lp# Sfwhra NEW YORK'» DRIEHONDERDJARIG BESTAAN. 4 Mel 1626 landde Peter Minuyt aan don mond der Hudson-rivier. kocht er van de Mohikanen voor zestig gulden het eiland Manhattan, groot 11.000 morgen, en etichtte daar Nieuw-Amsterdam, hoofdstad der kolonie Nieuw-Nederland Zoo ongeveer luidt één lezing over de stichting van de wereldstad, later tot Nev. York herdoopt. Naar men weet brachten nieuwe gegevens, ontleend aan de archieven der West-Indische Compagnie, de z.g. Van Rappard-documenten, weer een andere beschrijving. Daaruit zou blijken, dat de eigen lijke pionier niet Peter Minuyt maar Willem Verhulst is geweest. Diens werk is slechts voortgezet, en feitelijk gegrondvest, door Peter Minuyt. Hoe het ook zij, vaststaand ie wel dat het Nederlanders, ondernemende, volhardende Nederlanders waren, die als pioniers den grondslag gelegd hebben van de kolonie, die tot een der grootste en belangrijkste wereldcentra is uitgedijd. Deze illustraties geven eenig beeld van „Nieuw-Amster dam" in embryonalen staat. Links boven: hoe het er op Manhattan uitzag in 1626, toen de Nederlanders er zich in houten hutten installeerden. Daarnaast: een brok oud New York, bijna twee eeuwen later. Menigeen zal moeite hebben te gelooven, dat hier Broadway is afgebeeld. Het lijkt meer de hoofdstraat van een vredig provinciestadje! Midden: een ander plaatje van de evolutie der Amerikaansche hoofdstad: East River in 1750. Onder links: een historische verklaring-in-beeld hoe „Wall Street" aan zijn naam kwam, nl. doordat in het jaar 1647 onze kolonisten een houten palissade, een „wall" bouwden, ter beschutting tegen de Indianen. Ten slotte: New York en zijn wolkenkrabbers in de 20ste eeuw wat er uit dit alles groeidel (Cl. „Elustration".) Gunnar Tolnaes, de Knappe Scandinavische tilmartist. ,1, „De Mahoradja", oen jubileumsrolprent der Nordisk Film Co., Een werk van den Jeugdigen (16-jarigen) Breitner. Gisteren heeft* te Den Haag de heer J. L. Wery, ontwerper van het stenografie-stelsel StolzeWery, zijn 70en verjaardag herdacht-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1926 | | pagina 12