op den secretaris van „De Volharding. De Haogsche Rechtbank heeft L. van V, gedetineerd wegens poging tot moord, ge-, plcegd op den secretaris van de Coöp. (,De Volharding", den heer Vitters, veroordeeld tot I jaar gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis. Het O. M. had 2 jaaj tegen bekL geëischt. CENTRIFUGE GESPRONGEN. E$n arbeider gedood. Gisteravond heeft in de aardappelmeelfabriek de Toekomst te Nieuw-Compognic in de ge meente Hoogezond een ernstig ongeval pin als gehad. Een der centrifuges is gespiongcn. waardoor de arbeider W. Joel ernstig aan het hoofd werd gewond. Hij werd naar het acade misch ziekenhuis te Groningen vervoerd, wan» hij na korten tijd overleed. De arbeider J Venenva werd licht gewond. VERKEERSONGEVALLEN. Motorrijwiel in brand. Hedenmiddag geraakte te Nieuwer-Amstcl een motorrijwiel op den Van Pom van Isselt- weg in brand. De bestuurder wist zich nog bij- n'jds te redden. Kort daarop volgde een ont ploffing van het benzinereservoir. Het rijwiel werd vernield. Botsing tusschen auto cn motorfiets. Gistermiddag ongeveer 5 uur heeft op den Rijswijkschenweg een botsing pluats gehad tus schen een auto en een motorrijder. De laatste stond ter hoogte van de Wenckebachslroat naast zijn motorfiets op den weg voor snel verkeer. Een auto uit de richting Rijswijk kwam aanrijden en bemerkte den motorrijder te laat. Hij kwam met een voet tusschen de spraken van zijn fiets te vallen cn brak een been. De Geneeskundige Dienst bracht hem naar het R.K. Ziekenhuis. Botsing tusschen tram r-n autobus E<*\ autobus, die nabij Den Dungen voor een fietser wilde uitwijken, werd van achteren go- grepen door de stoomtram en voor een groot gedeelte vernield en in de naast den weg dg- génde sloot geworpen, waarbij de chauffeur en twee vrouwen gewond werden. Van een de zer werd de toestand nogal ernstig ingezien, zoodat zij naar het Groot Ziek eng as thuis to 's Hertogenbosch werd vervoerd. HOOG WATER. De was der Maas. Men meldt ons uit Roermond: Door den aanhoudenden was der Maas heeft deze thans den verbindingsweg Roermond Napoléonsweg nabij villa „dc Kikker' .ends overstroomd, zoodot velen, die naar Roermond v/aren gegaan, niet meer langs denzelfden weg terug konden. Ook ronkten enkele fietsers van den weg of het water in. Er hadden geen on gevallen plaats. Radionieuws. RADIO-PROGRAM-MA VOOR WOENSDAG II NOVEMBER 6.20. Londen (365 M. 2LO.) The Bond of H M. Grenadier Quards. Birmingham (479 M. 5IT.) Lozells Picture House Orchestra, dirigent Paul Rimmcr. Bournemouth (386 M. 6BM.) Muzikale In termezzo. Manchester (378 M. 2ZY.) Lichte! muziek- Glasgow (422 M. 5SC.) Weerbericht vooc dc landbouwers. 6.35 Manchester (378 M. 2Zy.). The Sta tion Dramatic Company in a fantasy. „The spirit of the Cenotaph" door H. Topliss. 0.50 Aberdeen (495 M. 2BD.) Steodmah's Symphony Orchestra, ui'gezonden door The Electric Theoti c. 7120 Londen, Davcntry (365 M. 2LO cn 1600 M. 5XX.) Tijdsein van dc Big Ben. Weer bericht. 7.30 Londen, Davcntry (365 M. 2LO cn 1600 M. 5XX.) Peace The Londen Wireless Orchestra, dirigentSir Edward E'gar. 7.50 London, Davcntry (365 M. 2LO en 1500 M. 5XX.) Herdenkingsdienst, uitgezonden door de Canterbury Kotcdraol. Prediker Z. H. de Amtsbisschcp van Canterbury. 8 uur Hilversum (1015 M) Hiivoisvmsche Droadlooze Omroep. Koersen cn Weerbericht ven het Persbureau Voz Dias te Amsterdam. 8.20. Londen, Doventry (365 M. 2LO en 16CO M. 5XX.) The SpL- t of England. (Elgm). gedichten van Lairrnco BinvonDorothy Silk) sopracn). Th-* Wireless Choir erd Or chestra. „The fourth of August" (no. I). „To Women" (no. 2). „Fot the Fallen" (no. 3). 8.35 Brussel (365 M.) Concert. 8,50. Parijs (1750 M.) S F.R. Concert. Lu- den Paris, Londen Davcntry (365 M. 2LO en T600 M. 5XX.) The White Chateau, geschreven voor den radio-omroep door Reginald Berkeley. Mu ziek "van Norman O'neill. 9 50 Lenden, Divonfrey (365 M. 2LO cn 1600 M. 5XXThe Orchestra. „Pcmp and Circumstances" (Elgar.) Twcemarschcnnl.no.! Mnrsch in A-Minor No. 2 Marsch in D-Major. 10 uur. Hilversum (T015 M.) Koersen en persberichten van het Persbureau Vaz Dies te A msterde.m. T0.35 Londen, Davcntry (365 M. 2LO en 1609 M. 5XX.) Tijdsein van de B!.t Ben. Weer bericht. Nieuwsberichten. 10.50. Londen, Doven'rey (365 M. 2LO en TGOO 5XX.) Peace A Protean Interlude, ge schreven dooi John Overton voor Percy Ed- garr. The Station Pianoforte Quintet. 11.20. Londen, Davcntry (565 M. 2LO. en 1600 5XX.) The Royal Northern Hospital Ball uitgezonden door CoreJli Windeott's Bond, uitgezonden doer The Royal Albert Hall. GEMEENTEBEGP.OOTJNG 19120 Bouw- en woningtoezicht en woningbedrijf. Cp het ontwerp-gemcentebegTooting 1926 is voor bijdragen der gemeente en verliezen van bovengenoemd bedrijf uilgetrokken' ronri 122,500, eer. bedrag, dat rond f 53,CC0 ho'oger is dan hetgeen op de opnieuw vastge stelde begrootlng 1925 is geraamd. Ged. Stoten staan op het standpunt, dat op de balans der verschillende bouwcomplexen ook moeien worden gebracht het deel der onnuïteit, loopcnae van af den vervaldag eener annuïteit tot 31 Dec. B. cn W. hebben Ged. Staten meegedeeld, dat zij hun besluit betrou- ren „lo. omdat de vroeger toegepaste bereke ning, welke steeds uitdrukkelijk werd gememo reerd, ook bij uw college tot geen enkele op merking heeft aanleiding gegeven en dus ver ondersteld mocht worden, dat uw college zich cr mede vcrecnigdc; 2o. omdat uw college blijkbaar zich een voorstelling van zaken heeft gemaakt, als zou den de woningen r.a afloop chr annuïleitsjarcn geen huren meer opbrengen, want uw college stelt immers voorop, dat in het kalenderjaar, woorin de laatst..* annuïteit wordt betonlt, do aangewezen middelen niet toereikend zouden zijn; 3o. omdat uw college het besluit in hoofd zaak loot berusten Qp het argument, als zou hetgeen door de gemeente wordt voorgestaan en door uw college in vroeger joren werd toe gelaten, in strijd zijn met een goed geldelijk beheer; 4o. omdat uw college erts argument in ons schrijven van 6 Juni II925 ofd. UI nr. 2174, dat wij terwil e eener eenvoudige en daardoor voor ieder meer begrijpelijke boekhouding gaarne handhaving van het reeds sedert eeni ge joren ingenomen stondpunt willen zien, blijkbaar von weinig gewicht ncht, terwijl wij het streven naar een eenvoudige, proctische cn doordoor zuinige boekhouding van groot be lang achten" Niettegenstaande deze bezworen tcgon het besluit vnn Gedep. Stalen, meenden B. on W. toch zich bij het in dot besluit gelegd beginsel te moeten neerleggen, uitsluitend omdat de uit Boekhoudkundig oogpunt mineer juiste boe king, de gemeente in het ongelijk zou stellen. B. en W. echtten het Vb biste oplossing van de geheel e kwestie hij de begrooting 1926 te regelen en meenden dit voor een deel te kun nen doen, door gebruikmaking van het ondor- houdsfends van het bedrijf. Met ingang van 1 Januari 1923 is dc stor ting in het c-ncbrhoudsfonds gesteld op 50 per woning, terwijl vóór dien tijd een hooger bedrag werd gestort. Tengevolge der vroegere stortingen van meer dan 50 per 'woning per jaar, is in hc? enderhoudsfonds in de jaren 1918 tot cn met 1922 21,062.36 meer ge stort don nocdzokclijk kon worden geacht; te meer omdat door het Rijk bij de bepaling der bijdragen slechts ocne" storting in het order- houdsfonds van 35 per woning wordt in be rekening genomen. Het kwam B. en W. daarom voor cn zij cbe'.dcn Gedep. Staten zulks me de geen bezwoor te zullen ontmoeten, indien zij dit bedrog aanwenden tot gedeeltelijke dek king van het dcor het inricht van Ged. Staten noodzakelijk te dekken bedrog. Bij hun «ohrijvm ven 20 Juli T925. af9. no. 1926—1536 deelden Ged. Staten o.a. mede „Evenwel achten wij het nie- in overeen stemming met een goed geldelijk beheer, dat een gedeelte van het ondeihoudjfonds/ het welk gevormd is u:t indertijd noodig geachte stortingen," thans gedeeltelijk voor andere doel einden zou worden aangewend. De dekking vun het tekort zal dan ook uit de gewone middelen moeten worden gevonden." Hoewel B. en W. ook omtrent dit punt ons niet met Ged. Staten kunnen verecnigen (do indertijd noodig geachte stortingen zijn later immers onnoodig tc hoog geacht), komt hot hun niet gcwenscht voor, t. e. v. deze zaak eene beslissing in hooger beroep uit te lok ken. Zij hebben daarom het noodzakelijk ge worden bedrag in het ontwerp der bgrooting 1926 en in de begrootingen der betrokken, bouwcomplexen verwerkt. Uit het een en onder moge duidelijk zijn, dot het hier dus goot om herstel van een s'nds jaren, met medeweten van Gedep. Staten, be wust gepleegde, uit boekhoudkundig oogpunt minder juiste boeking cn wel omdat deze handelwijze administrotief veel eenvoudiger was welk herstel deze begrooting, dus niet die voor volgende joren, zol drukken met een bedrag van f 62,757.47. Het drogen hiervan wordt vergemakkelijkt door het aanwezig zijn van een vrij aanzien lijk batig slot 1924. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in den ochtend van heden. Hoogste stond 771.3 te Valcntia. Laagste stond 746.3 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 12 Nov Zwakke tot matige veranderlijke wind, neve lig tot half bewolkt, weinig of geeiji neerslag, lichte vorst des nachts, zelfde temperatuur overdag. Al wat waardig leeft, streeft naar het hoogste.W. GRJMM, Uit het Engelsch van Baronesse ORCZY. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 52 4. Nadat Copley Long Campton verlaten hod, gaf Fairfax bevel, dat zijn eigen paard on middellijk gezadeld moest worden Hij steeg zoo gauw mogelijk te paard en reed, onver- gezeld, naar Moreton. Daar logeerden kolonel Nathaniël Fiennes en zijn broeder John in „Het paard en de ploeg", dot aan den .Foss Way ligt, tegenover de kerk van St. Barnabas. De generaal vond de beide officieren ge kleed en van plan te paard te stijgen, daar het leger in het kamp zich gereed maakte om vroeg te vertrekken De zon stond aan den hemel, maar de nevel aan den horizon beloofde een zwoelen dag. De twee broeders dronken een beker ale in de gelagkamer, toen de waard generaal Foirfax in het oog kreeg, en zijn luid ruchtige en gedienstige begroeting deed ko lonel Nathaniël naar de deur komen. „Is er iets niet in orde vroeg hij haas'ig, want het gelaat van den generaal zag er inder daad streng en onheilspellend uit Hij ant woordde niet en'ging recht door naar de ge lagkamer. Nathaniël volgde hem en herhaalde zijn vraag. „Uw broeder Jim", antwoordde Fairfax kalm, „is gevangen te Broughton en ter dood ver oordeeld, omdat hij de brieven van den Ko ning gestolen heeft." HOOFDSTUK Xn. §1. Laat ze komen. Er zijn oogenblikken in het leven, dat het bestaan ophoudt leven te zijn en een tweeling broeder van den dood wordt De zinnen zijn verdoofd, de ledemaien bewegen zich werktui gelijk door samentrekking der spieren zonder iets met den wil te maken te hebben het hart is dof en de hersens zijn verlamd pijn zelfs bereikt de zenuwcentra niet meer, en de ziel schijnt uit het lichaam gevloden te zijn Zulk een oogenblik was voor Barbara gekomen na haar onderhoud met Fairfax, en in haar 'utei leven leken de volgende vier en twintig uren in haar herinnering als een reeks ontastbare beelden, waarin zij zelf geen rol vervulde, ver warde beelden waarin zij zich zelf als een spook gedaante zag bewegen in het rijk der toover- kunst. Kolonel Scrape weigerde haar een verder on derhoud met Jim. Hij had zeker gerekend op de mogelijkheid, dot de brieven van den Ko ning hem teruggegeven zouden worden, en zijn teleurstelling had zijn reeds geprikkelde stem ming veranderd in een wraakzuchtig, bijna wreede Hij 'schreef onbestemd zijn teleurstel ling toe aan iets ontrouws in Barbara, of ten minste aan een gebrek aan geestdrift van haar kant, en zijn haatgevoel tegen Jim, zijn verlan gen om zich te wreken, werden honderdmaal sterker. Er is geen twijfel aan, dat als dc stemming van de mannen die onder zijn bevel stonden, anders was geweest, hij Jiip dienzelfden och tend had laten doodsrhieten; de onmiddellijke terechtstelling van een spion was zeker zijn recht, maar kapitein Lovell, onder, andeien, wist, dat de kolonel zijn woord aan Barbara gegeven had, dat er niets gedaan zou worden voor den terugkeer van Squire Brent, en hij raadde zijn meerdere aan, om in ieder geval zóó edelmoedig te zijn. ,JDe mannen", zcide hij, „zijn alles behalve ingenomen met de geheele zaak; een onmid dellijke terechtstelling zou wei eens onaange name gevolgen kunnen hebben." „Onaangename gevolgen, wel ja I" antwoord de de kolonel ruw. „Ik laat ze evengraag alle maal doodschieten, a's er eenige insubordinatie in de lucht is." „Er is geen insubordinatie in de lucht," ant woordde kapitein Lovel, „maar de mannen zijn voor het grootste deel uit Oxfordshire, cn de Fiennes hebben het land hier al sedert ver scheidene geslachten in eigendom „Te grooter schande voor hen, dot zij zich tegen hun Koning keeren." „Goed; maar het is moeilijk, om het een troep onwetende boerenkinkels in dat licht te laten zien. Voor hen is een Fiennes een Fien nes, of hij voor den Koning of voor het Par lement is, en ik verbeeld me, dot de gedachte om een von de familie dood te schieten, hun niet bevalt." „Dnn moet ge uw vuurpeleton zóó kiezen," dat de kerels uit Oxfordshire er buiten blijven," zei de kolonel droogweg. „Maar doe intuschen de dochter van Brent begrijpen, dat zij gevan gen is in haar eigen vertrek, totdat de Squire komt Ik kan geen geklaag van vrouwen over de geheele plaats toelaten, of een troep zwakke kerels lafaards zien worden door tooneelen van een sentimenteel afscheid." Kapitein Lovell antwoordde niet op deze wreedé woorden, maar in zijn hart was hij er van overtuigd, dat er geen reden was, om klaagliederen of tooneelen van Barbara tc vree zen. Hij was jonger don Scrope en bij hem was het gevoel nog niet geheel verlamd door dat ijzeren plichtsbesef, dat van zcoveel, overi gens goede mannen, louter vechtmachines mnokt. Lovell had gisteren Barbo;a in het gelaat gezien, en het was noch zwakheid, noch zede lijke lafhartigheid, die hij in hoar oogen ge lezen had. Maar hij achtte het het beste, zijn kolonel op andere gedachten te brengen. „Ik heb dien schurk von een Longshankes," zcide hij „ccn hal? uur geleden gezien. Hij heeft verteld, dat het Parlementsleger nog Zuidwaarts trekt, cn waarschijnlijk van avond te Lechlade zal aankomen." „Hin bromde de kolonel in zijn baard, „en hij kwam zeker bij u, dadelijk nadat hij deft verrader Fairfax gemeld had, dot Zijne Majes teit de Koning nu te Hereford is. „Zeker wel, zeker wel I" stemde Lovell toe. „De schelm heeft van beide partijen geld ge kregen en is hierdoor schatrijk geworden. Als ge uw recruten uit Oxfordshire hem wat, lood in zijn lijf wilden laten jugen, zouden ze daar niet tegen hebben, dat durf ik u wel te zeg gen I" „Misschien doe ik dat wel later," antwoordde de kolonel met een cynischen lach, „als ik klaar ben met Fiennes." „Het zou zelfs dan jammer zijn," zei Lovell. „De inlichtingen van den kerel zijn gewoonlijk juist, en er schijnen vandaag vreemde geruch ten in het dorp te loopen." „Geruchten, geruchtenviel de kolonel driftig in de rede, „ik heb meer dan genoeg van geruchten. Een van de mannen deed een verhaal, dot er in den omtrek een samenzwe ring bestond, om wraak te nemen, als wij dc hand sloegen aan Fiennes. Tic zou wel eens wil len zien, dot een troep van die kerels probeer den om dien spion uit mijn honden te krijgen, of mij bang te maken om mijn plicht te deen I" En daar kapitein Lovell zag, dat zijn meer dere in ccn van zijn driftigste buien was, sprak hij niet vet der over het onderwerp. 2 Op dit zelfde uur' vertoonde de gelagkamer van „Het Wapen van Fiennes" ccn ongewoon schouwspel. Vroeger op den dag waren drio ruiters aangekomen, hun paaiden bedekt met schuim, hun kleeren bedekt met stof, hun ge zichten vuil, als von jannen die zeer hord ge reden hadden. Mudge, de smid, was toevallig in de herberg, toen zij aankwamen, want hij had Mevrouw Barbara Fiennes naar het ka steel gebracht, en bleef in „Het Wapen van Fiennes" dichtbij voor het gevnl, dat zij hem weer noodig had. Hij cn Dearlove, de waard, ontvingen dc drie gasten, en bleven daarna bij na een uur alleen met hen in gesprek. Na hun onderhoud ging Mudge hfen in gezelschop von twee der pos nangekomenen, terwijl de andore opgesloten bleef met Dearlove in diens zit kamer. Spoedig hierna nam de beweging in „Het Wapen van Fiennes" een ongewoon ka rakter aan. Al die bekend zijn met de herberg, die buiten de muren van het kasteel ligt, we ten, dat zij den naam heeft van buitengewoon rustig te zijn. 's Namiddags in den zomer wordt ze bezocht door pachters en boeren uit den omtrek, die in de gelagkamer een beker ale komen drinken, of buiten op een der bonken gaan zitten, met hun ruggen tegen den door de zon verwarmden muur, oogen dicht, mond open, verdwaald in het land van den dommel. Moor zoo was het dezen middag niet. Het was onmogelijk om in de zon te zitten en een dutjo te doen, of in vrede een onschuldig praatje te maken. De geheele plaats kookte van opwin ding; uit a'le richtingen kwamen jonge mant* nen de wegen afhollen, met roode gezichten, en zv/aa'ende armen, en roepende „Hebt ge het gehoord nog voor zij dicht bij waren. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 5