25a Wgang No. 282 AM E RS FOO RTSC H DAGBLAD „DE E EM LANDER" 3, MeM927 BINNENLAND. FEUILLETON. DE WILDE HERTOGIN Ten m s-Costu mes. TWEEDE BLAD. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kor» besluit zijn benoemd tot ingenieurs der telegrafie Ir. Th. J. Weijers en Ir. J. J. Vormer, beiden thans op burgerrechterlijke ar beidsovereenkomst in dienst der telegrafie opgeheven het ontvangkantoot der dir. be lastingen en accijnzen te Hattem de gemeente Hattem is gevoegd bij hot ont vangkantoor der dir. belastingen en acc. te Hpe en de gemeente Old ebrook bij het ont vangkantoor der dir. belastingen, 'invoerrech ten en accijnzen te Elburg benoemd tot ontvanger der directe belastin gen en accijnzen te Gemert J. A. Wouden berg, surnumerair der dir belastingen, invoer rechten en accijnzen ter directie Utrecht benoemd tot accountant der directe belas tingen A de Kloet, ndj. accountant der directe belastingen te 's Gravenhage, 2de bureau, en is hij toegevoegd aan het hoofd van het ac countantsbureau der directe belastingen te Tilburg benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau dr B H. Vos, geneesheer-directeur van het volkssonatorium te Hellendoom toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille in zilver aan J. de Kort, meesterlcnecht-self-actingsteller bij de firma P van Dooren te Tilburg; H. W. Mecr- dink, fabrieksbaas bij de firma H Willink en Co. te Winterswijk in brons aan A. J. van Erp en J. Hermans, arbeiders bij de firma P. v. Dooren te Tilburg; C. van Klaveren, onderbaas bij de firma F. P Bos en Zn te Alphen a. d. Rijn. benoemd tot burgemeester der gemeente Stad- en Ambt-Delden H. A G. M. Cremers met ingang van 16 Juni T027 benoemd tot burgemeester der gemeente Gorinchem G. Kootstra, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Emmen aan den reserve-kapitein W. J. Briel, van het T4de regiment Infanterie en aan den re serve-officier van gezondheid der 2de klasse A. B. Visser, van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarne ming van den militairen dienst wegens lichaamsgebreken een eervol ontsleg verleend uit den militairen dienst met ingang van T Juni 1927 benoemd bij het reserve-personeel der landmacht bij het wapen der Infanterie tot reserve-kapitein bij het T7de regiment, de gepensionneerde kapitein van het leger in Ned.-Indië H. J. Flothuis. DE TOESPRAAK VAN H.M. DE KONINGIN TOT DE OVERZEESCHE GEWESTEN. Ook Prinses Juliana zal een rede houden. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zal ook Prinses Juliana voor den microfoon van de Philips* Kortegolfzender het woord rich ten tot Oost- en West-Indië. In verband met het voornemen van H.M de Koningin om Woensdagavond 9 uur via der korten golf-zender der N.V. Philips' Radio een toespraak tot Nederlandsch Oost-Indië te hou den, wendde de Ned. Chr. Radio Vereeniging, die Woensdagavond den zender te Hilversum, gebruikt, zich telegrafisch tot de Koningin me* het v.rzoek wel te willen toestaan deze toe spraak ook via den Nederlandschen zender te broadcasten, daar de korte golf in Neder,ar.d niet goed hoorbaar is en tienduizenden in den lande het op prijs stellen deze radio-rede van de Koningin ook te kunnen hooren. H. M. de Koningin heeft echter doen berichten, dat dc toespraak speciaal tot de overzeesche gewes ten wordt gericht, en dus aan het verzoek dt- toespraak ook in Nederland uit te zenden, niet kan worden voldaan. De Koningin en de Prinses vertrekken van middag 6 uur 41 min. per extratrein via Utrecht van Het Loo naar Eindhoven en kee- ren Donderdagmorgen 9 uur 45 min. via Zutphen op Het Loo terug. De nieuwe maatschappij behoeft nuchtere menschen. MINISTER KAN. Opnieuw naar Drenthe. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Mr. Kon heeft zich gisteren naar Dicnthe begeven, waar hij met den Commis saris der Koningin en den inspecteur voor de werkverschaffing, den heer Jongbloed, ver schillende deelen der provincie bezoekt en ver schillende besprekingen houdt. LUITENANT-GENERAAL F. DE BAS. Zijn afscheid uit 's Rijke dienst. In verband met het feit, dat de directeur van het Krijgsgeschiedkundig Archief, luitenant- generaal F. de Bas, met ingang van 1 Juni s Rijks dienst met pensioen verlaat, is er Dins dagochtend 31 Mei in het Archiefgebouw, Kal vermarkt 20 te den Haag, gelegenheid, van den generaal afscheid te nemen De receptie is van 10—T2 uur. Om II uur zal de Chef van den Generalen Staf op diens kamer, generaal De Bas ont vangen. HR. MS G. 13 EN G. 16. Een oefeningstocht in het Kanaal. Hr. Ms. torpedobooten G. 13 en G. 16, die voor opleiding var. de adelborsten van dit koninklijk instituut der marine varen, zullen een oefeningstocht in het oostelijk deel van het Engelsche Koraal houden, waarbij Fol kestone op 28 Juni, Southampton 29 en 30 Juni en Boulogne 1 en 3 Juli bezocht zullen worden HET OEFENINGSESKADER. Een tweede buitenlandschc reis. Het oefeningseskader dat, zooals gemeld, 1 Juni te Nieuwediep zal terugkeeren, zal in der» loop van dezen zomer een tweede buitenlnnd- srhe reis maken in dezelfde samenstelling, doch ditmaal onder commando van den Schout-bij-Nacht L. J Quant, commandant der marine te Willemsoord. Het vertrék van dit eskader is bepaald op 12 Juli van Nieuwe diep. Het reisplan van het eskader is verder als volgt vastgesteld: Donderdag 21 Juli aan komst te Riga; Dinsdag 26 Juli vertrek van Riga; Vrijdag 29 Juli aankomst te Kopenha gen; Donderdag 4 Augustus vertrek uit Ko penhagen; terug te Nieuwediep Maandag 3 Augustus. De heenreis zal gemaakt worden door het Keizer Wilhelm-kanaal; de torpedobooten vui ler. 17 en 18 Juli Libau aandoen voor het aan vullen van hun kolenvoorraad. DE AMERIKAANSCHE KRUISER MEMPHIS. De commandant bij minister Lambooy. Gisterochtend heeft de minister van marine de heer Lambooy, op zijn departement het of ficieel bezoek ontvangen van den vice-admi- raal Beirrage, commandant van het Amerikaon- sche eskader in de Europeesche wateren, die, naar gemeld, zich aan boord bevindt van den te Rotterdam aangekomen Amerikaanschen kruiser Memphis. De admiraal werd bij dax bezoek vergezeld door kapitein ter zee Leahy, marine-attaché der Amerikaansche legatie, den commandant van de Memphis, captain Laekey, den chef van den staf commander Bagley en den adjudant lieutenant-commander Macomb. Na dit bezoek aan den minister, legden de Amerikaansche zeeofficieren bezoeken af bij «chout l$ij nacht Sluys, chef van den marine staf en bij vice-admiraal Zeeman, chef van de •aldeeling materieel aan het departement vdft marine. KLEERMAKERIJ. Fa. E, L. J. LAMMERTS Amersfoort Groningen Utrechlsche wei 38 Tel. 587 tain Laekeydc chef van den staf, comman der Bagley i de adjudant lieutenant-comman der Macomb cn de commanders Beck, LoevelJ en Willams. Voorts de volgende Nederlandsche autoritei ten en zee-officierenvice-admiraal Zeeman, luitenant-generaal MulleT Massis, schout-bij- naoht Quant, luitenant-kolonel Oele, luite- nant-ter-zee le klasse Bolloan, luitenant-ter- zee le kl. Vreede, luitenant-tei-zee le kl. Het- terschy, officier van administratie 2e klasse Scheepmaker. Nadat dronken waren ingesteld op de staatshoofden van beide landen, heeft ministei Lambooy in dc Engelsche taal een rede ge houden, waarin hij o.a. de erkentelijkheid van Nederland betuigde voor de vriendelijke ont vangst van Hr. Ms. Sumatra en de K XIII in de Amerikaansche wateren. Deze rede werd door den Amerikaanschen gezant beantwoord. Na afloop van het noenmaal zijn door den adjudant van minister Lambooy, luit. t. z. le kl. Vreede, namens den minister en voorts door vice-admiraal Zeeman en schout-bij nacht Sluys op de Amerikaansche legatie be zoeken afgelegd, ter beantwoording van het bezoek dat de Amerikaansche admiraal en zijn officieren gebracht hebben aan den mi nister en aan de beide bovenvermelde vlag officieren onzer marine. HERBENOEMING VAN BURGEMEESTERS. Bij K.B. zijn opnieuw benoemd tot burge meester van Halsteren, J. M. Mastboom; van Nieuwkuijk; C. F. van dén Broek; van Krimpen aan den IJssel A. van Walsum; van Broek op Langendijk P. Slot; van Laren (N.HJhr. H. L. M. van Nispen van Scvenuer; van Dantuma- deel T. Nauta; van Stavoren L. Popplnga, se cretaris; van Bierum D H. R. Harrenstcin; van Roden G. van Wageningen; van Ruinerwold, K. Buiten Azn., secretaris. Uit het Duitsch dooi ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L. DÏTHMARINE. Het kleine vrouwtje was meer dan verrukke lijk. Zij was als het leven, zooals James Wood het liefhad. Geheimzinnig, met afgronden en diepten. Laster zooveel als er wilde zijn I Alleen geen verveling Niet zwak worden I James Wood schudde het hoofd. Zijn mond sloot krampachtig. Werd hardvochtig. Het kleine vrouwtje zag het met verwonde ring. „Zijt gij bedroefd, kapitein?' zeide zij: „hebt ge zorgen „Geen «orgen. Maar geen geld neb ik dat is veel erger.' Ohr hij trok een spottend gezicht. „Misschien wint u wel," troostte zij. „Is het dan mogelijk dat men hier wint?" „Als men goed begint ja. Bonne changa pon capitaine!" En zij gleed verder. Met gedwongen aarzeling trad bij op een Het noenmaal in de residentie Gistermiddag is in Huize Voorhout te Den Haag het noenmaal gegeven, dat de minister van marine, de heer Lambooy, ter cere van het bezoek van den Amerikaanschen kruisei „Memphis" aan ons land aan den Amerikaan schen vice-admiraal en verdere genoodigden aanbood Aan dat dejeuner zaten met den minister van marine aan jhr. mr. Beelaerts van Blok land, minister van buitenlandsche zaken de Amerikaansche gezant, de heer Tobin de marine-attaché der Amerikaansche legatie, ka pitein ter zee Leahyen van de „Memphis' vice-admiraal Burrage, commandant van het Amerikaansche eskader in de Europeesche wateren de commandant van het schip, cap- van de tafels toe. Daar begroette hem het van ouds vertrouwde lied van den croupier. „Mesdames, messieurs, faites votre jeu I' De fiches klapperden. Bedrijvige, zenuwach tige spelershanden gleden over het groene la ken, spookachtig in het witte gedempte licht van de laaghangende lampen. Gezichten doot hartstocht vertrokken bogen zich voorover bruine, gele, zwarte, witte gezichten -Xe'jeu est *«Mt" Het balletje snorde los. ■„Rien ne va plus". Ook in James Wood trilde de hartstocht op Met trillende hand omklemde hij dc banknoot in zijn zak. Hij had nog niet opgezet, wachtte op een goed voorteeken. Hij was, als alle spe lers, bijgeloovig. „Ik zet op 20", fluisterde hij. Over de dikke schouders van een Engelsche brandden zijn oogèn op het rad waarin het balletje danste en sprong. „20", herhaalde hij bij zichzelf. „Vingt-noir, passc-fair I" ratelde de metalen stem van den croupier. Alle stemmen, zoolang door spanning in gehouden, barstten los. Engelsch, Fransch, Arabisch, Servisch, door elkaar. D© dikke Engelsche, die voor James Wood stond had gewonnen. Haar opgeblazen vingers telden de fiches na, di© de hark van den croupier haar toeschoof. Daarop boog zij zich tot haar buur dame over, die verloren had en met een zuur gedicht haar aanlag. „I say, darling, you must Het interesseerde James Wood !n het minst niet wat die „darling" zou moeten doen. Hij keerde zich, diep ademhalend, van den tafel af. Het voorteeken had gewerkt. Hij zou win nen. Maar hij voelde toch dat hij nog te opge- RECLAMES. Van I4 regels 4.05, elke regel meer L— DE AMBTSWONING VAN DEN AMST. BURGEMEESTER. Schenking der Joodsche Gemeenten. De Kerkcraden der beide Israëlietische Gemeenten te Amsterdam hebben medege deeld, dat zij de gemeente Amsterdam een schenking wenschen te doen, bestaande in een bureau-ministre voor de werkkamer van den burgemeester in diens nieuwe ambtswoning Deze schenking heeft ten doel te getuigen van de gehechtheid, die de Joodsche Gemeen schap van den dag der stichting van een Joodsch centrum binnen dc wallen dezer stad aan Amsterdam bindt en van de aangename relatie, die, dank zij het voorbeeld van burge- meesteren, steeds tusschen de Joodsche bevol king dezer stad en haar magistraten heeft be staan. G. KOOTSTRA. De nieuwe burgemeester van Gorinchem. De nieuwbenoemde burgemeester van Gorin chem. dc heer Goukc Kootstra, thans burge meester van Emmen, werd 9 Juli 1874 te Acht- karspelen geboren. Hij werd in de gemeente administratie opgeleid ter secretarie der ge meente Buitenpost. Na vervolgens eenigen tijd ter secretarie der gemeente Duntumadeel werk zaam geweest tc zijn, werd hij benoemd tot secretaris der gemeente Ooststellingwerf, van welke gemeente hij na dien burgemeester was. Met ingang ven 22 November 1917 werd hij benoemd tot burgemeester van Emmen. Dc heer Kootstra is de vrijzinnige beginselen toegedaan, doch bij geen politieke partij aan gesloten. wonden was. Rustig moest hij zijn, de zenuwen in de hand hebben, dat had hij nog niet. Hij had gezien dat bedienden, terwijl er ge speeld werd, de gasten van alles voorzagen, sorbets, likeuren, koffie. Zou het hem geen goed doen als hij eerst een kop koffie nam. Het geheel Oostersch ingerichte kamer grensde aan de speelzaal. Aan kleine tafeltjes kon men zich daar van de vermoeienis aan de speelbal herstellen Een echte Amerikaan sche bediende voerde hier de scepter en me* hem een Egyptische koffiebediendc. James Wood bestelde een koffie cn dronk het zoo warm als het was. De Egyptenaren bereiden de koffie evenals de Turken, alleen koken zij de melk mee zoodat het een heer lijk mengsel wordt. De Weensche Melange is het eenige wat er mee concurreeren kan. De koffie deed hem goed. Ja, nu werd hij rustiger. Nu kon hij beginnen. Hij betaalde en keerde naar de speelzaal terug. Terwijl hij zijn koffie betaalde wisselde hij zijn bankbiljet tegen vier keer vijf shilling. Hij wilde het toi een vierdubbele kans gevenEn dan I Hij had gezien dot er vanuit het café een gang leidde naar de Chambres Séparécs. De directie zorgde er voor dat de gelukkige win naars het huis met hun buit niet zouden ver laten Zulk een kamer zou voor hem de goede plaats zijn I Hij glimlachte. Ja hij was geheel kalm. In de verte aan de vijfde tafel zag hjj de kleine Oostersche vrouw staat» Zij zag hem aan hij knikte haar toe Hij trad op de tafel toe, waar hij het goede voorteeken gezocht had Het spel was hier juist begonnen, hij wachtte. Ht amuseerde hem de verschillende gelaatsuitdrukkingen te bestu-- deeren, waarop de spanning duidelijk te lezen stond. Hij nam zich voor juist het tegenovergestel- OUD-BURGEMEESTER DE WAAL MALEFIJT. Ter operatie opgenomen in een ziekeninrichting. Dc oud-burgcmccster van Katwijk, de heer J. H. de Waal Malefijt, kort na zijn aftreden ongesteld geworden, is opgenomen in een zie keninrichting te Rotterdam, alwaar hij een operatie zal moeten ondergaan. GEMEENTERAAD VAN BREDA. Verbreeding der Hangbrug. In de Vrijdagavond gehouden raadsverga dering werd een voorstel van B en W. tot verbreeding der Haagbrug van 7 op 27 Metet, een werk dat op 54.000 begroot is, met 16 tegen 2 stemmen aangenomen. Een voorstel tot verbetering der Baronielaan, een werk dat op 155.000 begroot was, werd op voorstel van den heer baron Steyaart van Woerden met 11 tegen 7 stemmen uitgesteld tot de vol gende begrooting. DE AMSTERDAMSCHE HUUR- VERORDENING. Advies von de Gezondheids commissie. In de gisteravond gehouden vergadering der Gezondheidscommissie te Amsterdam is het advies vastgesteld, dat door de commissie voor strafverordeningen uit den gemeenteraad gevraagd was ten aanzien van dc ontworpen verordening ter voorkoming van het opdrij ven der huurprijzen bij opheffing der Huur- commissic. De sub-commissie voor de Volkshuisvesting zegt o m., dat zij zich zal onthouden van be spreking der juridische kwestie. Wat de wenschelijkheid der verordening be treft, kan zij tot %op zekere hoogte met de meerderheid van het college van B. en W. meegaan, omdat de verwachting is gewettigd, dat de eigenaren der andere woningen van 300 tot 600 huur niet tot verhooging van huur zullen overgaan. Wat de practische uitvoerbaarheid aangaat, staat dc sub-commissie hier sceptisch tegen over. Zij adviseert dat de gemeente zich zal beperken tot het maken van een regeling die alleen betrekking heeft op die woningen, waarvan de huur op 1 Januari 1927 6 of minder bedroeg. De Gezondheidscommissie besloot met 4 tegen 3 stemmen zich tc vereenigen met het advies der sub-commissie voor Volkshuisves ting. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE AMSTERDAM. De heer Solkesz en het Middcnstandsbloc. De raadsfractie van het Neutraal Blok allet Middenstanders bericht, dat zij den heer Sol kesz, naar aanleiding van zijn „woordbreuk" en zijn aanval op de partijleiding, niet meer be schouwt als deel uit te maken van dc fractie. Tevens voegt zij er bij een afschrift van de verklaring, welke alle candidaten van het bloc hadden onderteekend. Zij luidt: De ondergeteekenden, allen candidaten vooi de gemeenteraadsverkiezingen van Amsterdam, voorkomende op de lijsten, ingediend door het Neutraal Blok aller Middenstanders, bevestigen hiermede hunne onderlinge afspraak, dat na vaststelling van het aantal aan hun lijst toe gewezen zetels, deze zetels zullen worden aan vaard door diegenen, die het hoogst aantal voorkeurstemmen bij de verkiezingen hebben verkregen, zulks in afwijking van de bepalingen der Kieswet. Tc dien einde onderteekenen zij allen een af zonderlijke verklaring, dat zij voor de benoe ming bedanken en stellen deze verklaringen voor gebruik aan den voorzitter, A. Weiss, ter hand, ten einde bovenstaande regeling tot uit voering te kunnen brengen. Dc bijgevoegde afzonderlijke verklaring luidde: De ondcigctcekendc bericht hiermee, dat hij zijn benoeming tot 'lid van den gemeenteraad niet aanneemt. w.g. J. H. Solkesz Dc vierde candidaat van het Neutrale Mid- denstandsbloc, de heer A. Bruinsma, die ver kozen zou zijn, krachtens de afspraak, laat het er blijkbaar niet bij zitten, en is een kracht dadig, om niet te zeggen: gewelddadig, optreden begonnen. de op te zetten van het nummer, dat uitkwam. Zou het onder 18 zijn, dan zette hij „passé". Zou het even zijn, zettte hij oneven. Met „voi- sins" en dergelijke humbug hield hij zich niet op. „Trcize noir passe impair kon digde de croupier aan. Een oogenblik aarzelde James Wood met het geldstuk in zijn hond, toen legde hij het eerst op - 26. Oh als hij dc eerste keer alreeds won I Met hondcrdtichtig franken kon hij tenminste iets beginnen I Dan zou hij kapitaal hebben „Ricn nc va plus I" Hij beet zich de tanden op elkaar. Dat cijfer moest toch uitkomen Hij herinnerde zich dat hij 26 jaar was toen de oorlog uitbrak „Deux noir passe pair I" Groote opwinding ontstond er aan de tafel. Voor de vierde keer was er „noir" uitgeko men I Maar niemand had er op gezet I Nu stormden zij allen op zwart of I Honderden, duizenden hoopten zich daar op. Banknoten fladderden er bij James Wood schoof zijn tweede geldstuk op rood Dan trok hij het weer terug. Wat had hij nan die armzalige vijf shilling? Hot cén of het anderHij zette op 2. Hoe dikwijls kwam het niet hetzelfde uit. Wederom de gevoellooze metaalklank. „Rien ne va plus 1" Wederom de ademloozc spanning. Weder om het wachten, bevend, brancend van ver langen. Hij betastte zijn hals, voelde hij plot seling zijn boord knellen „Vingt et un rouge passé impairl" Een kreet uit vele gesmoorde kelen gor gelde op. Bijna dc geheele tafel had verloren James Wood beet de tanden op lkaar. Ge- rechtige hemel waarom had hij het geld- Zeterdagmiddag vervoegden zich, naar „Het Volk" meldt, een twaalftol bouwvakarbeiders, werkvolk van den heer Bruinsma, ten huize van den heer Solkesz, cn vroegen hem op hoogen toon te spreken. De heer Solkesz was niet thuis. Eenige minuten later, toen de heer Solkesz in middels thuis gekomen was, kwamen zij .terug, doch hij weigerde dc deputatie te ontvangen. Deze uitte bedreigingen, indien hij bij zijn voo*~ nemen volharden zou, waarop de tuv»*- telefonisch politie-ossistentie vroeg; oj. oogenblik wordt de woning door politic be waakt. Met de bedreiging: „Wij komen nog wel eens terug", nam de deputatie afscheid. DE RAADSVERKIEZING TE AARDENBURG. Een felle partijstrijd. Zooals men weet is het Zeeuwsche Aarden burg in rep en roer naar aanleiding van knoeierij, die door de uitsluitend Katholieke leden van een stembureau zouden zijn ge pleegd, door de telling te doen plaats hebben op een voor het publiek niet te controleeren wijze, waarbij een onwaarschijnlijk groot aan tal n.l. 74, ongeldige biljetten uit dc bus kwa-i men, terwijl bij een vorige verkiezing slechts 9 kiezers hun biljet verkeerd behandelden. Het bleek nader dat van deze van onwaarde vei- klaarde biljetten er 56 goed ingevuld waren ten eunste van een niet-kotholieken candidaat, ter wijl verder bovendien eenige slordige roode krabbels waren aangebracht in een ander hokje. De groote vraag is nu wie dit tweede krab-- beitje heeft gezet, de kiezers of het stem bureau. De officier van justitie heeft de biljetten in beslag genomen. Inmiddels is een heftige strijd onder de inge zetenen ontbrand. Er is van katholieke zijde dadelijk het praatje rondgestrooid, dat die pcotesteerende kiezers allen omgekocht zijn door de Gasthuispartij (De katholieken wenschen meer invloed in het regentencollege van het gasthuis). En de partij hartstochten zijn zoo fel opgewekt, dat protes- tantsche leveranciers deze week tot hun ver bazing von kotholieke klanten de medeeling kre gen, dat ze niet meer behoefden te komen. •Zaterdag werd een R. K. protcstvergadering gehouden, waarbij andersdenkenden niet werden toegelaten. In het dorp bleef alles rustig. NEDERL. BOND VOOR ZIEKEN VERPLEGING. De algemeene vergadering te 's-Gravenhoge. Het verple gend personeel in tijden van oorlog of groote calamiteiten. Te 's-Gravenhogc is onder voorzitterschap van dr. H. Burgerhout de 35ste jaarvergade ring van den Nederl. Bond voor Ziekenvei- pleging gehouden. In behandeling kwam o.m. een voorstel van het hoofdbestuur om te besluiten, dat aan gaande de voorwaarden voor aansluiting aan de Bondsbureaux een artikel aan het desbe treffende huishoudelijk reglement zal worden toegevoegd, waarin wordt voorgeschreven, dat de candidaat(date) zich bereid verklaart, bij het intreden van oorlogsgevaar of in ge- vol van groote calamiteiten, waarbij de hulp van bet Roode Kuris noodig is, zich beschik baar te .stellen. Ter toelichting wend opgemerkt, dot bij K. B. van 28 Maart 1925 aan het Roode Kruis ten groot aantal verplichtingen is opgelegd, o.m. om in geval van oorlog en oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandigheden hulp te vcrleenen aan zieken en gewonden onder den Militair Geneeskundigen Dienst en de algemeene leiding van de vrijwillige hulp verleening te voeren ondei den Mil. Genees kundigen Dienst. Alle opgedragen zorgen zijn bijna geregeld; alleen ten aanzien van de verpleegsters is het anders gesteld. Op een conferentie van voorzitter en secre taris van het hoofdbestuur v den Bond met afgevaardigden van het Roode Kruis werd besproken, langs welken weg de ge- wenschte zorg het best geregeld zou kunnen worden. In de ziekenhuizen zijn volgens het verslag van den hoofdinspecteur van de Volks gezondheid over 1925 8220 verplegende» aanwezig, over een groot gedeelte waarvan het Roode Kruis in tijd van nood de beschik king zal krijgen. Blijft over het contact te zoeken met de z.g. vrije verplegenden, waarin er op 1 Ja nuari j.l. 1023 aan de tien bondsbureaux ver stuk niet laten staan Dan had hij nu tien shilling meer gehad I In plaats daarvan alleen nog maar twee geldstukken. Twee kleine armzalige, vijf shil lingstukken I Onwillekeurig betastte hij den achterbroek zak waarin zijn browning was. Zou hij niet liever wachten Hij had het gunstige oogen blik voorbij laten gaan Nog een kop kof fie Daarvoor had hij nog net kleingeld genoeg I „Le jeu est fait Er trilde iets in hem. Hij wierp het derde geldstuk op de tafel. Blindelings, zonder na te denken. Het viel juist op de streep tusschen 17 en 18. De croupier zag het, de onzekerheid en het toeval kennend. „Zoo goed vroeg hij. James Wood twijfelde. Zou het lpt hem niet helpen „18 s'il vous plait" riep hij. Het hartje schoof het geldstuk op 18. „Rien nc va plus I" „Dix sept noir passe impair I" Bijna had James Wood een kreet geuit Woede sloeg op hem neer. Het noodlot speel de met hem. Sarde hem Een oogenblik werd het hem donker voor de oogen f Hij had nog een vijf shillingstuk. De laatste I dan Hij haalde do browning uit zijn broekzak cn hem in zijn hand verborgen houdend stak hij hem in de binnenzak van zijn ja-^ Het maakte hem onzeker. Ibrahim, zoon Abdullah je kansen stijgen I (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5