Wat men in elk Huisgezin noodig heeft, koopt men bij: V.P.N. Krommestraat 63 III III F. Bosman - Kamp 8 W. Steenbsek&Zn^ïïr ti" Opfokvoeder en Kuikenzaad, allerlei pluimvee benoodigdheden, Broedmachines en onderdeelen bij de G. Drieënhuizen I. H. Donath, H. Stuurman, Hof 25 Tel. 772 Kruideniers- en Grutterswaren - Comestibles Maison Vonk, HARLEY DAVIDSON MOTOREN J. H. Fröger J. S. v. d. Werf Meubelen en Kinderwagens Gymnastiekschoenen R. ten Hoeve Seriemerk „VELASQUES" H. ZWAN, Hof 22 E. J. KRAUSE Vacant Vacant den president, dót hij op 8 Januari 1926 in hechtenis is genomen. De inbeslaggcnomen bankbiljetten zouden dienen ter cultivcering van de provincie Angola. Verdachte had van Reiss opdracht gekre gen om deze bankbiljetten in ontvangst te ne men. Reiss had aan verdachte meegedeeld, dat het doel was om oen leening te sluiten met den onderkoning van Angola. Op een vraag van den president, waarom verdachte met Reiss in zee ging, waar hij kort te voren een informatie over dezen had ontvangen, luidende„s'abstcnir", antwoordt verdachte, dat dit gebleken is een vergissing te zijn geweest. Die informatie betrof niet Reiss maar de vennootschap Reiss. Dit is bij de behandeling voor de rechtbank onopgemerkt gebleven. De President gaat verder nog even met verdachte de verschillende feiten naver- dachte's bezoeken aan firma Enschede en aan Waterlow in Londen, welke laatste firma de opdracht tot het drukken aannam. Verdachte heeft daama 3 koffers naar Lissabon gebracht teiwijl 4 koffers (de in beslag genomen) nog in Holland waren. Verdachte wijst er nog eens uitdrukkelijk op, dat, waar in het vonnis der rechtbank is opgenomen, dat hij in December 1925 biljet ten uit winstbejag onder zich heeft gehouden, hij onmiddellijk, toen slechts de mofreliikheid aan vuiligheid bestond naar mr. v. Raalte is gegaan en heeft gehandeld, zoonis hij gedaan heeft. Als getuigen werden gehoord Sir William Waterlow, directeur van de Waterlow-drukke- rij, de heeren Goodman, eveneens directeur van Waterlow Sons, en Springall, assistent bij Waterlow. Hun verklaringen kwamen vrijwel met die voor de rechtbank afgelegd overeen. Daarna werden de Portugeesche getuigen gehoord. Camecho Rodriguez, gouverneur van de Bank van Portugal verklaart, dat hij Reis het eerst heeft gezien in dc gevangenis en dat was ongeveer in December 1925. De op de con tracten voorkomende hnndtc-ekening is abso luut niet van getuige. Het contract is getuige voor het eerst in April 1926 onder de oogen gekomen. Voor dien tijd had hij er nooit van gehoord. Ook de handteekeningen onder de verschillende brieven zijn niet van getuige. Voorts verklaart getuige, dat de Bank van Portugal het uitsluitend recht heeft in Portu gal bankbiljetten uit tc geven. De 380.000 biljetten zijn gedrukt zonder me deweten en zonder toestemming van de Bank van Portugal. Op een vraag of getuige zioh verzet heeft tegen het oprichten van de Bank van Angola, zegt getuige, dat de eerste zitting op 5 Mei gehouden is. Getuige was toen afwezig. Daarna hebben nog 2 zittingen plaats gehad van den banlaersraad, en beide kceren heeft getuige zich tegen dc oprichting verzet. De andere heeren hadden echter geen bezwaar en daama is de vergunning tot oprichting verleend. Op een vraag van mr. Brants, wat de strek king is van een rede in het parlement van Carlos Icares Branco, volgens wien de Bank zr»lf opdracht zou hebben gegeven tot het drukken van valsche bankbiljetten, of dat de Bank dit zou hebben goedgevonden, antwoordt getuige, dat de spreker dat in ironischen zin heeft bedoeld. De redenaar is zelf staatsamb tenaar en belast met de controle op de bank biljetten. Deze controle, die gebaseerd is op een wet van 1887, is niet scherp. Doch ook al zou deze scherper zijn geweest, don nog zou de valschheid van de onderhavige biljet ten niet zijn ontdekt. Wat betreft de kwestie der ontdekte tripli cates zegt getuige, dat een dezer series van de Bank van Portugal is, de tweede van Ma- rang c.s., terwijl Waterlow moet weten, hoe de derde serie is uitgegeven. Getuige erkent voorts, dot in Portugal be weerd is, dot de Bank bij de uitgifte betrokken is geweest, en tegen een courant, waarin dat praatje ook is opgenomen, loopt nog een pro ces daarover. Verder geeft getuige op een vraag van mr. Rolandus toe, dat hij (getuige) door den Por- tugeeschcn rechter van instructie is gearres teerd geweestdie rechter is evenwel ge schorst en zal wel niet meer in zijn rechter lijke functie terugkeeren. Ten slotte verklaart getuige, dat de in Por tugal aangebrachte valsche bankbiljetten van 500 escudos niet zijn verbrand. Daarna vraagt mr. Rolandus Hagedoom aan Sir Waterlow, wat zijn verklaring is van de triplicates Getuige Waterlow zegt, dat dit wel mis drukken zullen zijn. Mr. Rolandus vindt zulks onbegrijpelijk. Volgende getuige is da Motto Gomcz, vice- gouvemeur van de Bank van Portugal sedert 1922. Ook door getuige is in 1925 geen op dracht gegeven voor het drukken der bank biljetten, terwijl evenmin de op het contract voorkomende hondteekening van getuige is. De gouverneur en de vice-gouverneur der Bank van Portugai zijn nooit in hun functies geschorst. Dc rechter van instructie is van zijn onderzoek ontheven, omdat dot onderzoek aan een hooger college zout worden opgedragen. In T925 is door den Bark noch aan Reiss, noch aan iemand anders vergunning verleend om biljetten te loten drukken. Het op 6 Mei 1925 in dc couranten opge nomen bericht, houdende tegenspraak van hst gerucht, dat valsch'e bankbiljetten in omloop waren, is van de Bank van Portugal afkomstig ter geruststelling van het publiek. Getuige, zoowel als Camccho Podriguez zijn aandeelhouders van de Bank van Poitugal. Op een vraag van mr. Ralondus zegt getui ge 4 uur gevangen gezeten te hebben. Getuige kan niets verklaren omtrent do wijze waarop de ontdekte triplicaten zijn ont staan Daama wordt gehoord getuige da Silva, administrateur van de Bank van Portugal. Getuige verklaart dat de Bank van Portugal nooit duplicaten heeft uitgegeven, wat betreft de biljetten van grootere waarde. De Bank van Porugal is een naomlooze vennootschap. ■José de Bandeira had een sleche reputatie toen vergunning werd gevraagd voor oprich ting van de Bank van Angola. De Bank van Portugal heeft door dc onderhavige transactie een schade geleden van ongeveer 1 nullioen pond sterling De volgende getuige, da Cunha Regw Chavez, was hooge commissaris van Angola. Getuige wist niets van de onderhavige emis sie. Ook de handteekening op het conttract is niet van hem. Getuige D. Rodriqucs, is gewezen minister van financiën. Dc hondteekening voorkomende onder het contract Angola-Rciss heeft getuige niet gezet. Deze handteekening is ook niet volgens de zijne nagemaakt. Getuige heeft een geheel ondere handteekening. Op verzoek van den president zet getuige zijn handteekening. De president vindt beide handteekeningen nogal op elkaar gelijkend. Getuige ontkent echter bij het opmaken van het contract tegenwoordig te zijn geweest. De volgende getuige Delfino Costa, is amb tenaar op het generaal agentschap der kolo niën. Getuige ontkent pertinent, dot hij zijn handteekening heeft gezet onder het contract Bonk van Portugal-Angola. Daarna wordt nog gehoord Antonio Osorfo, advocaat van de Bank van Portugal. Deze heeft bij het verhoor van Reiss getracht Reiss te bewegen tot het overleggen van de origi- neelen clandestiene missie van Angola, om te bewijzen, dat deze echt waren, zooals Reiss beweerde. Reiss heeft toen gezegd, dot hij dot wel doen zou, wanneer hij de tijd daarvooi gekomen achtte. Op een vraag van mr. Rolandus antwoordt getuige, dat Reiss nog heeft gezegd, geen ver trouwen te hebben in dc experts van zijn land. Getuige dr. Hesseling. als deskundige ge- Koord, blijft bij zijn voor de rechtbank afge legde verklaring. Dr. Hesselink zegt nog, dat het zeer gemakkelijk is, om handteekeningen fotografisch over te brengen. Getuige Houwing, directeur van de Rotter- damsche Bankvereeniging heeft een informa tie op de vennootschap Reiss genomen ten be hoeve van Morang. Op 7 Juli T924 is hel advies binnengekomen, dat luidde„s'abste- nir". Getuige Kuitems, is sinds Maart 1925 bij Marang in dienst geweest als chauffeur. Get heeft verdachte herhaaldelijk van Hoek van Holland gehaald. Verdachte was dan in gezel schap van José de Bandeira. Steeds hadden zij dan groote leeren koffers bij zich. Den laatsten keer is José bij zijn broer Antonio uitgestapt, terwijl 4 koffers ten huize van Marang zijn ondergebracht. Later heeft getuige deze koffers weer weggebracht. Getuige Kolijn, commies in Hoek van Hol land, blijft bij zijn verklaring welke hij voor de rechtbank heeft afgelegd. Getuige Besseling, commissaris van politie, heeft de documenten en de koffers in beslag genomen. Getuige van Doorn, inspecteur van politie, is bij deze inbeslagneming tegenwoordig ge< weest. Verhoor van den verdachte. De president vraagt, of verdachte naar aan leiding van de getuigenverhooren nog cenig® opmerking heeft te maken. Verdachte zegt, dot hij dit maar aan zijn verdediger zol overlaten. Op een vraag van mr. van Slooten, zegt verdachte, dot hij zich onmiddellijk, toen hij uit de couranten iets over deze zaak vernam, "tot zijn advocaot heeft gewend en alle me dewerking heeft verleend om het onderzoek zooveel mogelijk te vergemak kei ijken. Alsnog is verschenen getuige de Jong, vroe ger correspondent bij Marang en Collignon, daarna particulier secretaris van Marang. Ge tuige heeft op last van Marang aan Wateriow geschreven over de kleur en de nummers, het geen naar getuige meent, is geschied nan; aanleiding van een telegram van Reiss. De zitting wordt daarna geschorst tot heden 10 uur. t AUTO-ONGELUK TE DUSSELDORP. Dc getroffenen allen Nedcrlan- I ders. Maandagmiddag is op het Schillerplein te Düsseldorp een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarvan voornamelijk Nederlanders, wier identiteit nog niet is vastgesteld, het slacht offer zijn geworden. Van de drie inzittenden heeft een, ongeveer 40-jarige dame, zware inwendige kneuzipgen en een schedelbreuk gekregen, zoodat men voor haar leven vreest. Vier-«n-twintig uur na het ongeluk was zij nog steeds buiten bewustzijn. Do overigo in zittenden kregen evenals de chauffeur, ook wel zware, deels inwendige verwondingen, maar van morgen was bij hen alle levensge vaar geweken. Nader vermeldt het Vad., dat de getroffe nen behooren tot de familie van Groningen uit Doventer. Voor zaken was de heer van Groningen naar Düsseldorp gereisd. De oor zaak van het ongeluk ligt hierin, dat de auto in volle vaart op een tegemoetrijdende tram reed. De toestand van de zwaar gewonde dame is iets verbeterd, zoodat men hoop heeft, haar in leven te houden. Een onderzoek heeft uit gemaakt, dat zij niet, zooals eerst vermoed werd, een schedelbreuk heeft gekregen. SCHEEPSONGEVALLEN. f Schip gestrand. Hedenmorgen met hoog water is de uit gaande zeeboot „Arizona" op de Schelde bij Bath omhoog gevaren en niet meer vlot ge komen. Meerdere verschillende sleepbooten zijn naar de strandingsplaats vertrokken. BRANDEN. Woonhuis uitgebrand. r Hedennacht is het nieuwe woonhuis van den heer J. Schulte in de Schuitenbergstraat te Roermnod door onbekende oorzaal- uitge brand. De familie Bevindt zioh in Winschoten. In hetzelfde perceel was een groote opslag plaats van koffie, thee en tabak, welke even eens geheel is uitgebrand. Enkele vrachtauto's konden worden gered. De schade wordt door werzekering gedekt. EEN WINDHOOS BOVEN AXEL. Zes personen onder ccn instorten de schuur. Gisteravond heeft boven Axel ccn hevig on- weder gewoed, gepaard gaande met een wind hoos en hevigen hagelslag. Er is voor duizen den guldens schade aangericht. Op de akkers heeft de oogst veei door den hagelslag gele den. Een landbouwschuur, waarin zes men- schen voor het noodweer schuilden, stortte in. l'wee van hen, de arbeiders Van der Vijvere en Wolfert, werden vrij ernstig gewond. Eerst genoemde bekwam een gebroken dijbeen, do andere borstkneuzir.gen. In sommige straten bleef nagenoeg geen en kele woning zonder gebroken ruiten. In een straat zijn meer dan vierhonderd ruilen ver nield. Tad van boomen zijn ontworteld. Het onweer duurde niet langer dan ongeveer een kwartier. De schuur, die thans is ingestort, is ruim ze ven jaar geleden eveneens bij een hevig onweer getroffen. Drie menschen werden toen ge wond, o.w. ook de heer Van der Vijvere, die thans fn dezelfde schuur een schuilplaats had gezocht. KORTE BERICHTEN. j"~"~ Een verdwenen employé r aangehouden. De employé L. van de oliefabrieken der firma Sillevis en Rutten te Leiderdorp, dia eer.ige weken geleden spoorloos was verdwenen met medeneming van den s'eutcl der brandkast en een bedrag van f 2000 is door de poli'"* tc Delft aangehouden. Belangrijke ij ze'diefstal. Bij de politie te Rotterdam werd aangifte gedaan, dat in de laatste twee meonden bij de N.V. IJzer- en Metaalgicterij voorheen A. Ra demaker een partij van 25,000 K.G ijzer ter waurde van 1500.was gestolen. De dieven hebben zich met een boot naar dc terreinen begeven en bij gedeelten de partij vervoerd. De politie stelt een onderzoek in, dcch heeft niet de minste aanwijzing. Brandstichting. De Officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden eischte vier jaren gevangenisstraf tegen Thomas N., los arbeider te Drachten, beschuldigd van brandstichting in het hotel „Framzichl", te Drachten, eigenaar G. van Dijk, welk hotel geheel in vlammen is opge gaan. Door den bliksem getroffen. Gisteravond tijdens het onweer is te Lisse de 40-jarige tuinbouwarbeider W. Leis, door den bliksem getroffen en gedood. Hij laat een vrouw met 5 kinderen achter. .•C r jJTfc r 'j W I f?V -ma. T M; Hoflavtranoier H. M. da Koningin R. BERKENBOSCH voorheen C. J. Prins Brood- Beschuit- en Baokelbakkerij btrechtscheweo ?0 Tel. 89) Poelier Krommestraat 7 Tel. 750 Oud-Hollandsche Potten- en Pannenhuis Bloemend, str. 17 Tel. 747 Het soliedste adres voor Rijwielen en toebehooren ls toch maar bi) G. DE JONG, Soesterweg 55. Tel 915. Agent Veeno Rijwielen. Kok en Banketbakker Langestraat 87 Tel. 50 NIC. BOVEE Lavendelstraat Alleenvertegenwoordiger voor Amersfoort en Omstreken J. TH. v. NES - Hof 23 Brood- en Banketbakkerij. Neemt proef mei mijn heerlijk BLANK BROOD Schoenmakerij H. J. ZUURVEEN Sb Andricsstraat 26. Prima Schoenreparatie wordt ten uit- voer gebracht met le klas leder. J. de Winter, Behanger Stelteerder Bedden- en Matrassenmaker, SGHERBIERSTRAAT 14. Utr. weg 65 Tel. 394 Bevroren- en Versch Vleesch. Lavendelstraat 11 Tel. 949 Orgel-, Piano- en Muziekhandel Atelier Serré Utr. weg 40 Tel. 371 Fotohandel voor Axn.'tenra. Lijs'on. vindt U nergens coadkooper als bij ons 22-27 28-34 35-42 f 1.10 M55 M.75 No elkpaar g egarandeerd. Groenten, Fruit en Delicatessen. Utr. weg 53 Tel. 568 A. LOS Manniacturenmagazijn OUDE SOESTERWEG L J. VISSER UTR. WEG 55. TEL. 551. Je adres voor fijne vleeschwaren. Het fijnste rookvleesch 20 cent per ons. Sigarenmag. „Centrum" Langestraat 21 H. J. WILLEMS E'S Schoenenmagazijn en Lederhandel Soesterweg 40. Steeds de nienwste modellen voorradig. Reparaties spoedig en billijk. Boter Kaas Fleren Vert. Zuivelfabriek „Juliana Achterveld" Electro-Technisch-Bureau Soesterweg 29 Tel. 680 Drogisterij het „WITTE KRUIS" Fa. EIKELENBOOH Ass. Apoth, Panienbnrgcrlaan 53. ChemicaliSn Verbandstotlen. Homoeopatlsche geneesmiddelen. Voor plaatsing tn deze ADRES SEN LIJST trage men Inlichtingen aan de adminl- stratie ran het Amersfoortscb Dagblad. TeL 513,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 7