KINDERRUBRIEK. De rubriek van Oom Karei Nou jelui hebben me aan het werk gezet hoor Werkelijk, ik had niet gedacht, dat ik zooveel opstellen zou krijgen. Een kleine twin tig I Natuurlijk moet ik al die mooie opstel len en die prachtige verhalen eerst allemaal eens rustig doorlezen. En dot gaat niet zoo maar in een paar minuten. Want er zijn enkele heel lange opstellen bij, zelfs 's er een bij, die twee schriften beslaat. Voor het doorlezen van alles gaat dus wel eenigc tijd heen. Eerst had ik gedacht om jelui zelf uit te laten ma ken, wie voor een prijs in aanmerking komen. Maar van dat plan ben ik heel gauw terug gekomen. Want als jelui de prijzen moesten toekennen, zouden eerst alle opstellen in de krant moeten komen, iedere week één. Voor die 20 opstellen zou dus 20 weken of onge veer 5 maanden noodig zijn, eer we konden weten wie de prijswinnaars zijn. En dat is toch wel een beetje al te lang, vindt je zelf ook niet. Dat zullen we dus dezen keer maar niet doen. De volgende week komt de uitslag in de krant en tevens de eerste van de opstellen. Ik kan jelui deze week niet veel meer schrij ven ik zal het dus hierbij laten. Trouwens er is weer heel veel voor deze krant en kan ik ook niet te veel plaatsruimte voor mezelf in beslag nemen. RAADSELS v Oplossingen van de vorige week De oplossingen van de vorige raadsels waren I. Opstellen, met de woorden o, opa, dessa, kraters, opstellen, Lapland, holen, bef, n. II. J o p i e Slim, met J., bok, appel, drei nen, Jopie Slim, borstel, Tholen, big, m. De prijs is gewonnen door K1 i v i a en kan a.s. Maandag aan ons bureau worden afge haald. NIEUWE RAADSELS. I. Mijn geheel is een gebeurtenis welke in Amersfoort dezer dagen heeft plaats gehad en bestaat uit 23 letters. 4, 5, 3 is een rivier in de omgeving. 17, 18, 19, 13 bevindt zich in de mond. 1, 9, 2, 7, 10 is een meisjesnaam. 1, 6, 21, 22, 23 is een sieraad. 20, 11, 6 12 vindt men in de woestijn. 14, 15, 8 zijn dieren. II Op de kruisjeslijnen komt een meisjes naam X X X X XXXXXXXXX X j j e X X X Op de Iste rij een klinker. Op de 2de rij een boom. Op de 3de rij een vraagstuk. Op de 4de rij wat wij steeds doen. Op de 5de rij de gevraagde naam. Op de 6de rij een slecht getal. Op de 7de rij iemand die niet kan zien. Op de 8ste rij een klein gewicht Op de 9de rij een klinker. VOOR DE NICHTJES Nu de opstellenwedstrijd achter den rug is zullen jelui wel weer tijd hebben voor een hand werkje. Deze week zal ik jelui dan maar eens een bonbonschaaltjc opgeven, d. w. z. een gebreid overtrekje. Hiervoor hebben we noodig een eenvoudig glazen bakje, 2 bolletjes haak- zijde en ongeveer een el lint. Wc beginnen dus met het opzetten van 9 steken, welke op 3 naalden verdeeld worden, dus op iedere naald 3 steken. Ie toerge woon recht overbreien. 2e toeromslaan, 1 recht, omslaan, 1 recht, enz. 3e toerom slaan, minderen, omslaan, minderen enz. (min deren 2 steken tezamen breien). 4e toer omslaan, 2 recht, enz. 5e toeromslaan, T recht, minderen, omslaan, 1 recht, minderen, enz. 6e toer: omslaan, 3 recht, enz. 7e toer: omslaan. 2e recht, minderen, enz. 8e toer«-mslaan, 4 recht, enz. 9e toer omslaan, 3e recht, minderen, enz. TOe toer omslaan. 5 recht, enz. 11e toeromslaan, 4 recht, minderen, enz. 12c toeromslaan, 6 recht, enz 13e toeromslaan, 3 recht, om slaan ,overha!en, minderen, enz. (overhalen 1 steek afhalen, 1 steek breien en de afge haalde steek over de gebreide halen). 14c toeromslaan, 7e rechten, enz. 15e toer om slaan, 4 rechten, overhalen, minderen, enz. 16e toer omslaan, 8 rechten, enz. 17e toer omslaan, 5e rechten, omslaan, overhalen, min deren, enz. 18e toer omslaan, 9 rechten, enz. 19e toer omslaan, 3 rechten, omslaan, over halen, 1 recht, omslaan, overhalen, minderen, enz. 20e toeromslaan, 10 rechten, enz. 21e toer omslaan, 4 rechten, omslaan, overhalen, 1 recht, omslaan, overhalen, minderen, enz. 22e toeromslaan, 11 recht, enz. 23e toer omslaan, 5 recht, omslaan, overhalen, 1 recht, omslaan, overhalen, minderen enz. 24e toer omslaan, 12 recht, enz. 25e toer omslaan, 3 recht, omslaan, overhalen, 1 recht, omslaan, overhalen, 1 recht, omslaan, overhalen, min deren, enz. 26e toer omslaan, 13 recht, enz. 27e toer omslaan, 4 recht, omslaan, overha len, 1 recht, omslaan, overhalen, 1 recht, om slaan, overhalen, minderen enz. 28e toer omslaan, 14 recht, enz. 29e toeromslaon, 5 recht, omslaan, overhalen, 1 recht, omslaan, overhalen, 1 recht, omslaan, overhalen, minde ren, enz. 30e toeromslaan, 15 recht, enz. 31e en 32e toer heelemaal recht breien. 33e toer overhalen, 2 X omslaan, 2 X overha len, 2 X omslaan, enz. 34e toer2 X over halen, 2 X omslaan, 2 X overhalen, enz. 35e en 36e toei weer recht breien. Daarna gaan we los afkanten. Door de gaatjes, die Na Ooms Bezoek. Oom is op bezoek geweest dat 's voor Frans altijd een feest Oom is zeeman; watertanden doet hij je naar vreemde landen avonturen bij de vleet had Oom, die er geen vergeet. Frans moet slapen, zegt zijn Moe i vlug nu beide oogen toe Frans heeft slaap, maar Ooms verhalen steeds nog door zijn hoofdje dwalen avonturen bij de vleet denk niet, dat Frans die vergeetI HERMANNA. Avonturen bij de Vleet. Avonturen bij de vleet, die Prans 's nachts zelfs niet vergeet I neen, hij gaat ze zelf belevenI Oompje, hoor eens 1 wacht eens even gaat u nu met mij eens mee varen heel ver over zee? Oom is weg —Frans zwalkt alleen in een bootje, rank en kleen; o, wat ziet hij vreemde dieren I albatrossen en pluvieren, visschen, spuitend hoog, omhoog water in een grooten boog. Visschen, vliegend door de lucht dèt vindt Frans een groote klucht I waarom is Oom niet gebleven? samen zoo iets te beleven, is toch eigenlijk pas fijn f kijk, daar zwemt ook een dolfijn l Frans wil nu wel weer terug, in je droom reis je heel vlug, maar zoo vreemde avonturen moeten ook te lang niet duren gauw naar Holland koers gezet en Frans ligt weer in zijn bed f HERMANNA. ontstaan zijn door het breien van de 33e en 34e toer, kunnen jelui dan een lintje rijgen, dat strak aangetrokken moet worden, waar door het breiwerk dus glad cm het schaaltje wordt gehouden. Zooals jelui ziet is dit werkje niet moeilijk, dus kunnen jelui door allemaal aan werken. Mocht iets jelui niet duidelijk zijn, don hoor ik dat wel. Intusschen veel succes cr mee hoor. TANTE BETS. STOUTE DOES. Daar was een groote, zwarte Does, Die aan een ketting lag. Hij liet zijn scherpe tanden zien Aan ieder, dien hij zog. Daar kwam eens op een blijden dag Jan met zijn beer voorbij. „Ik loop héél vlug Does," dacht Jan „Want anders bijt hij mij." Daar sprong1 Does woedend uit zijn hok. Och, och f wat schrok die Jan I „Woef I woef 1" zei Does ik bijt je hoor I Ik bijt je waar ik kan." Ven schrik verloor die Jan zijn beer, Daar ligt het arme beest I „Help I help P roept hij „jij stoute Docs I 'k Ben nooit zoo bang geweest." TEDDIE. Zeg, beertje lief, wij beidjes Zijn toch maar vriendjes, hè I En waar we ook naar toe gaan Steeds zijn we met z'n twee. En later als ik groot ben Dan blijf jij toch mijn vrind, Omdat ik jou zoo'n aardig, Zoo'n echt lief beertje vind Voor de Grooteren. Van Zem en Keesje. (Op het spreken na echt gebeürd). Een hond, een hond, een ruige hond: Zem, al wat oud van jaren In 't voorjaar liep in lent-tuin rond. Verloor veel grijze haren. Een lustig lente-meesje vloog, Waar 't zacht en zoeltjes zonde; En hoog, heel hoog, heel veilig hoog Nestkastje had gevonden I Zag Meesje Keesje 't wollig haar, In-uil, in-uit ging sjouwen, Dacht: ,,'t ligt daar voor mijn bedje klaar I' Ging blij zijn nestje bouwen I Zem keek eens toe, gluurd' door de ruit, Bewoog zijn ruige vachtje, Stil schudd' nog méér grijs haartjes uit Voor 't knusse nestkast-vrachtje T Het duurd' niet lang mees-vrouwtje kwam, Vloog niet zoo vaakjes buiten, Maar meé-bezit van 't huisje nam, Ging Keesje voor haar fluiten I Op 'n dag op éens: „pieppieppieppiep I" Hoog 't snaterd'; Klein blauw-geeltjes: Mees-kindertjes, in 't nestje-diep Probeerd' voor 't éérst hun keeltjes f Na 'n poosje van een dag of tien, Tijd van warm-zonn'ge lente, Zem mocht héél mees-familie zien. Heel fleurige, kleurige bentef Ze vlogen uit 1ze vlogen héén T Strooid' rond hun neste-donsjes, Oogd' Zem hen na, hoord' nog alleen Hun pieppiep-onderonsjes I Kreeg hij in ruil voor zijn grijs haar Gezaaid geel-blauw geveerte Op kop en staart of 'k weet niet waar Door meesje's dank-begeerte. Zem meesmuild' wat, zett' ooiken snuit, Had geen geveert' van noode f Fft schudde fluks zijn wolpruik uit Gedwee al' veertjes vloden I Kwam Meesje-Keesje éefjes nog In boom en floot van boven: „Je bentZem bent niet booze toch, We jou je haartjes rooven?" „Welnéen." waft Zem, „gerust kom t'rug! Tc Laat héél veel nieuwe groeien, Schud gTaag hen voor je van mijn rug. Als weer de dotters bloeien I" CLARA WITTE. Een Lastig Geval. Het is een lastig geval, een heel lastig geval en ik begrijp in de verste verte niet, hoe het opgelost kan worden, tenminste zóó opgelost, dat ik er tevreden mee ben. Ik zal jullie alles haarfijn vertellen en ik hoop, dat je me raad kunt geven. Al heel lang heb ik naar een konijntje verlangd. Verscheiden keeren heb ik er voor gespaard, maar telkens weer had ik het geld, nog vóór ik genoeg bij 'elkaar had voor mijn konijntje, voor iets anders uitgegeven. Op die manier zou ik het dus wel nooit krijgen. En nu juist veertien dagen geleden ver telde Piet Bartels (die in het huis tegen over het onze woont) dat hij een jongen kende, die zijn konijnen „uitverkocht" en dat we een „pracht-exemplaatr" voor vijf tig cent van hem konden koopen. Piet had den vorigen dag juist een kwartje gekre gen. Als ik nu ook een kwartje hsd, zouden wij het dus samen kunnen koopen. Geld voor een hok hadden we niet noodig, want Piet was in het bezit van een leeg hok, dat het eigendom van zijn broertje was geweest Nu was ik gelukkig juist twee dubbeltjes en vijf centen rijk. We gingen 't was Woensdagmiddag er dus samen op uit. Ons konijn was werkelijk een prachtig dier. We droegen het om beurten. Zoo kwa men we veilig thuis met ons kostbaar bezit. Moeder vond het heel mooi. Zij gaf mij geld om wortels te koopen en daar de moe der van Piet allerlei afval gaf, vonden wij, dat het konijn het al heel goed bij ons had en er stellig op vooruit was gegaan. Het duurde echter niet lang, of de eerste moeilijkheid deed zich voor. Ik merkte na melijk al heel gauw, dat Piet van „m ij n konijn" begon te spreker. Ook liet hij het altijd zien aan de jongens van zijn klas, uls ik er niet bij was. Daardoor kwam het eigenlijk; met „het" bedoel ik de moeilijk heid. Op een avond, toen ik al naar bed was, kwamen er twee vriendjes van Piet bij het hok. Toen ik het den volgenden dag hoor de, was ik boos, want hij wilde nooit heb ben, dat ik vriendinnetjes meebracht om naar het lieve dier te kijken. In mijn kwaad heid zei ik van allerlei en we kregen hoog gaande ruzie. En wat denk je, dat die ake lige jongen deed? Hij zei mij, dat het konijn hem verveelde en hij zijn deel aan Han Revers, die wel een half uur ver woont, wilde verkoopen. Han had zelf een hok. Julllie begrijpt, hoe ik het land heb. Piet beweert maar steeds, dat hij de meeste rechten op het konijn heeft en het dus verkoopen mag. Maar ik vind het toch heel onaardig van hem, dat hij zijn helft niet aan mij wil verkoopen. Ik kan er toch de meeste aanspraak op maken. Wat moet ik doen? Zeggen jullie het toch alsjeblieft, want ik ben ten einde raad, VRAAGSTUK. Ik ben een klem. Neem mijn eerste weg, dan' ben ik het wapen van een insect. Ontdoet men mij van mijn laatste deel, dnn vindt men mij aan ieder mensch. CORRESPONDENTIE. Leesgraag. Dot mag je ook wel doen, hoor. Alleen kom je dnn niet in aanmerking voor een prijs. Ja, het echto zwem-wcer schijnt nog niet te komen. Laten wc dan zeggen, dat wo het allebei goed hadden. Jij had een kaart waar het zonder h opstond op de mijne staat het met een h Natuurlijk is dat andere woord ook goed. Daar is heel wat werk aan I Silene. Tic zon willen, dot ik er wat aun deen kon. Dnn was het heusch veel mooi er. Wel gefeliciteerd hoor. Ja, het moet zeker in 4 of 6 vervojgen. Maar dat is niet erg hoor. Dat was wel aardig van jelui hoor f En vond het broertje het ook niet leuk. 't Is te hopen, dat hij weer gauw wat beter wordt. Dwerg. Heb je een prettige verjaardag gehad Zeker wel hè Nog wel gelukgewenscht hoor. Ik wist het niet, anders had ik je de vorige week wel gefeliciteerd. Wildzang Dat zal nog wel even du ren, want het valt lang niet .jnee, om alles eerst heelemaal door te lezen. Maar ze komen er in, daar kon je verzekerd van zijn. Ja ze ker, die komt erbij. Dikkie Bigmans. Prachtig hoor. En nu volhouden en niet meer wegloopen. Wclko aquarium of bloemen Cupido. Gord hoor, doe maar goed ja best. Goudenregen. Dat is ook heel aar* dig. Schrijf je me eens hoeveel er zijn. 't Wordt nu toch weer veel beter. Jopie Slim. Ja, toevallig hè. Dot zijn dus heel wat verjaardagen bij elkaar. Nog wel gefeliciteerd met allemaal hoor. Een nichtje of neefje die naar het Hertenkamp in Haarlem geweest is heeft ver geten zijn naam onder de brief te zetten. Wio was dat Kemphaantje. Dot is ook altijd het beste om er maar dadelijk mee te beginnen Anders schieten ze er zoo gemakkelijk bij in. Ik heb dat van jou nog niet gelezen. Zwarte Roos. 't Is te hopen, dat jo goed weer treft. Don kon het heel leuk wor den. Ja, het is er heel aardig. Een typisch vis- schers plaatsje. Mooi is nu niet bepaald het woord er voor, maar toch wel grappig. Dat was niet slim van je. Vlindertje. Hoe kwam dat zoo. Ging het niet naar je zin Dat zal je wel in de krant zien Daar komen ze allemaal in te staan Dat doe ik ook niet alleen I Appelsteeltje. Dat was prachtig En wat was dat voor moois Stroomnimf. Ja, dat is het beste. Zoo, vindt je het zoo mooi. Dat doet me heel veel genoegen. Misschien is hij ook wel eens gelukkig. Dat moet hij maar afwachten. Rozeknop. Ja, daarom gebeurt het ook juist. Dnn kunnen jelui zelf eens verge lijken. Dat 20U werkelijk heel jammer zijn Kemphaantje. Den volgenden keer don moor beter. Boschfee. Die hebben er toch al lang ingestaan Je hebt ze zeker over het hoofd gezien. Ik heb van jou tenminste geen enkel raadsel meer in voorraad. Hadt je je naam er onder gezet Natuurlijk komen ze er in, nis je maar maakt dat ze erin kunnen. Want ik krijg heel dikwijls raadsels, die niet goed zijn of niet uitkomen en dan worden ze natuurlijk opzij gelegd. Als jo gezegd had van niet, had je het ook niet moeten doen. Ik vermoedde al zoo iets, P i e r o t. Dat was aardig, die boodschap hè. En is het nu in orde gekomen Je moet me ook eens vertellen waar dat merk te krij-» gen is. Dat lijkt me wel aardig, sigaren, dio nooit op gaan I K1 i v i a. Het was heel goed op tijd hoor. Schrijf je me ook nog eens een brief Driehoek Jo, die tijd vergeet je niet gauw. Ik vind het erg leuk, dat je ons nog niet bont vergeten en dat je nog wat stuurt. Het is dus, zooals men dat noemt „buiten mededinging." Goed hoor. Maar het komt toch in de krant f Winterkoninkje. 't Is jammer, dat je het papier aan beide zijden hebt beschre ven voor het opstel. Maar ik zal mijn best doen, dat het toch in de Krant zal worcren af gedrukt. Sprinkhaan. Dat was toch heelemaal ge^n reden om kwaad te worden I Als je even nadenkt is het heelemaal niet moeilijk. En het went gauw. M o 1. Jn, ik had er nog eenige, dus kon ik je weer eens helpen, 't Was te laat, daarom beantwoord ik je nu nog maar even. Wilde Eend. Dat is fijn voor jo hoor. En een felecitolie waard I Poppenmoedcr. «We zullen maar hopen, dat we nu gauw echte zomerdagen krijgen Dot is veel prettiger dan al die koude en regen. K 1 i v i a. Hc-t kon nog juist in deze krant. Dan is het nog net op tijd. Deze brieven kwamen de vorige week te laat om nog in dc krant van verleden Zaterdag bcantwooid te kunnen worden. Willen jelui er vooraj aan denken, dat ik de briefjes uiterlijk 's Woersdsgsochtends om 9 uur moet hebben. Jc ziet het, anders moeten ze een week blijven liggen. Enkele neefjes of nichtjes schreven me een briefje, maar vergaten hun naam er onder te zetten. Die kan ik dus jammer genoeg niet ant woorden. OOM KAREL. POEZENHOEKJE. Sprinkhaan vroeg me, of cr ook neefjes of nichtjes zijn, die een aardig klein poesje willen hebben. Ze heeft er twee. Als er liefhebbers zijn, hoor ik dat wel van jelui.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 11