DE WILDE HERTOGIN 25e Jaargang Mo. 287 AM E RS FOO RTSC H DAGBLAD „DE EEMLANDÉR" TWEEDE BLAG. BINNENLAND. FEUILLETON. Dinsdag 7 Juni )9i7 UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon besluit is mot ingang van 1 Aug. 1927 benoemd tot directeur van het post kantoor te Zwolle J. H. T. Phaff, thans adj.- inspecteur deTr posterijen en telegrafie te 's Gravenhage, en met ingang van I Juli 1927 benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Oldenzaal A. J. van Drunen, thans directeur van het post- en telegraaf kantoor te Barn e veld. bij Kon. besluit is benoemd bij het reserve- personeel der landmacht bij het personeel van den geneesk. dienst tot reserve-officier van gezondheid der 1ste klasse F. R. Elslo, G. Baarda, J. E. L. J. A. M. Huf, artsen tot reserve eerste luitenant-tandarts de dienstplichtige sergeanten tit. M. H. J. Koe nen, W. Lolkama, M. F. Diehl is aan de reserve le luitenants N. H. Wes terouwen vaan Meeteren, H. P.. Diep'hiris, J. H. Plaus, onderscheidenlijk van het T8e, het 13e en het 7e reg. inf. en B. W. F. M. Kloppen burg, van het dienstvak der mil adm. eervol ontslag uit den militairen dienst verleend benoemd bij het res. personeel der land macht bij de vrijw. landstorm bij het vrijwillig landstormcorps vaartuigendienst tot res. ka pitein voor speciale diensten de heer L A. van Gansteren bij Kon. besluit zijn benoemd tot advocaat- generual bij het gerechtshof te Amsterdam met ingang van 15 Juni '27 mr. P. M. F. Bau- duin, thans subst. officier vaan justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage en tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te 's Gravenhage, Delft, Alphen en Woerden ter standplaats 's Gravenhage mr. J. W. Bosch, thans ambtenaar van het O. M. bij de kanton gerechten te Groningen, Appingedam, Onder- dam, ter standplaats Groningen is met ingang van T Juni '27 benoemd tot secretaris van den Voogdijraad te Winscho ten mr. E. Post, advocaat en procureur, wo nende te Winschoten. NEDERLAND IN DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. Vertegenwoordigd door minister Beeloerts. Naar wij vernemen, zal Nederland in de zit ting van den Raad van den Volkenbond, welke 13 Juni as. aanvangt, worden vertegenwoor digd door den minister van Biritenlandsche Zaken, jhr. mr. Bcelaerts van Blokland. VOLKENBONDSWERK. De uitwisseling van bevolkingen in Thracië. Naar wij vernemen is de heer J. A. Goster te 's-Gravenhage benoemd tot president van de sub-commissie van den Volkenbond, belast met de uitwisseling van bevolkingen in Thracië. De heer Gorter was na den oorlog vertegen woordiger in Rusland van den Hoogen Com missaris van den .Volkenbond voor Russische zaken. MINISTER KAN. Heden naor Vriezenvccn. De minister van Binnenlandsohe Zaken en Landbouw, Mr. Kan, begeeft zich heden naai Vriezenveen, ten einde daar de turfbriketten- fabriek (E.N.T.U.M, patent-Rudeman) in wer king te zien. De minister zal tevens enkele deelen van het verwoeste gebied in den Achterhoek bezoeken. DE BIJZETTING VAN GENERAAL VAN VAN HEUTSZ. De aankomst der Indische militairen in ons land. De Indische militairen, die zullen deelnemen aan de plechtige bijzetting van het stoffelijke overschot van generaal Van Heutsz, zijn per rms. P. C. Hooft Zaterdag hier te lande aange komen. Te IJmuiden werden zij door den heer Eisma, kapitein van het Nederlandsch Indische leger, verwelkomd, namens den minister van Kolo niën. Ook de directeur van de Stoomvaart-Mij. Ne derland was ter begroeting aanwezig. De militairen zetten de reis naar de hoofd stad per trein voort, waar zij voor korten tijd intrek namen in het gebouw van de Burger wacht aan den Singel. Des avonds vertrokken zij naar Nijmegen. le Nijmegen was de commandant van de koloniale reserve met zijn officieren aan het station om het gezelschap, 40 man sterk, te ontvangen. Ook was er om te begroeten de gepens. generaal Mazee, oud-militair comman dant van Atjeh, wiens aanwezigheid voor de reizigers een blijde verrassing bleek, want veler oogen straalden bij den handdruk van hun ge wezen commandant. Door een groote in hun komst belangstel lende menigte buiten het station marcheerden de reizigers onder trommelslag (sterk werd nu het gemis van de muziek der kolonialen ge voeld) naar de koloniale kazerne in het Molen- veld, tusschen den Berg-en-Dalschen en den Groesbcekschen weg. Dc borst van de meeste onderofficieren en minderen in rang was van medailles voorzien, velen droegen een heele rij, waaronder bij de mecsten de Militaire Willems orde 4e klas, enkele 3e klas. Hartelijk zijn zij bij de Prins-Hendrik-kazerne ontvangen. Van het hoofdgebouw en aan weers kanten van den toegang tot het kazerneterrein woei de driekleur met oranjewimpel voor de makkers uit Indië uit. Nadat de gasten een oogenblik hadden ver toefd in het hun tot verbb'jf aangewezen pavil joen, waarin onderofficierenkamers voor hen zijn ingericht, deden de Amboineezen, Menado- neezen en Javanen den welvoorzienen rijsttafels alle eer aan. 's Avonds was er te hunner eere een strijkje in de kazerne, waar hun het eenige weken durend verblijf ongetwijfeld zoo aangenaam mogelijk zal worden gemaakt. Donderdagochtend vertrekt de deputatie met 160 man van de koloniale reserve onder geleide van den commandant en officieren naar Amsterdam, 's Avonds keeren zij allen naar Nijmegen terug. Waarschijnlijk niet vóór mid den Juli keeren de Indische militairen naar hun standplaatsen terug Het is de bedoeling dat zij van Nijmegen uit verschillende tochten door Nederland zullen maken. Amsterdam, welke stad bij hun wandeling Zaterdag veel indruk op hen moet hebben gemaakt, zullen zij na Don derdag andermaal bezoeken, om er dan veel merkwaardigs te bezichtigen en op het voor- loopig programma staat een bezoek aan Rot terdam, Den Haag, Breda, Deventer, tevens textielsteden in Twente, enz., mnar het meest op prijs zullen zij stellen het uitstapje naar den Haag, waar dc Koningin hen zal ontvangen. HET NED. ROODE KRUIS. Geen feestelijke herdenking van het 60-jarig bestaan. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roodc Kruis, in aanmerking nemende den om vang van de stormramp en de nooden, die al daar te lenigen zijn, heeft besloten de plechtig heden voor de herdenking van het zestig-jarig bestaan tot een minimum terug te brengen en elk feestelijk karakter aan die herdenking te ontnemen. Ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van het Nederlandsche Roode Kruis verleent het hoofdbestuur aan hen, die thans aan de vereeniging verbonden zijn en langer dan TO jaren bij het hoofdbestuur of de afdeelingen een functie bekleeden, een draagmedaille voor TO jaren trouwen dienst Vrijdag is ten bureele van het hoofdbestuur aan den voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, Z K H den Prins der Nederlan den, door den eersten onder-voorzitter jhr. J. H Roëll de medaille overhandigd, waarna door Z. K. H. aan do daarvoor in aanmerking komende eere-leden en leden van het hoofd bestuur voorzoover te 's-Gravenhage aanwezig erv ambtenaren en beambten ten bureele werk" zaom de medaille is uitgereikt. De voorzitters der afdeelingen zijn uitge- noodigd, in den loon van de volgende twee weken op afzonderlijk daartoe belegde verga deringen de medaille te willen uitreiken aan degenen, die daarvoor bij de afdeelingen in aanmerking komen. Over geheel Ncderlond zijn don gerechtigd tot het dragen der medaille 621 personen. De Stormramp in den Achterhoek. Gift van de Koningin-Moeder. H. Ml de Koningin-Moeder heeft langs tele- grafischen weg een belangrijk bedrag beschik baar gesteld aan het Hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis ten bate van de slachtoffers van- de cycloonramp. De steun-nctie. Het Papcfonds te den Haag heeft 10.000 beschikbaar gesteld voor de gemeenten Eiber gen, Groenlo, Lichtenvoorde en Neede. De on dervoorzitter van het Roode Kruis van den Kring Deventer, dr. Offerhous, bood namens de Vereeniging gratis verbandmiddelen aan. Uit verschillende deelen des lands komen reeds giften binnen bij den burgemeester van Groenlo. Begrafenis van slachtoffers. Zaterdagochtend werden twee slachtoffers van de cycloonramp op het R. K. kerkhof te Groenlo teraardebesteld en des middags had op de protestantsche begraafplaats de teraar debestelling van een derde slachtoffer plaats. Vele autoriteiten en notabelen woonden de droeve'plechtigheid bij. Gemeld kan nog worden, dat de toestond van drie der gewonden bedenkelijk is. Een indrukwekkend schouwspel. Uit Deventer wordt gemeld De burgemeestervan Holten, mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde, heeft belangwekkende mededeelingen gedaan van bet noodweer op Woensdagmiddag. Hij bewoont de villa De Berg, op den hoo gen uitlooper aan den zuidwesthoek van den Holtcrbcrg. Vandaar ziet men ver den Achter hoek in en over het geheele landschap van Sallard en den bovenloop van den IJssel. De heer van der Borch en zijn familie zagen met angst het noodweer komen, doch werden te vens geboeid door een indrukwekkend schouw spel. Van Holten uit gezien, kwam tusschen Lck chem en Zutphen, van hoog uit dc wolken, een lange, zwarte slurf naar het aardoppervlak, die als tastend over den grond ging. Plotseling was het, alsof op dc aarde een explosie plaats had, want van den grond rees langzaam een donkere wolk. Het kwam den* waarnemers voor, dat deze exploisie te Harf- sen plaats had. Direct daarop kwam een ander gevaarte uit de lucht, dot nu den vorm had van een slang, die kronkelend afdaalde naar de aarde en bij aanraking van den bodem eveneens een ex ploisie scheen te veroorzaken. Van Holten uit gezien, geschiedde dit rechts van Zutphen. Een derde slangvormig lichaam liet zioh zien, doch dit verdween weer, nadat het recht op Holten was aangekomen. De heer van der Borch stond op het punt met zijn familie het huis uit te vluchtenmen bleef echter binnen, omdat het gevaar scheen te wijken. Tijdens de waarnemingen heeft de burgemeester nog kunnen zien, dat de baro meter bij de nadering van den cycloon daalde tot ongekende diepte en enkele seconden later vooruitliep tot normalen stand, ook al werd toen het natuurverschijnsel nog gevolgd door krachtige windstooten. De heer van der Borch zeide ons, dat de verschijnselen alleen in de door hem aangedui de richting zichtbaar waren en niet boven Neede, omdat in die richting niet te observee- ren was. De toestand te Ncede. Men meldt uit Neede: In een onderhoud met ons heeft de burge meester van Neede, dc heer S. K. Haitsma Mulier, medegedeeld, dat de dakloos geworden ingezetenen op het oogenblik na de ramp zijn opgenomen door hulpvaardige ingezetenen der gemeente. Langen tijd zal deze verzorging niet kunnen duren, doch het gemeentebestuur is reeds druk bezig te zorgen voor woonketen en noodwoningen. Heden, Dinsdag, reeds zullen eenige-noodwoningen arriveeren, waarin dan het allereerst de grootste gezinnen der dakloozen zullen worden ondergebracht. De allerarmste dier gezinnen gaan daarbij voor. De barak, door H. M. de Koningin geschonken ten be hoeve der dakloozen, wordt reeds heden be trokken. De hulpschool, beschikbaar gesteld door de gemeente Deventer, dient alreeds tot tijdelijke woning van eenige gezinnen. Dank zij ook het Oranjekruis, dat ondergoe deren zond, kon men den slachtoffers, die niet meer aan kleercn hadden dan hetgeen zij droe gen tijdens de ramp, van verschooning voor zien. Het Centraal Genootschap voor kinderher- stclling- en vacantiekolonies bood door mevr. Spanjaard geb. Polak uit Borne een 30-tal plaatsen aan, voor het tijdelijk onderbrengen van kinderen. Mhalrcgelen voor den opbouw. Heden, Dinsdag te 2 uur, heeft ten ge- mcentehuize te Eibergen een vergadering plaats van het uitvoerend comité, voorzitter graaf Van Limburg Stirum, burgemeester van Brummen, welk comité deel uitmaakt van het provinciaal Geldersch comité, destijds reeds gevormd na de romp van Borculo. Aan deze vergadering zullen tevens deelnemen de burge meesters van Neede, Eibergen en Lichtenvoor de. Daar zullen dan de maatregelen worden besproken tot de vaststelling der geleden schade. Het ligt in het voornemen om den her bouw van het verwoeste gebied te decentrali- seeren door in iedere gemeente afzonderlijk den herbouw te doen plaats hebben. De minister van Financiën, jhr. De Geer, kon digde voor heden een officieel bezoek oan, met het doel over de geleden schade te confereeren. De fabriek van Ter Weeme. Te Neede is natuurlijk van belang hoe het zal gaan met de mogelijkheid tot herstel der textielfabriek van de firma Ter Weeme. De burgemeester van Neede deelde mede, dat hij ,in allerijl aon het corps genietroepen heeft gevraagd vaktimmerlieden te zenden voor het afdakken van de gebouwen der bedoelde fabriek. Gisternacht namelijk is door een ge weldigen regenval nieuwe schade toegebracht aan dc 120 weefgetouwen der fabriek. De firma Ter Weeme zelf nam onvenvijld het besluit tot herbouw, doch hoopt niettemin ook voor haar arbeiders dot men haar tijdig zal te hulp komen met het aan het werk zetten der werklieden, die tijdelijk op straat zijn gezet. De arbeiders der fabriek zijn dus den eersten tijd aangewezen op ondersteuning door hun eigen werkloozenkassen. Een beroep tot steun van Duitsche zijde. De ernstige gewonden. Omtrent den toestand der slachtoffers zei de burgemeester van Neede, dat zijn bevindingen ten aanzien der ergste gekwetsten helaas niet gunstig kunnen zijn, al moet hij daaromtrent gereserveerd blijven en zich verlaten op mede- deelingen der medici. De heer Haitsma Muiier zeide o.m., hoe van een jonge moeder, krach tige vrouw, bloeiend in jeugd, nog Zondag een arm is geamputeerd in een der Enschedescho ziekenhuizen. Daar liggen er nog met ernstige beenfracturen, die blijvende invaliditeit mee zullen brengen. De familie Zandwijk, die reeds een harer kinderen verloor, verkeert in ernstige ongerustheid over haar T4-jarig doohtertje, dat nog steeds sedert de ramp bewusteloos is. De toestand van het kind is hoogst ernstig. Het bezoek op Pinksteren. Het bezoek aan de zwaarbezochte streek een bezoek, dat om de daaruit te trekken baten buitengewoon welkom is was Pinkster- Zondag wel druk, maar mocht een vergelijking met Borculo in T925 niet doorstaan. Gelukkig zijn er stroomen bezoekers geweest, die ook hun offer op het altaar der naastenliefde heb ben gebracht. Doch de grootte der liefdegaven staat niet in de juiste verhouding tot hetgeen in de streek wordt geleden. Op Pinkster-Zondag moeten 6000 auto's hebben geparkeerd. Voor het neerzetten van een wógen betaalde men grif 1 en buitendien gaf men dan nog wat in de collecte. De collectes waren in Borculo per fect geregeld, dank zij de Woodbrokers. Hier gaat 't er wel goed mee, maar toch niet zoo als voor twee jaar. In Neede zelfs heeft de burge meester gaarne zijn medewerking verleend voor de straatcollecte. Hij meende, dat het zien der ruïnes den milddadigheidszin prikkelen moet en mag. Niet overal docht men hier zoo. De straotcollectes slagen daarom niet volkomen. Dat is jammer, maar het is niet anders, zegt het Vad. Daarbij komt, dat vooral op den Tweeden Pinksterdag de striemende regen velen terug hield. Steunactie te Parijs. In de Nederlandsche kolonie te Parijs is, ge lijk in 1925, een commissie tot leniging van den door de stormramp veroorzaakten nood op gericht. Door de ofdeeling Amsterdam der rijks* banier Zwoit, Rood, Goud is tot de in Neder land vertoevende republikeinschc Duitschers een oproep tot steun aan de slachtoffers van de stormramp gericht. Deze oproep, waarin her innerd wordt aan den gedurende de eerste jaren na den wereldoorlog van Nederlandsche zijde ontvangen steun ten behoeve van Duitsche noodlijdenden, eindigt aldus: „Geeft van harte in het besef, dat de solidariteit der menschen in het ongeluk de noodzakelijke grondslag vormt van een hooger peil der Europeesche beschaving." DE GROOTE SCHUTSLUIS TE IJMUIDEN. Het schutten kan thans weer ge regeld plaats vinden. Men is van Zaterdagmiddag af onafgebroken bezig geweest om de reservedeur in orde te brengen. Zondagmorgen kwam men daarmede gereed en dadelijk daarop is de deur met de hulp van de bok der Amsterdamsche Droog dok-Mij. ingehangen. Alles verliep zeer vlot en om 4 uur kon de bok weer naar Amsterdam vertrekken, en kon het schutten weer geregeld plaats vinden. DE FRAUDE KWESTIE OP HET ROTTERD. STADSTIMMERHUIS. Van een inval der politie geen sproke. In verband met het bericht in de verschillende bladen als zou er fraude gepleegd zijn op het Stadstimmerhuis te Rotterdam, en als zou de politie een inval hebben gedaan in een vergade ring van aannemers, die gehouden werd in het café „Eden", aan de Hoogstraat, bij welke ge legenheid de voorzitter, de heer K, zou gear resteerd zijn, heeft de Msb. zich gewend tot de justitieele afdecling der politie, die toegaf, dat er wel iets aan de hand is geweest, maar dat er over het algemeen sterk overdreven is. Het was de chef van, de Centrale Recherche ter oore gekomen, dat een klerk op het Stads timmerhuis zich bezig hield met minderwaar dige practijkcn, ten opzichte van eenige aan nemers. De bewuste ambtenaar had nameh'jk de plannen en bestekken onder zijn berusting, maar gaf deze meerdere malen ter inzage aan belanghebbenden, die ze echter niet mochten zien. Woensdagmorgen is commissaris C. van der Pol er zelf op uit getrokken, om den jonge man te ondervragen. Sinds dien is de klerk op het Stadstimmerhuis niet meer teruggekomen, waaruit gereedelijk kan worden opgemaakt, dat de verdachte klerk is geschorst, omdat hij niet te vertrouwen is. Van een inval der politie op een bijeenkomst van aannemers is evenmin sprake. De politie is alleen op deze vergadering geweest om ten overvloede bewijsmateriaal te hebben tegen den klerk. De politie heeft dat bewijs-materiaal ver kregen, want op de vergadering in café „Eden"' waren twee aannemers in het bezit van plannen en bestekken, ofschoon zij daar geen recht op hadden. Dit bezoek van de politie, dat geenszins als een inval moet beschouwd worden, heeft echter dit nog eens naar voren gebracht, dat er nog altijd afspraken bestaan tusschen aannemers in zake het verhoogen van de inschrijvingen voor de gemeente Rotterdam met een z.g. opzet, d. w. z. een Bedrag, dat later als een zekere be looning onder de aannemers, die voor de uit voering van een bepaald werk niet in aanmer king zijn gekomen, wordt verdeeld. Als verdere mededeeling werd nog gedaan, dat noch tegen den klerk noch tegen een der aannemers proces-verbaal is opgemaakt. DE MALVERSATIES TE BERGEN OP ZOOM. De officier van justitie in hoo* ger beroep. Door den officier van justitie te Breda fs hooger beroep aangeteekend tegen de uit spraak der rechtbank te Breda in de zaak van den oud-gemeente-ontvanger van Bergen op Zoom, die van het hem ten laste gelegde werd vrijgesproken. KORTE BERICHTEN. Verdronken. De zes-jarige J. Comijns is Zaterdag van het schip van zijn vader, dat in de Zuid-Willems vaart lag, te watr-r gevallen en verdronken. Het lijk is opgeviccht. Wat waard is gedaan te worden is waard goed gedaan te wordrn. Uit het Duitsch dooi ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L. DITHMAR1NE. „Ik breng u meer dan duizend pond ik brer.g u werk 1" „Werk voor mij Mijnheer Sperazzi, u bent de eerste die zoo iets van mij verlangt.Mag ik vragen wat voor soort werk dat is Zou ik in uw humaan Instituut, hetwelk door Ibrahim zoon van Abdullah gestejnd wordt, de hon neurs moeten waarnemen Of zou ik voor u de boeken moeten bijhouden Of zou ik „U zoudt mij eerst eens moeten aanhoorenl H herinnert u dat madame Leonie „Bij dien naam moet ik u in de rede vallen. Nooit zou ik het mij zelf kunnen vergeven haar te hooren noemen zonder gevraagd te hebben hoe het haar gaat. Ik hoop, dat ons klein di ner haar goed bekomen is „Uitstekend. U viel zeer in haar smaak ja mijn beste Wood Nog een minuut en hij noemt mij Jimmy en klopt me op de schouders I Maar Sperazzi ging onbewogen verder zijn zonnig gemoed voor zijn nieuwen vriend te ontsluieren. „Buitengewoon bent u in haar smaak geval- lenl Ik zeg u, zij is geheel verliefd op u en als ik niet haar broer, maar haar man zou zijn wat zou ilc jaloersch zijnl Zij is verrukt over u, mijn beste Jomcsl" Daar was het al I Wel nog niet geheel, maar toch bijnu. Of het niet beter zou zijn hem er uit te smijten? „Ja ja dut is zij, mijn beste James," lispelde de Oosterling verder. „U kunt u in denken, dat zij in onze zaak menschenkennis opgedaan heeft. Zij wil u vasthouden. U herin nert u, dat zij u gisteren gezegd heeft, dat wij iemand als u noodig hadden en de tweeduizend pond die wij u voor uw kleine ontdekking be taald hebben, moeten rente afwerpen." Dat had hij totaal vergetenI Had hij niet zelfs een halve toezegging gedaan „Nu en?" „Als u mij de eer wilt aandoen, waarde Ja mes, mij te begeleiden zal madame Leonie u die vraag beantwoorden. -Zij wacht reeds op ons kantoor." James Wood haalde onverschillig de schou ders op en ging mede. Hoe groot was echter zijn verbazing, als Sperazzi niet het zwaarver- gulde hek van no. 26 opende, maar verder ging tot het volgende huis. Hier hing aan den ingang een groot geelkoperen bord International Agency Sperazzi Co. Een bord, dat er zeer serieus, zeer solide en waardig uitzag. Half over den schouder zag Wood zijn begeleider spottend aan. Deze ech ter hief de dikke wenkbrauwen op alsof hij wil de zeggen „Ja, mijn waarde, schijn bedriegt 1 Zij betraden het huis. Dit was evenals het bord, serieus, solide en waardig. Een groot kan toor, waarin ongeveer twintig tot dertig jonge lui werkten, kwamen zij binnen. Landkaarten hïn gen aan den wand, treinregelingen en scheeps- routen volmaakten het geheel. Schrijfmachines tikten, hoe vroeg in den ochtend het ook was, er drongen reeds klonten aan de loketten. Er werd geld gewisseld. Reisbiljetten besteld, me- dedeelingen gedaan. James Wood viel van de eene verbazing in de andere. Hier werd werke lijk gewerkt. Sperazzi volgde hem, zonder lang op te houden, door het groote kantoor en ging met hem naar de eerste étage. Ook hier een druk zakenleven en alle mogelijke veelbeloven de opschriften aan de deuren, „Verzekeringen", „Tariefbureau", enzoovoort. Het werd James Wood vreemd te moede. Hij werd werkelijk bang. Sperazzi, die beleefd aan zijn linkerzijde voortging, kwam hem opeens heel anders voor. Zoo ernstig, en zakelijk als het geheele kantoor De gang werd door een glazen deur afge sloten hierop stond met eenvoudige zwarte let ters privé-kantoor. Zij traden binnen. Een kleine vestibule zagen zij, eenvoudig en smaakvol met oude gravures uit Alexandrië en Kaïro versierd, geheel zoo als het in een eenzaam koopmanshuis hoort. Een zwartgekleede Arabier nam de hoeden van de heeren aan. Sperazzi opende één van de twee groote dubbele deuren en liet James Wood binnentreden. In een groote helverlichte kamer zat aan een kolossale Amerikaansche schrijftafel mada me Leonie. Oef James Wood, die zich niet licht liet overbluffen, hield de adem van verbazing in. Zij droeg een elegante, maar heel eenvoudige japon, tot aan den hals gesloten. Geen brillanten geen parels. Een kalme, ernstige zakenvrouw. Zij zag er echter even betooverend uit als den vorigen avond toen zij vergeefsch gepoogd had James Wood het hoofd op hol te brengen. Nu zou het haar bijna gelukken. Hij stond daar en staarde haar aan. Onbeheerscht, overweldigd Zij stond op en trad op fycm toe. Zelfs haar gang was andersl Geen zweven, geen voort glijden. Geen voortschrijdend dansen. De chef van een groote firma staat op en gaat zijn be zoeker toegemoet. Zij reikte hem de hand, hij kuste die, zooals hij die van een hertogin ge kust zou hebben. Tevergeefs zocht hij hoar blik Hoffelijk was die, vriendelijk maar niet één van die lichtjes .was daarin die gisteravond ge flikkerd en gelokt hadden. Als zij hem gevraagd had, zich voor te stellen James Wood zou zich niet venvonderd hebben. Zij was hem zelfs als een vreemde, als een vrouw, die hij voor het eerst ontmoette. Men ging zitten. Madame Leonie aan haar bakbeest van een schrijftafel. James Wood op een harden leeren stoel er naast, terwijl Spe razzi voor zichzelf een stoel bijschoof en mh- dame opende het gesprek. „Mijnheer Wood, wij hadden gisteren de eer, en, ik wil het niet ontkennen, het genoegen ken nis met u te maken. Ik heb mij veroorloofd in mijn gesprek met u duidelijk te maken dat ik van de kennismaking met u meer verwachtte dan alleen het genoegen van de ontmoetingen. Zooals u ziet zijn mijn broer en ik Voor het woord „broer" wachtte zij een oogenblik. Een nauwelijks merkbaar oogenblik Maar toch even I James Wood was gerustge steld. Ondertusschen hij vertrok het gelaat niet, hij glimlachte niet en bleef even ernstig, als zij. Serieuse zakenmenschen. Ook het huis hiernaast is niet anders dan uit een zakelijk oogpunt te beschouwen wat wij beide ernstig opvatten, niettegenstaande het masker, dat wij daarvoor moeten dragen. Iedere zaak moet een entourage hebben, niet waar Ik kan niet aan h^t hoofd staan van deze internationale zaak, die connecties met San Francisco, Kaapstad, Buenos Aires heeft, in een avondjapon. En voor de leiding van een speelhuis kan ik niet aan een schrijfbureau zitten, niet waar, dat ziet u toch wel in, mijnheer Wood James Wood zag dat in en boog toestem mend. Madame ging voort „Wij zijn dadelijk overeengekomen, mijn heer Wood, dat u voor een tak van onze onderneming bijzonder in aanmerking komt. Juist de behoefte aan een geschikt persoon heeft het ons tot nu toe onmogelijk gemaakt, dezen tak uit te breiden, hoewel hét misschien de meest lucratieve van allen kan zijn. Wij drijven, zooals u gezien zult hebben, een regel rechte agentuur. Maar een havenstad, als Alexandrië heeft-andere behoeften, andere om standigheden, als bijvoorbeeld Londen of New- york. In een onderneming, als de onze komen dikwijls vorderingen voor, die men niet alleen op koopmans- of handelsbasis af kan wikkelen. Vorderingen, die een zeker vertrouwen van de zijde van den cliënt voor onze firma veron derstellen. Daarginds in Europa zou men -lezen tak, geheime politie noemen. Bij ons valt al het mogelijke daaronder. Deels hebben wij de voorkomende zaken afgehandeld zoo goed wij konden, deels moesten wij afwijzen. Juist door een tekort aan geschikte personen hiervoor. Want ziet u, mijnheer Wood, hiervoor hoort niet alleen een scherp verstand, maar ook eer\ ab§oluut vertrouwen. Ik geloof dat deze twéé voorwaarden in uw persoon vervuld wor4 denBent u vroeger officier (Wordt vervolgd]

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5