„ZONNEGLOREN" TWEEDE BLAB. BINNENLAND. 25e '"rgang N. 283 AjViERSFOORTSCM DAGBLAD „DE EEMLANDER" Woensdag 1 Juni 1927 UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den Geneeskun digen Dienst der landmacht, tot reserve-offi cier van gezondheid der 2de klasse de dienst plichtige soldaat van de 2de compagnie hos pitaal-soldaten J. Huininga, arts idem bij den Generalen Stof tot reserve eerste luitenant voor speciale diensten de dienstplich tige sergeant R. A. Hueting vergunning verleend tot het drogen van de ordeteekenen van ridder in de orde van de kroon van België aan den reserve eerste luite nant F- H. M. Verbeek, van het 4de regiment infanterie, wonende te Bandjermasin, Borneo, Nederlandsch-Indië verlof verleend tot het aannemen van het vreemde onderscheidingsteeken Ridder der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk aan mejuffrouw P I W. Duys te 's-Gravon- hage. Bevorderd tot oprichter Te klasse van den Rijkswaterstaat die der 2e klasse C G. van Veggel te Nederweert, E Kunnen te Zutphen, K. Hoogendijk te Amsterdam, J v. Maas te Wemeldinge, A. Versteeg te Hoek van Holland, J de Graaf te Doetinchem en N. Hoogenboom te Hoek van Holland benoemd tot ridder in de Orde van de Ned Leeuw Jhr. Mr. W. M de Brauw, rijks-advo caat te 's-Gravenhage toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje Nassau Orde aan A. B. Snijder, letter zetter bij de fa. H. P. de Swart en Zn. te den Haag. gezelschap aan de heer H. C. Ranber, lid van de commissie ter bestudeering van de moeilijk heden in het veenbedrijf. Onder zijn leiding werden eenige veenderijen in het rayon Barger- oosterveen bezocht. Tenslotte bracht de minister een bezoek aan het buurthuis te Zwartemeer. AFSCHEID GENERAAL DE BAS. PRINSES JULIANA KOOPT EEN SCHILDERIJ. Ter» bate eener verloting voor de Drentsche venen. HK.H. Prinses Juliana heeft van de voor jaarstentoonstelling van Arti et Amicitia te Amsterdam aangekocht het schilderij „Lente- weelde" van den schilder E. R. D. Schaap. Door de Prinses wordt dit schilderij ter be schikking gesteld als prijs voor de te Am sterdam £b houden verloting ten bate van de Drentsche Venen. AUDIËNTIES. De gewon© audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrjjdag 3 Juni as. niet plaats hebben. MINISTER KAN. Zijn nieuw bezoek aan Drente. Minister Kan heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Zuid-Oost-Drente, vergezeld van de heeren Linthorst Homan, commissaris der Ko ningin in de provincie Drente; Jongbloed, bur gemeester van de gemeente Vries, en rijks inspecteur van de Werkverschaffing in Drente, Lagro, burgemeester van de gemeente Ooster- hesselen en secretaris van het Landschap Drente, Minderhoud, directeur van de „Grond- mij.". De lunch werd gebruikt in hotel Brouwer te Nieuw»-Amsterdam, waarna Z.E., vergezeld van den heer H. C. Rader, vervèener te Nieuw-Am- sterdam en lid van het Comité voor spoedige verveening van Drente, Klazinaveen bezocht. Hierna werd de terugreis aanvaard. Nader wordt gemeld: Ten geraeentehuize van Bmmen heeft gisteren een conferentiee plaats gehad tusschen het ge meentebestuur, minister Kan en den commis saris der Koningin in Drente over de nadere regeling van de financieele moeilijkheden van Emm en. Van Emmen ging de minister naar het Em merveen in de gemeente Odoorn, dat als ont ginningsobject bezichtigd werd. Vervolgens be zocht men te Nieuw-Amsterdam het bedrijf der tuinbouwmaatsohappij Spes Nostra. Het noen maal werd gebruikt ten huize van pastoor Jon- gerius te Klazienaveen. Hier sloot ziéh bij het Afscheid van lult enantsgener aal F. de Bas als directeur. Na bijna 71 jaar in Rijksdienst te zijn werk» zaam geweest, waarvan de laatste 30 jaren als directeur van het Krijsgeschicdkundig Archief van den Generalen Staf, heeft gisteren de 86- jarige luitcnant»Gencraal F de Bas van zijn omgeving afscheid genomen. Om 11 uur hadden zich op de werkkamer van den chef van den Generalen Staf verzameld do officieren van dien staf, de militaire en bur eerlijke ambtenaren daarbij werkzaam. bene> vens de opvolger van Generaal de Bas, luit.: ko!. C. C. de Ridder, en personeel van het Archief. De Chef van den Staf, luit.=generaal Palm, sprak den scheidenden directeur toe. Hij herinnerde aan dc viering van het 70»jarig lubilcum van generaal dc Bas, welke verleden jaar plaats had en waarbij spreker gelegenheid had gehad, den staat van dienst van* den Ge; neraal te laten passeeren. Hij zou dat thans "iet opnieuw doen. Maar wel wilde spreker nog- eens den nadruk leggen op hetgeen generaal dc Bas gepresteerd heeft in de 58 jaren, waar# hij met het dienstvak in nauwe aanraking kwam cri hij het gezien heeft in tijden van bloei en van inzinking. Daarom zal het voor den ouden generaal heel wat zijn om thans zijn taak neer te leggen. Als vruchten van den arbeid van den gene* raai, waarmee hij den lande onschatbare diem sten bewees, noemde spr. onder meer hetgeen de Bas schreef in binnen# en buitenlandsche tijdschriften met betrekking tot de geschiedenis van ons Vorstenhuis, het op de bres springen waar het erom ging de zaak van Nederland hoog te houden, zijn groote aantal werken op het gebied der krijgsgeschiedenis, w.o. zijn tandaardwerk: „Prins Hendrik der Nederlam den en zijn tijd", de Geschiedenis van Nedcrl. Indië, een werk, dat 'thans zijn voltooiing nadert. De officieren van den Generalen Staf en de ambtenaren hadden behoefte gevoeld, tc zoe# ken naar een tastbaar blijk van waardeering en hoogachting en boden dit thans aan in den vorm van een herinneringsbord, vervaardigd door „De Porcclijne Fles". Spr. gaf de verzekering, dat generaal de Bas bij allen, die met hem in aanraking waren gei komen, in aangename, kameraadschappelijke herinnering zou blijven. Op het hcrinneringsbord staat „De Generale Staf: aan luitenant#gencraal de Bas", in 't midi den het familiewapen van dc Bas en zijn wapendevies: Ora ct persevera. Generaal De Bas zeide hierop, het een voor» recht te achten, onder presidium van den chel van den Generalen Staf afscheid van de offi« eieren en ambtenaren te mogen nemen. Toen hij in 1862 als twcedcduitcnant bij de dragon» ders in dienst trad, koesterde hij reeds den wensch, eenmaal te mogen dienen bij den ge» neralen staf. Spr. bracht een en ander naar voren uit de geschiedenis van den Staf, noemde als een der grootste momenten daaruit het oogenblik, waarop generaal de Constant Rcbccque bij Quatre#Bras besloot, tegen zijn instructies in, daar te blijven, waardoor hij Europa verloste van zijn overweldiger, Napoleon. Verder wees hij op de gewichtige werkzaamheden van den Staf gedurende den wereldoorlog, in welken tijd de Staf bewees de eer en de roem van Nederland te kunnen hooghouden. Met groot leedwezen zeide generaal de Bas den dienst te verlaten. Hij zou echter de her# nnering bewaren aan veel vrienden, in wier herinnering hij zich hartelijk aanbeval. In de kamers van het Archief hield generaal dc Bas vanochtend een receptie, waarop velen uit militaire kringen afscheid van hem kwamen nemen. Onder hen waren o. m. Kol. Gelderman, commandant van het He rcg. huzaren, Overste Bauduin, inspecteur der Kon. Marechaussee, dc hccrcn Woltman, secretarisgeneraal van het departement van Oorlog, v. Wetering dc Rooy, bibliothecaris van dat departement, Kol. J. P. Hendriks, Wintgens, gep. inspecteur van dc Scheepvaart, luit.»generaal Weber, dr. van Andel, gcp. officier van gezondheid O. I. L, Kol. v. Mens, inspecteur der cavalerie, corn» raandant der Lichte Brigade, kapt. P. J. M. v. Weel, adjudant van den Minister van Oorlog. Nader meldt men ons: Op de receptie van generaal de Bas bood ue Commandant van het Veldleger, luite nant-generaal Muller Massis namens de op- per-officieren van het Ned. Leger een groote bloemenmand aan. Voorts waren nog aanwezig de oud-opper bevelhebber van Land- en Zeemacht, gene raal Snijders; de oud-minister van Oorlog, luit.-gen. Pop; luit.-gen. G. J. W. Koolemans. Beynen; gen. majoor Borel, inspecteur dei infanterie; gepens. luit. gen. Dufour; majoot van den Gen. Staf Flofman, leeraar aan do Hoogcre Krijgsschool, namens het personeel van die school; gen. maj. Schrijver, inspec teur van den Gen. Dienst; gen. maj. Roorda, inspecteur der genie; A. J. Doorman, oud- secr. generaal van het Dep. van Oorlog; ka pitein J. Verschoor; F. W. Pieters, ritmees ter van het IIc reg. huzaren; W. Moll, ge meente-archivaris in den Haag; luit. Boer, directeur van de Kon. Mil. Kapel en B. J. v. Tilburg, oud-ambtenaar van het Archief. De Minister van Oorlog, de heer Lam- 'booy, heeft heden namiddag op het Departe ment van Oorlog afscheid genomen van Lui tenant-Generaal F. de Bas, die afgetreden is als Directeur van het Krijgsgeschiedkundig Archief. De Minister heeft in hoogst waardeerende woorden den hoogbejaarden heer de Bas dankgezegd voor dc uitstekende en lang jarige diensten door hem bewezen. WERING VAN DE KERSENVLIEG. De uitvoer van kersen naai Engeland. In een circulaire aan de burgemeesters der gemeenten deelt de Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw mede, dat de Engel- sche Regeering, teneinde te trachten te voor komen, den invoer van de kersenvlieg, een in sect, dat in sommige deelen van Frankrijk veelvuldig voorkomt en schade veroorzaakt aan den kersenoogst, zendingen kersen in En geland, afkomstig uit andere landen dan Frankrijk, alleen zullen zijn toegestaan, indien de zendingen vergezeld gaan van een verkla ring van herkomst. Deze verklaring, waarin het land (Nederland) en de plaats (gemeente), waar de kersen gegroeid zijn, moet worden vermeld, moet door een plaatselijke autori teit worden geviseerd. De Minister zou het zeer op prijs stellen, zoo schrijft hij verder, dat voor zoover in een gemeente kersen mochten groeien, welke voor den export naar Engeland bestemd worden, de burgemeester zich met de viseering van hem eventueel door belanghebbenden aan te bieden verklaringen, als bedoeld, zou willen belasten. De Minister voegt hieraan nog toe, dat, vooi zoover bekend, bedoelde kersenvlieg hier te lande niet voorkomt. MR. D. W. STIBBE f. De crematie. Op Westerveld is onder buitengewoon groo te belangstelling de verassching geschied van het stoffelijk overschot van mr. D. W. Stibbe, deken der orde van advocaten te Amsterdam. Gesproken werd allereerst door mr. Logge re, die zeide vele jaren met den overledene te hebben samengewerkt. Toen mr. Stibbe be noemd werd tot deken van de orde van advo caten, heeft hij door zijn bescheidenheid lang geaarzeld om deze benoeming te aanvaarden. Hij heeft met groote waardigheid de orde van advocaten vertegenwoordigd. Steeds kwam hij op voor de eer van de balie. Mr. Coninck Westenberg, president van de Amsterdamsche rechtbank, noemde mr. Stibbe iemand met een fijn besnaard gemoed. Zijn hoffelijke vorm en rustig en klaar betoog en do totale afwezigheid van ieder effectbejag maak ten hem tot een uitnemend pleiter. Dc heer A. V. Cohen sprak als vriend, waarna mr. A. H. du Mosch, president van de Hoag- sche rechtbank, herdacht, hoe de overledene voor 30 jaar bij spreker op het kantoor zijn loopbaan begon. Daarna sprak mr. Nijkerk, associé van den overledene, die herdacht wat mr. Stibbe voor het advocatenkantoor was. Namens vele vrienden sprak nog de heer Kleynveld, waarna een bestuurslid van het al gemeen pensioenfonds voor tooneelisten dank bracht voor wat mr. Stibbe als rechtskundig adviseur had gedaan. Daarna daalde de kist, onder het spelen van „Wenn ich einmal soil scheiden" van Bach, waarna de zoon voor de groote belangstelling dankte. C. D. VAN ROSSEM. f Bekend chirurg te Rotterdam, In den ouderdom van 53 jaar is te Baarn overleden dr. C D. van Rossem, in leven een bekend chirurg te Rotterdam. Dr. van Ros sem was chirurg aan het Sophia-kinderzieken- huis. MR. W. A BARON VAN ITTERSUM. t De teraardebestelling von het stoffelijk overschot. Het stoffelijk overschot van mr. W. A ba ron van Ittersum, president van de .Nieuwe of Litteraire Sociëteit (Witte Sociëteit) te Den Haag, die eenige weken geleden aan boord van een stoomschip, waarmede hij een ont- spanningsreis op zee maakte, is overleden, zal op Dinsdag 7 Juni a.s. op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen worden ter aarde be steld. Het stoffelijk hulsel zal a.s Zaterdag na aankomst van het stoomschip, vervoerd wor den naar het woonhuis van den overledene aan de Nassau Odijckstraot 35, vanwaar de rouwstoet op 7 Juni te VA uur zal vertrekken. H. J. A. HUPKES. f Bekend ingezetene van Arnhem. In den ouderdom van 53 jaren is te Arnhem overleden de heer H. J. A. Hupkes, een bekend ingezetene dier gemeente, leider van Hupkes' winkelzaken in koloniale waren. Hij was van 1914 tot 1926 lid van den gemeenteraad, als afgevaardigde van de Centrale Vrijzinnige Kics- vereerxiging. Voorts was hij sinds 1911 direc teur van de Gemeente-Spaarbank en sedert 1918 directeur van het Brandwezen, aan welke •ereeniging hij reeds van 1899 af zijn krachten had gegeven. De heer Hupkes was voorts lid van het college van zetters voor de Grondbe lasting, alsmede bestuurslid van de Remon- strantsche gemeente, lid van de Watersnood- commissie en oud-voorzitter en thans nog lid van de I. O. O. F., ofd. Arnhem. „NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS". De jaarlijksche Algemeene Vergadering te Amsterdam. De vereeniging van uitgevers van dagbladen in Nederland „Nederlandsche Dagbladpers", hield op 30 Mei j.l, te Amsterdam haar jaar lijksche algemeene vergadering in een der zalen van het gebouw der Vereeniging voor den Effectenhandel. De goed-bezochte vergadering werd geleid door den voorzitter der Vereeniging, den heer Chr. A. Vieweg, die in zijn openingsrede woorden van eerbiedige hulde wijdde aan de nagedachtenis der in het afgeloopen vereeni- gingsjaar overleden leden de heeren Henri C. Sijthoft, F. H. M. v. d. Griendt en P. Oosterbaan en aan die van wijlen den directeur-hoofdre dacteur van het „Algemeen Handelsblad", den heer Charles Boissevain. De namens het Bestuur door den Secretaris, den heer E. W. de Jong en den Penningmees ter, den heer H. Nijgh uitgebrachte jaarver slagen, werden goedgekeurd, terwijl de pen ningmeester op voorstel der Commissie, die de rekening en verantwoording over het af geloopen verecnigingsjoar had nagezien, on der dankzegging werd gedechargeerd over zijn gehouden beheer. Tot leden der Commissie die de rekening over het loopende jaar zal nazien, werden aangewezen de heeren H Diemer, W. N. J. van Ditmar en IJ. G. van der Veen en tot hun plaatsvervangers de heeren H. Masereeuw H. A. van Bottenburg cn F. J A. M Wierdels. In verband met het feit dot het afttedende bestuurslid, de heer J. C. Peereboom (Haar lem's Dagblad) ten nauwste betrokken is bij de in uitzicht zijnde wijziging der „Regelen voor het Advertentiewezen" werd dezo in dit bijzondere geval met afwijking der Statuten herkozen in de plaats van het aftredend lid de heer H. Kuypcrs (Mansbode) )werd gekozen de heer A. van der Marck (lid der directie van „De Tijd"). Tot lid en plaatsvervangend lid van het Scheidsgerecht- werden opnieuw aangewezen de heeren J. C Peereboom en A. v, d. Giessen (Utr. Prov. en Sted. Dagbl.) Besloten werd de jaarlijksche contributio der leden ongewijzigd te laten en de jaorlijk- schevergadering in 1928 wederom te houden te Amsterdam. De vergadering gaf met algemeene stemmen te kennen dat zij afkeurt den inhoud eener advertentie onlangs door de directie von het dagblad „De Telegraaf" in enkele vakbladen en in haar eigen orgaan als reclame voor dat dagblad geplaatst en goedkeirrt de wijze waei op door het Bestuur over deze aangelegen heid met de directie van „De Telegraaf' was gecorrespondeerd. t)e Commissie uit de leden, die belast was met het onderzoek hoe de dagblad-pers hef best zal kunnen vertegenwoordigd zijn op de in 1928 te Keulen te houden „Internationale Perstentoonstelling" "bracht verslag uit om trent hetgeen zij voorloopig had gedaan. In verband daarmede werd besloten de Commis sie te verzoeken haar werkzaamheden voort te zetten en te trachten door samenwerking met anderen, die bij de Pers-tentoonstelling belang kunnen hebben, de noodige fondsen bijeen te brengen om Nederland waardig op de tentoonstelling te vertegenwoordigen De vergadering machtigde het Bestuur om, zoo zulks gewenscht zou blijken, uit de reserve kas een gelimiteerd bedrag voor het tot stand komen eener expositie uit Nederland ter be schikking der Commissie te stellen. Mede werd het Bestuur gemachtigd een be drag ter beschikking te stellen van het „Ge nootschap voor Reclame" als bijdrage tot het inrichten van een „stand" op de in Juli e.k.r in het Olympia gebouw te Londen te houden ten toonstelling op het gebied der reclame. Na afloop der vergadering begaven de leden zich naar de Diamantslijperij der firma I. J Asscher in de Tolstraat Genoemde firma had hen welwillend in de gelegenheid gesteld deze wereldberoemde inrichting te bezihtigen. De voorzitter bracht, den firmanten harte lijk dank voor do genoten ontvangst. Des avonds vereenigde zich een aantal leden aan een vriendschappelijken maaltijd in het .Hotel de l'Europc". Tot aller spijt hadden de heeren Asscher medegedeeld verhinderd te zijn aan dezen maaltijd mede aan te zitten. DE WATERSNOOD IN HET LAND VAN MAAS EN WAAL. De plaatselijke watersnood- commissies ontbonden. Maandagmiddag waren te Wamel in verga dering bijeen de burgemeester en plaatselijke commissies der door den watersnood geteister de gemeenten. Deze vergadering, welke ook bijgewoond wérd door den heer Keurschot, als vertegen woordiger van Ged. Staten van Gelderland, den heer Geesink, namens de Algemeene Wa tersnoodcommissie te Amsterdam, en mr. Ver rijn Stuart, namens het Bouwbureau te Nijme gen, werd door den heer Keurschot gepresi deerd. Na afdoening van enkele reclames verklaarde de heer Keurschot het geheele herstelwerk thans gereed en werden de plaatselijke commissies ontbonden. De voorzitter wees nog eens op de groote HET NIEUWE SANATORIUM TE SOESTDUINEN VAN EEN STATISTIEK IN JUNI DE OPENING Het begon met een eigenaardig Statistiekje Een statistiekje dat aangeeft of het streven van de Christelijke Vereeniging tot Stichting en exploitatie van Sanatoria voor lijders aan Tuberculose „Zonnegloren" wel nóódig is. De cijfers geven een antwoord op de vraag of de godsdienstige sfeer in de Nederlandsche Sana toria naar onderscheiden kont zóó is ingericht, dat elk datgene vinden kan, waaraan hij gees telijk behoefte gevoelt. Een vraag dus die niet in medischert zir. op het voldoende aan Sana torium-ruimte slaat doch ir. religieuzen. Bij een ietwat langer verblijf buiten het eigen huis is de godsdienstige sfeer van overwegend be lang; voor zieken nog meer dan voor gezonden; voor tJ).c lijders zeker niet minder dan voor andere zieken. Bovendien, hangt aan de moge lijkheid van keuze ook de geestes-vrijheid; niemand moet gedwongen zijn te toeven in een sfeer, die hem geestelijk niet sympathiek is. Het totaal aantal bedden in Sanatoria voor tJj.c. patiënten is 2168. En nu komt het sta tistiekje; we splitsen het totaal, al naar de verpleging geschiedt in roomsch-katholieken, in neutralen, in protestantsch-christelijken geest en vinden dan: Aantal bedden percent Rooms ch-katholiek Neutraal Prot.-Ohristelijk 4 '2. 1005 975 188 2168 46 45 9 100 Van ons volk begeert één derde verpleging in Roomsch-katholieken geest. Er is dus be hoefte aan 33 en niet aan 46 percent van deze bedden. Medisch is het voor ons volk zeer gelukkig, dat Roomsche inrichtingen ook Protestantsche patiënten opnemen en deze har telijk, voortreffelijk verplegen. Doch religieus zal noch de Roomsche, noch de Protestant, noch de Neutrale dat in orde vinden. „Zonnegloren" is een krachtige poging van Ned Hervormde zijde om de verhoudings-cij- fers wat meer normaal te maken. Ruim een jaar geleden is te Soestduinen, op een terrein, ongeveer 12 minuten gaans van het station, de bouw begonnen van het eerste Sanatorium dat „Zonnegloren" stichtte, het werk is snel gevorderd, zóó snel dat het in 't voornemen ligt reeds 13 Juni aanstaande de officieele opening te doen plaats hebben. In verband met deze komende gebeurtenis hadden wij het voorrecht gisteren het bijna gereed ge komen Sanatorium eenbezoek te mogen bren gen en in korte trekken zullen wij hier trachten onze lezers eeniger mate een indruk te geven van doze inrichting. Het terrein waarop het gebouw is verrezen ligt tegen *t Zuiden open en biedt 'n sohoon ver gezicht op den verwijderden heuvelrug die van Soesterberg naar Amersfoort loopt, door na tuurlijke gesteldheid en beplanting is het te gen Noorden- en Oostenwinden beschut. De bodem is zuiver zand, tot heuvels opgestoven, en met grove dennen bezet. Het geheele com*- plex omvat een oppervlakte van 24.5 H.A. Het Sanatorium zelf, waarvoor het ontwerp werd gemaakt door den architect Mertens uit Bilthoven, werd gebouwd in den vorm van de hoofdletter T, met dien verstande dat het horizontale been veel langer is dan het ver ticale. (De verhouding is ongeveer 160 tegen 60 M.). B De entree is een lage boogvormige poort (P), en hier binnengaan, begeeft men zich rechts, langs de portiersloge, naar het gedeelte waar zich de ziekenvertrekken bevinden (A); dat deel is op een heuvel gelegen en biedt een ruim uitzicht over de glooiende heidevlakten. Het middengedeelte heeft over een lengte van 90 meter twee verdiepingen, de vleugels zijn niet opgetrokken, op de tweede verdieping zijn hoofdzaak kleinere ziekenvertrekken (24 bedden), op de eerste verdieping zijn de ver trekken voor opname van 68 patiënten be rekend; in beide verdiepingen vindt men een aantal bad- en toiletkamers, in de eerste ver dieping ook een conversatiezaal, omdat daar de patiënten zijn ondergebracht die niet te bed behoeven te blijven. Instede van centrale verwarming is naast elk bed een kastje mei een electrisch kacheltje geplaatst op de af dee ling die bestemd is voor hen, die overdag het bed mogen verlaten. De ééne vleugel is be stemd voor de manlijke, de andere voor de vrouwelijke patiënten. De kamers voor de ad junct-directrice en van de Hoofdverpleegster treft men tusschen deze beide gedeelten aan. In de beide vleugels zijn de lighallen onder gebracht (B), de bovenverdieping heeft echter haar lighallen annex de slaapvertrekken. Het Sanatorium zal ongeveer 140 patiënten op kunnen nemen. In het verticale deel van de T zijn op het niveau der eerste verdieping gelegen de ver trekken voor administratie en correspondentie, de apotheek, de laboratorium-, de onderzoek- kamers, douche-inrichting en röntgen-afdee ling. Op een lager niveau, aan den voet van den heuvel en van déze gescheiden door den toe- gargsrijweg liggen aan het economiegebouw (E met de eetzalen voor mannelijke en vrouwe lijke patiënten (C). De keuken is centraal ge legen. Naast deze bevinden zich schil- en spoel keukens en het dienstvertrek dat met de keu ken, broodkamer en eetzalen communiceert, zoodat vervoer van spijzen naar de eetzalen tot een minimum is teruggebraoht. In het eco nomiegebouw zijn tevens ondergebracht dc provisiekelder, de wasscherij en strijkkamer en de eetvertrekken voor mannelijk en vrouwelijk dienstpersoneel. Op de verdieping worden dc droogkamer en de slaapvertrekken van het in wonende dienstpersoneel gevonden. Het behoeft nauwelijks betoog dat de mo derne techniek (lift, keukengereedschappen enz.) ruimschoots haar toepassing vond en dat ook in" de details niet naar zuinigheid is ge streefd die de wijsheid bedriegt. Anderzijds treft men evenwel geen luxe aan; de kleuren van de betimmeringen zijn eenvoudig groen en crème of wit. In de bouw heeft de architect de strakheid van lijn met de breede ronde boogvorm (poorten en ramen) doen harmoni eeren tot 'n geheel, dat den indruk maakt van een weloverwogen symmetrisch-kalm breed- opgevat stuk architectuur Los van het Sanatorium staat op het ter rein nog het huis voor de adj.-directrice (zuster F. van Steyn Callenfels) en de zusters; een vroegere villa die voor dat doel is om gebouwd en waarin men over veel ruimte be schikt. Even verder bevindt zich de woning voor den geneesheer-directeur, Dr. P. J. H. R e 11. Vele Ncd. Herv. Gemeenten hebben voor de inrichting van het Sanatorium hun steentje bijgedragen. De eene zorgt voor de installatie der zusterskamer, de ander voor de behoeften der kerkzaal, die zich boven de tweede ver dieping van de ziekenafdeeling bevindt, weer een andere Gemeente bracht een beduidend bedrag bijeen teneinde hiervoor de conver satiezaal van de patiënten tc meubileeren. Uit alles blijkt dat er verbazend veel belangstelling voor deze nieuwe inrichting bestaat. Hebben wij nog eenige bizonderheden ver geten We noemen dan nog even het dèsinfectie- gebouwtje dat eveneens op het sanatorium terrein 'n plaats vond en wij memoreeren dat in deze stichting het één-klassc-stelsel zal worden toegepast. In den nazomer zal de heide bloeien er rond om I Minister Slotemaker de Bruine, voorzitter van het Algemeen Bestuur schreef bij den aanvang van den bouw: „Nu varen wij ui*. Met blijheid en mot moed. „De Geest des Heeren vuile 't zeil." Los de touwen I" Kom aan, moge het schip met zijn lading wèl varen in de toekomst I

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5