WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Gewas 1923 POUJEAUX MOULIS f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMILION f 1.40 f 56.- SHoeden SHantels fjaponnen Diivondelle" Dioeden UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 148 RECLAMES. Var. 1—4 iegels 2 05, elke regel meet 0.50 ONTVANGENDE NIEUWSTE ZOMER- W. K. van Rossum 16 18 Langeslraat Amersfoort Speciaal Atelier voor het maken en veranderen van mm BIJZONDER AANBEVOLEN PER ELESCH: PER ANKER: DE OPLEIDING TOT ©NDEROFFICIEI-V ADMINISTRATEUR. Belangrijke veranderingen. In de regel'ng van e oplading van dienst plichtigen tot onde»o;f.-adni 'school te Breda), zijn belangrijke veranderingen aangiJvecht. Mei iigar.g van hc; 2a na,fjaar 1028 zai n.i. de halfjaarlijksche opkomst aan die school ge schieden op 1 Aug en op 1 Februari. De dienstplichtigen van de 2de p oog (opko mende 1 Aug.), hebben dan dus nog gelegen heid in Juli t. o. mogelijke schoolexamens af te leggen. Verder worden die dienstplichtigen, al naar mate hunne geschiktheid, aldaar dan opgeleid voor a. administrateur eenei compagnie of der gelijk leger-onderdeel, of b. fourier; of: c. onderofficier-administrateur, toegevoegd aan een verplegingsoffider. De sub a genoemden (dus zij die voor com pagnies-administrateur zijn opgeleid), kunren nu zelfs den rang verwerven van sergeant-ma» joor (opperwachtmeester-) administrateur, en wel wanneer zij tijdens hunne eerste herha lingsoefening goed in hunne administratieve functie blijken te voldoen. De geheele regeüng is opgenomen in L. O. 1927, No. T60. NEDERLANDSCH LEGERMUSEUM KASTEEL DOORWERTH. Belangrijke aanwinsten. Dit museum heeft weer zeer belangrijke aan winsten te boeken. Zoo ontving het van de Seinposten bronzen vuurmonden, afkomstig uit Frankrijk van vóór en na de omwenteling. De verzameling uniformen is verrijkt met uniformen en verdere uitrustingsstukken van wijlen Koning Willem ITT en den Prins van Oranje. Verder zijn in het museum ontvangen en uit gestald het uniform enz. van wijlen luitenant- generaal M. D graaf van Limburg Stirum, die als luitenant-ingenieur op de citadel van Ant werpen het rechterbeen verloor. Een zeer fraaie verzameling wapens werd ontvangen van mej. C S. Kymmel en van jhr. mr. M. W. Snoeck, vooral belangrijke uit rustingsstukken, afkomstig van den op 30 Juni 1852 overleden kapitein der genie jhr. Natthias Snoeck. voorzitter na gevraagd te hebben of nog iemand het woord verlangde, de hamer liet val len. Daarna wilde de heer Wijnkoop nogmaals spreken. Onder eenig kabaal van de zijde des heeren Wijnkoop werd de stemming gehouden. Bij de benoemingen was die van mej. C. C. de Lange tot hoogleeraar in de paediatrie. Dit is de eerste vrouwelijke hoogleeraar aan onze universiteit. Door de dames-leden van den Raad werden bloemen gezonden aan de eerste vrouwelijke hoogleeraar van Amsterdam. De voordracht om het erfpachtsrecht op een gemeenteterrein aan de Amstclstraat verval len te verklaren, betreft het bekende Variété Flora. Een gedeelte van dit gebouw staat op erfpachtsgronden. Reeds jaren lang heeft de gemeente veel moeite gehad met de inning van den erfpachtscanon. Reeds enkele malen heeft dezelfde voordracht op de agenda ge staan. Telkenmale kon hy nog worden inge trokken, maar thans heeft de Raad besloten de voordracht behandeld en aangenomen, nadat de heer Solkesz nog een poging had gewaagd Flora te redden. Door den heer Boekman werd vervolgens een interpellatie gehouden naar aanleiding van de mededeelingen dat er een belangrijk gerin ger aantal zitplaatsen zou zijn dan 45000 in het nieuwe stadion. Spr. zet uiteen wanneer het aantal plaatsen minder wordt men niet had behoeven over te gaan tot den bouw van een nieuw stadion. Óok is dat aantal vast gelegd in de aangenomen voordracht. Spr. zou daarom willen weten of de gewijzigde plan nen van het stadion door B. en W. zijn goed gekeurd. Spr. meent, dat men moet vasthou den dat er zooveel mogelijk goede zitplaatsen moeten komen, maar wanneer het aantal plaat sen daalt beneden 45000, dan zou dat in strijd zijn met het besluit door den Raad genomen. Voorts vraagt spr. ingelicht te worden om trent de wijze van voorbereiding en aanbeste ding van den bouw van het Nieuwe Stadion. Er loopen daarover allerlei geruchten. Zoo zou de aannemer van het Stadion niet bekwaam zijn en niet zoo goed geoutilleerd als de laag ste inschrijver van de elf uitgenoodigden. Ook vraagt spr. of B. en W. wel voldoende zich bezighouden met het slagen van de Olympische spelen. Nu is de vraag of de voetbalspelen zul len doorgaan naar aanleiding van verschil van meening. Spr. zou wenschen dat meer toezicht wordt gehouden op het Olympisch Comité, op dat deze spelen zullen slagen. De vergadering wordt daarna geschorst tot heden. is cr volgens deze leden niet in te vinden. In art. 4 wordt vrijwel de geheeie organisatie aan de Kroon ter regeling overgelaten. De hier aan het woord zijnde leden achtten een en ander niet in overeenstemming met art. 78 der Grondwet, alwaar wordt bepaald, dot de wet, die vaste colleges van advies en bij stand instelt, tevens regelen inhoudt omtrent hun benoeming, samenstelling, werkwijze en bevoegdheid. De omschrijving van de werkwijze van den Postraad in ort. 2 werd uitermate vaag ge acht. Naar de meening dezer leden behoort dit artikel te worden aangevuld met de be paling, dat bij de werkwijze van den Postraad rekening wordt gehouden met het personeel, n.l dat daarmede overleg wordt gepleegd. Wat de samenstelling betreft, bevat het wetsontwerp in art. T slechts de negatieve bepaling, dat de ambtenaren van het staats bedrijf worden uitgesloten. De Kroon is ove rigens geheel vrij, hetgeen men niet juist achtte Do hier oan het woord zijnde leden hadden daartegen des te meer bezwaar, om dat zij vreesden, dat de Postraad op dezelfde wijze zal worden samengesteld als de Mijn- raad. De somenstelling van laatstgenoemden Raad achtten zij eenzijdig, omdat daarin de organisaties der mijnwerkers niet zijn ver tegenwoordigd en dit moet ten aanzien van den Postraad worden voorkomen. Verscheidene leden betoogden dan ook dc wensch'elijkheid, aan de personeelsorganisaties een behoorlijken invloed op de somenstelling van den Postraad te verzekeren. In verband hiermee hedden verscheidene leden ook be zwaar tegen de uitsluiting van ambtenaren van het bedrijf van het lidmaatschap van den Raad. Gevraagd werd nog of de instelling van den Postraad verandering zal brengen in het georganiseerd overleg. DE BUURTSPOORWEGEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Vragen van het Kamerlid Drop. De heer Drop, lid van do Tweede KameT, heef taan den minister van buitenlandschc zaken en van waterstaat de volgende vragen ge steld: I. Willen de ministers doen nagaan, wat er waar is van de berichten, dat de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen voor nemens is buurtspoorwegen, o.a. den spoor weg Gent-Terncuzen, van de particuliere maat schappijen) over te nemen 13. Zijn de ministers niet van oordcel, dat het belang van een behoorlijk grensverkeer, spe ciaal in Zeeuwsch-Vlaanderen, zoo groot is, dat tijdig overleg tusschen Nederlandsche cn Beltrische spoorwegen gewenscht is BI. Zijn de ministers bereid, dat overleg te bevorderen en mag ér op worden gerekend, dat een behoorlijk spoorwegverkeer, ook daar, waar dit thans op Nederlandsch gebied geleid wordt door buitenlandsche maatschappijen, door daartoe te nemen maatregelen verzekerd zal zijn DE MAASTRICHTSCHE BRUG. Voor het behoud de tusschen- komst der koningin ingeroepen. Het Comité tot behoud der Maasbrug te Maastricht (voorzitter J. Schaepkens van Ricmpst, secretaris dr. D. Sassen), heeft de tusschenkomst van de Koningin ingeroepen voor het behoud van de brug. In het adres wordt o.a. gezegd „De Maasbrug is ingegroeid in het prachtige stadsbeeld van Maatstricht. Uwe Majesteit weet, dat wij niet overdrijven met te zeggen, dat het verdwijnen dier brug zou beteckenen een vernietiging van schoonheid, als nauwe lijks denkbaar is. Met den aanleg van het Julianakanaal en de bevaarbaarmaking der Maas, ten einde de verbinding te verkrijgen met het achterland van Luik, is ook ter sprake gekomen het Weg breken der brug, of althans het sterk verbou wen daarvan. Wij hebben een open oog voor de eisch des tijds, doch met vele anderen zijn wij niet overtuigd, dat cr geen andere uitweg zou te vinden zijn dan afbraak of hopeloozc vermin king. Het is ons ook bekend, dat het bezwaar tegen een oplossing van het behoudsvraagstuk gelegen is in een verhooging van kosten. Wij zijn van meening, dat de verhooging der kos ten, ontstaan door het behoud der brug, op zulk een aanzienlijke uitgave als de aanleg van het Julianakanaal en de bevaarbaarmaking der Maas bij en bezuiden Maastricht, niet den doorslag zal geven tot het doen verdwijnen der oude monumentale en historische brug. HET NEDERLANDSCH ESKADER TE OSLO De aangeboden festiviteiten. Ter gelegenheid van het bezoek - van het Nederlandsch eskader, bestaande uit de Her tog Hendrik, de vier torpedobooten Z 5, Z Z 7 en Z 8 en de beide onderzeeërs O 10 en O IT, aan Oslo hebben daar verschillende festiviteiten plaats gehad. Maandag der vorige week gaf de Neder landsche zaakgelosttigde, mr. Ketwich Ver schuur een noenmaal te zijnen huize, waar behalve de eskadercommandont, de kapitein ter zee Koyser met zijn stafofficieren, de mi nisterchef Lykhe, tevens minister van buiten landschc zaken, de Stortingspresident Ham- bro, de commondeerende admiraal en gene raal genoodigd waren. Dinsdag was de eskadercommandant Kny- ser op audiëntie bij de Koning,, waar dc Ne derlandsche zaakgelastigde hem voorstelde. Denzelfden dog gaf de commandcerende Noorsche admiraal een noenmaal op Frog- nesoter bij Holmenkollen, waaraan deelnomen de Nederlandsche zaakgelastigde, de Neder landsche cskadercommandant met zijn staf officieren en verschillende hooge autoriteiten van de Noorsche Zee en Landmacht. De Noorsche admiraal bracht een dronk uit op Nederland en de Nederlandsche marine, en kapitein ter zee Kayser beantwoordde die met een aardige speech, waarbij hij op de oude betrekkingen tusschen Noorwegen en Neder land wees. Denzelfden dag had de ontvangst der Ne derlandsche kolonie bij den Nederlandschen zaakgelastigde plaats, waar zich tevens een groot aantal officieren van alle rangen van het cskeder verrarrpld hndd*»- Woensdag marcheerde een landingsdivisie, bestaande uit ca. 100 man, met de Nederland sche vlag en voorafgegaan door het marine- muziekcorps door dc stad. Zij defileerde voor bij de woningen van den Nederlandschen zaakgelastigde en den Nederlandschen consul- generaal, waarna zij door den Nederlandschen zaakgelastigde op Tivoli onthaald werden. 's Avonds was er bij den zaakgelastigden een thé dansant. Donderdag heeft aan boord van de Hertog Hendrik voor een deel Noorsche militaire en civiele autoriteiten een officieel noenmaal plaats gehad cn Vrijdag volgde er 'n thé dan sant aan boord. Zaterdag lichtte het eskader het anker voor het vaderland, waar het tegen Woensdag verwacht wordt. DE BELASTING OP UITWONENDE NEDERLANDERS. Een vergadering van Nederlanders in België. Het comité inzake de belasting-quaestie voor Nederlanders in het buitenland, ingesteld op de buitengewone algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Vercenigingen en Lichamen in België te Brussel, heeft dezer dagen onder voorzitterschap van den heer Hugo Andriesse een bijeenkomst gehouden, waarop tot een actie van alle Nederlanders en Nederlandsche Vercenigingen in den vreemde werd besloten. De volgende vergadering werd bepaald op Zaterdag 18 Juni, s namiddags half vier in de Taverne Royale te Brussel. Intusschen zal het comité zich bezig houden met het opstellen van een adres aan alle Ka merleden, bevattende de bezwaren, die tegen het ontwerp van wet bestaan. Van de Nederlandsche Vcreeniging te Parijs, vertegenwoordigd door mr. Wynaendts, werd op de gehouden bijeenkomst ecne adhaesie- betuiging ontvangen. HET RIJN-TWENTEKANAAL. Belangrijke mededeelingen van den Enschedeschen burgemeester. In de Maandagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad te Enschede stelden B en W. den raad in kennis met de stappen, dooi den burgemeester ondernomen ter bevordering van de totstandkoming van het RijnTwente kanaal. Zooals bekend is, wordt de uitvoering van de wet, gelastende den aanleg van het Rijn Twentekanaal, ernstig vertraagd. Men wil nu de rentabiliteit van het kanaal bewezen hebben en vraagt nu nog advies van de eene commis sie na de andere zonder eind. Wat niet geschiedt bij de wording van andere kanalen, wat ook niet gebeurd is bij den aan» leg van gewone wegen en spoorwegen, moest nu voor den aanleg van het kanaal naar Twen te, wel geschieden en wat misschien zin ge had zou hebben niet vóór tot den aanleg be sloten werd ,dus vóór dat dc wet tot stand kwam, maar daarna, nadat notabene reeds tal van uitgaven ren dienste van den aanleg waren gedaan en dc Stnten-Generaal oolc reeds eenige tonnen hebben gevoteerd ten behoeve van dè uitvoering. Wanneer het bewijs van rentabiliteit gevor derd was voor den aanleg van gewone wegen', van de meeste spoorwegen en van andere ka nalen, dan ware Nederland een dood land. Zonder land- en waterwegen kan een land niet bestaan, kan niet geproduceerd cn kan niei geconcurreerd worden. Het is voorwaarde voor bloei, voorwaarde voor bestaan zelfs, dat grondstoffen kunnen worden aangevoerd en producten kunnen verzonden worden. Dat zulks" moet kunnen geschieden op de meest goed- koope wijze, is vanzelfsprekend. Nu Twente en de Achterhoek aan de beurt zijn, schroomt men niet eischen te stellen, die voor 's lands centrum nooit gegolden hebben, noch ook gesteld zijn voor 's lands uithoeken in het Zuiden. Daartegen wenschen B. en W. stelling te ne men. In overleg met de Kamer van Koophan del, de kanaalcommissie en verschillende an dere corporaties, is nu een vergadering belegd, waartoe uitgenoodigd zijn, alle besturen van gemeenten, die bij den aanleg der kanalen be lang hebben, voorts landbouw-maatschappijen, waterschapsbesturen en verdere belanghebben den om op deze wijze te komen tot eene ge meenschappelijke actie. DE MAAS-VERBETERING BIJ GRAVE EN HEUSDEN. De kosten geraamd op 30 a 40 millioen. Omtrent de verbeteringsplannen van de Maas bij Grave cn Heusdcn verneemt d e T e L het volgende Het verbeteringsplan van den heer C. W. Lely, hoofdingenieur van Waterstaat tc Zutpheri is reeds door het Departement van Waterstaat ter bestudeering aan verschillende hoofdinge nieurs rondgezonden. Nieuwe rivicrlcaarten voor het werk zijn door den heer Hermanie te Am- hem geteekend en gedeeltelijk reeds gecar- teerd en zullen dezen winter gereed zijn. Zoodra door de autoriteiten een definitief be sluit zal zijn genomen aangaande het plan en zijn financieele zijde, wordt wellicht in het ko mende voorjaar reeds met dit werk dat na de Zuiderzee-inpoldering wel het belangrijkste wa terstaatswerk is, dat thans in voorbereiding is een aanvang gemaakt. Aangezien het een plan geldt, welks uitvoe ring tusschen de 30 en 40 millioen zal kosten, ligt het voor de hand, dat een nauwkeurige be studeering zal moeten volgen, opdat, na de tot standkoming, geen schade bij hoogwaterstand aan dc geteisterde streken meer zal kunnen voorkomen. UITBREIDING VAN ONS STAATS- BOSCHBEZIT. Een mooi werk in Oost-Brabant. Mr. van Haastert schrijft in de „R. K. Boe renstand" „Wij hebben destijds reeds bij de bespre king van de „Landbouwbegrooting" voor 1927 meegedeeld, dat er op deze begrooting, o.m. een post voorkwam, waarop gelden werden uitgetrokken om voor den Staat ean te koo- pen 500 H.A. woeste grond hooge heide en ^"dvrrctvHvj-flr^n gelegen onder de ge meente Oploo in Noord-Brabant. Deze ge meente was eigenares dezer gronden. Nu vernamen wij, dat dezer dagen reeds een boschwachter van het Stoatsboschbeheer te Oploo is geplaatstcn dat de werkzaamhe- dden der bebossching er spoedig zullen aan vangen. Wij verheugen ons hierover ten zeerste. Immers wij zijn ten volle overtuigd van de groote beteekenis, in zoovelerlei opzicht,, van uitbreiding van ons nationaal boschbezit en wij zouden onze lezers allen zoo gaarne in deze overtuiging doen deelen, om hen er toe te brengen steeds krachtig in die richting werkzaam te zijn. Hier te Oploo wordt van Staatswege een werk verricht, dot van groot belang zal blij ken voor deze Oost-Brobontsche streek, om dat daar thans een voorbeeld wordt gegeven od boschbouwkundig gebied. Er zullen voor werkers en boschwachters kunnen worden op geleid, die elders weer nuttig werk zullen kunnen verrichten. Daarenboven komt daar mettertijd een flinke oppervlakte blijvend bosch, waar de landbouwbevolking (trouwens o o andere bevolkingsgroepen) hanr geriefhout kan koopen. In den winter, als er in het land bouwbedrijf weinig werk is, zal de arbeider uit die streek er een flink stuk brood kunnen verdienen. Vooral ook dit laatste, de werk verruiming in een streek, waar bosschen zijn, is van groot sociaal belang, zooals we in ons blad reeds meer dan eens uitvoerig hebben aangetoond. Het is ons bekend, dat de Regeering de laatste jaren in Drenthe verschillende van dergelijke boschwachterijen heeft gesticht en de gunstige gevolgen hiervon schijnen thans reeds merkbaar te zijn. Ten slotte spraken wij den wenscK uit, dat de Regeering ook in het Zuiden steeds meer dien weg zal opgaan en ook in die streken, waar nog geen of weinig boschwachterijen zijn, er spoeddig eenige zal tot stond brengen. Zij dient daarmede èn het algemeen belang èn het bijzonder belang der streek, waar ze worden gesticht. HET POLITIEKORPS TE ROTTERDAM. Fen protestvergadering legen voorgestelde bezuinigingen. In verband met bezuinigingen bij het politie corps te Rotterdam was de sterkt® van dit korps ingekrompen van 1690 tot even 1300 politie-agenten. De burgemeester wilde op advies van den hioofd-commissaris als gevolg daarvan een nieuwe dienstregeling invoeren, doch daartegen verzetten zich de verschillende organisaties ten sterkste. Daarop kwam op de begrooting eind 7926 een voorstel in behandeling in den raad tot aanschaffing van 10 nieuwe politie-auto s, doch de raad stemde het voorstel af. Daarop zegde de burgemeester toe nader overleg te plegen met den hoofdcommissaris en in het begin van Mei kwam het voorstel een crediet te verleenen van ruim 22.000 gulden, teneinde het korps met negen man uit te brei den en een nieuwe dienstregeling te kunnen in voeren. In de kringen van het politie-korps heeft dat voorstel aanleiding gegeven tot een protest beweging. Giseravond belegde de afdeeling Rotterdam van den Algemeenen Bond van Politie-perso- neel in Nederland een protest-vergadering, wel ke zeer druk bezocht was. De heer G. van Putten, hoofdbestuurder van den Bond hield een inleiding en wees erop, dat in den loop der jaren het korps aanmerkelijk was ingekrompen. Hij zette de bezwaren van den nieuwen dienst voor de agenten uiteen en constateerde, dat de algemeene veiligheid met deze maatregelen niet gediend is, reden voor de politie hiertegen te protesteeren. Spr. gaf te kennen, dat het korps in den burgemeester zeer is teleurgesteld. Na deze inleiding hebben vele aanwezigen nog het woord gevoerd. Met reeks van voor beelden uit de praktijk kwamen zij daarbij naar voren. De voorzitter sprak de verwachting uit dat de raad het nieuwe door den burgemeester gevraagde crediet' zal weigeren. SLUIKHANDEL IN COCAINE. Nederlander te Brussel gear» iesteerd. Aan de politie te Brussel was ter oore ge* komen, dat sluikhandelaars in cocaïne bijeen kwamen in een dranklokaal in het centrum der stad. Maandag hebben eenige inspecteurs in het betreffende lokaal een inval gedaan en vier personen aangehouden. Een werd in het bezit gevonden van een half kilogram cocaïne ter waarde van 30.000 francs. Tn de centrale pol!- tie-afdeeling werden zij geïdentificeerd als H. E., 30 jaar oud en woonachtig te Woerden, die ook een verblijfplaats te Antwerpen heeft, als Joseph H. van St. Jostenoode. zijn vriendin Virginie B. en Arsène C. zonder vaste woon plaats. Het schijnt, volcrens do Tel., dat E. de cocaïne invoerde, terwiil de anderen hem bij de verspreiding bielpen. De vier personen zijn ter beschikking van de Justitie gesteld en opge sloten. DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTEN- ZAAK. Behandeling voor het HaagscK Gerechthof. Gister is voor het Haagsch'e Hof in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den heer K. Marnng van IJsselveere, die in verbond met de bekende Portugeeschc bankbiljettenkwestie door de Haagsche rechtbank v/egens grove schuld door onwetendheid is veroordeeld tct .11 maanden gevangenisstraf met aftrek der II maanden in voorarrest doorgebracht. Het Hof was als voW samengesteldMr. Aberson, president, mr. Quintes en Van Sloo-3 ten, raadsheeren en mr van Romondt, biizit- ter. Als griffier fungeerde mr. Boekholt. Pro* cureur-gcneraal is mr. A. Brants. Ook thans heerschte voor deze zaalc groots belangstelling, zoowel van de zijde van de pers ook weder die buitenlandsche els van de balie en van bet publiek. Even voor den aenvang was dc heer Ma* ïeng, vertrezeld van zijn verdedigers, mrs. Rolondus Hagedoorn en v. Bemmel Suyck, d« zaal binnengetreden. De groote koffers met bankbiljetten weren op bet verhoogde gedeelte voor de tofel van het Hof geplaatst. De heer Marang bevestigde de vraag van AMSTERDAMSCHE GEMEENTERAAD. De Burgemeester geluk ge wenscht met zijn herbenoe ming. Interpellatie omtrent den stadionbouw. By het begin van de gistermiddag gehou den zitting nam wethouder Wibaut het woord. Hij herinnerde er aan dat hy ook zes jaar ge leden den burgemeester had toegesproken, toen deze werd benoemd. Spr. gaf uiting aan de hooge waardeering voor de wijze waarop de burgemeester zijn moeielyke taak vervuld heeft. Het eenige doel van den burgemeester Is altijd geweest het dienen van de gemeente. Ook prees de heer Wibaut den burgemeestet als voorzittervan het College van B. en W. Spr. verheugde zich in de herbenoeming van den burgemeester. Het oudste lid van den gemeenteraad, de heer O p h o r s t, sloot zich bij de woorden van den wethouder aan. Hy huldigde hem o.m. als voorzitter van den Raad in dikwyls moeielyke oogenblikken. De heer Winkoop kan zich niet aanslui ten by de hulde hier gebracht. Spr. staat op een ander standpunt. De socialistische wethou der heeft, naar spr. zegt, een verhaaltje ver teld, waarvan het eerste woord niet waar is, politiek gesproken. De burgemeester heeft met kracht er naar gestreefd terug te keeren, naar perioden die al vergeten zyn. Spr. zal het oogenblik zegenen als de burgemeester weg gaat. Nadat nog de heer Janssen zich over den burgemeester beklaagd had omtrent zijn op treden in de afgeloopen zes jaar, zeide de burgemeester, dat van den aanvang af de heer Wijnkoop den oorlog aan spr. heeft verklaard. Spr. heeft geen aanleiding dat standpunt aan den heer Wijnkoop kwalijk te nemen. Spr. gevoelt echter uiting te geven aan de erkentelijkheid voor de woorden tot hem gericht. Voor die waardeering is spr. niet ongevoelig. Spr. dankt in het bijzonder de beide eerste sprekers voor de gesproken woor den, maar daarnaast dankt hy zyn echtgenoo- te, die hem steeds steunde in het afgeloopen tydperk, en het dagelijksch bestuur der ge meente. Spr. hoopt met nieuwe geestkracht te werken voor de verhoogde bloei van Amster dam. Hierna was aan de orde een voorstel van den heerWynkoop die den gemeenteraad wilde laten uitspreken de regeering uit te noodigen de herbenoeming van den heer De Vlugt als burgemeester van Amsterdam in te trekken. Dit voorstel werd verworpen met algemee ne stemmen op 2 na. Hierbii ontstond een klein incident toen de De heer Solkesz, bet uitgeworpen lid van het Neutrale Bloc aller Middenstanders, was gisteren in den gemeenteraad; de heer Weiss later ook. Het gerucht liep (volgens de N. R. Ct.) dat laatstgenoemde aan 's Raads voorzit ter heeft verzocht hem een andere plaats te willen aanwijzen. Hij kan het niet langer naast den heer Solkesz uithouden! En gisteren nam hij zyn oude plaats dan ook niet in. Misschien is het maar het beste dat meester die twee kibbelende jongens uit elkander zet. Mevr. van Zelm heeft, blijkbaar onder den indruk van den uitslag der verkiezing die zich echter pas in September in de samenstel ling van den Raad zal afspiegelen de uit breiding van het getal officieele communisten in onzen Raad tot twee, haar lijdelijke houding ten opzichte van den heer Wynkoop laten va ren. Wie geeft het recht namens de commu nistische partij-Holland te spreken? aldus vroeg zy in den loop var. de beraadslagingen zeer verontwaardigd. Dat belooft wat voor de toekomst, als baar partijgenoot Seegers zijn in trede heeft gedaan! A. GOLDENBERG. f Te Hillegom is overleden in den ouderdom van 53 jaar, de notaris A. Goldenberg. De overledene was in 1923 aldaar tot notaris be noemd. INSTELLING VAN EEN POSTRAAD. Voorloopig rerslog. De voorgenomen instelling van een Post raad werd blijkens bet Voorloopig Verslag inzake het desbetreffende wetsontwerp door vele leden toegejuicht. Indien een dergelijke Raad reeds eerder had bestaan, hadden wel licht veel strubbelingen en moeilijkheden kun nen worden voorkomen. Andere leden konden niet onvoorwaardelijk met dit denkbeeld instemmen. Zij vreesden dat bet hoofdbestuur der Posterijen den Post raad zal gebruiken om van allerlei door dit bestuur niet gewenschte maatregelen of te komen Ook waren er leden, die in die in stelling een zijdelingsch'e poging zagen om dit staatsbedrijf onder particulieren invloed te brengen. Verscheidene leden, die zich met de instel ling van den Postraad wel konden vereenigen, hadden echter bezwaar tegen het onderhevi ge wetsontwerp. De minister heeft zich daar bij aan den veiligen kant gehouden. Zoowel het wetsontwerp als de toelichting is zeer beknopt. Klaarheid omtrent zin en bedoelinc

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6