SIR HERBERT BADEN POWELL, cie populaire Hoofd-padvindcr der hcele wereld, do opper-propapandist van het „Eiken dap een goede Daad", werd pisteren 70 jaar. Het praf te Birr (Zwitserland) waar de opvoedkundige Pcstalozzi sinds jaren sluimert. Ter gelegenheid v. d. 250stcn sterfdag van Spinoza werd Maandag op de terreinen van de Nieuwe Kerk te Den Haag een gedenksteen onthuld door „Societas Spinozana", DS. N. A. DE GAAY FORTMAN, indertijd een der leiders van de zgn. doleantie, en vele jaren een zeer be mind predikant te A'dam. is. 81 jaar oud, overleden. Een afbeeldiriig van de internationale zeilwedstrijden te Genua. Op den voor grond een kenmerkend deel van de kust der Middellandsche Zee, waar de golven tegen de tuinen der huizen slaan. De sche pen zijn do deelnemers der achtmeter- klasse. Gloria Swanson, of beter: de markie zin de la Coudray, heeft zich verwaar digd het nieuwe vermaakspaleis in New York City van een inscriptie te voorzien. Te Den Haag heeft „Sport in Beeld" een zeer geslaagde koetswerk-wed- striji gehouden. Eén der kostbaarste wagens was de Hispano Suiza .(koetswerk D'leteren Frères), die op de groep auto's, duurder dan 10.000, den eersten prijs veroverde. bleel, naar het schijnt, met dit adres geheel onbekend. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat B. en V. elkaar den vorigen zomer reeds kenden, want zij hebben samen gediend in een hotel en daar heeft, naar ons bleek, B. een slechten invloed op V. uitgeoefend. Gisterochtend en gistermiddag zijn* de beide verdachten door den rechter-commissaris aan een langdurig verhoor onderworpen. Reeds bij een vroeger verhoor hadden zoo wel B. als V. een alibi opgegeven, waaruit blijken zou, dot zij Maandag 17 Januari van TO uur v.m. tot uur n.m. in de stad geweest waren en dus onmogelijk betrokken konden zijn bij de misdaad, welke hoogst waarschijn lijk tusschen TI uur en half twaalf gepleegd moet zijn. Natuurlijk heeft de justitie deze gegevens nauwkeurig onderzocht. Itf 't algemeen klopper, de opgaven van de verdachten wel met de resultaten van het justitioneele onderzoek. Er is echter nog een feit, dat van groot gewicht is en tot heden niet opgehelderd kon worden. In het alibi van beide personen is een lacune van ongeveer één uur. En dit zou juist zijn omstreeks den tijd, dat de moord gepleegd is. Van bevoegde zijde werd aan de pers dan ook medegedeeld, dat, gezien het feit, dat uit ho« verhoor van gisteren nog niet is kunnen blijken waar B. en V. zich omstreeks den tijd van den moord hebben opgehouden, men, zoo- lai sr deze lacune niet aangevuld is, aan het opgegeven alibi geen groote waarde kan hechten Hic bij komt nog, dat verschillende getui gen verklaren, dot zij B. in de ochtenduren van don bewusten Maandag in de onmiddel lijke omgeving van den winkel aan het Be* zuidenhout hebben gezien. Toen men B. en V. vioeg, waar zij den Maandagmorgen geweest weren, gaven zij verklaringen, welke in ver schillende opzichten van elkaar ofwijken. Deze onderlinge tegenspraak is eveneens nog niet cpgthe'cJeH. Naai vooits werd medegedeeld, zou de 20- jnrige V zon zijn ouders geschreven hebben, dat hij m^t B samen getracht had een schil derij t? pen in opdracht van een dame. Deze dame zou in een lunchroom op hen wachten, Toer. zij echter tegen 2 uur dnor kwamr-n, de juffrouw reeds verhakken, en nog \v zonder haar verteringen te be- tnlcn. Volgeas de vejkiaringen van de verdacht ?r. zouden zii den geheelèn ochtend gepoogd heb ben het «ch.lnerij te verkoopen en irderdaed is gebleken, da' zij in verband hiermee bij ver schilhnde «ciessen geweest zijn. Wcm zij echter tusschen half elf en hal! tv/nalf geweest zijn, is tot heden toe niet bbken. Eer. ander bezwarend punt voor B. is dvt hij, neer door hem afgelegde verklaringen, ge- heel onbekend was met den winkel van der heri Wi.fc en er nooit geweest was. Hiertegenover staat echteT de verklaring van verschillende personen, die B. wel dege lijk ecnige dagen voor den moord bi; den winkel var. W. gezien hebben. Toen men hun portret van B. toonde, her kenden dj hem direct. De justitie zei haar nasporingen in de rich tingen vc>.t, teneinde verschillende duisicre punten ?n deze zaal: alsnog iOt klaarheid te bcengsn HET GRONINGSCHE GEVAL. Een gefantaseerde moordaanslag. De veronderstelling van ac recnerche in Groningen, als zou de beweerde moordoons.ug op den 19-jarigen timmerman v. d. B. aan den Frieschen straatweg aldaar neerkomen op een mislukte poging tot zelfmoord, is juist ge bleken. De jongeman had 's avonds te voren een brief geschreven aan zijn ouders cn dit feit gevoegd bij nog andere gegevens, bincht v d. B. tot de bekentenis dat hij het verhaal van den moordaanslag had gefantaseerd en inder daad beproefd had zich van het. leven te be- rooven. De jongeman bevindt zich nog in het Zie kenhuis zijn toestond is bevredigend. EEN DOOD HONDJE MET EEN STAARTJE. Prof. E. te Delft heeft tegen den redacteur van het Delftsch Advertentieblad te Delft, den heer P. A. L., een klacht ingediend wegens beleediging. De heer L. had het feit, dat 's professors doode hond in een met zijde gevoerd kistje in diens tuin was begraven, in zijn blad bestem peld als idiotisme en geweigerd daarvooi excuus oan te bieden. NA HET RELLETJE IN DE MARCO POLOSTRAAT TE AMSTERDAM. Zeven arrestaties. De politie van het bureau Admiraal de Ruy- terweg te Amsterdam heeft gisteren op ver schillende plaatsen in de stad, nl op bouw werken en ook op enkele stempclbureaux voor werkloozen, een onderzoek ingesteld naar even- tueele schuldigen aan de mishandeling van een schilderspatroon, den heer Bakker, in de Marco Polostraat. Het resultaat van dit onderzoek is geweest, dat zeven mannen zijn gearresteerd onder ver denking bij het optreden eeri actieve rol te hebben gespeeld (openlijke geweldpleging, in vereeniging en mishandeling). Op de Amstcllaan is nog eenig verzet ge pleegd De politie had echter een hond bij zich, welke de tanden liet zien. Het dier boe zemde den aanvallers respect in. Naar aanleiding van de arrestaties hebben uit protest ongeveer 300 man in „West" het werk neergelegd. Nader meldt het Hbld. hieromtrent De arrestatie van deze zeven arbeiders heeft gisteren een groot deel van den dag in beslag genomen. Nadat Dinsdag tal van getuigen waren ge hoord en de noodigc aanwijzingen waren ver kregen, is de inspecteur Stolp, van het bu reau Admiraal de Ruyterweg, gistermorgen met twee rechercheurs op stap gegaan. Tal van bouwwerken in Watergraafsmeer, Amstcl- laan-kwartier en Plan „West" werden bezocht Zooals reeds gezegd, kwam het in de Am- stellaon tot een begin van verzet, dot eindigde toen de politiehond een dreigende houding aannam Wel legden ecnige arbeiders in die buurt he' werk neer. Zij hielden een korte geïmpro viseerde openluchtvergadering, waarin zij be sloten naar Plan „West" te trekken. Daar von den zij bijva' en het aantal protcststakers groeide tot "en paai" honderd aan. Op den Hoofdweg werd een stoet gevormd en men koesterde het plan te trekken naar den Admiraal de Ruyterweg, om daar het politie bureau tc bestormen en de zeven arrestanten, welke in den loop van den middag daar waren binnengebracht, te ontzetten. De politie had echter tijdig maatregelen ge nomen. Vier ruiters, ecnige wielrijders en agen ten te voet patrouilleerden in West en verhin derden dat de betoogers naar het politiebu reau trokken. Intusschen bleef het in de buurt van dc Marco Polostraat nog geruimen tijd onrustig. D*- betoogers trokken in groepjes nog wat rond, kwamen daarna bijeen op de zandvlakte, welke langs de Admiralengracht ligt en gingen, na ccn korte samenspreking, huns weegs. Wat de zeven arrestanten betreft, één hun ner is weder op vrije voeten gesteld, omdat er niet voldoende bewijzen tegen hem waren. De zes anderen zullen morgen voor den officier van justitie worden geleid. VERSTEKELINGEN-TRAGIEK. Twee Ilaliaansche verstekelingen bedrogen en beroofd aan boord van ccn Amerikaansch stoom schip. In Januari maakten twee Italianen, D. Garo- foli cn F. Papagini, in Genua kennis met een landgenoot van hen, die aanbood hen te hel pen, als verstekelingen naar Amerika te reizen. Voor zijn bemiddeling moesten zij hem samen 4500 lire (ongeveer 475) vooruit betelen, en na aankomst in het nieuwe vaderland zou den zij hem nog een T40 dollars moeten ge ven. Zij traden in het voorstel en reisden als verstekeling aan boord van een schip van Genua naar Marseille. Van daar gingen zij met hun drieën per trein naar Rotterdam, waar zij 31 Januari j.l. aankwamen. Zii namen hun in trek in een hotel te Rotterdam en daar bracht hun landgenoot hen in kennis met een vierden Italiaan, die hen aan een schip zou kunnen hel pen. Dezen Italiaan moesten zij voor zijn be middeling 100 dollar geven. Toen ook deze som betaald was er was bij bepaald, dat ook deze Italiaan na aankomst in Amerika nog 140 dollar moest hebben stelde de laatste hen voor aan een Amerikaan, die opvarende van een schip zou zijn, dot weldra de reis naar Amerika zou maken. Donderdag 17 Februari ontvingen Garofoli en Papagni bericht, dat alles in gereedheid was gebracht. Hun landgenooten brachten hen des avonds naar een hun onbekende plaats waar de Amerikaan al met een auto op hen stond te wachten. Nadat de auto een heel eind had gereden, moesten zij uitstappen. Zij waren toen dicht bij een haven, en de Amerikaan bracht hen weldra aan boord van een in die haven liggend stoomschip. Heel onder in het schip werden zij in een kleine ruimte gebracht, welke er uitzag als een provisiekamertje. In dat vertrekje lagen al een paar matrassen klaar, welke hun tot slaapplaats tijdens de reis zou den moeten dienen. Men liet de beide reizigers weldra alleen en dezen gingen spoedig liggen slapen. Des nachts het zal ongeveer 3 uur zijn geweest werden zij gewekt door gestommel Drie kerels drongen het vertrekje binnen er» vielen de beide verstekelingen aan. Beiden werden zóó hard op het hoofd geslagen, dat zij den volgenden dag nog wat versuft waren Zij liepen vrij ernstige hoofdwonden op. Toen de drie kerels hen zoowat -buiten kennis had den geslagen, roofden zij hun portefeuilles, welke te zamert nog 300 dollar bevatten, en het horloge van een der Italianen, waarna zij er van door gingen. De beide verstekelingen waren er op dal oogenblik zoo slecht aan toe, dat zij er niet aan konden denken te vluchten. Geheel versuft hebben zij nog enkele uren op hun matras ge legen. Tenslotte hebben zij in den vroegen morgen van den volgenden dag Vrijdag besloten, het schip te verlaten. Het gelukte hun met veel moeite onopgemerkt van boord te komen. Zij zijn toen naar het Italiaansche consulaat gegaan, waar zij dit verhaal van hun avonturen hebben gedaan. Dc Italiaansche con sul deed hiervan dadelijk aangifte bij de cen trale recherche. Nog dienzelfden Vrijdag wer den op het hoofdbureau van politie aan het Haqgscheveer de beide Italianen gehoord. Beiden hadden het hoofd in zwachtels en het bleek, dat zij nog niet in staat waren een hel dere uiteenzetting van het gebeurde te geven. Toch kon men uit hun verhaal 8l zooveel aan wijzingen krijgen, dut men begreep, dat het schip in de Lekhaven gelegen moest hebben Met de Italianen is men naar die haven ge gaan en daar wezen zij dadelijk het Ameri- kaansche stoomschip West Apaum aan, dat op het punt van vertrekken lag en dat zij met groote beslistheid herkenden, als het schip, aan boord waarvan zij den vorigen nacht waren beroofd. De politie ging oan boord, stelde den kapi tein met het gebeurde in kennis en liet de ge- heele bemanning auntreden, omdat men ver moedde, dat de beroovers onder de opvaren den zouden schuilen. De Italianen konden ech ter in geen der opvarenden hun aanvallers her kennen. Het bleek evenwel, dat nog één lid van de bemanning ontbrak. Dat was de 25-jarige stoker T. H. S. Op het allerlaatste oogenblik kwam deze nog stomdronken opdagen. Beide Italianen herkenden in hem dadelijk een van hun aanvallers. S. werd daarop aangehouden en naar het bureau aan het Haagscheveer over gebracht Heden zal hij ter beschikking van dc justitie worden gesteld en in het huis van be waring worden opgesloten. Het onderzoek naar de beide andere beroo vers en dc twee Italianen, die vermoedelijk ook in het complot betrokken zijn geweest, wordt nog voortgezet. De West Apaum is in middels vertrokken. De beide beroofde Italianen zijn nog in Rot terdam Zij zijn al hun spaarpenningen kwijt geraakt en zijn zonder middelen van bestaan Vermoedelijk zullen zij ter beschikking van den vreemdelingendienst worden gesteld, om over de grens te worden gezet. N. R. Ct. ERNSTIGE MISHANDELING. Een messteek in den hals. Dc getroffene bewusteloos gevonden. Gisternacht is de 19-jarige tim merman P. van den B. aan den Frieschen straatweg te Groningen bewusteloos gevonden. Hij bleek een ernstige wonde aan den hals ♦o hebben, die hem waarschijnlijk door een messtek is toegebracht. Van den B. had gister avond met eenigc kennissen een café bezocht, waarna een twist schijnt te hebben plaats ge had. De daders zijn nog niet opgespoord. Nader meldt men ons: De vechtpartij schijnt te hebben plaats gehad op ongeveer 500 Meter van den spoorweg aan den Frieschen straatweg Van den B die naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen is overgebracht, wilde bij het eerste verhoot uit sluitend zijn naam zeggen. Daarna is hij weer buiten bewustzijn geraakt en op het oogenblik is zijn toestond zeer «rustig. Omtrent de toe dracht van het gebeurde heeft hij nog geen mcdedeclingen gedaan. De politie stelt een onderzoek in. Zich zelf gewond. De moordaanslag die te Groningen zou hebben plaats gehad, vernemen wij nog het volgendeDoor het nadere onderzoek dat de politie heeft ingesteld, is zij meer en meei tot de overtuiging gekomen, dat de getroffene vermoedelijk zich zelf den steek heeft toege bracht. Op de plek waar hij gestoken zou ziin is een hoed gevonden en is een mes uit de sloot gedregd, welke voorwerpen vermoedelijk bei den aan hem zelf toebehooren Hij zegt niet tc weten hoe hij zoo ver buiten de stad is ge komen en geheel alleen te zijn geweest, toen. hij door „den onbekende" zou zijn aangespro ken. In verband met zijn verklaringen, houdt de politie ernstig rekenine met de mogelijkheid met een hystericus te doen te hebben. De toestand van den patient is op het oogen blik bevredigend. DE BRAND IN DE LUNCHROOM „DE KLEINE UNIE" TE ROTTERDAM. Een arrestatie op vermoeden van brandstichting. In den nacht van 2 op 3 Februari j.l. woed de in de lunchroom „De Kleine Unie", geves tigd in de Passage te Rotterdam een felle brand. Zoowel de eigenaar van de zaak, de 33-jarige G. L. B. met zijn gezin, als de ove rige gezinnen, die boven de lunchroom woon den, ontkwamen met veel moeite aan een groot gevaar. Onmiddellijk nadat de brand gewoed had, welke voor tienduizenden schade veroorzaakte stelde de po'itie een onderzoek in. Verschillende getuigen werden gehoord eh het bleek toen, dat er nogal verschil tusschen de afgelegde verklaringen bestond. Dat deed het vermoeden rijzen, dat er opzet in het spel geweest was. Onvermoeid zette de politie het onderzoek voort cn ze kreeg tenslotte zul ke zekere gegevens in handen, dat zij heden morgen overging tot de arrestatie van den 23- jcrigc caféhouder G. L. B., eigenaar van de zaak en een 36-jarige behanger J. A. B., die na sluitingstijd van de luchroom in de zaak had gewerkt. Beider#zijn in bewaring gesteld. Dc café-houder verdacht van brandstichting, dc behanger van medeplichtigheid daaraan. VUURTJE STOKEN DOOR KINDEREN. Een vijf-jarig meisje verbrand. Terwijl eenige kinderen te Westerhaar onder Vriezenveen zich vermaakten met het bran den van een vuurtje, had het vijf-jarig dochter tje van den landbouwer Alderink het ongeluk, met de vlammen in aanraking te komen. Het kind liep zoo^ernstige brandwonden op dot het, niettegenstaande onmiddellijke geneeskundige hulp werd ingeroepen aan dc gevolgen is over leden (Msb.). Tele'onisch Weerbericht Naar waarneming in den ochtend van heden. Hoogste stand 763.1 te Memel. Laagste stand 753.6 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 25 Febr. Aanvankelijk krachtige, later afnemende Z.- O. tot Z.-W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, later opklarend, aanvankelijk regen buien, weinig verandering in temperatuur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6