„DE EEMLANDER" BINNENLAND. OE WILDE HERTOGIN TWEEDE BLAB. FEUILLETON. 25e .'aargang Mo. 289 y'i (,'v t V- i Vi_r> II Donderdag 9 Juni 1927 UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot lecraar aan de R.H.B.S. tc Gorinchem J. H. de Haan, thans tijdelijk op verzoek eervol ontslagen H. Swanenburg als lccraar aan de R.H.B.S. te Ter Apel. benoemd aan re Rijksuniversiteit te Leiden in de faculteit der Rechtsgeleerdheid voor het onderwijs in het Staatsrecht en Administratief recht tot gewoon hoogleeraar Mr. R. Kronen burg, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam berioemd tot Rijkskoirrmeester in bijzonde ren dienst J. Lako, keuringsveearts, Hoofd van Dienst, te Sluis. STEM-GELEGENHEID VOOR MILITAIREN. Antwoord op vragen van het Kamerlid ter Laan. Op een vraag van den heer K. ter Laan, be treffende het nemen van maatregelen ter zake van de deelneming aan stemmingen door allo kiesgerechtigde militairen, heeft minister Lonv booy geantwoord, dat de ter zake bestaande bepalingen waarborgen, naar zijn oordeel, dat alle kiesgerechtigde militairen in de gelegen heid zijn, deel te nemen aan de stemmingen voor de Tweede Kamer der Staten-Genennl, voor dc Provinciale Staten en voor de Ge meenteraden. Klachten, dat deze bepalingen p.iet zouden zijn toegepast, hebben hem niet bereikt, zoodat, indien hem geen concrete ge vallen worden genoemd, er voor hem geen anlciding bestaat, thans bijzondere maatrege len te treffen. Overigens zal het geven van gelegenheid lot uitoefening van den stemplicht in een bin nenkort verschijnende legerorder nopens het vcrleencn van verloven opnieuw worden vast gelegd. DE A.S. AFSTANDSMARSCHEN. De vergoedingen. Een binnenkort te verwachten legerorder zal een ministerieele beschikking bevatten betref- lende het vervoer voor rijksrekening en gelde lijke tegemoetkoming voor afstandsmarschen. Aan militairen, hieronder begrepen vrijwilli gers van den landstorm, deelnemers aan de 5, 6, 7 en 8 Juli a.s. te houden afstandsmarschen, uitgeschreven door den Nedcrl. Bond voor Li chamelijke Opvoeding, kan, volgens bedoelde beschikking, vervoer voor rijksrekening van de standplaats naar Nijmegen en terug worden verleend, onderscheidenlijk op 4 en 9 Juli a.s Ter bestrijding van de kosten, aan de deelne ming verbonden, kan aan de militairen, die aan deze afstandsmarschen deelnemen, een gelde lijke tegemoetkoming worden verleend van 3.50, welk bedrag wordt verhoogd tot 5 voor de soldij-genietende verlofssoldatcn en de soldij noch jaarwedde genietende deelnemers van den vrijwilligen landstorm. Aan bedoelde afstandsmarschen mag in totaal worden deelgenomen door ten hoogste 500 mi litairen, waarvan 50 tot den vrijwilligen land storm, TOO tot de marechaussee en politictroe pen en 350 tot het leger kunnen bchooren. Militairen, te Nijmegen in garnizoen, die ge> huisvest blijven waar zij thans zijn gelegerd en tevens in de menage blijven, kunnen aan de marschen deelnemen zonder dat hun aantal in mindering komt van het vermelde maximum. Deze militairen ontvangen echter een tegemoet koming ten bedrage van 2.50. Aan hen, die geen gebruik maken van de door den Bond verstrekte huisvesting en voe ding, mag in geen geval verblijfsvergoeding worden toegekend. Alleen zij, van wie verwacht mag worden, dat zij met goed gevolg do marschen volbren gen, mog-en voor deelneming worden opgege ven. In de eerste plaats komen voor deelneming in aanmerking de militairen, die nog niet aan de marschen van den Bond hebben deelgeno men, alsmede degenen, die een werkzaam aan deel hebben gehad in de training van deelne mers en tevens bij.de marschen als leider op treden. De inschrijving voor Het deelnemen aan de afstandsmarschen sluit op Zaterdag 11 Juni 1927, te 12 uur middag. DE OVERBRENGING VAN HET STOF FELIJK OVERSCHOT VAN GENERAAL VAN HEUT2. De aankomst te Zevencar. Gistermorgen arriveerde te Zevenaar te 10.26 uur uur uit Clarence (Zwitserland) hei stoffelijk overschot van Generaal J. B. van Hcutsz, vergezeld van een deputatie der Com missie tot huldiging van de nagedachtenis van dien generaal, bestaande uit luit.-generaal H. N. A. Swart, Kol. Th. J. Veltman en kol. C G. Vattier Kronne De kist was geplaatst in een Zwitserschen lijkwagen der spoorwegen. Op het stationsemplacement te Zegenaar was aanwezig een eerewacht der politietroepen^ bestaande uit 20 man onder commando van kapitein Jhr. Snoeck. Onder de aanwezige autoriteiten werd ook opgemerkt de heer W. C. Buschhammer, vice- consul van Dujtschland. De trein met het stoffelijk overschot en militaire bezetting ver trok om 11 uur naar Amsterdam. De aankomst te Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam Het stoffelijk overschot van generaal van Hcutz is gister naar Amsterdam overgebracht. Dc leden van het uitvoerend comité, Generaal Swart, Kolonel Veltman en de heer C. G. Vattier Kraane, die zich met het overbrengen van het stoffeb'jk overschot van Clarence naar Amsterdam belast hebben, zijn met denzelfden trein waarmee het lijk vervoerd is gistermid dag om 3 uur op het Centraal Station aange komen. Daar waren ter ontvangst aanwezig de plaatselijke commandant en de commandant der militaire politie. Ook waren "op het perron te genwoordig 16 ridders in de Militaire Wil lemsorde beneden den rang van officier, ver volgens een detachement politietroepen, over ste van Dam, commandant der militaire poli tic in den Haag en de hoofdcommissaris vai\ politie tc Amsterdam. De wagon waarin het lijk was vervoerd werd op het doode spoo- op het westelijk gedeelte van het station geleid. De militaire politie stelde zich in een haag voor den wagon op Terwijl de zware gepo lijst notenhouten kist door ridders in do mili taire Willemsorde naar buiten werd gedragen, presenteerde de militairen het geweer. De kist werd gedekt met de nationale vlag en een bloemstuk. Door de ridders werd de kist in den lijkwagen gedragen, die, voorafgegaan en gevolgd door een escorte van 50 man bere den politietroepen naar den Dam reed De militaire lijkstoet werd door vele militaire autoriteiten gevolgd. Mevr. wed. van Buuren van Heutz, de zuster van den generaal, alsme de enkele andere familieleden woonden de plechtigheid op het station bij. Tc ongeveer half vier arriveerde de stoet op den Dam. De eerewacht, bestaande uit marine- troepen en jagers, presenteerde de geweren. De ridders brachten wederom de kist uit den lijkwagen in het paleis, boven welks ingang een rouwbaldakijn was aangebracht. De offi cieren, die de eerewacht in de rouwkamer zul len betrekken, stonden en haie geschaard toen het stoffelijk overschot het palcis werd binnen gedragen. De vlag werd halfstok geheschcn. Een groote menigte sloeg de eenvoudige plech tigheid gade. Oorlogsschepen aangekomen. Gisterochtend zijn te Amsterdam, in verband met de bijzetting van generaal Van Heutsz aan gekomen Hr. Ms. „Hertog Hendrik", onder commando van köpitein-tcr-zee C. C. Kn"s :r, welk pantserschip achter het Koloniaal Eta blissement is gemeerd. Achter de „Hertog Hendrik" voer vier Z-torpedobooten, die aan de Dc Riivterkade langs den steiger der fir na Van Es en Van Ommeren werden vastge maakt. Deze oorlogsschepen zijn pas van de eis naar Noorwegen teruggekeerd. Later werden nog verwacht de mijncnleggcr „Douwe Aukes" en twee andere G. torpedo- booten, die in Ostende geweest zijn. DE MOORD TE HORST. Gebleken is, dat de zwerver W., die het laatst in gezelschap van den vermoorde is ge weest, met den moord niets uitstaande heeft. W. had met den verslagenc in een logement te Venraaij overnacht. Zij waren vandaar 's morgens ieder hun weg gegaan, om elkaar 's avonds weer te ontmoeten. D. was echter niet meer teruggekeerd. DE STORMRAMP De schadi Dc schade, dooi de stormiamp m Overijscl veroorzaakt, wordt, naar het Hbld. verneemt, bij vcorloopigc berekening geschat op 800,000, terwijl de schade, die in Zeeland eenige dagen tevoren door de stormramp is toegebracht, voornamelijk aan den oogst, vol gens berichten, die in Den Haag zijn ontvan gen, op ten minste een gelijk bedrag wordt getaxeerd. Wanneer deze bedragen opgeteld worden bij de schade in den Achterhoek, kan men de som berekenen, welke weer noodig zal zijn voor het herstel in de getroffen gebieden. Die som zal in de millioenen Ioopen. De opbrengst wordt weer verwacht uit de offer vaardigheid van het Nederlandsche volk, want evenmin als bij de vorige gelegenheden zal de regeering thans kunnen bijspringen. Moge het besef hiervan ons volk daarom ovenzecr tot steun prikkelen als bij de vorige rampen Dc schade in Zeeuwsch- Vlaanderen. Noor de correspondent van het Hbld. te Neuzen meldt, is gisteren dc commissaris der Koningin jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford daar aangekomen om zich op dc hoogte te stellen van de ernstige schade, die do hagelslag van 31 Mei in den omtrek heeft aangericht. Men reed eerst naar den Papeschor-polder, gioot 166 H.A., waar zoowel als in den ann- grenzenden Eugeniepolder, groot 80 H.A., de oogst bijna geheel vernield is. Vooral is daar zwaor getroffen de landbouwer J. Ramondt, wiens gehcele oogst daar gelegen is. Van hem zijn zoo goed als waardeloos geworden 30 ge meten vlas, 5 tarwe, 2Vi erwten, 4 aardbeien, 6 pootüicn en 4 rogge. De vernieling door den hagel is daar misleidend, aangezien het vlas en het tarwe oogenschijnlijk niet hebben ge leden. Eerst bij nader inzien blijkt alles ge knakt en daardoor waardeloos. De schade is op dit oogenblik nog niet tc benaderen, doch laai zich ecnigszins denken als men nagaat dat het vlas was verkocht voor 325 per gemet, aan een Belg, die zich na de ramp niet meer liet zien met het voorschot. Aan de overzijde van het konaal, onder do gemeente Wcstdorpe, in den oud en den nieuw Papeschorpolder, was de vernieling, die dc ijs- stukken hebben teweeggebracht, beter tc zien. Daar zijn over een strook ter breedte van 3 tor 4 K.M. holmgcwassen als het ware met ruwe hand afgesneden en staan de groene stoppels op de plaatsen waar het land nog niet is om geploegd. Daar zijn het vooral kleinere land bouwers die getroffen zijn, menschen die land pachten en die door den verkoop van het ge- heele gewas hun pacht en verdere onkosten kunnen betalen. In het zuidwesten en noordoosten van Axel zijn naar schatting 1600 H.A. getroffen, terwijl in he^ stadje zelf in velen woningen tal van ruiten braken, in een straat alleen vijfhonderd. Wethouder W. M. Koster, aan wiens hoeve ook een bezoek werd gebracht, zag in tien minuten tijds het grootste deel van zijn veelbelovende oogst vernield. In deze gemeente zijn het voornamelijk groote bedrijven die zijn getroffen. Dit is ook het geval in de gemeente Boschkapelle, daai het noordelijk deel met vele kleine bedrijven buiten de hagelbui bleef. Toch zijn er ook en kele kleinere menschen getroffen voor wie hulp dringend noodig is. In dezelfde mate is zulks het geval in de gemeente Stoppeldijk. In Boschkapelle is een oppervlakte van 75 gm. getroffen, in Stoppel dijk naar schatting het drievoudige. De Commissaris bracht bij verschillende ge troffenen een bezoek en sprak hen woorden van moed toe, de hoop uitsprekende, dat hun hulp in den nood zou geworden. Wie thans de uitgestrekte velden ziet dis een weck tevoren nog veel belovende welige akkers waren met een rijken oogst en nu ver woest liggen als waren er oorlogvoerende legers over getrokken, komt tot het besef dat hieT een enorme schade is toegebracht, die in de honderdduizenden loopt. Roode-Kruis-Postzegel. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis maakt bekend, dat, in overleg met het hoofd bestuur van de Posterijen, van de Roode Kruis postzegels, welke ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan dezer vereeniging met ingang van 17 Juni 1927 aan de postkantoren verkrijgbaar worden gesteld, reeds Donderdag 0 Juni 1927 de postzegel van 5 cent met de beeltenis van den voorzitter van het Ned. Roode Kruis, Prins Hendrik, aan dc postkantoren verkrijgbaar zal worden gesteld tegen den prijs van 7 cent. Hulp uit Vlaanderen. Er heeft zich tc Gent een comité gevormd onder voorzitterschap van den consul der Ne derlanden, den heer Goeman, om bij de Ne derlanders in Oost-Vlaanderen gelden te ver zamelen ten einde de slachtoffers van dc storm ramp, welke op 1 Juni 1.1. weer een gedeelte van Nederland teisterde, te steunen. Het comité bestaat verder uit de heeren J. J. van Silfhout cn H. Heymans, resp. voorzitter en secretaris van dc Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid; J. van der Schoot en W. Laatsman, voorzitter cn secretaris der Vereeni ging „Nederland". De geweigerde Roode Kruis- collecte te Breda. Het raadslid van Breda, de heer Cohen, heeft dc volgende vragen tot B. en W. gericht I. Willen B. en W. mededeelen, of het waar is, dat het R.K. Huisvestingscomité voorkeur gegeven is tot het houden van een collecte ten bate van do slachtoffers van de stormramp boven het Roode Kruis, hoewel tegelijkertijd vergunning was gevraagd II. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat een hulpverlcening als hier bedoeld behoort ui» te gaan van een organisatie, waaraan alle ge zindten kunnen medewerken en zijn B. cn W. alsnog bereid het initiatief te nemen voor de vorming van een algemeen comité? PAARD OP HOL. De voerman ernstig gewond. Te Minnertsga is bij het op hol gaan der paarden de arbeider J. S. van den wagen ge slingerd en met het hoofd tegen een muur te rechtgekomen. Hij werd bewusteloos met sche delbreuk en hersenschudding opgenomen. KORTE BERICHTEN. Onder dc stoomtram. Bij het oversteken van den Dordtschen straatweg te Rotterdam bemerkte de 40-jarige controleur der melkinrichting „Aurorc" F. A. J. G. niet, dat dc stoomtram naderde. Hij werd door deze gegrepen en bekwam verschillende ernstige verwondingen. De G.G. en G.D. bracht hem naar het ziekenhuis, maar bij aan komst bleek hij reeds overleden. Jongetje vrdronken. Het 6-jarig zoontje van den heer L. van Leeuwen te Poeldijk is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Bedrijfsongeval in dc Amst. haven. Aan boord van het vrachtstoomschip Ari zona, dat ligplaats heeft aan het etablissement der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij te Amsterdam, heeft gistermid- dag'een vrij ernstig ongeval plaats gehad. Bij het ophalen van een hijsch ijzeren bal ken is een 44-jarig bootwerker, die zich in een der ruimen bevond, met belde beenen tusschen de tros en het ijzer bekneld geraakt, met het gevolg, dot deze Jichaamsdeelen bra ken. Per motorboot van den G.G. en GD. is de man naar een der ziekenhuizen vervoerd. Een oneerlijke vinder. Een dame uit de 3e Helmersstraat te Amster dam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zii in de Haarlemsche tram een damestasch, inh. o.m. een credietbrief groot 15,000. 160.aan bankpapier cn 3.— zilver heeft laten liggen en deze vermoedelijk door onbe voegden is weggenomen. Eenige uren later berichtte zij, dat haar deze tasch en crediet brief per post zijn toegezonden, doch dat zij nog vermist o.a. het genoemde bankpapier, haar damestasch, 2 paar handschoenen, zak doekjes en pl.m. 3.— aan zilver. Verdronken. Maandag ging de weduwe de R. te Waddinx- veen in de middaguren per vlet haar koeien melken. Toen zij niet terugkeerde ging men op onderzoek uit en vond men het schuitje nabij de woning met melkbussen beladen de vrouw evenwel was niet te vinden. In allerijl ging»men dreggen. Men slaagde erin de vrouw spoedig boven te brengen, doch pogingen om de levens geesten op te wekken bleken vergeefs. Radio-programmd. Vrijdag 10 Juni. Do ventry, 1600 M. 11.20. Het Daventrykwartet en N. Hepton, sopraan. J. Melville Smith, tenor. J. Baptiste Toner, piano. 12.50. Orgelconcert, door L. H. Warner, van de St. Botolphskcrk. Organ sonate no. 1, Mendelssohn. Andonto du quotor Debussy, Chorale prelude on Old 104th. I.20-2.20, 3.20-11.20. Zie Londen. II.20—12.20. Dansmuziek van de Florido- club. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieberichten. 12.35—2.00 Lunch muziek door het Trianon - trio 5.00—6.00 Din er muziek door het Kling-trio uit hotel Hof van Holland, te Hilversum. 6.156.45 Optreden van het eerste Hilver- sumsohe Mondaccordeongozclschop. 6.45—7.15 Engelsche les voor beginners. 7.157.45 Engelsche les voor iets gevor derden. 7.45 Politieberichten. 8.10 Lezing vanwege het Onderwijsfonds voor dc Binnenvaart. Spreker: de heer R. C. Van Ree, over: Motoren. De tegenwoordige gebruikelijke ontstekingsinrichtingen. Tc. De electrische ontsteking. 2e. De ontsteking door een heet gehouden deel van de verbrandings kamer. 3e. De onsteking door dc compressie- warmte. 8.35 Avondconcert door het A.N.R.O.-orkest o. L v. Nico Treep. Louis Contran, humorist. Daarna Goeden Nacht buurtje, opera-comique van Brunswick en A. de Beauplon in 1 acte. Muziek van Poise. Paul Meister, een jong schrijnwerker, Ed. v. d. Ploeg (tenor). Char- lotto, een jonge modiste, Jeanne Bocilec (so praan) 10.30 Persbericht. Langenberg, 469 M. 1.25—2.25 Orkestconcert. L. Goebcl, viool E. Grote, cello. M. Alter, piono. 2.25—2.30 Huishoudpraatje. 4.50—5.50 Kinderconcert. Van Duitsche mu sici en hun werken. 5 50—6.50 Orkestconcert. Fanfare militaire, Ascher. 6.50—7.20 Lezing: Anleitimg zum VerstSnd- nis musikalischer Kunstwerke. 7.35 Engelsche causerie. 8 00—8.20 Lezing: Bou und Einrichtung der Wohnung als Ausdruck wirtschnftlicher und ge- sellschaftlichcr Umstellung. 8.35—8.50 Lcssings Minna von Barnhelm, causerie. 8.50 Minna von Barnhelm, of Das Soldaten- glück, klucht in 5 acten van Lessing. Daarna tot T2.20 dansmuziek. Londen, 361,4 M. 1 20—2 20 Lunch muziek van Hotel Metro- pole. De Collcnder's band G. Knight, sopraan. G. Smith, bariton. R. da Costa. piano. 5.20 Lezing. How milk is mode into buttons. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Orkestconcert. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B.B.C.-muziek-critiek. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Lezing. More companionable books- Trollopc's Autobiography, 8.05 Kamermuziek. H. Eisdelle, tenor. Het Spencer Dyke strijkkwartet. S. Dijkc, le viool. E. Kuoife, 2e viool. E. Tomlinson, viola. B Pat terson Parker, cello. B. Mason, piano. 905 Mr. Flotsam en Mr. Jetsam. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Misa Naomi Roydc-Smith, Proza en poëzie wedstrijd. 9.55 B. Mason, pianosolo's. 10.00 A sea symphony, Vaughan Williams. Uitgezonden van dc Cambridge University Mu sical Society in Cambridge. 10.45—11.20 Vocaal concert. P a r ij s (Radio), 1750 M. 10 50—1T.20 Inlichtingen en koersen. 10 mi nuten muziek. T2.50—2.20 Concert door het orkest Gayina. 2.10 Koersen. 4.50 Koersen. 5.05—6.00 Concert door dc Ver. van Fran- schc luisteraars. 5.55 Koersen Mededeelingen. 7.50 Radio-Oeuvre: interviews en actuali teiten. 8.20 Koersen. Persberichten 8.50 Causerie. 9.05 Concert. Stefano, L. Bouoheron-Marc Delmas. Mme Andrée Gerard Dewinsky-M. Georges Petit. In de pauzes: Persberichten. Het is zielig, zielloos door het leven te gaaiï. Uit het DuitscK door ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L. DITHMARINE. 10 De steward opende de deur tot de kleine salon van dc kajuit. Daar stond in de hoek een reuzegcstalte Ibrahim ihn Abdullah. Hij maakte een solaam en grinnikte van het cene tot het andere oor. „Ik zal, als u er niets op tegen hebt. Sir, uw knecht zijn. Eerst had ik er niet veel zin in, maar toen ik hoorde, dat het om u ging, was ik dadelijk bereid I Dadelijk en voor altijd, Sir I" Er was iets in de houding en den stem van den neger dot alleen met een handdruk te be antwoorden was. „Ja laatste werkkring was echter gemakke lijk," zeide James Wood. „Dat kan zijn. Sir." „Ik kan ook niet zooveel betalen als het Maison Astarte." „U zult wel betalen. Sir, wat mijn diensten u waard zijn Ik kan Engelsch en Duitsch schrijven, versta een weinig Fransch, weet hoe een pantalon geperst moet worden en hoe men een smoking-overhemd behandelen moet. Vroeger ben ik kamerdienaar bij Zijn Excel lentie den Sirdar geweest." „Bravo I Dan zal ik misschien ook over je tevreden zijn „En ik kon ook voor u vechten. Sir, als heb noodig mocht zijn." „Heeft men je gezegd dot, dit misschien noodig zal zijn „Jawel, Sir." „Wie heeft dat gezegd?" „Madame. En zij is het ook, die mij hierheen gezonden heeft, Sir," madameI De gong galmde door de gang en riep voor het diner. Een buitengewoon mooie avond. Diep don kerblauw de "hemel, fonkelend in zuidelijke sterrenpracht. In de verte verzonk de kust van Afrika in een zwarte schemering, waardoor heen trotsch en schel een straal vah een vuur toren op de punt van 't schiereiland brak. Van uit de salon kwamen zacht de tonen van het scheepsstrijkje omhoog, dat speelde voor de dansende paren James Wood leunde tegen de reeling en zag in de richting van de groote stad, waarover een vaal zwart licht aan den hemel zich uit strekte. Hij was in het geheel niet sentimenteel gestemd Hij had goed' gegeten, rookte een 'goede cigarette en bezat een cheque op dc London- and Midlandbank van tweeduizend pond. En hij had kennis gemaakt met een vrouw dieach, hij zou wel zien, als hij maar eerst terug was. Zoo begon James Wood zijn reis naar Lon den, die hem in het groote avontuur van zijn leven zou brengen. Die hem tot een gewichtig en beslissend handelend persoon maakte in den reusochtigsten strijd, die er ooit in de wereld uitgevochten is. Die in alle stilte uitgevochten is Zonder zwaar geschut. Zonder Zeppelins. Zonder Dreadnoughts. Achter de gesloten deu ren van de regeeringsgebouwen van wereld- trusts. In dezen strijd om de zakenheerschap- pij van do aarde. In dezen strijd om het kost baarste goed wat er bestaat. In dezen strijd om de petroleum. VI. De man, die voor Engeland dezen strijd voerde was Lord Cecil Burnham, Peer van het Vereenigde Koninkrijk en President van de Koninklijke Engelsch-Hollandsche Petroleum Maatschappij. In hetzelfde uur, dat James Wood zijn reis naar Londen begon, zat deze groote en in drukwekkende man met een hoofd zwaar van zorgen in zijn kamer op Burnham Tower. Hij was meer dan zes voet lang, breed, zwaar ge bouwd, en mankte eerder den indruk van een gemoedelijk levende Engelsche landedelman dan. van één van de eerste Lords van Groot Brittannië en leider van één der geweldigst© trusts die hare wetten aan de wereld voor schrijft. Een paar verstandige, vriendelijke oogen blikten helderblauw van onder borste lige witte wenkbrauwen en boven zijn hoog voorhoofd was zijn wit haar met zorg gladge streken. Een door en door goed, voornaam ge zicht waarop nu echter zware ernst te lezen was. Lord Bumhnm was in smoking. In dezelfde eetzaal, waarin eens zijn voorouders Koning Henri VITI en diens dochter de jonge Konin gin ontvangen hadden, wachtten zijn gasten, maar hij dacht op het oogenblik aan alles be halve aan een vroolijk, Engelsch „dinner". Te genover hem zat een smalle blecke man met| een scherp besneden gelaat. Hij verdween bijna in het niet naast de gigantengestalte van den Lord, zag er onwaarschijnlijk, bijna armzalig uit in zijn donkerblauw sergepok en toch in het gesprek tusschen hen beiden, was hij dc sterk ste Sergej Karaschin was het, de commissaris, die de Moskousche regeering naar Engeland gestuurd had, om met Lord Burnham over de concessie te onderhandelen die Rusland in Noord-Sachalin *n in Kaukasië had. Met een koelen, berekenden glimlacht zat hij daar cn rolde tusschen zijn geel gerookte smalle vin gers zijn cigarctten. Hij wachtte op het ant woord dat Lord Burnham op zijn voorstellen zou geven. Hij wachtte met, echt Slavisch geduld, loe rend, zeker van zijn zaak. Burnham stond op en schreed, de handen in de broekzakken langzaam in de groote kamer op en neder. Eindelijk bleef hij voor den Rus stilstaan en blikte van de hoogte van zijn zes voet op hem neder „U vergt veel, mijnheer Karaschin," zeide hij, bijna te veel." „Ik leg den nadruk op het woord bijna," antwoordde Karaschin, „wie veel geeft, kan veel eischen. Twijfelt u er aan. Mylord, dat de „Compagnie Universclle" ons niet dadelijk voor allo eischen garantie zou geven?" „ïk veroorloof mij dat te betwijfelen. In Parijs verwacht men zooveel van de vervul ling van deze voorwaarden en dat zou uwe regeering in 't geheel niet conveniëeren. Daar wil men de erkenning van de Sovjetregeering uit woekerwinsten laten betalen. Karaschin haalde dc schouders op. „U kunt voorstellen, Mylord," zeide hij, terwijl hij een cigarette opstak, „dat wij zoo wel in Parijs als in Tokio heel goed geïnfor meerd hebben, hoe de zaken staan. Onze oude vrienden, de Japanners, zijn zelfs berefcfl Sa- chalin geheel te ontruimen, als wij de petro- leumconceSsies aan die groep geven, waar mee 2jj geïnteresseerd zijn. En dat dat niet uwe trust en de met u verbonden „Standard Oil" is, weet u evengoed als ik. Wij zijn nu een maal niet in staat naar onze sympathieën of antipathieën te gaan, maar wij worden ge dwongen, dat, wat wij te verkoopen hebben aan dengene le verkoopen, die er ons het meeste voor biedt. Wij weten heel goed wat de petroleumvelden in Sachalin en Kaukasië waard zijn. Engeland kan zich den heelen Mosoel- strijd met de Turken besparen als het de Sa chalin- en KaukoSische concessies in de zak h< t Het kan zelfs aan Amerika dc wetten voorschrijven, want de bronnen in Kaukasië en aan de Kaspische zee zijn oppervlakkig be rekend minstens anderhalf keer zoo groot, dan de Colifornische petroleumvelden." „Ik weet het, ik weet Ket," bromde Lord Burnham.' „maar hoe ik de regeering er toe krijgen kan om buiten de erkenning ook nog een leening te verschaffen, dat weet ik niet. Zelfs als de regeering de leening toezegt, wil dot nog niet zeggen, dat de heeren Mac Ken- na en Braud het geld er voor zullen geven. Dat weet u evengoed als ik, mijnheer Kara schin." (Wordt vervolgd-J - Vi; i..

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5