Werkliedenverbond en secretaris van het inter nationaal Christelijk Vakverbond; H. Amclink, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland en pen ningmeester van het Intern. Chr. Vakverbond. UIT DEN ROTTERDAMSCHEN RAAD. Rumoerige tooneelen. Voor do derde maal werd gistermiddag in den Rotterdamschen Raad een stemming ge houden, om te voorzien in de vacature, van wethouder, welke vacature is ontstaan door het bedanken van wethouder Schouten. We derom werden drie stemmingen gehouden, die tot geen resultaat leidden De eerste maal werden 34 stemmen uitgebracht, waarvan 28 blanco, de tweede maal 33 stemmen. Nu wa ren 24 blancode derde keer werden 32 stemmen uitgebracht en waren 23 blanco. No uitvoerige besprekingen zegde de bur gemeester toe, voordat in de voVende raads vergadering wederom over de aanwijzing van een wethouder zal worden gestomrT overleg to plegen met de fractieleiders, welk overleg vermoedelijk dan ken leiden tot overeenstem ming. Voordat de wethoudersbenoeming aan de orde kwam, was het zeer rumoerig in den Raad. De communist Van Burïnk protesteerde tegen de wijze, waarop hem het spreken in het openbaar werd onmogeh'iV rmmaakt. Hij wilde toestemming van den burgemeester hebben, om op den Coolsingcl het woord te voeren Burgemeester W ij t e m a kon die toestem ming niet verleenen, waaroo de heer Van B u r i n k zoo'n lawaai maakte, dot de ver gadering moest geschorst worden. No de heropening ontstond rmnieuw rumoer waaroo do voorzitter de publieke tribune lie' ontruimen. Terwijl v. Burink in den Raad het woord wa6, hadden zich voor het stadhuis eenige honderden aanhangers van Van Burink ver zameld. De politie, die in grootcn getale aan wezig was, zoowel te voet als te paard, pro beerde de menschen in beweging te houden en dit lukte aanvnnkelijk vrirwel. Toen echter Van Burink naar buiten kwam trokken de be- toogers met bem den ConMnge! er», waar hij hen toesprak Ooeiuïkend liet d- r»nlbie dit eerst toelater begon het publiek evenwel een dreigende houding aan te nemen en toen werd besloten, die menschen die samenschool den, uiteen te drijveen Vooral, toen de be- toogers, met Van Burink aan het hoofd, de Raadhuisstraat (dat is de straat naast 'het Stadhuis) wilden intrekken. De straat werd afgezet, waarop onmiddellijk een charge werd uitgevoerd Naar alle konten stoven de man nen uiteen H°t duutde echter maar kort, of opnieuw hadden somenscholingen voor het stadhuis plaats een onder maal moest de po litie handelend optreden. Met sabel en gummi stok werden de aanhangers van Van Burink van het Stadhuis weggedreven. Het bleef nog gtiuimen tijd rumoerig in de omgeving, doch botsingen tusschen de poli tie en het publiek vielen niet meer voor. DE OVERWEG BIJ KETHEL. Opnieuw op bewaking aange drongen. Het Tweede-Kamerlid Krijger heeft de vol gende vragen gericht tot den minister van Wa terstaat: Is de minister bereid mede te deelen of het onderzoek in zake afsluiting van over wegen, waarvan door hem mededeeling weid gedaan in de zitting van de Tweede Kamer dor Staten-Gencranl, gehouden op 9 December 1926, reeds is afgeloopen en, zoo ja, tot welk resultaat dit onderzoek heeft geleid? Is de minister niet overtuigd, dat het op 19 dezer voorgekomen ongeval met doodelijken afloop op den onbewaakten overweg nabij Kethel het onhoudbare van den toestand aldaar heeft aangetoond en is de minister bereid te bevorderen, dot de afsluiting van dien overweg onverwijld worde hersteld? CREMATIE DR. J. FEENSTRA KUIPER. Een slachtofer van de aardbeving in Japan. Gistermiddag is op Wcstervcld te Velsen in allen eenvoud de verassching geschied van het stoffelijk overschot van dr J. Feenstra Kuiper, gewezen adjunct-tolk van Hr. Ms. gezantschap te Tokio. Dr. Feenstra Kuiper heeft drie jaar geleden de hevige aardbeving in Japan meege maakt en is toen in het gezantschopsgebouw van de tweede verdieping gevallen. Hij heeft zich toen zeer moedig gedragen, maar is de depressie, als gevolg van die catastrophe, nim mer te boven gekomen. Onder de aanwezigen waren prof. dr. M. W. de Visser, prof. dr. dc Josselin de Jong en de heer de Josselin de Jong, oud-leeraor aan de H. B. S-, allen uit Leiden. Er werd niet gesproken. Een broeder van den overledene dankte voor de belangstelling. C. J. VISSER. Gep. kol. der Mariniers. T© 's-Gravcnhage is in den ouderdom van 82 jaar overleden de gep. kolonel der mari niers C. J. Visser, officier in de orde van Oranje-Nassau, droger van de Kraton-medail le, van het eereteeken voor krijgsverrichtingen voor verschillende expeditiën naar Atjeh, van de Atjeh-medaille en van het onderscheidings- teeken voor langdurigen dienst als officie! De thans ontslapenen werd in 1864 tot 2e luit. benoemd, in 1894 tot luitenant-kolonel en met ingancr van 1 April tot kolonel. Met in gang van dienzelfden datum werd hem eervol ontslag verleend. MAJOOR TIELENIUS KRU7THOFF. f Te Nijmegen overleed plotseling in den ouderdom van 51 jaar, de heer W. P. Tiele- nius Kruythoff, majoor der infanterie van het 17e regiment te Venlo. DE TOTSTANDKOMING VAN GROOT-HAARLEM. Rede van burgemeester Maar schalk in den gemeenteraad, In de gister gehouden raadsritting heelt de burgemeester, de heer C. Maarschalk, een rede uitgesproken, waarin hij wees op de bc~ teekenis van de grensuitbreicling van Haarlem. Spr. wenschte den raad geluk met de tot standkoming van „Groot Haarlem". Voorts wenschte hij een woord van hartelijk wel kom toe te roepen aan de nieuwe ingezetenen. Tevens bracht spr. dank aan den ministei van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, die met een open oog en hort voor dc noodl.cn van Haarlem en zijn omgeving de totstand koming dezer grenswijziging met vaste hond heeft willen bevorderen en aan het College von Ged. Stoten in deze provincie, hetwelk in zijn meerderheid aan een goede oplossing heeft willen medewerken. Ten slotte hoopte en vertrouwde spr. dat de nieuwe inwoners zich spoedig Haarlemmers zullen gevoelen, dan zullen de scherpe kon ten, die bij de langdurige voorbereiding dezer belangrijke grensconstructi© voelbaar zijn ge weest, spoedig afgesleten zijn en zal men ge zamenlijk met succes kunnen arbeiden aan den bloei en den voorspoed van het ihjrgroote Haarlem. (Bijval) De heer Van de Kamp antwoordde, dat hij namens den raad vooral met de laatste woorden van den voorzitter gaarne instemt. Een woord van dank aan het College van B. en W. voor hun optreden om de uitbreiding der gemeente te verkrijgen voegde spr. daar aan toe. (Bijval). DE UITZENDING VAN POLITIE AMBTENAREN NAAR NED.-INDIE. De bijzondere voorwaarden voor de uitzending. Op de vragen van den heer Deckers betrel- fendc bijzondere voorwaarden, gesteld voor de uitzending naar Nederlandsch-Indië van een aantal commissarissen van politie 2de klasse en een aantal politie-opzicners, heeft de heei Koningsberger, Minister van Koloniën, het vol gende geantwoord Overeenkomstig de aanwijzingen, vervat in de door de Indische Regeering gedane aan vraag om uitzending van 14 commissarissen 2de klosse en 70 politie-opzieners, is inder daad onder de voor die betrekkingen gestelde eischen onder meer deze opgenomen, dat de condidaten niet ouder mochten zijn don 30 jaar, en voorts bekend gemaakt, dat voor beide betrekkingen in de eerste plaats ongehuwden en gehuwden met niet meer dan één kind in aanmerking zouden komen. In overleg met de Indische Regeering is hierin nader in zooverre wijziging gebracht, dat dc leeftijdsgrens tot 35 jaar is verhoogd en dat nu ook sollicitanten met twee kinderen kunnen worden uitgezonden. •Aanleiding tot het stellen van een leeftijds grens heeft gegeven do omstandigheid, dat zij, die worden uitgezonden, bij hun aankomst in Indië onderaan de ranglijst moeten worden ge plaatst, zulks ten einde het reeds in dienst zijnde personeel niet in zijn promotiekansen to bcnadeelen. Dat lieden met meer dan twee kinderen niet in aanmerking komen, vindt zijn gTond uit sluitend in de bij vroegere uitzendingen opge dane ervaring, dat het althans in den eersten tijd voor de betrokkenen bezwaarlijk is, om in de geheel vreemde omgeving en onder de zoo geheel andere levensomstandigheden van het aan de onderhavige betrekkingen verbonden salaris in dc tropen een grooter gezin te on derhouden. VOLKSSANATORIA. Verslag over 1926. Verschenen is het verslag over 1926 dei Verceniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor Borstlijders in Nederland en van het Volkssanatorium te Hcllendoorn Het hoofdbestuur bestaat thans uitmr. G. Jannink, voorzitter; F. L. de Vries, penning meester dr M. Mortier Hijmans, secretaris mevr. douair Van Meeuwen—Van Lanschot, jkvr. M C. C. Reuchlin, mevT. Roosenberg— Alberda van Ekenstein, mr. L. N. Roodenburg, dr. J. Siegenbeck van Heukelom en H. F. M. E. graaf van Limburg Stirum. Het verslag van den secretaris brengt hulde aan den afgetreden secretaris van het hoofd bestuur dr. J. J Berdenis van Berlckom. Het Volkssanatorium te Hollcndoorn was gedurende het geheele innr bezet. Het aantal verpleegdagen bedroeg 61571 Dc vereeniging zelve droeg de kosten ven 5057 of 8.2 der verpleegdagen, overeenkomende met b""ua 14 kostelooze plaatsen gedurende het geheele jaar. Van de patiënten, die in 1926 het sanatorium verlieten, hebben 156, d.i 30 9% op eenige wijze steun genoten uit de fondsen der ver ceniging. Uit het Rotterdamsch fonds voor ver pleegden te Hcllendoorn werd ten behoeve van patiënten steun ontvangen tot een bedrag van 3500. Ongeveer een derde der bedden was gesteld ter beschikking van patiënten, die voor rekening van het Invaliditcitsfond.; werden ver pleegd (224 patiënten met 20653 verpleeg dagen) Op 1 Januari 1926 waren aanwezig 165 pa tiënten. Opgenomen werden 429 en ontslagen 423; overleden zijn er 2. Er bleven dus op 31 December T69 patiënten ondeT behandeling. Onder de in 1926 vertrokken patiënten wa ren er 36, wier ontslag verband hield met de omstandigheid, dat bij hen geen tuberculose kon worden vastgesteld. De gemiddelde ver- pleegduur bedroeg 76T dagen Van de behan deling kon in 87.9 der gevallen een posi tieve uitkomst worden geboekt. Bij de opne ming waren 3 4 bij het ontslag 8T 6 tot arbeiden in staat De rremiddelde gewichtstoe neming bedroeg 5 46 K.G. In het verslag zijn voorts uitvoerige mede- deelingen te vinden betreffende de ontwikke ling der arbeidstherapie, welke een steeds rui mere toepassing vindt en ten ehoevc waarvan weder nieuwe maatregelen deels reeds werden genomen, deels nog in uitzicht worden ge steld. NED. BOTANISCHE VEREEN. Een commissie voor de bescher ming van de wilde Flora. De Nederlandsche Botanische Vereeniging heeft Zaterdag geïnstalleerd een commissie voor bescherming van de wilde Flora. De commissie is aldus samengesteld prof dr. Th. Weevers voorzitter, Jan G. Sloff se cretaris. Ir. A. W Kloos Jr., C. Sipkes, dr. Jac P. Thijsse, H. Uittlen en dr. L. Vuyck leden, In de eerste vergadering werd een voorloo- pige lijst opgemaakt van zeldzame inlondsche planten, waarvan de verspreiding zal worden nagegaan om zoo vast te stellen, welke plan tensoorten inderdaad bescherming verdienen. AUTOBUS-CONCESSIES IN OVERIJSEL. Alle aanvragen van dc A. T. O. geweigerd. Door Gcd. Staten van Overijsel zijn een aantal vergunningen verleend voor de exploi tatie van autobusdiensten op de daarbij ver melde trajecten en geweigerd dc aanvragen van de A. T O. (Ned. Spoorwegen). NEDERLAND IN DEN VREEMDE. De film „Nederland" tc Buenos- Ayres. Volgens hier te iande ontvangen telegrafisch bericht is de film „Nederland", eigendom der vereeniging „Nederland in den Vreemde", op 25 April j.l. te Buenos-Ayres vertoond. Uit dit telegram blijkt dat deze voorstelling, welke werd bijgewoond door een uitgelezen ge zelschap van autoriteiten, zoowel uit de han dels- als nijverheidswereld, een groot succes is geworden en dat de in Buenos-Ayres verschij nende bladen daaromtrent geestdriftige artike len hebben gepubliceerd. AMERKAANSCHB BOSCHBOUWSTUDEN- TEN AAN NEDERLAND. Verschillende bezoeken. Vorige week ontving ons land het gewone jaarlijksche bezoek van een aantal boschbouw- studenten van 5 verschillende hoogescholen uit de Vereenigde Staten. Deze maken ondei leiding van een hoogleeraor gedurende 2 maan den een reis door verschillende Europeesche landen. In ons land werd een bezoek gebracht aan Amsterdam en den Haag en de bloembollen- velden, terwijl daarna met de Nederlandsche Heidemaatschappij bosschen en ontginningen op de Vcluwe werden bezichtigd. Ook in het Openluchtmuseum te Arnhem en in het Museum der Nederlandsche Heide maatschappij werd ©en kijkje genomen. UIT HET DRUKKERSBEDRUP. Opheffing eener oude drukkerij. De bekende boek- en steendrukkerij van de firma P. W. M. Trap te Leiden, welke sinds 1846 bestaat, zal worden opgeheven, wegens gebrek aan een opvolger. De firma Trap was o.m. bekend als uitgeefster van de Leidsche almanak, welke reeds meer dan 100 jaar be staat en door den grootvader van den tegen- woordigen firmant werd uitgegeven voor hij een eigen drukkerij had. Aan het personeel der firma is reeds ontslag aangezegd. UIT DE METAALNIJVERHEID. Het conflict aan „Vulcaans- oord" geëindigd. Men seint ons uit Doetinchem Naar wij vernemen hebben de onderhande lingen van den rijksbemiddela#- »ot bijleggin? van het conflict aan de ijzergieterij en emai'- leerfabriek „Vulcaansoord" tot een gurstig re sultaat geleid. Tussohen beide partijen is over eenstemming bereikt, zoodat de tegen Maan dag aangekondigde staking is afgelast. ONTSIERENDE RECLAME. Een zaak voor het Leidsche kantongerecht. Voor het kantongerecht te Leiden waren gistermiddag gedagvoaid de 52-jarige bloe mist R. uit Warmond, die wèl, en de land bouwer v. d. H., eveneens uit Warmond, die niet verschenen was, beiden terzake dat zij te Warmond op het landelijk gedeelte der gemeente een reclamebord hebben gehad zon der in het bezit te zijn van de desbetreffen de toestemming van de Stoten van Zuid-Hol land. Als raadsman van den eersten verdachte trad op mr. E. A. Cosman, te Leiden. Toe gegeven werd, dat op het weiland van R. aan de Warmonder Lede een van blik vervaar digde groentenbus op een houten stellage ge plaatst was als reclame voor do vleeschcon- servenfabriek Alba uit Olst, doch pleiter ont kende dot de plaats in kwestie gerekend kon worden tot het landelijk gedeelte van War mond, daar verscheidene villa's in den onmid- dellijken omtrek gebouwd waren. Daarbij spreekt de betreffende verordening van het „hebben" van met de natuurschoon strij dige reclame-opschriften", doch verdachte zelf is van het reclame-bord geen eigenaar. Bo vendien ontkende pleiter de bevoegdheid der Staten deze aangelegenheid te regelen, daar geen enkel provinciaal belang ermee gemoeid was. Hij beriep zich daarbij op een arrest van den Hoogen Raad van 30 April 1923 (Weekbl. no. 11,382). Wot betreft de zaak tegen verdachte v. d. H., voor wien mr. Sosmen als gemachtigde optrad en die een reclamebord op een an dere plaats tc Warmond had met do ver melding Bij de Jeneverboom Kaagwater Hartevclt, gof mr. Cosman toe, dat het bord geplaatst was op het landelijk gedeelte van Warmond, doch voor het overige bracht hij dezelfde "bezwaren naar voren als bij de vo rige zaak. In verband met een en ander vroeg mr. C. vri'spraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. De ambtenaar von het O. M. kon zich met de ingebrachte bezwaren niet vereenigen en eisrhte in beide zaken f 10 boete, subs. 5 dogen hechtenis. DE MOORD OP DE NOORDERMARKT TE AMSTERDAM. Het vonnis der Rechtbank bekrachtigd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden arrest gewezen in de zaak van den 29-jarigen koopman Wilhelmus Fredcricus Scnldcrs, die in hooger beroep was gegaan van een vonnis* van de Zesde Kamer der Rechtbank te Am sterdam, waarbij hij schuldig verklaard werd aan doodslag en deswege veroordeeld werd tot acht jaren gevangenisstraf. Het betrof hier het bekende drama, dat zich op 12 April van het vorig jear in een volks logement op de Noordermarkt heeft afge speeld, waarnaar men zich herinnert, S. de 23- jarigc Nellie W., een meisje met wie hij sa menwoonde, met een handdoek geworgd heeft. Ook do substituut-officier van justitie mr. dr. Van Thiol, die 12 jaren gevangenisstraf had geëischt, had tegen het vonnis der rechtbank hooger beroep aongeteekend. Het Hof heeft het verzoek van den verde diger, mr. A. Lind, om verdachte aan een nadei psychiatrisch onderzoek tc onderwei-pen, afgewezen, en het vonnis der rechtbank be vestigd. Ook de procureur-generaaal mr. dr. Von Gctms, had bevestiging van- dit vonnis ge vorderd. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Naar de Ticlsche Courant mededeelt, is op de Bergen onder Heerewaarden een ernstige mishandeling gepleegd op zekeren W. Het slachtoffer is overgebracht naar een ziekenhuis te 's-Hcrtogenbosch en daar gisternacht over leden. Een zekere van K. wordt van deze mis handeling verdacht. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE Voor het Leidsche kantongerecht is behan deld een zaak tegen P. Hagenaar te Leiden, verdacht van overtreding van ort. 436 Wetb. van Strafrecht het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Verdacht, die niet was versche nen, had aan iemand uit Wassenaar, die hem kwam vertellen dat de bij hem inwonende mu sicus B. zidh niet lekker voelde en buikpijn had, teuen betaling van een rijksdaolder eeni ge poeders, kruiden en een fleschje olie mede gegeven, onder mededeeling, dat dit wel zou helpen. Nadat enkele getuigen waren gehoord, vor derde het O. M. een geldboete van 150 subs. 30 dagen hechtenis. Uitspraak 11 Mei. DE VERGIFTIGING VAN KAPITEIN QUECK. f Ich möchte offizier werden Het zal een goed© dertig jaar geleden zijn,- aldus wordt aan do Kamper Ct. geschreven, dat ik met enkele collega's na tafel een luchtje schepte op de plaats van de kazerne von het Instructiebatoljon, zooals we eiken middag, als d© weersgesteldheid het toeliet, dat plachten te doen. Komende van den IJseikant, naderde een ..burger". Het was er een van een bizonder type. Opvallend waren z'n lange zwarte haren, die tot op z'n schouders afhingen, z'n lange flad derende das en z'n lenige beweeg ijkheid, zoo geheel afwijkend van het langzame verstijfde flegma van de gewone vaderlar.dsche soort. Hij stapte langs den schildwacht heen de poort binnen en stevende rechtstreeks op mij aan, die hij als „hoogste" onder dc aanwezigen ik droeg toen de onwennige fouriersche- vrons hoog op den bovenarm klaarblijkelijk had uitgekozen. Even raakte ik de kluts kwijt, toen de onbe kende met sierlijken zwaai zijn hoofadeksel af nam en een diepe buiging makende, tot mij zei: „Ich möchte Oifizier werden". Geheel onvoorbereid door dien plotselingen overval vond ik slechts een Hollandsch ant woord „Da's een idéé", zei ik niet zonder iro nie. „Ik zou maar beginnen met soldaat te worden, 't officiersschap is van latere zorg". De vreemdeling verstond mij niet en toen ik z n vragende blikken opving, vervolgde ik „Bitte, gehen Sie mit". Ik leidde hem naar het compagniesbureau en vernam daar, dat hij uit Weenen kwam, aldoor de Reolschule had bezocht en dat hij nu z'n geluk bij het Ned.- Indischc leger wenschte te beproeven. Dienzelfdcn avond vielen z'n lange haren aan de schear van den compagniesbarbier ten offer cn eenige dagen later, toen hij z'n burgerklee- ren vooi de uniform verwisseld had, zou uiter lijk niemand in den nieuwen volontair den vreemdeling herkend hebben. •Als ik naderhand nu en dan op de chambrée kwam, vond ik hem altijd in actie en nis de dienst hem even vrij liet en anderen in de cantine verpoozing zochten, zat hij over z'n reglementen gebogen, die hij me tbehulp van een dictionnairc in zich trachttte op te nemen Kort daarop verliet ik den militairen dienst en langzamerhand verbleekten dc beelden von het sindsdien voor mij afgesloten verleden. Mijn niet alledaagsch wedervaren op de plaats van het Instructiebataljon bleef mij echter ook na vele jaren helder in het geheugen geprent en telkens vroeg ik me afZou hij het gehaald hebben? Zou hij officier geworden zijn? Een twintigtal jaren later 't was in den mobilisatietijd, die nu al weer tien jaren achter ons ligt lees ik in de courant, dat een offi cier-kwartiermeester in de omstreken van Schiebroek bij het requireeren van vee tegen stand had ondervonden van de bevolking en, afgaande op den uitheemschen bizonderen 'naam van den kwartiermeester, moest hij het zijn, die zich indertijd tot mij richtte met z'n „Ich möchte Offizier werden". Hij had dus inderdaad dat voor hem, den vreemdeling, zoo buitengewoon moeilijk te be naderen doel bereikt 1 Ik nam mij voor hem, zoodra ik er toe In de gelegenheid kwam, eens te gaan opzoeken. Ik zou dan z'n diepe buiging van toen naboot sen, m'n hoed met brccden zwaai ölnemen en tot hem zeggen„Ich möchte Offizier wer den". Dat zou sensatie geven bij het weder zijds herkennen I Maar zooals het gewoon lijk gaat in het berustende tijdperk van 's-le- ver.s herfst een voornemen wordt niet zoo vlot ten uitvoer gebracht, 't Bleef bij het voor nemen. En nu is 't plots te laat geworden. Queck is niet meer I OPLICHTING VAN EEN PARIJSCHEN RECHERCHEUR DOOR TWEE NEDER LANDERS. Een „spion" als lokmiddel. De correspondent tc Parijs der N. R. Ct meldt Een strafzaak tegen twee Nederlanders, wier namen verschillend worden opgegeven, maar die Otto van der Heule on Walter van der Rijs schijnen te heeten, heeft hier de aan dacht getrokken. Zij hadden zich Dinsdag we gens oplichting van een rechercheur te verant woorden. De komische noot ontbrak niet, en de rechtzaak zelf speelde zich in vroolijke om standigheden af. Op 26 Februari hadden zij op verzoek van het Fransche ministerie van ooi- log de recherche te Parijs opgezocht, omdat ze voorgaven, een Duitsch spion, dien ze t© Utrecht gekend hadden en die Ulrich heette, te willen uitleveren. Ulrich moest hen te Maubeu- ge wachten om hen naar Metz tc leiden, wnat een tweede spion, Schmitt, hun documenten zou overhandigen, die naar Duitschlend moes ten worden vervoerd. Een inspecteur werd met beide Nederlanders meegegeven. Hij at eerst met hen en overhandigde Van der Heule op diens verzoek duizend francs, om hem eenige kosten te vergoeden Van der Heule teekend© een re^u, moer ontkwam terstond. Van der Rijs bleef onder bewaking, en twee dagen la ter was ook Van der Heule weer gepakt. Deze zei Dinsdag voor het gerecht, den in specteur niet te hebben willen oplichten; bo vendien zou hij dronken zijn geweest. Een reis naar Amsterdam zou ten doel hebben gehad, aan dc Porijsche politie het voorschot terug t© betalen. Van der Heule is tot zes, en Van der Rijs tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld CHANTAGE. Een al te „particuliere" detective. Door de politie te Delft is gearresteerd de particuliere detective C. J. A. te Den Haag, verdacht von pogingen tot chantage. Deze per soon is een van de meest beruchte Haagsche oplichters en plegers van chantage; voor der gelijke delicten is hij meer dan twintig maal met de politieke in aanraking geweest. Hij trachtte een inwoner van Delft te dwingen tof afgifte van een som geld door hem te dreigen met de openbaarmaking van een geheim. Gisteren heeft de Delftsche recherche te Den Haag nog aangehouden den reiziger J. J. S., die denzelfdcn inwoner van Delft eenigen tijd geleden voor een bedrag aan geld had opgelicht. De beide personen zijn in bewaring gesteld. ONGEVAL BIJ EEN OVERWEG. Een overwegwachter als beklaogde. Gistermorgen had zich voor het kantonge recht te Delft te verantwoorden de overweg wachter J. D., ter zake dat hij op 12 Jan. jl., toen hij belast was met het sluiten en openen van de afsluitbcmen aan de Engelschc straat, niet gezorgd heeft dot de boomen tijdig ge sloten waren bij het naderen van een sneltrein. Deze sneltrein reed dientengevolge een vracht auto aari von de firma Hasenkamp, waardoor deze wagen een eind meegesleurd werd en gedeeltelijk vernield. De chauffeur bekwam lichte verwondingen. Verdachte zeide, dat over den toestand aan genoemden overweg, waar o.a. het uitzicht voortdurend door goederen wagons belemmerd wordt, herhaalde malen bij de spoorwegdirectie was geklaagd. Het wekkersigneal was volgens hem niet overge gaan, waardoor de boomen niet gesloten wa- ten. Verschillende getuigen bevestigden deze medcdeelingen en zeide dat de toestand zeer slecht is. De ambtenaar van het O. M. eischto 25 subsidiair 10 dagen hechtenis. Volgende week uitspraak. VERKEERSONGEVALLEN. Autobus verbrand tijdens een proefrit. Dinsdagavond omstreeks halftien geraakte nabij Kelten een nieuwe autobus van den autobus-ondernemer J. v. E., te Weert (L.) in brand, tijdens een proefrit, op den rijksweg naar Eindhoven. De bestuurder wist zich tij dig in veiligheid te brengen. Op grootcn uf- stand kon men de hoog oplaaiende vlammen waarnemen. Dc ruime wagen verbrandde ge* heel. Dit is naar de Tel. mefldt reeds de tweede autobus binnen een half jaar van de zen ondernemer, die op een dergelijke wijze verloren ging. De motor int den eersten ver branden wogen was geplaatst in den auto, welke thans verbrand is. ONGELUK BIJ DE ZUIDERZEE WERKEN. Slag van een lier. De werkman K., werkzaam bij de Zuiderzee werken, heeft hedenmorgen een slag met het handvat van een lier tegen het hoofd gehad, waardoor dit lichaamsdeel ernstig werd ge wond. Hij is per sleepboot „Atlas" naar Ilar'in- gen gebracht en daar per brancard raar het ziekenhuis vervoerd. ONGELUK OP DE PHILIPS FM'.RIEKEN. Door den clcctrischen stroom ge* dood. Men seint ons uit Eindhoven aan het Tisg.; De clectricien V. is aan de Philips Gloeilam penfabriek met de electrische geleiding in aan raking gekomen en gedood. KORTE BERICHTEN. Auto met ongedekte cnocolade, In de z.g. eerste grenslinie onder Nispen, is door de douane te Roosendaal een outo van de fa. B. te Oudenbosch, hoofdvertegenwoor diger van een Belgische onderneming, aange houden en in beslag genomen wegens het vee voer van een zending ongedekte chocolade. Bedoelde firma had een zending chocolade af te leveren te Roosendaal, welke echter niet ge accepteerd werd. Aangezien de chauffeur ook enkele orders te Nispen had, kwam hij met zijn auto binnen de verboden linie, waarbij hij dc bekeuring opliep en de auto in be slag zog nemen. De zaak zal nader onder zocht worden. (Msb.) Een outo gevonden. Nabij het Liesbosch werd langs den rijks weg een onbeheerd staande auto gevonden, gemerkt N 8012, waarin bij onderzoek een geladen revolver werd aangetroffen. De auto is op lost van den off. van justitie te Breda in beslag genomen. Een laffe wraakneming. Toen Dnisdagavond een der gemeenteraads leden te Sprundel zijn auto enkele uren on beheerd had laten staan in een poort terzijde van den openbaren weg, kwam hij bi] terug komst tot dc onaangename ontdekking, dat kwaadwilligen eenige groote spijkers in dc voorbanden hadden geslagen. Men denkt aan wraakneming. De politie doet onderzoek. Ernstig ongeval. De arbeider dc. V. geraakte op een leder- fabriek te Breda tusschen looikuipen bekneld en werd zeer ernstig gewond. Zijn toestand is zorgwekkend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6