welke practischc middelen de gemeente, door den Staat in het leven geroepen-, de uitbetaling der jaarwedden kan geschieden en een regel matige voldoening daarvan voor het vervolg in uitzicht kon worden gesteld. Dat de gemeente nog andere schulden heeft te voldoen is overbekend, doch: „De arbeider is zijn loon waard". NEDERLANDSCHE A ANN EMERSBOND. Algemeene vergadering tc Zand- voort. De algemeene vergadering van dezen Bond is in het Kurhaus tc Zondvoort geopend met een rede van den voorzitter, den heer W. M. Th. Thijssen, van Hilversum, nadat hoofdbe stuur en afgevaardigden door het bestuur van de afdeeling Haarlem en omstreken bij monde van den heer S. P. Rijnierse worert verwelkomd. De heer Thijssen zeide in zijn rede onder meer; De werkzaamheden van den bond hebben zich hoofdzakelijk bewogen op het terrein van onafgewikkelde belangen, in do hoop, die na der tot oplossing te brengen. Ik noem de her ziening van de algemeene voorschriften van den Waterstaat, do arbitrageregeling en de borgstelling. De eersto laat nog steeds op zich wachten Gelukkig hebben wij het zoover gekregen, dat vóór de eindredactie wordt vastgelegd, onze bond in de gelegenheid zal worden ge steld, gehoord te worden. De vorige minister deed ons die toezegging en het is niet te ver wachten, dat de huidige zich daarvan zal vrij maken. Tot de voornaamste te regelen kwesties in de algemeene voorschriften behooren ongetwijfeld de arbitrage en de borgstelling. Er bestaat nog een groot verschil tusschen hetgeen gebruiké- lijk is bij particulieren en bij waterstaat en eenige andere openbare besturen, die de alge meene voorschriften volgen. Waar bij particu lieren arbitrage in allo geschillen bestaat, is deze bij de algemeene voorschriften nog steeds beperkt tot de ons bekende zes gevallen. Een lichtpunt is, dat verscheidene openbare bestu ren buiten het Rijk, zoools enkele groote ge meenten en ook het groote lichaam der Neder- landsche Spoorwegen zich aansluiten bij de gebruiken in het particuliere bedrijf. En waar om ook niet Daar is arbitrage de practische weg bevonden voor het beslechten van alle geschillen. Ook de borgstelling is nog op geen stukken na geregeld, en zulks in tegenstelling met de arbitrage, nog over de geheele linie niet, doch ook op dit terrein moeten wij stap voor stap vooruit trachten te komen Bij de verkiezing van TO leden van het hoofd bestuur, zegt de yoorzitter, dot de heer Wij- nond van Leeuwen Jr te Rotterdam wegens ge zondheidsredenen zich niet herkiesbaar stelt. De heer Van Leeuwen wordt op voorstel van het hoofdbestuur benoemd tot lid van verdienste van den bond. Tot leden van het hoofdbestuur worden her kozen de heeren G. Schreurs in De Bilt. S. P. Rynierse te Overveen, A Meyer te Kunrade, H. Ibelings te Groningen, B. van Eesteren in Den Haag, W. Anker te Vlissingen, en A. J. de Kaan Jr. te Amsterdam. Gekozen wordt in de vacature-Wynand van Leeuwen Jr. de heer B Groenewegen tc Haarlem; in de vacature-W. P. de Vries Hzn. te Utrecht de heer H. A. Looyen te Gorinchem, en in de vacoture-J. van der Wol te 's Gravenhage de heer W. A. van Zuy- len te Groningen. Behandeld wordt een voorstel van het hoofdbestuur tot het aanbrengen van eenige wijzigingen in het uniform compromis voor de leden van den Nederlandschcn Aannemers- bond, bedoelende, dat bij geschillen door de betrokken leden aan het dagelijksch bestuur een brief wordt gezonden, waarin het bestaan de geschil in het kort wordt omschreven, en waarbij de eischende partij verplicht wordt ge steld, in handen van de benoemde scheidslie den een door dezen te bepalen som tc storten a!s waarborg voor de kosten van arbitrage. Het voorstel van het hoofdbestuur wordt met algemeene stemmen aangenomen. In de middagvergadering kwam aan de orde de verkiezing van een secretaris en een pen ningmeester van het hoofdbestuur. Bij accla matie werden de aftredende secretaris, de heer G. Elferich tc Overschic, en de aftredende pen ningmeester, de heer A. J. de Haan Jr., te Amsterdam, herbenoemd. Onder applaus van de vergadering kwam de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, ter vergadering. De voorzitter richtte hartelijke woorden van welkom tot den burge meester en zeide dankbaar te zijn, dat deze, ondanks zijn drukke werkzaamheden, nog tijd had gevonden om de vergadering bij te wonen. De heer De Vlugt zeide, dat het bloed soms kruipt, waar het niet gaan kan. De vergaderin gen van den Nedcrlandschen Aannemersbond, wonneer ze niet tc ver van de hoofdstad ge houden worden, bezoekt hij gaarne. Hij zeide, dankbare herinneringen te hebben nan de sa menwerking vroeger in het hoofdbestuur en !hij hoopte, dat dc* bond zal voortgaan op den grondslag indertijd gelegd. Een maaltijd. Woensdagavond heeft de Nederlondsche Aannemersbond te Haarlem een maaltijd ge houden, waaraan mede aanzaten mr. M. Slin- genberg, waarnemend burgemeester van Haar lem; mr. A. Bruch, wethouder, en mr. T. A. Westera, gemeente-secretaris van Haarlem de heer J N. Hendrix, lid van Gedeputeerde Sto ten van Noord-Holland; do directeur van houw- en woningtoezicht te Haarlem; ir. Dc Kruyff en de directeur der Middelbare Tech nische School te Haarlem, ir. Hofstede. De voorzitter heeft een dronk ingesteld op de Koningin, waarna besloten werd een tele gram van hulde aan H. M. to zenden. De heer Hendrix, oud-voorzitter van den Nederlandschen Aannemersbond, wenschtc den bond geluk met het besluit tot afschaffing van de verplichte borgstelling en wees erop, dat een zelfde besluit reeds 20 jaar geleden ge nomen werd, maar dat er daarna niets is gebeurd hij hoopte dat het nu anders zou gaan en dat er nu daden verricht zouden worden. Verder hebben nog het woord gevoerd mr. Slingenbcrg, 'namens het gemeentebestuur van Haarlem, en mr. A. Bruch. Voortgezette vergadering. Gistermorgen is de algemeene vergadering heropend. Dc voorzitter deelde mee, dot nog is inge komen een voorstel van de afdeeling Am sterdam, om te komen tot een uniforme ar bitrage-clausule. Dit voorstel werd aangeno men. Aon de orde was dan een voorstel van de afdeeling Gouda, luidend De algemeene ver gadering spreekt als haar oordeel uit, dat de algemeene voorschriften van waterstaat, zoools deze thans nog zijn somengesteld, in vele op zichten verouderd zijn», en dot spoedige her ziening hiervan dringend gewenscht is. Zij droogt aan het hoofdbestuur op, aan de re geering te verzoeken, dat in de eerste plaats de volgende wijzigingen ten spoedigste in de algemeene voorwaarden worden aangebracht: Io. arbitrage voor alle geschillen; 2o. werk staking en uitsluiting geven recht op tijdsver- lenging; 3o. afschaffing van borgstelling zon der vervanging van cautie-stelling en er bij de regeering op alle mogelijke wijzen op aan te dringen, dat de aldus herziene algemeene voorschriften ten spoedigste bij dc rijksbestek ken van toepassing worden gebracht. Dit voorstel werd aangenomen. Hierna was aan dc orde het rapport over a. bindend-verklaring van collectieve arbeids overeenkomsten; b. publiek-rechtelijke bedrijfs organisatie, uitgebracht aan het hoofdbestuur door een commissie van den bond. Dc afgevaardigde van Gouda bracht hulde aan de commissie voor de samenstelling van dit zeer belangrijk rapport. De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur met deze hulde instemt en stelt voor het oor deel over het rapport op te schorten, daar de bespreking niet zoo urgent is. Aldus werd besloten. De algemeene vergadering in 1927 zal op verzoek van de afdeeling Hilversum, Bussum en Larcn-Bloricum in het Gooi worden ge houden. Mr. F.' J. van Vliet hield nog een causerie over <je arbiters-clausule in dc bestekken. ALG. NED. VEREENIGING VOOR VREEM DELINGENVERKEER. VcVrgadering te Zondvoort. Ontvangst ten Stcdhuize. Ten gemeentehuize in Zandvoort vond d* officieele ontvangst plaats van de leden va.i dc Alg. Ned. VeVreeniging voor Vreemdelingen verkeer, welke haar. algemeene vergadering in Zandvoort houdt. Burgemeester Van Alphe heette de aanwezi gen welkom en roemde het werk van de Ver- ceniging, waardoor de kennis van ons land zoo zeer vermeerderd is. De voorzitter van de Ver- eeniging, Mr. M. W. F. Treub dankte den bur gemeester voor zijn toespraak. In de hartelijke ontvangst meende spr. een nauwe samenwer king te zien tusschen het gemeentebestuur en de plaatselijke vereeniging, hetgeen zeer ten voordeele van het vreemdelingenverkeer in Zandvoort kan zijn. Spr. eindigde met den wensch uit te spreker, dat de Vereeniging een klein steentje zal bijdragen tot het optrekken van het groote gebouw, dat leidt tot het her stel van ons werelddeel. De algemeene vergadering. Het invoeren van een „Kurtnxcin studie. Propaganda bij de Olympiade. In „Palviijoen Riche" hield gister de Alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer haar algemeene verga dering onder voorzitterschap van den heer mr. M. W. F. Treub. Aan de orde was een voorstel van de afd. Utrecht inzake het verleenen van financieelen steun van dc olgcmeenc vereeniging aan de afdeelingen. De Voorzitter wees op de beperkte financiën van de vereeniging.' Spr. vond het zeer te be- tteuien, dat de regccring zoo weinig medewer king verleende. Zoowel de tegenwoordige als de vorige legeermg is in dit opzicht buiten gewoon kcitzichtig cn begrijpt niet of wil niet begrijpen, dat de vereeniging in het algemeen wetki Ook van vele gemeentebesturen, mid denstandsbonden en Kamers van Koophandel wordt weinig medewerking ondervonden. Spr. vond dit een verkeerde politiek. D<- heer Van Hoogstraten (Baorn) zag heil in gewestelijke organisatie. Baarn heeft een proef genomen met eenige plaatsen in het Gooi en da afdeelingen steunen hun gemeenschap pelijke belangen. Spr. wenschtc het bestuur in overweging - te geven of door gewestelijke of provinciale vcitegcnwoordiging het vreemde lingenverkeer niet beter behartigd zal worden. Do Voorzitter antwoordde, dat het bestuur zal overwegen in hoeverre de voorstellen van de afd. Baarn over te nemen zijn. Verschillende afgevaardigden sloten zich aan bij de afdeeling Baarn en verklaarden zich het zij voor een gewestelijke aaneensluiting, hetzij voor een provinciale organisatie. De Voorzitter deed ten slotte de toezegging, dat een en ander door het bestuur nader onder de oogen zal worden gezien. De heer mr. Judcll te Bergen aan Zee hield een inleiding over dc mogelijkheid tot invoe ren van een „kurtaxe". Spr. was van meening, dat de basis van een „kurtaxe" in de wet aan wezig is. Spr. bepleitte de instelling van een com missie, welke de kwestie van de „kurtaxe" on der de oogen zal zien. De belasting kan geïnd worden door de gemeenten, maar moet komen in dc kassen van de V.V.V. zoodat het geld uitsluitend aangewend wordt voor het veraan genamen van 'het verblijf der vreemdelingen. De afd. Noordwijk vond een „kurtaxe" niet bevorderlijk voor het vreemdelingenverkeer. Zij zal vele vreemdelingen weerhouden naar ons land te komen. Verschillende afdeelingen sloten zich hier bij aan. De voorzitter van den Nederl. Hotelhouders»- bond verzette zich eveneens tegen het invoe ren van een „kurtaxe". Verschillende vreemde lingen informceren vooraf of er in de plaats waar ze willen verblijven een „kurtaxe" is. Na nog eenige discussie werd het voorstel Bergen tot instellen van een commissie aan genomen. In behandeling kwamen vervolgens bespre kingen betreffende het maken van propaganda voor het bezoek aan de Olympische spelen in 1928. De directeur van het Centr. Bureau voor propaganda, de heer Van Deventer, vond het wenschelijk excursies te organiseeren naar eenige deelen van ons land. Zoo kan van do Olympische Spelen gebruik worden gemaakt, om een krachtige propaganda voor ons land te voeren. Tot leden van het hoofdbestuur werden geko zen de heeren Steffelaar, Ariens ?n Urbachs. Dc heer Van Deventer deed vervolgens eeni ge mededcclingen betreffende de werkzaamhe den van het bureau der A.V.V.V. in het afge- loopen jaar aan de hond van het reeds gepu bliceerde verslag. Besloten werd het volgend jaar tc Deventer te vergaderen. Officieele ontvangst te Haarlem. Des middags waren dc congressisten dc gas ten van Haarlem. Het gemeentebestuur bood eerst een orgel concert in de St. Bavokcrk aan Na het con cert werden de deelnemers aan de vergadering in het Stadhuis officieel ontvangen door den waarnemend burgemeester, mr. M. Slingenberg; de wethouders mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs sen, mr. A. Bruch cn de heer M. A. Reinalda en voorts eenige raadsleden. Mr. Slangenberg heette de afgevaardigden welkom en herinnerde aan de geschiedenis van Haarlem en de schoone traditie van de bloe menstad, die steeds die traditie blijft handha ven en zeer veel bezienswaardigs heeft op al lerlei gebied. Dat zulk een stad belangstelling heeft voor het doel van Vreemdelingenverkeer, spreekt vanzelf en het deed hom leed in het jaarverslag gelezen te hebben dot de vereeni ging door financieele moeilijkheden niet zoo kan werken als zc gaarne zou willen. Er zullen echter ongetwijfeld betere tijden aanbreken. Hij hoopte dat dit spoedig zou zijn en dat dan Vreemdelingenverkeer zich weer ten volle zou kunnen wijden aan het nastreven van haar doel. Prof. mr. M. W. F. Treub dankte voor de hartelijke ontvangst en was trouwens overtuigd geweest dat die hartelijk zou zijn, in deze stad, die een der mooiste plaatsen van ons land is. Haarlem heeft een mooie geschiedenis en een mooie cultuur en spr. hield zich overtuigd dat Haarlem van harte wenscht dat het de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer goed gaat. Nogmaals dankte de voorzitterhartelijk vooi de ontvangst. Hierna was er gelegenheid om het stadhuis te bezichtigen. In de oude Raadszaal werden ververschingen aangeboden. Autotocht. De afdeeling Haarlem van Vreemdelingen verkeer bood des middags een autotocht aan. Deze ging van Haarlem over Heemstede. Over veen, Bloemendnnl naar Velscrend. Hier werd de ruïne van Brcderode bezichtigd. Eenige klaroenblazers in oud-Hollandschc drachten bliezen den congressisten het welkom toe. Langs den nieuwen zeeweg trok de lange stoet naar Zandvoort voor den officieclcn maaltijd. CHRISTELIJKE MIDDENSTANDSBOND. Congres tc Leiden. Gistermiddag is in de stadsgehoorzaal te Leiden het congres aangevangen van de Ver eeniging van den Christelijkcn Handcldrijven- den en Industricelcn Middenstand in Neder land, dat heden en morgen te Leiden wordt gehouden. Het congres begon met een huishoudelijke vergadering, waarin de voorzitter van de ont vangende, Leidschc afdeeling, de heer J. van der Steen, de talrijke afgevaardigden welkom heette, waarna de voorzitter van het hoofd bestuur, de heer K. Meima uit Sneek, een toespraak hield. Vervolgens is in bespreking gekomen het jaarverslag van den secretaris, dc hoer R. K. van den Berg uit Baarn. Het jaarverslag noemt twee zeer belangrijke verschijnselen. Geen jaar toch gaf een zoo duidelijk beeld als het afgeloopen jaar van de belangrijk verbeterde positie van den midden stand als geheel genomen, vergeleken met dc positie in vorige jaren, De middenstand heeft in weinige jaren haar invloed voor een groot deel horkregen. Hot tweede belangrijke ver schijnsel is dat dc belangstelling van den middenstand schijnt te verminderen, naarmate de uitkomsten- van den arbeid voor dien stand te treffender zijn, een verschijnsel, dat het verslag ernstig noemt. Het ledental der vereeniging ging ce£lS's" zins achteruit door de inzinking van der. Bond van Chr. Manufacturiers en opheffing van een paar afdeelingen De propaganda heeft een ter de uittreding kunnen aanvullen. Na goedkeuring van het jaarverslag, heeft de penningmeester, de heer E. H. Dik te sterdam, het financieel verslag uitgebracht, dnt na eenige bespreking eveneens werd goedge keurd. In behandeling kwam hierna het voorstel van de afdeeling Schiedam om aan het hooldbn- stuur op te dragen te onderzoeken, of een re organisatie van de landelijke vereeniging tot een bond van zelfstandige plaatselijke vereeni- gingen leiden kan tot een grooteren bloei der organisatie Het hoofdbestuur was bereid hierover rap port uit te brengen. Vooraf dient echter de financieele toestand der vereeniging geregeld te zijn, wil men aldus tot een grooteren bloei ko men. Het aldus geformuleerde praeadvies van het Hoofdbestuur werd aangenomen. Vervolgens heeft ten stadhuize de officieele ontvangst plaats gehad door het gemeentebe stuur. Wegens de ongesteldheid van drtn bur gemeester heeft de loco-burgemeester, wethou der Reimeringer, dc deelnemers aan het con gres toegespreken, waarbij hij wees op de be langrijke rol, welke de middenstand in het maatschappelijk leven vervult. Hij besloot met den wensch. dat het congres mocht slagen en dnt de middenstand, en speciaal deze vereeni ging. in bloei mocht toenemen. De voorzitter van het Hoofdbestuur, de heer K. Meima uit Sncck, dankte hierna voor de hartelijke ontvangst en sprnk op zijn beurt de beste wenschen uit voor den bloei der gemeente Leiden. Nadat ververschingen waren aangeboden, werd het stadhuis bezichtigd. Na-cen gemoenschappelijken maaltijd in Zo« merzorg was daar 's avonds een gezellig sa menzijn, georganiseerd door dc afdeeling Lei den. Zitting van Donderdag Heden, Donderdagmorgen, is het congres heropend. De voorzitter, de heer K. Meima, ppende het met een rede. Hij wees er op dat op velerlei wijze getracht wordt, den midden stand in zijn vrijheid tc belemmeren en het particulier initiatief tc dooden, ja zelfs den middenstand te doen verdwijnen. Het moet helaas worden gezegd, dat niet altijd onder eigen geestverwanten dit gevaar wordt inge zien. Spr. wijst vervolgens op de gevaren, welke den middenstand bedreigen. In dit verband wees hij op een artikel in Het Volk onder het opschrift Overbodige Middenstand. Vervolgens onder wierp spr. de rede, welke wethouder Wibaut bij het 650-jarig bestaan van Amsterdam heeft gehouden, aan critiek. Na verder geruimen tijd bij de Russische politiek te hebben stilgestaan, zeide spr dat met deze voorbeelden voor oogen de middenstanders hun arbeid niet laten varen. Integendeel, voortvaren moet hun leuze zijn. De middenstand kan niet worden uitgescha keld. Het volksleven zou zoozeer worden ver vormd, dot de volksziel zich niet meer zou afspiegelen in het volksleven. Spr. zegt verder dat het niet aangaat, dot de rijks- en gemeen telijke overheid als distrïbuont optreedt. Het Rijksinkoopbureau is, zoools spr. illustreerde, het bewijs ervan, hoe duur de overheid werkt. Spr. besloot met tc zeggen, dat de tijden, die kemen zullen, ongetwijfeld een strijd zullen brengen van sociaal-economischen aard. De middenstand zal don hebben te toonen, dat de geest onzer vaderen nog in ons leeft. Laat die geest over ons vaardig worden en sterke ons daarbij hi^ besef, dat wij in onzen arbeid niet werken voor onzelf, om eigen eer of roem, maar dnt wij het doen om 's Heeren wil, uit Wien, en door Wien en tot Wien alle dingen zijn. Misstonden in het aanbeste- dingswezen. Hierna leidde mr. P. G. Knibbe, secretaris van do Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in het onderwerpMisstanden in het oanbestcdingswezen. Spr. ontwikkelde hierbij verschillende stellin gen. Dc opheffing .dezer misstanden acht hij van groot belang voor dc aanbesteders," direc ties, aannemers, onderaannemers en leveran ciers. Op hun rust derhalve dé taak maatrege len te nemen, die er op gericht zijn te voorko men, dat het werk gegund wordt aan eiken willekeurigen laagsten inschrijver. De pogingen van den Ned. Aannemersbond, den Ned. Be- tonbond, den Ned, R.K. Bond van Bouw- pati oons enz. om gezamenlijk deze misstan den te bestrijden, ^moeten derhalve ook door de aanbesteders gesteund worden, waarom rlan ook bij het voeren der actie met hunne belangen moet worden rekening gehouden. Borgstelling af te schaffen zal voorloopig moeilijk doorvoerbaar zijn. Teneinde deze ech ter zooveel mogelijk secundair te makep, gaf spreker verschillende middelen aan,, o.a. door inschrijvers te weren, die niet in het Handels register zijn ingeschreven, en slechts aanne mers te nccoptecren, omtrent wier soliditeit en betrouwbaarheid geen twijfel bestaat en in elk geval niemand te acccptceren, wiens borgen bij den handel in bouwmaterialen betrokken zijn. Er volgde op deze inleiding eer uitvoerige gedachten wisseling. Het cadeaustelsel. De heer K. Dijk uit den Haag behandelde hierna Het cadeaustelsel. Spreker gaf hierbij een uiteenzetting van den omvang, welke dit stelsel reeds heeft aan genomen en van de middelen, welke reeds zijn en nog moeten worden aangewend om dit stel sel te bestrijden. Spreker kwam daarbij tot de volgende conclusies To. Het cadeaustelsel is een groot kwaad in den handel, in het bijzonder voor den kleinen middenstander 2o. Het is misleidend voor het publiek 3o. Het moet, mede daarom, met kracht worden bestreden 4o. dc bestrijding geschiede door den ge- heelcn georgnniscordcn middenstand 5o. Blijkt deze bestrijding niet in staat het cadeaustelsel afdoende te treffen, dan zal de hulp der overheid tot wettelijke bestrijding moeten worden ingeroepen. (Wordt vervolgd.) FRUIT EN REGEN. Dc mooie beloften vollen toch nog in 't water. Uit Maas en Waal en Betuwe wordt ons ge meld, dat de aanhoudende regens veel schade berokkenen aan het vroege fruit als kersen en aardbeien. Door den voortdurenden regen vallen de kersen half rijp af, worden waterig maar niet zoet. Half mislukte kersen werden te Nijmegen reeds langs de straat gevent voor 15 cent per pond. Aardbeien dreigen te rotten aan de planten; de slakken richtten er groote schade onder aan. Ook voor dezen tijd van het jaar werden rce<5s aardbeien zeer goedkoop verkocht, langs Nijnicgen's straten gevent voor 40 cent per Kg- EIGENAARDIGE BIJENVERZAMELPLAATS. Toen men dezer dagen de publicatiekast aan het Ruinerwolsche gemeentehuis wilde ope nen, bleek dit niet mogelijk. De hulp van den timmerman moest worden ingeroepen en na verbreking van het slot werd geconstateerd, dat het sleutelgat den bijen tot magazijn dien de. NIEUWS UIT HET APENHUIS VAN ARTIS". Waar komt de naam „Kwatta" vandaan Artis heeft al sinds jaren in zijn apenhuis een bijzonder rijk gesorteerde verzameling, waar onder al heel wat bejaarde, krachtig-ontwikkel- de exemplaren van uitnemende gezondheids toestand, zooals de glanzende huiden bewijzen? De voornaamste geslachten der groote apen- orde hebben een of meer vertegenwoordigende soorten in de Artis-collectie, die dan ook on langs nog dc waardeering van verschillende buitcnlandsche zoölogen mocht wegdragen. Afgezien van de drie flinke Orang-octans, de vier tierige Gibbons, de groote bavianen, Mahaken, Makako's en Magabcys van beider lei kunne, zijn in het bijzonder ook de Zuid- Amerikaonsche Klauw- of Eekhoornaopjes en hun naaste verwanten Lecuwaapjes van Santa Catherine, dat nu al een jaar of acht in Artis meedoet, een paar Ta ma rins of zijde-aapjes van West-Indië, eenige Surinaamsche Doods hoofdaapjes en vooral een kort geleden aan gekocht paar Pinches van Brazilië zijn wonder aardige verschijningen in de Apcnhuishouding van Artis. Met hun reusachtige coiffure-a-la-Liszt, al lerzonderlingst afstekend boven een grimmig roodhuidensnoetje, zijn die bonte Pinches, vlug als water en zachtaardig, niettegenstaande hun „v/reed" uiterlijk, bijzonder interessante ty pes uit het sierlijke apendom, dat om zoo te zeggen, de hancbalkcn van de Braziliaansche oerwouden of selva's bewoont. Van heel ander postuur is het merkwaardig Nachtaopje, de Douroucouli met zijn wollig pelshaar, die indertijd den beroemden Alexan der von Humboldt met zijn vervaarlijk nacht gezang zoo'n leelijken poets heeft gebakken op zijn onderzoekingstocht door het Orinoco- gebied. Ook dat zelden in de dierentuinen ver tegenwoordigd West-aapje of Breedneusje geeft Artis ons in levende lijve te zien. Interessante, komische figuren zijn voorts ook de Boschduivels of Slingerapen, de „Spi- der-monkeys" met hun buitengewoon lange, harige ledematen, duimlooze handen en „han dige" grijpstaarten, die als vijfde hond fungee- ren. De vingerachtige top van dien grijpstaart is aan de binnenzijde door een stevige, naakte huid beschermd; bij 't gebruik dat ze er van maken hebben zc als 't ware eelt gekregen aan „den eenigen vinger van een vijfde hand". Merk eens op, hoe vaardig die staart bij 't klimmen gebruikt wordt, een gegrepen tak niet loslatend voor de lange handen en voeten zich van nieuwe steunpunten verzekerd hebben. Dat de bekende Kwatta-reepen hun naam eigenlijk ontleenen ann de zwarte Boschduivel of Kwatta, naar wien do plantage „Kwatta" in onze West genoemd werd. dunkt ons ook wel even de vermelding waard. HET GERAAMTE TE DROUWEN. Onlangs vermeldden wij, schrijft „De Tijd", het stopzetten der zandwerken bij Drouwen, waar een geraamte was gevonden. Thans zijn wederom eenige geraamtcdcelen gevonden, lerzijde ervan lag een bijna vergaan mes of dolk. Verder trof men aan een legging van keien, gelijkende op oen ovaal graaf met Wes- telijk-Oostclijke ligging. ONBEWOONBAARVERKLARINGEN. Een voordracht van B. en W. van Amsterdam. Bouw van T500 nieuwe woningen. Een voordracht is verschenen, waarin B. en W. van Amsterdam den Raad voorstellen, ge hoord de Gezondheidscommissie, over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van 347 wonin gen in de Valkenburgerstraat, en van TT2 kel derwoningen in verschillende deelen der stad, maar hoofdzakelijk in de Rapenburgerstraat en in de Nieuwe Kerkstraat, benevens nog 72 woningen in verschillende deelen der oude stad. eVrder wordt door B. en W. in verband met deze onbewoonbaarverklaringen machti- ging gevraagd over'te gaan tot het bouwen van 1500 - oningen, waarvan 28 met winkel en een karrenbcrgplaats op den voet der Woning wet DE ONTSLAGKWESTIE AAN HET STATION TE ROOSENDAAL. Een der arbeiders krijgt definitief ontslag. Men meldt uit Roosendaal aan dc Msb. Naar wij vernemen kreeg de arbeider P., bij de Ned. Spoorwegen, die betrokken is ge weest bij de beambtenkwestie aan het station te Roosendaal, thans bericht van zijn definitief ontslag, ingaande 17 Juni. P. was, zoools men zich herinneren zal, met nqg enkele beambten ontslagen en daarvan in beroep gekomen bij het scheidsgerecht. Het scheidsgerecht, onder voorzitterschap van mr. Heerkens Thijssen uit Haarlem, had hem en nog enkele anderen, wederom in dienst doen nemen. Een paar weken geleden moesten deze men- schen echter opnieuw gehoord worden (over eenkomstig de bepalingen van het R.V.D., waarbij daartoe bevoegdheid wordt verleend) door de commissie van advies, waarvan thans het resultaat was, dot P. zonder meer toch weer wèl en definitief ontslagen werd. Van den uitslag voor de overige betrokke nen is op heden nog niets bekend. DRIE PROCEDURES TUSSCHEN J. R. VOS EN DEN STAAT. Uitspraak van de Haagsche Rechtbank. De Haagsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan jn de 3 procedures tusschen J. R. Vos en Zoon tc Delft en den Staat. Deze procedu res staan in verband met de gepleegde mal versaties bij den Rijksgebouwendienst te Lei den. In de eerste zaak werd in conventie aan eischer (Vos) zijn vordering ontzegd, terwijl in reconventie Vos werd veroordeeld aan den Staat te betalen 26959.03 met 5 rente. In de tweede zaak werd in reconventie aan den Staat zijn vordering ontzegd, terwijl in conventie aan Vos de vorderintr werd toe gewezen tot een bedrag van 917.07 met5%' rente In de laatste zaak werd in conventie aan eischer (Vos) getuigenbewiis opgelegd op Dinsdag 2 November, des voormiddags te TO uur, ten overstaan van mr Tor.cTens. Bewe zen moet dan worden of de geldleening van Vos aan den Rijksbouwmeester Vrijman heeft gestrekt ten bate van den Staat. NEDERLANDER IN ENGELAND TER DOOD VEROORDEELD Wegens moord op een Italiaansche. Door het Essex-gcrechtshof tc Londen is de Nederlander Joh. Jos. Corn. Mommers, oud 42 jaar, van beroep hulsschilder, die terechtstond onder verdenking van moord op Augusta Piombini, een 2 I-jarig Ilaliaansch meisje, schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Mommers heeft tijdens den oorlog in het Engelscho leger gediend Op den avond van den den 7er. Mei gingen bcklungde eri het meisje «rit wandelen. Later kwam het meisje wankelend het huis van haar moeder binnen, met een snijwoftd in haar hols. Zij zonk Ineen en stierf. Mommers werd gearresteerd; op zijn kleeding werden bioedspatten gevonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1926 | | pagina 6