Plano's L. J. LUIJGX Zn. Be Princess Rcom BINNENLAND, LAMPEKAPPEN. KIEST DERDE BLAD. Ook papieren Piooikappen. H.V. MIDDENSTANDS-BANK Deskundige voorlichting hij den aan- en verkoop van Effecten. Verhuring van Lips safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieien Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4 Een ieder Bechstein BlOthner P@ rzina 1. KLEIN, UfrechtsGhestr. 44 25e Jaargang Mo. 286 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" 4 Juni 1927 dc politie ten spoedigste de aangerichte scha de zal opnemen en toxeeien. Aan B. en W. werd een voorloopig crediet verleend tot het doen van noodzakelijke uitgaven Getracht zal worden te bevorderen, dot waar noodig ge- heelc of gedeeltelijke schadevergoeding wordt gegeven. Tot leden van dc commissie werden benoemd de heeren Rocterdink, Minkfcld en Muilcmnn. De buitenlondschc deelneming. Uit Brussel wordt gemeld Minister Vandervclde heeft van het Belgi sche gezantschap in den Haag een telegram ontvangen, waarin minister Beelaerts van Blok land hartelijk laat bedanken voor de deelne ming van dc Belgische regeciing in de storm ramp. Minister Beelaerts van Blokland gaf tevens uiting aan de hoop dat de storm, die ook België had getroffen, door geen' slachtoffers had gemaakt. Aanwijzing voor bezoekers van Ncedc. De districtscommandant der maréchaussees te Zutfen heeft in verband met het drukke verkeer naar en van Necde een verkeersrege ling ontworpen. Van Twente uit gaal de ver keersweg naar Neede via Haaksbergen, Tiber- gen, Haarlo, van uit het Westen (Holland) over Lochem.. Het verkeer van uit Ncedc, dus in terug gaande richting, wordt geleid over Dclden en Diepenheim. De heer J. Abing, fabrikant te Neede, heeft bij zijn fabrieksterrein aan den Borculoschcn weg een parkeerpark voor auto's ingericht. Onjuiste berichten. Sinzol, zeide deze laatste terloops in een enkel zinnetje, dat echter in het geheel verloren ging, dat aan de politiek, door minister Van dervclde gevolgd, ook de terughoudendheid dient toegeschreven, welke door de geallieerde mogendheden aan den dog wordt gelegd in zake de verwerping van het Nederlandsch- Bclgischen verdrag. Naar de Independence Beige thans meent te weten, zou minister Vandcrvelde in zijn. ant woord aan Sinzot deze kwestie om redenen van diplomotieken aard niet hebben aange raakt, maar dit wel gedaan hebben, in do jongste bijeenkomst der Kamercommissie voor buitenlandsche zaken. Wat de houding der geallieerde mogendhe den ten aanzien van het Nederlandsch-Belgi- sche geschil betreft, zoo zegt het Brusselscho blad, is er niets, dat de veronderstelling wet tigt, als zouden de geallieerden nl^t volkomen sympathiek staan jegens de rechten en de rechtmatige belangen van België. Het is een feit, aldus de Indépendance verder, om moor een voorbeeld aan te holen, dot Frankrijk het voor Rotterdam zoo belangrijke vraagstuk der entrepot-toxes nog niet heeft opgelost. Men is dan ook gerechtigd te gelooven, dat Frank rijk aldus te kennen wil geven, dnt het wacht op de oplossing van het Nedcrlandsch-Belgi- schc vroogstuk, dat ten hoogste de haven van Antwerpen betreft. HET PALEIS NOORD EINDE. Het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te 's Gravenhage zal Van 7 dezer tot nader bericht voor dc publieke bezichtiging zijn ge sloten MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE." De Stormramp in den Achterhoek- HET KONINKLIJKE BEZOEK AAN HET GETEISTERDE GEBIED. Het bezoek van de Koningin. Men meldt ons uit Lichtenvoorde Gistermorgen te elf uur arriveerde te Lich tenvoorde de commandant van het veldleger, generaal Muller Massis, die een bezoek bracht aan he$ geteisterde gebied. Te kwart over elf arriveerde H. M. de Ko ningin, vergezeld van den Commissaris dor Koningin in de provincie Gelderland, baron S. van Heemstra, per auto voor een bezoek aan de geteisterde streken. Dc vier auto's, waarmede H M. de Koningin en gevolg den tocht maken, kwamen over Zieuwcnt. van Ruurlo. Op het stadhuis werd H. M. de Koningin ontvangen door den Burgemeester van Lich tenvoorde, den heer A. J. van dc Laar. Onder leiding van den burgemeester werd vervolgens gereden naar de buurtschap Lie- velde, om daar dc groote verwoestingen in oogcnschouw te nemen. Nader wordt ons uit Lichtenvoorde geseind: Ook dc prinses bezoekt Groenlo en Beltrum. Uit Groenlo meldt men nog Te Groenlo arriveerde, even nadat H. M. de Koningin was aangekomen, ook H. K. H. prin ses Juliana. Deze had hedenmorgen afzonder lijk een bezoek gebracht aan de omgeving van Groenlo. Zij bezocht de buurtschap Beltrum, waar zij de verwoestingen in oogenschouvi nam. Vervolgens bracht zij een bezoek aan het R.-K. ziekenhuis St. Gerharus, waar zij zich geruimen tijd met de daar opgenomen ge wonden onderhield. Zij bood de patiënten bloe men aan. Nadat in den koninklijken trein, die op het stationsemplacemei-.i was aangekomen, de lunch was gebruikt, begaven H. M. de Ko ningin en H. K. H prinses Juliana zich naar het St. Vincentiusgasthuis te Groenlo. Hier werden zij ontvangen door den burgemeester, den heer I J A. Kraakman Deze stelde verschillende personen aan H.M. en H.K.H voor. Rondgeleid door pastoor Bron gingen de hooge gasten langs de bed den van alle gewonden. De Koningin en de Prinses sproken met alle patiënten en spraken hun moed in. Zoowel de Koningin als de Prin ses waren zeer aangedaan door het leed dat zij hier zagen. Het bezoek aan het ziekenhuis duurde ruim een half uur. Daarna vertrokken de Koninklijke auto's naar Eibergen, waar men te kwart voor 4 arriveerde. De Koningin en de Prinses werden begroet door den burge meester, den heer J P A Wilhelm. De Ko ningin informeerde belangstellend naar den toestand in deze gemeente Het oponthoud duurde ongeveer 10 minuten. Van hier ver trokken de hooge gasten naar Neede waar zij te kwart over 4 arriveerden. Van T4 regels 4.05, elke regel meer 1. Atelier voor het vervaardigen van Alle benoodigdtieden in cjc-oote keuze voorhanden. vcor Amersfoort cn Omstreken Langegracht No. 4 - Telefoon 3C4 AMERSFOORT voor zijn kopje koffie. worden gebouwd. Deze zullen zoo mogelijk op de erven der bewoners opgesteld worden, om de bewoners in de gelegenheid te stellen hun bedrijf voort te zetten. De stcun-actle. De burgemeester van Deventer heeft beslo ten dezelfde heeren, die het comité storm ramp Borculo hebben gevormd, ook voor de leniging van den nood door de nieuwe storm ramp veroorzaakt, bijeen te roepen. De com missie zal echter nog eenigszins worden aan gevuld. O.a. zal dc pers er in vertegenwoor digd zijn. Op initiatief van den burgemeester van Arn hem is aldaar een plaatselijk comité gevormd, dat zich zal belasten met het inzamelen van gelden voor de slachtoffers van de stormramp. Op aanstichting van den burgemeester van Hilversum zal aldaar op 8 Juni een inzame ling van gelden ten bate van de slachtoffers van de stormramp door het Roode Kruis wor den gehouden. De afdeeling Amsterdam van den Nederl. Bioscoopbond houdt van Donderdag af en volgende dagen een collecte in alle Amsler- damsche bioscopen, ten bate ven dc slachtof fers van de stormramp in het oosten des lands Een steuncomité. Te Neede is het plaatselijk comité tot hulp verleening als volgt samengesteld S. K. Haits- ma Muiier, burgemeester, voorzitterJ. Ab- bing, fabrikant, vice-voorzitter; Ds. P. van der Wal, Ned. Herv. predikant, secretaris; G. te Vaanholt, G. A. ter Weeme, wethouders; B. Assink. H Berenpas, E. Markerink, G. J ten Rae, raadsleden, S. Vollcma, hoofd der Chr. school, J. Th M. Gcubels, pastoor, S. Kam- stra, evangelist, dr. A. Th Planten, J. H. G. Batenburg, pastoor H. J. ten Rae, A. ter Wee- me, R. W. Kuiper, hoofd der U.L.O. school en F G. Osterhaus. De hoofdinspecteur der Volks huisvesting naar het geteisterde gebied. Op verzoek van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft de hoofdinspecteur van da Volksgezondheid, afdeeling Volkshuis vesting, zich begeven naar het door den jong- sten storm geteisterde gebied, om den minister te rapporteeren over den toestand van de huisvesting aldaar. Spoedvergadering van den Raad van Gorscl. In verband met den stormramp is de Raad van Gorsel Donderdag in spoedeischende ver gadering bijeengekomen. De voorzitter mr. W. H. E. baron van der Borch van Verwolde, burgemeester, sprak woorden van deelneming met de slachtoffers der stormramp, in het bij zonder wat het deel der gemeente betreft, dat getroffen werd, nl Harfsen. Op zijn voor stel heeft de Raad zich geconstitueerd tot plaatselijk comité van hulpverleening. De bur gemeester werd gemachtigd uit den Raad een commissie van 3 leden te benoemen, die met Donderdag hadden groote Londensche cou ranten een Reutcrtelegram uit Amsterdam, waarin werd meegedeeld, dat de stormramp in ons land 30 doodon en 300 gewonden hhd gemaakt. In een Londcnsch blad rectificeert een Am- sterdamsch Reuterbericht deze cijfers aldus 40 dooden cn 150 gekwetsten Een nadere mcdedceling van het Kon. Ncd. Met. Instituut. Men meldt ons: Het natuurverschijnsel, dat den len Juni in den Achterhoek van Gelderiand en in Twente zijn spoor van geweldige verwoesting heeft achtergelaten, draagt geheel het karakter van een windhoos, maar van een van buitengewone afmeting en intensiteit. Het oordeel van per sonen, die de verwoestingen hebben gezien, welke vroeger te Borculo zijn aangericht, luidt eenstemmig, dat de kracht van deze hoos groo- ter is geweest dan van de vroegere. Waren toen voornamelijk de daken vernield, nu ziet men in de zone van de sterkste verwoesting vrijwel alles platgedrukt. Alle boomen liggen in Zuid-Noordelijke richting tegen den grond en de huizen zijn met muren en al in de rich ting van de stormbaan tegen den grond gesla gen. Volgens ooggetuigen had de hoos de gewone slurfvormige gedaante en was duidelijk een draaiing om een verticale as tegenovergesteld aan de richting van de wijzers van een uur werk te onderkennen. Nu eens kon men onder dc donkere zuil door de lichte lucht zien, dan weer raakte de slurf den giond, geheel in over eenstemming met het feit, dat tusschen de verwoeste gedeelten de baan zich niet of slechts onduidelijk heeft afgeteekend, doordat de hoos zich van den grond heeft losgemaakt. Het spoor loopt in een rechte lijn van een punt ten Zuiden van Lichtenvoorde, dicht ten Oosten van die plaats langs, vlak ten Oosten van het station te Neede, om dan veel verder naar het Noorden den weg van Delden naar Goor te kruisen ep een punt, ongeveer op een derde van den afstand tusschen die beide plaat sen aan den kant van Delden. Waar de hoos het ergst heeft huisgehouden, liep dit spoor als rechte, vuile, bruin-zwarte, met modder en afbraak bedekte strook van on geveer 100 Meter breedte door het land. In dit spoor liggen de huizen neergeslagen en de boomen liggen, met modder bedekt, tegen den grond, geheel kaal, dc bladeren afgerukt en afgeschuurd. De windrichting is in de vuile strook van de zwaarste Verwoesting, voor zoo ver is nagegaan, overal Zuid geweest, samen vallende met de richting van de stormbaan. Aan weerskanten van genoemde strook be vindt zich een zone van geringer beschadiging, waain geen vuil op de voorwerpen te zien is; deze zone breidt zich aan weerskanten van de middenstrook van ongeveer tweehonderd meter breedte uit, zoodat de geheele breedte van hel spoor ongeveer vijfhonderd meter bedraagt, gedeeltelijk iets minder. Rechts van de strook zijn de boomen over het algemeen eveneens naar binnen gevallen, met Z.W. tot W. wind. Op sommige punten kan men in de linkerhelft der baan boomen zien liggen, die aangeven dot zij met N.W. tot N. wind zijn geval len en aan den weg van Delden naar Goor be vindt zich een onbeschadigde strook van eenige meters tusschen de zone met Zuidelijke en die met Noordelijke wind, blijkbaar het betrekkelijk stille centrum van het wervel. Deze waarne mingen zijn zeer goed in overeenstemming met de aanname van een verticalen wervel, die tegen de wijze van een uurwerk indraait. Het modderspoor van zwaarste verwoesting vormt dan de rechterflank van de wervelbeen, waar de algemeene windrichting en de windrichting in de wervelbeen elkaar versterkten. Te Neede vielen onweer en hagelslag niet met het overtrekken der hoos samen, maar gingen er aan vooraf. DE PRINS NAAR HET LOO. De Prins is gisteravond per Staatsspoor omstreeks half zeven naar Het Loo terugge keerd Een ruime uitgang naar zee. Ingediend is een wetsontwierp betreffende een overeenkomst van het Rijk met de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen tot het verschaffen aan dc werf dier inaastchappij van een ruimen uitgang naar zee. Deze omvat o.m. den bouw van een keersluis en verruiming van het verbindingskanaol naar de werf van de „Schelde" (raming rond 2J4 millioen gulden) voor rekening van den Staat cn een leening door don Staat aan de Schelde van ten hoogste 3,500,000. KAPITEIN G. J. M. VAN WEEL. De kapitein van den generalen staf G. J. M. van Weel, adjudant van den minister van oor log, zal van 13 Juni tot en met 10 Juli worden gedetacheerd bij het regiment wielrijders tc 's Hertogenbosch. DE AVERIJ A'AN DE „DOUWE AUKES". Geen noodseinen gegeven. Naar aanleiding van het bericht, dat te Scheveningen noodseinen werden opgemerkt, welke naar later bleek zouden gegeven zijn door den mijnenlegger „Douwe Aukes", deelt het departement ven marine mede, dat van het hijschen van een noodsein door Hr. Ms. mij nenlegger Douwe Aukcs geen sprake is ge weest. De mogelijkheid bestaat echter, dat het abusievelijk hijschen van een bal aan boord van de vóór ter Heyde ten anker liggende Douwe Aukes, gecombineerd met het feit, dat in dc voortop eenig waschgoed te drogen hing, aanleiding kan zijn geweest tot de veronder stelling, dat een noodsein geheschen was. (In ternationaal is n.l. aangenomen, dot als nood sein bij dag beschouwd wordt het toonen van een bal, waarboven of waaronder een vierkante vlag geheschen is Blijkens een bij het Departement van Ma rine ontvangen bericht zijrf de Douwes Aukes en de G 13 en G 16 te Ostende aangekomen. DE WERKING VAN HET INSTITUUT VAN DEN FABRIEKSARTS. Advies van de bezuinigingscom missie-Pop. Naar aanleiding van het onlangs aan den mi nister van arbeid, handel en nijverheid uitge brachte verslag van de commissie-Nolens, tot onderzoek naar de werking van het instituut van den fobrieksarts, wordt ons medegedeeld, dat ook de bezuinigingscommissie-Pop over de wenschelijkheid om ten aanzien van onderne mingen, waaraan een fobrieksafts is verbonden, afwijking van het bepaalde in artikel 66 der Ongevallenwet 1921 over de verplichting tot ongevalsaangifte, toe te loten, dien minister van advies heeft gediend. Dit advies, dot naar wij meenen in overeen stemming is met een voorstel van de commis sie-Van IJsselsteyn inzake de kosten der socia le verzekering, sluit zich in hoofdzaken aan bij dat der commissie-Nolens, doch wijkt in zoo ver daarvan af, dat het met inachtneming van de noodige algemeene door den wetgever te stellen regelen, welke gericht zijn op de waar borging van dc rechten en belangen der Rijks verzekeringsbank de bevoegdheid wil zien ge geven, om naar do omstandigheden van elk bijzonder geval met werkgevers, die aan hunne onderneming een aan te stellen eischen vol doenden geneeskundigen dienst hebben verbon den, een regeling te treffen, welke (en opzichte van de ongevalsaangifte, de wijze, waarop de geneeskundige behandeling zal worden ver leend en de vaststelling en de uitbetaling der tijdelijke uitkeering van de gewone wettelijke voorschriften afwijkt. Zooals uit het rapport der commissie-Nolens niijkt, adviseert deze tot een voor alle gevallen uniforme wettelijke regeling. ROTTERDAMSCHE GEMEENTEZAKEN. Factor en motie-Lührs. H. M. de Koningin heeft in gezelschap van Baron van Geen en den Commissaris der Ko ningin in Gelderland, S. Baron van Heemstra, onder leiding van den burgemeester een wan deling gemaakt door Lieveldc. Dc Koningin heeft hier verschillende geheel of gedeeltelijk verwoeste boerderijen bezichtigd. Met ver schillende bewoners heeft Zij zich onderhou den, on hen toegesproken. Den burgemeester, den heer Van de Laar betuigde Zij haar deel neming met de ramp, welke de gemeente ge troffen heeft en Zij verzocht hem krachtig door te werken aan den wederopbouw. Omstreeks half een vertrokken de auto's van Lichtenvoorde naar Winterswijk, waar H. M. dc Koningin een bezoek bracht aan het zie kenhuis, waar de gewonden zijn onderge bracht. Van Winterswijk werd de tocht voortgezet naar Groenlo, waar allereerst in den intus- schen aangekomen salontrein de lunch werd gebruikt. De Koningin heeft in Ruurlo den trein ver laten Vandaar reed H. M. per auto naar Lie- velde. Zij heeft daar de verschillende ver woeste boerderijen bezichtigd, onder geleide van den burgemeester van Lichtenvoorde. Langdurig onderhield H. M zich met de be trokken bewoners. In 't bizonder met den 'heer G. Reierink, wonende op de boerderij „Kort- bink". De Koningin informeerde belangstellend hoe zich de ramp had toegedragen. Reierink deed daarop aan H M. een omstandig ver haal van wat hij Woensdagmiddag beleefd heeft ,/t Was ongeveer 4 uur, aldus Reierink, en omdat er een bui kwam opzetten hebber, wij voor den hagel de vensters, dat zijn de buitenblinden, dicht gedaan. Zoodoende heb ik niets van het aankomen van den wervel storm gezien. Toen het begon te kraken vluchtte ik naar dc deur, greep m'n dochtertje van vier jaar, dat dicht bij de deur stond, gooide de deur open, maar werd od hetzelfde oogenblik weggeslingerd. Mijn dochtertje dat ik bij den schouder had vastgegrepen werd mij ontrukt. 25 Meter van de voordeur ver wijderd kwam ik weer overeind, en toen de warreling van zand en ponnen voorbij was kon ik zien dat mijn geheele boerderij ver nield was. Het bloed in mijn gezicht Reie rink bekwam eenige hoofdwonden belette goed te zien. U begrijpt, mevrouw, dat ik het eerst rondkeek naar mijn dochtertje. Het log niet ver van me ef en het huilde niet eens. Toen ik echter het kind vastgreep begon het hard te huilen het wederzien was voor mij een gewaarwording van groot geluk, doch daartegenover moest ik het aanzien dot alles vlok voor den grond lag. Tk hoorde het angst- geschrei van mijn ouders, ook mijn kind ven 5 maanden moest onder het puin liggen." De wonden aan mijn armen en beenen op- geloop en kreeg ik bij het zoeken naar mijn oude lui. Gelooft u mevrouw wat een mensch in zulke oogenbliklcen doen kan? Met behulp van toegesnelde buren kon het mij in een half uur tijds gelukken de oude lui en ook mijn kind te redden. De zware balken, die intact gebleven waren, hebben het kind beschermd. Toen ik het kleintfb vond, speelde het' met een tabaksdoos. Als het kind in de wieg was gebleven, zou het ongetwijfeld verpieterd zijn, want de wieg was totooi uiteengoscheurd." Een half uur lang heeft de Koningin zich met dezen Reierink onderhouden. H. M. vroeg hem naar de personen, die zich bizonder ver dienstelijk hebben gemaakt en Reierink noem de zijn beide buurtbewoners de Wolwoart cn Will ems en. De eerste had onmiddellijk na de romp veel volk bij elkaar geroepen voor de redding. Om 12 uur is de Koningin van Lievelde verder gereden over Lichtenvoorde naar Win terswijk, waar H. M. een bezoek bracht aan het ziekenhuis. Uit Winterswijk wordt ons geseind Hedenmidddog arriveere alhier met klein gevolg H.M. de Koningin om de slachtoffers van de stormramp die in het ziekenhuis te Winterswijk zijn opgenomen te bezoeken. In het gevolg bevond zich ook freuie van Zwin- deren, hofdame. H.M de Koningin begaf zich allereerst naar het R.K. ziekenhuis, waar zij werd ontvangen door de Eerw. moeder-overste. Deze geleidde haar naar de ziekenzalen De koningin infor meerde belangstellend naar den toestsnd der gewonden en sprak hen hortelijk toe, hen een spoedig herstel tcewcnschende. De Koningin bood alle patiënten bloemen aan. Vervolgens begaf H M zich naar het Al gemeen Ziekenhuis. Ook hier sprak zij de zieken toe en bood hen bloemen aan. Met de eigen auto's vertrok het gezelschap vervolgens tiaar Groenlo. Te Eibergen. No het bezoek aan Beltrum vertrokken de Koninklijke auto's naar Eibergen. Onderweg werden de aangerichte verwoestingen in oogen» schouw genomen. Te kwart voor vier arriveerden de auto's voor het gemeentehuis van Eibergen, waar H. M. de Koningin en H. K. H Prinses Juliana begroet werden dooi den burgemeester, den heer J. P. A. Wilhelm. De Koningin infor meerde belangstelend naar den toestand in de gemeente Eibergen. Het oponthoud duurde ongeveer TO minuten. Te Neede. Van Eibergen vertrokken H. M. de Koningin en Prinses Juliana naar Neede. Toen de Koningin en Prinses Juliana om kwart over vier voor het gemeentehuis van Neede arriveerden, trad dc burgemeester van deze gemeente, de heer S. K. Haitsma Muiier, naar buiten om dc hooge gasten te verwel komen. De burgemeester stelde aan H M. vcor dr. A. T'h. Planten, die de eerste hulp aan de gewonden heeft verleend. Nadat de Koningin langdurig met den geneesheer had gesproken, werd de burgemeester uitgenoodigd, naast H. M. de Koningin plaats te nemen. Bij den Ruwenhof stapte de Koningin uit en wandelde langs de verwoeste huizc-n. Dc Prin ses begaf zich naar dc ingestorte fabriek der firma Ter Weeme. H. M. sprak eenige bewo ners van den Ruwenhof aan en vroeg belang stellend naar hun toestand. Zij sprak bemoe digende woorden. Tijdens dit bezoek hielden de marechaussees en de politie scherp de wacht tegen pogingen tot filmen of fotogrofeeren. De aanwezige fotografen werden zeifs met inbeslagneming van hun toestellen bedreigd. Toen dc koninklijke auto's weer verder waren gereden, stopten zij een eindweegs verder, om dat de Koningin een troep geniesoldaten, die juist voorbijkwam, wilde aanspreken. Bij Van Zandwijk op bezCck. Hare Majesteit heeft vervolgens een bezoek gebracht ten huize van den conducteur Van Zandwijk, wiens vrouw en dochter in het zie kenhuis te Lochem worden verpleegd, en van wien een andere dochter is overleden. De Ko ningin sprak troostwoorden tot den man cn uitte den wensch, dat zijn vrouw en dochter weer spoedig hersteld terug zouden keeren. Buiten de kom van Neede voegde de Prinses zich bij H. M. en werd afscheid genomen van den burgemeester. Over Haaksbergen en Us- sclo reden de koninklijke auto's naar Enschedé. Te Enschedé. Gistermiddag te ongeveer halfzes hebben de Koningin en de Prinses met klein gevolg ook een bezoek gebracht a'an de Enschedésche zie kenhuizen, waar te zamen zes slachtoffers van de stormramp worden verpleegd. Dc autori teiten aldaar wisten van het bezoek niets of, tengevolge waarvan het gemeentebestuur ook niet tegenwoordig kon zijn Nadat de hooge gasten ongeveer een uur in de beide zieken huizen hadden vertoefd en zich met de getrof fenen hadden onderhouden, werd per auto naar de inmiddels hier aangekomen hoftrein gereden en werd te ongeveer 7 uur de terugtocht naar het Loo aanvaard. De belangstelling voor het Koninklijk bezoek was overal groot. Te Neede hadden de men- sohen den heelen dag al naar de hooge gasten uitgezien, doordat op 't laatst in de gevolgde route nog verandering schijnt gebracht te zijn, waardoor de Koningin en de Prinses eerst om 4 uur verschenen. In Enschedé was niemand op het bezoek voorbereid. •Aanvankelijk was, naar wij vernemen, het plarf gevormd om ccn tweedaagsch bezoek aan de verwoeste streek te brengen. Daar hiervan echter moest worden afgezien, hebben dc Koningin en de Prinses ieder een gedeel te van de geteisterde streek bezocht. De Prinses trad hier dus voor het eerst op als plaatsvervangster van haar moeder. Een barak van de Koningin. H. M. de Koningin heeft de gemeente Neede een barak aangeboden, welke plaats biedt aan 37 personep. De gemeente Deventer heeft eveneens eer. barak ter beschikking gesteld. Deze, plaats biedende aan drie gezinnen, wordt door per soneel uit de gemeente Deventer geplaatst en komt hedenavond gereed. Verder zullen zoo spoedig mogelijk keten NEDERLAND EN BELGIË. De houding der geallieerden. Uit Brussel wordt gemeld Bij de interpellatie van minister Vandcr velde, Dinsdag in de Kamer door den Waal- schen katholiek-conservatieven afgevaordige Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben Gede puteerde Staten van Zuid-Holland de raadsbe sluiten tot vaststelling van den vermenigvuldi gingsfactor en tot vermindering van de korting op de loonen en salarissen van het ge^ mcentepersoneel mot 3 ingevolge de mo- tie-Lührs, op welk laatste besluit zij de be slissing nog hadden aangehouden, goedgekeurtL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 9