Kleeding Magazijn saisons Kantoorboekhandel F. A. TULP Langestraat 65 Tel. 326 Prentenboeken Kleurboeken Bouwplaten Arnhemschestraat 20 brengt U niet van de wijs door ver- loklijke prijzen te i noemen in deze aanbeveling één blik in onze étalage zal II Overtuigen Trots alle concurrentie U bij ons toch Het Voordeeligste Vakkundigstc kunt slagen Fiets- en Motorjekkers Jongens- en Kinderjassen Regenjassen Costumes Manchesterkteeding Pantalons enz. enz. BINNENLAND. DERDE BLAD. en in 24. Jaargang No. 128 AM E RS FO O RTSC H DAGBLAD „DE E EM LANDER" Zaterdaq 28 November 1925 Uil de Pera. DE KABINETSCRISIS. Waarom is door de Chr. Hist, een overgangstijdperk verzuimd om te komen tot juiste partij verhoudingen Het Vaderland acht het een groote fout, dat de Christelijk-Historischen tot het slagen van Colijn's Kabinetformatie na dc jongste ver kiezingen hebben medegewerkt. Zij wisten, dat als zij vóór de keuze zouden komen te staan tusschen het ge zantschap bij den Paus en den vol van het Kobinet, zij het laatste zouden nemen. Zij wisten daarenboven, dat met de oplos sing van de Scho'olquaestie, voor hen al thans, de reden om in Coalitie met de Anti-revolutionairen en Katholfeken te blijven vervollen was, terwijl de ontbin ding van de Coalitie, nadot de Visser zijne Onderwijswet had gegeven, slechts eene quaestie van tijd was geworden. Waarom hebben zij het juiste oogenblik verzuimd om ons een overgangstijdperk te geven, dat den weg open maakte voor nieuwe en juistere partijverhoudingen Want het is een overgangstijdperk, dat wij behoeven. Men treedt niet zoo maai uit eene Coalitie in de juiste partijverhou dingen, wie daarop hoopt is lijdendo aan een optimisme dat eerder den naam van utopisme verdient. Men heeft tijd noodig pour so reconnitre, en het is minder het aanbod zelf van Merchant, dan de vreem de toestand, dien de aanneming daarvan voor de Roomsch-Katholieken zou, schep pen, die de aanvaarding zoo uiterst moei lijk maakt; Kleerekoper en van Wijnber gen als bondgenoofen te zien, zou voor honderdduizenden Katholieken in den lan- <1j onbegrijnelijk zijn. Als ^en Katholiek blad zegt, dat Merchant's hand niet kan worden aanvaard, omdat hij de man is, die het gezantschap bij den Paus deed ver vallen, is dat, tranchons le mot, niet meer dan politieke apenkooi. Want het pro gram van den Hr. Merchant laat zoo dui delijk mogelijk zien, dot hij tegen het ge zantschap bij den Paus niet het minste bezwaar heeft; hij roept den Katholieken integendeel zoo luid mogelijk tc^: Komt ook daarom tot mij, omdat ge aan geen lost zult hebben van het onti-popisme van dc Chrisrtelijk-Histonschen. -Neen, het is het nieuwe van de positie dat verschrikt, wat ook weer blijkt uit den ui'v/eg door een ander Katholiek blad ge zocht, die de S. D. A. P. en V. D. samen wil loten regeeren. met de Katholieken als loyale oppositie. Wat zou kunnen leiden tot het bestaan van een dergelijk Kabinet, tot t''d en wiile het rreznntschap weer was ingesteld en schrapping van art. 123 van het Indisch Pegeeringsreglement was bin- nergehonld En daarenboven volstrekt niet zou strook en met de plannen van den Hr. Mnrchant, di° door samenwerking met de Katholieken de Coalitie voorgoed wil bre ken Terwijl een ministerie van de 5 D.A. P. en de V. D. alleen, gesteld dat de so ciaal-democraten daarvoor te vinden wa ren, de anti-these tusschen Links en Rechts feitelijk zou loten bestaan, en de Coalitie tijd schonken om weer op ver haal t'e komen. Daarom, omdat wij sinds de Vlootwet maar met de Coalitie zijn blifven doorsuk kelen, is deze crisis zoo moeilijk op te lossen; toen reeds had het overgangstijd perk er moeten komen. Het fameuze program. De Standaard (a.-r.) zegt von he: pro gram \>on heer Merchant waarin, naar men weet, dat handhaving van het gezantschap bij den Pauselijken Stoel een wijziging van art. 123 van het Ind. regeeringsreglement op genomen zijn en waarmede de heer Vliegen in zijn Heerlensche rede instemming betuigd heeft „Dat is nu de fiere politiek van een deel der Linkerzijde, van de hecren, aan wie de toekomst behoort, die werken voor „morgen" Een eenvoudig lezer trekt nuchter de conclusie: Wat willen ze toch graag als Minister het land met hun gaven dicnenl Nu is daar niets op tegen. Het is, na wat ze op 11 November gedaan hebben, zeer prijselijk. Maar zijn om dit schoone doel te bereiken alle middelen oirbaar Hebben deze heeren per slot van reke ning zoo weinig fiducie op de toekomst, dat ze het „wie gelooven haasten niet" ten eenenrn",e vergeten En met welken maatstaf meten zfl de genen. aaar w'er bondgenootcchep zij zoo hunkeren, de Roomsch-Katholieken Ons dunkt. hfeT ontbreekt de Staats* man. Hier is de leiding bij den weinig fijn ge voelenden volkstribuun, die onlangs den Minister van Financiën tot schier aller verontwaardig:ng zpo grof bejegende, en hem toevoegde, dat hij aan diens beloften niet de minste waarde toekende. Wie op II November, omdat de Roorn- scben er zoo aan bleken te hechten, der Regeering de gelden hielp onthouden voor den gezantschapspost bij het Vqticaan, en op 23 November, alzoo binnen veertien dagen, als afzonderlijk programpunt de handhaving van dat gezantschap cischt, blameert zich als betrouwbaar politicus. En, naar de Roomschc organen blijkbaar meenen, blameert hij ook degenen, die met hem op zulk een program zouden wen- schon samen te werken. Die Roomsche organen hebben o.i. geen ongelijk. In heel het program zit volgens do Stan daard geen grointje perspectief. Noch voor den opbouw der Maatschap pij van dc Vrijzinnig-Democraten, noch voor den ombouw der Moatschappij van de So- siolisten, valt er veel uit te voorschijn te ha len. Tot nu toe kan hetgeen de omvérwer- pers der coalitie, met den heer Marchant in het voorste gelid, pracsteeren, weinig aanspraak op bewondering maken. De ommezwaai ten aanzien van het ge zantschap is uit een oogpunt van parle mentair fatsoen erger dan bedenkelijk. Het bedelen om de gunst der Room- schen maakt den toeschouwer wee om 't hart. In het „regceringsprogram" ontbreekt elk vonkje, dat geestdrift zou kunnen wekken. Of meent de heer Merchant, dat niet alleen in de keuken, maar ook in een po litieke crisis, de aardappelen koud moe ten worden opgezet En is zijn hoop er op gevestigd, dat ze straks wel gaar zul len worden Wjj weten het niet. Maar of hij nu Juist de goede kok zal blijken, om aan het Nederlandsche volk een smakelijken politieken maaltijd te bereiden? Na alles wat we in den lantsten tijd van hem hoorden en zagen, meenen wij het te mogen betwijfelen. Berichten. WERKVERRUIMING. Het verhandelde in de jongste vergadering. De Rijkscommissie Werkverruiming verga derde op 21 dezer te den. Haog, onder voor zitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Besloten werd een veTslag te maken over de werkzaamheden der commissie. Naar aanlei ding van eenige van fabrikantenzijde ingeko men klachten ovct de voorkeur welke nog steeds dooT enkele grootere lichamen en ge meenten aan eenige met name genoemde pro ducten van de buitenlandsche nijverheid wor den gegeven, werd van gedachten gewisseld over het standpunt, dat in dezen zoü moeten werden ingenomen. Blijkens de ontwerp-Staatsbegrooting voor 1926 zullen in dat jaar wedeT van Rijkswege belangrijke orders moeten worden geplaatst. Besloten werd reeds thans de noodige-stoppen te doen om te bereiken dat de uitvoering zoo veel mogelijk aan de Nederlandsche nijverheid ten goede komt Met het oog op de abnormale werkeloosheid tijdens den winter in het schildersbedrijf werd besloten de regularisatie van de werkgelegen heid in dit bedrijf te bevorderen door m over leg te treden met de betreffende autoriteiten, om te bereiken, dat in bepaalde gevallen bin- nen-schilderswerk zooveel mogelijk in de periode November tot en mét Februari wórdt uitgevoerd. Mededeeling werd gedaan van de bemoeiing der commissie tot bevordering van het gebruik der producten der Nederlandsche mijnen. Uit het medegedeelde bleek, dat in meerdere gï- vallen vooroordeel wedeT de oorzaak was, dat bestellingen aan buitenlandsche mijnen noode- loos ten deel waren gevallen, doch dat door overleg op dit gebied veel te bereiken is. In taJ rijke gevallen was wederom de bemid deling de commissie ingeroepen, om to berei ken, dat orders, welke naar het buitenland dreigden te goor», voor de Nederlandsche nij verheid werden behouden. Vastgesteld kon worden, dat weder meestal de bemiddeling het gewenschte resultaat hééft gehad. Dit betrof soms opdrachten van bijzonder belang. Besloten WOTd in te gaan op een aan de com missie gericht verzoek, haar irtvlpéd aan te wenden om te bevorderen, dat de hinderpalen, welke de uitvoering van een groot werk, als object voor werkverruiming urgent wordt ge acht, belemmeren, uit den weg worden ge ruimd. Naor aanleiding van enkele tot de commis si e gerichte adressen, waarin verzocht werd de voorwaarden te willen opgeven, onder welke zij steun zou willen verleenen aan noodlijdende ondernemingen, werd besloten aan adressanten te berichten, dat dergelijke algemeene voor waarden nietk unnen worden gegeven, doch dat ieder geval op zichzelf wordt bekeken. OPLICHTING. Een „broer van het Kamerlid Brnat", die al 22 veroordeelingen achter den rug hod. Voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft terecht gestaan A. P. de L., oud 38 jaar, van beroep boerenarbeider. Be klaagde, die reeds 22 veroordeelingen achter den rug heeft, 21 wegens oplichting en I we gens verduistering, bekende ter terechtzitting de hem ten laste gelegde feiten. Op 4 Juli had hij zich vervoegd bij den heer A. Staalman, lid der Tweede Kamer. Hij gaf voor/ een broer te zijn van het Kamerlid Braat en vroeg geld ter leen om zijn vertering, in het café Polen aan het Damrak gemaakt te betalen; immers hij had tot zijn schrik bemerkt, geen porte feuille bij zich te hebben, toen het op betalen aankwam. Hij gaf voot landbouwer te Nieuw- Helvoet te zijnhet noodige reisgeld ontbrak hem natuurlijk ook. De heer Staalman stelde hem toen f 10 ter hand, waarvoor beklaagde een ontvangbewijs schreef. „Het Nieuwste" Op 8 Augustus kwam beklaagde bij mr. Tbes, advocaat to Amsterdam, waar hij opgaf, veehouder te Ouderkerk te zijn. Hij was voor nemens Over den verkoop van eenige koeien to gaan procedeeren en wendde zich daarom tot mr. ybes, die hem verzocht, alle gegevens nog eens schriftelijk mee te dcclen. Eenige uren later bezocht mr. Ybes Americain, waar be klaagde zich ook bevond. Beklaogde vroeg hom toen geld ter leen, om een fietsreparatle te kun nen betalen. Op het kontoor van mr /bes had beklaogde reeds meegedeeld, dat hij met zijn fiets door een vrachtauto was aangereden, en nooit zoo heel veel geld op zak te hebben, els hij Amsterdam bezocht. Mr. /bes voldeed aan het verzoek van beklaagde, die ook nu weer voorgaf, een broer van het Kamerlid Broot te zijn. Op ongeveer dezelfde wijze had beklaogde Ten Cnte, portier bij de Incasso-Bonk, opgelicht voor 10. Het O. M., waargenomen door mr. Massink, eischic 3 jaar gevangenisstraf. VERDUISTERING VAN 150,000. Gepleegd in den kaashandel. Voor dc Arnhemsche rechtbank is behandeld de zaak tegen een 47-jnrigo kaashandelaar te Nijmegen, thans gedetineerd wegens verduiste ring in het huis van bewaring te Arnhem. Aan beklaagde was ten loste gelegd, dat hij in Mei en Juni j.I. zich heeft toegeëigend 20,000 kazen, toebehoorende aan de Coöp Producent en Handelsver te Gouda. Bek!, had deze kazen moeten afleveren aan in de facturen genoemde afnemers, tegen een prijs, welke niet lager mocht zijn don die welke op de factuur werd vermeld. Bekl. had de kazen echter wel togen lagoren prijs verkocht aan andere afnemers don in do factuur worden genoemd. Subsidiair werd ann beklaagde ten loste gelegd het zich toeëigenen in de jaren 1924 en 1925 van gelden tot een gezamenlijk bedrag van 148,897, toebehoo rende oan de Coop. Producent en Hondelsver- eeniging te Gouda. Meer subsidiair was bekl. ten laste gelegd, dot hij den directeur van de Coöp. Producent en Hondelsver. A. v. Wijnen te Gouda had bewogen tot onverschuldigde qf- gifte van 2150 kozen door te beweren, dat hij in het bezit was von verschillende orderbriefjes voor levering van kaas, terwijl hem in werke lijkheid in het geheel geen bestelling was ge daan. Bekl. verklaorde, dat hij zoowel in dienst was van de „Producent" als voor zichzelf als commissionair zaken deed. Bekl. hod in den loop van den tijd veel schulden gemookt; meer- ma'en verkocht hij kazen tegen lagere prijzen en voerde daartoe een dubbele boekhouding, n.l. een voor JDe Producent" ene en voor zich zelf, Bekl. was ten slotte vee! meer verschul digd dan geïnd was. Bekl. ontving 2 pro visie, doch had, blijkens de rekening courant, veel meer geld opgenomen dun hij te vorderen had. Zoo had hij zich een auto aangeschaft en zijn schulden betaald van het geld van dc zaak. Bekl. heeft oan een meisje een bedrog van 11,000 en eenige chèques ter hand ge steld om voor hem naar de Bank te brengen. Het betrof hier geld van „De Producent", doch bek!, liet het geld op zijn naam stellen, ten einde later, wanneer zijn fraudes ontdekt wer den, met het bedrag voor den dog te kunnen komen, teneinde een schikking te treffen. De orderbriefjes waren veelal vervalscht. Als getuige werd gehoord de heer A. v. Wij nen, dir. van De Producent, die verklaarde dot in het contract met beklaagde stond, dat hij niet tegen logeren prijs mocht leveren, zonder overleg met de directie te Gouda. Bekl. stopte het gat door grootese verkoopen. De verkoo- pen namen een zeer gTooten omvang aan cn men waarschuwde de directie, dat bekl. legen logeren prijs verkocht. Get. ging naar Nijme gen om een onderzoek in te stel'cn. Getuige controleerde de koopers, welke bekl. opgaf en die credietwaordig bleken. Men had echter niet gedacht, dat bekl. vnl- sche namen van koopers zou opgeven. Tegen het pion van de directie om de zaken door een beambte te doen controleeren in het kantoor van beklaagde hod deze zich ten sterkste ver zet. Teen de zaak oan het rollen was, ging ge tuige met den beklaagde naar Keu'en, daa- is beklaagde er von door gegaan. Later vel :.c zijn arrestatie. Bij het onderzopk bleek, hoe erg er geknoeid was. Aangezien bekl. de facturen steeds had ver nietigd kon getuige alleen met de laatste fac turen, die nog op het kantoor aanwezig waren, de posten onderzoeken; hij kon toen nog eenige belangrijke posten innen. Een meisje uit Keulen verklaarde, dat be klaogde beloofd had haar te zullen trouwen Toen later bleek,dot beklaagde al getrouwd was, gaf hij haar 1400 schadevergoeding. Een zwager van beklaogde uit Groningen, had dezen geld geleend; bekl. had 1000 af gelost. De sigarenwinkelier H. L. F. de Kat te Nijmegen deelde mede, dat zijn dochter bij beklaagde in de zaak geholpen had. Zij was thuis gekomen met een couvert, waarin 1300 en een contract, waarbij be klaogde voor een gering bcdrpg zijn bezittin gen aan getuige overdeed, omdat Hij vreesde in moeilijkheden te zullen komen. Ook een aantal koopmansboeken waren door beklaagde bij getuige in bewaring gegeven. Deze bracht ze weer naar een ander en hield het geval geheim. Als getuigen waren nog gedagvaard eenige Duitschers, die niet waren verschenen. Het O. M. wenschte alsnog deze getuigen te hoorên en verzocht doorvoor aanhouding van de be handeling^ tot I December. De rechtbank heeft daarop de verdere be handeling op dien datum bepaald DE CHAUFFEUR DIE EEN SLAGER BEROOFDE. Tot één jaar cn zes maanden vcpi ootdceld. Do 26-jnrigc chauffeur, die op of omstreoks 7 September 1.1. te Hilversum als begeleider wns opgetreden van een beschonken Hilvern sumschcn slager, hem echter niet thuis bracht, maar integendeel beroofde Van vier bankbil jetten van 200.— één van 100.— cn drie van 10.word deswege heden door do Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot één jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Het O. M. mr. dr. ven Thirf, had eveneens één jaar en zes maanden gevan genisstraf geeischt. EEN OUDE DIEFSTAL OPGEHELDERD. Gestolen effecten. Op 1 September 1918 werd in oen slijtorfj in de Van der Takstrant te Rotterdam, toen tertijd bewoond door J. W. C. en diens echt- genoote, ingebroken. Door de inbrekers word een aantal effecten, een waarde vertegenwoor digende van 9000.—, alsmede 1000.^ aan baar geld cn gouden en zilveren voorwer pen, gestolen. Het onderzoek van de politie leidde tot geen resultaten, Intusschen zijn C. cn zijn vrouw gestorven. Drie maanden geladen ongeveer kreeg de politie een draad in honden, dio aanleiding wn» om do zaak opnieuw aan to vatten. Ben nauwkeurig onderzoek te Rotter dam, Amsterdam, Nijmegen en Heusden bracht oan het licht, dat de handelaar in effecten J. P. eenmaal in bezit was geweest van dc ge stolen effecten. Enkele ervan had hij verkócht. Verder bleek, dot de vermoedelijke inbrekora waren T. die sedert geruimen tijd in verbond met een andere inbraak in dv: strafgevangenis te Sche- vcningen vertoeft, cn diens helper, do kan toorbediende J. C. D., dio j.I. Zondag door de politie werd gearresteerd bij een inbraak aan de* Ged. Botersloot. T'egen beiden is een instructie gelost. ONTDUIKING VAN ACCIJNS Het zonder vergunning voorhanden hebben van een dlstillccrtoestel Voor dc Haagsche rechtbank hebben terecht gestaan J. C. J. L., boekhouder en J. H. M„ schoenmaker, beiden in Den Haag wegens het, zonder do vereischte vergunning voorhanden hebben in een perceel oan het Bezuidcn- hout van een distiileertoestcl en het stoken van gedistilleerd, een cn onder ter ontduiking van accijns. De eeistc beklaagde bekende in hooldzook hij voegde daaroon echter toe, niet geweten te hebben, dat hetgeen gedaan werd, verbo den was. De tweede beklaagde zeide, aanvankelijk niet anders geweten te hebben, dan dat bot toestel moest dienen voor het vervaardigen von rub ber. Hij gaf echter toe, dat hij, toen hij later hoorde wat er feitelijk gebeuicn moest, zich daar niet tegen heeft verzet. Hij begreep toen ook wel, dat het dc bedoeling was, accijns to ontduiken. Hij heeft zelf echter niei aan do Stokerij meegeholpen. Eisch tegen L. 2 maal 3 moonden gevange nisstraf cn f 1000 boete, subs. 6 maanden hechtenis en tegen M., met vrijspraak voor eénige feiten, 2 maanden gevangenissti af, met vcrbeurdvei kloring van het toestel. Mr. Dekker pleitte voor den eersten be klaagde voor de voornaamste ten laste ge legde feiten vrijspraak, en drong voor het wet- bewezene op clementie aan. Een geheime bronderij. De timmerman J. B., thans te Rotterdam, vroeger wonende te Zegwaard, en H. N. B., koopman te Zegwaard, stonden eveneens te recht wegens verschillér.do overtredingen van do wet op het 'gedistilleerd, zulks in verband met het hebben von een geheime branderij in een perceel onder de gemeente Zegwaard, Beklaagden bekenden. Eisch tegen ieder der bek' lagdcn-2 maal I maand gevangenisstraf cn f 600 boete, subs. 6 maanden hechtenis, met verbeurdverklaring van het toestel. r Uitspraken óver 14 degen. SCHADELIJKE KOSTGANGERS. Er vandoor met ccn groote voor raad sieruden. Vijf Duitschers: twee mannen, twee vrou wen en een kind, die sinds eenigen tijd in den kost waren bij de weduwe S. oan de Lange Hezelstroat te Nijmegen, hebben Dinsdag hoar woning verloten met medeneming van oon de weduwe toebehoorende gouden sieraden, bont werk, tafelzilver en twee rijksdaalders. Bij on derzoek bleek aan de Nijmeegsche recherche, dat bedoelde person, n per auto in de richting Kleef waren vertrokken. Een rechercheur volg de hun spoor en de politie te Kleef werd tele fonisch gewaarschuwd. Deze4- hield aldaar de Duitschers aan. Een von hen, de 24-jorige W.f uit Gelsenkirchen, bleek den diefstal te hebben gepleegd. De tweede man cn de beide vrou wen hadden zien oan heling schuldig gemaakt. Het meerendcel der gestolen sieraden was nog in hun bezit en werd in beslag genomen en met de Duitschers naar Nijmegen terugge bracht. Ook bleken ten huize van de hospita nog kleedingstukken en beddegoed te zijn ont vreemd, en de Duitschers hadden drie wekerf huurschuld. KERKDIEFSTAL TE HOEVEN. Openbreken van offerblokken. De rechtbank te Bieda veroordeelde P. van Cl. tot 3 jaar - gevangenisstraf, wegens hot openbreken der offerblokken, in de„ R. K. Kerl *e Hoeven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1925 | | pagina 9