WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Jioeden Mantels Japonnen Diirondelle' Jioeden UTR. STRAA1 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Gewas 1923 POUJEAUX MOULIS f 1.- f 40.» Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56.» SPORTNIEUWS UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. L? ONTVANGEN; DE NIEUWSTE VOORJAARS- W. K. van Rossum 16 18 Langeslraal Amersfoort Speciaal Aleher voor hel maken en verandeien van BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER. MIDDEN STANDS-W ON IN GBOIIW IN AMSTERDAM-„OOST". Aparte huizen voor vrijgezellen. Het vorige jaar werd te Amsterdam op ge- 1 icht de Coop, bouwvereeniging IL A. „Groot Amsterdam". Deze vereeniging stelt zich ten doel, zoowel te Amsterdam als in andere ste den middenstands- en hoerenhuizen te bou wen, met de meest geperfectionncerde inrich ting, die de hedendaagsche samenwoning ver- ischt en de moderne techniek verschaffen kan. I >e geheele huishoudkundige inrichting zal worden uitgewerkt in overleg met de Neder landsche Vereeniging van Huisvrouwen Naar de Tel. verneemt, is. de vereeniging er dezer dagen in geslaagd, in „Oost" een ter rein in erfpacht te verkrijgen. Het bestuur der vereeniging stelt zich thans voor, op bedoeld terrein kleine heerenhuizen te bouwen, met vrije beneden- en bovenhuizen in verschillende typen. Tevens ligt het in de bedoeling in het plan een aantal „vrijgezcllenwooingen" te slich ten. De huurprijzen zullen variaexen van 000 tot f1200 per jaar. De woningen zullen me; het nieuwe materi aal „Solomite", een Russische vinding, volko men geluidwerend worden gemiakt. DE HONDERDDU1ZENSTE GRONINGER. En de hygiëne In de „Kroniek" van het weekblad „Voeding en Hygiene" schrijft de redacteur St. (Ir. J Straub) eenige sombere opmerkingen aan het adres van den honderdduizendsten Groninger (en wie het verder aangaat), onder den titel „De boste verrassing". „Wie is er nog niet gansch en al beu van het gebeurde om en nabij den „honderdduizend sten Groninger" (of was het een ster Je zou d'r „bekant krioelijk" van worden. Zelfs de „gelukzwientjes" zullen het „des Guten zuviel" gevonden hebben. Bleef het nu maar bij „het goede". Maar gezwegen van den liter on versneden „ouwe klare", is reeds overmaat aan belangstelling een kwaad ding. Je zou vreezen dat de heele familie van No. 100.000 cr wel haast het slachtoffer van geworden is. En dnn te bedenken dat er in een kraamkamer niets meer noodig is dan rust geestelijke en licha melijke ontspanning. Na bange dagen en uren Het „Groningsche kabaal" getuigt wel van mid- deleeuwsche begrippen over wat een kraam vrouw toekomt( gezwegen over den kraam heer). Het mankeert er nog maar aan, dat de een of andere fopspeenenfabrikant de familio niet verrast heeft met een dozijn „zuut-holder- tjes". Als ik me wel herinner, heeft trouwens een andere fabrikant don niet minder euvelen moed gehad de voor de opvoeding noodige lading „kindermeel" de kranten zijn zoo fatsoenlijk geweest 's mans naam en merk to verzwijgen ter beschikking te stellen. Ook dat is een sinister teeken des tijds. Ik hoop maar dat de moeder van No. 100.000 zoo recht van lijf en leden en helder van verstand zal 2ijn om over moederzin niet te spreken dat ze dat meel voor alles zal gebruiken, be- halve voor het voeren van haar wicht geduren de de eerste 69 maanden. Gedurende dien tijd toch heeft de kleine niets noodig dan goedo melk van een goede moeder, liefderijke zorg in een hygiënische omgeving: zonlicht, versche lucht en voldoende beweging. Of daarvoor in dit geval voldoende gezorgd is, weet ik niet, maar waag ik te betwijfelen. Stel je voor, dat dit gelukskind eens flinke Engelsche ziekte krijgt. Een vierkante bol als een sigarenkistje, beentjes zoo krom als een hoepel, enz. enz. Zal Groningen dan trots mogen zijn en blijven op dat Godsgeschenk, dat recht van lijf en leden geboren werd en dat ze krom en mismaakt liet worden". Blijspel voor de voorstelling m Groningen. De directie van de N.V. „Nieuw Rotter- damsch Tooneel" heeft, na de belofte om ten bate van den TOO.OOOsten inwoner van Gro ningen een tooneelvoorstelling te geven, aan den dramaturg van het gezelschap, den heer A. de Hertog, verzocht een blijspel te schrij ven, dat speciaal voor deze voorstelling ge schikt was, en waarbij de simpele, maar veel- beteekenende titel van den 100.000ste den auteur zou moeten ïnspireeren. De directie is tevreden over de wijze waarop de auteur zijn opdracht heeft vervuld. Het blijspel is onder den titel van „De 100.000ste inwoner von... I" reeds in studie genomen. De beloofd© voorstelling ten bate van den TOO.OOOsten inwoner van Groningen zal plaats hebben op Zaterdag 14 Mei a.s. in het Con- certhnós aldaar. (Te!.). Minister vragen voor de navolgende opmer kingen met betrekking tot de kwestie der re geling van den draadloozen omroep hier te lande. De inhoud van het topport der door Uwei Excellence's ambtsvoorganger ingestelde „Com missie voor den Nationalen Draadloozen Om- roep", heeft bij adressanten en, r.aar hun bekend is, in breede kringen daarbuiten ernstige ongerustheid gewekt ten aanzien van de wijze, waarop deze hoogst belangrijke ma terie staat te worden behandeld, indien het daarbij gegeven adres mocht wordt gevolgd. Adressanten mogen volstaan met hieronder puntsgewijs in het kort aan te stippen de con sequenties die naar hun meening uit dit sy steem voortvloeien. T Uit national oogpunt beschouwt, leiden de voorstellen der Regeerings-commissie tot een omroep, waarbij de propaganda voor be paalde richtingen op geestelijk, politiek en sociaal gebied op den voorgrond zal treden, hetgeen de behartiging van de cultureele (in- telectucele en artistieke), zoowel als van de algemeen maatschappelijke belangen van het geheele Nederlandsche volk noodzakelijkerwijs in het gedrang moet brengen. Adressanten zijn zich er namelijk sterk van bewust, dat det groote beteekenis, welke de radio voor de volksvoorlichting en -ontwikke ling heeft, en in de toekomst nog fn toene mende mate zal krijgen slechts dan ten volle tot haar recht zal kunnen komen, indien het, tengevolge von bijzondere (technische en in ternationale) omstandigheden, altijd beperkte aantal zenduren tenvolle zal kunnen worden aangewend door uitzendingen van algemeene strekking en waarvoor bij de luisteraar, welke levensrichting zij ook mogen zijn toegedaan, belangstelling mag worden venvacht. Wanneer echter de omroep in den geest van bovenbedoeld rapport in hoofdzaak zou wor den gebruikt voor "hét vérsprciden van mee ningen op staatkundig gebied, zal het gevolg daarvan onvermijdelijk zijn, dat de extremis tische groepen steeds het gerecdelijk gehoor zullen vinden en daardoor dezen stoat van zaken uit propagandistisch' oogpunt het mees te Drofijt zullen trekken. 2. Uit internationaal oogpunt be schouwd, zal men in het stelsel der commissie evenzeer op ernstige bezwaren stuiten. Dit is ook ongetwijfeld een van de overwegingen ge weest, waarom in verreweg de meeste landen van Europa in de concessievoorwaarden der in stellingen, die den draadloozen omroep be oefenen, wordt gestipuleerd, dat hare program ma's alle onderwerpen van politieken aai <3 strikt moeten vermijden. Want in het hierboven sub I aangeduide schuilt niet slechts voor de inwendige verhoudingen een gevaar: ook in ternationaal kunnen daaruit ongcwenschte ver wikkelingen voortvloeien. Adressanten mogen volstaan met als voor beeld daarvan aan ie halen het feit, dat tijdens de mijnwerkersstaking in Engeland op een ond van de V. A. R. A. (Vereeniging van Arbeiders Radio Amateurs) de heer A. B. Kleerekoper den stakers in de Engelsche taal heeft toegesproken en hun de groeten en de sympathiebetuigingen van de Nederlandsche arbeiders heeft overgebracht. Deze inmenging van Nederlandsche zijde in een Engelsch conflict heeft in dat lend be grijpelijkerwijs sterko ontstemming gewekt en tot openlijke protesten aanleiding gegeven. 3. Uit, wat men zou kunnen noemen, kolo niaal oogpunt beschouwd, zijn de conse quenties van hetgeen door de commissie wordt aanbevolen, zeker niet 't minste aan bedenking onderhevig. En dit wel in tweeërlei opzicht. Ten eerste zal ook in Ncderlondsch-Indië in een niet zeer ver verwijderde toekomst de rege ling van den draadloozen omroep ter hond ge nomen moeten worden, waarbij dc kans groot is, dat de Indische regeering zich daarbij zal baseeren op hetgeen in het Moederland als juist is aanvaard. Doch zelfs voordat dat zal zijn geschied, levert de regeling volgens het rapport van de commissie-Ruys de Beerenbrouck groot ge vaar op voor het Nederlandsche gezag in Indiö Wanneer redevoeringen over Indië van sterk links staande sociaal-democratische sprekers al daar zullen worden gehoord, zullen deze de revolutionnoirc elementen daar sterken in hun propaganda en een onrust kunnen verwekken, die in de tegenwoordige omstandigheden de meest bedenkelijke gevolgen kunnen hebben. Do in bovenstaande drie punten ontwikkelde bezworen richten zich rechtstreeks tegen don grondslag van het aan Uwe Excellentie uitge brachte rapport. Adressanten vinden hierin aan leiding Uwe Excellentie beleefd tc verzoeken aan een delegatie uit hunne besturen te willen vergunnen een en ander in een audiëntie nog nader mondeling toe te lichten. Radionieuws. DE DRAADLOOZE OMROEP. Een odres van werkgevers organisaties. De Ondernemersraad voor Nederlandsch- Indië, het Verbond van Nederlandsche Werk gevers en de vereeniging „Centraal Overleg ln Arbeidszaken voor Werkzoekenden" hebben zich met een adres tot den Min. van Water staat gewend, waarin zij de aandacht ven den DE K. L. M. I Naar dc Tel. verneemt, heeft de K. L. M thans ver over de 300.000.— aan particu lieren steun bijeen van de vijf ton, die krach tens de overeenkomst met het Rijk verschaft moet worden, teneinde van de regceringssub- sidie verzekerd te kunnen zijn. Met nog gedane toezeggingen staat het thans zoo goed als vast, dat het vereischtc half millioen cr zal komen VORSTELIJKE VLIEGTUIGPASSAGIERS. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kantoot d d. 3 Mei: Een broer van den koning van Zweden is heden onder het pseudoniem generaal Munck, in gezelschap van zijn cchtgenoote, per vlieg tuig van dc K.L.M. uit Parijs te Sohiphot aan gekomen om vandaar door te vliegen naar MeJmö. De stationchef van Schiphol bood me vrouw bloemen aan. Generaal Munck was over zijn tocht zeer tevreden en deelde mede, dat Zaterdag zijn broer Prins Vilhelm eveneens per vliegtuig van Parijs naar Zweden zal ver trekken. HET LUCHTVERKEER IN APRIL. Gedurende de maand April is Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, aangedaan door 391 vliegtuigen, in regelmatigen dienst op de internationale luchtlijnen, terwijl 7 extra-vlicg- tuigen de haven aandeden. Verder zijn er 185 vliegtuigen van de Land- en Zeemacht op Schiphol geland en vertrokken. Waalhaven, het vliegveld van Rotterdam, werd aangedaan door 137 verkeersvliegtuigen en door 74 militaire. Er hadden 57 bijzondere vluchten boven het terrein plaats. Het aantal van degenen, die van de geboden gelegenheid tot pleziervluchten gebruik maakten, bedroeg op Schiphol 403, op Waalhaven 249. Het laatstgenoemde vlieg terrein werd bovendien bezocht door 6524 personen, waarvan 289 schoolkinderen. Het aantal bezoekers van Schiphol kan niet wor den nagegaan, daar de toegang vrij is. LUCHTHAVENS IN ITALIË- Rome, 4 Mei. (V. D.) Mussolini heeft bij dc Kamer een wetsontwerp ingediend tot het stichten van eenige luchthavens in Italië Luchtvaart. EEN VLIEGTUIG KOMT TUSSCHEN TOESCHOUWERS TERECHT. Warschau, 4 Mei. (H.N.) Een militaii vliegtuig, dat voor propaganda-doeleinden een tocht naar Rypin maakte, is bij het landen door dc afzetting heen gereden en onder de toe schouwers terecht gekomen. Zeven personen werden gewond, waarvan één ernstig. Het vliegtuig zelf werd ernstig beschadigd. School- en Kerknieuws. EEN NIEUWE VEREENIGING. Academisch gevormde accoun tants. Opgericht is een Vereeniging van acade misch gevormde accountants. Het voorloopig bestuur bestaat uit de hee- ren dr. G. J. L. Brackel, E. E. Harmsen, dr. J. Moser cn dr. A. Smeenk. Het secretariaat is gevestigd bij dr. J. Mcscr tc Rotterdom. DE KONINGSSCHOOL TE APELDOORN. De herdenking von het 75-,ja rig bestaan. Het feest van het 75-jarig bestaan van de school van Z. M. Koning Willem en H. M Koningin Emma der Nederlanden te Apel doorn is Dinsdagmorgen, feestelijk inge zet door 'n huldiging te Delft van oud-leer lingen aan dc nagedachtenis van den stichter, wijlen Z. M. Koning Willem den Derden. Des middags verzamelden ruim 300 oud leerlingen zich in den tuin van het park Tivoli, vanwaar zij in optocht trokken naar de Ko- ningsschool, begeleid door het Harmonie-or kest „Prins Hendrik" en het Apeldoornschc Harmonie-orkest. Aon de Koningsschool wa ren o.m. aanwezig het college van Regenten der School en verder F. W. L. baron van Geen, Kamerheer en particulier Secretaris van H. M. de Koningin, met C. S. Sixma Baron van Heemstra, Kamerheer en particulier Secretaris van H. M. de Koningin-Moeder. Ook was het gemeentebestuur van Apeldoorn vertegen woordigd door den burgemeester mr W. Roosmole Nepveu, de wethouders M. van Wijhc Ezn., D. Gosker en J. H. Plet en den ge meente-secretaris G. J. Hardick. Eenige leden van het vroegere personeel, het hoofd der school en de tegenwoordige onderwijzers wa ren met den voorzitter der plaatselijke school commissie ook aanwezig. Nadat „Prins Hen drik" het Wilhelmus gespeeld had, dat door allen werd medegezongen, nam de heer H. P. J. Tutein Nolthenius, oud-burgemeester en eere-voorzitter der feestcommissie het wooid voor het uitsproken van dc feestrede en de onthulling van het monument. Dc 84-jarige heer Van der Braak, een oud leerling onthulde daarop het gedenkteeken en de Harmonie speelde het Wilhelmus. Het ge denkteeken, een fontein, is ontworpen door den heer J. H. Hooijer, uitgevoerd dooi den heer H. de Groot, terwijl dc bijgevoegde oor konde is verzorgd geworden door den heer H. W. de Groot, technisch-ambtenaar bij de Ned. Spoorwegen te Winschoten, allen oud leerlingen. Aan het verzoek een driewerf hoera aan te heffen voor onze Koningin en Haar Gezin en voor onze Koningin-Moeder werd geestdriftig vol daan. Hierna voerde het woord de heer jhr. mr. dr Hooft Graafland, voorzitter van het college von Regenten. De vertegenwoordiger van H. M. de Konin gin, baron van Geen, deed daame mededee- ling, dat het H. M. behaagd had den heer D. Fritsma, het tegenwoordig hoofd der school te benoemen tot ridder le klasse in de Huisorde van Oranje, waarna baron von Geen den heer Fritsma de versierselen dezer orde onder luide toejuichingen op de borst hechtte. De vertegenwoordiger van H. M. de Konin gin-Moeder reikte namens R M., den voorzit ter van het college van Regenten een beelte nis van Koningin Emma over. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer De Haan, oud-leerling te Nijmegen, den heer M. van Wijhe, wethouder van On derwijs te Apeldoorn, terwijl tenslotte de heer Fritsma den vertegenwoordiger van de Konin gin verzocht H. M. zijn eerbiedigen donk tc willen overbrengen voor de hooge onderschei ding, welke hem te beurt mocht vallen. Het feest werd 's avonds op zeer gezellige wijze in Tivoli voortgezet. DE PREDIK A NTSOPLEIDING TE DOETINCHEM. 60-jarig bestaan der Vereeniging. Var. 7 tot 10 Juni zai te Doeiir<hem het 00- jaiig bestoan van de Vereeniging tot be\ orde van inwendige zending, bedoelende op leiding van jongelingen tot predikanten, worden herdacht. Er zal dan een reünie worden ge houden von oud-kwcekelingen en hun vrouwen, waaraan ook de tegenwoordige kweekelingen zullen deelnemen. Tevens worden pogingen aangewend om tot den bouw van een nieuw Studentenhuis te Utrecht tc komen. NEERBOSCH. Een gift. De Wcesinrichting tc Neerbosch ontving van een onbekende een gift groot 1750. AMERSFOORTSCH P. V. „DE REISDUIF". Uitslag wedvlucht gehouden van uit Soigrues (België) op Zondag 1 Mei. Afstand199 K.M. In concours 181 duiven. Duiven los 7 uur 5 min. Wind: N.-Oost M. v. d. Pol I, Ilde prijs. Ch. Verstratcn 2, 9, 23ste prijs. W. de Graaff 3, 15, 35ste prijs. W. Jansen 4de prijs. G. Bos 5, 34ste prijs. F. Reekers 6, 14, 29ste prijs. G. v. Eldert 7, 27, 30, 36ste prijs. H. Pieters 8ste prijs. G. Heer© 10, 28ste prijs. N. de Vries 12, 53ste prijs K. Haarmons 13, 32ste prijs. M. v. Zetten 16de prijs. W. Arlar 17de prijs. E. dc Vries 18de prijs J. Ruifrok 19, 31ste prijs. W. Kerling 20ste prijs. W. Sleeking 21ste prijs. A. v. d. Kraats 22ste prijs R. Fcuerstoin 24ste prijs. R. v. d. Burg 25ste prijs. L. Krobshuis 26ste prijs. De aangewezen 25 cent werden gewonnen door M. v. d. Pol met no. 1. Dc aangewezen 10 cent werden gewonnen door W. de Graaf met no. 3. De eerste prijswinnende duif werd gecon stateerd om 10 uur 53 min. 50 sec. De laatste prijswinnende duif om II uur 16 min. 18 sec. Athletiek. DE GROOTE INTERNATIONALE ATHLE- TIEK-WEDSTRIJDEN TE UTRECHT. Het programma en de buitenland- sche deelnemers. Nu de datum van het groote athletiek-eve- nement, de jaarlijksche singelloop en de in ternationale wedstrijden, nadert, kunnen wij omtrent programma en bxritenlandsche deel nemers, het volgende medcdeelen De Utrechtsche Provinciale Atlethiek Bond mocht van den heer T. Jansen, directeur van het „Alro Kantoor" te Utrecht, een fraaien zil veren „Dom" als hoofdprijs ten geschenke ont vangen, welke bestemd is als vereenigingsprijs op de voor internationale deelname openge- stelden nummers, voor de binnen- of buitcn- landsche vereeniging, welke volgens een 4.3.2.1 punten waardeering der prestaties von den Isten, d2en, 3dcn cn 4dcn aankomende op deze nummers het hoogste aantal punten be haalt De „Dom" wordt direct eigendom. De hoogte van dit kunstwerk, dat gehec. uit de hand van zilver is vervaardigd, bedraagt 20 c.M. Het volledige programma voor dc wedstrij den luidt Zaterdag 28 Mei a.s. 5 uur namiddag Singelloop over een afstand van circa 5000 meter om den „Caravopoulowisselbeker" vooi K. N. A. U.-leden en dc „Alro-wisseltak" voo. leden van den U. P. A. B. Zondag 29 Mei, 1.30 nam. op het U. V. V.- terrein 100 M. hardioopen; 400 meter hardioopen; 1500 M. hardioopen, 5000 M. hardioopen, Zweedsche esla ïtte, 4 maal 100 M. Estafettt, 110 M. hordenloop, polsstokhoogspringen, ko- gelstooten; alle deze nummers internationaal; 100 M. hardioopen klasse C, 80 M. hardioo pen dames, 4 maal 80 M. estafette voor dames, allo nationaal. Touwtrekken voor ploegen van vier, veder-, licht-, midden- en zwaargewicht. Kampioen schap van Nederland. Nationaal; 200 M. hard ioopen voor leden van den U. P. A. B. Provin ciaal; 4 maal 100 M. Estafette voor leden van den U. P. A. B. Provinciaal. Omtrent de buitenlandsche deelnemers kun nen wij reeds mededeelen, dat op dc 100 M. uit zullen komen de Belgen Brochort en Zin- ner, op de 400 M. de Belgen: Cocquit en Ver eken, benevens d© bekende Duitsche 400 M.- looper Störz uit Hall-Saaie. Op de 1500 M. staat vast dat uitkomen de Belgen Fourneau en Defleurquin, terwijl op de 5000 M. eveneens Bastiaensen uitkomt. Voor de 110 M horden en polsstokhoogsprin gen is Powell van de R. F. C. Liègeois van dc partij, terwijl Dclaender in het nummer kogel- stootcn uit zal komen. Voorts is men nog met verschillende Duit- schers en Franschen in onderhandeling, waar van voor de 100 M. met de Franschen André Mourlon en Rousseau, voor de 400 M. met den Parijzenaar Galtier, voor de 1500 M. met George Baraton en voor de 5000 M. met de Dolgués en Norland, alle Fransche loopers i goede klasse. Ten slotte bestaat nog de moge lijkheid dat ook dc Franschman Rosal op het nummer 110 M. horden uitkomt. Voor den singelioop zullen voorts een vijf h zestal Belgen, alle goede wegloopers, starten Evenals vorige jaar worden te Utrecht pl.m, 10,000 programma's verspreid. De inschrijfbiljetten worden Dinsdag 3 Mei a.s. verzonden, terwijl de inschrijving op 17 Mei a.s. positief sluit. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Culemborg. De Culemborgsche moord zaak zal 16 Mei voor de rechtbank te Tiel .voorkomen. KENNISGEVING B en W. van Amersfoort brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 3 Mei 1927, aan J A. Hoksbcrgen cn zijne recht verkrijgenden voorwaardelijk vergunning w verleend tot het oprichten van een slgaren- makerij in het perceel alhier gelogen aan cie Paulus Borstraat No 21 B. en W. voornoemd. De Secretaris. Dc Burgemeester, K. KAAN Jzn. v. RANDWIJCK. Amersfoort, 4 Mei 1927 GARNIZOEN Bevorderingen. Bij de Bereden Wapens, in garnizoen tc de zer stede, zijn bevorderd tot Adjudant-onderofficiei-administrateur, de opperwachtmeesters O. dc Raadt. H. Spaan en J. Hendelé, van het 5e regt. vcld-artillerie tot Adjudant-onderofficier-instructcur, de op- per-wachtmeesters L. A. Terranea cn G. Veen, van het 5e regt. veld-artillerie tot opperwachtmecster-instiucteur, de wacht meester J. A. van de Wakker, van het 5e regt. veld-artillcrie; tot rcserve-adjudant-ondcrofficiei-instructeur, de reserve-opperwachtmeester H. Gclderman, van het 5e regt. veld-artilleric tot Adjudant-onderofficier-administrutcur. tb- opperwachtmeester B. Waldus, van het le regt. huzaren; en tot opperwachtmeester-instructcui, de wachtmeesters P. Rcitsmn cn W. Sluiter, van het le regt. huzaren. De Te luitenant W. Hemmes van het 7e regiment infanterie is overgeplaatst bij hel 18e regiment alhier VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Ledenvergadering. De Vrijzinnig Democratische Bond, afdee- litig Amersfoort zal op Woensdag 11 Mei a.s. in hotel de Witte een ledenvergadering hou den. Iri deze vergadering, die te 8 uur aan vangt zal o.m. de verkiezing van twee bcstuurs» leden plaats hebben, terwijl tevens de gemeen teraadsverkiezing besproken zal word.en. VEREENIGING OOST EN WEST. Een voordracht van den heer Joc- kes voor de afdceling Amersfoort over „Kartini-scholcn". In een der zalen van hotel Monopole had de Amersfoortsche afdeeling der vereeniging Oost cn West gisteravond een vergadering belegd, waar de heer mr. Joekes, lid der Tweede Ka mer, een voordracht hield over „Kartini en dc Kartini-scholen". Jn zijn openingswoord heette de waarne mend voorzitter, prof. mr. Nolst Trenité, de aanwezigen hartelijk welkom, waarna her woord werd verleend aan mr. Joekes. De heer Joekes vangt hierna zijn voordracht san met te memoreeren, welk een groote in vloed de jonge Javaansche vrouw Kartini ge had heeft ten opzichte van het onderwijs ew wel speciaal ten opzichte van het meisjes-on derwijs. Om echter een goed inzicht te krij gen in deze onderwijs-richting, is het nood zakelijk de geschiedenis na te gaan vanaf on geveer het jaar 1898. Daarbij treedt allereerst sterk op den voorgrond het groote verschil tusschcn de Europeanen en de inheemsche be volking. De positie van de inlandsche vrouw kenmerkt zich daarbij als een alleszins on waardige. Doch ook over het algemeen ston den de Europeanen veel hooger in achting dan dc inheemsche bevolking Wanneer men het onderwijs in die dagen beschouwt, dan zier men dot op de Europecsche scholen vrijwel geen inlandsche meisjes kwamen, terwijl ook dc inlandsche scholen nagenoeg door geen enkel meisje werden bezocht. De inlandsche vrouw werd dus ook ten opzichte van het on derwijs sterk ten achter gesteld. Verder merkt spreker op, dat ook het inlandsche meisje moot huwen met de m-n. die haar familie aanwijst Ook ten opzichte het huwelijk wos de in landsche vrouw niet zelfstandig. Een krachtig verzet tegen deze tenachterstelling van de in landsche vrouw werd gevoerd door dc jonge regentsdochter Kartini. Zij bezocht de Europec sche school cn leerde aldus kindei en uit eer» geheel ander milieu kennen. Na dc lagere school bezocht te hebben, moest zij echter thuis blijven en mocht zij niet in de wereld verkee- ren. En zooals te doen gebruikelijk was, werd ook voor Kartini een man uitgezocht met wien zij zou huwen. Deze jaren waren wel de meest verdrietige voor haar. Intusschen leerde Kar tini echter den heer en mevrouw OvinkSoer kennen, met wien zij een hechten vriendschaps hand aanknoopte en die heel veel in het leven van Kartini zijn geweest. Naast den heer en mevrouw OvinkSoer noemt spreker den heer en mevrouow Abendanon, die zich ook aange trokken gevoelden tot Kartini en haar verzet tegen de onderwerping der inlanders aan de Europeanen. Kartini maakt thans voor zich zelf het plan om onderwijzeres te worden en wil haar opleiding daarvoor onlvangen in Ne derland. Het plan wordt echter gewijzigd, door dat Kartini huwt met den regent van Rem bang. Kort na haar huwelijk komt Kartini ech ter te overlijden, waardoor dit jonge leven, aarvan zooveel werd verwacht, werd afge sneden. De briefwisseling van Kartini aan haar vrienden o.a. aan de familie Abendanon en Ovink cn ook aan anderen, met wie zij in relatie stond, zijn bewaard gebleven en uit gegeven als „Door het duister tot het Licht* zoodot men thans een denkbeeld kan krijgen van den gedachtengang van Kartini. Spreket leest vervolgens enkele gedeelten uit deze brie ven voor, waaruit een heldere gedachte en een helder inzicht spreekt over verschillende ruis en toestanden. Verschillende vraagstukken worden in die brieven door Kartini behandeld, waarvan wij noemen het opiumgebruik, het «preken van Nederlandsch door inlanders tot Nederlanders, dat als een onbeschaamdheid werd beschouwd. Spreker vestigt er voorts de aandacht op, dat niet alleen in het Neder landsch dit boek groote belangstelling heeft genoten, doch ook zijn er vertalingen in ver schillende talen van dit werk verschenen. Ten einde de gedachten cn plannen van Kar tini ten opzichte van het onderwijs werkelijk" heid te doen worden zijn zoowel Kier te lande T

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 2