BINNENLAND. FEUILLETON. DE WILDE HERTOGIN TWEEDE BLAD. 25e Jaargang No A M fc RS FOO RTSC H DAGBLAD „DE ËEMLANDER" V«ii|dag 3 Juni 1927 Tweede Kamer. 1 Voor een aanvang1 te nemen <met de werk zaamheden heeft in de zitting van Donderdag de voorzitter woorden van deelneming en deernis geuit met de velen, die door de jongste stormramp werden getroffen. Met mededoogen gedacht hij degenen die door verlies van be trekkingen in rouw werden gedompeld. Ook in deze dagen zal ook zeker weder, zoo zeide spr. verder, de saamhoorigheid van ge heel ons volk aan den dag treden, waar het betreft het lenigen van den nood. Minister D o n n e r sloot zich namens de R!e- gvering (bij deze woorden aan. De regeering heeft nu^t groot deelneming kennis genomen van de schokkende gebeurtenis en zal niet achter blijven te doen wat zij kan en wat op haar weg ligt. Bi^ de voortzetting dor behandeling van het ontw erp betreffende nadere regeling der collec tieve ürbeidsovereerikomst wordt het amende ment-K nottenbelt, strekkende tot hot ver antwoordelijk stellen van de vakvereenigingen voor alle daden der loden, verworpen met 57 tegen 16 stemmen. Voortgegaan wordt met de beraadslaging over het «imendement-Heemskerk op art. 1 om het beding waarbij een werkgever verplicht wordt arbeiders van bepaalde Godsdienstige of staatkundige overtuiging of leden van bepaalde vereeniging Jtiet dan wel uitsluitend in dienst te nemen, nietig te verklaren. Het amendement wordt bestreden door den heer Brautigara en verdedigd door de heeren Smeenlc en Engels. De heer Engels wijst speciaal op de vrij heid van godsdienst, «die hij in de soc. dem. vakvereeruging niet veilig acht. De heer Sten huis zc-gt, dat nergens de vervolging van andersdenkenden zóó sterk is als juist in het Zidden. iMïnister Donner kan zïch met het amen dement vereenigen. De heer MarcHant ziet de vrijheid van het individu in het amendement belichaamd en steunt het. De heer Vliegen protesteert scherp tegen de uitlatingen van den heer Engels en stelt daartegenover het Katholiek terrorisme. De heeren Engels en Kuiper verdedigen de opvattingen van vrijheid bij de katholieke vakvereenigingen. De heer Heemskerk verdedigt' nader het amendement. De heer Brautlgam stelt een subamen dement voor om in het amendement Heems kerk te schrappen de woorden „of leden van een bepaalde vereeniging". Het subamendement wordt verworpen met 54 tijgen 19 stemmen. Het amendement wordt aangenomen zh.s. Een amendement van Schaik om art 10 (ein diging gebondenheid door opzegging van het lidmaatschap- op grond van sluiten door over eenkomst) te schrappen wordt aangenomen. Artikel 10 wordt bij zitten en opstaan ver verworpen. v De vergadering wordt verdaagd. Berichten/ UIT DE STAATSCOURANT. FT benoemd tot adjunct-inspecteur der poste» rijen en telegrafie te Middelburg T. van Houw welingen, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Joure en tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ter Apel M. H. v. d. Wolde, thans idem te Breskens eervol ontslagen wegens langdurige onge steldheid de commissaris van het loodswezen, de betonning, bebakening en de verlichting, tevens ontvanger der loodsgelden ter stand plaats Maassluis J. Erkelens benoemd tot officier in de Oronje-Nassau- orde H. Bisschop van Tuinen, hoofdinspecteur, hoofd van den dienst van scheepvaart in Ned.- ïndië op verzoek eervol ontslagen Th. Huitema te s Gravenhage, als technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat toegekend de zilveren' eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan J. N. Schiebergen, chef der afdeelïng courantenbezorging van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam. DE TOESPRAKEN VAN DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA VOOR DEN PHILIP S ZENDER. Dankbetuigingen uit alle doe len der wereld. Men meldt ons uit Eindhoven d.d. 2 Juni Nadat onmiddellijk na afloop van de toe spraken van Dinsdagnacht en Woensdag avond j.l. in het Philip's Laboratorium, tele grafisch berichten werden ontvangen van den Radiodienst in West- respectievelijk Oost-In dië, dat alles woord voor woord verstaan werd, zijn heden vele nadere telegrafische berich ten door de Philip's fabrieken ontvangen. Door den waarnemenden gouverneur van Curacao werd zoowel aan H. M. de Koningin als aan H. K. H. Prinses Juliana een uitvoerig telegram van dank en hulde gericht voor de woorden tot Curacao gesproken. Ook de gou verneur van Suriname richtte telegrafisch aan H.M. de Koningin zijn dank voor de toespraak. Van den voorzitter van den Volksraad te Wel tevreden werd het volgende telegram ontvan gen „De leden van den Volksraad hebben in Ket Raadsgebouw uitnemend de redevoeringen van H. M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana kunnen volgen. Zij brengen U hulde en dank met het schitterend succes". De Indo-Raad te Tandjong-Priok richtte Ket navolgende telegram tot de Philip's fabrieken: „Heden Indo-Raad juist in alle volkomen heid toespraken H.M. en H.K.H. aangehoord hebbende gevoelen behoefte hulde te betuigen voor hetgeen U verrichtte in het belang van nauwe aansluiting Nederland en Indië." Verder werden nog telegrammen ontvangen uit St. John, New-Foundland, uit Pangkalan, Branden, Medan, Sydney, Oslo, Falun, Barce lona, Lissabon, terwijl uit Warschau een tele gram van Hr. Ms. gezant eveneens de goede ontvangst meldde". Vermelding verdient, dat de woorden van H.M. en H.K.H. op Dinsdagnacht, gericht tot Ned. West-Indië, ook in Ned. Oost-Indië dui delijk zijn gehoord. Dit feit verdient belangstelling, daar het ?n Oost-Indië op het oogenblik van het uitspre ken van de rede op Dinsdagnacht reeds cir ca uur in den morgen was en derhalve reeds vol daglicht. DE PRINS TOCH NAAR DEN HAAG TERUGGEKEERD. Teneinde tocK nog gevolg te kunnen geven aan zijn gedane toezeggingen, is Z. K. H. de Prins, na zijn bezoek aan de in den Achterhoek getroffen streken in afwijking van zijn voorne men om van daar naar het Loo terug te kee- ren, gisteravond te-6 uur 20 min. per Staats spoor in Den Haag aangekomen om den gala- avond van den Kon. Officiers Schermbond bij te wonen, waarna hij zoo mogelijk ook het avondfeest ten bate van den opbouw van Dren te zou bezoeken. DE AANNEMING VAN PRINSES JULIANA. Lidmate van de Ned. Herv. Kerk. Naar wij vernemen wordt de Koninklijke Fa milie de volgende week te s Gravenhage ver wacht in verband met de aanneming en be* vestiging van H. K. H. Prinses Juliana tot lid mate van de Ned. Herv. Kerk. Deze zullen respectievelijk plaats hebben ten Koninklijken Paleize en in de Julianakerk te 's Gravenhago op nader bekend te maken data. DE MINISTER VAN WATERSTAAT NAAR DEN BOSCH. Opneming van den waterstaat kundigen toestand in de om geving. Naar wij vernemen, zou de Minister van Waterstaat zich gisteren, vergezeld van den heer P. J. P. ven der Steur, referendaris aan het Departement van Waterstaat, naar 's-Her- togenbosch begeven, ten einde aldaar met dc plaatselijke Rijkswaterstaat-autoriteiten den waterstaatkundigen toestand in de omgeving op tc nemen. DE BELGISCHE PROPAGANDA BOVEN MAASTRICHT, Geen militair vliegtuig gebezigd. Op de vraag van het Kamerlid Vanopden- bosch, wie de officieren waren, die volgens de „Action Nationale" den raid naar Maastricht per vliegtuig hebben ondernomen, heeft de mi nister van Spoorwegen en Luchtvaart ver klaard, dat geen enkel Belgisch militair vlieg tuig en geen enkele militaire vlieger deel heb ben genomen aan bedoelden tccht over Maas tricht. De raid moet gelijk worden gesteld met dien van een particuliere auto, door een burger chauffeur in het buitenland bestuurd. Indien onder die voorwaarden een overtreding in het buitenland plaats had, zou dan de regeering van dit land de noodige maatregelen moeten nemen? Zijnerzijds antwoordde dc minister van Lands verdediging: „Ik weet niet, welk vliegtuig boven Maastricht heeft gevlogen om er propaganda geschriften uit te deelen. Uit de registers van Öe vliegtochten van dien dag blijkt beslist, dat geen militair vliegtuig, nog eenig ander vlieg tuig dien dag het Belgisch vliegterrein heeft verlaten. Beslist mag dus verklaard worden, dat geen militair vliegtuig werd gebruikt." DE PASPOORTEN. liet wetsontwerp heden ïn behande ling. Bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer hedenmiddag zal naast eenige andere kleine wetsontwerpen aan de orde wor den gesteld de behandeling van het voorstel tot wijziging van de Zegelwet 1917 en van dc Wet op de Kanselarij-rechten (verlenging van den geldigheidsduur der paspoorten tot twee jaren en verlaging van de kosten daarvan). HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Het rijkspersoneel vraagt her ziening. Het dagelijksch bestuur van de Centrale van Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst heeft zich per adres tot de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal gewend met het verzoek, er bij de Regeering op te blijven aan dringen, thans reeds maotregolen te ne men om te komen tot herziening van het Bezoldigingsbesluit. Het bestuur herinnert aan de aanneming van do motie-Bulten wraardoor een ondubbel zinnige uitspraak werd gedaan, dat herziening van de bezoldiging van het Rijkspeisoncel wenschelijk is, terwijl voorts in het adres wordt opgemerkt, dat do Regeering in de Eerste Kamer bij monde van den Minister- President heeft verklaard, dat zij wel voor het harstellen van fqwten te vinden is, doch dat uit de door hare vertegenwoordigers in dc centrale commissie voor georganiseerd overleg aangenomen houding moet worden opgemaakt, dat deze toezegging tot geen en kele verbetering zal leiden. Tenslotte accentueert het bestuur zijn ver zoek met de volgende opmerkingen 1. dat enkel de ongunstige stand van 's Rijks financiën den grondslag voor de salaris verlaging vormde 2. dat de verlaging is doorgedreven met de publicatie van cijfers, die achteraf bleken den toestand te ongunstig weer te geven 3. dat daarna in sterke mate verbetering der Rijksmiddelen heeft plaats gehad, welke verbetering een aanhoudend karakter heeft aangenomen en 4. dat de aangevoerde argumenten voor de toegepaste verlaging daardoor zijn komen te vervallen 5. dat de gemeentelijke en provinciale •ambtenaren zoomede het spoorwegpersoneel in een gunstiger salarispositie verkeeren dan het Rijkspersoneel 6. dat het levenspeil van Ket Rijksperso neel ligt beneden het algemeen levenspeil in Nederland 7. dat in de onderlinge verhoudingen der salarieering voor de verschillende ambtenoren tal van onjuistheden bestaan NEDERL'. ADELSVEREENIG1NG. De algemeenc vergadering. Deze vereeniging heeft hare jaorlijkschc al- gemeene vergadering gehouden in „Pulchri Studio" te 's Gravenhage. De voorzitter G. C. Baron van Asbeck bracht in herinnering het grootc Verlies dat^ de Ver* eeniging heeft getroffen door het overlijden van Baronesse van Harinxma thoo Slooten, gcb. Baronesse Collot d'Escury te Leeuwarden, Eere-lid van de Vereeniging. Het tot standkomen van de zustervereni ging „Damespenning" is aan haar initiatief te danken. Daarna werd door den secretaris, Jhr. A. G. Sickinghe, verslag uitgebracht over het afge- loopen jaar. Uit het verslag blijkt, dat het ledental is toegenomen van 556 tot 576. Aan verschillende personen konden uitkec- ringen worden gedaan tot een totaal bedrog van 18794.14. De bijdrage van „Damespenning" bedroeg ƒ1110.90. Aan den penningmeester O. L. Baron Ben- tinck werd donk betuigd voor zijn nauwgezet beheer en de rekening en verantwoording goedgekeurd. De aftredende bestuursleden Dr. W. C. A. Baron van Vredenburch, O. L. Baron Bentinck en Mr. A. Boron Mockay werden herkozen terwijl in de vacature ontstaan door het be danken van Mr. A. T. J. Schade van Westrum werd gekozen Mr. E. Baron Speyart van Woer den. DE WETHOUDERSBENOEMING TE ROTTERDAM. Na de 14e stemming in arrenmoede uitgesteld. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gis termiddag zonder resultaat voor de 14e maal een stemming gehpuden ter benoeming van een wethouder in de vacoture-Schouten. Dc raad heeft daarna een voorstel-Van der Hoeven aangenomen om tot September met 4 wethouders te volstaan. VEREENIGING „ARBEID ADELT". De algemeene vergadering tc 's Gravenhage. In hotel „De Witte Brug" te den Haag is hedenmiddag de algemeene vergadering ge houden van de vei eeniging „Arbeid Adelt". De vice-presidente, mevr. De Clercq, deelde bij de opening der bijeenkomst mede, dat de presidente, mevr. Vening Meinesz, wegens on gesteldheid verhinderd was. Uit het jaarverslag bleek, dat voor plm. 27.647 aan arbeidsloonen werd betaald, ter wijl de opbrengst van de verkochte goederen 62.069.75 was. Het ledental nam in het af- geloopen jaar met 59 toe en het bedraagt thans 2040; cat von de afdeeling 's Graven hage vermeerderde met 40 en bedraagt nu 243. De afdelingsverslagen geven blijk van een opgewekt vereenigingslcven, al was in verschil lende afdeclingen de opbrengst van verkochte goederen minder groot dan het vorige jaar. Het aantal werksters der vereeniging bedraagt thans 249. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de verslagen van den financieelcn toestand en van het pensioenfonds der vereeniging. In beginsel werd besloten de volgende jaar vergadering te Hilversum te houden. De aftredende bestuursleden, mevr. Vening Meipesz, mevr. De Clercq, mevr. Kouwer, mej. Strüben en mej. Beetz werden herkozen. Nadat mevr. van Groningen-Reyers rapport had uitgebracht over het te Deventer gehouden congres van den Nationalen Vrouwenraad, werd de vergadering gesloten. GELUKTELEGRAMMEN. 10824 in April. In de maand April werden 10824 geluktele- grommen verstuurd, bestemd voor het binnen land en 260 voor het buitenland, terwijl van uit het buitenland en de scheepsstations 209 geluktelegrammen verzonden werden. Er waren bestemd voor: Amsterdam 2387, Rotterdam 1160, 's-Gravenhage 1163, Alkmaar 83, Arnhem 250, Breda 87, Deventer 59, Dor drecht 111, Eindhoven 81, Groningen 243, Haarlem 293, 's-Hertogcnbosch 96, Hilversum 151, Leeuwarden 113, Leiden 125, Maastricht 110, Middelburg 40, Nijmegen 157, Tilburg 82, Utrecht 324, Zutphen 34, Zwolle 78. UIT HET BOOKDRUKKERSBEDRLJF. Het prijstarief. In de Maandag en Dinsdag to Nijmegen ge houden vergadering van werkgeversorganisa ties in het boekdrukkersbedrijf is het voorstel van een der afdeelingen, om het bindend prijs tarief af te schaffen, verworpen. Benoemd werd nu een commissie van on derzoek, die rapport zal uitbrengen over dc bcdrijfstoestand^ waarna alsdan lop de Na jaarsvergadering een edefinitief besluit betref fende het tarief kan worden genomen. Met bijna algemeene stemmen werd in principe be sloten een pensioenregeling met de werkne mers tot stand te brengen. HET TUINFEEST OP „DE WILTZANGK." Minder begunstigd door het weer dun het comité en zoovele anderen gehoopt hadden, is gisterenmorgen tc elf uur op het landgoed „Dc Wiltzangk" onder Wusscnanr het tuinfeest ten bate van den Opbouw van Drenthe geopend. Tot hen, die door hun ounwezigheid hebben doen blijken van hun sympathie met dit feest, behoorden Minister Kan, mr. Linthorst Homari, commissaris der Koningin in Drenthe met mevr. LinthorstHoman; voorts mevr. Patijn dc Brauw, echtgcnoote van den burgemeester en eere-presidente van het tuinfeestcomité, mevr. Storm van 's Gravcnzande, echtgenooto van den burgemeester van Wassenaar dc burgemeester was wegens ambtsbezigheden verhinderd mr. H. Smeenge, lid van de Eer ste Kamer, generaal b.d. de Ridder, schout bij-nacht b.d. Suchse, de heeren Hoejenbos, van Hoeven en Pierson, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester van het comité voor den opbouw van Drenthe, Westerlof, voorzitter van het landelijk comité voor kindcruitzending uit Z.O. Dcnrthe, Jongbloed, inspecteur voor de werkverschaffing in Drenthe, Krcvpvcld, vice- voorz. van do Kamer van Koophandel, het gc- meenteraads lid ir. van Sandick en vele andc- ren. De Minister1 van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kan, hield hierop een toespraak waarin hij zeide gaarne aan het verzoek dit feest te openenen te hebben gevolg gegeven. Een Engelsch wijsgeer, aldus spr., heeft eens gezegd: „Wij gaan tot mannen, als wij philo sophic behoeven, tot de vrouwen wenden wij ons om troost." Van deze waarheid heeft- de commissie zich doordrongen betoond, doordat in hoor boezem mannen en vrouwen samen werken en aldus aan Drenthe brengen dc dosis wijsbegeerte, die het behoeft om te beseffen, dat eerst geleidelijk afdoende verbetering valt te verwerven, terwijl inmicjdels de troost niet ontbreekt voor hen, die daaraan behoefte mochten gevoelen. Het zal daar in het verre land tot gerustheid stemmen dat nevens de regeering zoo vele vooraanstaande medebur gers moeite noch onkosten ontzien om Drenthe tegemoet te komen. Dezo vorstelijke lusthof, met een gulheid, die aan dc beste eigenschoppen van Perzische vorsten herinnert, ter beschikking gesteld, symboliseert als het ware antithetisch het medegevoel van gelukkiger stervelingen met hunne minder bedeelde medeburgers in het Noorden. Met den oprechten wensch, dat de rustclooze pogingen van de velen, die hier samenwerken, schitterend bekroond mogen worden, verklaar de dc minister ten slotte het tuinfeest geopend. Nadat het Wilhelmus was gezongen, dankte mevr. van de Bergh den minister voor zijn toespraak en bracht ze voorts dank aan de eere-presidente, zoowel voor hoor woorden als voor het prachtig aandeel, dot zij in de voor bereiding van het tuinfeest heeft genomen. Mr. Lindhorst Homan, commissaris der Ko ningin in Drenthe, zeide vervolgens met genoe gen naar hier te zijn overgekomen om de ope ning van dit feest bij te wonen, dot ten doel heeft den nood in zijn provincie te helpen leni gen en tot den opbouw bij te dragen. Spr. refe reerde zich verder aan de voor het welslagen reeds geuite wenschen. Hierna nam het feest een aanvang met het voorrijden van versierde boerenwagens en sjeezen en een Drentschen bruidsstoet. DOODSLAG IN EEN DANSHUIS. Voor de rechtbank te Winschoten is behan deld de zaak tegen den arbeider U. D. uit Blijham, thans gedetineerd, verdacht van moord, althans doodslag, op Jacob Boelman te Winschoten, in den nacht van 22 op 23 Jan. Dit geval betreft den noodlottigen afloop van een danspartij in het danshuis van den heer Van Dam aan de Venne, waarbij J. Boelman om het leven kwam. In de dagvoardirg werd verdachte ten laste gelegd, dat hij dien nacht met het opzet, om genoemden J. B. Boelman van het leven tc bcrooven (subsidiair zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, in ieder geval te mishandelen) opzettelijk B. met een mes (althans met een scherp snijdend voorwerp), met kracht een steek of stoot heeft toegebracht, waardoor het halsmcrg van Boelman is doorgesneden, ten gevolge waarvan deze onmiddellijk, althans zeer kort daarna is overleden. Geëischt werd 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dc verdediger» vroeg vrijspraak wegens ge brek aan bewijs, alsmede onmiddellijke invrij heidstelling, welke geweigerd werd. Drinkend^ arbeiders denken niet. oT'Wi.- i - Jlit het Duitscli door ERNST KLEIN .Geautoriseerde vertaling vanl 5/ V. DITKMARINE. 2B23 JLoo zoo I" glimlachte zij, „in ieder ge* Val hebt u een eigenaardig© opvatting over dergelijke zaken, mijnheer Wood. Dat een gentleman het uit het oogpunt van belasting- technischen aard kan beschouwen, is geheel hieuw voor mij. Maar zeker interessant gaat u nu verder, wilt u? Of wacht - eerst nog een kop koffie?" Betooverend was het spel van' Kaar slanke Vingers, .terwijl zij een kop koffie voor hem inschonk en het hem toereikte. Daarop nes telde zij zich wederom op de ottomane, hield het hoofd schuin bereid hem aan te hooren. „We zullen het geheele begrip „gentleman" buiten spel laten, madame. Het is zoo vaag en wordt zoo dikwijls misbruikt, dot wij beter doen, het ten minste nu op zij te leggen."^ James Wood glimlachte. „Het is voor beide partijen zeker aangenamer als wij onder ver mijding van alle omwegen zoo snel mogelijk op het doel afgaan. Dus kort en bondig, luis tert l U ^ebt in uw etablissement roulettetafels staan, waarmee gij vreemde praktijken uit haalt. ZooaTs ik mij met mijn eigen oogen overtuigd heb loopt van den yoet _van _den_ croupier onder het kleed cn door een poot van de tafel een hevelinrichting, die op het goede moment aan de roulette zelf een kleine, nauwelijks zichtbare, plaat in de hoogte schuift zoodat het balletje precies op het cijfer valt dat de croupier hebben wal, hooge beginselen van deze instelling zorgen, dat dit altijd die cijfers zijn, die het minst bezet zijn." „Ja, het geheel werkt zeer betrouwbaar," zeide madame Leonie, „maar men moet groote handigheid hebben het goed vol te houden." „Dat kan ik me indenken. Als de croupier verkeerd trapt en juist het nummer uitkomt, dat vijf maal met Ket maximum bezet is, kan het in de papieren loopen." „En het ergste is dat men de schuldige niet straffen kandat begrijpt u toch, mijnheer Wood „Natuurlijk. U bent aan zijn bescheidenheid gebonden." „óeweldmiddelen hebben wij verbeurd en bovendien zij kompromitteeren gauw, hier mee ziet u dus, mijnheer Wood, dat, hoe knap dit kleine toestel geconstrueerd is en hoe goed dit werkt wij om het te hand haven toch altijd een groot risico loopen. De politie die in onze stad goed georganiseerd is, moet ook in het oog gehouden worden. En nu komt u een „gentle pardon, ik her inner mij en wilt ons nog een belasting bo vendien opleggen I Bedenkt u toch, dat ik de laatste en zelfs de voorlaatste rekening aan mijn kleermaker te Parijs nog schuldig ben I Het is een groote ellende I" Hoe betooverend-verleidend zat zij naast hem op de ottomane. „Hm", sprak James Wood, „al die omstan digheden maken de zaak nog ingewikkelder. Ik zou een onwaarheid spreken als ik niet toegaf, dat ik. zeer metii mee voel I 'Een elegante vrouw als u, die haar toiletten niet betalen kan I ^ie ellende verteedert mij en daarom zal ik ik was voornemens het dubbele te vragen Sr-s met twee duizend pond genoegen nemen. Aristides Sperazzi maakte op zijn fauteuil een heftige beweging, maar madame Leonie legde hem met een enkele handbeweging het zwijgen op, nog vóór hij iets kon zeggen. „Neemt u het niet kwalijk, mijnheer Wood," zeide zij glimlachend, „het temperament van mijn broer is eenigszins heftig. De som, die u daarnet geliefde te noemen, klinkt wel wat hoog, maar ik vermoed, dat wij de zaak rus tig kunnen bespreken, niet waar Nu was het James Wood die zich tot haar overboog. Maar wat zij in zijn oogen zag was geen bewondering, geen begeerte, maar een koude, onbuigzame wil. Hij wenschte twee duizend pond. En hij was besloten zich door geen list een halve kroon te laten afnemen. „Madame", zeide hij, „u bent een van de schoonste vrouweh, die ik in mijn leven ont moet heb. Als mijn toestand niet zoo wan hopend was, zou ik deze tweeduizend pond nemen. Want betalen moet mijn waarde gast heer, of hij wil of niet en zou daarvan uwe kleermakersrekeningen betalen. Nu was de broeder nfet meer kalm te hou den. Alle voorzichtigheid vergetend, beet hij haar in het Spaansch zijn heftige, woedende woorden toe. Zij vertrok het gezicht entstemd en schudde het hoofd. James Wood schonk zichzelf, gelaten, een nieuwe kop koffie in en zeide welwillend, de zwakheden van een buiten zichzelf gerookte medcmensch in acht nemend „Neen, mijn beste, waarde Sperazzi u zult Ibrahim niet naar boven roepen en mij door hem het hoofd stuk laten slaan Met groote opengesperde oogen staarde de Oosterling hem aan. „Bent u een duivel stamelde hij. „Verstaat u ook al Spaansch „Zooals u ziet. En opdat u zich niet weder om aan een dergelijke uitspatting te buiten gaat, wil ik u er op opmerkzaam maken, dat zelfs in de tegenwoordigheid van deze vrouw, ik mij niet w2crhouden zou de bedreiging waar te maken, waarmede wij ons gesprek geopend hebben." Sperazzi wilde antwoorden. Doch wederom sneed een handbeweging van madame Leonie zijn woordenvloed of. Zij lachte. Klaarblijkelijk amuseerde zij zich kostelijk. „Mag ik vragen wat voor bedreiging dat- w&ü zeide zij. „Laten wij daar niet over spreken, madame uw broer weet er genoeg van. Maar, om na deze kleine onderbreking op ons eigenlijk thema terug te komen, wil ik u mededeelen dot ik, bij het binnentreden in uw huis een pond en een revolver bezat „De revolver moest zeker in actie treden als het pond verloren zou zijn „Inderdaad misschien zelfs in de kamer." „Foei, hoe melodramatisch I En nog eens foei hoe lafl Heeft een man als u werke lijk geen ander alternatief „Ach, wat beteekent dateen man als ik Ik kan misschien een smoking met meer stijl dragen dan een ander - maar overigens doch waarom zouden wij van zaken spreken, die onverkwikkelijk zijn en zooals ik zie, mij in uwe achting doen dalen I Ik heb van de revolver en van het pond alleen gesproken om u in twee woorden mijn toestand mede te deelen. Uw roulette heeft alles gedaan om mij tot den dood te brengen en dat in aan merking genomen, vind ik tweeduizend pond voor mijn leven niet te hoog geschat. U zult moeten toegeven, dat deze som eerder te laag gesteld is." „Zonder twijfel, mijnheer Wood, echter..." „Het lag in mijn voornemen, vierduizend pond te vragen. Maar de heer Sperazzi wist wat hij deed, toen hij u tot hulp liet uitkomen. Ik stel mij op het oogenblik niet met minder don vierduizend tevreden, maar ik breng twee duizend in aftrek voor het aangename uur, dat ik aan u te danken heb. Madame, ik hoop dat u zult moeten toegeven, dat een man, die een our geleden niets anders dan de loop van zijn revolver voor zich zog, zich niet nobeler gedragen kan. Ik taxeer mijn geheele leven op tweeduizend pond, cn een uur van het uwe op evenzo^ veel." Lang zag zij hem aan. Een zeldzame voc-.r hem onbegrijpelijke glans straalde uit den af grond van haar oogen tot hem op. „En als ik als wij u dat geld geven vroeg zij. Sjerazzi sprong op. Gesticuleerde. Rolde met de oogen. Schreeuwde, Grieksch, Spaansch, Arabisch alles door elkaar. „Gaat zitten 1" beval zij hem, zonder hem aan te zien. Want haar oogen zochten nog steeds Wood. „Je bent gek je bent waanzinnig .n rochelde de dikke man. „Gaat zitten Gehoorzaam liet hij zich op den fauteuil neérvallen. Bromde en knorde voor zich heen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5