25.203AMER3FOORTSCH DAGBLAD „DE eemlander» S2&*, TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Jaquet en Vest naar maat UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot ridder der Oranje-Nassau-orde Th B Ledeboer, administrateur der Rubber» en Koffieonderneming Kali te Sepandjang, residentie Besoeki verleend de persoonlijke titel van consul- generaal der Nederlanden aan C. S. Lechner, corsul der Nederlanden te Kobe, met verlof toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan mej B. Stemerdink, wed.. D. B. Bosveld te Rheden en aan H. J. Bosman, stoelenmaker bij de fa. W. Voortman en Zonen te Deventer de bronzen eere-medaille aan J. C. Remmers- waal, timmerman op het landgoed Duivenvoor de van W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye te Voorsoh.oten benoemd tot lid van het Algemeen College van Toezicht, Bijstand en Advies voor het Rijks-tucht- en opvoedingswezen Mr. J. Blok, Hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, wonende aldaar aangewezen als voorzitter van gemeld Col lege Mr. L. C. Besier, lid van het College op verzoek eervol ontslagen Mr. Dr. P van Heynsbergen als substituut-officier van Justi tie bij de rechtbank te Amstprdam, en idem met dank Mr. G. S. Krieken als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Amsterdam benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse W. F. K. J. P. Traekers en A. C. Bos- ma, artsen op verzoek eervol ontslagen de reserve-eer- ste-luitenants J. M. Bijvoet en J. J. Monte, bei den van het regiment vesting-artillerie benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het dienstvak der Intendance, tot reserve-eerste-luitenant voor speciale dien sten, de reserve-eerste-luitenant J. de Melker van het 6e regiment infanterie, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tegenwoordige betrek king bij beschikking van den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw is aan W. J. Lu- gard, te 's-Gravenhage, op verzoek eervol ont slag verleend als lid der commissie van toe zicht op de Rijkslandbouwwinterschool te Zut- phen, met dank en is als zoodanig benoemd Mr. J. C. Kakebeeke, te Deventer. Dr. WILLEM ROYAARDS. Een voordracht ten Hove. Naar wij vernemen zal door dr. Willem Royaards op Maandagavond 7 Maart voor de Koninklijke Familie en een aantal genoodig- den ten Paleize Noordeinde te den Haag eeni- ge oudere en nieuwere poëzie worden voorge dragen. HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG IN DE EERSTE KAMER. Getroffen ordemaatregelen. Met het oog op de te verwachten groote be langstelling van de zijde van autoriteiten, pu bliek en pers, by de a.s. behandeling van het Nederlandsch-Belgisch tractaat in verband met de zeer geringe beschikbare plaatsruimte op de gereserveerde en publieke tribunes der Eer ste Kamer zijn verschillende maatregelen ge troffen. Elk lid der Eerste Kamer krijgt desver- langd de beschikking over één genummerde kaart, welke recht geeft op een plaats op de gereserveerde tribune, die van een zelfde num mer is voorzien. De kaart is geldig voor de geheele duur van de behandeling van het wets ontwerp en is niet persoonlijk. Zq kan aan ver schillende personen ter keuze van het lid, aan hetwelk de kaart is uitgereikt en welks naam op de kaart vermeld staat voor één of meer dagen of gedeelten van dagen ten gebruike worden gegeven. In verband met dezen maatregel blijft er op de gereserveerde tribune slechts zeer weinig plaats over voor de hooge autoriteiten. Op de publieke tribune is het aantal pers plaatsen uitgebreid en wel met vjjf plaatsen op de eerste rij, terwijl twee banken met tien lessenaars zijn aangebracht aan de zijde van den Hofvyver op het verhoogde gedeelte ach ter de voor de pers beschikbare ruimte. Slechts op vertoon van een kaart kunnen de journalisten van deze persplaatsen gebruik maken. Deze regeling geldt ook voor de vaste correspondenten en medewerkers der bladen, die geregeld de perstribune bezoeken. Met uitreiking der kaarten, zoowel voor de binnen- als buitenlandsche pers, is belast de voorzitter van de Haagsche Journalisten Ver- eeniging, mr. J. J van Bolhuis, Statenlaan 1-1. Wat overigens de bezoekers der publieke tri bune betreft, deze zullen buiten queue moeten maken onder de galerij, terwijl door de goede zorgen der politie, telkens wanneer bezoekers de publieke tribune verlaten, anderen kunnen worden binnengelaten. Als gevolg van het uitbreiden van het aan tal plaatsen voor de pers» is ook de ruimte voor het publiek zeer beperkt. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE TER VOLKENBONDS VERGADERING. De juiste samenstelling. Men meldt ons uit den Haag: De juiste samenstelling van de Nederland- sche delegatie ter Internationale Economi sche Conferentie, welke op 4 Mei a.s. te üe- nève zal bijeenkomen is als volgt. Benoemd zijn: tot lid II. Colijn, oud-Minis- ter van Financiën, lid van de Eerste Kamer der Stat en-Generaal; tot deskundige Ir. E. de Kruljff, oud-lid van de afdceling Hande van liet .departement van Lancmouw, Hani^l en Ni»vorheid in Nederlandsch-Indie; tot na Joan Gelderman, industries!, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Hengelo; tot eersten deskundige Mr. M. P. L. Steenberg^ e, indiistrieel-lid Van den Nijvcrheidsraad; tot tweeden deskundige Mr. A. N. Molenaar al gemeen secretaris van het Verbond van e- derlandsche Werkgevers, lid van den MJ- verheidsraad, tot lid Dr. H. J. Lovink, li •'de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oua- directeur van den Landbouw, oud-directeur van het Departement van Landbouw, Han del en Nijverheid in Nederlandsch-Indi6; tot lid Jan Oudegeest, secretaris van het Inter nationaal Verbond van Vakvereenigingen; tot eersten deskundige P. J. S. Serrarens, be stuurslid van het R. K. Werklieden Verbond; tot tweeden deskundige H. Amelink, secre taris van het Christelijk Nationaal Vakver bond; tot lid Mr. A. R. Zimmerman, oud-bur gemeester van Rotterdam, oud-commissaris- generaal van den Volkenbond voor Oosten rijk; met dien verstande, dat de deskundigen zijn toegevoegd aan do delegatie in haar ge heel. DE ZOMERTIJD. Antwoord aon den heer Braat. Op de vragen van den heer Braat, betref fende het door de Regeering voor de bekend making van den duur van den zomertijd ge kozen tijdstip, heeft minister Kan geantwoord, dat evenals ten vorigen jare de tijdsduur van den zomertijd tijdig is vastgesteld, omdat de directie der Nederlandsche spoorwegen daar op prijs stelt en er geen enkele reden was langer te wachten. Zoodanige reden kan althans niet ontleend worden aan de omstandigheid, dat een wets voorstel tot afschaffing van den Zomertijd bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal in be handeling is, hetgeen den minister niet on bekend was. Dat die behandeling ook maar ecnigszins zou kunnen worden beïnvloed door dat inmiddels de bestaande wet wordt uitge voerd, atjht hij te cenenmnle uitgesloten. Waarom een tijdige publicatie van de data van aanvang en einde van den zomertijd de belangen van land- en tuinbouw zou schaden, is den minister ook na herhaalde overdenking niet duidelijk kunnen worden DE MARINEWERF TE HELLEVOETSLUIS. Antwoord op de vrogen van den heer Snoeck Hcnkemans. Op de vragen van den heer Snoeck Henke- mans omtrent het bestaan van een voornemen bij de Regeering tot opheffing van de marine werf te Hellevoetsluis heeft minister de Geer geantwoord, dat de zaak van de marinewerven in onderzoek is bij een commissie, die nog geen rapport heeft uitgebracht, zoodat het voornemen op dit oogenblik niet bestaat. De geopperde overweging dat opheffing do gemeente Hellevoetsluis tot armoede en ver arming zou brengen mag, naar de minister op merkt, nooit weerhouden van de opruiming van overbodig apparaat. Dit ware even kort zichtig als dat bijv. destijds van de invoering van machines ware afgezien van de werkge legenheid der arbeiders. EEN GROOTE RAMP VOORKOMEN. Een verklaring vanwege de Artil lerie-inrichtingen nopens de toe dracht der zaak. Naar aanleiding van het bericht in het Han delsblad: „Een groote ramp voorkomen" wordt ons door de Directie der Artillerie-inrichtin gen het volgende gemeld: Het bedoelde bericht zou door zijn onjuist heid ongemotiveerde ongerustheid kunnen wekken. De ware toedracht is als volgt: Een vrachtauto, waarop munitie werd ver voerd, geraakte door defect aon de benzine leiding in brand. Dit gebeurde op een afstond van pl.m. 500 M. van een buskruitmagozijn en eenige K.M. van de petroleumhaven. De hoeveelheid en aard der lading was zoo danig (en zulks in overcenstemm.ng met de desbetreffende voorschriften), dat zelfs, in dien de afstand 25 M. was geweest, geen gevaar voor het magazijn zou hebben be staan. De voorschriften zijn van dien aard, dat nimmer een ramp als waarop het bericht doel de, zou kunnen ontstaan. Daar carburatorbronden bij auto's altijd mo gelijk zijn, mogen voor vervoer van spring stoffen en munitiën alleen auto's Worden ge bruikt, wanneer deze speciaal daarvoor zijn in gericht en waarbij o. a. een brandlocaliscerend schot tusschen motor en laadruimte is aange bracht. De gebezigde auto was aldus ingericht. Ge bleken is, dat de speciale inrichting goed heeft voldaan, want zij heeft het uitbranden van de laadruimte der auto voorkomen. Een en ander neemt niet weg, dot het pei>- soneel, dot de munitie loste uit de auto, waar van het voorgedeelte in brand stond, flink is opgetreden. DE „SUMATRA" TE SHANGHAI. De versterking van de bemanning. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de versterking van de bemanning van Hr. Ms. kruiser „Sumatra" te Shanghai geschiedt op verzoek van den commandant van dien bodem, teneinde naar behooren in den dienst te voor zien. De sterkte der bemanning is thans bedui dend zwakker dan de normaal benoodigde. Voor de reis naar Oost-lndië toch was slechts een beperkte bemanning aan boord ge plaatst, die in Indië met inlandsche schepelin gen zou worden aangevuld; bovendien zijn te San Francisco 20 opvarenden, verlokt door hooge loonen aldaar, gedeserteerd. Daar het zich nu laat aanzien, dot het lan ger zal duren eer Ned. Indië wordt bereikt dan aanvankelijk berekend, bleek het wensche- lijk, mede gelet op den drukkeren dagelijkschen dienst in de haven van Shanghai, in meerdere mate de normale sterkte der bemanning te be naderen. BURGEMEESTERS. De heer F. M. Baud, burgemeester van Nieuwv«en en Zevenhoven, heeft met ingang van I April uit deze functie aan H. M. de Ko ningin eervol ontslag gevraagd. SECRETARIS-VACATURE TE HILLEGERSBERG. Rumor in casa. Men schrijft uit Hillegersberg aan het Vad.: In efcn groot deel der gemeente is beroering ontstaan door de wijze waarop in de vacature RECLAMES Van T4 regels 4.05, elke regel meer I.-— KLEERMAKERIJ Fa. E. L. J. LAMMERTS Amersfoort Groningen Utiechtsche weg 36. Tel. 587 van gemeente-secretaris zal worden voorzien. Men is verontwaardigd geworden over de manier, waarop hierbij het persoonlijk clement op den voorgrond is gebracht. Daar is zoowel in het college van B. en W. als in den raad door de linkerzijde met klem betoogd, dat voor deze vacature een openbare oproeping moest geschieden, om zoodoende op dezen belang rijken post den bekwaomstcn persoon te krij gen. De rechtsche meerderheid van den Raad heeft evenwel haar voorkeur gegeven aan een der candidaten, die thans door B. en W. wor den voorgedragen en beiden reeds op de secre tarie werkzaam zijn. De burgemeester zelf heeft tot voor korten tijd den thans met de betrekking gedoodverf- den ambtenaar nog ongeschikt voor secretaris verklaard. Het merkwaardige is, dat de beide voorgedragen candidaten anti-revolutionair zijn, waarvan de een zich echter door een of andere oorzaak niet in de gunst dér o.-r. frac tie schijnt te mogen verheugen. Hoe het zij, de kwestie heeft opzien ge baard. Een rekest aan den Raad, met het ver zoek om alsnog over te gaan tot een openbare oproeping, kreeg reeds tal van handteckcnin- gen. Strooibiljetten, opwekkend om te teckencn, dwarrelen van huis tot huis; een openbare pro testvergadering behoort niet tot de onmoge lijkheden; er is rumor in casa. Nu is plotseling een raadsvergadering tegen a.s. Maandag uit geschreven, waarin als punt 2 der agenda is vermeld: benoeming gemeente-secretaris. VLIELAND EN TERSCHELLING. Geen samenvoeging van beide gemeenten. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben zich schriftelijk gewend tot de gemeentebe sturen van V^eland cn Terschelling om hun meening te doen kennen over een eventueclo samenvoeging van beide gemeenten. Uit inlichtingen van de gemeente Terschel ling aan God. Staten blijkt, dat de bezuiniging, die door deze samenvoeging zou worden ver kregen, zoo gering is, dat het voor Vlieland van weinig bcteckenis zou wezen, terwijl er voor Terschelling zwaardere belasting uit zou voortkomen en wel zoodanig, dat dc gemeente lerschelling ook hierdoor in financieele moei lijkheden zou komen. De gemeente Vlieland refereert zich aon het overzicht van Gedep. Stoten. Op grond van de verkregen inlichtingen hebben Gedep. Staten nu afgezien van samen voeging en dit aan de regeering bericht. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM. De werkloosheidsinterpellatic. Na voortgezette discussie is gistermiddag het voorstel-Wijnkoop om dc onderhandelin gen met de regeering betreffende de werke loosheid af te breken, verworpen met 32 tegen 4 stemmen. Een ander voorstel van den heer Wijnkoop, om zich in verbinding te stellen met de werkeloosheidorgonisoties, werd verworpen met 30 tegen 5 stemmen. ONDERSCHEIDINGEN. De Kon. besl. is aon den heer R. C. T. Roos- male Nepvue, buitengewoon gezant en ge- volmuchtigd minister te Mexico verlof ver leend tot het aannemen van het commandeurs kruis der Orde van het Legioen van Eer van. Frankrijk en van het officierskruis der Orde vun St. Sava van Servië; is aan den heer Ch G. Vermnire, consul van Luxemburg te Genève, verlo fverleendtot het aannemen van dc benoeming tot „Oflicier de llnstruction publique" van Frankrijk. PROF. MR. L W. C. VAN DEN BERG. Oud-hoog!eeraar, oud-burgemees- tcr van Delft en oud-lid der Eer ste Kamer. Te Delft is in den ouderdom van 81 jaren overleden mr. L. W. C. v. d. Berg, oud-bur gemeester van Delft. Mr. Von den Berg werd in 1845 te Haarlem geboren; na volbrachte studie promoveerde hij te Leiden in 1868 op een latijnsche dissertatie over het Arabische recht en ging daarop in 870, als verbonden aan de rechterlijke macht, naar Indië. Nadat hij acht jaar later als advi seur in de Oostersche talen en het Mohamme- daansche recht was opgetreden, benoemde de Delftsche gemeenteraad hem in 1887 tot pro- lessor in het Inlandsche recht aan de Indische instelling te Delft. No de opheffing dier in stelling in 1901 werd hij, die reeds lid en se cretaris der Staatscommissie tot herziening van het Indische privaatrecht was, benoemd tot adviseur van het ministerie van koloniën en tevens tot lid van den gemeenteraad te Delft dat hij tot 1904 bleef. Het lidmaatschap der Provinciale Staten vervulde hij van 1902 tot 1910, totdat hij, na zijn benoeming tot bur gemeester van Delft bij K. B. van 24 Mei 1910, bij een tusschentijdsche vacature tot lid van de Eerste Kamer werd gekozen, in welk col lege hij tot 1922 zitting had. De Technische Hoogeschool diende mr. Van den Berg als cu rator. De overledene was groot-officier van de or de van Asmanië van Turkije en ridder van den Ned. Leeuw. Hij was ook commissaris van den Kon. grafkelder te Delft en commandeur van de Huisorde van Oranje. J. J. NEUMAN. f Te Menton is overleden de heeT J. J. Neu- man, oud-ritmeester der cavalerie. NEDERLANDSCH INDONESISCH I VERBOND. Men schrijft aan het Haagsche Aneta-kon- toor: Het streven naar rassentocnadcring door den eere-voorzitter R. M. Noto Soeroto in ziin blad „Oedaya" voorgestaan, is in genoemd Verbond reeds in zooverre verwerkelijkt, dot dit Verbond onder zijn leden telt representan ten van de voornaamste volksgroepen in den Nederlondschen staat: Nederlanders, Indone siërs, Indo-Europeanen, Chineczen en ook Suri- namers (van Negcrbloed). In het hoofdbestuur hebben thons zitting twee Nederlanders, een Indo-Europeaan, drie Indonesiërs en een Chi nees. DE WETGEVING OP DÊ NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Een adres van het Ncder- landsch Instituut von Accoun tants. Door het Nederlandsch Instituut van Ac countants is aon den minister van justitie een brief gezonden, betrekking hebbend© op het ontwerp van wet tot wijziging cn aanvulling van de bepalingen in het Wetboek van Koop handel en daarmee samenhangende artikelen in dat wetboek cn in het Wetboek van Straf recht. In dezen brief wordt de meening van bovengenoemde verceniging weergegeven ten aanzien van een aantal punten, die meer in het bijzonder de verhouding van den accoun tant tot dc noamlooz© vennootschap betref fen en voorts over die punten, ten opzichte waarvan de accountant bij uitstek bevoegd is, over regeling en formuleering mee te spre ken Toegevoegd aan dezen brief is een amen dement op genoemd wetsontwerp. MOBILISATIE-INVALIDEN. Een adres aan dc Tweede Kamer. Het bestuur van den Bond von Mobilisatic- invalicden en van hun nabestaanden heeft nnn de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin gezegd wordt, dat het door dc Regccring inge diende ontwerp van wet ten behoeve van zijn leden het zeer in zijn verwachtingen heeft te leurgesteld. Volgens dit ontwerp van wet, ook na de aan gebrachte wijzigingen, zal geen eerherstel, geen rechtdocning en in geen enkel opzicht afdoen de hulp worden geboden, aan hen, die in een he opgelegden dienstplicht vreesclijk zijn ge troffen en bovendien zijn gedupeerd, tenge volge van een gebrekkige wetgeving, die geenszins op een buitengewonen en longduri- gen mobilisatietijd was berekend en die dien tengevolge niet in aanmerking zijn gebracht voor pensioen of een voldoende pensioen. Dc regeering heeft integendeel opzettelijk clkcn rechtsgrond buiten dit ontwerp von wet gehou den, hetgeen tot zeer groote ontevredenheid en verbittering zal leiden, zoowel bij de leden van den Bond als bij het gansche Nederlandsch© volk, zegt het adres. Weliswaar meent do Regeering hoar afwij zende houding voldoende te kunnen motivcc- ren, door het voor te stellen, alsof het hier per sonen betreft, wier ziekten en gebreken niet in een door den militairen dienst zijn ontstaan, noch hiermede in verband staan, hetwelk dc Regcering dan verder gemakkelijk meent te kunnen oantoonen, door er op te wijzen, dat indien de ziekten en gebreken w e 1 in cn door de militairen dienst zouden zijn ontstaan, do hier bedoelde personen pensioen zouden heb ben ontvangen. Deze voorstelling van feiten is echter totaal onjuist, hetgeen het bestuur reeds vroeger herhaaldelijk heeft aangetoond. Het niet toekennen von pensioen of voldoen de pensioen is een gevolg van het feit, dat vele pensioen-aanvragen zijn berecht naar de bepalingen van een hoogst gebrekkige en on billijke wetgeving, hetgeen de regeering bij de wetswijziging 1920 zolf heeft erkend. Hieruit volgt, zegt het adres, dat alle overige bezwa ren, die de Regeering tot uiting heeft gebracht, eiken redelijken grondslag missen. Daarom verzoekt het bestuur de Kamer met buitengewonen aandrang, het doorheen te lei den, dot de rechtsgrond billijkheidshalve wordt erkend en het stempel van armenzorg in elk opzicht verdwijnt; dnt de bedragen, genoemd in het ontwerp van wet, zoodanig worden ver hoogd, dat betrokkenen, alsnog een voldoende en levenslang pensioen zullen ontvangen, en dat in de wet een bepaling wordt opgenomen, dat zii, die ingevolge de tijdens de mobilisatie geldende gebrekkige wetgeving een onvoldoen de pensioen hebben ontvnngen, een zoodnnigen bijslag door deze wet zullen ontvangen, dot deze eveneens veel te geringe pensioenen geen beletsel meer zullen vormen, inzake het vast stellen van do bedragen voor hen, waarom het hier in hoofdzaak gaat. UITBREIDING WINTERVERPLEGING BIJ HET CENTRAAL GENOOTSCHAP. Wederom gunstige resultaten der winterverpleging. Op 10 Maart wordt ook het kolonichuis „Kerdijk" te Egmond aan Zee weder geopend. Alsdan zullen 6 van de 9 huizen van het Cen traal Genootschap weer in exploitatie zijn. Langzaam maar zekér wint de idéé veld, dot de moeilijkste tijd voor het zwakke kind, d.i. de winter, de beste rijd is om hen in goed in gerichte huizen onder leiding van vakkundig personeel, weder op krachten te brengen. De bereikte resultaten zijn dezen winter we derom bij uitstek gunstig, terwijl het oontal verpleegdagen beduidend meer is dan den vo rigen winter. BEHOEFTIGE NEDERLANDERS IN DU1TSCHLAND. De Rijksonderstcunïng. In het Tijdschrift voor Armwezen, Maat schappelijke Hulp en Kinderbescherming van 26 Februari 1927 deelt de heer S. H. van Schaick, Rijksinspecteur voor de ondersteu ning voor behoeftige Nederlanders in Duitsch- '*tnd, bijzonderheden mede over de organisa tie dezer steunverleening. De rijksondersteu ning draagt een bijzonder karakter. Haar doel is in de eerste plaats, te voorkomen, dot In Duitschland wonende Nederlanders uitgewe zen worden, op grond van het feit, dat zij zon der middelen van bestaan zijn. Wot nu de rijksondersteuning betreft, de al gemeen geldende praktijk vóór November 1923 was aldus Wanneer een Nederlander in Duitschland behoeftig werd, wendde hij zich tot het met de openbare armenzorg ter plaatse belaste or gaan om onderstand. Dit orgaan gaf bij ge bleken behoeftigheid onderstand, was daartoe althans verplicht, doch wendde zich gelijktij dig tot de Nederlandsche grcnsautoritoil met het verzoek om het behoeftig gezin over tc nemen. Na vaststelling van dc Nederlandsche nationaliteit werd bewilligd in do overneming, doch wanneer zulks om do oen of andere re den wehschclijk bleek, werd tevens bericht, dat, indien de behoeftige in Duitschland kon blijven, dc verder tc maken onderstcun'ngskos- ten door Nederland zouden worden vergood. Deze practijk volgt men in tal van plaatsen in Duitschland nog steeds. Toon einde 1923 ir\ Duitschland een algemccno economische in zinking intrad en daardoor ook onder dc Ne derlanders massalo behoeftigheid ontstond, kon echter althans in dc plaatsen, woor groo te aantallen Nederlanders gevestigd waren, de tot dan toe gevolgde practijk niet gehandhaafd blijven. Ter vermijding van een vermeerdering van het aantal binncnlandsche werkloozcn met eenige duizenden uit Duitschland, nom Neder land toen, waar dit wenschclijk bleek, do on dersteuning in eigen beheer. Ieder geval van rcchtstreekschc ondersteu ning hield echter stilzwijgend in een bewilli ging in do overneming van den behoeftige, wiens daadwerkelijke overneming echter werd voorkomen door de daod der ondersteuning Door deze gewijzigde practijk werd artikel 5 van het vestigingsverdrog dus niet buiten werking gesteld. Ten aanzien van behoeftige zieke Nederlan ders, wier terugkeer nadeel aan hcnzelvc of aan onderen (besmettelijke ziekten) zou ver oorzaken, kon het Duitschc rijk geen overne ming verzoeken. Het betaalt do kosten van onderhoud, van geneeskundige behandeling en verpleging of der begrafenis van zulke Neder landers en vordert deze niet van het Neder landsche rijk terug. Deze laatste regeling steunt niet slechts op do overweging, dot dc hulp op humanitcitsgronden werd verleend, maar voorkomt ook veel administroticven om slag DE UNIVERSITY-CRUISE VAN DE „RIJNDAM". Dc excursies in Nederland. Men meldt uit Rotterdum aan het Hbld. De „Rijndam", van de Hollnnd-Amerika Lijn die de bekende university-cruiso maakt met een gezelschap Amerikaonschc studenten, wordt 20 Maart in de Rotterdamschc hoven verwacht. Do drijvende universiteit brengt huur leerlin gen echter niet mco nonr hier. Het gezelschap, dot uit 700 personen be staat, gnat in Havre van boord, bezoekt Parijs en reist vandaar per extrotrein naar Neder land. Het programma voor het bezoek nan Nederland is nog niet geheel vastgesteld. Het gezelschop zol logeeren nan boord en dus van Rotterdam uit ons land bezoeken. Zeer waarschijnlijk zullen in Amsterdam het Rijksmuseum cn dc diamantslijperij van de firma Asscher worden bezocht. Voor Den Hoog, woar de Amcrikaonsche gezant ccn thee zal aanbieden, stoot het Mauritshuis op het programma. In Rotterdam bezoekt het gezelschop Van den Bergh's fabrieken, terwijl het waarschijn lijk door den burgemeester ten stadhuizo zol worden ontvangen. Dit is in hoofdzaak het program, dot moge lijk nog met enkele punten zol worden uitge breid. VERBINDING HEERLEN—AKEN. Aanleg van ccn electrischc' tramlijn. Von welingelichte zijde verneemt het „Limb D.", dat binnen zeer korten tijd zol begonnen worden met den aanleg von ccn electrischc tramlijn van Heerlen naar Aken. Van Valken huizen zal de bestaande lijn von de L T. M worden doorgetrokken naar de Locht tot hei Uuitsche douanekantoor aldaar. Daar zullen cl* reizigers moeten overstappen om met de ge reedstaande tram van dc Aochcner Klcinbuhi. de reis voort tc zetten. GODSDIENSTWAANZIN. Het drama aon dc Korvorstroat te Rotterdam. Men zol zich herinneren, zegt dc N. R Ct. dat in 1925 in de woning van dc familie S'. aan de Korverstroot tc Rotterdam een dra ma zich heeft afgespeeld. In ccn vlaag van waanzin heeft S. toen zijn dochtertje op een dusdanige wijze tegen het beschot van een veranda geworpen, dat het kind aan de ge- uolgen is overleden. De man heeft wegens doodslag op zijn kind terecht gestaan, maar do rechtbank heeft hem van rechtsvervolging ont- slegen en zijn plaatsing in een krankzinnigen gesticht gelast. In de woning van S., waarin het drama zich had afgespeeld, bleven achter de ouders van den man en zijn zuster. Na dc uitspraak von de rechtbank hebben de moeder en dê zuster voortdurend brieven geschreven aan de politie, den officier von justitie en den burgemeester Uit deze brieven bleek, dot ook dézo twee mcnschen niet normaal waren en dof zij, evenals de vader van het kind, vermoe delijk lijdende waren aon godsdienstwaanzin. De vader had cr zich indertijd ook over uitge laten, dat het kind door den duivel bezeten was en hij dien uit had willen bannen. Op last van den officier van justitie is nu ingegrepen. De geneeskundige dienst heeft Dinsdag de moeder en de zuster uit de woning gehooid en overge bracht naar hét ziekenhuis aan den Coolsingel. Vandoor zijn zij naar de psychiatrische inrich ting Maasoord overgebracht. KORTE BERICHTEN. Ongeluk cn tramvcrtrogïng. Gistermiddag is te Amsterdam op den Haarlemmerweg een dertigjarig werkman uit Koegros door een uitschietende ijzeren bolk getroffen en ernstig gewond. De bolk knapte het net von de Hoorlemschc tram af, tenge volge waarvan er VA uur vertraging werd on dervonden. Luchtvaart. DE VLUCHT VAN DE PINEDO De Italiaansche vlieger De Pincdo is uit San tos te Porro-Allegro aangekomen. Van hic= vertrekt hij naar Buenos Aires.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5