KINDERRUBRIEK. De rubriek van Oom Karei. Bt heb nu alle opstellen doorgelezen en er zijn er werkelijk heel wot aardige bij. In deze krant vinden jelui no. I en II. Zooals ik jelui al verweid heb, heb ik een keus- gedaan van zes opstellen Die zes komen het eerst in dc krant genummerd van 1 tot en-met 6. Uit die zes moeten jelui -er vier kiezen die je het mooi ste vindt. Want er zijn vier prijzen voor dezen wedstrijd. Je doet dus het beste, om de opstel len uit te knippen en te bewaren en don uls ze olie zes ir de krant gestaan hebben, je keus tc doen. Wie dan. het meeste aantal stemmen heeft is no. I, dan no. 2 enz In deze krant staat opstel I en II. Er komen er dus nog vier De naam van den inzender komt niet on der het opstel te staan. Anders zouden jelui natuurlijk allemaal op je vriendje of vriendin netje stemmen. Als alle zes de opstellen in do krant gestaan hebben, don worden ook de na men bekend gemankt. Natuurlijk houd ik v/el aanteekening van dc inzenders. Ik denk wel, dat jelui zullen begrijpen wat cle bedoeling is. Mocht er nog iets onduidelijk zijn voor je vraag het me dan maar gerust Ik zal er.trou wens de volgende week nog wel weer eens op terug komen. In ieder geval moeten jelui d» opstellen I en II, die in deze krant staan maar vast uitknippen en bewaren. Nu komen eerst do RAADSELS en wel eerst eerst de OPLOSSINGEN VAN DEN VORIGEN KEER De oplossingen van de vorige raadsels waren* I. Olifant met de woorden o, elk, buien, olifant, paard, ans en t II. „Betci hard geblazen dan den mond ge brand" met de wooiden blad, een, thee, eend, rad, room, dag, zand eb, r, en n. De prijs is deze week gewonnen door „D o Vricndscha p". Kom je hem Maandag even aan ons bureau afhalen NIEUWE RAADSELS X X X X XXXXXXXXX X X X X Op de kiuisjeslijnen komt de naam van een dorp in de provincie Utrecht. Op de Ie rij een medeklinker Op de 2e rij een geneesmiddel Op de 3e rij een strooperig rond gebak. Op de 4e rij een versterkte stad. Op de 5e rij het gevraagde woord. Op de Ge rij een dorp in Noord Holl Op de 7e rij een roofvogel. Op de 8e rij een soort afsluiting Op de 9e rij een medeklinker (Ingez. door Kapel.) II. Hot geheel bestaat uit 9 woorden en 35 letters en is een bekend spreekwoord. 32, 11, 9 is een boom. 21, 30, 12 is een voorzetsel 28, 22, 8, 19, 10 is een viervoetig diei 16, 3, 34, 31 is een hemellichaam 6, 26, 13, 16 is een viervoetig dier, dat niet in ons land leeft 23, 5, 4, 16 is een jongensnaam 7, is een medeklinker. 20 is een getal in het romeinsch 29. 16, 27, 14, 31 is een bloem. 1 is een medeklinker. 25, 18, 2, 24 is het tegengestelde van koud. 33, 15, 17 geeft vlekken. 35 is eer. medeklinker. (Ingez door Het Masker.) OPSTELLEN WEDSTRIJD F DE FILM. „VAN GEWELD TOT RECHT". Donderdagmiddag zijn wij met onzen leer- ear naar den Volkenbondfilm geweest. Het begin was oer. huisgezin met den groot vader, de vader, de moeder en twee kinderen, waarvan de een behoorlijk 3Fk was. In den hock van de kamer stond een mooie kerstboom. Het was dus Kerstfeest op den avond waarop de film begint. De kinderen zitten om de tafel in afwachting, wat er in het witte papier onder den kerstboom zal zitten. Eindelijk staat de grootvader op cn neemt het witte papier van onder den kerstboom uit. Hij snijdt het bandje los, wikkelt het papier er af en er komt een mooi boek, met groote vergulde letters, uit het papier te voorschijn. De titel van het boek heet „Van Geweld tot Recht" Hij legt het boek op de tafel en begint het te bekijken. In het begin van het boek staan platen hoe men vroe ger den oorlog voerde. Hoe in een bres in een muur de soldaten binnendringen en daarna weer worden teruggeslagen. Hoe menschen van muren worden gestort en kreunend of dood op den grond blijven liggen. Verder zien we hoe menschen met ladders tegen muren opklimmen en op de muren gevechten leveren, waarbij weer vele menschen zwaar gewond of ge dood worden. Noch verschrikkelijker is de oor log zooals hij nu gevoerd wordt. Van elk jaar van den wereldoorlog 19I4-'18 worden eenigc platenvertoond Heele legers van soldaten sneu velen daarbij Er weiden vlakten getoond, waar men overal damp en vuur zag Tusschcn het riet lagen doode soldaten met speren en dolken in borst en schouder. Schepen werden vernie tigd door torpedo's en andere oorlogsmidde len. Er werd een kerkhof getoond, waarop men zoover men zag, niets anders als kruisjes zag staan. Tusschen al die. graven door liep eeit weduwe met een jongentje naar vaders graf te zoeken. Elk kruisje lazen ze dc namen van, tot zij eindelijk vaders graf vonden. Dc oorlog zooals hij tegenwoordig wordt gevoerd is dus nog veel verschrikkelijker als vroeger. Na al deze oorlogen en verschrikkelijkheden kwam do Volkenbond. Wilson nam n.l. in de z.g. 14 pun« ten een artikel op, waarin bepaald werd, dat er een bond zou gesticht worden. Op deze 14 punten zou Duitschland de wapenen neerleg gen. De Duitsche regeering nam deze 14 pun ten aan en daarop legde het dc wapens neer. Helaas werden deze 14 punten sterk gewci- zigd in het verdrag van Versailles opgenomen. Nu werd de volkenbond gesticht. In dezen vol kenbond zijn niet minder dan 55 staten verte genwoordigd. De namen dezer staten werden al len op het doek gebracht. Er werd ook een plaat getoond waarop een ketting stond Alle schakels gingen aan elkaar behalve vier. Na een poosje ging ook de eene schakel, Duitschland voorstellende aan de ketting. Genève werd ge toond, het hof van Internationale Justitie. Ook werd de buste van Van Zimmermonn getoond. In Genève zijn allerlei questies geregeld, zoo ook die tusschen Griekenland en Bulgarije, die in het einde van het vorige jaar was. Ook werden platen getoond van eilanden, waarover de Volkenbond op een of andere manier be slist had. Er waren od een zoo'n eiland n l. ecnige tientallen inlanders aan het trekken, om een Ford-auto, die op ten vlot stond, aan wal te trekken. Ook was er een biina naakte neger, die in een boom klom, cn dit zoo han dig deed, dat hij in een zeer korten tiid boven in een hoogen boom zat. Eindelijk toekende de vader van het gezin een biljet waarmede hij lid werd van de ver- eeniging „Voor Volkenbond en Vrede" cn jaar lijks een bijdrage schonk van v 50. Daarna vermaande de grootvader de kleinkinderen nog eens, om vooral later ook lid van die vereeni- ging te worden. In Engeland waren 500 vor- eenigingen Zoo moest het in Ned. ook wor den. Enfin, in Amersfoort is er al een. Tot slot werd er nog een bijfilm afgedraaid, waarop men een kraterberg zag. Overal zag men gloeiende lava. Na een prettigen middag (hoewel het een beetje warm in de zoal was) gingen wij huiswaarts. II EEN DAGJE MET DE KLEINTJE? NAAR BUITEN Het was op een mooien Woensdagmiddag, dat dc juffrouw cn de kinderen der le klasse met ons per auto naar Soestduinen gingen. Eenige grootere meisjes uit de 5e klasse, waaronder ik ook behoorde, mochten ook mee om de juffrouw wat te helpen en op de kleintjes to passen. Allen hadden we van te voren' wat geld aan de juffrouw gegeven, die er toen een paar heerlijke flesschcn limonadesiroop en een blik biscuits voor kocht/Verder hadden ver schillende kinderen nog een kleine versnapering bij zich. Van zelf moesten we allemaal wat brood en een bekertje meenemen. - Den vorigeo dag wos alles natuurlijk al ge reed en toen er zoo'n man met vlaggetjes van Edehveis kwam en die voor onze school uit deelde, vroeg de juffrouw ook een paar bos jes Waai voor die werden gebruikt zal ik straks wel verteller» 's Middags moesten wij allemaal om 1 uut bij school zijn Toen ik er aan kwam stonden er al twee auto's klaar. Een vracht en een personenauto. Iemand was zoo vriendelijk ge weest, ons zijn auto's te leenen. Toen wij allemaal present waren, ging do eerste groep weg, want wij konden niet alle maal tegelijk, omdat er zooveel kinderen wa ren. Dus ging het in tweeën. De tweede groep moest dan maar wachten totdat de auto's weer terugkwamen. In dien tusschcntijd gingen we met de andere juffrouw en de kleintjes spel letjes doen To^n eindelijk de auto's terugkwa men om ons nu te halen, ging er een luid ge juich op. Wat was het heerlijk zoo'n eind te rijden Onderweg was het natuurlijk een vroolijko boel en er werd dan flink gezongen ook. Op Soestduinen aangekomen, zalen de an- deicn op ons te wachten. Die hadden ook heer lijk genoten van den tocht. Nu kwam het héér- lijkste en prettigste nog. Eerst liepen wc een eindje totdat we midden in 't zand zaten. Daar werden alle bekertjes, pakjes brood, jassen en mutsen bij elkaar gelegd, zoodat er niets weg kon roken. Al gauw werden kousen en schoe nen uitgedaan. De grootere meisjes kregen nu ieder wat vlaggetjes, om het terrein af te zet ten, waarbinnen wij moesten blijven. Verschil lende kinderen vermaakten zich, om zich vnn een heuveltje te laten afrollen, anderen speel den weer roovertje en al zulks meer Wij, grqoteren bleven beurt om beurt bij de garde robe Na zich een poosje vermaakt cn gespeeld 1e hebben gingen we eerst ons boterhammetje opeten, waarbij wij allen een bekertje limonade kregen Ecnige meisjes en ik gingen water ha len bij den spooroverweg om dc limonadesiroop te verdunnen. Toen we ons verkwikt hadden, gingen we weer spelen. De juffrouw had een grootc tnsch vol pin da's bij zich die ze onderling verdeelde. Ook werden er zuurtjes en koekjes rondgedeeld, zoodat de middag prettig' voorbij ging. Tegen zes uur maakten /e ons gereed, na dat al de kleintjes gewasiHien waren. Na een poosje wachten kwamen de auto's er aange snord om ons weer thuis te brengen. Net als 's middags ging het in tweecn wederom het laatst. De tijd van wachten was gauw voorbij, want deze werd genoeglijk doorgebracht, ter wijl wc nog eens getracteerd werden. Op de terugreis werd er weer gezongen en ieder liet zijn vlaggetje in den wind wapperen. Nu en dun vloog er wel een vlaggetje weg, als je het met goed vast hield. Dan ging er een luid ge lach op Toen wij weer bij school op den be- ganen grond stonden, werden do juffrouws vriendelijk bedankt voor den heerlijken dag die we genoten hadden en gingen met een ver heugd hart, over het pleizicr dat we gehad hadden, naar huis Zeg, zeg, zeg, wat valt er hier te lachcnt (De oude heer gaf geen antwoord, maar lachte noch harder). Zeg, oude gek, vaart een der anderen uit, lach om je zelf Nee, nee, stottert het manneke. Maar zooiets heb ik nog nooit gezien. Wat niet Dat eruit één citroen vier kwasten komen. (Ingez. door Gymnast). De juiste manier Dokter: Wel, vrouw Gijsbert, heb je je man's temperatuur opgenomen, zooals ik je zei. V r o u w G ij s b e r s Ja, dokter; ik heb hier naast een barometer geleend en die op zijn borst gelegd en hij wees op zeer droog Dus, ik heb hem een glas bier gegeven en van ochtend is hij weer naar zijn werk gegaan. (Ingez. door Bobbie). Van alles wat. BALSPEL. Dit spel kan zoowel binnenshuis al buiten gespeeld worden. Het gezelschap stelt zich in tw'ee rijen op, met de gezichten naer elkaar toe gekeerd:. Een mandje wordt in het midden geplaatst. Iedere speler moet om beurten trachten een bal in het mandje te werpen. Gelukt dit. dan krijgt hij er 5 punten voor. Men spreekt vooruit af, hoeveel beurten ieder krijgt- Is het spel ten einde, dan is winnaar de gene, die de meeste punten verkregen heeft Om vergissingen te voorkomen, is het goed, wanneer één, die niet meespeelt, nauwkeurig de punten opteekent. Hebben meer dan één speler het hoogste aantal punten behaald, dan spelen zij net zóó lang, totdat één hunner bij geiijk aantal beurten de meerderheid en dus het spel gewonnen heeft. MOPPENHOEKJE. Getroefd. Voor een klein dorpje stopte een Citroëntje. Met veel gewicht stapten er 4 opscheppers uit. CORRESPONDENTIE. Wielrenner. 't Is te hopen, dat het weer dan maar mooi is, als je zooveel uitgaans plan nen hebt. Nu is het nog niet zoo heel erg fraai. Ja, zoo'n veldloop is altijd wel aardig. Dus jc gaat niet naar het ruiterfeest op Birk- hovcn Annemone. Neen, maar ik zal er voor je om vragen in het ruilhandelh'oekje. Gymnast. Dank je wel voor hetgeen je zond. Zoo kan ik er meer gebruiken. Bobbie Zoo, dus je geniet er van. Dat doet me genoegen. Het is altijd prettig als de" prijs in den smaak valt. Kapel. Dank je wel voor de plaatjes. De nummers, die ik voor je had, liggen klaar. Kom je die Maandag even halen Vlinder. Je ^iet al weer, de aanhouder wint. Ook met de raadsels. Vliegenier. Ja zeker, mag je meedoen. Hartelijk welkom hoor I De Vriendschap. Hoe kwam jc zoo onge lukkig terecht. Is het nu weer beter? Neen, als het regent is het niets leuk om een fietstochtje te maken. Hartelijk dank voor de gezonden plaatjes en bonnen. De vriendelijke gever of geefster is mij nog steeds onbekend. Alléén vermoed ik dat de zending uit de K, B. straat komt. Heb ik het bij het rechte eind Klein Duimpje. Wat doe je met die dier tjes Aardig zoo'n klein hondje hè. Een aar dig speelkameraadje voor je. Scholekster. Dat kwam dus goed uit. Dank je wel voor de zegels. Er zijn altijd wel lief hebbers voor. Konijnen-Liesje. RUILHANDELHOEKJE. Wie kan één van onze nichtjes helpen aan plaatjes van „Friesland" en „De Vecht" van Verkade. Wil die ze mij dan sturen, dan zal ik voor dc doorzending zorgen. Onze voorraad is weer aangevuld. Ik heb er weer aquarium-plaatjes en bonnen bij gekre- Een oud manneke, dat deze vertooning ga- gen en ook enkele sluitzegels. Voorts zijn er desloeg, schoot onbedaarlijk in den lach. Het plaatjes van Lcnsvclt gekomen. Zijn er liefheb- I werd bepaald pijnlijk voor de automobilisten, j bers voor Konijnen-Liesje is verdwaald; ze is ten einde raad de zon gaat onder; zeker is, het al verschrikk'lijk laat. Ooh, waar is moeders holletje toch in het Knollenland? Konijnen-Liesje loopt en zoekt van d'één naar d'end'ren kapt. Haar hoepel hangt haar aan den arm; neen, spelen wil ze met Konijnen-Liesje heeft daarvoor nu veel te veel verdriet. Hoera, daar komt de goede fee van duin en bosch en veld, van wie flt je al eerder eens J wat aardigs heb verteld. I Ze helpt graag al de dieren, die in nood ol zorgen zijn En heelt nu ook veel medelij met Liesjekind-Konijn- I Het kleine ding is gauw getroost en stapt aan feetje's hand zoo vroolijk voort van: één, twee, drie, naar moeders Knollenland. Ze zijn er in een oogenbli'k, want feeën zijn heei vlug Konijnen-Moeder is zoo blij, dat Liesje is terug! Ze neemt haar op en knuffelt haar; de fee tiet 't lachend aan en zegt: komaan, nu zal ik maar naar and're diertjes gaan. Br is zooveel voor nvij te doen in bosch en duin en veld ze knikt, ze wuift en is meteen ook al weer weggesneld. Konijnen-Liesje gaat voortaan niet meer zoo ver van huis, A want had zij niet de fee ontmoet dan was zij nog niet thuiaf HERMANNA'.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1926 | | pagina 7